wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour An t A. W. Ros - oprichter van Knoek en Ros N.V. - overleden „Thomaskerk" van bouwpastoor Stevens wordt juweeltje van bouwkunst FAMILIEDRAMA IN PENNSYLVANIA [V.S.] Stassar - Waalwijk GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Befaamde Duitse architect Joseph Lehmbrock maakte de tekeningen HET DEBAT IN HET LAGERHUIS 60 Jaar lang in diensi van de schoenindustrie Gouden Munten KRUISKERK RUIM PLEIN VOOR DE KERK VRIJDAG 21 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 49 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet aanvaarden van de I.C.C.-club in AAA/%VWV^)AA/VWW*VWVVVWVW'>'VV**Ai>VVVVVVVV*WW\* Amsterdam. De heer Ros bewoog zich verder op talrijke terreinen van het organi satieleven. Hij was onder meer wet houder van Baarn en bestuurslid van Tijdens een welverdiende vakantie in het zonnige Italië, is het afgelopen weekend op 73-jarige leeftijd over leden, de heer A. W. Ros, mede-op richter van Knoek en Ros N.V. Met het heengaan van de heer Ros, ver liest de Nederlandse schoenindustrie een zeer vooraanstaande figuur, die in het algemeen, maar bijzonder in het belang van de schoenindustrie, enorm veel werk heeft verzet. GROTE CARRIÈRE De heer Ros begon zijn loopbaan in de schoenindustrie op zeer jonge leeftijd en wel ruim 60 jaar geleden als employé van v. d. Bergh Stoom- schoenfabriek in 's-Hertogenbosch. Nauwelijks dertien jaar, begon hij aan een grootse carrière, waarbij hij naam zou maken in de schoenenwe reld niet alleen binnen onze lands grenzen, maar ook ver daar buiten. Van eenvoudig medewerker klom hij op tot hoofdvertegenwoordiger van de firma van den Bergh, die in die jaren onder het schoenmerk "Monta" toonaangevend was. In 1924 besloot de heer Ros een meer zelfstandiger leven te gaan lei den. In dat jaar stichtte hij in samen werking met zijn vriend Arnold Knoek, de firma Knoek en Ros N.V., die zich als grossiers en agenturen- HANDELMILEIJTENS EN A.B.C. GINGEN FUSIE AAN. Naar wij vernemen heeft in de leder-importeurswereld een belangrijke fusie plaats gehad, nl. die waarbij H. Leijtens Handelmaatschappij N.V. te Waalwijk en Handelsmaat schappij A.B.C. te Dongen be sloten hebben voortaan ten nauwste samen te werken. Het lijkt ons dat deze sa menwerking voor beide par tijen beslist gunstige resultaten zal moeten afwerpen, gezien het feit dat de Handelsmaat schappij A.B.C. zich speciaal bewoog op het terrein van de confectie-lederen kleding, ter wijl Handelsmaatschappij Leij tens meer gespecialiseerd was op het importleder voor de schoenindustrie. Waar beide maatschappijen elkaar nu gevonden hebben, kunnen zij voortaan het hele terrein overleder voor alle mo gelijke doeleinden compleet be strijken en daardoor grotere service verlenen aan hun afne mers zowel in 'de lederen-kle- ding- als in de schoenindustrie. De heer Leijtens zal zich zo als voorheenthans als direc teur van de Handelsmaat schappij A.B.C., speciaal bezig houden met de verkoop aan de schoen- en lederwarenindustrie. De kantoren van de nieuwe maatschappij, die gevoerd zal worden onder de Handelsmaat schappij A.B.C., zullen geves tigd zijn in het gebouw „De Kroon", Rijensestraatweg 20a i1 te Dongen. firma in Den Haag vestigde en als zodanig al spoedig naam maakte. In het begin van de jaren 30 na men zij gezamenlijk de schoenpro- duktie ter hand in een pand in het nieuwe industriekwartier in Den Haag. In 1936 vestigden de heren Knoek en Ros in de gemeente Bun schoten een schoenfabriek. ZWARTE DAGEN De meest zwarte dagen vormden voor het bedrijf de jaren 1940-1945. De Duitsers die niets of niemand ont zagen, spaarden ook het bedrijf van Knoek en Ros niet. De zwaarste slag kreeg de heer Ros te verduren, toen hij in deze ellendige jaren zijn vriend en compagnon verloor. Hoe zwaar deze slag ook aankwam, de heer Ros