wAAlwijkse en lAnqstRAAtse cour An t „Lederindustrie ondervindt groeiende concurrentie van vervangende produkten" Twee Koninklijke onderscheidingen hij schoenfabriek Van Riel N.V. te Drunen m. Optica Bogaerts 9 Kaatsheuvelse meisjes slaagden voor schoenstikster Zilveren Dienstjubileum bij N.V. Slocko te Kaatsheuvel Congressisten Internationale unie van scheikundigen in de lederindustrie concluderen: Koninklijk zilver voor F. v. d. Wiel Koninklijk brons voor Th. Kok JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERit VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 69 Uitgever tVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Ongeveer 350 scheikundigen uit 31 landen zijn maandagochtend in Den Haag bijeengekomen voor het achtste congres van de Internatio nale Unie van Scheikundigen in de Lederindustrie. De deelnemers aan het congres, dat de hele week gaat durens werden in de ridderzaal verwelkomd door de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. In de inleidende redevoeringen, die werden uitgesproken door Ir. A. E. Hueber, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Leder-Schei kundigen en -Technici, mr. J. C. van Alphen de Veer, directeur-generaal van handel en industrie van het mi nisterie van Economische Zaken, drs. J. Verster, voorzitter van de Fe deratie van Verenigingen van Ne derlandse Lederfabrikanten en ir. P. J. van Vlimmeren, verbonden aan het VAS LEVERDE WEER ZEVEN GESLAAGDEN AF. Een zevental jongens, werk zaam op verschillende schoen fabrieken in Drunen en Don gen, hebben in de afgelopen week de sprong over de sloot weer gewaagd, door deel te ne men aan de praktijkexamens in het kader van het leerlingen- stelsel van de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie. Die sprong werd door het nobele zevental overigens met succes ondernomen, want alle zeven slaagden zij, hetzij voor het praktijkexamen zwikken, on derwerk, of stikken. De namen laten wij hieron der volgen 'J. A. M. Klerks, werkzaam bij C. van Riel N.V. in Dru nen voor het praktijk-examen zwikken. De heer Klerks is zelf eveneens uit Drunen af komstig; C. G. Kouwenberg, Drunen, voor het praktijkexa men onderwerk. De heer Kou wenberg is werkzaam bij Du- rea in Drunen. C. A. H. L. C. van Steenhoven uit Dongen, werkzaam bij N.V. Laurijssen in Dongen, voor het praktijk examen zwikken. De heren H. G. M. Ypelaar uit Dongen werkzaam bij Wolff in Dongen en F. M. M. v. d. Wee uit Don gen, werkzaam bij N.V. Smits en Cie. Dongen, slaagden voor het praktijkexamen stikken. H. C. M. van Dongen, afkom stig uit Dongen en werkzaam bij Upper Ten N.V. in Don gen, slaagde voor het praktijk examen zwikken en de heer J. Nooijens uit Dongen en even eens werkzaam bij Upper Ten N.V., slaagde voor het prak tijkexamen onderwerk. Lederinstituut T.N.O. in Waalwijk en voorzitter van de Internationale Unie van Lederscheikundigen, is al gemeen de nadruk gelegd op de groeiende concurrentie die de Leder industrie van vervangende produk ten ondervindt. Mr. J. C. van Alphen de Veer ver klaarde, dat deze concurrentie de le- derverwerkende industrie tot voort durend en intensief technisch onder zoek dwingt, wil zij zich kunnen handhaven en haar positie verster ken. Vooral zal grote aandacht moe ten worden besteed aan de kwaliteit, aangezien leer als natuurprodukt, in vergelijking met de concurrerende vervangingsprodukten, een constante kwaliteit bezit. Hij wees er voorts op, dat het te kort aan arbeiders in de lederindu strie mede zijn oorsprong vindt in 't feit dat de eerste bewerking der hui den gepaard gaat met „vuile arbeid". DIT ondersteunt de ontwikkeling van eigen verwerkende industrieën in de onder-ontwikkelde