wAalwijkse en UnqstRaatse couR^nt Uitkomsten van de 13e algemene volkstelling voor Nederland DE PAUSKRONING Gemeenteraad Vlijmen „aarzelend" accoord met van vier percelen grond aankoop Verhongerd in het oerwoud JURIDISCHE FACULTEIT IN TILBURG UwaJtesvwn ROERIGE TOESTAND IN FRANKRIJK Voorzitter Middelhuis van K.A.B. is niet tevreden Dominee wordt priester gewijd 9 DODEN BIJ ONTPLOFFING U belt 2971 7 Raadsleden stemden tegen f 40.000 Geslachtsverhouding In eigen land Nationaliteit Katn/wer artikelen VRIJDAG 5 JULI 1963 85e JAARGANG No. 53 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" De totale bevolking van Nederland bedroeg op 31 mei 1960, het tijd stip van de telling, 11.461.964. Dit betekent 'n toeneming met 1.836.465 of ruim 19% sinds de vorige volkstelling (31 mei 1947). Blijkens de leeftijdsverdeling van de bevolking omvatte deze bij de telling 4.424.000 personen beneden 20 jaar (39% van het totaal) en 993.000 bejaarden van 65 jaar en ouder (9% van het totaal). Tegen over deze bijna 5,5 miljoen kinderen en bejaarden stonden ruim 6 miljoen personen van 2064 jaar. Dit staat te lezen in „Mededelingen", het orgaan voor het Centraal Bu reau voor Statistiek. Volgens de splitsing naar geslacht was het aantal vrouwen bijna 50.000 meer dan het aantal mannen en bedroeg de geslachtsverhouding 1.008 vrouwen op 1.000 mannen (te gen 1.009 op 1.000 mannen in 1947). Deze geslachtsverhouding is niet voor alle leeftijden gelijk. Zo brengt het algemeen bekende verschijnsel van het jongensover schot onder de geborenen in de jongere leeftijdsgroepen niet een vrouwen- doch een mannenover- schot (onder de 0—4-jarigen 953 meisjes op 1.000 jongens). Met na me als gevolg van de hogere sterf te onder mannen dan onder vrou wen wijzigt de geslachtsverhouding zich met het ouder worden meer en meer ten gunste van de vrouwen en onder de 3034-jarigen is het aantal vrouwen hoger dan het aan tal mannen (nl. 1.014 per 1.000 mannen). Voor de 6569-jarigen is de verhouding 1.124 per 1.000 mannen) en voor de personen van 90 jaar en ouder zelfs 1.479 per 1.000. De verdeling naar burgerlijke staat laat zien, dat 50% van de be volking ongehuwd is, kinderen in begrepen. Van de personen van 20 jaar en ouder waren maar 1.355.000 (19%) ongehuwd. Daarnaast zijn 5.104.000 gehuwde mannen en vrou wen geteld, 501.000 weduwnaars en weduwen, 80.000 gescheidenen van echt en bijna 17.000 gescheidenen van tafel en bed. T.o.v. 1947 is het aantal ongehuwden van 20 jaar en ouder thans lager (1.355.000 tegen 1.506.000) en het aantal gehuwden aanmerkelijk hoger (5.104.000 tegen 3.990.000), waarbij, behalve de om vangrijke huwelijkssluiting in de jaren sinds 1947, ook de gunstige ontwikkeling van de sterfte (dus verschuiving van huwelijksontbin ding door overlijden van een van de echtgenoten naar hoger leeftijd) een rol heeft gespeeld. Volledigheidshalve zij toegevoegd dat men voor het vaststellen van de veranderingen in grootte, ge slacht, leeftijd en burgerlijke staat van de bevolking niet afhankelijk is van de uitkomsten van de perio dieke volkstellingen. Twee mannen zijn van honger en dorst omgekomen nadat hun vlieg tuig in het Afrikaanse oerwoud slechts drie kilometer van een dorp een noodlanding gemaakt had, zo blijkt uit de Portugese kolonie ont vangen berichten. De mannen hebben wekenlang van vruchten geleefd. Dat stond in brieven aan hun familie die in het vrijwel onbeschadgde vliegtuig ge vonden werden. Zij hebben kennelijk geen kans gezien om zich een weg te banen door het dichte woud dat hen van het naburige dorp scheidde. Een jager op groot wild had de twee mannen Acacia Costa (28) en Carlos Fernandes (19) gevonden in hun sportvliegtuig, dat 18 maart verdwenen is op een vlucht van Cubal naar Lobito. Blijkens de ge vonden brieven was Fernandes op 9 mei, 52 dagen na de noodlanding nog in leven. Van Costa staat al leen vast dat hij het logboek tot 24 april bijgehouden heeft. je ziet ze weer steeds In Nederland