wAAlwrjkse en LangstRAAtse couRAnt Mode Centrum zij het inzicht is uit noodzaak geboren dank van enkele vooruitstrevenden WALLACE BUIGT VOOR KENNEDY beugelbier ««EiCMf BREDA BIERFEESTEN Ontbreken van organisatie bezorgde looier, fabrikant en winkelier grote stroppen JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Situatie op de arbeidsmarkt onderging nagenoeg geen wijziging Houdt Bogaerts voor ogen Twee negerstudenten rustig ingeschreven mm Stassar Waalwijk Geringe belangstelling Kleurenkaart Eerste land in Europa Afname van de vraag Optica BOGAERTS Waspik ZONNEBRILLEN TOCHT OUDEN VAN DAGEN VRIJDAG 14 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 47 e tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Al enkele keren hebben wij het een en ander geschreven over het Mode- Centrum. Speciaal werd het in deze rubriek onder de aandacht gebracht, wanneer door het Mode-Centrum de nieuwe kleuren voor het komende seizoen waren bepaald. Het is daar om toch wel interessant te weten, hoe eigenlijk dit Mode-Centrum is ontstaan en wat het eigenlijke doel is van het Nederlandse Mode-Centrum. „Beperking van risico en het shoe- minded maken het het Nederlandse publiek". In deze zin lag en ligt nog het doel van het Mode-Centrum op gesloten. Het is inmiddels een begrip ge worden voor de gehele branche Le der - Schoenen - Detailhandel - Le derwaren en Handschoenen, is ge groeid uit een toevallige omstandig heid. In 1948 werd voor de eerste maal in Nederland, bij gelegenheid van een vergadering van luxe schoenwinke liers, de pers uitgenodigd, om een uiteenzetting te beluisteren over de mode en de schoenen. Merkwaardig is, dat tot op dat ogenblik de pers zich nog nooit voor het artikel schoe nen had geïnteresseerd, terwijl men ook vanuit de branche zelf nimmer moeite had genomen om de aan dacht van de pers op dit mode-arti kel gericht te krijgen. Wel schreven mode-journalisten bijna dagelijks over jurken en hoeden en de talrijke accessoires die hierbij horen, maar de schoenen schenen alleen functioneel en niets met het begrip mode te ma ken te hebben. In datzelfde jaar kwam hier ge lukkig verandering in. Mede dank zij een causerie die door de heer Horn- man gehouden werd, slaagde men er in, om de aandacht ook van de tal rijke publiciteitsmensen gericht te krijgen op het onontbeerlijke in de kleding de schoen. Men ging de schoen weer zien als een belangrijk onderdeel van het gehele toilet en in de moderubrieken verschenen voor 't eerst foto's van schoenen. Dit eerste succes werd voor enkele vooruitstre venden aanleiding om na te gaan op welke wijze de pers regelmatig in geschakeld zou kunnen worden. Shows waren in die jaren, verge leken met nu, complete evenementen, zodat alleen de allerbeste het aan durfde een show te organiseren. Een groep van fabrikanten in luxe schoe nen, ging in samenwerking met de luxe detailhandel schoenenshows or ganiseren, voor het eerst gehouden in het Victoriahotel in Amsterdam en in het Kurhaus in Scheveningen. Het werd een compleet succes. De pers bleek bijzonder geinteresseerd en spontaan en enthousiast werden de eerste artikelen gepubliceerd over 't kunnen van de Nederlandse schoen industrie. De schoenenmode was in de eerste jaren na doe oorlog zeer uitbundig. Na de gedwongen versobering in de afgelopen jaren was er nagenoeg geen beperking meer. In versieringen en hakken bracht men de dolste fan- tasiën terwijl allerlei soorten van exclusieve voorjaarscollectie genoeg wist te beperken, terwijl juist deze beperking het allerbelangrijkste was. In de loop van de jaren ging men dit als een noodzaak aanvoelen en werd men door omstandigheden tot deze beperking gedwongen. Wij mogen er rustig trots op zijn, dat Nederland het eerste land in Eu ropa was dat dit werk ten uitvoer bracht. Verschillende landen namen er kennis van en al gauw kwamen er aanvragen uit België, Frankrijk, Zwitserland, de Skandinavische lan den en Duitsland binnen. Ook de Euromode met zijn aangesloten der tien landen, kan men zien als een ge volg van het initiatief dat in ons land genomen werd. Het werk