waaLwij kse en LAnqstRAAtse courattc Opleiding van leidinggevende krachten in de Lederindustrie aan Waalwijkse M.V.L.S. munt uit door veelzijdigheid Gemeentebedrijven huldigde zilveren jubilaris A. Vugts m Nationale trekpaarden tentoonstelling KIP ETEN POELIER VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 J"" Abonnement 85e JAARGANG No. 71 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2821 - Ka.t.hmvel: Pr. «m Beurt.nstr.at 8 Tel. 04167 - 20M_ Mochten wij enkele weken geleden ruime aandacht schenken aan een van de twee afdelingen die zijn ondergebracht aan de Middelbare Vak school voor de Leder- en Schoenindustrie in Waalwijk namelijk aan de afdeling Machinale Schoenbewerking, deze week willen wij de af deling Lederbereiding eens nader onder de loupe nemen. Het blijft uiteraard onmogelijk om in deze rubriek een volledig over zicht te geven van de wijze waarop in de afdeling Lederbereiding ge tracht wordt de studenten een opleiding te geven, die hen bekwaam moet maken voor een leidinggevende functie in de lederindustrie en de daarmee verwante industrieën. Niet meer los te denken van Chemische Industrie Met de verdere voortschrijding van de ontwikkeling van de lederindu strie is het een onmogelijkheid ge worden dat men deze industrie nog los kan denken van de chemie. Het is dan ook te begrijpen dat bij de op leiding in de afdeling lederbewer king aan de M.V.L.S.^ een grote plaats is ingeruimd voor scheikunde. Dit vak omvat zowel de anorganische als de organische scheikunde en ook de direkt op de leder gerichte chemie, de looierij-scheikunde dus, die vooral in de na-oorlogse jaren een sterke ontwikkeling heeft doorgemaakt. Naast deze vakken is ook nog voor natuurkunde, electrotechniek, werktuigkunde, bedrijfsadministratie en organisatorische vakken, sociale wetgeving en economie een grote plaats ingeruimd op het lesrooster. Meer dan speciale aandacht wordt van de student gevraagd voor de le dertechnologie. In groepsverband De studenten beginnen de eerste drie maanden op deze afdeling te werken in groepsverband met het be reiden van enkele leersoorten volgens een opgegeven receptuur. Dit wer ken vindt plaats onder leiding van een praktlij kier aar, terwijl de leraar lederbereiding de theoretische toe lichting geeft op hetgeen bij de ver schillende looiprocessen gebeurt. Na deze inloopperiode is de stu dent meestal zover gevorderd, dat hem door de theoretische toelichting, die hem regelmatig gegeven wordt een deel van de receptuur voor enkele leersoorten duidelijk is geworden. Na bestudering van het doorgeno men theoretische gedeelte worden door de leerlingen zelf regelmatig le zingen gehouden over het bestudeer de waarmee men wil bereiken, dat de student later in staat zal zijn de verworven en door de praktijk aange vulde kennis over te brengen aan zijn naaste medewerkers in het bedrijf. In het eerste leerjaar worden de zware leersoorten, zoals zoolleder, drijfriemenleder, tuigleder, tassenle- der, voetballeder, grauw overleder en semi chroomvetleder uitvoerig be handeld. Tweede leerjaar In het tweede studiejaar, wordt op de verschillende looierijprocessen die per ingegaan, en worden de lichtere leersoorten behandeld, zoals runds, box, boxcalfs, suède hunting, split- suède, handschoenenleder, zeemleder, chevraü etc. In dit jaar wordt even eens uitvoerig ingegaan op de con structie van de meest voorkomende looierijmachines en de behandeling van het leer op deze machines met. hun opstelling in het bedrijf. De stu denten wordt dan ook bijgebracht hoe zij bij een gegeven produktie een fa- brieksontwerp moeten maken, waar bij op een zo efficiënt