wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRant De trek naar buiten Kinderprogramma voor Waalwijkse jeugd dat klinkt als een klok UNESCO helpt India zich helpen WHMzesvm Lastposten voor de toekomst STEDEN IN DE KNEL Belangrijke Sovjet spion overgelopen ii. Verdubbelen Moeilijkheden Hachelijke onderneming Aanbevelingen %ampee,r artikeien CENTRUM BESOIJEN ST. ANTONIUS BAARDWIJK GEHEEL WAALWIJK JEUGDBIOSCOOP Brillenspecialist VAN MAAREN „Vermaard" om z'n BRILLEN! Vughterstraat 25 ff DEN BOSCH Markt 32 TILBURG Nw. Ginnekenstr. BREDA MAANDAG 15 JULI 1963 85e JAARGANG No. 56 De Fcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Bëurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Vooral de stedeling heeft het, als hij op een vrije dag zijn huis wil ontvluchtenniet gemakkelijk bij zijn speurtocht naar 'n onbezet stuk je recreatie grond. Soms zijn er wel redelijk grote recreatiegelegenhe den in de buurt (b.v. Den Haag), maar de overstelpende uittocht - volgens het jongste rapport van de Rijksdienst voor het Nationale Plan trekt een kwart tot dertig procent van de stedelingen op zonda gen bij redelijk goed weer naar buiten" - zorgt, dat die plaatsen op hun beurt weer snel overbevolkt zijn. Dit maakt het probleem van de ontspanningsgelegenheid nog wat in gewikkelder, want juist in de buurt van de steden, waar zo weinig mogelijkheden voor uitbreiding zijn, is de behoefte het grootst. Een Amsterdammer zouals hij zijn ontspanning binnen tien kilometer van de hoofdstad wil zoeken, volgens de statistieken tevreden moeten zijn met zeven vierkante metertjes recreatiegrond. De Hagenaar zit er met 53 m2 wat ruimer bij, maar de bewoner van de huizenzee Rotterdam - Schiedam - Vlaardingen zal slechts vier vierkante metertjes kunnen vinden. Deze "bevolkingsdruk op de recreatiegebieden" is het grootst in de Randstad Holland. De laagste cijfers (per hoofd van de bevolking) zijn te vinden in Dordrecht - Zwijndrecht, Gouda, Rotterdam, Amster dam, Delft en Zaandam. Buiten de Randstad blijven Leeuwarden, Groningen en Vlissingen nog beneden de dertig vierkante meter per inwoner. de EEG-landen gelukkig gunstig. Het zal ook afhangen van de toe komstige omvang van de vrije tijd. Een tweede industriële revolutie - zelfs denkarbeid zal door machines worden overgenomen staat voor de deur. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn is niet te schatten, maar een verdere verkorting van de ar beidstijd ligt voor de hand. De ver- voersmoeilijkheden zullen ook sensa tioneel toenemen. Nu zijn er al 700 duizend personenauto's, het zullen er rond 1970 tweemaal zoveel zijn. Weekend-, trek- en vacantietoch- ten zullen dus steeds blijven toene men. Rond 1980 zullen er zeker acht en een half tot negen miljoen Ne derlanders met vacantie gaan. Het Het allergrootst worden de moei lijkheden in de vacantietijd, als ieder een de nodige last krijgt van het trekkersbloed. De stroom, die dan losbarst, is waarlijk niet gering. In 1960 (van mei tot september) gingen bijna vier miljoen Nederlanders op vacantie in andere Nederlandse plaatsen. Bijna de helft bezocht de toeristische gebieden op de Veluwe, in de Achterhoek en op de andere zandgronden. Bijna een kwart (dus nog altijd één miljoen) gingen naar plaatsen aan de Noordzeekust. Daar komt dan het nog steeds groeiende buitenlandse bezoek bij. Alleen aan de kust komen op een zonnige dag zo'n tachtigduizend buitenlandse toeristen vertier zoeken. Dat is wel aardig voor de deviezenpot, maar de Rijksdienst zit met dergelijke aantal len toch met de handen in het haar. Want waar moet je al die mensen laten? De rond 330 duizend hectaren re creatiegrond zijn niet allemaal van dezelfde kwaliteit en trekken niet per vierkante meter hetzelfde aantal be zoekers. Veel hangt af' van de aan wezige accomodatie. „Zomaar het