WAALWIJK Smidje Verholen en de rare alchimist Werkers in de landbouw te Waalwijk gediplomeerd 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 JULI 1963 Tentoonstelling op de Middelbare Vakschool zeker de moeite waard gezien te worden CARTONNAGE Verloren ATTENTIE! Heeft U moeilijkheden met Uw stikwerk GESLAAGD Aan de r.k. Meisjes ULO Maria Koningin slaagden voor het gehou den ULO-examen in Den Bosch on derstaande candidaten: Carla Pel- ders, Corry Peijnenburg, Joyce de Tourbon Bruin, José Vloemans, Ans van Nistelrooij, allen uit Waal wijk, Joantine Wagemakers uit Drunen en Diny Savelkouls uit Waspik. De examens worden voortgezet. Op donderdag 11 juli j.l. werd de door de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- en Electrotechnische In dustrie georganiseerde opleiding Meettechniek met een examen af gesloten. Voor dit examen slaagdén de on- dervolgende medewerkers van Lan- dis Gyr N.V.: J. A. Brok, H. A. Brok, G. J. F. Ot- ten, L. W. E. Schapendonk, H. F. J. Rombouts, C. van Veenendaal, W. H. F. Somers te Waalwijk, A. Hoef nagel te Sprang-Capelle en A. E; de Roon te 's-Gravenmoer. De heren de Roon en Somers ver kregen op het diploma de aanteke ning „uitmuntend". Afgewezen: 1 candidaat. Op 4 juli jl. slaagde te Den Haag de heer P. L. van Woensel alhier, voor de „Gawalo"-diploma's, als gas- en waterfitterspatroon.. TENNISTOURNOOI DR. MOLLERCOLLEGE Uitslagen van het traditionele tennistournooi georganiseerd door het Dr. Mollercollege Heren-single: Finale: J. SchalkenE. Knepflé 6-1, 6-4. Dames-single: Finale: M. VestersChr. Italiaander 6-3, 2-6, 3-6. Heren-dubbel: Finale: J. en T. AldewerldR. Petit- E. Knepflé 3-6, 1-6. Dames-dubbel: Finale: Chr. Italiaander-A. LanenH. de Kort-M.L. Tielen 6-2, 6-3. Mixed-dubbel: Finale: M.L. Zeegers-E. Knepflé-M. van Dongen-W. van Nieuwstadt 6-4, 6-1. J. TRIMBACH OVERLEDEN In het Groot-ziekenhuis te 's-Her- togenbosch is op 62-jarige leeftijd overleden de heer J. J. M. Trim- bach, directeur van het cartonnage- bedrijf en drukkerij J. Trimbach N.V. Niet alleen voor het eigen bedrijf maar ook voor het Waal wij kse ge meenschapsleven heeft de heer Trimbach zich steeds bijzondere in spanningen getroost. Hij is o.a. ja renlang de grote promotor van „De Stille Omgang" afdeling Waalwijk geweest. Ook zijn aandeel in de op richting van de Waal wij kse Sacra mentsprocessie mag niet onver dienstelijk genoemd worden. De heer Trimbach, die bij ons stond aangeschreven als een bij zonder openhartig en graag geziene collega, zal morgen, dinsdag 16 juli na een plechtige requiemmis om half tien in de parochiekerk van St. Jan, naar zijn laatste rustplaats worden begeleid. RWB JEUGDTOTO Voor toto d.d. 12 juli 1963 werd 284,50 ingezet. Dit bedrag werd precies geraden door: W. van Es, Guido Gezellestraat 20; A. v. d. Wildenberg, Liefrinckstraat 16; Jac. M. Didden, Besoijensestraat 126; J. Matheysen, Noordstraat 17, allen te Waalwijk. Zij ontvangen ieder 10.67. Voor de 2e prijs komen in aan merking: A. M. Hellings, Kasteel laan 15, P. v. Cromvoirt, Hoogeinde '7, die beiden 284.55 raadden en J. Krol, v. Renesse v. Baarstraat 16, die 284,45 voorspelde. Zij ontvan gen elk 9.48. De 3e prijs, 14.23 is voor J. J. Timmermans, Mgr. Prinsenstraat 16, Waalwijk, die 284.41 raadde. Mogen wij voor de drie laatste weken nog op uw belangstelling rekenen? De RWB Jeugdcommissie WAALW1JKSE ZWEMVER. EN REDDINGSBRIGADE. - .