landen, die veelal de huiden aan de Europese industrie leveren. De lederindustrieën zullen dan ook moeten zoeken naar procé dé's die de bezwaren van de vuile ar beid ondervangen, tenzij zij zich uit sluitend met veredeling willen gaan bezighouden. Afnemende belangstelling De Internationale voorzitter van de Unie, ir. P. J. van Vlimmeren uit Waalwijk, verklaarde dat men in de lichte lederindustrie veelal wel blijk geeft van een besef voor de concur rentie door vervangingsprodukten. In de zware lederindustrie valt over het algemeen echter een min der positieve houding ten aanzien van de noodzaak van wetenschappe lijk onderzoek waar te nemen. Hij betreurde ook, dat de belangstelling van de jonge generatie voor de leder- scheikunde blijft afnemen. Drs. J. Verster legde er de nadruk op, dat het leer zich niet zoals vele andere produkten, voor automatise ring van de industrie leent. Hij nam evenwel aan, dat de meer luxe leder industrie van de stijgende welvaart als gevolg van de automatisering en massaproduktie in het algemeen zou profiteren. Hij achtte voorts de in ternationale samenwerking in de sec tor van de lederindustrie onvoldoen de en pleitte o.m. voor diepgaand economisch onderzoek en marktana lyse. Ir. A. E. Hueber tenslotte ver klaarde, dat op dit congres de resul taten van fundamenteel wetenschap pelijk onderzoek en de toepassing er van zullen worden besproken en uit gewisseld. Hij verwachtte er een ver dere, snelle ontwikkeling van de techniek der lederproduktie van in de naaste toekomst. Grotestraat 220 WAALWIJK ZUIGELINGENSTERFTE Het laagst in Nederland en Zweden. biJ'i'MSU.'üiiL—- ütÖMB# Blijkens statistische gegevens van hetAmerikaanse ministerie van ge zondheid, onderwijs en sociale ver zorging is in Nederland en Zweden de zuigelingensterfte het laagst. Engeland bezet de negende plaats en de V.S. de elfde. West-Duitsland heeft het hoogste sterftecijfer, name lijk 29, 2 per 1000 kinderen onder 1 jaar. Voor Nederland en Zweden geldt het cijfer 15,3. Het onderzoek had betrekking op het jaar 1962 en gold voor landen die bepaalde nor men van de wereldgezondheidsorga nisatie in acht hadden genomen. IN NEDERLAND MAANDAG WEER VIJF SLACHTOFFERS. Het verkeer in ons land eiste maandag weer vijf slachtoffers. Een ervan viel te betreuren op de Hilva- renbeekseweg ter hoogte van de fa briek „De Wolkast", waar maandag avond omstreeks 11 uur een aanrij ding plaats vond tussen een brom fietser en een motorrijder, waarbij de bromfietser, de 45-jarige F. J. Tim mermans, geboren te Rucphen en ge woond hebbende te Tilburg, een bekkenfractuur opliep, tengevolge waarvan hij in de loop van de nacht in het St. Elisabethziekenhuis in Til burg is overleden. Een 16-jarige jongen uit Utrecht werd gegrepen door een vrachtauto en werd op slag gedood. vragen brillen van In Leeuwarden is een 56-jarige man om het leven gekomen doordat een hond onder het voorwiel van zijn bromfiets terecht kwam. Bij Kampen kwam een bestuurder van een personenauto om het leven doordat zijn wagen begon te slippen toen hij krachtig voor een tegenlig ger moest remmen. Eén 69-jarige mevrouw overleed in het ziekenhuis te Nijverdal aan de verwondingen die zij enkele dagen geleden bij een verkeersongeval had opgelopen.. BEDRIJF DAT ER ZIJN MAG Twee Koninklijke onderscheidingen zijn dinsdagmiddag terecht geko men bij schoenfabriek Van Riel N.V. in Drunen en wel Koninklijk zil ver voor de gouden jubilaris, de heer Frans v. d. Wiel en Koninklijk brons voor de veertig-jarige jubilaris, de heer Th. Kok. Burgemeester mr. H. Stieger was voor deze gelegenheid, vergezeld van zijn echtge- o note, persoonlijk naar het bedrijf van Van Riel