bos in" gaat nu eenmaal in onze da gen niet meer op. Wij zijn teveel verwend door en gewend aan luxe dingetjes, welke het leven moeten veraangenamen. De stedeling en de toerist willen dat allemaal niet in de steek laten als zij er eens op uit trek ken. Zij willen „buiten" best nog een pietsie comfort hebben in de vorm van een restaurant, een goed hotel of een camping. Bovendien is de toerist zo lui, dat hij geen kilometer gedwongen wil lopen om op zijn plaats van bestemming te komen. De toerist is het luiste schepsel, dat er is. Hij moet zijn recreatiegebied zon der veel moeilijkheden kunnen be reiken. In redelijke mate moeten dus ontsluitingswegen, parkeergelegen heid en bijzondere attracties, zoals jachthavens enz. aanwezig zijn. Op dit punt valt er wel het nodige te ver beteren. Volgens het onderzoek van de Rijksdienst voor het Nationale Plan zijn in de desbetreffende gebie den meestal wel voldoende wandel en rijwielpaden aangelegd. Voor de toenemende stroom van automobilis ten moeten echter voorzieningen worden getroffen. Uit gebrek aan beter hebben zij zich de laatste jaren gewoon in de bermen van de wegen genesteld, compleet met tent en cara van. Dat is een onhoudbare en dik wijls levensgevaarlijke situatie. Als voorbeeld van hetgeen er dan wel kan worden gedaan zijn op de Veluwe al „toeristische autoroutes" uitgezet, waarbij is gezorgd voor voldoende uitwijkplaatsen voor een picknick of een partijtje badminton. Dat is in ieder geval al iets. Het is een hachelijke onderneming, zo erkent de Rijksdienst voor het Nationale Plan in zijn recreatierap port, zich te wagen aan een beschou wing over het beeld van de recreatie in Nederland in 1980 en 1990. Er is een proces aan de gang met een onstuimige dynamiek, terwijl er vrij wel geen onderzoekmateriaal is. Maar enkele uitgangspunten staan toch wel vast. Rond 1980 zal Nederland tussen de veertien en vijftien miljoen inwo ners hebben, terwijl dit aantal snel Een „belangrijke Russische spion", die een sleutelpositie zou hebben in genomen in de Russische geheime dienst, is naar het Westen overgelo pen. Dit is in Londen uit zeer be- traouwbare bron vernomen. De op zienbarende desertie is gehuld in een waas van geheimzinnigheid. Nie mand in de Britse hoofdstad kon of durfde - te zeggen, waar en wanneer de Rus is overgelopen en hoe hij heet. In regeringskringen in Londen had men kortweg „geen commen taar'hetgeen er op zou kunnen dui den, dat het hier inderdaad om een belangrijke figuur gaat. Uit dezelfde bron is vernomen dat de Rus zeer streng wordt bewaakt, omdat zijn le ven in gevaar is. grootste aantal van hen zal in eigen land blijven. De huidige druk op de recreatiegebieden zal daardoor met meer dan de helft toenemen. Dti be tekent dan, dat de logies-accomoda- tie ook al zal moeten verdubbelen, vooral langs de kust. Op het ogen blik heeft Nederland voor logies rond 530 duizend slaapplaatsen be schikbaar, daar zullen er rond 540 duizend moeten bijkomen. Deze toe name zal vooral moeten worden ge organiseerd in de sector kampeer- huisjes, caravans, tenten enz. Rond 35 van de binnenlandse vacantie- trek concentreert zich op de kust. Vooral daar zal men dus hard moe ten aanpakken, wil men de toeristen- stroom kunnen opvangen. De toeneming van de bevolking zal het tekort aan recreatieruimte steeds meer aftekenen. Vooral op korte afstand van de grote steden zal voor gelegenheden moeten worden gezorgd. Ook het strand zal meer mensen moeten kunnen bergen. Daarvoor zijn nieuwe verbindin gen nodig. Het ziet er nog helemaal niet naar uit, dat de handen uit de mouwen worden gestoken om de no dige verbeteringen aan te brengen. Een crisis staat, aldus de Rijks dienst, dan ook voor de deur. Vóór alles is het zaak, dat de overheid nu op de recreatieve tellen gaat passen. De Rijksdienst heeft een aantal