waaI wnkse en lAnestRAAtse couRAnt „Soevereiniteit" is in geen enkei opzicht een politieke en militaire realiteit Uitbreiding en verbetering van wegennet in Nederland SCHOOLNIEUWS VOOR MOEDER TILBURG BOUWT NIEUWE BRUG VOOR WEG TILBURG-WAALWIJK-GORINCHEM Regionale samenwerking tussen regeringen en naties De Nederlandse Wegenbouw: dit jaar niet zo groot dan in 1962 gaat steeds verder i 95 Soevereiniteit in het Atoom-tijdperk Internationale en regionale bondgenoot schappen Europese integratie Nieuwe Europese concepties Rusland, Europa en het gele gevaar KleuterschooipantoHeitjes Overschoenslofjes Regenlaarsjes Gymnastiekschoenen Basketbalschoenen Naar de Oeral Meer buitenlandse concurrentie VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 j<~-- mm De tcho van het Zuióen tk nniiriMinPf»! 85e JAARGANG No. 69 Uitgever Waal wij ksche Stoomdruk keru n '"V"it >rVll?ie Hoofdredacteur JAN HELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per wr*-k o(>r r'"iT'eru 22 cent per week per kwartaal 2.85 i 3.10 franco p p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief .ECHO Telegram-adres Tel. 04167 - 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel Tel. 04160 - 2621 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: Ingericht 18(8 De grootheid van soevereine staten wordt bepaald door maximale en minimale afmetingen waarboven of beneden zich geen staat kan hand haven. Zij zal uiteenvallen vanwege innerlijke zwakte of vernietigd worden door vreemde vijandige krachten. Deze grenzen van staat kundige levensvatbaarheid zijn in de loop der eeuwen aan verande ringen onderhevig geweest, afhankelijk van de ontwikkeling der mi litaire krachtsverhoudingen, ekonomische bronnen, transport- en com municatie-mogelijkheden De rijken van Alexander de Grote, Dzjenzis Khan en Napoleon, waren niet van blijvende aard omdat ze te groot en te moeilijk be stuurbaar ivaren voor hun tijd. in Aan het andere uiterste echter konden de Griekse steden de Perzische invasie niet overleven en hadden de feodale Spaanse staten zich te verenigen voordat zij het Moorse juk konden afwerpen. Gedurende Stalin's heerschappij waren zijn kleine buren Estland, Letland en Litauwen niet in staat hun onafhankelijkheid in de Tweede Wereld oorlog te handhaven. De lessen van de Tweede Wereld oorlog, in het bijzonder na de in trede van het atoom-tijdperk, ge paard gaande met de ontwikkeling van een mondiaal communicatie systeem, supersonisch luchtverkeer en sterk toegenomen ekonomische en kulturele interrelaties tussen mensen en staten hebben radikaal de proble matiek van de maximale en minimale staatkundige afmetingen gesteld. Heden ten dage is de soevereini teit nog steeds een legale diploma tieke veranders telling, maar in geen geval nog langer een politieke en militaire realiteit. Zelfs grote dichtbevolkte indu strielanden zijn afhankelijk van vrienden en bondgenoten ter handha ving van hun onafhankelijkheid en beschikken internationaal over geen echte vrijheid van handelen meer. De Franse en Britse terugtocht van het Suezkanaal alsmede India s ver dediging tegen de Chinezen bewijzen dat. Erkenning van dit harde, maar fundamentele, in het atoom-tijdperk aan de internationale betrekkingen ten grondslag liggende feit, wordt belemmerd en vertraagd door een aantal faktoren van verschillende aard. De in de Tweede Wereldoorlog in Europa en een groot gedeelte van Azië, doorgemaakte ontberingen hebben geleid tot intense en nieuwe nationalistische impulsen; aanwak kering van de trots der nationale on afhankelijkheid en haat tegen de voormalige vijanden. Ex koloniale gebieden ontwikkel den na de verwerving van hun onaf hankelijkheid over het algemeen felle nationalistische houdingen en dit geldt voor ongeveer de helft van de totale menscheid. De kommunisten, hoewel dogma tische internationalisten, zijn onwrik bare verdedigers van de formele na tionale souvereiniteit, gedeeltelijk uit een behoefte aan interventie in wat zij hun eigen interne aangelegenheden noemen, buiten te sluiten). keer van "verstrikkende bondgenoot schappen" en hebben zich militair, maar ook voor een deel politiek, aan gesloten bij