wAAlwijkse en LanqstRAAtse couratu Mr. F. ThHAGEMANS AFLOOP R0UWTIJD VOOR DE PAUS EEN MILJOEN DOLLAR PER DAG... tol gemeentesecretaris beëdigd Twee kapiteins op een schip van Mierto -™NG 7lUsltifl etf Jeugdpuistjes ZUID-VIETNAM SLACHTOFFER VAN VERBETEN JUNGLE OORLOG VAN ELLENDE LATEN OMKOMEN In nacht en nevel Ho Chi Min Zuid-Vietnam Twijfel aan de overwinning artikelen „Wij hebben groot vertrouwen in uw benoeming" mm schoenen GROOT VERTROUWEN GEEN SINECURE Vff J PUROL-POEDER 'n geselecteerde-collectie VRIJDAG 21 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 49 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 VOOR EEN HOPELOZE OORLOG Sedert een achttal jaren woedt er een verbeten jungle-oorlog in Zuid- Vietnam, een strijd om het zijn of niet zijn. Een oorlog tussen het inter nationale communisme vertegenwoordigd door Rood-China en de Wes terse democratie, in deze vertegenwoordigd door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Over deze verbeten strijd tussen partisanen uit Noord-Vietnam, gehol pen, bijgestaan en gesteund door instructeurs, wapens en medicamen ten afkomstig uit de Chinese Volksrepubliek welke slechts een taak hebben, n.l. de vestiging van de communistische opperheerschappij in Zuid-Vietnam en aan de andere kant de regeringstroepen van de repu bliek Zuid-Vietnam, welke op haar beurt worden bijgestaan en ge steund door Noord-Amerikaanse instructeurs, wapens en dollars en welke troepen belast zijn met de verdediging van hun grond, met als bijzondere taak de vernietiging van iedere communistische verzets- haard, van iedere rode partisaan, is hier in Europa weinig of niets be kend, doch uw verslaggever is thans in de gelegenheid U hierover uit voerig te informeren. De rode partisanen, „Viet Kong" genaamd, komen slechts in de nach telijke uren in actie, dood en ver derf zaaiend in eenzame grensdor pen, in de stille buitenwijken der steden van Zuid-Vietnam en op de eenzame buitenwegen in het bin nenland. Bij het krieken van de dag vindt men geen communistische sluipschutters meer; zij duiken dan onder in de jungle en in de onover zichtelijke rijstvelden, wachtend op de volgende nacht, die immers komt na iedere dag, onafwendbaar zeker. Wat de bewoners van Zuid-Viet nam, de regeringstroepen en hun Amerikaanse instructeurs wel vin den, dat zijn de vreselijk vermink te dode lichamen van de bewoners der grensdorpen, rokende puinho pen van wat eens huizen waren, opgeblazen bruggen en door bri santbommen vernielde straten en wegen. Het aantal communistische woel- knechten wordt thans geschat op ruim vijf en twintig duizend man, goed uitgerust en welbewapend. Ie dere nacht komen er meer van der gelijke sluipschutters Zuid-Vietnam binnen langs onbegaanbare sluip en smokkelwegen via Laos en Cam bodja. Langs deze wegen worden ook oorlogstuigen en rood propa gandamateriaal uit China inge voerd. In Zuid-Vietnam weet men dit, doch het regiem van president Ngo Dinh Diem, de Zuidvietnamese troepen en de Amerikaanse militai ren en deskundigen zijn niet in staat zulks te verhinderen. Aan het hoofd van dit rode par- tisanenleger staat de leider van de communistische partij voor een één en ondeelbaar Vietnam, de geheim zinnige Ho Chi Min, tevens staats hoofd van het communistische Nrd.- Vietnam. Ho Chi Min heeft bij voor- en tegenstanders veel gezag verwor ven; hij wordt gevreesd en vanuit zijn witte paleis regelt hij de strijd in Zuid-Vietnam. Ho Chi Min was de man, die, als leider der „Viet Kong", het Franse koloniale leger bij Dien-Bien-Phoe versloeg en daardoor in 1954 de zelfstandigheid van Indo-China. Deze geheimzinnige rode partisa- nenleider, man van gezag, weet ook nu wat hem te doen staat, want in de verovering van Zuid-Vietnam door de communisten ligt de poli tieke toekomst van Zuidoost-Azië verankerd. Achter de strijd in Zuid- Vietnam staat Mao Tsje Toeng, de leider der Chinese communisten, die expansie zoekt voor het groei ende zielenaantal naar het zuiden. In juli 1954 werd in Genève be sloten Vietnam te splitsen en zo kon het gebeuren dat Noord-Viet nam toeviel aan de westelijke be- A/WVWWWWWWWVW exclusieve