wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnr, DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL KENNEDY OVER DE VREDE Aardgas geen belemmering voor ontwikkeling kernenergie UwaJzesMt Straks alleen kolen a contant I van Mierlo ~D]NG President Kennedy onthult nieuw kernstopoverleg Verkenners hebben een nieuwe wet Diplomaten maken rouwbeklag De lagere landbouw school zit klem Twee oorzaken Enige nadelen TERLENKA Colberts Pantalons ^amj7C&r> artikelen EEN GESCHENK VOOR VADER? U SLAAGT BESLIST BIJ MIOCH UW DROGIST Drogisterij MIOCH, Grotestr. 327, Waalwijk VRIJDAG 14 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 47 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Wanneer in de twintiger of dertiger jaren van deze eeuw een boeren zoon naar de Lagere Landbouwschool ging, dan was dat veelal een hachelijke zaak. De ouders, die uiteraard geen landbouwschool had den bezocht, zagen er veelal het nut niet .van in, de goede uitzonder ing daargelaten, en zij meenden dat' leren werken beter was dan stu deren. Omdat zij van het lesprogramma der school niets begrepen, stond het voor hen vast, dat er een onoverbrugbare afgrond gaapte tussen praktijk en theorie. En wat de practische vakken betreft wa ren zij er heilig van overtuigd, dat men als boer regelrecht naar het bankroet toeging als men zó boerde als op de landbouwschool ge leerd werd. De meeste aandrang om te leren ging van de leerling zelf uit. Mis schien vond hij het wel prettig om het eerste jaar twee dagenl in de week van huis te zijn, want het werk op de ouderlijke hoeve was zwaar, én eentonig. Dat in de tweede, derde en vierde klas slechts een schooldag in de week nodig was en dat de zomervakantie wel erg lang was betreurde hij vaak. Maar doorgaans leerde hij goed, juist vanwege de negatieve houding zijner familie. Want hij wist, dat hij bij de minste trammelant thuis zou moeten blijven. Het heeft dus een volle generatie geduurd, ruwweg van 1920 tot 1945, aleer er een boe rengeslacht opstond, dat zelf in belangrijke mate landbouwonderwijs had gevolgd. Deze generatie had voornamelijk twee dingen ontdekt. Op de eerste plaats, dat practijk ervaringen in een boekje wel theorie genoemd kunnen worden, maar dat die theorie dan toch voor 100% toepasbaar is. Op de tweede plaats dat men met hard werken een klein beetje vooruit komt, maar met doelmatig werken veel meer. Daarom stuurde deze generatie haar nageslacht wel naar de land bouwschool en de meelopers volgden. Vandaar de grote opbloei van het landbouwonderwijs na de oorlog. ging van de leerplichtige leeftijd en de behoefte aan een vakoplei ding voor jongens die voor middel baar onderwijs minder geschikt zijn. Natuurlijk zijn er scherpslijpers die beweren, dat een jonger!, die geen middelbaar onderwijs kan vol gen, in de toekomst als zelfstandige boer geen knip voor de neus waard is, maar dat is een bewering die alle verband met de werkelijkheid mist. Op het boerenbedrijf zijn zo veel factoren van invloed, die wei nig of geen verband houden met de schoolopleiding, (lat wij de ge noemde bewering niet overnemen. Men denke slechts aan ijver, toe wijding, zorgvuldigheid, handels geest, lichamelijk en, geestelijk uit houdingsvermogen, gevoel voor or de, voor organisatie van het werk, voor machines en dieren, kijk op de welstand van plant en dier en tientallen dingen meer. Daarom mogen wij stellig de gevolgtrekking maken, dat een lagere landbouw schoolopleiding voor een jongen die zelf later boer wil worden, uit stekend is. Na afloop kan hij altijd nog beslissen of hij zijn studie wel zal voortzetten. Is hij in staat de vaklectuur te lezen en leeft hij mee met zijn organisaties, dan komt hij ook als ondernemer wel terecht. Dat de lagere landbouwschool nog lang niet uitgediend is bewijst ook wel het feit, dat thans door het mi nisterie een gecombineerd schrif