van tweemaal per jaar een show werd al spoedig te om vangrijk. De kosten hiervan konden zoals begrijpelijk niet meer door enkelen gedragen worden. Met behulp van verschillende subsidies afkomstig van vakgroepen en verenigingen, kwam men tot de oprichting van de stich ting het Modecentrum. Het doel is sedertdien steeds het zelfde gebleven, terwijl aan de werk wijze werd geschaafd. De ondervin ding heeft het inzicht verscherpt, of schoon de bekende glazen bol nog steeds ontbreekt. Ondanks dat bezit het Modecen trum van nu een reputatie die steunt op de resultaten van het planmatig inverven van miljoenen voeten leer en het inkopen van miljoenen paren schoenenHet wegvallen van de kleu renkaart zou dan ook erger zijn dan men zich op het eerste gezicht zou re aliseren. Angst hiervoor hoeft er evenwel niet te bestaan. Alle leden en commissies geven nog steeds met het zelfde enthousiasme van het begin belangeloos hun beste kunnen en tijd om dit belangrijk medium in stand te houden. Er hebben zich in de maand mei geen schokkende veranderingen voor gedaan in de geregistreerde vraag en aanbod in het gewest Waalwijk. Ondanks dat, is in dit gewest in vergelijking met het ge hele land de werkloosheid gestegen, waarbij onmiddellijk moet worden opgemerkt, dat het totale aanbod van 134 voor meer dan de helft be staat uit de categorie „minder ge- schikten" en „minder validen". Noteerde het. totale aanbod in april 1963, 133, in de maand mei steeg dit cijfer met één en kwam daardoor op 134. Het aanbod in de bouwnijverheid eveneens een daling en wel van 1046 in april op 1031 in mei. Het werkloosheidpromillage in 't totale gewest noteerde voor de maand mei 5. In dit promillage kwam noch voor het rayon Waal wijk noch voor het rayon Almkerk en noch voor het rayon Dongen enige veranderingen en handhaafde zich hierdoor op resp. 6, 7 en 3. Het gewest Waalwijk (p.m. 5) heeft samen met Roosendaal en Ze venbergen de laagste waarde van het gehele land. Voor de provincie geldt een promil lage van 8 en voor het land 7. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLEN SPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen SCHOENEN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk overleer beschikbaar kwamen. Naast glad leer kwam er nerf-leer, fanta- sieleer, lak, suède en hunting, ter wijl dit alles nog eens gebracht werd in tientallen kleuren. Iedereen wilde van alles eri in iedere kleur zoveel mogelijk hebben. Een redelijke prog nose was niet meer te maken en de stroppen, zowel bij de looier als bij de schoenfabriek en de winkelier ble ven dan ook niet uit. Niemand wist meer wat nu dienstig was om te ko pen of waar men liever met zijn vin gers af moest blijven. Ook de leden van de showcommissie zaten met die zorg. Tijdens enkele besprekingen die naar aanleiding hiervan werden ge houden en waarbij talrijke ideeën naar voren werden gebracht, kwam de commissie tot het besluit, dat de Overname Schoenenfabriek. Per 10 juni werd door Jac. Bergmans Holland N.V. te Waalwijk het Luxe Hand werk Schoenenbedrijf „CUL- LINAN" te Dongen overge nomen. Het bedrijf blijft in Dongen gevestigd en, de heer G. ten Bras blijft de leiding over deze afdeling houden. Er worden luxe Herenschoe nen geproduceerd en de heer Jac. Bergmans, die vroeger reeds enige tijd als ontwer per-verkoper zijn medewer king aan deze firma verleen de, hoopt in samenwerking met zijn Schoenen Mode Ate lier te Waalwijk, de produc tie voor Nederland en Export belangrijk te kunnen uitbrei den. =KIMg=Ss= kleuren gekanaliseerd dienden te worden, terwijl op een of andere ma niet het publiek beïnvloed zou moeten worden in verband met de vraag. Dit werd de start voor de kleurenkaart. Men ging bij elkaar zitten om te overleggen welke kleuren het hoofd zakelijk zouden doen en bovenal van welke kleuren men beslist af zou moe ten blijven. Dit alles werd gekoppeld aan de verschillende soorten schoei sel en de eerste kleurenkaart was ge boren. De kleurenkaart in die jaren zag er omvangrijker uit dan momen teel. Hij was verfraaid met tekenin gen en echte leerstalen, met