wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Dr. de Kort liet keuze vallen op de V.V.D. Communiqué Kennedy-Adenauer gewaagt van grote eensgezindheid m Het wegennet in Noord-Brabant staat nog op 19e eeuws niveau Totale vernieuwing van primaire en secundaire wegen noodzaak M adzes vm Bossche diocesane bond van K.A.B. jubileert Is beslissing van formateur niet erg gelukkig? JE ZIET ZE WEER STEEDS HEERti Publieke zaak Sterke positie van Liberalen Teleurgesteld Onbegrijpelijk „Navo noodzakelijk voor behoud van de vrijheid" mm NAVO voornaamste instrument Grootste gevarenzone Toekomstig beleid Kampwr artikeien VRIJDAG 28 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 51 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Formateur De Kort heeft voor de liberalen gekozen. De socia listen schoof hij maandag terzijde. De beslissing heeft grote beroe ring gewekt. De heer Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, die ongaarne politieke uitspraken doet, zei dat hij er niet gelukkig mee was. Anderen in de Katholieke Volks partij, die wel een voorkeur hebben voor samenwerking met de liberalen, waren ook ontstemd, omdat er geen redenen te vinden zijn waarom de VVD voorrang moest krijgen boven de PvdA. Den Haag is er na zes weken crisis nog niet van over tuigd, dat Nederland snel een nieuw kabinet zal hebben. Dr. de Kort werd dinsdag bedreigd door twee gevaren: de ontevredenheid in eigen kring en de moeilijkheid, dat er met de liberalen geen overeenstemming is over het program. Prof. Vondeling heeft intussen voor radio en televisie al verklaard, dat het geen methode is om de rede nen van de keuze achter te houden. „Het gaat hier om een publieke zaak, die publiekelijk behandeld dient te worden", aldus de socialistische frac tieleider. Hoewel de feitelijkheden maandag snel op elkaar volgden, kwam het niet tot schokkende gebeurtenissen, om dat algemeen verwacht werd, dat de formateur onder de druk van VVD en CHU zou doorgaan en voor de liberalen zou kiezen. Na het onderhoud van bijna drie uur, dat hij zaterdag met de koningin had en het gesprek met prof. Zijlstra, sprak dr. De Kort maandagmorgen zeer langdurig met de fractieleiders Andriessen (KVP), Van Eijsden (A.- R.) en Beernink (CHU) gezamenlijk. Tegenover hen heeft hij zijn keuze duidelijk gemaakt en kennelijk ook hun instemming daarvoor gevonden. Voorts neemt men aan, dat de for mateur met de christen-democrati sche fractieleiders heeft gesproken over de programmatische moeilijkhe den, die de VVD nog veroorzaakt. Zoals bekend, gaat het hierbij in hoofdzaak om de woningbouw, de belastingdruk, de sociale zekerheid en de commerciële televisie. De re sultaten, bereikt tijdens de informa- tie-periode-Romme, dienen tenmin ste te worden gehanhaafd, maar er is reeds meer bereikt. Met name ten aanzien van de woningbouw en de kinderbijslag. Dat waren nl. de op lossingen, die formateur-De Kort zelf heeft opgesteld, doch waarover de VVD geen oordeel heeft willen ge ven. Het standpunt van mr. Toxopeus, dat op deze omstreden zaken een re delijke oplossing te bereiken is, wan neer dr. De Kort zijn keuze heeft gedaan, moet dus in dit stadium wel gedeeld worden door de KVP, AR en CHU. Anders is het onverklaarbaar, dat zij bereid zijn de eenmaal ver worven positie weer prijs te geven aan een nieuw loven en bieden van de liberalen. Hoe men het ook wendt of keert, door de tactische manoeuvres van de heer Toxopeus, die ijverig door zijn CH-collega Beernink werd gesteund, is de positie van de liberalen nu veel sterker gewordendan zij ooit ge weest is sinds de kiezers hebben ge sproken. Na het gesprek met de „drie", dat van elf uur tot kwart voor twee duurde, kwam maandagmiddag om 4 uur minister Toxopeus zijn opwach- -VSKING ting maken bij de formateur. Een mi litaire koerier had intussen