telij k-mondelinge opleiding voor 't diploma is goedgekeurd, die ook nog volwassenen nog in staat stelt het diploma lagere landbouwschool te behalen, terwijl zij op het eigen bedrijf werkzaam zijn of elders. Het gaat daarbij zowel om het di ploma als om de vakkennis. Het la ger landbouwonderwijs heeft zich, juist tloor zijn nauwe aansluiting bij de dagelijkse practijk een zo goede naam verworven, dat het ook in onze tijd als een. belangrijke op leiding genoemd moet worden. Het agrarische onderwijs is thans dermate geschakeerd, dat een over zicht daarvan 'n klein boekje vergt. Zulke boekjes zijn er trouwens. Er is hoger landbouwonderwijs (Wa- geningen) en er is middelbaar. De landbouwwinterschool kwam mid- delbaare landbouwschool te heten en het middelbare werd hogere landbouwschool genoemd. Dit mid delbare onderwijs nam een grote vlucht. Een; provincie als Drente heeft vier middelbare landbouw scholen met elk doorgaans zo'n 200 leerlingen. De afgestudeerden van de 11 hogere land- en tuinbouw scholen kunnen thans in een jaar de akten LI en L2 halen, waardoor zij leraar aan een lagere landbouw school voor bepaalde vakken kun nen worden. Maar hoe reilde en zeilde de lagere landbouwschool nu zelf? Er zijn er ruim 200 in ons land, maar het aantal leerlingen daalt zo onrustbarend, dat Ir. Wel len, directeur-generaal van het landbouwonderwijs, onlangs de vraag stelde hoe wij van dit type school af kunnen komen, d.w.z. hoe wij ze in aantal verminderen kun nen. Er zijn twee oorzaken van de ma laise bij de lagere landbouwschool. Óp de eeste plaatst natuurlijk het feit, dat het aantal landbouwers elk jaar verder daalt. Op de tweede plaats echter dat veel meer boeren zonen middelbaar vak- of ander on derwijs gaan volgen. Vandaar dus de vraag, of de lagere landbouw school nog in behoefte voorziet. Men moet natuurlijk voorop stel len, dat een te groot aantal van deze scholen peperduur is. Het aan tal zou zeker gehalveerd kunnen worden, indien de overblijvende goed bereikbaar bleven en in dien de organisaties waarvan deze scholen soms uitgaan, het eens zou den kunnen, worden. Deze vraag stukken terzijde latende moeten wij erop wijzen, dat de lagere land bouwschool sinds 1957 grondig ge moderniseerd is. Het aantal lesuren is sterk uitgebreid en de leerlingen in elke klas meestal vijf dagen naar school. Soms wordt ook een vreemde taal (mecsal Duits of Engels) geleerd, de algemeen vormende vakken krijgen grote aandacht, maar voor al ook het handvaardigheids-, vak vaardigheids en practijkonderwijs. Het melk- en mechanisatieonder- richt geniet grot aandacht. Boven dien is elke school sterk gericht op de in de streek overheersende be- drijfstypen. Door al deze oorzaken is de lagere landbouwschool zeker een inrichting, die grote waarde heeft voor de toekomstige boer en tuinder. Er zijn ook enige nadelen. Hoe goed het onderwijs ook is (en het is al te vergelijken met dat van de landbouwwinterschool van voor de oorlog), het heet nu eenmaal lager. En dat betekent, dat men buiten de landbouw met het diploma weinig doet. Zelfs begint de school al be zwaren op te leveren als voorop leiding voor de middelbare land bouwschool, al valt dat nog wel mee. En nog altijd bezoeken zo'n 10.000 agrarische jongeren in ons land deze lagere landbouwscholen. De school zal dan ook stellig in stand blijven, al was het alleen in verband met een verdere verho- LICHT-GEWICHT Kleren maken de man Mannen kopen bij EN heerlijke zomerdrachf WAALWIJK Grotsitraat 192 Tel. 2507 In zijn rede op de universiteit in Washington heeft Kennedy uitge- wijd over het begrip „vrede". „Wij bedoelen daarmee niet," zo zei hij, een „pas Americana" die door Amerikaanse oorlogswapens de we reld heeft opgelegd. Ook niet de vrede van het graf of de veiligheid van de slaaf, maar ware vrede, die het leven op aarde het leven waard maakt. Niet alleen