regionale zelfverdedi gingsorganisaties zoals Navo, Seato (Zuidoost Aziatische Verdragsorga nisatie) en de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse staten) en partici peren ook in de Cento-overeenkomst. Zelfs het kommunistische blok heeft regionale organisaties ontwik keld, zoals het militaire Warschau- pakt en de ekonomische Comecon. De noodzaak van nauwe supra nationale samenwerking werd in Eu ropa - tweemaal in de 20ste eeuw het toneel van verwoestende veld slagen - bijzonder dringend ge voeld. In de Tweede Wereldoorlog werd het grootste gedeelte van kontinentaal Europa (uitgezonderd Zweden, Zwit serland, Spanje, Portugal en Turkije) door Hitier verzwolgen en ingevoegd in zijn Europees Fort, waarvan de bedoeling was dat het zich zou uit strekken van de Atlantische Oceaan - een grens die inderdaad bereikt werd - tot het Oeral-gebergte, een geografische markatie die Hitier op een haar na miste. Na deze ervaringen en gekonfron- teerd met de bedreigingen van een zich steeds uitbreidend kommunis- tisch imperium - doorgestoten tot aan de Elbe in het hart van Duitsland erkenden de meeste Europeanen met indrukwekkende snelheid en hel derheid van inzicht de noodzaak van nauwe regionale samenwerking. Een onderlinge keten van organisaties, aktief gesteund en aangemoedigd door de Verenigde Staten - te be ginnen met de OEEC (Organisatie voor Europese Ekonomische Samen werking) en later gereorganiseerd in de OECD (Organisatie voor Ekono mische Samenwerking en Ontwikke ling). De Europese Ekonomische Ge meenschap evengoed als de Navo en andere regionale overeenkomsten heeft binnen een opvallend korte tijd geleid tot een te boven komen van de oorlogsverwoestingen en bracht bovendien de lid-staten ongekende voorspoed en verminderde zeer aan zienlijk de ekonomische, politieke en kulturele hindernissen die voorheen het gevolg waren van een ingewikkeld en verward netwerk van Europa s na tionale grenzen. De gedachte dat Europa uit zich zelf een eenheid vormt en op zijn eigen benen behoort te staan, ja, zich zelfs de rol van een derde macht kan toebedelen - dromend van een be middeling tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie - is alles behalve een originele gedachte. De opvatting - getransformeerd in een enigszins abstracte conceptie - heeft in de laatste tijd een belangrijk ele ment in de Europese politiek nieuwe vaart gegeven. De gedachten die hieraan ten grondslag liggen, kunnen ongeveer als volgt geformuleerd worden. De Europese welvaart maakt het oude werelddeel in ekonomisch op zicht niet langer afhankelijk van de hulp der Verenigde Staten, maar heeft integendeel geleid tot een Eu ropese konkurrentie-positie ten op zichte van de U.S.A. Europa is op de wereldmarkten de belangrijkste konkurrent der Verenigde Staten. De nucleaire impasse zoals die tus sen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie is ontstaan, schijnt de eigen defensie van Europa te vergemakke lijken. De beslissing van Generaal de Gaulle de oorlog in Algerije te be ëindigen en tevens het mandaat dat hem herhaaldelijk door het F ranse volk werd verleend, heeft het verlan gen van de President een F ranse nucleaire strijdmacht op te houwen, alsmede zijn streven naar Frankrijks hegemonie in het Europese integra tieproces aanzienlijk versterkt. van het Tsarenrijk in de richting van Europa lagen, hebben de Russen langzaamaan het bijkans oneindige Siberische land bezet en gekoloni seerd .Deze veroveringstochten brach ten de Russen zelfs diep in het Ame rikaanse kontinent. Alaska bijvoor beeld is jarenlang Russisch gebied geweest. Heden ten dage is het Oeral ge bergte zelfs geen administratieve grens meer in de Sowjet-Unie. De Russische Sowjet Republiek strekt zich oost- en westwaarts van de Oeral uit. Gedurende en na de Tweede We reldoorlog zijn steeds meer Sowjet- industrieën naar Aziatisch Rusland overgebracht en opgebouwd. De ko lonisatie van deze gebieden is steeds verder voortgeschreden. De politieke en administratieve doctrines in de Sowjet-Unie en de praktijk van het alledaagse leven gaat voorbij aan alles wat op een verschil tussen Europese en Aziatische ge bieden van