^SÊS^I De inzet van de 3e toto van de Waalwijkse Zwemvereniging was f 212.70. Het aantal gegadigden voor de prijzen wordt elke week gro ter en de gelukkigen van deze week waren le prijs: F. Maarschalkweerd, Berckenrodelaan 65 Waalwijk, H. v. d. Loo, Guido Gezellestr. 4 Waal wijk en H. Habraken, van Randero- destraat 31 Boxtel, elk met f 212.70. De le prijswinnaars ontvangen p.p. f 10.64. 2e prijs Korthout, Kerkstr. 113 Waalwijk met f 212.80, H. A. J. v. Mil, Grotestr. 234 Waalwijk; met f 212.80, C. van Dongen, Stations straat 69 Waalwijk met f 212.80; Maria Trimbach, N. Parallelweg 17, Waalwijk met f 212.60; H. Dijkstra, St. Antoniusstraat 22 Waalwijk met f 212.60; de 2e prijswinnaars ont vangen p.p. f 4.25. 3e prijs: M. Giebels, Parkweg 3, Boxtel met f 212.55. De 3e prijs winnaar ontvangt f 10.63. De prijs winnaars ontvangen hun prijs in de komende week. Ook voor de 3e jeugdfoto op 19 juli a.s. rekenen wij weer op alle sportliefhebbers Vooral in verband met de kermis hopen wij in de komende week een beroep op U te mogen doen, bij voor baat dank voor uw steun. De Brabantse Zwemkampioen- schappen zijn gisteren onder ideale omstandigheden verzwommen in het Roosendaalse zwembad De Sotk. Ook de organisatie, die in handen was van de zwemvereniging Hyronimus, was tot de puntjes verzorgd. Om 2 uur precies werd het startschot gelost voor de eerste serie van de 22 num mers die verzwommen zouden wor den. De titels van Brabants kampi oen^) gingen hoofdzakelijk naar de verenigingen PSV en SURAE Breda, die vele prominenten, zoals Ada de Haan, Betty Heukels, Jan Willem de Bie, Henny Vriens en andere promi nenten onder hun leden tellen. Een openbaring was het zwemmen van de 15-jarige Christ van Lint van PSV. die 3 nummers voor zijn reke ning nam en hierop ook deelneemt aan de Nederlandse kampioenschap pen. Doordat er geen onderscheid ge maakt werd tussen zomer- en winter- clubs waren er voor de Waalwijkse deelnemers(sters) ditmaal geen prij zen weggelegd. Dat er desondanks niet slecht ge zwommen werd, blijkt wel uit het vol gende. Blanca Hof f mans verbeterde met 1.33.3 haar clubrecord op de 100 meter rugslag en Harry v. d. Meijdenberg verbeterde als enige deelnemer van de zomerverenigingen het clubrecord op de 100 meter vlin derslag in 1.32.9. Hij bereikte in de eindrangschikking op deze afstand een 3e plaats. Van de Waalwijkse Zwemvereni ging namen verder nog aan deze wedstrijden deel Marion de Hart, Guusta Vesters, Netty Blonk, Peter van Bracht, Ad Hulst, Jan Rechters, Anton Keetels, Bert Jansen en Ad Rek. I G. KNEPFLÉ HOOFDREDACTEUR VAN DE NIEUWE LIMBURGER De oud-Waalwijker, de heer Frie Knepflé, tot dusverre hoofdredac teur bij het A.N.P. in Den Haag, is benoemd tot hoofdredacteur van de „Nieuwe Limburger" te Maastricht, inplaats van wijlen de heer Jan Pe ter, Tweede Kamerlid. De heer Knepflé ontving zijn eer ste opleiding in de journalistiek, na 't eindexamen H.B.S., aan ons blad, waaraan hij verschillende jaren werkzaam is geweest. Daarna is hij overgegaan naar het Dagblad van Noordbrabant en Zee land te Breda, voor welk blad hij ook enige jaren werkzaam was in Den Bosch. Na de bevrijding was hij nog enige tijd in Breda aan 't dagblad, dat toen de naam van „De Stem" had aange nomen, toen hem het Algemeen Ne derlands Persbureau te 's-Gravenha- ge aantrok, waar hij in verschillende functies werkzaam was en in 1956 waarnemend hoofdredacteur werd en in 