aan prof. Vondeling, die in Hilversum ver bleef, laten weten dat de socialisten waren afgevallen. Minister Toxopeus bleef tot rond half zes bij de formateur. Hij toonde zich redelijk voldaan en was vol ver trouwen, dat ook zijn fractie dinsdag met de genomen beslissingen ak koord zou gaan. In een kort commentaar voor de Vara-microfoon heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, gezegd, teleurgesteld te zijn over de keuze van de formateur voor deelne ming van de V.V.D. De heer Mid delhuis zei, als voorzitter van een groepering van werknemers, zich meer aangetrokken te voelen tot sa menwerking met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. Voorts verwees hij in zijn commentaar naar het gemeenschap pelijk program van sociale desidera ta van K.A.B. en N.V.V. Prof. Vondeling noemde het be sluit van dr. de Kort in volstrekte tegenstelling tot de werkwijze van deze formateur. Ernstig vond hij ook, dat dr. de Kort geen argumen tering voor zijn keus gaf. Dat had di rect moeten gebeuren, want het gaat iedereen aan. Het is immers een openbare zaak, vond Prof. Vonde ling. Maar dr. de Kort heeft zeker een gebrek aan argumenten, zo ver onderstelde hij. Overigens vond prof. Vondeling de keus van dr. de Kort zeer onbe grijpelijk, omdat hij het met de P.v.d.A. voor 99,5 procent eens was, terwijl er met de V.V.D. aanzienlij ke verschilpunten waren. Het enige meningsverschil tussen de KVP en de PvdA betrof de A.O.W. Maar daar zouden we wel uitgekömen zijn, zo meende prof. Vondeling. Hij noemde de onderhavige kwes tie een der meest krasse staaltjes se dert 1946". Verleden week werd de VVD nog de mantel uitgeveegd, en thans krijgt diezelfde VVD de man tel omgehangen. De heer Vondeling verklaarde ten opzichte van dr. de Kort soepel te zijn geweest, maar dat hij deson danks iedere partijgenoot recht in de ogen kan kijken. Hij was soepel in het algemeen belang. Hij zei benieuwd te zijn, hoe dr. de Kort het besluit aan de KVP-kiezers en kamerleden duidelijk moet maken, gezien de stemming in de KAB (die kenbaar werd in de Volkskrant)). De heer Vondeling meende, dat thans zal worden toegegeven aan de eisen van de VVD. Hij zeide, dat zulks bepaald niet te rechtvaardigen is of gerechtvaardigd kan worden. Terugkomende op het publiceren van het besluit van dr. de Kort, voor dat spreker zelf als betrokkene op de hoogte was, zei prof. Vonde ling nog, het jammer te vinden, „dat een kabinetsformateur zo'n fout maakt". Hij hoorde het n.I. van jour nalisten en radio, voordat hij de of ficiële mededeling ontving. (Zie el ders in dit nummer) President Kennedy en bondskan selier Adenauer hebben in een com muniqué gezegd dat er "tussen beide regeringen volledige overeenstem ming over de waardering van de in ternationale toestand bestaat." Het communiqué werd uitgegeven nadat de beide staatslieden tweemaal bijeen waren geweest. Gezegd wordt verder dat zij zijn overeengekomen "de nauwe samenwerking tussen de twee regeringen voort te zetten om een werkelijke eenheid van Europese volken en een geïntegreerde Euro- In een interimrapport, dat een commissie van verkeersdeskundigen op verzoek van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft uitge bracht, wordt met klem de bouw van nieuwe wegen naar België, met handhaving en modernisering van bestaande verbindingen, aanbevolen. Voorts wordt onder meer gesteld, dat de bouw van de Volkerakver- binding op korte termijn zal moeten worden gevolgd door de bouw van tenminste drie of vier bruggen als vaste oeververbindingen. In het rapport, dat in een speciale zitting van Provinciale Staten aan de orde is gesteld en dat werd toegelicht door de adjudant-directeur van de provinciale planologische dienst, de heer WA. S. van Meel, valt te lezen dat het Brabantse wegennet op vele kritieke punten al zwaar