Tom Burmanje tot ere-voorzitter benoemd Gewest Waalwijk noteerde de afgelopen vier jaar de laagste arbeidsreserve Smid je Verholen en de rare alchimist OP HET SPOOR Afdeling van de Ned. Kath. Invalidenhond „St Lidwina" in Waalwijk opgericht van Engelen nieuwe VAN K.K. Jaarvergadering District Waalwijk K.N.B.B. Provinciaal nieuws DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 3 Doelstelling: Invaliden die ontspanning te geven die ze anders moeten missen t Enige tijd geleden is in Waalwijk een afdeling van de Nederlandse Invalidenbond St. Lidwina opgericht. De bedoeling van deze bond, waaronder de plaatsen WaalwijkDrunen, Elshout, Kaatsheuvel en Loon op Zand ressorteren, is de invaliden in deze plaatsen die ont spanning te geven die zij anders zouden moeten missen. Het bestuur van deze afdeling, waarin zitting hebbenkapelaan Lempens, als gees telijk adviseur, de heer E. van Duin, Burg. Grotenhuisstraat 2, als voorzitter, mevrouw J. Engels, Kerkstraat 82, als secretaresse, de heer J. Timmermans, Mgr. Prinsenstraat 16, als penningmeester en als le den mej. M. Hoffmans, Mr. van Coothstraat 10 en de heer M. v. d. Velden, Brederodelaan 12, wil tevens via allerlei activiteiten deze ge handicapte mensen in contact brengen met de maatschappij. Van deze oprichting is een rond schrijven gegaan naar de heren dok toren in de verschillende aangesloten plaatsen, naar de diverse gemeente besturen, yan wie rpen in de toe komst financiële steun hoopt te krij gen en naar verschillende andere in stanties die deze afdeling zouden kunnen steupen, zoals de E.H.B.O. en het Rode Kruis. PROMOTOR. De grote promotor van deze op richting is de heer Timmermans ge weest, die uit eigen ervaring weet te vertellen wat het zeggen wil een in valide familielid te hebben of zelf invalide te zijn. Om de verschillende activiteiten, die het bestuur op papier heeft staan te kunnen verwezenlijken, .is uiter aard ook de steun van de inwoners in de aangesloten gemeenten onontbeer lijk. Om de vereniging van de grond te helpen is men gestart met een leden en een donateursactie, waarbij een beroep op de bevolking gedaan zal worden voor f 1, f 2.50, f 10 of f 25 per jaar donateur van deze ver eniging te worden. Als lid kan worden toegelaten iedereen die lichamelijk gehandicapt is tussen 16 en 65 jaar, ongeacht godsdienstige gezindheid. De afdeling wil de gehandicapten tevens bijstaan bij het aanschaffen van een invalidewagentje, het orga niseren van uitstapjes en het creëren van de mogelijkheid om leden van de afdeling deel te laten nemen aan de vakantiereizen die de Landelijke Bond organiseert. BEROEP OP GEHANDICAPTEN. Op het ogenblik beschikt het be stuur van de afdeling Waalwijk en Omstreken over een lijst waarop 27 namen van gehandicapten voorko men. Men is er echter van overtuigd, dat in de verschillende aangesloten plaatsen veel meer lichamelijk gehan dicapten wonen. Geschat wordt, dat in bovengenoemde gemeenten onge veer 200 tot 250 invaliden een woon plaats hebben. Het bestuur doet dan ook een beroep op alle lichamelijk ge handicapten zich zo spoedig mogelijk bij een van de bestuursleden aan te melden. Binnen afzienbare tijd hoopt men een contactavond te kunnen beleg gen, waarbij de leden gelegenheid krijgen met elkaar kennis te maken. Het ligt tevens in de bedoeling van het bestuur om voor en na de ver schillende bijeenkomsten auto's te charteren die voor een doeltreffend vervoer kunnen zorgen. Reeds enige tijd geleden besloot de heer Tom Burmanje, voorzitter van het district Waalwijk van de KNBB, om redenen van persoonlijke aard, de voorzittershamer neer te leggen en deze aan een jongere kracht over te dragen. Tijdens de jaarvergadering van het district die dezer dagen in 't clublokaal van de B.V. O.O.G. bij de heer J. Hoevenaar werd gehouden, maakte de "heer Burmanje zijn besluit bekend, zodat hij deze vergadering voor de laatste maal voorzat. Alle bij het district aangesloten verenigingen waren op deze belangrijke vergade ring tegenwoordig. De heer Burmanje heette allen wel kom, waarna de secretaris de heer H. Pelders, na de notulen der vorige ver gadering te hebben voorgelezen, een keurig jaarverslag uitbracht, waaruit bleek dat het district Waalwijk een gunstig jaar achter de rug heeft en zich in een gestadige bloei mag ver heugen. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer J. Passier, gaf een behoorlijk batig saldo te zien, zo dat de financiële positie van het di strict eveneens niets te wensen over laat. Beide functionarissen werden door de voorzitter dank gebracht voor hun keurige jaarverslagen, die, hoe wel de kascontrole-commissie één op merking maakte over een in het ver slag van de penningmeester voorko mende post van uitgaven, nadat door de voorzitter de noodzakelijkheid van deze uitgave was uiteengezet, werden goedgekeurd en vastgesteld. In de kascontrolecommissie voor het vol gend jaar werden gekozen de heren Fr. Rooms, A. de Roos en B. Dem- mers. Hierna volgde 't belangrijkste punt van de agenda, n.l. bestuursverkie zing. Zoals we hierboven reeds ver meldden, was de voorzitter de heer Tom Burmanje, niet herkiesbaar, ter wijl de andere periodiek aftredende bestuursleden, n.l. de heren H. Pel ders en C. v. d. Sanden, resp. secre taris en wedstrijdleider, zich wel her kiesbaar hadden gesteld. Wat de bei de laatsten betreft, deze werden met algemene stemmen herkozen en door de voorzitter hartelijk geluk gewenst. Voor dat tot de verkiezing van een nieuwe voorzitter werd overgegaan, was het de heer Pelders, die namens de gehele vergadering het woord voerde en naar voren bracht hoezeer allen het heengaan van de heer Bur manje betreurden. Hij was er echter van overtuigd dat het besluit van de voorzitter onherroepelijk was. Namens het gehele district bracht hij de heer Burmanje grote dank voor het vele dat deze voor de biljartsport in het algemeen en voor die van het district Waalwijk in het bijzonder in al die jaren van zijn voorzitterschap heeft gedaan. Onder uw bekwame leiding is het district Waalwijk tot grote bloei gekomen en staat bij het hoofdbestuur van de KNBB hoog aangeschreven, aldus de heer Pel ders. Voor dit vele werk zeggen we u allen hartelijk dank en uit de verga dering is dan ook de wens naar voren gekomen, U als ere-voorzitter te be noemen, waardoor U steeds aan het district Waalwijk van de KNBB ver bonden zult blijven. We hopen van harte dat U het ere-voorzitterschap zult willen aanvaarden, als een bewijs van waardering en dank voor alles wat U in de loop der jaren voor het district Waalwijk van de KNBB hebt gedaan. Bovendien hebben wij ge meend U, bij uw afscheid als voor zitter, een stoffelijk bewijs van dank en waardering te moeten aanbieden. Wij doen dit in de vorm van een pols horloge, dat U steeds aan uw vrucht baar voorzitterschap van het district Waalwijk zal blijven herinneren en waaraan door alle aangesloten vereni gingen spontaan is bijgedragen. Met een kort uit het hart gegre pen dankwoord sprak de heer Bur manje zijn erkentelijkheid uit voor de vriendelijke woorden en het fraaie geschenk. Ik wil hierop gaare in mijn slotwoord terugkomen, aldus de scheidende voorzitter. Na ampele bespreking werd hier na een schema dat voor de komende competitie door de wedstrijdleider was opgesteld, goedgekeurd, nadat de vergadering had besloten het komen de seizoen althans nog niet aan de landcompetitie deel te nemen. Het volgend jaar zal deze kwestie opnieuw worden bekeken. Van de rondvraag werd door een aantal leden gebruik gemaakt. De vragen die werden gesteld, werden tot tevredenheid beantwoordt. Als laatste nam de scheidende voor zitter de heer Burmanje het woord, om allen zonder uitzondering te dan ken voor de vriendschap en het ver trouwen die hij in zo ruime mate heeft mogen ondervinden. Hij dankte speciaal zijn medebestuursleden voor de prettige samenwerking en hoopte van harte dat allen die vriendschap, dit vertrouwen en de samenwerking ook aan de nieuwe voorzitter zullen willen