voorjaarscollectie langensfeer, aan de democratie zo men wil. Maar in die tijd regeerde in Saigon de (dikke) keizer Bao Dai van Viet nam, welke zich aan de regerings zaken van zijn land niet veel ge legen liet liggen. In 1955 werd in Zuid-Vietnam de republiek uitgeroepen met Ngo Dinh Diem als president. Deze be greep dat hij zonder hulp van de Verenigde Staten niets zou berei ken, verzocht en kreeg hulp van Amerika, president Ngo Dinh Diem reorganiseerde het bestuur in zijn land, voerde hervormingen door en werd de schepper van het Zuidviet namese leger. De moeilijkheden met de commu nisten werden alsmaar groter, zodat het aantal Amerikaanse instruc teurs en deskundigen op twaalfdui zend man werd gebracht, terwijl 't Zuidvietnamese leger sinds kort 175 duizend man sterk is, doch ondanks dit alles moest de chef van de ge nerale staf in Washington, generaal Earle Wheeler, vaststellen dat het nog zeker tien jaar zal duren, voor aleer Zuid-Vietnam van rode parti sanen zou zijn gezuiverd, ondanks het feit dat de Verenigde Staten een bedrag van rond zeven en een half miljoen gulden aan de Zuid vietnamese strijdkrachten ten kos te was gelegd. President John Kennedy bleek echter vast besloten om Zuid-Viet nam voor het westen te behouden en daarom zond hij een groot aantal helikopters, voorzien van Ameri kaanse bemanningsleden, licht veldgeschut en vol-automatische wapenen voornamelijk machine-pi stolen, naar Zuid-Vietnam. De Amerikaanse militaire instructeurs kregen opdracht hun militaire tac tiek meer en meer aan te passen aan de methoden op dat gebied in gebruik bij de zogenaamde „Viet Kong". De oorlog, de jungle-oorlog in Zuid-Vietnam, kost ondanks alles de V.S. een bedrag van een miljoen dollar per dag. Ondanks de inspanningen die de V.S. zich getroosten om Zuid-Viet nam voor het vrije westen te be houden, bestaat er in kringen van Amerikaanse deskundigen ernstige twijfel aan het behalen van een eindoverwinning op de „Viet Kong" van Ho Chi Min en deze twijfel blijkt gegrond te zijn op de navol gende feiten: 1) De aanvoerwegen, de sluip- en smokkelwegen der partisanen van en naar rood China zijn niet te stui ten; 2) De totale sterkte aan mankracht der rode partisanengroepen is met de dag groeiende; 3) De Zuid-Vietnamese officieren zijn voor hun taak niet berekend en onzelfstandig in hun optreden; 4) Het is niet gelukt de commu nistische propaganda in Zuid-Viet nam afdoende te kunnen bestrijden en in het algemeen gesproken zijn de bewoners van Zuid-Vietnam de communisten uit Noord-Vietnam behulpzaam, hetzij uit angst, hetzij uit symphatie; 5) In Zuid-Vietnam heerst corrup tie en honger en in een land met rond 15 miljoen inwoners is dit een ernstige zaak; 6) Het regiem van Ngo Dinh Diem heeft ten gevolge van het uitblijven van de zo noodzakelijk geachte her vormingen en vooral ook wegens het ontbreken van een voldoende democratische gesteldheid, niet het vertrouwen van het volk. Het communisme in Zuid-Viet nam kan dan pas afdoende worden bestreden en tot een aftocht wor den gedwongen, wanneer men de hiervoor genoemde en bestaande fouten en tekortkomingen in dit land te vuur en te zwaard te lijf gaat. Dit is trouwens in het welbe grepen belang van ons allen. STATIONSTRAAT 51* WAALWyK Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk Tijdens een openbare raadsverga dering, waarvoor ditmaal aanmerke lijk meer belangstelling bestonddan voor de normale vergaderingen die de raad iedere laatste donderdag van de maand pleegt te houden, is mr. F. Th. Hagemans uit Boxtel, in het bij zijn van zijn echtgenote, beëdigd tot gemeente-secretaris van Waalwijk. De heer Hagemans volgt in deze functie gemeentesecretaris N. Vlaar op, die per 1 januari 1963 werd be noemd tot burgemeester van Didam. Behalve de voltallige raad, wa ren ook de verschillende hoofden van diensten aanwezig, de inspecteur van De weduwe Anna M.