wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRvnt De Miljoenennota 1964 vertoont een tekort van „slechts" f 1.628 miljoen Hoogste prioriteit oplossing woningnood Samenvattend begrotingsbeleid Omschrijving komsten 1963 ting 1964 Gewone Dienst Uitgaven Middelen 9.852 10.217 10.413 11.097 Saldo 365 684 Buitengewone Dienst Uitgaven 2.399 Middelen 486 2.443 379 Saldo - 1.913 - 2.064 Gehele Dienst Uitgaven Middelen 12.251 10.703 12.856 11.476 Saldo - 1.548 - 1.380 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 75 e tcho vAn het Zuióe Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieiei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 208, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Regering is ernstig bezorgd over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen de Nederlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke om standigheden, waarin vooral de veehouderij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijks middelen, de uitkomsten van de melkveehouderij trachten te verbe teren. Structuele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het Ctat- wikkelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waardevol hulpmid del zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aan gevraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. De regering is voornemens de verschillende vraagstukken, die ver band houden met de ruimtelijke ordening, sterk te coördineren en in te passen in één beleidspatroon. De regering is verontrust over het toenemen van het aantal ver keersongelukken. Zij zal verdere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. Dinsdag 17 september heeft Koningin Juliana tijdens de opening van de Staten Generaal in Den Haag, zoals ieder jaar gebruikelijk de Troonrede uitgesproken. In deze Troonrede zijn een gedeelte van de plannen kenbaar gemaakt, die de regering heeft voor het komende regeringsjaar. Wij laten hieronder de letterlijke tekst van de Troon rede volgen, zoals die afgelopen dinsdag door H.M. Koningin Juliana is uitgesproken. „Leden der Staten Generaal, In deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samen werking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Ver dragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwezenlijkt. De opvatting van de regering is steeds geweest, dat deze verdragen de totstandkoming beogen van een open en democra tische Europese gemeenschap, een gemeenschap, die niet een verdelen de, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en' hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van ge lijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ontwikkeling van de constructieve krach ten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van bovengrondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leveren tot de gezamenlijke verdediging in Atlantisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdragen om de tarief onderhande lingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de internationale proble men van de landbouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwikkeling van 't internationale handelsverkeer inluiden. Zowel tijdens de tarief onder handelingen als tijdens de Wereldhan delsconferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, ver dienen de problemen van de ontwikkelingslanden bijzondere aandacht. Vermindering van de belemmeringen in het handelsverkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het economische leven in de ont wikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende welvaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig programma van hulpverlening binnen het Koninkrijk en daarbuiten in verschei dene bilaterale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dat de betrekkingen tot Indonesië be langrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn gezet naar normali sering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde-Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goed keuring worden voorgelegd. De regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding bin nen het Koninkrijk der Nederlanden zal worden bestendigd. De Ko ninkrijksgedachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwikkeling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek worden ingesteld naar de voor uitzichten op middellange termijn voor onze volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal rekening wor den gehouden met de wijze waarop de commissie van de Europese Economische Gemeenschap zich een dergelijk onderzoek in Europees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzondere verhoging van de landbouw uitgaven zal de Rijksbegroting voor 1964 een groter toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aan vaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationaal inkomen. Uit een oogpunt van conjuctuurbeinvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Comptabiliteitswet zal U deze zittings periode worden aangeboden. De Regering vertrouwt, dat het georganiseerde bedrijfsleven, dat in eerste instantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkosten stijging voor 1964 binnen aanvaarbare grenzen zal houden. Naar haar mening worden deze grenzen primair bepaald door de macro-econo mische productiviteitsontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investeringsniveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het bui tenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijsnelen die een ern stige inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraagstuk on der ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de conjuctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voeren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loon beleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededin gingsbeleid bevorderen. De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouder domsvoorziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ontvangst van het advies van de Sociaal Economische Raad uitwerken. Nadat het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken het beraad over een nieuwe pensioenwet heeft beëindigd, zal de Regering een desbetreffend wetsontwerp indien en. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkings sfeer van de Interimwet mvaliditeitsrentetrekkers beoogt de Regering een verdere verbetering van de voorzieningen ten behoeve van de gehandicapten. Een wetsvoorstel om de inkomensgrens in de Alge mene kinderbijslagwet te doen vervallen, zal U binnenkort bereiken. De Regering acht de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een be langrijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal Economische Raad over de herziening van de Wet op de bedrijfsorga nisatie tegemoet. In een tijd, waarin de toenemende industrialisatie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevaren' van de mens in zijn levens milieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfondswet en de Wet op de zieken huistarieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Algemene bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woonwagenwet wor den ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. In de regeringsverklaring van 31 juli is uiteengezet van hoevee] belang de Regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijk euvel heeft zij de hoogste pri oriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk worden gemaakt op de norm, die voor