hakbe- schrijvingen en snitaanduidingen. Kortom, een zo volledig mogelijke prognose. Niet alleen de commissie was met het bereikte resultaat bijzon der gelukkig, maar ook een groot ge deelte van de industrie. Al gauw bleek dat men zioh in de praktijk niet Gouverneur Wallace heeft dins dagavond het hoofd gebogen voor de macht van Washington. Na zich een hele dag verzet te hebben tegen de toelating van twee twintigjarige negerstudenten, Vivian Malone en James Hood, verliet hij het univer siteitsterrein, waar op dat ogenblik in federale dienst geroepen eenhe den van Alabama's nationale garde de macht in handen hadden. On- middelijk daarop werden de stu denten zonder verdere moeilijkhe den ingeschreven. De gouverneur had 's middags op nieuw een persoonlijk bevel van president Kennedy genegeerd. 3X weigerde hij, toen de onderminister van justitie, Nicholas Katzenbach, die de twee studenten begeleidde, hem sommeerde, opzij te gaan en de ingang vrij te maken. Toen Ken nedy vernam, dat Wallace zijn or ders in de wind had geslagen, gaf hij minister van defentie McNama- ra opdracht, de nationale garde van Alabama in federale dienst te roe pen. Bovendien machtigde hij zijn minister, voor zover nodig gebruik te maken van het Amerikaanse le ger. Een uur later reden de eerste vrachtwagens met de nationale gar disten het universiteitsterrein op. Hun commandant brigade-generaal Graham, liep op Wallace toe en joelde hem ervan in kennis, dat dé troepen, die hij tegenover zich zag, in federale dienst waren. Daarop sommeerde hij iedereen, het ter rein te verlaten. Wallace vroeg alle aanwezigen, rustig te blijven. Daarop verliet hij het terrein en vertrok naar zijn hoofdstad Montgomery, „om de strijd voor 't recht voort te zetten". Toen Vivian Malone en James Hood woensdag om half elf plaat selijke tijd bij het universiteitsge bouw aankwamen, heerste daar de staat van beleg. Politiemannen had den een kordon gevormd rond het universiteitsterrein. Alleen perso nen mét speciale passen werden doorgelaten. Op de daken der ge bouwen stonden agenten met ma chinepistolen en boven het terrein cirkelden twee helicopters. Gouverneur Wallace had een spe ciaal podium laten construeren, waarop hij zich voor een lessenaar met microfoon had opgesteld. Hij zag er ontspannen uit en maakte grapjes met de omstanders. Proclamatie Tegen half elf reden drie auto's tot voor de aula, waar de studen ten worden ingeschreven. In de middelste wagen zaten Vivian Ma lone en James Hood. Uit de eerste wagen stapte de onder-minister van justitie, Nicholas Katzenbach en de officier van justitie, Macon Weaver. De studenten bleven in de auto zit ten. Toen de beide functionarissen naar het podium stapten hief Wal lace de hand op. Weaver zei:Ik heb hier de proclamatie van de presi dent. Ik kom van U de ondubbel zinnige verzekering vragen, dat noch U, noch iemand onder uw ge zag deze studenten, Vivian Malone en James Hood de toegang zal wei geren". Wallace zei alleen: „Geen com mentaar". Daarop ging hij achter zijn lessenaar staan en las een ver klaring van vijf pagina's voor, waarin hij uiteenzette, dat zijn wei gering, de studenten tot de univer siteit toe te laten, volledig steunde op de Amerikaanse wet. Hij eindig de met: „Ik proclameer, dat de ge dwongen inschrijving van deze stu denten een onwettige daad is, die ik verbied". Zonder verder met de gouver neur in discussie te treden bracht Katzenbach het meisje daarop naar de slaapzaal voor de meisjesstuden ten en James Hood naar de man- nenafdeling. Hij verklaarde grim mig: „Binnen twee uur zijn deze studenten hier ingeschreven en morgen zitten ze in de collegeban ken. handhaafde zich op zeven. In de schoen- en lederindustrie steeg het aanbod daarentegen en kwam van 9 op 12. Deze stijging wordt ver oorzaakt door het rayon Waalwijk, waar het aanbod in deze sector van 7 op 10 kwam te staan. Ook in de metaalnijverheid valt weinig nieuws te bespeuren, het aanbod van 3 april bleef ook in mei gehandhaafd. Merkwaardig genoeg steeg het aanbod in de landbouw. Noteerde deze sector in april, 1, in mei