wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Welke schoenen voor UW voeten geschikt zijn, is een belangrijke vraag rDrie doden bij proefvaart met landingsboot DE PAUS KRONING Zilveren jubileum bij N.V. Wennekes9 Schoenfabrieken waarbij de schoenwinkelier het liefst tevreden gestelde klanten ziet Soorten schoenwinkels Kwestie van mode ALLES MYN MAAT, MAAR... Zakenman Mode en concurrentie U belt 2971 Tweede TV-net voorlopig Belgisch en Duits Groot amateur-concours Heuvel verzakt 87 doden Zuióen VRIJDAG 28 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 51 De tcho vAn het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 op de voet Regelmatig verschijnen er in het maandblad „spreekuur thuis", dat in bet gehele land grote bekendheid geniet, en in de „Jimmy Joy Koe rier" het bedrijfsorgaan van Schuwer's Schoenfabrieken N.V. in Waalwijk populair wetenschappelijke artikelen, die dr. Zwarteweg schreef onder de titel „Schoenen voor uw voeten". Ook wij hebben gemeend aan een van deze artikelen aandacht te moeten besteden, waarbij we het deze keer speciaal willen hebben over de schoenwin kelier en zijn klanten. Het samenstellen van een winkelvoorraad schoenen is een moeilijke opgave. Hoe zal b.v. in de komende winter de vraag van het publiek zijn? Dat hangt van een groot aantal factoren af en vele van deze fac toren zijn tevoren niet of nauwelijks te overzien. Bovendien kunnen de verhoudingen voor iedere winkel anders liggen. Zo zijn er winkels met een vrij vaste klantenbinding en een eigen aparte klantenkring. Dit geldt b.v. voor een schoenwinkel in een kleine plaats. De men sen uit een dorp zijn gewend hun schoenen in die ene plaatselijke winkel te kopen. De winkelier kent de smaak van zijn publiek en, houdt daar met zijn bestellingen rekening mee. Ook de omzet kan hij aardig van te voren bepalen. In een grotere stad liggen de verhou dingen geheel anders. Er zijn zovele en verschillende winkels waar men kan uitzoeken, dat er van een klantenbinding soms nauwelijks sprake is. Op enkele winkels voor luxe schoeisel na, hebben de mees te winkels in de stad een wisselende klantenkring. Ook de buurt speelt een rol. De samenstelling van de buurtbewo ners vormt een bepaald publiek dat van invloed is op de winkels die men daar vindt. Zo onder scheidt men in de schoenwereld 3 soorten van winkels, of 3 genres, zoals men dat in de winkels beti telt. Men kent de winkels in het po pulaire genre, het middengenre en het luxe genre. Deze namen spre ken voor zichzelf, zoals meestal de buurt, het uiterlijk van de winkel en de inhoud van de etalages dat doen. De mode is voor de keuze van 't HERENSCHOEISEL minder be langrijk, met uitzondering van het schoeisel voor jeugdige heren. Hier in Nederland hoort men van de zijde van schoenwinkeliers nog al eens de opmerking dat 't schoei sel vaak niet in overeenstemming met de rest van de kleding wordt uitgezocht. Ook al hebben de schoe nen een enigszins modieus uiter lijk, de kwaliteit staat in een on juiste verhouding tot de overige kleding. De meeste mensen zal dat mis schien niet opvallen, voor goede opmerkers is het in ons land een veel voorkomend verschijnsel. Men geeft naar verhouding minder geld uit voor schoenen dan voor kleding. De meeste winkels maken daar om reclame met goedkoop schoei sel dat er bovendien nog een beetje aantrekkelijk uitziet. Dat de kwa liteit te wensen overlaat, wordt Ho* ie «'op lopen. door de kopers niet belangrijk ge acht. De schoenwinkelier is een zaken man. Hij verkoopt schoenen. Het