wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt, Grote belangstelling voor Waalwijkse „semaine de cuir" DRUNEN R.K. Huishoud- vooravond van en Industrieschool aan de het zilveren jubileum Uit tie Langstraat Op deze school wordt do basis gelegd voor het meest vrouwelijke beroep „Sigaretten-roken belangrijkste oorzaak van longkanker" UW GELUK verlovingsringen 8 Lederimporteurs zijn bepaald niet ontevreden Feestprogramma Vrouwelijke employe's Drie geledingen Schoenstikopleidingen Elshout Vlijmen VRIJDAG 5 JULI 1963 85e JAARGANG No. 53 e tcho van het Zuióen Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler." Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Jt 4 op de voet Er valt goed nieuws te vertellen van de ledershows die deze week bij nagenoeg alle lederimporteurs in Waalwijk zijn gestart en die tot en met woensdag 10 juli zullen voortduren. Bijna alle lederimporteurs die wij spraken, toonden zich bij zonder verheugd over de grote belangstelling van schoenfabrikan ten uit alle delen van het land. Op het moment dat wij dit schrijven zitten er nog maar drie da gen van de ledershow op, maar de eerste aanzet is zodanig ge weest, dat verwacht mag worden, dat de Waalwijkse ledershows woensdag terug kunnen zien op een uitermate geslaagde week. Ja, die hou ik." Het bleek ons al heel gauw dat het enorm moeilijk was om een le- derimporteur of leerlooier voor een half uurtje te spreken te krijgen. Ofwel bleken de telèfoons constant bezet te zijn, ofwel het was zo, dat de betrokken importeur of leerlooi er maar moeilijk was los te rukken uit zijn werk, dat in deze dagen bestaat uit het te woord staan van tientallen belangstellenden. Uiter aard was dit voor ons een minder prettige kant van de zaak. Maar de andere kant van de munt geeft het gunstigste beeld te zien van een goede zakenweek voor de leder- business. De enkeling die ons wel even te woord kon staan in de schaarse rus tige minuten, was vol lof over de uitermate grote belangstelling van de zijde der schoenfabrikanten. Het is een gelukkige gedachte ge weest van de lederimporteurs om de shows gezamenlijk in één week te houden. Hiermee zijn zij tegemoet gekomen aan de wensen van de schoenfabrikanten, die nu op een voudige en snelle wijze de verschil lende shows langs kunnen gaan. Achteraf is gebleken, dat dzee te gemoetkoming niet alleen voor de schoenfabrikanten, maar ook voor dee lederimporteurs zelf een enor me tijd- en moeitebesparing is. Deze show, die gebaseerd is op het voorjaar en zomer 1964, wordt nu voor de tweede achtereenvol gende keer op deze wijze gehouden. De eerste keer dat men tot een ge zamenlijke krachtsinspanning kwam was bij de ledershow in januari van dit jaar. In de voorafgaande jaren lag de situatie ietwat anders. Het was toen niet de schoenfabrikant die bij de lederimporteur op bezoek kwam, maar de lederimporteur trok er zelf, ieder op dat tijdstip dat voor hem het gunstigste gelegen was, op uit, om het meest representatieve van zijn bedrijf aan de schoenfabrikan ten te tonen. Voor de schoenfabrikanten zelf was deze gang van zaken bepaald niet prettig. Het bleek voor hen on mogelijk om behoorlijk op de hoog te te raken van wat er nu eigenlijk op de markt te krijgen was. Het ge volg was, dat het spreekwoord „De klant is koning" uit de doos werd opgediept en de leerlooiers en im porteurs de hoofden bij elkaar sta ken en besloten de ledershows in één bepaalde week te houden. De reacties van de verschillende schoenfabrikanten na afloop van de wintershows voor het winter- en herfst-seizoen 19631964 bleken dermate gunstig te zijn, dat men besloten heeft op dezelfde voet voort te gaan. Toch is men niet helemaal aan de wens van verschillende schoenfa brikanten tegemoet kunnen komen. Verschillenden van hen hadden tij dens de in januari gehouden show de wens uitgesproken de ledershow gezamenlijk in één en hetzelfde ge bouw te houden, hetgeen voor de schoenfabrikanten zelf nog gemak kelijker zou zijn. Iedere lederim- porteur houdt, zo bleek ons uit ver schillende opmerkingen, zijn eigen show het liefst onder eigen dak. Merkwaardig is dat de belangstel ling van talrijke schoenfabrikanten blijkt uit te gaan naar het Franse en Italiaanse leder. Er bestaat ook nu weer een enor me vraag naar