de laatste stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een saiheristel van maatregelen de producti viteit en de totale productie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouwprogramma vermelde totaal van 90.000 woningen uit te komen. De Regering zal blijven streven zowel naar ontplooiing van het Europese landbouwbeleid als naar verhoging van de rentabiliteit van De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belang rijke plaats in het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zul len wetsontwerpen worden ingediend met betrekking tot het verbin- tenisrecht en onderdelen van het burgerlijk procesrecht. De Regering acht de voorgestelde vernieuwing van de regelen omtrent de rechts positie van de vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwikkeling is van grote betekenis, omdat daardoor het eigen karak ter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De regering hoopt daarom, dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie zullen worden behandeld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toeneming van de materiële welvaart en de geestelijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwik keling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het ver leden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzakelijk. Om deze redenen zal de Regering de uitbreiding van de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de vernieuwing van ons onderwijsbestel, als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor volwassenen een doelbewuste bevor dering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrijetijdsbesteding, een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplossing en velerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begro tingsbehandeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden ge nomen, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten- Generaal, in het thans aanvangende parlementaire jaar een vrucht baar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van Uw verantwoorde lijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste! Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." 17 september 1963. In de ontwerp-begroting 1964, die de minister van Financiën dinsdag middag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, worden de totale rijksuitgaven geraamd op f 12.856 min. en de middelen op f 11.476 min. zodat het tekort wordt geschat op f 1.380 min. Met inbegrip van enkele additionele posten, grotendeels leidende tot hogere uitgaven, ontstaat een tekort van f 1.628 minIn de Miljoenennota vestigt de Minister er de aandacht op dat de ontwerp-begroting 1964 voor wat het overgrote deel van de posten betreft opgesteld is door het vorige Kabinet. De financieringsbehoefte van het Rijk in 1964, waarbij mede rekening is gehouden met een bedrag van ongeveer f 125 min. ter dekking van het tekort van het Gemeentefonds, wordt berekend op f 1,7 mil jard. Hierin zal tot een bedrag van f 750 min. kunnen worden voor zien met middelen van de voorinschrijfrekeningen; voor het overige deel zal een beroep nodig zijn op de kapitaalmarkt Aangezien in het budgettaire kastekort bijna f 500 min. is begrepen wegens aflossing van de binnenlandse staatsschuld, zal het Rijk voor eveneens bijna f 500 min. een beroep moeten doen op netto bespa ringen van andere sectoren. De verhoudingen tussen totale besparin gen en investeringen geeft de minister van Financiën het vertrouwen dat hetmogelijk zal zijn het tekort geheel op de kapitaalmarkt te fi nancieren. m Realisering van de vele wensen met betrekking tot overheidsvoorzie ningen is slechts mogelijk binnen de grenzen die door het reële nationale inkomen worden gesteld. Tegen deze achtergrond is de regering voorne mens voort te bouwen op de door het vorige Kabinet gelegde grondslag voor een structureel begrotingsbeleid. Bij de verdeling van de beschik bare ruimte geeft het Kabinet zoals in de regeringsverklaring van 31 juli 1963 is vermeld, de hoogste priori teit aan de oplossing van de woning nood. In een nota die op korte ter mijn aan de Staten-Generaal zal wor den overgelegd, zullen uitgebreide beschouwingen worden gewijd aan een groot aantal onderwerpen die het woningbeleid betreffen. Het geven van de hoogste prioriteit aan de be vordering van de woningbouw heeft, voor zoverhet realisatie van het wo ningbouwprogramma betreft, vrijwel geen invloed op de ramingen voor de uitgaven in de ontwerp-begroting 1964, daar deze betrekking hebben op de reeds vóór 1964 in uitvoering zijnde woningen. Naar de regering verwacht zal een geleidelijke verwer kelijking van de gedachte, neerge legd in de hiervoor bedoelde nota, leiden tot hogere uitgaven dan in de ontwerp-begroting zijn geraamd. Voor 1964 zullen zij echter van beperkte betekenis zijn. Het Kabinet is voorts van oordeel dat eliminering van de invloed der progressie op de opbrengst van de belasting dringend geboden is, voor zover dit althans in overeenstemming is te brengen met het toekennen van voorrang aan de bevordering van de woningbouw. Ook aan de uitvoering van het landbouwbeleid, zoals dit in de regeringsverklaring is uiteengezet, dient een hoge prioriteit te worden toegekend. Voorts is van grote bete kenis dat voldoende middelen ter be schikking worden gesteld voor de uitvoering van een doeltreffend be leid ten aanzien van de ontwikke lingslanden, sociale zorg en andere bestaande staatstaken, waaronder on derwijs en waterstaat een kwantita tief belangrijke plaats innemen. Uitgaande van een structurele groei van het nationale inkomen met 4 kan de toelaatbare stijging van de rijksuitgaven voor de jaren 1964 tot en met 1967 gesteld worden op ongeveer f 425 min. De minister van Financiën betreurt dat deze stijgings norm in de ontwerp-begroting 1964 wordt overschreden. De oorzaak hiervan is gelegen in het treffen van voorzieningen ten behoeve van de landbouw, die, zoals reeds is opge merkt, een hoge prioriteit hebben. Het is niet mogelijk gebleken voor het grote hiermede gemoeile bedrag volledige compensatie te vinden bin nen de begroting 1964 die bij het optreden van het Kabinet reeds gro tendeels was voorbereid. De over schrijding zal in de komende jaren moeten worden ingehaald. Naar het oordeel van de regering maakt de voor 1964 verwachte ex pansie een voorzichtig beleid ten aan zien van de bestedingen gewenst. Met het oog op de gespannen ar beidsmarkt zal van de overheidsfi nanciën eerder een remmende dan een stimulerende invloed op de economie moeten uitgaan. De regering is voor nemens de extra stijging van de be lastingopbrengst tengevolge van het progressie-effect in 1964 nog te la ten doorwerken, waardoor de ont werp-begroting 1964 aan de hier voor geformuleerde eis zal voldoen. Deze globale conjunctuurpolitiek kan worden versterkt door maatregelen, die er op gericht zijn partiële on evenwichtigheden in de economische situatie - met name in de bouw sector - op te heffen. Vermoede- Ontwerp- lijke uit- Begro- Bij het opstellen van de begroting is uitgegaan van de volgende punten 1. Voor 1964 zal het woning bouwprogramma een minimum van 90.000 woningen omvatten, te weten 45.000 woningen op grond van de Woningwet, 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde wonin gen. Voor de financiering van de woningwetbouw is voor 1964 een be drag van f 925 min. in de begroting opgenomen. 2. De uitgaven ten behoeve van

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1