liefst aan klanten die tevreden de deur uitgaan want die ziet hij dan misschien nog eens terug. Hij zal trachten de keuze van zijn klant in een gunstige richting te leiden en DIE SCHOENEN aanraden die hem voor de voeten van de klant ge schikt lijken. Maar, als de klant er beslist op staat een paar andere schoenen te kopen, dan zal hij dat zeker niet weigeren. In het damesschoeisel gaat de mo de tegenwoordig een steeds belang rijker rol spelen, ook in Nederland. In de Europese gemeenschap be staat er op alle gebied zo'n nauw contact tussen de volkeren dat ook de toonaangevende mode snel moet worden nagevolgd om enigszins bij te blijven. Dit betekent dat de men sen van onze schoenindustrie moe ten gaan reizen om in Duitsland, Frankrijk en Italië de nieuwste mo dellen te zien. Deze nieuwe model len worden spoedig in afbeeldingen onder het publiek verspreid, eerst in de schoenvakbladen en modebla den, later ook in andere bladen. Vooral de jongeren willen deze schoenen zo gauw mogelijk gaan dragen en vragen er dan ook in de winkel naar. De winkelier vraagt er de fabriek naar, en als deze ze niet heeft, wendt hij zich tot de importeur van een buitenlandse fabriek. Voor onze inheemse industrie is het dus een zaak om bij te blijven. Men doet zijn best, maar ondanks dat neemt in ons land de import van schoenen voortdurend toe. Zijn dit nu ook schoenen voor uw voe ten? Als men als arts over een schoenenbeurs loopt, en daar en kele zeer elegante nieuwe dames schoentjes ziet uitgestald, vraagt men zich met verbazing af hoe er nog dames op kunnen lopen. Maar daar staan die schoentjes ook niet voor tentoongesteld. Die moet men bezien met de ogen van een mode- leur, fabrikant of winkelier. En vooral zakelijk bekijken om te oor delen of men deze nieuwe modelijn in een of andere vorm in 't schoei sel kan verwerken voor de men sen die er straks in de winkel naar vragen. Zulk schoeisel ziet men trouwens ook op de beurs. Ten slotte moet het toch voor de Neder landse dames en heren draagbaar en verkoopbaar zijn. Gelukkig hebben de meeste men sen zoveel gezond verstand dat zij schoenen kopen waar zij op lopen kunnen. Misschien voor een bepaal de gelegenheid eens een paar schoe nen die ongeschikt zijn om er lang Zaterdag 22 juni j.l. herdacht de heer G. Vastré de dag dat hij voor 25 jaar bij de N.V. Wennekes' Schoenfabrieken in dienst trad. 's Morgens verenigden zich ten huize van de directeur de heer Alb. Joh. Wennekes, de staf en het lei dinggevend personeel, alsmede een tiental aan het bedrijf verbonden zil veren jubilarissen en de leden van de vertrouwenscommissie. Na aankomst van de jubilaris en zijn gezin heette de directeur het ge- 8 en het wordt besteld. ijJllH! Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend i kwaliteitsdranken zeischap welkom, waarna hij in her innering bracht hoe Gerard Vastré als jongen van 14 jaar bij Sonora in dienst trad, waarna hij aldra uit groeide tot de getrouwe en arbeid zame medewerker die hij nu 25 jaar geweest is. Thans kan de heer Vastré met recht trots zijn op zijn mooi gezin en op hetgeen hij bereikt heeft, door zijn dagelijks werk met toewijding te ver richten. In het bedrijf was de jubi laris een zeer gewaardeerd mede werker en door zijn prettig karakter een graag geziene collega. De heer Wennekes stelde hem dan ook om zijn groot verantwoordelijkheidsbe sef, zijn werkinzicht en zijn solidari teit aan een ieder ten voorbeeld. Hij besloot met de wens dat het de jubi laris gegeven mag zijn nog vele jaren met