Rusland zou lijken. Aanhangers van het „Europa tot Oeral" gedachte houden staande dat het kommunisme slechts een ver schijnsel van voorbijgaande aard is. Dat de permanente belangen van de Sowjet-Unie het land wel weer zul len dwingen zich naar Europa te richten om het gevaar van een drei gende Chinese expansie en agressie af te wenden. Deze opvattingen, niet alleen gees teskinderen van de Gaulle's school, maar eveneens gekoesterd door som mige intellektuelen in Duitsland en elders, dient men in het licht van de volgende feiten te zien. Rusland is nimmer volledig Euro pees geweest zoals bijv. Duitsland en Frankrijk dat waren. De beschaving van Europees Rusland is geheel ver schillend van die van Europa. Haar religie en daarmede verbonden haar kunst kwam van Byzantium en de Russische kuituur werd nauwelijks geroerd doodde grote stromingen in het Europese leven, zoals Hu manisme, Renaissance en Reforma tie. De Europese tradities van mense lijke waardigheid en de rechten van In enorme verscheidenheid. vanat splitleer-el astiet sluiting, in plastic of rubber, verschillende modellen, met niet afgevende zolen, goed voor gebruik 4 50 in gymzalen, "ana{ vanat vanaf 2.95 vanaf 3.95 vanaf 2.95 MARKT 2 - WAALWIJK - TELEFOON 04160-2816 SCHOOLSPORTKLEDING (broekjes-shirts, etc.) VOETBAL-HOCKEY en andere speciale sportschoenen én sportartikelen, in onze sporiafdeling STATIONSTR. 51 a het individu van het klassieke Griekenland tot de Verklaring van de Mensenrechten hebben Rusland dat geregeerd werd door autocraten, vanaf Iwan de Verschrikkelijke tot Stalin en Chroestsjow, nimmer ge penetreerd. En hoewel aan de kommunistische heerschappij een einde komt als aan iedere diktatuur een einde zal ko komen, is het gevaarlijk zich te laten leiden dbor de gedachte dat het kom munisme een oppervlakkig verschijn sel is of te rekenen op zijn spoedige verdwijning. Zelfs indien de huidige spannin gen tussen Moskou en Peking scherp toenemen, dan nog blijft het kommu nisme vijandig staan ten opzichte van de vrije wereld. Drs. J. R. G. VERREIJDT. Dat Europa begint aan de oos telijke kusten van de Noord-Atlan tische Oceaan is buiten twijfel. Maar of het zich uitstrekt tot aan de Oeral en of dit gebied beschouwd kan wor den als een politieke, ekonomische en kulturele eenheid moet ten sterkste betwijfeld worden. Slechts een willekeurige keus van geografen heeft de Oeral verheven tot een conventionele grens tussen twee kontinenten. Overigens betwij felen velen nog of Europa werkelijk een onafhankelijk kontinent is. Hoe het ook zij, deze van noord naar zuid lopende bergketen van heu vels en middelgrote'bergen, veelal niet hoger dan 700 meter en slechts zelden 1700 a 1800 meter hoog scheidt geen twee verschillende typen land van elkaar. Laagvlakten van de zelfde aard strekken zich zowel ten westen als ten oosten van de Oeral uit. Nimmer in de historie heeft het Oeralgebergte invasies of volksver huizingen kunnen tegenhouden, het zij in westelijke dan wel in oostelijke richting. Zelfs in een periode toen de voornaamste buitenlandse belangen Ondanks de bijkans onoverkoom bare hindernissen is er over de ge hele wereld sinds 1945 aanzienlijke vooruitgang geboekt terzake van re gionale samenwerking tussen rege ringen en naties. Bijvoorbeeld de Verenigde Naties met zijn hulporga nisaties (Unesco, Unicef, Internati onale Arbeidsorganisatie, Wereld- Gezondheids Raad, het Internationa le Gerechtshof.) Organen die weliswaar versterking behoeven, maar welke toch bewezen hebben vele malen effektiever te kun nen werken als de voormalige Volke renbond. Objekten van samenwerking in de periode van de na-oorlogse ophouw zoals het Marshall-plan en het Co lombo-plan zijn in hoge mate sukses- vol geweest. De Verenigde Staten zijn afgestapt van hun traditionele af- In Tilburg is maandagmiddag de eerste paal geheid waarop de nieu we brug over het Wilhelminakanaal, onderdeel van de toekomstige rijks weg 62 tussen Gorinchem, Waalwijk en Tilburg, komt te rusten. In verhand met de trage gang van zaken is bij de aanleg van deze weg de bouw door de gemeente Tilburg zelf ter hand genomen, 'uiteraard na goedkeuring van de rijksoverheid, die