komen, dank zij het systeem van doorlopende bevol kingsboekhouding op grond van de opgaven van burgerlijke stand en bevolkingsregister in elke gemeen te, veranderingen in omvang en geslachtsverhouding van de bevol king maandelijks en in de verde ling naar leeftijd en burgerlijke staat jaarlijks ter beschikking. Het grootste deel van de bevol king nl. 58% (tegen 61% in 1947) is in de huidige woongemeente ge boren en 38% elders in het land. Slechts 4% is in het buitenland ge boren. Uiteraard is de kans om nog in de geboortegemeente te wonen groter voor jongeren dan voor ouderen. Van de bevolking van 15 jaar en ouder woonde dan ook maar 50% nog in de geboortege meente. Dit wil niet zeggen, dat deze mensen altijd in hun huidige woongemeente hebben gewoond. Dit laatste was 't geval met slechts 57% van de totale bevolking en met 46% van de personen van 15 jaar en ouder. Deze cijfers wijzen op een grote mobiliteit van de bevolking, welke eveneens blijkt uit een verdere splitsing naar de periode van vesti ging in de huidige woongemeente. 31% van de bevolking van 15 jaar en ouder is eerst in 1945 of later in de huidige woongemeente gaan wo nen en meer dan de helft van hen (nl. 16% van de bevolking van 15 jaar en ouder) eerst na 1 januari 1955. In de verdeling van de bevolking naar nationaliteit zijn geen grote wijzigingen opgetreden: 99,0% had de Nederlandse nationaliteit tegen 98,9% in 1947. In totaal hadden slechts 118.000 inwoners van ons land niet de Ne derlandse nationaliteit tegen 104.000 in 1947). Bij het huidige grotere aantal zij nog opgemerkt, dat daarin thans zijn begrepen ca. 20.000 in ons land verblijvende niet de Nederlandse nationaliteit bezittende Ambone zen (sinds einde 1958 in de Neder landse bevolking opgenomen) als mede bijna 7.400 inwoners van Duitse nationaliteit in Elten en Tudderen (aan Nederland toege voegd in 1949). Zonder laatstbe doelde categorie zou het aantal Duitse inwoners van ons land slechts 22.000 hebben bedragen te gen 28.000 in 1947. Ook het aantal Belgen was lager (19.000 tegen 25.000). Nu de mogelijkheid is geopend aan de economische hogescholen ook een faculteit der rechtsgeleerdheid te verbinden, ligt het in het voornemen met ingang van het academiejaar 1963-1964 aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg een juridische faculteit te ope nen. De Tilburgse Hogeschool zal dus met ingang van het nieuwe academiejaar zijn uitgegroeid tot een hogeschool voor economische, sociale en rechtswetenschappen. Zoals bekend heeft Z.H. Paus Paulus VI bij zijn kroning op zon dag 1.1. een boodschap in 9 talen gebracht aan de wereld. De hoofdinhoud was ongeveer als volgt: 1. Tot de katholieke kerkgemeen schappen zei hij, dat taal en ritus voor de Kerk van Rome niet gel den. De oosterse gemeenschappen met hun oude en nobele tradities zullen op Rome kunnen blijven re kenen. Hebt vertrouwen in de apos tolische stoel. 2. Tot de van de Kerk afgescheiden broeders wendde paus Paulus zich met de verzekering de erfenis van zijn onvergetelijke voorganger Jo annes met liefde te aanvaarden. „Eén Heer, eén geloof, één doop sel". Maar hij zei zich niet minder dan zijn voorganger van de moei lijkheden bewust te zijn die een hereniging in de weg staan. 3. Ten derde sprak paus Paulus over de verhouding van de Kerk met de moderne wereld. Opper vlakkig gezien zouden sommigen zeggen, dat deze wereld zich van het geestelijke en godsdienstige vervreemdt. Maar achter deze cou lissen ziet hij toch een wereld, die naar rechtvaardigheid hunkert en naar een vooruitgang, die niet al leen technisch, maar ook meniselijk moet zijn. De Kerk staat daar ach ter. Paus Paulus bleek de talen die hij sprak goed te beheersen. Hij sprak behalve in het Latijn en in het Italiaans nog in het Engels, het Frans, het Duits, het Spaans en het Portugees. Daarop volgden enkele woorden in het Pools de Paus was in zijn jeugd medewerker aan de nuntiatuur in Warschau en nun tius was daar toen mgr. Ratti, de