mogelijke wij ze kan worden gewerkt. Behalve het bereiden van leersoor ten is het ook van het allergrootste belang dat de studenten het produkt goed weten af te werken met de ver schillende soorten dekverven. Niet alleen krijgen zij op de afde ling lederbereiding een gedegen op leiding in het looien en afwerken van het leer en het onderzoek in het la boratorium, maar op de M.V.L.S. leert hij ook de verschillende leder soorten te beoordelenzodat hij te- Op bovenstaande foto van het bezoek van een Russische- en een Hon gaarse delegatie van lederdeskundigen aan Stahl Chemical Industries NV te Waalwijk, ziet U op de eerste rij, derde van links, de bekende Russische professor Mikhailov uit Moskou. Vierde van rechts is de heer Louis Stahl, president-directeur van het Stahl-concern in de Ver. Staten, die eveneens aanwezig was. Geheel rechts de drie leden van de Hon- Opde tweede rij in het midden de beide directeuren van Stahl Chemical Industries, v.l.n.r. de heren F. Bernards en W. Levenbach. vens na enige praktijkervaring te hebben opgedaan kan optreden als een deskundig in- en verkoper. In tegenwoordigheid van zijn echtgenote, kinderen, de wethouders C. A. van den Hoven en K. van Laack, de directeur licht- en waterbedrij ven de heer A. L. Pelt, de directeur van de Centrale Administratie J. A Swarts en personeel van het licht- en waterbedrijf heeft loco-bur gemeester J. van Heeswijk, - burgemeester Teijssen kon wegens zijn vakantie de huldiging niet bijwonen - hulde gebracht aan de heer A. Vugts, die 1 september 25 jaar aan de gemeente verbonden was. Onmisbare schakel bracht naar voren dat de jubilaris er alles aan heeft gedaan om deze groei mee op te kunnen vangen. Namens de personeelsvereniging bood de heer Pelt de jubilaris een prachtige verre kijker aan. Bijzonder prettig Ook de heer J. A. Swarts, direc teur van de Centrale Administratie was evenmin met lege handen geko men. De heer Swarts bracht de jubi laris dank voor de prettige samen werking. "Het was bijzonder prettig steeds op U een beroep te kunnen doen". Hij bood de jubilerende heer Vugts een kistje sigaren aan. Nadat de heer Vugts dank had gebracht bleef het gezelschap nog enige tijd in de raadzaal bijeen. 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief NEDERLANDSE AUTO IN DUITSLAND VERONGELUKT Man gedood, vrouw zwaar gewond In de afgelopen nacht is op de autoweg van Frankfurt naar Mann heim, nabij Grosse-Gerau, bij een auto-ongeluk een Nederlandse auto mobilist om het leven gekomen. Zijn vrouw werd levensgevaarlijk gewond. Hun kindje van anderhalf jaar bleef ongedeerd. Het slachtoffer is de 32- jarige K. uit Rotterdam. IN DE BERM GEREDEN; 2 doden en 2 zwaar gewonden Een moeder en haar 10-jarig zoon tje zijn maandagmiddag omgekomen, toen de door de moeder bestuurde wagen op rijksweg 2 onder Utrecht door een middenberm schoot en en kele malen over de kop sloeg. De twee meerijdende dochtertjes liepen zware verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk was nog onbekend. Het ongeluk gebeurde maandag middag om kwart over twaalf. De 32- jarige mevrouw K. J. Janssen-Jebsen van de Oudezijds Voorburgwal 246 te Amsterdam, reed met haar wagen op de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht ter hoogte van het viaduct bij het industrieterrein Lage Weide. Op onverklaarbare wijze schoot de wagen de middenberm in. De vrouw en de drie kinderen werden uit de wagen geslingerd, waarbij de vrouw en haar 10-jarig zoontje Sebastiaan onmiddellijk werden gedood. De 8- jarige Celina liep een sleutelbeen fractuur op, terwijl de 6-jarige Pe- tru een hoofdwond en een hersen schudding kreeg. Automobilisten op de linker rij baan konden alleen vertellen, dat zij de auto van mevrouw Janssen van de rechter rijbaan over de heg zagen schieten en over de kop slaan. Het is niet bekend of automobilisten op de rechterrijbaan, in de richting Utrecht, het ongeluk gezien hebben. Wethouder van Heeswijk zei het een bijzonder feit te vinden de jubi laris met zijn familie op het gemeen tehuis te mogen ontvangen. 