-Cr., die haar knecht gedurende langere tijd opzet telijk voedsel, kleding en verpleging zou hebben onthouden, had zich te verantwoorden voor het Bossche ge rechtshof. Ze was in hoger beroep gekomen tegen het vonnis van de Maastrichtse rechtbank (vier jaar ge vangenisstraf, conform de eis van de officier van justitie). „Ik bén on schuldig' zei ze tegen president mr. W. van Roosendaal, die haar naar de reden van het hoger beroep vroeg. Procureur-generaal mr. A. van Overveldt was van oordeel, dat de weduwe Theike had laten verkomme ren op een manier die zijns inziens nog terecht protest zou hebben op geroepen als zo een dier was omge komen. Zes jaar gevangenisstraf met af trek luidde de eis van de P.-G. Anna M.-Cr. vroeg in haar „laat ste woord"„Zoudt U mij vrij willen spreken? Ik ben onschuldig" ,,In jaren gemeten was zijn tijd kort, doch in gebeurtenissen gans een tijdperk". Met deze woorden van Plinius de Jongere tekende maandag morgen mgr Del Ton, secretaris der Latijnse „brieven", paus Joannes tij dens de laatste en plechtigste van de negen uitvaartdiensten in de Sint Pieter. Hij sprak op de treden van het altaar in de absis voor 72 kardinalen de gebruikelijke lofrede op de over leden Paus uit. Tussen de confessie en het altaar in de absis, waaraan de deken van het kardinaalscollege, Tisserant, deze laatste rouwdienst opdroeg, stond in het schemerlicht van 96 grote kaar sen de zeven meter hoge, met het rood van de pauselijke rouw beklede katafalk. Ter weerszijden daarvan, op tien kardinalen na compleet, het Heilig College in paarse rouwkledij. Op de tribunes tussen prinsen en prinsessen, ministers en ambassa deurs in ceremonieel tenue, en een der broers Roncalli uit Sotto il Monte met twee nichten van de Paus, beiden kloosterzusters. De Ned. bisschoppen over de Paus. In alle katholieke kerken is 1.1. zondag een brief voorgelezen, waar aan wij 't volgende ontlenen Paus Joannes XXIII stierf op de avond van de Tweede Pinksterdag. Van deze Pinksterdagen zal ons bij blijven de indruk van een wereld, die werkelijk geschokt is door het overlijden van deze Paus. Toen kar dinaal Roncalli in 1958 tot Paus ge kozen werd, leek het even, alsof de H. Geest een moment van rust in de Kerk wenste. Maar hoe spoedig was deze indruk voorbij. Vrijwel zonder enige aanloop groeide Paus Joannes uit tot de opperherder, die de Kerk juist in deze tijd scheen nodig te hebben, - tot de Paus, die de mu ren rondom de Kerk afbrak en een dialoog met de wereld aanging. Hij nam de wereld serieus, en dat is ze ker een van de redenen, waarom vrij wel de hele wereld hem serieus nam. Hij heeft de Kerk in gezonde on rust achtergelaten. Zijn levenswerk, het Concilie, heeft hij niet kunnen voltooien. Dit waren zijn richtwijzers voor dat Concilie Bijbels - Hij was bezorgd voor een eigentijds verstaan van Gods woord, oecumenisch. Hij was bekom merd om de verscheurdheid van het Christendom. Tot in de laatste uren van zijn leven heeft hij gebeden en geofferd voor de eenheid. Pastoraal - Hij verlangde een Kerk, die een echte liefdevolle leef ruimte zou bieden. Bij deze karaktertrekken, mogen wij ook niet vergeten zijn voortdu rende zorg voor de vrede. Dit alles tekent deze Paus ten voeten uit en vormt de inhoud van het geestelijk testament, dat hij ons heeft nagela ten. Soekarno legt krans op graf Joannes XXIII Zaterdagmiddag heeft de Indone sische president Soekarno een krans van witte en rode rozen neergelegd op het graf van Paus Joannes XXIII in de crypte onder de St. Pieter. Hij verbleef ook enkele minuten aan het graf van Pius XII. In aansluiting op zijn eerbetoon aan beide pausen leg de Soekarno een kort bezoek af bij de camerlengo, kardinaal Aloisi Ma- sella. politie en het personeel van de se cretarie Waalwijk. Burgemeester Teijssen benadrukte, nadat de heer Hagemans de zuive ringseed en de ambtseed had afge legd, dat zijn benoeming tevens een groot vertrouwen in hield in de per soon van de heer Hagemans. Hij ver onderstelde dat dhr. Hagemans dit ambt van gemeentesecretaris had ge zien, als een ambt dat bevrediging schenkt en dat hij juist daarom had gesolliciteerd. Burgemeester Teijssen meende uit de wijze waarop de héér Hagemans destijds werd gekozen - 16 van de 17 raadsleden brachten hun stem uit op mr. Hagemans te mogen con cluderen, dat de nieuwe gemeente secretaris ook bij de raad een groot vertrouwen