latere paus Pius XI en een en kele zin in het Russisch, en hij smeekte daarin de zegen van de Al- Twaalf gewonden, onder we vier ernstig, staan op de verlieslijst van een botsing tussen demonstrerende Zuidfranse boeren en de gendarme rie van Avignon, die maandagmid dag deze zo vriendelijke stad in rep en roer hebben gebracht. Het gaat crescendo met de uit barstingen van ontevredenheid on der de Franse boeren. Zij hebben overal te kampen met te grote en voor een deel onverkoopbare oog sten in alle belangrijke sectoren van de land- en tuinbouw. De boe- renorganisaties eisen, dat de rege ring een invoerverbod voor al deze produkten afkondigt. De regering is voor een deel voor deze eis opzij gegaan. Zij heeft een; invoerverbod afgekondigd voor to maten en abrikozen uit de Noord- afrikaanse landen. Doch daarmee is het probleem niet opgelost. De boeren willen dat de Franse gren zen gesloten worden voor een hele reeks van produkten, van welke herkomst ook. lerhoogste over het Russische volk af. Het was al volop avond toen Pau lus VI na de vermoeiende plechtig heden op het St. Pietersplein in het Vaticaan terugkeerde. Daar had nog de plechtigheid van een laatste eerbetuiging der kardinalen plaats. En nu begint, naar velen, die kar dinaal Montini kenden, een zeer dynamisch pontificaat. exclusieve zomercollectie SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA In de juridische faculteit zal de mogelijkheid worden geopend voor de traditionele, breed opgezette studie van het Nederlands recht, die zowel wat het eerste door een kandidaatsexamen afgesloten ge deelte betreft, als wat de doctorale studie aangaat volgens het aan de diverse universiteiten gangbare pa troon zal worden ingericht, met dien verstande, dat, evenals in de studie in de economische weten schappen en in die der sociale we tenschappen, ook in de rechtenstu die, de wijsbegeerte haar plaats zal krijgen, zowel in het kandidaats als in het doctoraal examen. I.v.m. de in de faculteit der eco nomische wetenschappen en in die der sociale wetenschappen beschik bare faciliteiten zal het vanzelf sprekend mogelijk zijn in de studie van het Nederlands recht via de keuzevakken desgewenst een be paald accent te leggen, bijvoorbeeld voor diegenen onder de doctoraal studenten, die zich aangetrokken mochten voelen tot een toekomstige loopbaan in het bedrijfsleven, bij openbare lichamen voor beroep en bedrijf, bij werkgevers- en werk nemersorganisaties e.d. Voorts wordt overwogen in een faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Tilburgse hogeschool (evenals in de faculteit der economische we tenschappen) de mogelijkheid te openen voor de studie in de belas- tingwetenschappelijke en bestuurs wetenschappelijke specialisaties, zodra deze in het academisch sta tuur zullen zijn geregeld. Men is niet voornemens in Til- Kort voor zijn dood heeft paus Joannes aan de bisschop van Gro ningen, mgr. P. Nierman, toege staan de heer drs. J. Loos de pries terwijding toe te dienen. Drs. Loos, die jarenlang her vormd predikant is geweest, is ge trouwd. Het is voor het eerst dat in Nederland een getrouwd man tot de priesterwijding wordt toegela ten. Het celibaat is een kerkrech terlijk voorschrift, dus geen we zenlijk onderdeel van de katholieke leer. Op de Verbondsvergadering van de K.A.B. heeft de voorzitter, de heer Middelhuis nogal van leer ge trokken. Hij zeide o.m.: De KAB kan niet lijdelijk toezien, dat de beschikbare ruimte voor loonsverhoging wordt, vastgesteld na aftrek van de ruimte, die in be slag wordt genomen door zwarte lonen: de methode van het Centraal Plan Bureau. Zwarte lonen of an dere vormen van incidenteel loon Afgelopen weekeinde zijn negen personen om het leven gekomen door booby-trap-ontploffingen, die wellicht het werk zijn van twee Maffiagroepen, die met elkaar in een felle strijd gewikkeld zijn om de heerschappij van de onderwe reld in Palermo, de hoofdstad van Sicilië. De springstoffen waren ver borgen in