aarzelde na de oorlog niet om de produktie met hernieuwd enthousiasme aan te pakken. Dit enthousiasme en de bezielende leiding van de heer Ros zijn er mede de oorzaak van geworden dat binnen de kortste keren het bedrijf enorme uitbreidingen kon ondergaan. In 1960 besloot de heer Ros, na een leven van hard werken, zich als directeur van Knoek en Ros N.V. terug te trekken en aanvaardde hij de positie van President-commissaris van de N.V. Kort daarop ging dit bedrijf een fusie aan met Timtur N.V. in Waal wijk en trad de heer A. W. Ros op als president-commissaris van de nieuw gevormde Unischoen N.V. de Kamer van Koophandel in Amers foort. Voor de vele verdiensten die de heer Ros heeft gehad, niet alleen voor de Nederlandse Schoenindu strie, maar tevens voor talrijke an dere instanties en aangelegenheden, benoemde Hare Majesteit de Konin gin de heer Ros tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. Nu - medio juni - is er een eind gekomen aan het leven van een man, die bij ontelbare prominente fi guren in binnen- en buitenland, maar ook bij zijn eigen personeelvrienden en bekenden, zeer hoog stond aange schreven. Velen van hen, zullen in het heengaan van de heer Ros de schoenindustrie een zware slag zien toegebracht. DIRECTEUR VAN DE STEM OVERLEDEN Op 58-jarige leeftijd is plotseling te Breda overleden de heer E. H. B. Braber, directeur van „Dagblad De Stem", van N.V. Neerlandia in Bre da. Vorige week was hem zijn 20-ja rige zoon en naamgenoot ontvallen. De heer Braber was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eelko H. M. Braber werd in Rotterdam gebo ren. In 1931 kwam hij in dienst bij de N.V. Neerlandia in Maastrichr. Nog hetzelfde jaar werd hij benoemd bij het bedrijf in Breda, waar hij in 1937 waarnemend chef de bureau en later chef de bureau werd. Na de oorlog werd de heer Braber adjunct-directeur en in 1948 direc teur van ,,De Stem". De krant kwam onder zijn leiding als gewestelijk dagblad tot grote bloei. OOK HET ALGEMEEN BELANG Behalve zich bezig te houden met de belangen van zijn eigen bedrijf, besteedde de heer Ros ook een ge deelte van zijn beste krachten aan het algemeen belang van de Nederlandse Schoenindustrie. Zo was hij jaren lang bestuurslid van de Federatie van Schoenfabrikanten. Hij toonde zich tevens bereid het voorzitterschap te Bovenstaande schets van de Thomaskerk, geeft een goede indruk van de „kruisvorm"die hoog bovende laagbouw uitrijst. Het zal niet zo erg lang meer durenvoordat de nieuwe Thomaskerk in het Eindhovense uitbreidingsplan „Oude Gracht" zal worden aan besteed. Pastoor Stevens, die begin 1962 van moderator aan het dr. Moller- college in Waalwijk, tot bouwpastoor in Eindhoven werd benoemd, zit dan ook tot over zijn oren in het werk èn in de zorgen. De Thomaskerk van de beroemde Duitse architect Joseph Lehmbrock zal aan niet minder dan negenhonderd gelovigen plaats gaan bieden, maar vraagt daarmee ook tevens een totale bouwsom die de f 800.000 ver benadert. Begin april kreeg pastoor Stevens van het bisdom en van de welstands commissie de goedkeuring binnen voor de schetsontwerpen zoals deze door de architect werden gemaakt. Het wachten is nu nog op de aanbesteding, zodat een begin zal kunnen worden gemaakt met de bouw. De uitvoering van de bouw berust bij de Eindhovense architect Frans Geenen. Gehoopt wordt dat de nieuwe kerk het volgend jaar nog klaar komt. Het uitbreidingsplan „Oude Gracht" in het stadsdeel Woensel, zal straks een dikke 2000 gezinnen binnen haar grenzen tellen, met in totaal 5000 katholieken. Wie nu een kijkje gaat nemen in dit uitbreidings plan zal zich dat moeilijk kunnen voorstellen. Er wonen nu nog geen 200 gezinnen in de enkele straten die reeds zijn klaar gekomen. Maar met het aangroeien van het aantal gezin nen rondom het terrein, waar straks de nieuwe kerk komt te verrijzen, groeit