overbelast is en elders tot het uiterste is belast, pese gemeenschap met nauwe deel neming van de Verenigde Staten te ontwikkelen" Beiden zijn het er tevens over eens "dat de kracht van de vrije wereld ligt in gemeenschappelijke politiek en gemeenschappelijke doeleinden, die door alle landen die vrede in vrij heid willen vestigen, worden nage streefd". "Uitwisseling van de gezichtspun ten heeft bevestigd dat volledige overeenstemming bestaat over het principe dat de NAVO het voor naamste instrument ter behoud van de vrijheid blijft". Alles zal worden gedaan om het voorbereiden van de gemeenschappe lijke verdediging en het optreden van de N A V O - verdedigingsstrijdkrachten te versterken. Ten aanzien van de voorgestelde multilaterale zeekernstrijdmacht zegt het communique dat deze een goed instrument ten dienste van alle leden van het bondgenootschap zal zijn ter samenbundeling van hun verdedi- exclusieve voorjaarscollectie Zaterdag viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn 52e verjaardag. Niet alleen uit Nederland, maar ook uit het buitenland zal het hem aan belangstelling niet ontbreken. Wij mogen hopen dat Prins Bernhard, die voor het Nederlandse zakenleven zo buitengewoon veel werk verricht nog vele jaren in gelukkig samenzijn met zijn gezin zal mogen leven. „Foto An Tydeman" DE BETERE VIRGINIA Uit de statistieken van het aantal verkeersongelukken blijkt, aldus het rapport, dat in Noord-Brabant de grootste gevarenzone van het land ligt. Er wordt op gewezen dat in grote trekken het Brabantse wegen net nog op 19e eeuws niveau ligt, terwijl de groei van het verkeer er tot boven het nationale gemiddelde is gestegen. Een oplossing is slechts te vinden, aldus staat in het interim rapport, in een totale vernieuwing van primaire, zowel als secundaire wegen, alsmede in belangrijke ver beteringen van tertiaire wegen. Tot 1970 zullen 300 kilometer nieuwe wegen moeten worden gebouwd om verdere overbelasting van het rijks- en provinciale wegennet te voorko men. De oplossing van het verkeers- vraagstuk dient naar het oordeel van de commissie op EEN lijn te worden gesteld met de oplossing van de wo ningnood, dit als consequentie van de positie van Noord-Brabant als snelst industrialiserende en snelst,in bevol kingstal groeiende provincie in het centrale Beneluxgebied. In het rapport wordt er ook op ge wezen dat verhoudingsgewijs op de oudere niet-gemoderniseerde wegen meer ongelukken geschieden. Van de 1034 km weg is slechts omstreeks 20 procent van enigszins voldoende ca paciteit, aldus de commissie die er voorts op wijst, dat een wegverbin ding als die van Grave via Helmond naar Eindhoven er volgens de mi nister binnen 15 jaar moet komen. De interimnota telt vier hoofd stukken. In een vijfde deel dat nog moet verschijnen, zullen aanwijzingen worden opgenomen inzake het toe komstige beleid. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann, constateerde als voorzitter van de staten, dat de we genbouw steeds verder achterop raakt. Gedeputeerde Staten zullen bij rijk en gemeenten moeten aandringen op aanpassing van de wegenbouw plannen en oplossing van knelpun ten. G.S. staan voor enorme proble men, zo zei hij. Nog vóór het einde van het jaar zal de staten een nieuw welvaartsrapport voor Brabant wor den aangeboden en daarin zal ook 't toekomstige beleid op het gebied van de wegenbouw inclusief de conclu sies van gedeputeerde staten worden opgenomen. SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk gingsinspanningen. De beste krach ten zullen worden gewijd aan het vormen van deze strijdmacht. De be langrijkste punten hierbij zullen met andere belanghebbende regeringen worden nagestreefd. Beide staatslieden vestigen op nieuw de aandacht op het recht op zelfbeschikking, vervat in het hand vest van de Verenigde