'Tk be schik niet over de zwier en het élan, die burgemeester Teijssen tijdens een dergelijke huldiging ten toon weet te spreiden, maar ondanks dat heb ik besloten er het beste van te maken, omdat deze huldiging U toekomt." Wethouder van Heeswijk memo reerde hoe de jubilaris op bijna vijf- tien-jarige leeftijd als volontair bij de licht- en waterbedrijven in dienst was getreden. 'Tk wil toch wel be nadrukken dat U in die 25 jaar de gemeente heeft gediend op een wijze die alleszins verdient op de juiste wijze in het daglicht gesteld te wor den. WINDSOR HEUSDEN STARTTE MET OPLEIDING SCHOENSTIKSTERS. In het stikatelier van de he renschoenfabriek Windsor te Heusden, waarvan het hoofd bedrijf in Dongen staat, is men een dezer dagen gestart met de opleiding van leerplicht-vrije meisjes tot schoenstiksterDe opleiding geschiedt in het ka der van het leerlingentselsel van de Stichting Vakopleiding in de Schoenindustrie. De op leiding van de zes meisjes waarmee men van start is ge gaan, geschiedt in een afzon derlijk klasje, terwijl mej. Merks als instructrice optreedt. De opening kreeg een min of meer officieel tintje door de i1 aanwezigheid van de heer S. Nuyten, consulent van VAS, die in het kort het doel van de opleiding uiteenzette. Ook de heer Rompa, directeur van de Windsor Schoenfabrieken, woonde de plechtigheid bij. De meisjes krijgen een dag per week aanvullend vakonder wijs en huishoudonderwijs aan de r.k. school voor partieel on derwijs in 's-Hertogenbosch. Het ligt in de bedoeling om het volgend cursusjaar het klas je verder uit te breiden. lil Dezelfde foto met een ander onderschrift. Vorige week speelde het stomme toeval ons wel zoveel parten dat er een storende fout sloop in het onderschrift van deze foto. Hoeveel wij ook met mej. C. J. Laros op hebben, hoezeer wij ons ook verheugen over haar slagen "met lof", het was al te bout te beweren dat zij het is, die op bovenstaande foto voorkomt. Het spijt ons voor mej. L. Govers, dat wij haar niet hebben "onderkend". Daarom willen wij het nu met haar goed maken. Op de foto ziet U mej. C. Govers bezig met t af werken van een onderdeel van het examen schoenstikster, dat vorige week op een drietal bedrijven in Kaatsheuvel is afgenomen. De heer J. Opper man (rechts), leraar aan de L.T.S. in Dongen, houdt hierbij een oogje in hMejZeGovers is werkzaam bij P. H. Vloemans N.V. in Kaatsheuvel De chef van de stikkerij, de heer Netten, onder wiens leiding de meisjes hun opleiding genoten, kijkt hier vol belangstelling toe. De heer van Heeswijk bracht de jubilaris hulde voor de accuratesse, de plichtsbetrachting en de zorg, die hij gedurende deze 25 jaar aan de dag had gelegd. "U bent in het be drijf, waarin U als voorman-monteur werkzaam bent, een onmisbare scha kel". Ook mevrouw Vugts werd in de huldiging betrokken. "U moet in alle opzichten een goede vrouw zijn ge weest", zo betoogde wethouder van Heeswijk, die de sfeer in het huis gezin een van de belangrijkste peilers noemde waarop het werken van de man in het bedrijf steunt. Uit handen van de heer van Hees wijk kreeg de jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden. Namens de gemeente bracht de heer van Hees wijk de jubilaris dank voor zijn trouw en