auto's. De slachtoffers waren twee automonteurs en ze ven politie-agenten. Beide ontploffingen geschiedden in een wijk van Palermo, die be schouwd wordt als een jachtterrein van de Maffia. Een auto vloog zaterdag voor een garage de lucht in. Zondag kreeg de politie die een onderzoek instel de een anoniem telefoontje, dat naar een andere auto leidde. In de wagen vonden ontploffings deskundigen een fles vloeibaar gas waaraan een lont bevestigd was. De lont was aangestoken, maar weer uitgegaan. Zij verwijderden de lont en kwamen tot de conclu sie dat het gevaar geweken was. Vervolgens lichtte een van de mannen de motorkap op. Door de ontploffing werden zeven recher cheurs op slag gedood. 2 anderen overleden in 'n ziekenhuis. Een zestal personen werd gewond. moeten worden opgenomen in de collectieve contracten. Deze op merking maakte de KAB-verbonds- voorzitter J. A. Middelhuis maan dag bij de opening van de ver- bondsraadsvergadering. Hij deed dit naar aanleiding van de publi- katie van het Centraal Plan Bureau over de sociaal-economische ont wikkeling in de eerste vier jaar. Hij achtte de overeengekomen loonsverhoging achteraf gezien aan de krappe kant. Wat de politiek betreft, achtte hij het juist dat een formateur of ka binet op de hoogte was van de eisen en wensen der vakbeweging en daarom vond hij het jammer dat de NCV niet meedeed met de PvdA en KAB. De politiek kan ons niet onver schillig laten, ook als vakbeweging niet. En dus vragen wij ons af, on der welk regeringsbestel wij als katholieke vakbeweging het best onze taak kunnen vervullen en de sociale vooruitgang en nieuwbouw de beste kansen zullen krijgen. Daarbij hebben wij ook van een ze kere voorkeur blijk gegeven." Voorzitter Middelhuis voegde hier aan toe, dat bij een kabinetsforma tie vele invloeden werkzaam zijn, ook al treden ze niet alle aan het daglicht. „Het is ons bepaald niet onver schillig welke regeringscombinatie er uit de bus komt. Maar welke dat ook moge zijn, zij kan rekenen op een loyale, zij het kritische KAB, die een op democratische wijze tot stand gekomen regering erkent als de wettige overheid", aldus voorzitter Middelhuis. burg ook de notariële studierich ting te introduceren, terwijl men zich ook in zoverre de nodige be perking zal opleggen, dat niet ge streefd zal worden naar het opne men van alle mogelijkerwijs spe cialistische vakken, die in een ju ridische faculteit een plaats zouden kunnen vinden. NIEUW BELANGRIJK INSTITUUT IN OOSTERHOUT Oosterhout, dat op het gebied van onderwijs en religieuse instellingen reeds zulk een voorname klank heeft, heeft nu weer een nieuw in stituut bijgekregen, n.l. het insti tuut „Huize Lievenshove", dat maandag door de commissaris der Koningin, mr. Kortmann, officieel werd geopend. Dit huis is bedoeld voor de op voeding en hogere leiding van kin deren (jongens en meisjes) van 7 tot 18 jaar, die begaafd zijn, maar zitten met grote opvoedingsmoei lijkheden. Ze zullen school gaan op de lagere school van het tehuis en op de l.t.s., u.l.o., m.m.s. en h.b.s. in Oosterhout. „Huize Lievenshove" is een ortho pedagogisch internaat, een tehuis voor kinderen met gedrags- en op voedingsmoeilijkheden, kinderen, die thuis echt niet meer met nor male middelen te bereiken zijn. Dit betekent niet dat deze kinde ren niet begaafd zijn. Begaafdheid is zelfs een van de eisen, die Huize Lievenshove stelt voor de opname. In 1950 werd de Stichting Huize Lievenshove opgericht door een groep personen uit het maatschap pelijk, industrieel en bestuurlijk leven in Noord-Brabant met nog enkele autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid. In het stichtingsbestuur hebben thans on der meer zitting de doktoren Mol en Ausems, mevrouw Asselbergs- Becht uit Bergen op Zoom, de heer Jansen van de N.V. Jansen de Wit uit Schijndel, mr. Van Haaren (voorzitter), de heer Van der Meu- len, oud-burgemeester van Ter- heyden en Teteringen, de heer Van Oers, oud-burgemeester van Oos