tweederde in de kosten bijdraagt. De brug, die een totale lengte heeft van zeventig meter, zal bestaan uit drie overspanningen van voorgespan nen beton. De breedte bedraagt 29 meter. Tussen de rijwiel- en voetpa den aan weerszijden, komen geschei den door een middenberm, twee rij wegen van elk 8VÜ meter breed. De kosten van de bouw bedragen ruim 813.000 gulden. Men verwacht de brug einde 1964 gereed te heb ben. Bij de bouw van de brug is reke ning gehouden met de mogelijke ver breding van het Wilhelminakanaal in de toekomst. De Nederlandse wegenbouwers werken goed en concurrerend en staan zeker niet achter bij die in de overige landen van het Europa der zes. Zij behoeven dan ook niet be zorgd te zijn over de verruiming van de bouwmarkt in het kader van de E.E.G., die waarschijnlijk volgend jaar zal intreden. De bestaande belemmering bij het aannemen van werken in de vijf an dere landen zullen in snel tempo worden afgebroken, maar het zal van de Nederlandse bedrijven afhangen of zij van deze mogelijkheden ook gebruik zullen maken. Het gevolg zal ook zijn dat er meer buitenlandse concurrentie in Nederland is te ver wachten. Overigens zal dat allemaal niet zo snel gaan. In de praktijk zijn het altijd een betrekkelijk gering aantal ondernemingen die hun werk terrein over steeds grotere gebieden gaan uitstrekken. Voor angst is er dan ook geen aanleiding. gesteld. Misschien zullen de troon rede en de begroting de oplossing brengen. Ir. Prins, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Wegen houwers, van wie deze uitspraken af komstig zijn, meende dat een groot aantal verkeersongelukken di rect of indirect op de onvolkomen heden van ons wegennet is terug te voeren. Zolang de stroom van opdrachten met horten en stoten deze bedrijfstak binnenvloeit, is het verzekeren van de continuiteit eerder een kwestie van tovenarij dan een van welover wogen ondernemingsbeleid. Deze Men kan rekening houden met de mogelijkheid dat de produktie van de Nederlandse wegenbouwers dit jaar wel iets zal achterblijven van die in het vorige jaar, toen een stijging van de omzet met 10 procent werd be reikt. De uitbreiding en verbetering van ons wegennet zal dus geringer zijn dan in 1962, terwijl de behoef ten steeds groter worden. De oorzaak is, dat er onvoldöende geldmiddelen worden beschikbaar RUSSISCH AAN KATHOLIEKE HOGESCHOOL IN TILBURG. Met ingang van het nieuwe studie jaar zal dit onderwijs aan de Katho lieke Hogeschool in Tilburg, ook les in Russisch worden gegeven. Het cu ratorium heeft tot docent in het Rus sisch benoemd de heer B. G. Kar- piak. Hij werd in 1915 te Lemberg geboren. Hij studeerde aan de Uni versiteit aldaar en vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1953 slaagde voor het doctoraal examen in de Slavische taal- en let terkunde. De heer Karpiak doceert ook Rus sisch aan de technische hogeschool te Delft. De hogeschool heeft de naam ge kregen van Katholieke Hogeschool met als bijvoeging Hogeschool voor Economische Sociale en Rechtsweten schappen. discontinuiteit werkt kostenverho gend, omdat bij de prijzen toch op de een of andere manier de onderbezet ting in bepaalde perioden moet wor den ingecalculeerd. Ir. Prins sloot zich aan bij aanbe velingen tot de regeringen van het internationale wegencongres dat in juni van dit jaar in Edinburgh in Engeland is gehouden. Deze aanbevelingen waren een permanent overzicht van de landelijke behoeften gerangschikt naar urgentie en soort; een permanent beleid ten aanzien van het uitwerken op basis van deze inventarisatie van programma's tot financiering op lange termijn, die bij dragen tot de jaarlijkse realisatie van een vast volume van structurele wer ken, en de realisatie van deze program ma's langs wettelijke weg. HET BRABANTS ORKEST VOOR DE RADIO De K.R.O. zendt op zaterdag 31 augustus 1963 van 23.00 23.20 een gedeelte uit van de opname, ge maakt tijdens het 2e abonnements concert serie B in Katholiek Leven te Eindhoven door Het Brabants Or kest onder leiding van Hein Jordans. U kunt luisteren naar de uitvoe ring van Jacques Ibert's Divertisse ment.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1