aanbevelingen opgesteld, waarmee men kan rekenen bij het toekomstige beleid. Het is allereerst zaak om te behouden wat er is. Bestaande re creatiegebieden mogen niet worden bedreigd door bebouwing, wegenaan leg en industrievestiging. „Buiten wonen" moet worden beperkt, door dat het recreatiegrond aan de bevol king onttrekt ten bate van enkelin gen. De Rijksdienst heeft namelijk berekend, dat ieder privé-zomerhuis- je minstens 300 vierkante meter grond opëist. Agrarische gebieden zullen volgens de Rijksdienst moeten helpen de crisis op te lossen. Vooral in het polderland in het Westen zul len recreatieve voorzieningen moe ten worden aangelegd. Eventueel moeten onrendabele landbouwgron den worden opgeofferd voor recrea tieve doeleinden. Het zal geen ge makkelijke zaak zijn dit alles op voor ieder bevredigende wijze te rege len. -5. STATIONSTRAAT 51* WAAL VIÜK Zoals dat ook het vorig jaar is gebeurd, zullen de jongens en meisjes van de lagere scholen, uit de vier parochies in Waalwijk ook dit jaar weer worden onthaald op een uitstekend in elkaar gezet kinderpro gramma. De organisatoren hebben uitgezien naar een attractief ge heel dat zowel bij de jongens als bij de meisjes in de smaak zal val len. Naast een kinderprogramma voor de vier afzonderlijke parochies, bestaat voor de kinderen tevens nog de mogelijkheid mee te doen aan het programma voor geheel Waalwijk, dat op zaterdag 31 augus tus wordt besloten met een groots jeugd songfestival. zal toenemen tot misschien wel twin tig miljoen aan het eind van deze eeuw. Rond 1980 - 1990 zal de be volkingsdichtheid toenemen tot 400 a 430 inwoners per vierkante kilo meter. In het Westen van het land zullen zelfs 950 inwoners op iedere km zijn samengedrongen. In ster kere mate dan nu zal de bevolking zich concentreren in de steden. Hand in hand met die verstedelij king zal het platteland „volwassen" worden. Het sociale en culturele iso lement, waarin de plattelandsbevol king eeuwenlang is opgesloten, wordt nu al doorbroken door betere verkeers. en communicatie-mogelijk heden. Deze lijn zal zich steeds ver der voortzetten, 't Agrarisch bedrijf zelf krijgt trouwens door het toene mend gebruik van machines en kunst middelen al een ander karakter. Het gezicht begint hier en daar zelfs al te gelijken op de industrie. Dit heeft zijn gevolgen voor de recreatie. Want de plattelandsbevolking zal op den duur dezelfde behoefte heb ben aan recreatie als nu de stede ling. Dit alles zal de vraag - en dus de knelpunten - in de toe komst onevenredig doen toenemen. Wat daaraan kan gebeuren zal in de eerste plaats afhangen van de verdere stijging van de welvaart. Wat dat betreft zijn de vooruitzichten in Op 23 augustus wordt in het cen trum zowel voor de jongens als voor de meisjes een buitendag ge houden. De kinderen zullen dan onder verantwoorde leiding naar de bossen trekken waar zij de hele dag met spelletjes e.d. worden ver maakt. Er wordt 's morgens om negen uur al vanaf het Vredesplein ver trokken. Maandag 26 augustus worden de- jongens en meisjes bezig gehouden met atletiek-wedstrijden, zoals ver springen, hoogspringen en estafette. Vrijdag 30 augustus kunnen de kinderen zich uitkuren in een te kenwedstrijd. Samenkomst hier voor is 's middags om twee uur op de rol schaatsbaan. Mocht het on verhoopt slecht weer zijn dan zul len deze wedstrijden worden ge houden onder het afdak op de speelplaats bij de broeders. Voor kleurkrijt wordt door de organisa toren gezorgd. Woensdag 28 augustus trekken de jongens en meisjes van het Cen trum er opnieuw op uit in een gro te Buitendag, die zal worden ge vuld met sport en spel. In Besoijen wordt 3 augustus al met het vakantiewerk gestart. 