geniet. Hij benadrukte, dat bij het opstel len van de lijst van aanbeveling er terdege rekening mee was gehouden, dat er een secretaris uit de bus zou komen, die even kundig en practisch zou zijn als de heer Vlaar. „De ge meentesecretaris heeft enerzijds een taak als naaste medewerker van het college van B. en W„ anderzijds als coördinator en organisator van de secretarie. Bovendien is de gemeen tesecretaris eerste ambtenaar van de raad", aldus burgemeester Teijssen. Hij noemde het van uitermate groot belang, dat de gemeentesecretaris de coördinatie tussen de verschillende afdelingen tot stand weet te brengen en weet te houden. De heer Teijssen zei, dat de nieuwe secretaris in de komende tijd zou er varen, dat de gemeente Waalwijk een gemeente is, die modern en goed is geoutilleerd, hetgeen volgens hem niet wegneemt, dat er nog voortdu rend en op verschillende gebieden belangrijke wijzigingen en verbeterin gen zullen plaats vinden. Burgemeester Teijssen zei, tot uit drukking te willen brengen, dat zo wel het college van B. en W. als de gemeenteraad grote verwachtingen hebben van de nieuwe gemeentesecre taris. Ook het personeel van de se cretarie heeft diezelfde verwachtin gen en persoonlijk heb ik die ook." Burgemeester Teijssen noemde een goede samenwerking een van de ver eisten om het raderwerk van ge meentelijke activiteiten niet te laten stagneren. „Ik doe een klemmend beroep op U, er steeds op bedacht te zijn dit raderwerk gaande te hou den". Tot slot sprak de heer Teijssen de hoop uit, dat de heer Hagemans in zijn nieuwe ambt veel vreugde zou vinden en tevens dat de gemeente Waalwijk, waar de heer Hagemans binnenkort zal komen wonen, voor hem een levend beeld van activiteiten zou worden. Zich richtend tot me vrouw Hagemans, zei burgemeester Teijssen „Ik hoop dat ge uw man in zijn nieuwe werkkring tot grote steun zult zijn." Hij onderstreepte zijn woorden door mevrouw Hage mans een bos rozen te overhandigen. De heer Hagemans begon met zijn grote erkentelijkheid naar voren te brengen voor het vertrouwen dat de raad in hem had gesteld, door hem als nieuwe gemeentesecretaris te be noemen. „Gaarne zeg ik U toe, dat ik binnen de grenzen van mijn kun nen, mijn uiterste best voor de belan gen van de gemeente Waalwijk zal doen." Hij zei er zich tevens van be wust te zijn, dat de benoeming tot gemeentesecretaris in een dergelijke dynamische stad als Waalwijk, geen sinecure is. Hij noemde het voor hem zelf een gunstige factor, dat het peil van de gemeentesecretarie op een uitzonderlijk hoog peil staat. „Ik breng hierbij hulde aan de heer Vlaar, die de secretarie op dit peil heeft we ten te brengen. De heer Hagemans benadrukte te vens, dat, wanneer het nodig zou zijn kritiek te laten horen, hij zou trach ten deze kritiek zoveel mogelijk van opbouwende aard te laten zijn. Tot slot uitte hij zijn bewondering voor de heer Thijssen, waarnemend secretaris, die bijna een half jaar lang de functie van gemeentesecre taris op uitstekende wijze heeft waar genomen. Na afloop hiervan, bleef het ge zelschap nog enige tijd in de raads zaal bijeen, waarbij de aanwezigen de gelegenheid kregen nader met de nieuwe gemeentesecretaris kennis te maken. Door de volledige gelijke rechten zijn er tegenwoordig twee kapiteins op het huwelijksbootje. Volgens het moderne huwelijksrecht moet de echt genoot (man of vrouwdie het ge meenschapsgoed verworven heeft, er ook over kunnen beschikken. Man of vrouw behoeft echter de toestemming van de echtgenoot voor alle handelingen (hypotheek, ver koop enz.) die betrekking hebben op f1.60 - fi de woning of op de inboedel. Dit dient ter bescherming van het gezin. Indien zij een gemeenschappelijke huishouding voeren, kan de één slechts met medewerking van de an der zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op af betaling kopen, resp. in huurkoop betrekken. Beide echtgenoten zijn persoonlijk voor het geheel aanspra kelijk. A van vooraanstaande mode-ontwerpers maken de man n kopen bij COSTUUMS COLBERTS PANTALONS REGENJASSEN it OVERHEMDEN ENZ. WAALWIJK Gretestraat 192 Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13