voldoening te werken in een goe de gezondheid, waarna hij Vastré mededeele dat hem de zilveren ere medaille van de Maatschappij van Nijverheid en Handel met Vererend Getuigschrift was toegekend. Me vrouw Wennekes spelde de jubilaris de zilveren draagmedaille op, waar na hem een fraai polshorloge en een cadeau onder couvert werden aange boden. Aan mevrouw Vastré werden een taart en een bloemstuk overhandigd. Vervolgens nam een collega van de jubilaris, de heer Opperman, het woord, waarbij hij onder het uitspre ken van zijn gelukwens namens alle collega's, de heer Vastré bedankte voor de prettige collegialiteit, waar- Schoelsel voor jeugdige heren. op te lopen, maar dat mag wel voor die ene keer. Als regel wordt tijdens het dage lijks werk geen schoeisel gedragen dat direct slecht is te noemen in de zin dat het ernstige misvormingen zal veroorzaken. Of het altijd goed passend is, blijft de vraag. De keuze in de schoenwinkels is groot genoeg, vaak wel te groot en daardoor moeilijk. De beslissing welke van die vele schoenen nu aan UW VOETEN moeten komen ligt bij U. mee hij steeds met allen samenwerk te. Hierna bood hij hem namens alle collega's een mooie rotan fauteuil aan voor de rustige avonduren. In een welsprekend dankwoord bracht de heer Vastré dank aan de heer Wennekes voor al hetgeen deze in al die 25 jaren voor hem, voor zijn gezin en ook voor alle andere werknemers heeft gedaan. Ook me vrouw Wennekes bedankte hij voor haar medeleven en de collega.'ls voor hun samenwerking en voor het mooie gesohenk. Hierna verbleef men nog geruime tijd in grote gezelligheid bijeen. Twee ambtenaren van het minis terie van marine en een employé van Verolme Electra in Maassluis zijn dinsdagmiddag om omstreeks vier uur om het leven gekomen toen de boot, waarmee zij op de Bergsche Maas 'n proefvaart maak ten, door tot op heden onopgehel derde oorzaak door de tanker „Vo- lendam" werd overvaren, waarna de landingsboot kapseisde. Elf an dere inzittenden wisten zich ter nauwernood te redden. Het ongeluk gebeurde tussen de brug bij Keizersveer en het veer bij Capelle. Het had nog veel ernstiger vormen aan kunnen nemen, wan neer de belangstellenden, die in de morgen reeds een proefvaart had den gemaakt ook na de lunch wa ren meegevaren. De landingsboot was afkomstig van de werf bij Ve rolme in Heusden, waar deze in opdracht van het ministerie van marine was gebouwd. NA ANDERHALF UUR De tanker, die op weg was naar Veghel en toebehoort aan de Ver enigde Tankrederijen in Rotterdam, is na het ongeluk door de politie aan de ketting gelegd, voor een na der onderzoek. Onmiddellijk nadat de polyester boot van de marine was gekapseisd, werd de redding van de ingezete nen op touw gezet. Enkelen van hen hadden reeds kans gezien zich uit de omgeslagen boot te bevrij den. Het ruwe weer van dinsdag middag had nog voor grotere onge lukken kunnen zorgen, doordat de verschillende mannen door de felle wind onder de tanker dreigden te raken. Slechts door een uiterste krachtsinspanning van de beman ning van de „Volendam", onder lei ding van kapitein H. de Jong, wist men 10 drenkelingen aan boord te Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Rome bereidt zich voor op de Pauskroning a.s. zondag. Tal van vreemde missies zijn reeds aange komen. Bijzonder ingenomen is men met de mededeling van presi dent Kennedy, dat hij zijn broer Robert Kennedy, minister van jus titie, als hoofd van een Amerikaan se missie zondag naar Rome zal zenden. De plechtigheden hebben zondag avond in het openbaar