's Zaterdags wordt hier een grote fancy fair gehouden, terwijl er te vens een jeugdfilm, genaamd „Vijf jongens en de geheime gang" wordt vertoond. Op de fancy fair zelf zijn uiteraard tal van attracties. Dinsdag 20 augustus vindt in Be soijen een tekenwedstrijd op straat plaats. Om tien uur 's morgens wor den de kinderen op de speelplaats bij de r.k. meisjesschool verwacht. Ook hier wordt door de leiding weer voor kleurkrijt gezorgd. 23 augustus. Atletiekwedstrijden. De jongens beginnen 's morgens om tien uur op de speelweide met o.a. verspringen, hoogspringen, hardlo pen en estafette, terwijl de meisjes 's middags aan bod zullen komen voor een zelfde programma. Natuurlijk is ook de St. Antonius- parochie bij het kindervakantie werk betrokken. Vrijdag 23 augus tus wordt hier gestart met een gro te volkskermis. Vier dagen later op 27 augustus worden de jongens en meisjes weer onthaald op sport wedstrijden, waarbij zij zich uit kunnen leven in verspringen, hoog springen, hardlopen en estafette. Vrijdag 30 augustus, grote bos- dag voor de jeugd in de St. Anto- niusparochie. De jongens en meis jes die hieraan mee willen doen worden 's morgens op de speel plaats van de St. Aloysiusschool verwacht. De laatste jeugddag in deze pa rochie wordt gehouden op 7 sep tember en wel met een groots op gezette ballonnenwedstrijd. Voor de ballonnen wordt weer gezorgd. Zowel op 5 als op 12 augustus worden in Baardwijk filmmiddagen gehouden in 't Gemeenschapshuis. Aanvang ieder keer half drie. Donderdag 15 augustus oriënta- tierit voor de kinderen vanaf 11 jaar. Om half twee worden de deel nemers bij het Gemeenschapshuis verwacht. Zaterdag 24 augustus tekenwed strijd op straat. Hiervoor worden de kinderen om twee uur bij het Gemeenschapshuis verwacht Op 28 augustus trekken de kin deren van Baardwijk er een hele dag op uit. De tocht leidt naar De Roestelberg. Om half tien wordt er vertrokken. 1 September wordt in Baardwijk een punt gezet achter het kinder vakantiewerk en wel met een bloe mententoonstelling die van 3 tot 6 uur geopend is. Naast een programma voor de vier wijken van Waalwijk heeft het actieve comité gezorgd dat er nog een afzonderlijk programma tot stand kwam voor alle kinderen uit Waalwijk. Zo zal op maandag 19 augustus op de rolschaatsbaan bij de meis jesschool in Besoijen een grote rol schaats wedstrijd worden gehouden. Woensdag 21 augustus vinden er op en in de roeivijver roei- en zwemwedstrijden plaats. Hier zul len de kampioenen op de 500 meter roeien en 500 meter zwemmen be kend worden. 22 Augustus worden de kinderen om half twee bij 't Gemeenschaps huis verwacht voor de grote vis wedstrijden, terwijl op zaterdag 24 augustus een unieke oriëntatietocht wordt gehouden voor jongens en meisjes vanaf 11 jaar. Samenkomst om tien uur op het Vredesplein. 29 Augustus nogmaals viswed strijden. Samenkomst en plaats ge lijk aan 22 augustus. Donderdag 29 augustus vindt voor de middag de Veilig Verkeersrit door Waalwijk plaats voor jongens en meisjes tot en met 10 jaar. De politie heeft hierbij de leiding in handen. In Musis Sacrum worden op een tweetal dagen speciale jeugdfilms vertoond. Dinsdag 20 augustus draait 's middags om 2 en 4 uur „Mijn vriend Kazan". De film be handelt de avonturen van een bij zonder verstandige herdershond. Dinsdag 27 augustus eveneens om 2 en 4 uur „Watt en half Watt op avontuur" Twee komieken die de jeugd zullen laten schateren. Tot besluit van het vakantiewerk vindt er in de Gecroonde Leersse 'n sluitingsfeest met jeugdsongfestival plaats. Om 2 en om 18.30 uur wordt het songfestival gehouden waaraan alle kinderen uit Waalwijk van 8 tot 16 jaar kunnen deelnemen. In de pau ze 's avonds wordt de prijsuitreiking gehouden van de verschillende wedstrijden. TWEE MENSEN VERDRONKEN IN IJZEREN MAN Bij het spelevaren op het water van de IJzeren Man te Vught zijn donderdag twee mensen verdronken. De slachtoffers zijn de 21-jarige Jan Vrolijk uit Alphen