schenken, die hij met zijn be noeming van harte feliciteerde, a] was de heer van Engelen op deze ver gadering niet aanwezig. Op een vol gende bestuursvergadering wil de heer Burmanje gaarne zijn gelukwen sen aan dé nieuwe voorzitter aanbie den. De heer Burmanje was er van overtuigd dat het district Waalwijk ook onder de nieuwe voorzitter de plaats zal blijven innemen, die het zich in de loop der jaren heeft ver worven. En hiermede was dan een einde gekomen aan deze belangrijke verga dering, die wederom demonstreerde de goede geest die er tussen de aan gesloten verenigingen van het distr. Waalwijk heerst en die zeer zeker en naar we van harte hopen, onder de nieuwe voorzitter de heer van Enge len, de toekomst met vertrouwen kan tegemoet zien. tot 5. De schoen- en lederindustrie handhaafde zich op 8, terwijl de me taalnijverheid daalde van 27 tot 14 Ook de vraag in de bouwnijverheid daalde van 186 tot 182, terwijl bij de schoen- en lederindustrie ook de vraag gelijk bleef en wel 560. De vraag in de metaalsector daalde van 278 in juli tot 229 in de maand au gustus. De promillages voor de verschil, lende rayons noteerden 6 voor rayon Waalwijk, 6 voor het rayon Alm- kerk en 4 voor het rayon Dongen. Het gewest Waalwijk heeft vier jaar achtereen tijdens de augustus maanden het laagste arbeidsreserve- cijfer gehad van het gehele land. In 1959 noteerde de arbeidsreser ve in het gewest Waalwijk 9 pro mil le tegen een landelijk promillage van 19 en een provinciaal promillage van 1 2. Het gewest dat in 1959 direct op Waalwijk volgde was Tilburg, dat nog altijd een werkloosheidpromilla ge van 11 aangaf. In 1960 stond Waalwijk ook het gunstigst genoteerd en wel met 5 p.m. tegen landelijk 12 p.m. en provinci aal 11 p.m. In 1961 waren deze cijfers over de maand augustus als volgt Waal wijk 5 p.m. Gehele land 9 p.m. even als de provincie. 1962: Waalwijk 7 p.m., gehele land 9 p.m. en provin cie 8 p.m. Ook in 1963 heeft Waal wijk zijn beste positie kunnen hand haven. In de afgelopen maand stond het werkloosheidpromillage in het gewest Waalwijk genoteerd op 5, voor het gehele land 8, evenals de provincie. Over het algemeen heeft zowel het aanbod als de vraag een kleine da ling ondergaan. Noteerde de vraag in juli van dit jaar 1254, in augustus was de vraag naar arbeidskrachten gedaald tot 1195. Het aanbod gaf in juli van dit jaar 147 aan tegen 137 in de afgelopen maand. Een en ander vloeit voort uit het vrijkomen van jonge arbeidskrachten die hun studie op school hebben be ëindigd. Het aanbod in de bouwnijverheid voor het gehele gewest daalde van 14 INTERGEMEENTELIJKE RIJ. WIELPADENPLAN ORGANISA TIE "BRABANTS CENTRUM" Op maandag 16 sept. a.s. zal door de Hoogedelgestrenge héér Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Dr. C. N. M. Kort man, de officiële ingebruikstelling worden verricht van de door de Inter gemeentelijke Rijwielpadenplan Or ganisatie "Brabants Centrum" in het kader van het rijwielpadenplan voor Midden Brabant aangelegde rijwiel paden. v Het programma voor deze inge bruikstelling is als volgt: 14.30 uur Bijeenkomst in het ge meentehuis te Vught. 15 uur Vertrek per rijwiel over 't rijwielpad langs de IJzeren Man en de Oude Bossche Baan naar "De rus tende jager", waar de officiële inge bruikstelling zal worden verricht. Voor de deelnemers aan de fiets tocht zullen bij het gemeentehuis te Vught rijwielen gereed staan. In "De rustende jager" zal het ge meentebestuur van Udenhout koffie met Udenhoutse Broeder aanbieden 16.30 uur Voortzetting van de fietstocht over het rijwielpad door de Drunense Duihen naar het gemeente huis te Drunen, waar het gemeente bestuur van Drunen een verversing zal aanbieden. 