gekomen. Voor de naar 3feer waarin wordt gewerkt, gouden jubilaris, de 73-jarige F. v. d. Wiel, betekende de toekenning pr0(ju]jt en de élan is het een be- van deze eervolle onderscheiding, tevens het einde van zijn succesvolle er zjjn mag." Burgemeester carrière bij dit bedrijf, omdat de heer v. d. Wiel dinsdagmiddag tevens afscheid heeft genomen van directie en personeel. Burgemeester Stieger wees er op dat de N.V. Van Riel de oudste schoenfabriek in Drunen is. "Het bedrijf is oud in jaren, maar gezien WERKERS VAN HET EERSTE UUR De directeur van het bedrijf, de heer C. J. van Riel, sprak de hoop In Kaatsheuvel zijn een dezer dagen op een drietal bedrijven, t.w. schoen fabriek "Martino", N.V. M. Soeterboek en Zn. en P. H. Vloemans N.V., de examens SCHOENSTIKSTER afgenomen, in het kader van het leer lingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie. Nu er een einde is gekomen aan dit eerste jaar, waarin op dergelijke wijze onderricht wordt gegeven aan leerplichtvrije meisjes kan worden gesteld, dat de opleiding tot het examen schoenstikster in het kader van het leerlingenstelsel in Kaatsheuvel, een groot succes is geworden, on danks het feit dat deze opleiding gegeven moest worden in de stikkerij zelf. De volgende opleiding, die in september weer van start gaat, zal worden gegeven in aparte klasjes, onder leiding van een instructrice, die los van de stikkerij in het bedrijf staan. Schoenfabriek M. Vesters in Kaatsheuvel heeft besloten het komend cursusjaar ook aan deze oplei ding mee te doen. Op de foto ziet U hoe C. J. Laros, die voor het schoenstikster-examen met lof slaagde, onder toezicht van de heer J. Opperman, leraar aan de L.T.S. in Dongen, samen met de heer Soeterboek, als bedrijfsexaminator een onderdeel van het examen aan het afwerken is. Bij schoenfabriek "Martino" slaagden: A. H. M. Bergmans, H. Suiters en C. P. M. van Wanrooij. Bij de N.V. M. Soeterboek en Zn.: L. J. M. de Benis, C. J. Laros (met lof) en J. M. E. van Riel. Bij PH. Vloe mans N.V. Th. G. M. Damen, C. Govers en H. Klis. De diploma-uitreiking vindt plaats in de aula van de huishoudschool in Kaatsheuvel op woensdag 11 september om 5 uur. uit, dat dit afscheid van de heer v. d. Wiel niet zou inhouden dat alle banden met het bedrijf nu definitief zouden zijn verbroken. In zijn felicitatie-woord tot de bei de jubilarissen herinnerde de heer Van Riel er aan, dat het bedrijf eerst het vorig jaar zijn gouden bestaans- feest heeft gevierd. De heer v. d. Wiel en de heer Kok mogen dus met recht werkers van het eerste uur ge noemd worden. In de afgelopen vijf tig jaar heeft er in het bedrijf veel plaats gevonden. De heer Van Riel bracht de aanwezigen in herinnering hoe nu 51 jaar geleden, zijn vader met de schoenproduktie van start ging in de Kleinestraat. In 1914 kwam het eerste gedeelte van de oude fabriek gereed, terwijl inl956 het nieuwe bedrijf, waarin schoenfa briek Van Riel nu is gehuisvest, kon worden betrokken. De heer van Riel kon melding maken van het feit, dat juist de afgelopen weken het hoogste produktiecijfer was behaald. Zich speciaal richtend tot de heer v. d. Wiel zei de heer Van Riel het een bijzondere prestatie te vinden, 50 jaar onafgebroken bij hetzelfde bedrijf werkzaam te zijn. "Gij hebt in de afgelopen vijftig jaar op een uitstekende wijze belangrijk werk verricht. Gij hebt uw functie uitge oefend als was het uw eigen zaak". De heer v. d. Wiel was tot voor kort chef van de onderwerk-afdeling. Ook de heer de Kok, baas van het overleder-magazijn en chef snijderij, kreeg door de heer Van Riel de lof trompet toegestoken. "Gij hebt een niet geringe taak te verrichten gehad als baas in het