Naties, en blijven streven naar Duitse hereni ging in vrede en vrijheid. De vrijheid van Berlijn zal met al le noodzakelijke middelen worden gewaarborgd en beide regeringen zullen iedere gelegenheid aangrijpen "om de onmenselijke gevolgen van de muur het hoofd te bieden". Bewapening onder toezicht en ver bod op kernproeven zal een belang rijke stap zijn om aan een gevaarlijke bewapeningswedloop te ontkomen. Ook op het gebied van handel en economie zijn beide staatslieden het eens, vooral wat betreft grotere deel neming van de ontwikkelingsgebie den aan de wereldhandel. Besproken zijn de Europese inte gratie, de betrekkingen tussen de Eu ropese Gemeenschap en andere Eu ropese landen, het streven naar At lantische gemeenschap en de vraag stukken Berlijn en Duitse hereniging. In dit verband hadden zij een ge- dachtenuitwisseling over de Weste lijke politiek tegenover de Sowjet- Unie en de oosteuropese landen. STATIONSTRAAT 51* i WAALWVK Zaterdag heeft de diocesane bond Den Bosch van de KAB zijn zestig jarig bestaansfeest op waardige wij ze in de stadsschouwburg te Tilburg gevierd. Twee gebeurtenissen hebben deze viering bijzondere luister bijgezet. Dit jubileum valt samen met de opheffing van de bond als gevolg van de reorganisatie van de K.A.B. en de omvorming hiervan tot het Neder lands Katholiek Vakverbond. Drie onderscheidingen werden uit gereikt, waarvan twee door de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Beckers, resp. aan de oud-voor zitter van de Bossche Bond; Frans Hoogers, en aan de huidige penning meester van de diocesane bond de heer A. Cools. Zij kregen de versier selen en de oorkonde behorende bij het ridderschap van St. Silvester. De bekende Eindhovense Kapucij- nerpater Fidentius kreeg de versier selen van ridder in de Orde van Oranje Nassau uit de handen van de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant mr. dr. C. N. M. Kortmann. De andere grote gebeurtenis op deze jubileumvergadering was de overhandiging van een cheque ter waarde van 40.000 gulden door de heer J. Hendriks, voorzitter van de jubileum-commissie en in naam van de diocesane bond aan mgr. Bec kers. Het geld is bestemd voor de Vorming van een fonds waaruit de kosten kunnen worden gefinancierd yoor de studie en voorlichting over de huidige huwelijks- en gezinspro- blematiek, zoals onlangs de bisschop voor de KRO-televisie heeft bespro ken. Mgr. W. M. Beckers wees in Til burg op het christelijk aspect van de SLACHTOFFERS VAN VERKEER EN WATER. Zaterdagavond is een Nederlandse auto bij Gemeaux met een Franse be stelwagen in botsing gekomen. De bestuurder van de Nederland se auto, de 23-jarige Piet Eleveens uit Haarlemmermeer werd op slag gedood. Zijn mede-inzittenden, de 22-jarige Jan Bol en de 23-jarige Pieter Spaargaren, beiden uit Aals meer liggen ernstig gewond in het ziekenhuis van Dyon, evenals de be stuurder van de bestelauto. In Nederland zijn in het afgelo pen weekeinde minstens zes personen door het verkeer om het leven geko men. Hieronder bevond zich een moe der van acht kinderen van wie het oudste 12 jaar is. Het betrof hier de 41-jarige mevrouw K. Boots-Velze- boer uit Zuiderwoude (Broek- en Waterland). Zij werd door een auto gegrepen toen ze per fiets een weg overstak. Voor zover bekend zijn er dit week einde in ons land 2 mensen verdron ken. naastenliefde die juist in een ge meenschap als de vakbeweging tot gestalte kan komen: „Het gaat hier bij niet in de eerste plaats om uit spraken van moraal-theologen, maar om de noodzaak van het openstaan tot elkander." Mgr. Beckers besloot zijn toe spraak met er op te wijzen dat in de toekomst mgr. Rooyackers, vicaris van het bisdom, zich speciaal zal be zig houden met de problemen en de banden aangaande en met de vakbe weging.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1