17.30 uur Vertrek van 't gemeen tehuis te Drunen naar het gemeente huis te Vught. Vóór de deelnemers aan de fietstocht zal in Drunen een autobus gereed staan, die hen naar Vught zal terugbrengen. COPYRIGHT STUDIO AVAN 36. „Jonge, jonge, jonge zuchtte smidje Verholen. „Zou dat driftkikkertje nu werkelijk naar de politie gaan? Dat zou toch werke lijk al te mal zijn!" Opnieuw wandelde hij achter de stevig voort stappende professor aan en weldra had hij hem te pakken. „Nog één ding, professor," zei hij bars." Als nu bij de politie eens blijkt, dat ik niets met die hele Kludde-zaak te maken heb, zult ge dan uw veront schuldigingen aan bieden?" Nu keek de professor toch even ver rast op. „Ge schijnt aardig zeker van uw zaak te zijn," zei hij ten slotte. „Goed dan, waarde heer. Ik wil U een eerlijke kans geven. Geeft U mij dat horloge maar. Ik deponeer het als gevonden voor werp bij de politie. Die moet dan maar uitzoeken wat er met dat hor loge aan de hand is. En als ge wer kelijk onschuldig zijt, dan bied ik U de vriendenhand. Is dat goed?" „Prima," zei de smid, blij dat professor Nosco weer een beetje milder gestemd scheen. Hij greep in zijn zak om het horloge te voor schijn te halen, doch wat was dat nu weer? In plaats van een hor loge had hij een glibberige pad in de hand. Kwakend sprong het beest weg. „Help!!" brulde professor Nos co, er eveneens vandoor springend. „Help!! Het betoverde horloge van de Kludde!" De smid was natuur lijk erg geschrokken en sprong angstig achter de vluchtende pro fessor aan. Deze scheen daar echter niet van gediend te zijn, want hij haalde plotseling een revolver te voorschijn en richtte die dreigend op de smid. „Handen omhoog!" brulde hij bars. „Nu heb ik er ge noeg van! Ik laat mij niet langer voor de mal houden! Dat horloge hebt ge daar zelf neer gelegd en die pad had ge natuurlijk ook al lang in de zak! Nee, meneer de Kludde! Uw spel is uit!" FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 29) Niettegenstaande dat, mag men ver wachten dat hij ze tot een goed einde zal brengen. Natuurlijk is niet te zeggen, of dit zal leiden tot ontslag van rechtsvervolging van Mullins. Het enige waarvan wij overtuigd zijn is dat de misdadiger niet ont snappen zal, indien deze meester- speurder het geval ernstig heeft aan gepakt." Flint keek met een cynisch lachje van de krant op en Judson, die juist hetzelfde bericht gelezen had, ving die-blik op. „Hoe zit dat?" vroeg hij. „Heeft die krant gelijk?" „Dat zal de tijd leren," antwoord de Flint, van tafel opstaande. „Mat- su, kan ik jou even op mijn kamer spreken? Over vijf minuten?" Matsu boog. „Natuurlijk, mijnheer Flint, ik zal zorgen er precies over vijf minuten te zijn." Matsu bleek een man van de klok, want vijf minuten later klopte hij bij Fint aan en vond hem daar met Jud son en Norton zo druk bezig de ka mer in alle hoeken en gaten te door zoeken, dat het een volle minuut duurde, voordat Flint, die hem met een gebaar uitgenodigd had plaats te nemen, zich tot hem wendde met de vraag „Matsu, ben je, nadat ik gister avond naar bed gegaan ben, nog hier in de kamer geweest?" „Gisteravond niet, mijnheer", ant woordde Matsu beleefd. Flint zag dat hij zijn vraag niet scherp genoeg had gesteld en verbe terde zichzelf dus meteen „Giste renavond was eigenlijk niet juist, want het was al vrijwel ochtend, voordat ik en mijn assistenten naar bed gingen. Ben je dus hier geweest na dat gedoe met die auto en nadat meneer Van Duyle in zijn kamesjas beneden kwam en weer met de lift naar boven ging? Je weet immers, dat er hier in huis omstreeks half drie vreemde dingen voorgevallen zijn?" „Natuurlijk weet ik daarvan af, mijnheer," antwoordde Matsu kalm. „Als hoofd van het personeel hier, is het mijn plicht te weten wat er voorvalt, vooral in de nacht. Ik heb iemand in die auto weg zien rijden en kort daarop terug zien komen. Hij werd de garage ingereden, maar ik kon niet zien, wie achter het stuur zat. Ik veronderstelde dat het mijn heer Van Duyle was, ...hij stapte uit in de schaduw van de bomen, daar door kon ik niet..." „Het was Van Duyle, is het niet?" vroeg Judson plotseling. Matsu schudde het hoofd. „Hij kan het niet geweest zijn, mijnheer, want mijnheer Van Duyle was op zijn kamer." „Hoe weet je dat zo zeker?" vroeg Roy met