plaats. Om 6 uur zal Z.H. op de Sedia Gesta- toria over het St. Pietersplein wor den rondgedragen. Als volgend jaar het tweede Ne derlandse televisienet gereed komt, zullen toch uitzendingen mogelijk zijn, ook als er nog geen (politieke) beslissing over het beheer van het tweede net is genomen. PTT heeft met gunstig resultaat proeven ge nomen met het doorzenden van Belgische en Duitse programma's Blijkens in dit blad voorkomen de advertentie wordt er op 22, 24 en 27 juli a.s. te Gorinchem 'n gro te Amateur-Parade georganiseerd ter gelegenheid van de jaarlijkse vakantiefeestweken. Voor dit concours zijn tal van waardevolle prijzen beschikbaar gesteld met als hoofdprijs f 100, Dat dit concours zeer hoog wordt aangeschreven blijkt wel uit het feit, dat de Gramofoonplatenmaat- schappij Phonogram bijzondere be langstelling voor dit concours heeft. De programmaleider van Phono gram, de heer B. Schouten, zit o.m. in de deskundige jury. Amateurs uit deze omgeving kun nen nog tot 5 juli a.s. inschrijven. Zie de bijzonderheden in de adver tentie. Door een aardverschuiving zijn in de Zuidkoreaanse stad Tsjang- soengpo, op het eilandje Koje, zeker 87 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers zijn middel bare scholieren. Er was de laatste dagen 129 mm. regen gevallen en de bewoners van een heuvel veel scholieren waren al geëvacueerd geweest we gens gevaar voor aardverschuivin gen. De heuvel was namelijk zwaar ondergraven bij de bouw van schuilkelders. Dinsdagochtend, toen de regen ophield, mocht men naar huis terug. Kort daarop stortte de heuvel in. Ongeveer honderd men sen werden bedolven. De regens, die volgde op de wer velstorm Shirley, hebben ook in de omgeving van Pesan 25 doden ge ëist. krijgen. De elfde kon eerst ander half uur nadien uit de omgeslagen boot worden gered, door de Rijks politie te water uit Drimmelen, die in de onmiddellijke nabijheid van de proefboot patrouilleerde. DROEVIGE BALANS De overvaring leverde evenwel een droevige balans op. Drie men- ',sen bleken te zijn verdronken. Het stoffelijk overschot van de heer L. A. Zom uit Rotterdam, electriciën bij Verolme Electra, werd reeds an derhalf uur na het ongeluk gevon den. De andere slachtoffers zijn C. G. Vrijer, hoofd-opzichter A bij het ministerie van marine, uit Den Haag en A. de Wit, technisch hoofdambtenaar van hetzelfde mi nisterie. Een officier van het korps mariniers, twee marine-officieren, twee ambtenaren van het ministe rie van marine, vier employé's van Verolme en twee afgevaardigden van een tweetal bedrijven konden worden gered. PRESIDENT KENNEDY IN DUITSLAND Na het enthousiaste onthaal in Keulen en Bonn, vormde Frankfurt wel het hoogtepunt van het bezoek van president Kennedy aan Duits land. Hier hield hij een uitvoerige rede voor de senaatsleden in de St. Pauluskerk, waar hij zijn beloften en zijn inzichten voor de toekomst breedvoerig uiteenzette. Na afloop vloog hij naar West- Berlijn, waar een ongekende vreug deroes heerste en hij met Adenauer en burgemeester Brandt geweldig werd begroet, zodat er bijna geen doorkomen aan was. Hij maakte 'n rondrit door de stad, bezocht de muur en sprak tenslotte de mil- lioenen-massa vanaf het balkon van het stadhuis toe. Des avonds vloog hij naar Ierland. Ook de productie van kinderschoenen is nauwkeurig op de seizoenen afgestemd. Nu de kleintjes sandalen dragen werkt men in de fabrieken reeds aan sterke winter laarsjes (model Jimmy Joy Fabr. Schuwer N.V. Waalwijk)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9