vrede in onze tijd, maar voor alle tijden. Kennedy zei over de vrede te spreken van wege de vernieuwing van het aan gezicht van de oorlog,, de totale oorlog, die onzinnig is geworden nu de grote mogendheden grote en be- Mr. E. M. J. A. Sassen, Neder lands lid van de Euratom-commis- sie, heeft in Den Haag verklaard, dat het aardgas niet van doorslag gevende betekenis is voor de ont wikkeling der kernenergie in Ne derland. Nederland is door de aardgas vondsten in een aantrekkelijke posi tie op energiegebied gekomen, aan gezien het van importerend land ex porterend kan worden, zo zei hij op een persconferenite, maar hij geloof de niet dat aardgas als brandstof voor elektriciteitscentrales zou kun nen concurreren met de kernenergie, die ook in Nederland spoedig op het niveau van de prijs van steenkool en olie zal komen te liggen. In Neder land zal omstreeks 1970 de elektri citeit geleverd door kerncentrales even duur kunnen zijn als die van centrales die werken met stookolie, zo niet goedkoper. De heer Sassen meende dan ook dat men er in Nederland goed aan zou doen te bestuderen hoe de elek triciteitsvoorziening en het aandeel van de kernenergie daarin, zich in de komende 20 tot 25 jaren zou moeten ontwikkelen. Hij tekende hierbij aan, dat men de kernenergie niet als con current van bestaande energiebronnen (kolen en olie) behoefde te vrezen. De kerncentrales zullen vooral 'n rol gaan spelen bij de verdere uit bouw van het elektriciteitsnet in de zes euratom-landen, die als gevolg van hun economische expansie een grote stijging van de energiebehoefte kunnen verwachten. Voor Nederland achtte hij plan ning op langere termijn en tegen de achtergrond van de Europese ontwik keling vooral van belang voor de in dustrie die de kerncentrales zal moe ten kunnen bouwen. Een achterblij ven van Nederland zou zeer schade lijk zijn voor de Nederlandse indu strie die reeds heeft bewezen op een hoog niveau te staan, getuige de op dracht aan Neratom voor de levering van een proef-reactor voor het Eu- ratom-centrum te Ispra. trekkelijk onkwetsbare kernstrijd krachten er op na kunnen houden en weigeren zich over te geven zonder die strijdkrachten komt- of waar althans een nieuw begin broodnodig- is is een verdrag tot uitbanning van kernproeven. Ondertekening van een dergelijk verdrag zou de spiraalbeweging dei- bewapeningswedloop op een van haar gevaarlijkste gebieden tegen houden. Het zou da kernmogendhe- den in staat stellen tot een doel- treffendar aanpak van een der grootste risico's der mensheid de verdere spreiding van kernwapens Het zou de veiligheid vergroten en de kansen op oorlog verminderen. Dit doel was belangrijk genoeg om 'n gestadig nastreven ervan te ver eisen. Men moest daarbij noch toe geven aan de bekoring om alle po gingen op te geven noch aan die om de eis van doeltreffende waar borgen te laten varen. Wij willen geen oorlog, wij ver wachten nu geen oorlog", aldus Kennedy. Deze generatie van Ame rikanen heeft al genoeg, meer dan genoeg van oorlog en haat en on- President Kennedy heeft in een lange boeiende rede voor de hoog leraren en de studenten van de Amerikaanse universiteit te Was hington een nieuwe poging tot red ding van de wereldvrede ingeluid. De president kondigde aan, dat half juli in Moskou besprekingen op hoog niveau zullen beginnen met het doel, spoedig tot een over eenkomst over 'n verdrag tot stop zetting van de kernproeven, onder de nodige waarborgen, te komen. Het besluit tot de conferentie in Moskou is na langdurig overleg tus sen premier Kroestjef, de Ameri kaanse president en premier Harold Macmillan tot stand gekomen. Het wordt geen topconferentie, noch 'n bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, opdat de ver wachtingen niet onmiddellijk te hoog gespannen zijn. Alleen Mac Millan heeft tot dusver zijn af ge- Tijdens een nationale ontmoeting