wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Pastoor Brans: Doorzetter Petrus H. 0. Wijten: gulle gever Broeder Eustatius: eerste Overste Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis vijftig jaar aan de St. Petrussehool grote verwachtingen ten volle beantwoord VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 Alle aanspraak op de volle waardering van allen I De tcho van het Zuióen Abonnement 85e JAARGANG No. 69 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Opgericht 1878 Tel. 04167 - 2002 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04160 - 2621 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Waalwijk is hun veel verplicht Het heeft vijftig jaar geleden aan een zijden draadje gehangen. De Waalwijkse katholieke gemeenschap, gestuwd door Pastoor Brans en Petrus (beter hekend als „Pieterke") Wijten, hadden alles klaar voor de Broeders van Maastrichtde school was klaar en gemeubi leerd, voor de Broeders was er een huis vóór de school in gereedheid gebracht. Maar de leiding van de Congregatie van de Onbevlekte Ontvangenis in Maastricht kampte met ernstige moeilijkhedentegenslag met de examens noopte de Algemeen Overste, Broeder Bertholdus, het ver trek naar Waalwijk van een aantal Broeders uit te stellen. Pastoor Brans zat evenwel niet bij de pakken neer en hij toog de Tweede Pinksterdag van 1913 naar Maastricht en slaagde er in de Algemeen Overste alsnog te doen beslui ten op 1 september 1913 het onderwijs aan de St. Petrus- school ter hand te nemen. Enige diplomatie zal hem daarbij niet ontbroken heb ben, want we lezen reeds tij dens de voorbereidingen in 1911 in de notulen van het Hoofdbestuur van de Congre gatie: „de Algemeen Overste kreeg de indruk, dat reeds andere Congregaties gevraagd waren" Hoe dan ook, het gelukte Pastoor Brans er voor te zor gen dat op 28 augustus 1913 de vier eerste Broeders, Eus- tatius, Overste, Accasius, hoofd van de school, Leander, onderwijzer en Agnellus, kok, in gezelschap van de Alge meen Overste, Monseigneur Diepen en jhr mr Zinnicq Bergman, schoolopziener in Waalwijk, arriveerden op het station in Waalwijk. Het was in de gelukkige tijd dat Waalwijk nog een trein rijk was. Het gezelschap werd door kapelaan Kluytmans met twee koetsen van de trein afgehaald en naar de paro chiekerk gebracht, waar een H. Mis werd opgedragen, voor afgaande aan de inwijding van de school. Over deze gedenkwaardige dag zullen we Pastoor Brans zelf nog aan het woord laten. Thans - vijftig jaar later - hebben we geen trein meer, ook geen koetsen om de 25 Broeders die hier nu werk zaam zijn, door Waalwijk te laten trekken. Wat we wel hebben, is een grote waardering voor al het werk, dat de Broeders in die 50 jaar voor de Waalwijkse gemeenschap hebben verricht. Vijftig jaar, die hen het lager onderwijs bezorgden in het centrum, in Baardwijk, in Be- soijen en in de Antoniusparo- chie. Er zullen nauwelijks men sen gevonden worden in Waal wijk, die niet het lager onder wijs van de Broeders hebben ontvangen en die niet tevens terugdenken aan de allerpret tigste eerste schooljaren. En de talrijken die zich be wust zijn van wat zij aan hun eerste onderwijzers verschul digd zijn, zullen zich verplicht voelen deze schuld bij een ge legenheid als die van het 50- jarig jubileum te delgen. Inmiddels is er een feest comité in het leven geroepen, dat bestaat uit oud-leerlingen en dat de Broeders van de On bevlekte Ontvangenis een on vergetelijke feestdag zal be- bezorgen. Het comité bestaat uit: A. v. Loon, voorzitter, P. v. En- Op 28 augustus zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Broeders van Maastricht hun entree maakten in onze stad. Met de trein van tien minuten voor negen arriveerden zij, vier in getal, in gezelschap van de algemene Overste Broeder Eustatius; zij werden aan het station afgehaald in een tweetal rijtuigen en ge bracht naar de toenmalige Sint Janskerk, waar ge zamenlijk de Eucharistie werd gevierd, door Pastoor Brans een woord van welkom werd gesproken en het Veni Creator werd gezongen. De zes-klassige Petrus- school werd ingezegend en op maandag 1 september stroomden de eerste 84 leerlingen de lokalen binnen. De eerste lagere jongensschool met katholiek onder wijs was in Waalwijk tot stand gekomen. Sindsdien is er een halve eeuw verlopen en Waalwijk heeft alle reden om dit feestelijk te vieren. Dankte Pastoor Brans in 1913 onze Broeders omdat zij be reid waren geweest deze school te aanvaarden en in de overtuiging dat zij in goede handen was, wij dan ken de Congregatie van