de zorg van pastoor Stevens, die vol verlangen uitziet naar de eer ste steenlegging waarmee dan een be gin van de bouw is gemaakt. De Duitse architect Lehmbrock, die in zijn vaderland een grote naam heeft hoog te houden, maakt in Ne derland met deze Thomaskerk zijn debuut en het ziet er alleszins naar uit dat het een geslaagd project zal worden. De kerk wijkt af van alle moderne kerken zoals die tot op heden in de laatste jaren in Nederland zijn ge bouwd. De kerk geeft van bovenaf gezien de idee van een enorm groot kruis. In de kerk zelf zal dit minder sterk opvallen, omdat tussen de armen in laagbouw is geprojecteerd, Het „kruis" steekt dus van bovenaf ge zienboven de laagbouw van de kerk uit. Het altaar heeft op de kruising Van de beuken, op een drietraps ver hoging, een centrale plaats gekregen. Het ligt op het snijvlak van de beu ken en bovendien zijn van drie kan ten de zitplaatsen op het altaar ge oriënteerd. De vloer van de kerk loopt af, naar het altaar toe, terwijl de ramen juist door hun schuinge- richte betonnen coulissen hun licht op het altaar werpen, waardoor het al taar als middelpunt een wel bijzon dere nadruk krijgt. Wanneer men in het midden van de kerk staat komt eerst duidelijk tot uiting, dat de kerk een flauw ovale vorm heeft. Het gebouw krijgt een hoogte van bijna 17 meter, een breed- LXV Het uiteindelijk doel van alle zielzorg is de eer van God. Maar dat waardoor en waarin de zielzorger deze eer van God wil be vorderen, is het heil der mensen. Hij richt zich dus onmiddellijk op het geestelijk heil der mensen, op hun heil in Christus. Als voorbeeld moge hier dienen de viering der Eucharistie. In deze viering heeft op de hoogst mogelijke wijze de Godsverheerlij king plaats; want zij brengt aan God de hoogste eer die denkbaar is. Maar tegelijkertijd strekt deze viering tot heil der mensen. Daarom mogen wij zeggen, dat de eucharistieviering zielzorg is in zover zij bijdraagt tot de bewerking van het heil der mensen. Dit betekent niet, dat de zielzorg de Mis alleen beschouwt van uit het standpunt hoe wordt de mens er beter van? De Mis, ook zuiver als eredienst aan God gezien, is zielzorg; d.w.z. de bis schop of de priester gaat er vóór God staan namens en met zijn medegelovigen, om door de Gods verheerlijking het heil der mensen te bewerken. Daarom zijn de Godsverheerlijking en de bewerking van het heil nooit te scheiden in de zielzorg; zij vallen altijd samen. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie, Amatastraat 2, Eindhoven, Giro 110.33.79. Zeven doden Een 44 jaar oude vrouw heeft te Butler in Pennsylvania haar vijf kinderen en haar echtgenoot dood geschoten, de provinciale coroner opgebeld en daarna zelfmoord ge pleegd. De staatspolitie deelde mee, dat mevrouw Elisabeth Gregor (44) te Butler in Pennsylvania (V.S.), de coroner Clinton Atwell had opge beld en hem had gevraagd naar haar huis te komen. „U zult wel zien waarom, wan neer U hier bent," had mevrouw Gregor volgens Atwell gezegd. Toen Atwell met de staatspolitie bij het huis arriveerde, vonden zij de stoffelijke overschotten van me vrouw Gregor, haar echtgenoot, Jo seph (52) en hun vijf kinderen: de 14-jarig Joseph, de 12-jarige Rose mary, de tweeling Richard en Ja mes van 10 en een baby van 19 maanden. Mevrouw Gregor heeft een kali- ber-12 jachtgeweer gebruikt om haar kinderen te vermoorden. Daarna telefoneerde zij haar man, verkoper van tractoren, op zijn werk en vroeg hem naar huis te komen, daar een van de kinderen ziek geworden was. Zodra Gregor het huis binnen- te van 37.80 en een diepte van ruim 36 meter. In de beuken zijn ruimten uitge spaard, die dienst kunnen doen als staanplaats. Wanneer architect Lehmbrock zijn zin krijgt, wordt de kerk verrijkt met een koperen dak. De hoge kosten evenwel die de aanbrenging van een dergelijk dak met zich meebrengt, maakt het evenwel niet zeker dat dit plan doorgang zal vinden. De kerk valt binnen de toegestane kosten van 't bisdom, dat hiervoor normen heeft aangelegd, aan de hand van de hoe veelheid zitplaatsen. De kerk komt te liggen aan de Thomaslaan, die op dit moment al leen nog maar op papier bestaat. Voor de kerk komt een groot plein van veertig bij veertig meter. