w/AAlwijkse en LAnQStRAAtse couRAnt De werkende gehuwde vrouw in£ons land wordt een geaccepteerd verschijnsel FILMJOURNAAL Het nobele negental „Volksuniversiteit" in Kaatsheuvel brengt een bijzonder aantrekkelijk en gevarieerd winterprogramma Musis Sacrum „DE LANGSTE DAG" Ook de schoenindustrie biedt deze categorie ruime mogelijkheden Nagenoeg iedere avond wordt opgeluisterd met films of dia s Bestuur niet erg enthousiast Anders gesteld Grote variatie Dit jaar geen bijbellezingen Nieuw systeem Programma realistische verfilming van de landingen in Ncrmandië VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 De tcho vad het Zuiöen Abonnement 85e JAARGANG No. 75 Uitgever ff/aal wij ksche Stoomdrukkerij "aa y Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 ~Rnrenur; Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 op de voet Het is de laatste jaren steeds dui delijker geworden dat de tewerkstel ling van de gehuwde vrouw in de be drijven, tot een door de maatschappij normaal geaccepteerd verschijnsel zal gaan uitgroeien. Het bedrijfsleven heeft vooral de laatste jaren een toenemende belang stelling aan de dag gelegd voor de gehuwde vrouw als werkneemster, voornamelijk, omdat het tekort aan mannelijke arbeidskrachten, de in dustrie dwong naar andere oplossin gen uit te zien. De bedrijven toonden zich over het geheel genomen wel bereid om met de wensen en de behoeften van deze vrouwen rekening te houden. Er zijn verschillende bedrijven, die de ge huwde vrouw welkom heten, ieder naar haar eigen voorkeur. De technische vooruitgang heeft vele nuttige en prettige gebruiks voorwerpen onder het bereik van ve len gebracht. Denk maar eens aan koelkasten, wasmachines en televisie toestellen. Deze gebruiksvoorwerpen zijn tamelijk kostbaar. Het gevolg is, dat er een drang ontstaat om het in komen te verhogen. Inkomensverho- ging alleen door loonsverhoging is niet altijd zomaar mogelijk, immers de lonen zijn afhankelijk van de pro- duktiviteit. Hoe hoger de produktie, hoe hoger de lonen en hoe hoger ook de welvaart. Een hogere produktie echter vraagt een groot aantal arbeidskrachten en die zijn zoals boven ook reeds werd gezegd schaars. In steeds meer bedrijven zien we dan ook de gehuwde vrouw haar intrede doen. Zij besteedt daar de tijd die ze overheeft op een nuttige manier en profiteert daardoor ook weer direct van de welvaart, die zij zich voor BXJDDEMEYER chemisch reinigen Grotestraat 95 waalwijk JULIANA REGINA 1963. Het is telken jare een verheugenis wanneer op onze redactie-tafel het boek binnen komt „Juliana Regina samengesteld door F. J. Lammens en uitgegeven door de drukkerij Hol- landia te Baarn. Juliana Regina 1963 bevat weer een schat van prachtige foto's van H.M. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de princessen bij officiële bezoeken, bij reizen in binnen- en buitenland, bij vakanties, bij ont vangsten van buitenlandse staats hoofden en hoge autoriteiten, kortom van al de belevenissen van ons Ko ninklijk Huis, samengevat in een zichzelf schept. Zij zijn door dit rui mere inkomen in staat om de vele nuttige en aangename dingen aan te schaffen, waardoor het werken van de gehuwde vrouw kan worden ver geleken met het roemruchte mes dat aan twee kanten snijdt. Immers niet alleen de industrie en daarmee het belang van de gehele gemeenschap is met de tewerkstel ling van de gehuwde vrouw gebaat, maar ook de gehuwde vrouw zelf. Er bestaat een grote variatie in de soorten van werk dat door gehuwde vrouwen kan worden verricht. Een industrie waar speciaal voor vrouwen licht en proper werk ligt te wachten is de schoenindustrie. Ook hier kun nen de werktijden zodanig worden aangepast, dat de huishoudelijke werkzaamheden niet in het gedrang komen. De laatste jaren is een groot aan tal gehuwde vrouwen het bedrijf in gestapt vooral in de grote steden. Gesteld mag worden dat ook nu voor de industrie in de minder ge- industrialiseerde gebieden, de tijd rijp is om werkgelegenheid te gaan schep pen. Wij