terhout, drs. Berger (penningmees ter), drs. Van den Dam (secretaris), mej. A. van Son, eerste directrice, de heer Van der Valk uit Rosmalen en pater dr. Calasanctius, kapucijn. Een 50- a 60-tal dames en heren zorgen voor het onderwijs, leiding en huishouding van dit nieuwe in stituut, waarvan er reeds een paar in ons land bestaan, maar dit het eerste is op katholieke grondslag. Hier begint men met plm. 90 leer lingen. STATIONSTRAAT 51* WAALWWK TWEEDE ZOMERVAKBEURS VOOR KOFFERS EN LEDER WAREN GESLAAGD 60% der deelnemers tevreden De tweede Zomervakbeurs voor Koffers en Lederwaren, die van 25 tot en met 28 juni in de Jaarbeurs gebouwen aan het Vredenburg te Utrecht is gehouden, heeft voor de in totaal 110 deelnemers goede re sultaten afgeworpen. Was het bezoekersaantal onge veer hetzelfde als tijdens de eerste Zomervakbeurs, de kwaliteit van de geplaatste orders was beter. De meeste exposanten waren van oor deel dat de resultaten van deze beurs zeker niet onder deden voor die van het vorig jaar. De woensdagavond dat de beurs open was, was het bezoek geani meerd. Ten aanzien van het buitenlands bezoek kan men constateren, dat zich een vaste kern van zakelijke geïnteresseerden voor deze beurs heeft gevormd. Er zijn „kwalitatief zeer aantrekkelijke" export-orders geboekt. Blijkens een enquete, gehouden op de laatste dag der beurs, heeft 69% van de exposanten orders ge boekt uit het binnenland, terwijl 50% der deelnemende firma's ex port-transacties kon afsluiten met inkopers uit België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. 60% der exposanten verklaarde zich ingenomen met de op deze tweede Zomervakbeurs voor Kof fers en Lederwaren bereikte resul taten. en het wordt besteld. Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken De vier percelen grond in eigendom van de heer A. van Son uit Nieuwkuyk, die deze gebruikt voor 't kweken van asperges en waar mee een prijs gemoeid was van maar liefst 40.000.- hebben heel wat stof doen opwaaien in de Vlijmense gemeenteraad maandagavond. Tijdens de vorige raadsvergadering, was dit voorstel in besloten ver gadering behandeld en aangehouden. Nu kregen de raadsleden gele genheid om in het openbaar hun hart te luchten over deze schijn baar voor velen onverkwikkelijke affaire. In het kort gesteld kwam het er op neer dat tal van raadsleden de prijs van 40.000.- veel te hoog vonden, waarbij door verschillenden nog waarschuwend de vin ger in de hoogte werd gestoken met de opmerking dat dit wel eens aanleiding zou kunnen worden tot grove speculaties. NIET PRETTIG De discussie over het voorstel van B. en W. om deze vier percelen, die zijn gelegen in het uitbreidingsplan de Vliedberg, en waarvoor een be drag aan schadeloosstelling van 14.340 voor de grond en 26.605 voor de gewassen op tafel moet ko men, was voor de heer van Son zelf nu niet bepaald een prettige aangelegenheid. De heer Broeren bracht dit duidelijk naar voren, toen hij zei, het allesbehalve pret tig te vinden dat de heer van Son zo in de publiciteit gebracht werd. Hij meende daarom dat de betrok kene er wijzer aan gedaan zou heb ben om het op een onteigenings procedure te laten aankomen. De heer van Meerendonk, die als eerste het woord over dit agenda punt wenste, had nog het een en ander in petto „van horen zeggen". Zoals de heer van Meerendonk had vernomen zou de grond veel te hoog getaxeerd zijn, terwijl boven dien de gemeente twee van de vier percelen niet direct nodig zou heb ben. De heer van Meerendonk stel de daarom voor twee percelen aan te kopen. NIET TE HOOG Burgemeester Schweitzer zag niet zo'n groot bezwaar in het feit dat twee percelen nu niet direct dringend noodzakelijk waren. Hij meende dat hiervoor wel een be stemming gevonden zou kunnen worden. Hij ontkende evenwel met klem dat de aspergegronden te hoog zouden zijn getaxeerd. Bur gemeester Schweitzer noemde de asperges die van deze gronden wer- KING'S

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1