zijn gewone voortvarend heid. „Hoe weet je zo zeker, dat hij op zijn kamer was?" „Omdat hij er kort daarop uit kwam in zijn pyama en kamerjas en op pantoffels. De persoon door mij in de auto gezien was geheel gekleed en droeg een slappe hoed en een lan ge overjas... of regenjas." Matsu sprak nooit met veel na druk, maar toch met een beslistheid die overtuigend werkte. „Dus je beweert dat je daarna niet meer in deze kamer geweest bent?" vroeg Flint. „Je bent hier niet geweest, terwijl ik sliep?" „Zeker niet, mijnheer," antwoord de de butler, verwonderd over die herhaalde vraag. „Ik heb hier de kleren voor u en de heren neergelegd, toen u in de salon was en Miss Far- rington piano speelde. Ik meende, dat u wel graag andere kleren wilde hebben inplaats van uw avondkos tuum. Mijnheer Farrington heeft me opgedragen in dergelijke gevallen daarvoor te zorgen. Hij heeft steeds kleren in verschillende maten in voor raad voor zpn gasten." Flint knikte ongeduldig. Die kle ren konden hem minder schelen. „Weet je, dat er een geheime deur naar mijn kamer bestaat?" vroeg hij. „Zeker, mijnheer". Verschillende kamers hebben dergelijke deuren. De deur van deze kamer komt in die kleerkast uit." Matsu liep naar de kast toe en be keek de deur. „Die is kortgeleden open geweest, mijnheer", zei hij. „Niemand had enige aannemelijke reden hier binnen te komen. Ik zie vinderafdrukken.wel heel zwak, maar toch herkenbaar. Ik zal hier raad voor zijn gasten." „Je zult me een plezier doen met er voorlopig geen woord over uit te laten," zei Flint. „Iemand is tijdens mijn slaap hier geweest en heeft de bronzen schaal bij me gestolen. Dat was de echte, Matsu, die ik toeval lig in handen had weten te krijgen." „Er bestaat een legende, dat de Sjang-schaal niet blijvend in iemands bezit kan blijven, zolang er daarvoor niet drie personen vermoord zijn", zei Matsu op plechtige toon. „Eén man is gedood, toen hij de schaal probeerde te stelen uit de Verboden Stad. Lin Kitura was de tweede en. „Wie is de derde?" vroeg Roy be nieuwd. „Dat weten we nog niet, mijnheer", antwoordde Matsu. „Maar misschien begrijpt u nu mijnheer Flint, waar om u die schaal niet in uw bezit kan houden, zelfs niet in dit goed be schermde huis." Flint glimlachte om die bijgelovig heid. Maar toen hij zag, hoe ernstig de Japanse butler het opnam, zei hij „Misschien zit er toch wel iets in die legende, Matsu. En als dat zo is dan hoop ik te weten wie de derde is, die voor die offerschaal het leven ver liezen zal. Maar het gaat er nu om, dat die schaal vannacht van mij is ge stolen en dat ik graag jouw hulp zou hebben om de dief te vinden. Is Shorty Furer nog op je kamer?" De butler keek Flint verbluft aan. „Nee, mijnheer. Zijn kamer was vanmorgen vroeg al leeg en de deur stond open, toen de bovengang werd geveegd. Ik dacht, dat hij ergens voof u heen was. Wist u dan niet, dat hij weg was?" Flint bromde ontevreden voor zich heen en zei toen „Ik denk, dat we zo gauw moge lijk naar de stad terug moeten. Het is me vrij duidelijk wie tijdens mijn slaap in mijn kamer is geweest." Hij had dit nauwelijks gezegd, of er werd geklopt en toen Matsu de deur opendeed, zagen ze Shorty Fu rer op de drempel staan. Hij scheen erg uit zijn humeur. HOOFDSTUK XXII DE MAN AAN DE WERKBANK Zonder op anderen te letten, hep Shorty regelrecht op Flint toe en fluisterde hem iets in het oor. Daar na stelde de detective hem verschil lende vragen, waarop de zeeman ge jaagd antwoord gaf. „Matsu, 't is mogelijk dat ik in de loop van de dag het hele huis moet doorzoeken", zei Flint daarna. „Wil je zo goed zijn, aan alle huisgeno ten te zeggen, dat ze niet op ons moeten letten, als ze ons soms ergens tegenkomen?" „Zeker, mijnheer Flint", antwoord de Matsu. „Is er nog iets van uw dienst?" „Anders niets, Matsu. Ik ga nu naar de vierde verdieping. Mocht manager Farrington naar me vragen, zeg dan dat ik hem wel aan de lunch of later zal zien. Begrepen?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6