Maastricht, omdat zij aan die grote verwachtingen teit volle heeft beantwoord. En het is niet alleen de parochie van Sint Jan die van de toegewijde zorg van de Broeders heeft geprofiteerd; in de loop der jaren waren zij bereid om ook in twee andere parochies het lager onderwijs te verzorgen. De Waalwijkse gemeenschap heeft grote waardering en sympathie voor onze Broeders. Na 50 jaren is dit een goed teken, want die tijd stelt ons in staat hun woord en voorbeeld op hun waarde te testen. Wij kunnen gerust zeggen: ZIJ ZIJN HET GOUD WAARD GEBLEKEN. Dr. B. VAN DEN HURK Pastoor-Deken gelen, secretaris, G. v. Huiten, penningmeester en de leden: H. Bergmans, A. v. Bladel, H. v. Bladel, J. Brok, L. v. Crom- voirt, B. v. Heeswijk, A. de Kort en Th. Verwiel. In overleg met Broeder Over ste is besloten, dat het 50- jarig jubileum gevierd zal worden op zondag 24 novem ber, terwijl de leerlingen van de scholen die onder leiding van de feestvierende Broeders staan, reeds daarvoor zullen ervaren dat er iets bijzonders gaande is. Hierboven memoreerden wij reeds de verdienste die Pastoor Brans heeft gehad rond 't „naar Waalwijk" halen van de Broeders van Maastricht. Pastoor Brans had in Veghel, waar hij kapelaan was geweest, voordat hij in 1911 in Waalwijk tot herder werd be noemd, reeds kennis gemaakt met het werk van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis. Ongetwijfeld heeft die ken nismaking hem de vasthou dendheid gegeven om, nadat de school gereed was geko men, vooral deze Broeders zo spoedig mogelijk naar Waal wijk te laten komen. Laten wij zijn eigen aante keningen volgen in het „Regis- trum Memoriale parochiae Waalwijk". We lezen daar: „1 September 1913 was voor Waalwijk een gewichtige da tum, opdat op deze dag de R.K. School of St. Petrus- school geopend werd. De naam is ontleend aan de milde gever, de weledele heer Petrus Wijten, die bij aankoop van de terreinen 5000,— en later bij de bemeubeling der lokalen meermalen 1000, schonk. De school werd gebouwd door Meulkens en v. Ree, ar chitecten alhier en aangeno men door P. v. Huiten voor de som van 22.000,—, daaron der begrepen de gi ote over dekte speelplaats, muur en hekwerk, doch deze som werd door glas- en verfwerk, beton werken, centrale verwarming e.d. nog met circa 8000, vermeerderd. De Eerwaarde Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis hadden in 1912 de toezegging gedaan om 1 september 1913 de school te komen openen voor het eerste leerjaar, doch dit op voorwaarde, dat er geen ernstige beletselen zouden voorkomen van examens, sterfgevallen, enz. Helaas, juist in 1913 waren de examens voor hen zo on gunstig als nooit tevoren. Het gevolg was, dat de komst der Broeders tot een volgend jaar werd afgeschreven en uitge steld. Persoonlijk heb ik toen op 2e Pinksterdag de zaak gaan bepleiten bij de Algem. Overste te Maastricht, totdat ik eindelijk fiat kreeg voor datzelfde jaar. Inderdaad, de scholen (zes lokalen) stonden daar afge bouwd, het voorlopige woon huis der Broeders vlak vóór de school langs de Grotestraat was in gereedheid gebracht, beide gebouwen voor de gele genheid versierd en op 28 au gustus kwamen 's morgens per trein van 8.50 uur de vier Eer waarde Broeders voor Waal wijk bestemd en gebracht door de Algem. Overste van Maas tricht". Pastoor Brans verhaalt ver volgens, dat hij de H. Mis op droeg in aanwezigheid van de reeds eerder genoemden: Mgr Diepen, het Kerkbestuur, Bur gemeester en Wethouders, Pastoor Kuypers, P. Wijten en de schoolkinderen. De pastoor vervolgt dan na 't relaas over de inzegening der school een beetje profaan: „Onder veel toasten van Pastoor, Mgr Diepen, Algem. Overste etc. etc., werd de plechtigheid besloten". Dat etc. etc. laat de lezer van nu vergeefs gissen naar het juiste aantal toasts. Maar laat ons overstappen naar de ernst van het pasto rale verslag: ,,'s Maandags daarop, 1 sep tember 1913, begon de klas eerste leerjaar. Afdeling A be vatte 28 en afdeling B 56 leer lingen, waaronder velèn van de parochie St. Antonius en enigen uit Baardwijk. Het schoolgeld was bepaald op 5 cent per week voor afdeling B en voor 1,per maand voor afdeling A, terwijl voor de leerlingen buiten Waalwijk respectievelijk 6 cent en 1,10 was vastgesteld". Tot zover het verslag van Pastoor Brans, dat wij in een volgend artikel zullen vervol gen bij de beschrijving van de verdere geschiedenis van de Broeders in onze plaats. Alle initiatieven van de paro chiële geestelijkheid ten spijt, zon het bijzonder onderwijs in Waal wijk, verstoken van de over heidssteun die het nu