1959 hoofdredacteur. Middels 't A.N.P. werden hem zeer belangrijke opdrachten verleend, o.a. het verslaan van het proces tegen de oorlogsmisdadigers in Neurenberg, waarover hij later tal van lezingen hield, ook in Waalwijk, en een boek schreef onder de titel „In naam der mensheid". Hij was later correspondent in Bonn en heeft zowat de gehele wereld be reisd voor 't maken van reportages, als de Sovjet Unie, Hongarije, Zuid- Afrika, Israël, de Ned. Antillen, Su riname enz.; zelfs was hij enige tijd correspondent bij de Verenigde Na ties voor 't A.N.P. Thans heeft hij dit belangrijke nieuwsmilieu verlaten om dit te rui len met het hoofdredacteurschap van een der dagblad-uitgaven van de Neerlandia-pers, n.l. de Nieuwe Lim burger te Maastricht. Wij wensen hem ook daar gaarne alle succes toe. Twee brommers zijn zondag avond ter hoogte van café van Esch met elkaar in botsing gekomen. De ene brommer bestuurd door v. d. W. uit Waalwijk reed in westelijke richting door de Grotestraat en botste tegen de andere brommer, toen deze uit de inrit bij café van Esch kwam. De bestuurder van deze brommer, S. uit Eethen ver keerde onder invloed. De brom fietsen werden aanzienlijk bescha digd. MAN BEWUSTELOOS OP WEG GEVONDEN Zondagavond laat, ontving de po litie een telefonische melding, dat op de Hoogeindse Rondweg bij het viaduct in Baardwijk een man be wusteloos op de weg was aange troffen. Het betrof hier de heer H. v. d. H. uit Waalwijk. Vermoedelijk is hij bij het nemen van de bocht, die de rondweg maakt, de opstaan de rand van de weg geraakt, waar bij hij met z'n hoofd op de weg is ge vallen en buiten bewustzijn is ge raakt. Het slachtoffer is zwaar ge wond per ambulance naar het zie kenhuis overgebracht. BEEN GEBROKEN Door eigen schuld heeft gister avond de bromfietser W. uit Spr.- Capelle bij een botsing met een stilstaande auto zijn rechterbeen gebroken. W. reed in westelijke richting door de Grotestraat en omdat hij onder invloed was zag hij niet en reed er tegenaan. Hij kwam waarschijnlijk de geparkeerde auto te vallen en liep daarbij 'n been breuk op. Ook de brommer werd beschadigd. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Herenpolshorloge, 2 x rode step, rood leren portefeuille met duitse papieren, bruin-witte hond, bruine portemonnaie, plastic portemon- naie, etui met zonnebril, bankbiljet, kinderportemonnaie. Verloren: Bruine herenportemonnaie, zwart leren tasje, bedelarmband, balpen, vulpen, portemonnaie m. inh. 94.-, hond, damessjaal, leren jasje, brui ne portemonnaie m. inh. 2 autosleu tels, gouden broche. Eerste proef in Brabant succes. Vrijdagavond werd in Hotel „De Twee Kolommen" in Waalwijk door de coördinatiecommissie voor technisch landbouwonder wijs in westelijk Noordbrabant aan negen cursisten uit 't Land van Heusden en Altena en de Langstraat, het diploma lassen uitgereikt. De cursisten waren de heren A. A. M. Kelneren en M. E. Remmeren uit Waspik, de heren D. Dijkshoorn, H. Treffers en K. de Haan uit Drongelen, de heren J. en A. Oerlemans en W. de Graaff uit Eethen, en de heer A. G.! v. Wijk uit Wijk en Aal burg. Zij volgden de afgelopen winter zestien weken twee avon den per week een cursus in elec- trisch lassen van landbouwwerk tuigen in de Rijkswerkplaats te 's-Bosch. Ook in Roosendaal werden diplo ma's uitgereikt aan cursisten die op de Rijkswerkplaatsen in Bre da en Bergen op Zoom de lessen in lassen volgden. In