hebben vorige week tijdens de uitreiking van de nijverheidsdiploma's en vakdiploma's aan een negental Kaatsheuvelse meisjes, die dit jaar zijn geslaagd voor het praktijkexamen van het onder auspiciën van de Stich ting Vakopleiding Schoenindustrie staande leerlingenstelsel, de euvele moed gehad om van dit nobele negental een plaat te trekken Het resultaat van deze plaattrekkerij" hebben wij IJ niet willen onthou den. Het was overigens ook voor ons zelf een grote voldoening te zien, dat ze er alle negen opstonden, want negen vrolijke dames op een plaat van 8 bij 11 cm krijgen, is nu niet speciaal een karwei om dagelijks op te knappen. Van links naar rechts (staande): A. H. M. Bergmans, C. P. M. van Wanrooy, J. M. E. van Riel, L. J. M. de Benis en C. Govers; (zittend) van links naar rechts H. Sulsters, C. J. Laros, H. Klis en G. M. Damen futMwdtoy boekdeel van 50 pagina's, vol met schitterende foto's en interessante bij schriften. Het is voor ieder Nederlander, zou den we zeggen, een genot dit werk aan te schaffen, met rust en studie te bekijken en te bewaren. Het is in de boekhandel te verkrijgen voor de prijs van f 3.25 Ook zijn de verschenen delen van Juliana Regina (15 delen), verkrijg baar, zelfs in prachtband, 't Is een schat deze foto-boeken te bezitten. Het bestuur van de Kaatsheuvelse "Volksuniversiteit" is er eerlijk voor uitgekomen. "Wij zijn niet bijzonder enthousiast over de gang van zaken En wanneer de heer J. Annegarn, deze klacht uit, dan doelt hij niet op het programma, dat het be stuur van de "Volksuniversiteit" voor het aanstaande vierde winter seizoen heeft weten samen te stellen. Met dat programma zit het alle maal wel snor. Het biedt tal van mo gelijkheden. Wij zouden het winter programma van de Volksuniversiteit in Kaatsheuvel het beste kunnen aan duiden als "voor elck wat wils Nee, er zijn heel andere proble men, die het bestuur liefst zo vlug mogelijk zag opgelost, namelijk de relatief geringe belangstelling die de Kaatsheuvelse bevolking voor deze instelling of vereniging - hoe U het ook noemen wilt - toontNiemand zal toch beweren, dat 200 leden in een gemeente van ongeveer 16.000 inwoners denderend te noemen is. Eigenlijk is het allemaal een beetje onbegrijpelijk. Een groot percentage van de Kaatsheuvelse en Loon op Zandse bevolking laat dagelijks de klacht over de lippen komen, dat er in de gemeente nu nooit iets te doen is, maar een groot gedeelte van ge noemd percentage neemt de kansen niet waar die hen door de Volks universiteit" worden geboden. Het bestuur heeft zich al vaak af gevraagd waar nu ergens de oorzaak gezocht moet worden, dat het aantal leden van 200 - waarmee men het allereerste seizoen van start is ge gaan - maar niet verder wil uit groeien. Is nu de "point van deze nare zaak te zoeken in de naam die ge hanteerd wordt? Bestaat de mogelijk heid dat een groot aantal mensen zijn afgeschrikt door het woord "Volks universiteit", doordat een bepaalde categorie misschien wel iets voor deze aangelegenheid voelt, maar wordt te gengehouden door het woord deel "Volks-", terwijl een nog groter gedeelte van de bevolking redeneert "misschien is het wel iets voor ons, maar dat "universiteit", daar kunnen wij toch niet aan Het lijkt dan een beetje op een vi cieuze cirkel, waar schijnbaar nooit een eind aan komt, omdat het een het ander weer veroorzaakt. Het probleem ligt hier inderdaad iets moeilijker dan het probleem dat de televisie met zich mee dreigde te brengen. Gebleken is namelijk, dat het medium televisie in Kaatsheuvel - Loon op Zand nagenoeg geen af breuk aan de Volksuniversiteit heeft gedaan, omdat de mensen die lid zijn graag de knop van hun toestel omdraaien, wanneer er tijdens een of andere avond een programma wordt geboden door de Volksuniversiteit. Hiermee is een enorme pluim gesto ken op de hoed van het bestuur van de vereniging, omdat t aan de steeds stijgende kwantiteit (dus niet kwali teit....?) van het aantal televisie programma's het hoofd heeft kunnen