soepel leder voor de gemakkelijke schoen. Het aanbod hiervan is niet minimaal te noemen. Naast enkele bijzonder interessante nouveauté's staan vooral de semi aniline en het aniline, het gekrom pen leer, toegepast op kalfs, runds en zelfs geiten, naast rundsuède en hunting, in het middelpunt van de belangstelling. De kleuren, die voor het volgend voorjaars- en zomer-seizoen ook nu weer zijn bepaald in het kader van de Euromode, zijn voor het lente- en zomer-seizoen uiteraard aan de lichte kant. Kleuren, waarvan men verwacht met zekerheid is op het gebied van de mode natuurlijk nooit iets te zeggen dat ze het bijzon der zullen gaan doen zijn: élysée (gebroken wit), luxor (gebroken donker wit), champagne (licht bei ge), dorée (ree-bruin), mirabelle (pernoud-kleur) en corallo (licht rood). In 1962: 3142 slachtoffers. Volgens een recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Nederland in 1962 in totaal 3142 mannen aan longkan ker overleden. Met het oog op de ernst van de inhoud van dit bericht, heeft dr. L. Meinsma, directeur van het Bureau Kankervoorlichting, daarover nadere mededelingen ge daan. Volgens hem zijn de artsen in Nederland unaniem van mening, dat het roken van sigaretten als de belangrijkste oorzaak van deze ziek te moet worden aangemerkt. Er is, aldus dr. Meinsma, op dit ogenblik in Nederland geen ziekte die, vóór de tweede wereldoorlog nog nagenoeg onbekend, sedert '45 zo snel in frequentie is toegenomen en daardoor in evenredige stijgende mate een bedreiging van onze volks gezondheid gaat vormen als long kanker. In 1925 stierven nog geen 100, in 1946 reeds ongeveer 700 man nen aan deze ziekte. Van de 3142 mannen die in 1962 aan longkanker stierven, was ruim 53 procent jonger dan 65 jaar en bijna 20 procent jonger dan 55 jaar. Dit betekent, dat velen van deze mannen nog actief in het arbeids proces waren betrokken. Hoewel het, aldus dr. Meinsma, enerzijds allereerst zaak is om voor al de sigarettenrokers op de scha delijkheid van hun gewoonte te wijzen, worden anderzijds de moei lijkheden tot een staken van het roken wel onderkend. Een algehele staking van het siga rettenroken biedt uiteraard de bes te bescherming, maar toch kan vol gens dr. Meinsma een aantal alter natieven worden gesteld, zoals een drastische beperking, maar ook en vooral het overgaan op sigaar of Pijp- Van veel belang acht de directeur van het bureau kankervoorlichting voorts een door de overheid ge steunde actie onder de jeugd, ten einde de potentiële „rokers van morgen" bij voorbaat van de scha delijke gevolgen van het sigaretten roken te overtuigen. Dr. Meinsma besluitdaar recen te onderzoekingen hebben aange toond, dat het voorbeeld van de ouderen grote invloed uitoefent op de rookgewoonten onder de jeugd, zullen in het kader van de binnen afzienbare tijd te ondernemen actie ook ouders en opvoeders worden be naderd onder het motto: „Laat het voor uw kinderen". ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur; uitsluitend voor spoedgevallen Dienst: Dr. v. d. Wouw. JEUGD-VAKANTIEVREUGD Ook dit jaar zal weer onder het motto „Vakantie-vreugd" voor de leerlingen van de lagere scholen wedstrijden en volksspelen wor den goerganiseerd. Er wordt ge dacht aan wandeltocht - tekenwed strijd - oriëntatierit en Olympische dag. AGENDA Vrijdag 5 juli: 5 uur: Judoclub, Hoge Braken. Zaterdag 6 juli: 8.30 uur: „Uit angst voor de schan de", 14 jaar, Hoge Braken. Zondag 7 juli: 11.30 uur: repetitie meisjeskoor. Hoge Braken 4 uur: „Een engel in huis", alle leeftijden. Hoge Braken. 6.15 uur: idem. 8.30 uur: „Uit angst voor de schan de", Hoge Braken, 14 jaar. Maandag 8 juli: 4 uur: Balletschool, Hoge Braken. Woensdag 10 juli: 3 uur: Balletschool, Hoge Braken. 