geniet, geen been aan de grond hebben gekregen als daar niet Pieterke Wijten was geweest, de man die, zoals we reeds van Pastoor Brans vernamen, vele kerken duizend gulden ter beschikking heeft ge steld om de bouw van de school eerst en de inrichting daarvan later mogelijk te maken. De heer Wijten, geboren in 1839 en gestorven in 1920, heeft Toen de Broeders van O.L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen zich op 28 augustus 1913 vanuit Maastricht in Waalwijk vestigden, betekende dit de aanvang van een periode van zegenrijke arbeid op het gebied van het onderwijs, waarvan de Waalwijkse gemeenschap voortdurend en in steeds ruimere mate de veelzijdige weldadenheeft mogen ondervinden. Het is alleszins begrijpelijk, dat, nu een periode van vijftig jaren wordt afgesloten, zéér velen er behoefte aan gevoelen om spontaan van grote en oprechte dankbaarheid blijk te geven. Gaarne spreek ik mijn vreugde uit over het ontspro ten initiatief tot feestviering en huldebetoon, een initiatief, dat véél sympathie en weerklank moge vin den, omdat de met Waalwijk zo nauw verbonden communiteit der Broeders alle aanspraak heeft op de volle waardering van allen! J. L. P. M. TEIJSSEN Burgemeester van Waalwijk Geen wonder dat de heer Wij ten werd begiftigd met het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice Geen wonder ook dat een van de journalisten in 1938 bij het 25- jarig jubileum van de Broeders schreef, dat zijn „milde vrijgevig heid heden nog geroemd wordt Petrus Wijten gaf niet aleen geld. Hij stond met beide benen op de grond. Hij wist blijkbaar goed, dat de Broeders van geld voor de meubilering van de school niet konden leven. De vier Broeders ontvingen tezamen aan salaris, blijkens de annalen van 't klooster, per maand 177,08Vi. Niet van de overheid, maar van het kerkbestuur. Het was Petrus Wijten die een deficit voorkwam door regelmatig groenten e.d. ter beschikking te stellen. Nog steeds spreken de Broe ders met eerbied over deze wel doener-van-'t-eerste-uur en jaar lijks draagt het Waalwijkse con vent een aantal H. Missen voor zijn nagedachtenis op. 'Na vijftig jaar de geschiedenis van 1913 voor het Waalwijkse onderwijs beschouwende, moeten we concluderen dat we een drie manschap rijk zijn geweest. Broe der Eustatius completeert dit driemanschap dan. Hij heeft in de jaren 1913 tot 1921, toen hij in Waalwijk Overste was, zeker geen gemakkelijke taak gehad. Een door Theo van Delft geschil derd portret van Broeder Eusta tius, dat in de refter van het klooster hangt. We gaven reeds een beeld van de financiële moeilijkheden voor het hoofd van een convent van vier personen, dat een maand inkomen heeft van 175,08%. Bovendien bonden de Broeders in de praktijk de strijd aan tegen het openbaar onderwijs in Waal wijk en het moet de eerste Over ste een gevoel van voldoening hebben geschonken telkens weer van de onderwijsinspectie te mo gen vernemen, dat men grote be wondering had voor „de vorde ringen van de leerlingen". Bij zijn afscheid in mei 1921 heeft de Waalwijkse gemeen schap reeds getoond het werk van de Broeders grote waarde ring toe te dragen. Broeder Eustatius is na zijn Waalwijkse tijd nog lang in de missie van Java geweest, totdat het Jappenkamp in de Tweede Wereldoorlog een einde maakte aan zijn leven. In 1921 toonde Waalwijk voor het eerst zijn dank tegenover een van de eersten, in 1938 tegen over het gehele convent na 25 jaar werken, nauwelijks een jaar geleden nog tegenover Broeder Romaldus, die de tweede vijf- en-twintig jaar helemaal heeft meegemaakt en nu, in 1963, zal dat allemaal worden overtrof fen. Ongetwijfeld zich een vermogen verworven en hij heeft het weer weg geschonken. Want niet alleen voor de stichting van de school, die om zijn herinnering in leven te houden St. Petrussehool werd genoemd, heeft hij het kerkbe stuur veel geld gegeven. Zo schonk hij het geld, dat nodig was voor de koperen koepel van de nieuwe parochiekerk, en ver meld het gemeenteverslag over 1920 dat hij 5000,— legateerde aan de St. Vincentiusvereniging en onroerende goederen ter waar de van 68.000,— aan de paro chie St. Jan. Het comité voor het feest van de Broeders doet een beroep op U de collectanten, die in de loop van de komende weken huis aan huis zullen collec teren voor het geschenk aan de jubilerende broeders, niet vergeefs te laten aanbellen. Deze pagina is de eerste in een reeks van vier, die wij aan 't gouden jubileum van de Broeders van de Onbevl. Ontvangenis zullen wijden. Redactie Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9