aan de Rijn en de 25-jarige Cornelis Keuken meester uit Leidschendam, die met een gezelschap een uitstapje maak ten o.a. naar de IJzeren Man. SCHEEPSRAMP BIJ LA PLATA 33 doden Minstens 33 mensen zijn om het leven gekomen en vier ernstig ge wond toen het Argentijnse schip „Ciudad de Asuncion" in brand vloog en vrijwel onmiddellijk in de diepte verdween, nadat het in aan varing zou zijn gekomen met een Het UNESCO-centrum heeft de opleiding van sociale werkers in het kader van de landgiftbeweging onder zijn projecten opgenomen. Er zijn door de activiteit van de Indiase landgiftbeweging, die in 1951 door Vinoba Bhave ten bate van de Indiase landlozen gestart werd, nu al twee miljoen hectaren land en 5.079 dorpen ten geschenke gegeven door rijke en arme Indiase boeren. Voor de herverdeling van het land en de ontunkkeling van de landbouw in de gegeven dorpen is leiding nodig. De landgiftbeweging leidt hiervoor sociale werkers op. Voor deze opleidingen en voor de bouw van irrigatieputten is in Neder land al meer dan f 6.000, - bijeen gebracht 'en naar India doorgezon den. zonder enige aftrek van onkosten. Desgewenst zal UNESCO ook zelf de betaalde geschenkbonnen graag verzenden. UNESCO's giro is 194800. Bij storting voor dit doel vermelden landgiftbeweging India. Wie geen geld heeft kan toch hel pen, want men kan nu ook de aller aardigste UNESCO-sluitzegels ver kopen aan vrienden, kennissen of verenigingsgenoten, om dan voor de opbrengst geschenkbonnen te ver krijgen bij het UNESCO-centrum. De sluitzegels worden zonder voor uitbetaling door het UNESCO-cen trum verstrekt. Op deze wijze slaat men twee vliegen in één klap. Men maakt met de sluitzegels propaganda voor UNESCO's prachtige hulp werk en helpt tegelijkertijd de India se dorpen zich zelf te helpen. Frans vrachtschip. Aan boord van de boot bevonden zich 358 passagiers en 35 bemanningsleden. Tot de ge redden behoort de Franse priester Abbé Pierre, die veel bekendheid heeft gekregen door zijn hulp aan de Franse vluchtelingen. „HET DORP" KRIJGT GEMEENTERAAD Uit ongeveer 300 aanvragen voor plaatsing in „Het Dorp" zal binnen kort een groep van 30 tot 50 gehan dicapten worden samengesteld. Dok ter Klapwijk zal waarschijnlijk in september met de groep de opzet van „Het Dorp" doornemen. De toe komstige bewoners kunnen hun me ning over de plannen geven, waarbij de architecten van „Het Dorp", prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Ba- kema, aanwezig zullen zijn. De bedoeling is voorts uit deze re presentatieve groep, die aan dé hand van de ingediende formulieren wordt samengesteld, een voorlopige ge meenteraad voor „Het Dorp" samen te stellen en een tijdelijke burgemees ter en een tijdelijk wethouder van huisvesting te kiezen. Deze twee functionarissen zullen met de bouw commissie overleg plegen. 5l^NCElTNb IN DE E.E.G. Frankrijk is zeven maanden na De Gaulles openlijke afwijzing van En geland, gezwicht voor de aandrang van zijn EEG-partners, om de politie ke, economische en financiële con tacten met Engeland uit te breiden. Op de vergadering van de EEG- ministerraad in Brussel werd een voorstel van de Westduit se minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, aangenomenwaarbij werd bepaald dat voortaan regelmatig con tact tussen Engeland en de zes EEG- landen zal plaatsvinden in het raam van de Westeuropese Unie. Dit zal vier maal per jaar geschieden. Men zal nu voortaan ook zelf di rect hulp kunnen zenden door bij het UNESCO-centrum te Amsterdam, Oranje Nassaulaan 5, geschenkbon nen te bestellen af 19, en deze zelf te verzenden naar India. Men vestigt daarmee een rechtstreeks contact. De bedoeling van UNES CO's geschenkbonnensysteem is ver der om op deze wijze de mogelijk heid te scheppen tot hulpverlening

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1