bieden, zodat het stil blijven staan van het aantal leden hier geen achter uitgang betekent. Ondanks dat, heeft het bestuur al vaak, niet-begrijpend het hoofd ge schud, wanneer bleek, dat het bij de oprichting van een of andere vereni ging storm liep met nieuwe leden, terwijl alle moeite en inspan ning van het bestuur van de Volks universiteit nieuwe leden aan te wer ven, nagenoeg zonder resultaat bleef, en dit, terwijl de programma s be slist niet "Klein-Steeds zijn opge zet Ook voor het aanstaande vierde winterseizoen heeft het bestuur naar stig gespeurd en alles in het werk ge steld om een veelzijdig programma voor de leden samen te stellen, waar door de gelegenheid wordt geboden om. de "achterstand in de mogelijk heden voor een verdere kulturele en algemene ontwikkeling"die volgens velen in Kaatsheuvel - Loonop Zand nog bestaat, volledig in te halen. Het bestuur is er inderdaad in ge slaagd, om, dank zij de enorme fi nanciële medewerking van het ge meentebestuur, en van parochiële in stellingen, een bijzonder aantrekke lijk en gevarieerd programma samen te stellen Zowel het begin (7 oktober) als de sluiting van het seizoen (8 april) brengt een programma vol humor. Het seizoen namelijk wordt ge opend met een optreden van de jour nalist en letterkundige Henri A. R. Knap, die in de Gildenbond een avond gaat verzorgen, die bestaat uit een bont mengsel van conference en anecdoten. De heer Knap, die dit programma brengt onder de titel "Gewone mensen voor de spiegel zal met zijn voordrachten putten uit eigen werk. Het seizoen wordt geslo ten door Fons Jansen met zijn caba ret "De lachende Kerk". Ook deze avond, die eveneens in de Gilden bond wordt gehouden, belooft een enorm succes te worden. Onlangs nog wijdde de Katholieke Illustratie een uitgebreide reportage aan dit eenmans cabaret. Daar tussen in liggen 17 avonden, die worden verzorgd door personen die allen op een of ander terrein gro te bekendheid genieten. In het programma is tevens een spreker opgenomen die een cyclus van vier avonden gaat verzorgen. Dan komt de filmrecensent B. Ber- tina n.l. films laten zien en bespre ken van Nederlandse cineasten. Al leen deze cyclus van vier vormt al een bijzonderheid waarvoor men anders stad en land zal af moeten. Het restant van de avonden is een bont allerlei van Diepzee duiken; naar Concilie en van Concilie naar Ge boorte-beperking. Voor het eerst is in het program ma van de Kaatsheuvelse Volksuni versiteit geen reeks van bijbellezingen opgenomen. Het bestuur heeft ge meend, deze bijbellezingen achterwe ge te moeten laten. Wel wil het bestuur van de Volks universiteit bemiddelen inzake orga nisatie en aantrekken van sprekers, die een bijbelavond kunnen verzor gen. Overigens is ook in de organisatie van de Volksuniversiteit nogal het een en ander veranderd. Het vroege re systeem van inschrijven heeft het bestuur van de Volksuniversiteit niet gehandhaafd. In de voorafgaande jaren namelijk was het zo, dat men voor minimaal vijf avonden moest inschrijven, terwijl men bij moest be talen wanneer men meer dan vijf avonden bij wilde wonen. Het bestuur heeft gemeend de za ken nu anders te moeten aanpakken. Voor het aanstaande winterseizoen betaalt iedereen, die lid van de Volksuniversiteit wenst te worden 7.50. Voor dit geld kan men - zonder 'enige bijbetaling - desge wenst alle 19 avonden bezoeken. Een klein rekensommetje maakt duidelijk, dat deze 19 avonden op 0-40 per avond komen. Wel wil het bestuur vooraf graag weten welke avonden ieder lid wenst te bezoeken in verband met het klaar zetten van stoelen en het serveren van koffie. Deze opgave is voor ieder lid geheel vrijblijvend, omdat men op 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.rn. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" vertoon van zijn deelnemerskaart al tijd toegang heeft tot iedere avond. Om lid te worden kan men tot zondag 22 september aan het secreta riaat, J. R. C. Hauwe, Wilhelmina- plein 10, Kaatsheuvel, of aan de Le vensschool, Mgr. Völkerstraat 91a, terecht. Het programma zoals dat door het bestuur is samengesteld vertoont een grote verscheidenheid. Naast een le zing van pater A. Kreykamp O.P. uit Nijmegen over "Het moderne godsdienstige leven", is er een voor dracht opgenomen die wordt gehou den door Dr. A. H. Witte, verbon den aan het gerechtelijk laboratorium van het Ministerie van Justitie in Den Haag over "Wetenschappelijke be strijding van de misdaad Een cy clus van vier avonden over Neder landse cineasten en hun iverk" zal worden verzorgd door de filmrecen sent B. J. Bertina uit Amstelveen. Bernard Kruyssen, fotograaf en ci neast komt een lezing verzorgen over "Jacht onder water"terwijl mevr dra. J. M. Perquin-Gerris uit Bloe- mendaal het onderwerp zal behande len "Kleuter - schoolkind". Een twee de voordracht wordt door haar ge houden over de "Puberteit Wo nen, heden en morgen" zal door de heer H. F. v. d. Ven uit Tilburg wor den verzorgd, terwijl Nico Verhoe ven uit Amsterdam, letterkundige en medewerker van het Instituut voor industriële vormgeving, een voor dracht houdt over Verantwoorde vormgeving aan onze industriële pro- dukten'. Mr. P. J. H. Duyx uit Vught komt naar Kaatsheuvel om er een lezing te houden over De erva ringen van een officier van Justitie terwijl dr. A M. Smulders uit Breda een bespreking zal leiden over "Problemen rond geboorteregeling en huwelijksgeluk" Dr. W. P. Theunissën uit 's-Bosch, bekend om zijn lezing Rome - Con- stantinopel - Moskou zal nu een causerie komen verzorgen over "Het eeuwige Rome". Prof. Dr. C. F. Pauwels O.P. uit Nijmegen, die op 5 febr. juist teruggekeerd zal zijn van de tweede zittingsperiode van het concilie, behandelt het onderwerp "Het concilie een menselijke aangelegenheid"Dr. L. LTerstoet S.M.M., eveneens uit Nijmegen, komt spreken over "Het Moderne Israël Tot slot komt pater A. Bouchier S. M. A. te Cadier en Keer een voor dracht houden over "Van oerwoud- ritme tot spirituaal gospelsong Op 8 april volgt dan in de Gildenbond de sluitingsavond van het wintersei zoen 1963 - 1964. Vrijdag tot en met donderdag wordt in Musis Sacrum een heldenepos uit de Tweede Wereldoorlog vertoond in de film "De Langste Dag Deze wit-zwart rolprent, die in totaal drie uur duurt, is gebaseerd op de over de gehele wereld beroemd geworden roman van Cornelius ülZuteur heeft in zijn boek "De Langste Dag" getracht de angst, de moed en de wanhoop te beschrijven van die duizenden Amerikanen en Britten, die tijdens de Tweede Wereldoorlog de geslaagde landings pogingen ondernamen op de kust van Normandië. Bij de verfilming hebben zowel Amerikanen, Britten als Duitsers sa mengewerkt om een zo waarheidsgetrouw mogelijk eindproduct te krij gen. De voorbereidingen tot de landin gen van de Geallieerden in Norman dië - de grootste militaire operatie uit de geschiedenis - strekten zich uit over een periode van twee jaar. Het speurwerk echter naar de ge beurtenissen tijdens de landingen en ook in de dagen nadien, worden tot op de huidige dag voortgezet, niet al leen door auteurs, maar tevens door militaire deskundigen. De film "De Langste Dag" is een der resultaten van dit speurwerk. Het is een uitgave geworden (uiteraard gecomprimeerd) van de vele kritieke gebeurtenissen die uitendelijk het verloop van de operaties in de lucht, ter zee en te land zouden bepalen. Dat betreft dan evenzeer de tegen slagen als de hoogst fortuinlijke toe valligheden, omdat de invasie zowel aan het een als aan het ander rijk was. Dat het er bij deze film om ging de invasie zelf weer te geven - of anders gezegd, dat het er bij de ver filming om ging de waarheid geen geweld aan te doen was volstrekt geen handicap. De werkelijkheid tij dens de landingen was vaak fantas tischer dan de eigenlijke fantasie; dit gold met name bij kritieke situaties. Deze regel gold in die dagen zowel voor de aanvallers als voor de ver dedigers, omdat beide groepen ge confronteerd werden met de meest

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13