wAAlwnkse en LanQStRAAtse coucant Haags Matrozenkoor ■r IMHf COLLECTE: KOMENDE WEEK fl Veranderingen in werkcomité 23 tot 28 september Waalwijkse gemeenschap ondenkbaar zonder de „Broeders gaaME-aEigl- 5f!| BROEDER OVERSTE BELLARMINUS Iri pa VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 75 vniJUAu ori* j.uiuiiu*v De tcho Vc\n het Zuiöen A KrvTi ivn ^itl f Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres. ,.ECHO" Kroniek van 50 Vijftig jaar in de geschiedenis van het Waalwijkse klooster van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis is ogenschijnlijk slechts een kwestie van komen en gaan. Komen en gaan van niet minder dan 226 Broeders, komen en gaan van 11 Oversten. Toch is het meer: wanneer we de door Broeder Romualdus verstrekte kroniek nagaan van gebeurtenissen onder de 11 Oversten van het Waalwijkse klooster van de Broeders, lezen we daarin tevens het wel en wee van het convent, de gelukkige stappen voorwaarts en de tegenvallers. a Tegenvallers als die in de eerste Waalwijkse jaren van de Broeders van Maastricht: in elk van de jaren 1914, 1915, 1916 en 1918 stierf een van de Broeders: achtereenvolgens Broeder Werner, Broeder Leander, Broeder Magnus en Broeder Robertus. Gelukkige stappen voorwaarts als de uitbreiding van de school in 1918 onder pastoor van Kemenade, toen Broeder Eustatius nog steeds Over ste was. Interessant is het wellicht ook voor hen die met zoveel plezier aan hun schooljaren terugden ken na te gaan waar die broe ders van „toen"? gebleven zijn. Wanneer we dat voor 226 broe ders moeten doen zullen vele kranten te klein zijn. Daarom beperken we ons tot de kroniek van de 11 Oversten. Aan Broeder Eustatius, de eer ste Overste, besteedden we reeds in ons vorige artikel ruime aan dacht. Zijn opvolger, Broeder Victorinus, bleef slechts twee jaar in Waalwijk en vertrok daarna evenals zijn voorganger naar de Missie. Bij het uitbre ken van de Tweede Wereldoor log was hij op vakantie in Ne derland en dat bespaarde hem het lot, dat Broeder Eustatius in het Jappenkamp van Ambara- wa trof. Broeder Victorinus was achtereenvolgens werkzaam in het schippersinternaat te Maas tricht en in Nijmegen als Over ste, in Schiedam en weer in Nij megen, maar nu ook daar in het schippersinternaat. Hij is thans rustend in het Moederhuis te Maastricht. BROEDER EDGARD: NIEUW KLOOSTER Onder Broeder Edgard kwam een nieuw klooster tot stand. De Broeders verhuisden van de panden Grotestraat 198 en 200 (zie foto) naar het nieuwe ge bouw achter de school. Op 12 juli 1924 werd het nieuwe kloos ter door Pastoor van Riel, in aanwezigheid van o.m. Pastoor Buys, ingewijd. Broeder Edgard nam ook de eerste voorbereidingen voor de aankoop van grond voor de bouw van een bescheiden bui tenverblijf, gelegen achter het kapelletje aan de Kloosterweg. Na zijn verblijf in Waalwijk was Broeder Edgard o.m. lid van het Hoofdbestuur van de congre gatie en Vicaris. In 1952 over leed hij in het Moederhuis. Broeder Theodardus was niet minder dan zes jaar overste in Waalwijk: van augustus 1925 tot augustus 1931. Hij kon voortbouwen op de ac tiviteiten van zijn voorganger en zo kon al spoedig het „Buiten goed" in gebruik worden geno men in wat al spoedig door de volksmond „het broedersbos" werd genoemd. Broeder Theodardus was na zijn Waalwijkse periode als le raar verbonden aan het bekende internaat St. Louis te Weert. In 1935 overleed hij op 68-jarige leeftijd. MOZAÏEK in nieuwe RAADSZAAL Onder het „bewind" van Broe der Serafinus werd op 2 novem ber 1935 in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis namens de Congregatie van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maastricht een mozaiek aange boden. Het kunstwerk was ver vaardigd door Broeder Cephas (Stauthamer). Broeder Serafinus maakte nog een hele omzwerving langs de Nederlandse instellingen van zijn congregatie en is thans rustend in het huis te Brunssum. LUISTERRIJKE VIERING Dit is de enige terminologie die past voor het grootse feest, dat de Broeders werd bereid toen zij in 1938 hun vijf en twin tig jarige aanwezigheid in Waal