totaal zijn thans 45 leerlingen gediplomeerd. De coördinatiecommissie voor tech nisch onderwijs in Brabant heeft met medewerking van het ministe rie van landbouw als eerste in Ne derland het aangedurfd een derge lijke cursus te organiseren. De com missie is samengesteld uit vertegen woordigers van de drie landbouw- en de drie landarbeidersorganisa ties. Zij gaat na, welke cursussen in een bepaald gebied van belang zijn voor de landbouw. Cursussen. Zo heeft men voor de komende winter een cursus voor landbouw werktuigen „gepland" in Andel en in Raamsdonksveer (waar tevens 'n cursus spuiten in de landbouw ge geven zal worden), één voor me taalbewerking in Dussen, één voor machine-melken en maaidorsen in Roosendaal, etc. In Waalwijk zal te zijner tijd een cursus (lassen) worden gegeven, terwijl ook wordt onderzocht of in 's-Gravenmoer belangstelling be staat voor een cursus in landbouw werktuigen. Mechanisatie. De voorzitter van de coördinatie commissie, de heer L.Magielse uit Breda, attendeerde op het nut van dergelijke cursussen in deze tijd van sterke mechanisatie. Het hoofdbestuurslid van de N.C. A.B. (de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond), de heer v. Wensen, reikte de geslaagden de diploma's uit. Hij prees hun vast houdendheid, omdat zij, ondanks de strenge winter, wekelijks trouw naar Den Bosch waren gegaan om de lessen te volgen. De heer v. Wen sen legde er de nadruk op, van hoeveel betekenis het is dat onder de vakbekwame werkers in ons land de boeren en landarbeiders een aparte plaats innemen. De geslaagden kregen tenslotte nog twee interessante films te zien, waaronder de film „De Zee was •niet meer" van Bert Haanstra. Donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 juli, wordt er op de middel bare vakschool voor de schoen- en lederindustrie een tentoonstelling gehouden, waarbij er gelegenheid zal zijn de gedurende het cursusjaar door de leerlingen vervaardigde schoenen en bereide leersoorten Zoads1 bekend wordt donderdag 18 juli voor de leerlingen aan de dag cursussen van de M.V.L.S. het leerjaar gesloten, waarbij s morgens om 11 uur de getuigschriften zullen worden uitgereikt. De tentoonstelling die hierna wordt gehouden is geopend donderdag 18 juli van 2 tot 5 uur en op vrijdag en zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. 1 te beslissen in welke richting zij zich verder voor het leven zullen bekwamen is deze tentoonstelling een mooie gelegenheid om door waarneming ter plaatse en door persoonlijke gesprekken met de le raren een indruk te krijgen van de mogelijkheden, die er bestaan in de modern uitgeruste leder- en schoen industrie. Beide industrieën hebben de laatste jaren een sterke ontwikke ling' doorgemaakt en in de toe komst zal nog meer vooruitgang geboekt moeten worden. Dit zal voor diverse jongelui een stimulans kunnen zijn om na een grondige basisopleiding bij de MVLS mede te kunnen werken aan de verdere uitbouw van beide industrieën. Door de grote vraag zowel in bin nen- als buitenland naar op deze gebieden goed onderlegde krachten is de plaatsingsmogelijkheid van bezitters van het eindgetuigschrift van de MVLS zeer goed te noemen. De school beschikt over een zeer uitgebreid machinepark dat pas voor enkele jaren geheel werd ver nieuwd, waardoor de leerlingen hun onderricht ontvangen aan en gewerkt hebben met de meest mo derne machines op dit gebied. Hier een opsomming