toewijding. Ik wil besluiten met de hoop uit te spreken, dat U ook Uw 50-jarig jubileum nog bij de gemeen te moogt vieren". Mevrouw Vugts kreeg door wethouder van Heeswijk een boeket rose anjers aangeboden. Geen onbekende klank Wethouder C. P. v. d. Hoven - wethouder van de bedrijven - merk te op dat er voor de jubilaris op de dag van zijn in diensttreding bij de gemeente, een tweetal zaken nog ver borgen waren. „Namelijk" - zo be toogde hij, - dat U 25 jaar later fees telijk bij de gemeente Waalwijk zou worden gehuldigd en dat diezelfde gemeente Waalwijk in die 25 jaar op een dergelijk spectaculaire wijze zou zijn uitgegroeid." Ook weth. v. d. Hoven prees de jubilaris voor de wijze waarop hij in deze 25 jaar zijn werk had verricht. "De gemeente is U zeer dankbaar voor hetgeen gij voor Waalwijk hebt verricht. Ik spreek hierbij de hoop uit dat gij nog vele jaren in dezelfde blijmoedigheid uw werk hier zult mogen doen". "De naam Vugts heeft bij de ge- mentebedrijven Waalwijk geen onbe kende klank", aldus de heer A .L. Pelt, directeur gemeentebedrijven. Hij memoreerde hoe de vader van de ju bilaris lang bij de gemeente Waalwijk werkzaam was geweest als le fitter. "Er is in de afgelopen 25 jaar veel in Waalwijk veranderd. Het electrici- teitsverbruik is sedert de dag van in diensttreding van de heer Vugts ver- vijf tienvoudigd". De heer Pelt Zeshonderd elite-paarden in 's-Bosch Meer dan 500 elite-dieren uit de Nederlandse trekpaardfokkerij en 'n kerncollectie van 50 Haflinger paar den zullen op vrijdag 13 en zaterdag 14 september a.s. in Brabants hoofd stad geëxposeerd worden. Daarmede wordt deze tentoonstelling alléén al vanwege het aantal inzendingen de grootste die ooit op paardengebied is gehouden. Vrijdag 13 september is de specia le dag voor de fokkers en de echte Wed. A. Kuysten en Zn. Ie Zeine 27, Waalwijk, tel. 3264 kenners van het paard en de paar denfokkerij. Op deze dag vinden n.d. de keuringen plaats van 30 rubrie ken hengsten en merriën, alsmede van de "Fokgroepen" en de "Mer riën met afstammelingen". Boven dien worden op deze dag de keurin gen gehouden van Haflinger paar den. De vijftig Haflinger merriën en vijf hengsten zullen voor een Oosten rijkse en Nederlandse jury verschij nen en uit deze collectie zal, na de individuele primering, de Haflinger- Kampioene gekozen worden. De tweede dag der tentoonstelling, zaterdag 14 september, vormt door zijn feestelijk en veelzijdig program ma, dat op het nieuwe en aanzienlijk uitgebreide demonstratieterrein zal plaats vinden, een bijzonder aantrek kelijk schouwspel voor iedereen! In de voormiddag van deze dag worden o.m. de nationale kampioe nen uitgeroepen. In de namiddag vol gen demonstraties van de hoogst be kroonde collecties trekpaarden en Haflingers, de kampioenen en oud kampioenen, de massale show met acht-, zestien- en twee-en-dertig spannen, de bekendmaking van de uitslag der door de 3 Centrale Land bouworganisaties uitgeschreven prijs vraag "WIE WORDT KAMPI OEN?" enz. Tal van bijzondere attracties zullen verder aan het geheel een feestelijk en luisterrijk karakter geven, als het optreden van pl.m. 1000 jonge hoe ren en boerinnen met een spel van volksdans en gymnastiek, begeleid door de Kring-Fanfare van de Lim burgse Jonge Boeren- en Tuinders- bond en de welluidende medewerking van het 120 man tellende korps der Koninklijke Harmonie 's-Hertogen- bosch. De tcho van het Zuióen op de voet OP 2'N FRANS., eh/GELS., OP 2'N SPAANS... ...HOE PAN OOK, ALS HET MAAR VERSGESLACHTE «jp VAN PÊ S l POELIERS-BEDRIJF BUDDEMEYER ohemibch reinigen grotest'.aat Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5