wijk vierden. De schooljeugd had reeds voor de 28e augustus ervaren, dat het met de broeders goed feesten is. Br. Overste Monulphus (thans Overste in het Instituut voor Slechthorenden te St. Mich.ges- tel) heeft op die 28ste augustus de vele dankbetuigingen van de Waalwijkse gemeenschap in ont vangst mogen nemen. Hoogte punt van het feest was de door Pastoor Heezemans opgedragen H. Mis. Bleek in 1938 al, dat de broe ders onvervangbaar in het Waal wijkse leven waren ingegroeid, nog duidelijker werd dat in de spoedig volgende, bange oorlogs jaren. De leiding was toen in handen van broeder Leo. BANGE JAREN Het zijn bange jaren voor hem geweest. De Duitsers vorderden de St. Petrusschool al spoedig voor inkwartiering. Er moest vanaf dat moment in alle moge lijke en onmogelijke lokalen school worden gedaan. Was een maal een goed vervangend lo kaal gevonden, dan vonden de Duitsers dat ook goed en ston den de broeders en de jongens weer op straat. De voormalige tekenschool in de Stationsstraat werd om hygiënische redenen afgekeurd. In de Theresiaschool werd om beurten les gegeven. Bij Frans van Helvoirt in de Putstraat werden twee klassen ondergebracht, ook bij van Hees been-Ketels tegenover het sta tion en in de kinderkamer van mevrouw Hoffmans. In de re creatiezaal van het klooster huis de ook een klas. De Broeders be hielpen zich in die tijd met de spreekkamers. Voor al die schoolgebouwen was weinig of geen stook: de kinderen zaten met winterjassen en dassen aan in de klas. In die sombere oorlogsjaren moeten de vele toneeluitvoerin gen, die de leerlingen gaven voor de ouders, een hele opluchting zijn geweest. De dagen rond de bevrijding van Waalwijk zijn voor de Broe ders het angstigst geweest. Wie herinnert zich niet de oproepen van de Duitse terugtrekkende bevelhebbers op 28 en 29 okto- 'j Het klooster na de ver bouwing van de jaren 1955-1956. Links de ka pel en rechts de recrea tiezaal, die uitkomt op de kleine, doch fraai aangelegde tuin. Het programma voor de feeste lijkheden op 24 november is nog niet helemaal bekend. Van de zijde van het werkcomité heeft men ons echter bericht, dat de feestdag geopend wordt met een plechtige H. Mis in de kerk van St. Jan. Tijdens deze H. Mis zal het bekende Haags Matrozen- koor de vaste gezangen zingen uit de Mis van Casiciolini. Het Haags Matrozenkoor staat dan onder leiding van Sipke de Jong. De wisselende gezangen zullen worden uitgevoerd door het pa rochiële zangkoor van St. Jan, dat onder leiding zal staan van de heer G. A. Duyvelaar. Het werk-comité deelt mede, dat de COLLECTE voor de aanbieding van een ge schenk aan de jubilerende Broeders gehouden zal worden in de week van Dit geldt nagenoeg voor alle wijken. Een enkele uitzondering is mogelijk en daar zullen dan de collectanten een week later verschijnen. ber 1944 voor de Waalwijkse mannen van 16 tot 60 jaar om tankvallen te graven. De Broe ders zijn niet gegaan en zoch ten voor de reeds vallende En gelse granaten bescherming in hun schuilkelders, waarin ook de buren een veilig heenkomen zochten. Die 30ste oktober werd de St. Petrusschool weer in orde ge maakt voor een Schotse inkwar tiering. Hoezeer het werk van de Broe ders tijdens de oorlogsjaren werd gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat in 1950 niet minder dan zeven Broeders toen weer uitgezwermd over heel Ne derland onderscheiden wer den door het Nederlandse Rode Kruis voor bewezen diensten in oorlogstijd. In 1946 werd Broeder Leo overgeplaatst naar Roermond, waar hij tot 1950 eveneens Over ste was. Daarna was hij nog Overste in Schiedam en Weert en juist vandaag 19 septem ber 1963 vertrekt hij als Overste naar Lahore in West- Pakistan. HERSTEL EN NIEUWE UITBREIDING Het noodzakelijke herstel na het verblijf van de Duitse bezet ters en de geallieerde bevrijders in de St. Petrusschool werd ter hand genomen onder leiding van Broeder Julianus. Deze zag de school zich zodanig uitbreiden, dat in september 1947 drie eer ste en drie tweede klassen moes ten beginnen. Het was duidelijk, dat een eigen jongensschool in de Antoniuspa- rochie