te geven van de verschillende ledersoorten die de afdeling Lederbereiding van de MVLS dit jaar weer in staat is geweest te bereiden zou teveel plaatsruimte vragen. MACHINALE SCHOENFABRIKAGE De afdeling machinale schoenfa- brikage is door haar zeer modern machinepark in staat geweest de meest voorkomende fabrikage- methoden toe te passen zoals Good Year, Ago en Little Way systeem en combinaties van deze systemen, doorgenaaid, Mackay Welt in ver schillende combinaties alsmede het moderne lij mzwikken en het vul- caniseersysteem. Bij de bovenwerkafdeling zijn bo vendien verschillende standaard en fantasiesnitten zowel voor da- mes- als herenschoenen te zien. Bij de boven- en onderwerkafde- ling zijn de diverse halffabrikaten bij de verschillende machines op gesteld, terwijl ook dit jaar weer de werkstukken van de leerlingen in de praktijkruimten zijn tentoon gesteld zodat deze tegelijk met de machines en apparaten onder des kundige leiding kunnen worden be zichtigd. Uit het voorgaande blijkt wel, dat een bezoek aan deze tentoon stelling zeer zeker de moeite waard is en wij zouden daarom ieder die op een of andere wijze voor de le der- en schoenindustrie geïnteres seerd is willen adviseren om de nu geboden gelegenheid te benutten en nader met de resultaten van het vakonderwijs van deze school ken nis te maken. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD: GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters en drukkers BOUWNIJVERHEID Timmerlieden en 1.1. Metselaars en 1.1. Betontimmerlieden Tegelzetter Bouwvaks j ouwer Opperlieden HOUTINDUSTRIE Mach. Houtbewerkers Meubelmakers Afwerkers (Meubel) Meubelstoffeerder (Jeugd.) KLEDING-REIN1GING Stiksters-Afwerksters Persers Naaisters Snijder Vrl. arbeidsters wasserij Mnl. arbeider wasserij Dameskapper Vrl. personeel AANRIJDINGEN Zaterdagavond ontstond in de Grotestraat een aanrijding tussen twee personenauto's resp. bestuurd door L. S. uit Waalwijk en P. P. uit Kaatsheuvel. Volgens ooggetui gen ontstond de botsing, doordat S. juist achteruit reed en daarbij een gedeelte van de rijweg in be slag nam, toen P. passeerde. Tegen over de politie verklaarde S. ech ter, dat hij, op het moment dat P hem passeerde stilstond.. Lichte schade was het gevolg van deze aanrijding. Op de oversteekplaats voor wiel rijders is zondagavond een wiel- rijdster door een passerende motor gegrepen. Het betrof hier de wiel- rijdster mej. B. uit Drunen en de motorrijder O. uit Tilburg. Het on geluk liep met wat lichte schade aan beide voertuigen nog tamelijk goed af. UNIEKE GELEGENHEID Daar de MVLS in Nederland de enige school is die op middelbaar niveau een opleiding geeft voor de vorming van leidende krachten in de leder- en schoenndustrie, zal dit zowel voor de fabrikanten als de leiders van leder- en schoenfabrie ken een goede gelegenheid zijn om kennis te nemen van de prestaties van hen die waarschijnlijk in de toekomst in verschillende bedrijven leidende functies zullen gaan in nemen. Daar het voor de ouders vaak zeer moeilijk is met hun kinderen Schoenstikkers-Stiksters Plaksters Omboeksters Lederwarenmakers Overleerstanzers Zoolleerstanzers Schalmers Overhalers Doorzetters Machinezwikkers Lijmzwikkers Aankloppers Afmakers Hakkenbouwers - Lijmers Ophalers-ophaalsters Schoenenreinigers Looierij arbeiders voor droog- en nathuis Schavers Slijpers (Suède) Spanners METAALINDUSTRIE Vrl. personeel evt. gehuwd