7.30 uur: Middenstandscursus, r.k. Jongensschool. Donderdag 11 juli: 7.30 uur: Hobbyclub Handenarbeid Hoge Braken. FILMJOURNAAL EEN ENGEL IN HUIS Als Marisol, de blonde 13-jarige teenager na de dood van haar ouders bij haar oom Raymond in huis komt, beleeft zij te zijnen hui ze een ware revolutie. Oom Ray mond is nl. gezegend met 'n vrouw die met zijn inkomen maar al goed raad weet en met een aantal kin deren die dit edele initiatief van moeder energiek ondersteunen. De familie kan nauwelijks de eind jes aan elkaar knopen. Ook het vriendje, dat Marisol op haar reis ontmoet heeft brengt een reeks ko mische verwikkelingen met zich mee. „Een engel in huis" is een waar familiefeest voor jong en oud, een kleurenfilm waarbij u alle zor gen vergeet. Zondag om 4 en 6.15 uur. UIT ANGST VOOR DE SCHANDE Op reis naar Californië met haar vader Roger Slade en zijn vrouw Leah, ontmoet Susan, Conn White, de enige zoon van gefortuneerde ouders. Er groeit een innige liefde tussen hen en zij besluiten hun ver loving bekend te zullen maken zo dra Conn van Alaska terugkomt, waarheen hij op weg is. Een tijd la ter merkt Susan dat ze een baby verwacht en ze tracht contact te krijgen met Conn. Deze laatste is echter verongelukt tijdens 'n berg- beklimming. Susan is radeloos en loopt de zee in. En wat gebeurt er dan? Dan komt Hoyt Brecker en redt haar uit het water waarin ze wilde vluchten uit angst voor de schande. Ze doet nog meer uit angst voor de schande maar na lange tijd Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT, WAALWIJK De R.K. Huishoud- en Industrieschool aan de Wilhelminastraat staat aan de vooravond van het zilveren jubileum. Reeds maanden lang zijn mèt de onderwijskrachten de leerlingen bezig met de grondige voorbereidingen om dit jubileum op gepaste wijze te vieren. Noch het onderwijzend personeel, noch de leerlingen zijn er de figuren voor om dit 25-jarig bestaansfeest in alle stilte voorbij te laten gaan. Men heeft daarom eensgezind de handen in elkaar ge slagen om tot een sluitend feestprogramma te komen. komen Naast de feestavond, die sa menvalt met de verjaardag van de directrice van de huishoudschool, mej. Gedden, dinsdag 16 juli, wacht de leerlingen nog een uitstekend in elkaar gezette oriëntatietocht op woensdag 17 juli. De sluiting van het schooljaar, donderdag 18 juli, op welke dag tevens 's avonds de diploma's worden uitgereikt, krijgt eveneens een feestelijk tintje. Door de leerlingen is in samen werking met verschillende docenten aan de school een revue ingestu deerd, die in totaal driemaal zal worden opgevoerd. Ook de ouders van de leerlingen aan deze school zullen zoveel als dat mogelijk is, door middel van een ouderavond en bijwoning van de diploma-uitrei king, bij deze festiviteiten worden betrokken. Eveneens ter gelegenheid van het zilveren jubileum is door drs. G. J. de Vries een uitgebreid historisch overzicht geschreven. Hij „Schat, mag ik nog wat geld voor de parkeermeter Mej. Gedden, directrice van de r.k. Huishoud- en Industrieschool, wel ke school a.s. zaterdag het zilveren jubileum viert. De eigenlijke feestdag, zaterdag 6 juli, zal worden ingezet met een pontificale H. Mis, die wordt opge dragen door Mgr. drs. J. Bluijssen, bisschop auxiliaris van 's-Herto- genbosch, 's morgens om half tien in de parochiekerk van St. Jan. De feestvergadering zal plaats vinden in de r.k. Huishoud- en In dustrieschool aan de Wilhelmina straat. De aanvang hiervan is ge pland om 11 uur. Naar het zich laat aanzien zullen verschillende vooraanstaande figu ren voornamelijk uit de onderwijs kringen deze morgen tijdens de vergadering het woord voeren. De leerlingen zelf zullen een week later eerst goed aan hun trekken In onze editie van vrijdag 31 mei gaven wij op uiterst beknopte wij ze de geschiedenis van de R.K. Huis houd- en Industrieschool weer. Van daag willen wij iets meer vertellen over de soort opleidingen die er aan deze school wordt gegeven. Dat ook de Nederlandse vrouw de laatste tientallen jaren is meege groeid naar een vrijwel volledige emancipatie, zien we bewezen door het feit, dat in praktisch alle be drijfstakken vrouwelijke employé's werkzaam zijn. En ofschoon de aan sluiting schoolbedrijf nog verre van volledig is hoewel 'n volmaak te aansluiting tot de mogelijkheden behoort heeft het nijverheidson derwijs zeker meer binding en con tacten met het bedrijfsleven en de maatschappij dan menige andere vorm van voortgezet onderwijs; 't nijverheidsonderwijs is immers di recter. Het hoofddoel van de 2-jarige pri maire opleiding voor meisjes, die de lagere school doorlopen, is op de allereerste plaats het leggen van een basis voor het meest vrouwelij ke beroep bij uitstek, dat van huis vrouw. Daarna kunnen de leerlingen doorgaan in de assistentenoplei ding, die in