overleder-magazijn en als chef van de snijderij. Wat gij sa men voor ons bedrijf hebt gedaan", aldus de heer Van Riel, "is niet met een enkel woord te zeggen." Hij stel de beide jubilarissen dan ook ten voorbeeld aan de jongeren in het be drijf. Uit handen van de heer Van Riel mochten de jubilarissen een cadeau onder couvert in ontvangst nemen, terwijl mevrouw Kok door het doch tertje van de heer Van Riel een bloe menhulde kreeg aangeboden. - Stieger meende, dat men in een veer tig- of vijftig-jarig dienstverband - zeker niet in Drunen met zijn be trekkelijk jonge industrie - niet zo vaak tegen komt. Hij noemde het ook niet eenvoudig om aan een veertig- of vijftig-jarig dienstverband toe te komen. "Ik vind het bijzonder prettig dat ik U beiden met uw jubileum mag feliciteren. Voor de heer v. d. Wiel betekent het een einde van een roem rijke loopbaan en voor de heer Kok het bereiken van een mijlpaal. Het doet mij dan ook bijzonder veel plezier, dat ik U beiden kan mee delen dat H. M. de Koningin bij Ko ninklijk Besluit van 8 augustus u bei den heeft onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor de heer v. d. Wiel in zilver en de heer Kok in brons". De bijbehorende oorkonden zullen de beide jubilarissen later door de kanselier van H. M. de Koningin krijgen toegezonden. VREUGDE EN WEEMOED De heer Van Veldhoven, lid van de ondernemingsraad, meende dat er naast vreugde ook een tikkeltje wee moed te bespeuren was. Weemoed namelijk om het vertrek van de heer v. d. Wiel. Namens het personeel overhandigde hij beide jubilarissen cadeaus. De heer Van Riel voegde aan deze gulle gaven de draagme- dailles voor de onderscheidingen toe. Namens de heer v. d. Wiel dankte een zoon, burgemeester Stieger, de directie van het bedrijf en het perso neel, terwijl de heer Kok persoonlijk zijn oprechte dank uitsprak. Later op de avond waren jubilarissen, familie en directie bij de Gez. Van Elshout bijeen om de dag met een feestelijk dinertje te besluiten. In het kantoor van de N.V. Stoc- ko-schoenfabriek werd vrijdagmid dag de werknemer P. van Zeist uit Raamsdonksveer gehuldigd in ver band met zijn zilveren dienstjubi leum. De directeur van het bedrijf, de heer A. J. Stokkermans, complimen teerde de jubilaris en dankte hem voor de toewijding en trouw, waar mee hij het bedrijf gedurende 25 jaar had gediend. Als blijk van waardering bood hij een geschenk onder couvert aan, terwijl hij de echtgenote van de jubilaris in de hulde liet delen door haar bloemen te offreren. De heer A. v. d. Anker, afdelings chef, feliciteerde en dankte de heer v. Zeist voor de prettige samenwer king tijdens deze jaren en bood hem namens het personeel van de afde ling eveneens een geschenk onder couvert. Na een dankwoord van de jubila ris volgde, zoals gebruikelijk, nog 'n kort gezellig samenzijn. De tcho van het Zuióe op de voet ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN OPTICIÉN WAALWIJK BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk DE BETERE VIRGINIA Dinsdagmiddag huldigde direcde en personeel van schoenfabriek Van Riel N.V. in Drunen, een gouden en een veertigjarige jubilaris. Op de foto ziet U de directeur van het bedrijf, de heer C. J. van Riel (uiterst rechts) verenigd met twee van zijn trouwste medewerkers de heren Pr. v. d. Wiel (midden), die vijftig jaar bij Van Riel werkzaam is geweest en die voor al zijn inspanningen gedurende deze halve eeuw werd onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, en de heer Th. Kok (uiterst links), veertig jaar bij Van Riel in dienst. Hij kreeg door burgemeester Stieger de ere-medaille in brons opgespeld.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5