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling van de mJafwóA architectdat op het kerkplein een toren zou komen te verrijzen, maar omdat de gemeente Eindhoven dit niet nodig vond, is dit plan voorlo pig weer afgevoerd. Rechts voor de kerk is een bejaar dencomplex gepland, dat in totaal 26 bejaardenwoningen zal gaan omvat ten. Wanneer men met zijn gezicht naar de kerk gericht staat, komt rechts van de kerk het verblijf voor de mis dienaars, waarnaast de sacristie een onderkomen zal krijgen. Uiterst rechts bevindt zich de rui me pastorie, die evenwijdig gaat lo pen met de kerk en een totale lengte krijgt van 22,58 meter. De doopvont bevindt zich links achter in de kerk, terwijl achter het hoofdaltaar een devotie-altaar zijn plaats zal krijgen. kwam werd hij doodgeschoten. Me vrouw Gregor belde toen de coro ner op en pleegde daarna zelfmoord door een touw aan de trekker van het jachtgeweer vast te maken en er met haar voet op te trappen. Een overvol Lagerhuis, een ge spannen sfeer en een tot het uiterste geladen oppositie, daarvoor moest Engelands premier Macmillan maan dag optreden. Het debat werd ingezet door de oppositieleider Wilson, die met tal van argumenten de houding van de regering en speciaal van de premier in 't Profumo-schandaal (de verhou ding van de minister van oorlog Pro- fumo en mej. Keeler), bestreed, ge volgd door nog tal van sprekers. Macmillan heeft waardig en krach tig geantwoord, maar kon toch niet alles ontkennen, vooral niet dat hij niet op de hoogte was of opgetreden is tegen 't geen in en buiten zijn ka binet gebeurde. Aan het eind van het grote Lager huisdebat over het Profumo-schan daal keerden dertig conservatieve volksvertegenwoordigers premier Harold Macmillan demonstratief de rug toe. Zij onthielden zich van stem ming. Daardoor zakte de regerings meerderheid, die normaal bijna hon derd is, tot 69 - 321 stemmen voor en 252 tegen. Numeriek heeft de premier dus zijn meerderheid gehaald. Constitu tioneel is hij niet gedwongen af te treden. De toon van het hele debat en het resultaat ervan, hebben de poli tieke ondergang van Harold Mac millan echter bezegeld. In parlementaire kringen is men van oordeel, dat een regeringscrisis is vermeden, doch dat premier Mac- Millans lot bezegeld is. Men spreekt reeds over de eventuele plaatsvervan ger van de premier, waarbij de beste kansen worden gegeven aan minister Butler. HANS KAART TIJDENS OPERATIE OVERLEDEN In een ziekenhuis in Lugano is gisteren op 43-jarige leeftijd over leden de operazanger-acteur Hans Kaart, die de laatste tijd samen met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbonden was aan de Deutsche Oper am Rheim in Düsseldorf. De heer Kaart was in de kliniek opge nomen voor een ooroperatie. Tij dens deze behandeling onder nar cose is hij plotseling overleden. Hij woonde sinds korte tijd in het Zwit serse plaatsje Giornico. GEMAKKELIJK AFBETALEN OP BROMMERS EN SCOOTERS De verkoop van brommers, fiet sen, scooters, motors en losse hulp motoren gaat sinds enige tijd be hoorlijk achteruit. Staatssecretaris Gijzeis (Economische Zaken) deelt dit mede in de toelichting op een besluit om de verkoop op afbetaling van deze voertuigen te vergemak kelijken. Tot nu toe moest minstens 25 pro cent van de koopsom ineens gestort worden en kon de rest op afbetaling overgedragen worden. De staatssecretaris heeft ook de maximum-periode voor de afbeta ling verlengd van 18 tot 24 mnd.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9