liep het op tot 3. Het totale aanbod in het rayon Waalwijk kwam op 68 (tegen 67 in april), in het rayon Almkerk op 45 (50 in april) en tenslotte het rayon Dongen op 21 (tegen 16 in april). Dit maakt een totaal aan bod van 134 in het gehele gewest Waalwijk. De vraag in het gewest Waalwijk geeft nagenoeg in alle sectoren 'n stijging te zien. Een uitzondering hierop maakt de landbouw waar deze van 54 in april, terugliep tot 13 in mei. De vraag in de bouw nijverheid kwam te stijgen en wel van 139 op 151, in de schoen- en lederindustrie van 486 op 489 en in de metaalsector van 189 op 191. In het rayon Waalwijk steeg de vraag met 20 en kwam hierdoor van 461 op 481. Het rayon Almkerk noteer de in april 198 en in mei 163, een daling dus van 35. In het rayon Dongen wist de vraag zich te hand haven op 387. Vooral door de sterke daling van de vraag in de landbouw, onder ging de vraag in het totale gewest lekker vers-20 heerlijk handig 3halve-liter flessen voor f. 1.50. 1 t/m 15 AUG. GEOPEND 14-18 UUR, 20-1 UUR GESLAAGD Mej. B. Rekkers en dhr. P. Akkermans, resp. leidster van de rakkers en leider van de poorters van het Servatiusgilde van Jong Nederland, slaagden te 's-Bosch voor 't exa men creatieve handenarbeid. Voor het eindexamen Middelb. Meisjes school slaagde mej. M. van Dongen. WONINGADVIESCOMMISSIE. Sinds de laatste vergadering van de ge meenteraad heeft Waspik weer haar wo ningadviescommissie. De benoemde leden hebben hun benoeming aangenomen, n.l. mevr. Brokx-Smits en de heren A. v. d. Broek, C. van Iersel, L. Kuijsters en W. Smits. De commissie zal met ingang van heden elke le en 3e vrijdag van de maand van 8 uur tot half 10, n.m. ten gemeente huize zitting houden om woningaangelegen heden te bespreken. (ook op eigen sterkte geslepen) De bejaarden van Waspik worden in de gelegenheid gesteld zich op te geven voor het uitstapje 1963. Dit jaar heeft het comité een reis gepland welke grotendeels door West-Brabant zal gaan, met o.m. een be zoek aan de Wouwse Plantage. Om 9 uur ral het vertreksein gegeven worden. Rond half 9 's avonds hoopt men weer in Waspik te arriveren. Het is niet gelukt de leeftijds grens van 70 jaar te verlagen. Men had de deelname graag open gesteld vanaf 65 jaar, maar om financiële reden zal men hiermee nog een jaartje moeten wachten. De tocht wordt gemaakt op dinsdag 25 juni. Men kan zich hiervoor opgeven bij P. v. d. Elshout, G. v. d. Broek en C. J. v. Hooren. Ook ter gemeente-secretarie kan men zich voor dit uitstapje laten inschrijven. PROCESSIE Zondag a.s. zal in het Theresiarectoraat de Sacramentsprocessie worden gehouden. De route is vastgesteld: via de Carmelieten- straat, Schotse Hooglandersstr. en Spoorstr. Bij de werkplaats van de fa. M. Verschure en bij het kapelletje zullen rustaltaren wor den aangebracht. De buurtbewoners zullen voor een passende versiering zorgen. Het plechtig lof waaronder de processie wordt gehouden is vastgesteld op 2 uur. KORFBAL-KAMPIOEN. De dameskorfbalclub Amicitia heeft be slag gelegd op het kampioenschap van haar afdeling. Zondag speelt Amicitia op eigen terrein de laatste wedstrijd tegen DSV uit Diesen. Ook al zou er uit deze ontmoeting geen winst te behalen zijn, dan nog is Ami citia verzekerd van het kampioenschap. Van de 11 wedstrijden won Amicita er 9, terwijl de 2 overige in een gelijk spel eindigden, ok in deze laatste wedstrijd zullen de leden van Amicitia zich voor eigen publiek de kaas niet van het brood laten eten, al zal DSV al het mogelijke doen naam te maken door een kampioensteam te bedwingen. We zien deze wedstrijd dan ook met belang stelling tegemoet. ATAK-TOURNOOI De Volleybalclub Atak heeft voor zondag a.s. een groot toernooi georganiseerd. Niet minder dan 20 verenigingen schreven voor dit sportgebeuren in. De teams zijn inge deeld in 4 poulen, n.l. 3e, 2e, le en hoofd en overgangsklassers. Het groot aantal wed strijden noopt de organisatoren reeds om 12 uur te beginnen. Er wordt gespeeld op het sportterrein bij 't gemeentelijk gymnastiek- DE BETERE VIRGINIA

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5