Montage-arbeidsters Doorsmeerders Draaiers Electro-monteurs Automonteur Electr. Lassers Autogeen-lassers Metaalpersers Machine-bankwerkers Plaatwerkers Vuurwerkers Pijpfitters VOEDING- EN GENOTMIDD. Inpaksters Vrl. ongeschoolden voor banketfabriek Banketbakker (halfwas of 1.1.) HANDEL Vrl. Winkelbediende Verkoopster (18 jaar) Hulpverkoopsters (evt. gehuwd.) HORECA Werkmeisjes (seizoen) VRIJE BEROEPEN Vrl. Kantoorbedienden (event, gehuwd) Jongste vrl. bediende Steno-Typiste Typiste Jeugdige magazijnbediende Sjouwers in vaste dienst Werkster (kantoor) HUISH. PERSONEEL Dagmeisje hele an halve dagen Werkster 1 a 2 dagen per week Werkster halve dag per week BIEDEN ZICH AAN: SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE Stikmeester - modeleur Stikmeester Werkmeester stanzerij Werkmeester Onderwerkafd. Modeleur VRIJE BEROEPEN Vertegenwoordigers Jeugdige mnl. kantoorbediende Personeel in alg. dienst: vrouwen (evt. gehuwd) Chauffeur Kantoorbedienden-boekhouders Artisten en musici Decoratie schilder - etaleur zondag 14 juli tussen herten park en Burg. Smeelelaan (via binnenwegen) antiek GOUDEN BROCHE met Onix steen, waarin 3 sterretjes. Tegen beloning terug te be zorgen: Mevr. G. Reuvers- Starrenburg v. Overschiestr. 7, Baardwijk Wij kunnen voor U 500 paar schachten stikken. (luxe dameswerk heeft de voorkeur). Prima afwerking wordt gegarandeerd, (neem geen risico; zendt enkele proefpakken) Brieven onder nr. 4036 aan het bureau van dit blad. COPYRIGHT STUDIO AVAN 21. „Zou dat heerschap wel goed bij zijn verstand zijn?" vroeg smidje Verholen zich af. „Nee. dat kan toch niet. Toen Vosmaer met de vuile etensboel naar boven liep, tooide immers zo'n vals lachje zijn gezicht. Dat was verdacht. Het lijkt er dus meer op, dat die bediende iets in zijn schild voert. Maar als dat zo is, dan is die oude heer heus goed bij zijn hoofd. Dan is die be diende een doortrapte boef, die een smerig spelletje speelt.„Wel sak kerloot," gromde de smid toen. „Nou heb ik schoon genoeg van al die geheimzinnigheid met Zwarte Kluddes in de bossen, met alarm systemen in de bomen en met ze- ventiende-eeuwse heerschappen in oude kastelen! Ik ga bij die oude baas naar binnen!" Dat deed hij en toen de oude heer hem hoorde lo pen, zei hij: „Sa, Vosmaer! Syt ghy aireede weeromme met de boot schappen uyt der steede?" „Pardon, meneer," antwoordde de smid. „Ik ben Vosmaer niet. Mijn naam is smidje Verholen. J. J. F. Verholen zo gezegd." Met een ruk draaide de oude baas zich om en hij riep boos uit: „Wel duysent swaefelbom- men ende mostaerdye! Wat hebt ghy hier in myn werckplaets te soecken? Wie syt ghy, loose scha- vuyt? Weet ghy misschien, dat ick een groot ende gheleert alchimist ben ende syt ghy gecoomen om dee- se conste van my af te kycken?" „Welnee, goede man," antwoordde smidje Verholen sussend. „Ik kijk U de kunst niet af. Ik vraag mij al leen af waarom gij hier rondloopt in zo'n ouderwets costuum?" Nu werd de oude heer eerst recht boos. „Wel alle salderamentse euvelckens nog an toe!" braakte hij uit. „Ghy hebt geen pluymhoedt op uw hooft ende gheen kuytbroeck aan het lijf! Slechts vormeloose vodden sonder swier wickelt ghy om U heene! Ende ghy durft myn costuum ouderwets te noemen!! ByloU" Vertwijfeld rukte de oude baas zich de haren bijkans uit het hoofd en hij gilde: „Syth ghy soms een in- breecker!!?"

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 7