van Nederlandse katholieke verken nerleiders en -leidsters, is de nieuwe verkennerswet geïntroduceerd De nieuwe wet, waarin het verken- nersideaal op eigentijdse wijze onder woorden is gebracht 't glimlachen en fluiten onder alle moeilijkheden b.v. is vervangen door een verken ner zet door - werd tijdens de ope ning van de Koempoelan ingeleid door hoofdcommissaris Post. Tijdens het weekeinde, dat geheel in het te ken van de vernieuwing stond, werd de nieuwe wet op verschillende ma nieren toegelicht. Eloofdkwartier - commissaris E. Schuettenhelm, hield een inleiding over de vernieuwing en er werd een „dit is uw levensprogramma van de verkennerij gegeven, waarin de spot werd gedreven met een aantal tra dities en waarin de nieuwe wet in houd werd gegeven in korte inlei- STATIONSTRAAT 51* WAALWÜK dingen o.a. van mgr. drs. G. M. Bluyssy, hulpbisschop van 's-Bosch. Zondagmorgen werd door kardi naal Alfrink een H. Mis opgedragen. In een korte predikatie zei de kardi naal o.m. het zinvol te achten dat de verkennerswet vernieuwd is, maar hij wees er tevens op, dat de nieuwe wet niets anders is, dan een middel om de jonge mensen te begeleiden naar een volwassen christen-zijn. derdrukking. Wij zullen op oorlog voorbereid zijn als anderen het wensen. Wij zullen er op uit zijn oorlog tegen te houden." De Verenigde Staten moeten hun eigen houding ten aanzien van de mogelijkheden van vrede, en ook hun houding tegenover de Sowj et- Unie, het verloop van de koude oorlog en van vrijheid en vrede- thuis nagaan. Al te veel mensen dachten dat vrede onmogelijk en onreëel was. Dat was een gevaar lijke defaitistische opvatting. Kennedy voede er aan toe dat het ontmoedigend was te denken, dat de Sowjetrussisehe leiders in feite geloven wat hun propagan disten steeds maar schrijven over de „Amerikaanse Imperialisten" die zich voorbereiden op het ontketen en van verschillende soorten oorlo gen" Het was droevig deze Sowjetrussi sehe uitlating te moeten lezen en zich te realiseren hoe wijd de schei ding tussen de twee landen was. Maar het is ook een waarschuwing voor het Amerikaanse volk, niet in dezelfde val te lopen als de Sow- jets, niet alleen maar een ver wrongen en hopeloos beeld van de tegenpartij voor ogen te hebben, aldus president Kennedy in zijn toespraak op de Amerikaanse uni versiteit in Washington. Be afdeling Den Haag en omge ving van de Nederlandse Katho lieke Bond van Handelaren in Brandstoffen „St. Theobald" wil landelijk een actie voor contante betaling van vaste brandstoffen en eventueel de oprichting, in samen werking met de zusterorganisaties, van een aparte commissie contante betaling. Het voorstel van de afdeling komt aan de orde op 19 juni in 's-Hertogenibosch, waar „St. Theo bald", zoals gemeld, deze maand 'n driedaags congres houdt (18, 19 en 20 juni). De afdeling wijst er in de motivering op, dat de stijgende prij zen voor de bedrijven een steeds grotere investering betekenen, ter wijl door de onzekere aanvoer bo vendien nog meer dan voorheen 'n zo groot mogelijke voorraad aange houden zal moeten worden. Daar bij komt, aldus de afdeling, dat 'n groot deel van het stokende publiek door aanschaffing van duurzame gebruiksartikelen op de „zogenaam de "gemakkelijke betalingsvoor waarden, dermate hoge uitgave heeft, dat bij een eventuele dalen de conjuctuur, risico's ten aanzien van onze vorderingen zeer groot geacht moeten worden." De afdeling steld het hoofdbestuur daarom voor, de stichting vaste brandstoffen te verzoeken een lan delijke actie voor contante betaling te gaan voeren en, mocht het ka rakter van de stichting het stimule ren van de verkoop van vaste brandstoffen, deze actie niet toe laten, dan steld de afdeling voor, een apparte commissie contante betaling op te richten. In de middagzitting op die dag zal prof. dr. H. O. Goldschmidt spreken over de toekomst van