de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, drie geledin gen kent, nl.: Assistenten A. Hier ligt het ac cent op de algemene ontwikkeling voor die meisjes die later nog ver der willen studeren of die hun weg willen zoeken in de administratieve beroepen. De opleiding Assistenten H. is meer huishoudelijk gericht en dan ook speciaal bedoeld voor hen die straks door willen gaan voor de ver zorgende beroepen, zoals verpleeg ster, gezinsverzorgster, kraamver zorgster, kleuterhulp etc. De laatste geleding is de oplei ding Assistenten N, voor degenen die zich verder willen bekwamen in de naaldvakken, hetzij voor zich zelf, hetzij om via de 4, 5, of 6-ja rige cursus de diploma's te verwer ven van respectievelijk huisnaai ster, costumière of coupeuse. De laatste categorie krijgt sedert enige jaren interessante mogelijkheden ".voor een kaderfunctie in de con- fectie-industrie. Plannen voor nog meer mogelijk heden voor beroepsonderwijs zijn in een vergevorderd stadium van ont wikkeling of gedeeltelijk reeds in uitvoering. Naast deze opleidingen in een vol ledig dagschool-programma leidt de school nog op voor het schoenstik- diploma A en Bi Bovendien krijgt nog een groep meisjes les in het ka der van het leerlingenstelsel. De schoenstikopleiding is uniek in Nederland en bestaat in deze vorm nog op geen enkele school. Tot slot worden er op deze school ook nog avondcursussen gegeven, die vooral zijn bedoeld voor hen die een andere vorm van voortgezet on derwijs hebben genoten en die zich via kook- en naaicursussen in de avonduren willen bekwamen voor hun toekomstige huishoudelijke taak. Door beperkte selectie met ingang van 1 september aanstaande zal het mogelijk worden nog meer tegemoet te komen aan de individualiteit van de meisjes waardoor voor iedere leerling optimale mogelijkheden worden geschapen haar talenten te ontwikkelen. Al met al geeft deze vorm van onderwijs aan ruim 40 van de Nederlandse meisjes die via de huishoudschool hun plaats in de maatschappij zullen moeten vinden, onderricht. vol strijd kan Hoyt haar toch in zijn armen sluiten. Een romantisch hier en daar aan grijpende, nogal pikante, maar steeds tot het hart sprekende film. Zaterdag 8.30 uur, zondag 8.30 uur. Toegang 14 jaar. R.K.J.B. In haar vergadering hebben de leden van de RKJB afd. Elshout besloten 26 juli een uitstapje te maken naar Antwerpen. Getracht zal worden of er nog een kleine excursie aan verbonden kan wor den. Het plan om 's avonds met 'n andere afdeling een gezellige bal avond te organiseren heeft het be stuur niet kunnen verwezenlijken. De reis kan ook meegemaakt wor den door verloofden, vrienden en vriendinnen van de leden. Opgave bij een der bestuursleden vóór 15 juli. Samen met het 25-jarig be staan van de r.k. huishoud en industrieschool aan de Wilhelminastraat te Waal- wijk, viert ook mej. A. van Turnhout haar zilveren jubi leum aan deze school. In de afgelopen 25 jaar heeft deze lerares heel wat meisjes de school zien binnenkomen en weer zien verlaten. Voor al deze meisjes alle maal oud-leerlingen dus geeft zij de gelegenheid haar met het zilveren jubileum te komen feliciteren. Deze re ceptie wordt a.s. zaterdag ge houden in de huishoud- en industrieschool van 's mid dags half een tot half twee. GESLAAGD Aan de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg slaagden voor kandidaats examen sociale we tenschappen R. de Wit. Voor de akte N.O. Ie gedeelte slaagde te Tilburg C. v. d. Ven. NED. HERVORMDE KERK Tot bijstand in het pastoraat van de Hervormde Gemeente Vlijmen- Hedikhuizen is benoemd ds. K. Chr. Fritzsche te Meppel. KRUISBOOGSPORT Zondag a.s. gaat het kruisboogge zelschap Rozen jacht naar het inter nationaal concours te Roermond. Er zal op banen geschoten worden van 10 en 20 meter. We zijn naar de successen benieuwd. LANGSTRAATSE KRUIS- BOOGBOND Op de gehouden bestuursverga dering van de Langstraatse Kruis- boogbond, werden de inschrijvin gen bekend gemaakt voor het te houden kasteleinsconcours. Café Gevers, Meliestraat, was de hoog ste inschrijver, waar dan op 14 juli het concours van de Langstraatse schuttersverenigingen zal plaats vinden. MAANDVERGADERING Zondag a.s. maandvergadering van het kruisbooggezelschap Wil-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9