het midden- en kleinbedrijf. Voorts zal de geestelijke adviseur van de organisatie, pastoor Naz. H. de Wit in verband met zijn zilver en jubileum worden gehuldigd. Aan het eind van de zesde alge mene kardinaalsvergadering ter voorbereiding van het conclaaf onder de 48 aanwezigen waren ook o.a. de kardinalen Francis Spell- man en Laurean Roegambwa kwam het bij de H. Stoel geacredi- teerde diplomatieke corps maan dagmorgen zijn condoléances aan bieden, die de kardinalen staande in ontvangst namenj. Tevoren had de vergadering beschikt dat de laatste drie der negen rouwmissen voor Paus Joannes in de Sint Pie tersbasiliek achtereenvolgens opge dragen zullen worden door de kar dinalen Ferresso, Urbani en Tisse- rant. Kardinaal Alfrink werd te zamen met de kardinalen Suenenis, Antoniutti en Ritter (USA) aange wezen om bij de absoute na de eer ste van deze missen op 15 juni te assisteren. Lotions, after shave, eau de cologne, pré-shave, diverse echte mannenzepen, toilettassen. Merken: Tabac, Old Spice, Blett, Williams enz. vaardigde naar de conferentie aan gewezen: Lord Hailsham, minister van wetenschappen en leider van de conservatieven in het Hogerhuis. De Britten hopen, dat uit de Mos- kouse conferentie een topconferen tie zal voortkomen. President Kennedy maande het Amerikaanse volk en de wereld tot voorzichtigheid. Het is gevaarlijk onmiddellijk te veel te verwachten van het nieuwe initiatief. „De voor zichtigheid van de geschiedenis moet onze hoop matigen, maar de gehele mensheid voegt haar hoop bij die van het Amerikaanse volk." Als bewijs van de goede wil van de Verenigde Staten kondigde hij aan, dat zij geen kernproeven in de at mosfeer zullen houden, zolang an dere landen dit ook niet doen, „om onze goede wil en plechtige over tuiging in deze zaak duidelijk te maken". MOORD OP TWEE BABY'S De 35-jarige opzichter T. J., die in Siebengewald werd gearresteerd op verdenking van moord op twee pas geboren kinderen, heeft zondag avond laat bekend, de kinderen om het leven te hebben gebracht. Maandag heeft de dader de plaats aangewezen, waar hij de kinderen begraven heeft. Het stoffelijk over schot van een jongetje dat in 1960 geboren werd, was achter de woning van J. begraven. De stoffelijke resten van het twee de kindje, ook een jongetje, dat en kele maanden geleden geboren werd, zijn op aanwijzingen van de dader in IJsselstein bij Venray, achter een di rectiekeet van de wegenbouwmaat schappij, waarbij hij werkzaam was, opgegraven. STEREO-OMROEP Het ziet er naar uit, dat Neder land binnenkort stereofonische radio uitzendingen zal kunnen beluisteren. Dat zal dan kunnen zowel via de draadomroep als via de ether. Voorlopig zijn de experimenten van de draadomroep voor het publiek het meest concreet. Met ingang van 22 juni zal de draadomroep elke zater dagochtend van ongeveer 10 tot on geveer 12 uur 'n Frans sereofonisch programma relayeren. Deze pro gramma's worden in Frankrijk door gescheiden zenders (in de FM-band) uitgezonden en door de Nederlandse PTT in Domburg opgevangen, van waar zij per draad naar de huiska mers gaan. Met behulp van de door de PTT aan te brengen tandemaan sluiting voor draadomroep (een tweede programmakiezer naast de eerste) kan men thuis stereofonische weergave krijgen door een luidspre ker resp. op kanaal drie en vier van deze programmakiezers aan te slui ten. KOSTEN VAN LEVENSONDER HOUD OPNIEUW GESTEGEN Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 100, steeg van me dio maart tot medio april 1963 van 109 naar 110. Binnen de sector voeding, waar van het indexcijfer opliep van 110 tot 112, stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit. Voor eieren werd een prijsdaling waargenomen. Het indexcijfer, in clusief verplichte sociale verzeke ringen en loonbelasting, liep op van 107 naar 108.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1