meer dan noodzakelijk werd. Een besluit om te komen tot de oprichting van een eigen jongensschool en een jongens- ULO werd op 11 dec. 1947 door het kerkbestuur van de Anto- niusparochie genomen. Het be roep dat het kerkbestuur daarna deed op het Hoofdbestuur van de Broeders te Maastricht werd in beginsel aanvaard. Burge meester Lambooy en Broeder Overste togen samen naar Den Haag om zo spoedig mogelijk aan het bouwen te kunnen gaan. Dat was op 21 juli 1948 en op 9 november komt dan het bericht, dat in 1949 met de bouw van de school begonnen mag worden. Op zondag 28 augustus 1949 werd de nieuwe Aloysius- school ingezegend. Broeder Al- winus werd hoofd van de school, waarvan twee klassen tijdelijk werden afgestaan aan de ULO, die onder leiding van Broeder Eugenio gelijktijdig startte. Het oude klooster, gevestigd in de panden Grotestraat 198 en 200 Het gebouwtje met het kruis was toen als kapel in gebruik. Tot 1924 woonden de Broeders hier. Pastoor Verhagen kon tevre den zijn. De door hem zo fel be geerde ULO was er: en wel met 35 leerlingen. Nu was het wer ken geblazen voor een eigen ge bouw van de ULO. Dat werk werd afgerond in 1957 toen de prachtige St. Michaëlschool tot stand kwam. Vanaf 18 novem ber 1951 was de Michaël-ulo echter al zelfstandig gehuisvest. Deze nam met veel energie 'n grondige restauratie van de St. Petrusschool op zich. Hij deed geen half werk: er kwam nieuwe verlichting, de ramen werden veranderd, ombouw van de ver warming, nieuwe kasten, nieuwe borden en een nieuw riolering stelsel werden gerealiseerd. Onder zijn leiding namen de Broeders de leiding van de jon gensschool in Besoyen op zich. Broeder Kostka werd er hoofd. Broeder Bellarminus moet zeer energiek geweest zijn: hij nam ook het initiatief tot de verbouw van het klooster, waar mee in augustus 1955 werd be gonnen. Op 14 november kon de vlag al in top: de recreatie zaal en de kamers daarboven waren gereed. Juist toen broeder Bellarminus vergunning had gekregen voor de verbouwing van de kapel werd hij overge plaatst naar Schiedam. Thans is hij werkzaam in Helmond. NIEUWE KAPEL De totstandkoming van de nieuwe sobere èn stijlvolle kapel geschiedde toen Broeder Reginus overste van het klooster was. Deken van den Hurk wijd de op 18 december '56 de nieuwe kapel plechtig in. Onder Broeder-Overste Reginus had de inzegening plaats van de Pastoor Kuypersschool. Broeder Reginus werd in augus tus 1960 overgeplaatst naar Ven- lo, waar hij zeer onverwacht overleed in de nacht van 18 op 19 september van dat jaar. LAATSTE IN DE RIJ: BROEDER LIBERIUS Thans is Overste, de nog jonge Broeder Liberius. Hij stond voor het niet zo gemakkelijke besluit om de nog jonge ULO-school in de Antoniusparochie aan leken- onderwijzers over te laten. De Broeders zijn steeds meer en dringender nodig in de ontwik kelingslanden. Ook deze overste mocht al er varen hoe dankbaar de Waal wijkse gemeenschap de Broeders is: de belangstelling bij het feest toen Broeder Romualdus 25 jaar in Waalwijk was, was meer dan overweldigend. Onder Broeder-Overste Libe rius had de uitbreiding plaats van de Michaël-ulo. NIET HET EINDE Deze opsomming kan niet het einde zijn van het verhaal van de Broeders in Waalwijk. Daar bij zou nog moeten genoemd worden het werk van de Broe ders voor het jeugdvoetbal, voor het ontwikkelingswerk van de K.A.B., voor de Levensschool, voor de toneelverenigingen en andere hobbyclubs bij „De Terp" en bij het jeugdwerk in de An toniusparochie. Niet alleen in het verleden, maar ook in het heden vinden we belangrijke aanknopingspun ten voor een waardering van het werk van de jubilerende Broe ders. it- -:¥'ï Broeder Liberius laatste in de rij Ere-comité opgericht Het initiatief van het werk comité voor het feest van de Broeders wordt allerwegen in Waalwijk met instemming be groet. Deze instemming blijkt wel het allerduidelijkst uit de spontane toezegging van vele vooraan staande Waalwijkers, zitting te nemen in het Ere-comité, dat de activiteiten van het werkcomité ondersteunt. Van het gevormde Ere-comité maken deel uit de pastoors van de vier bestaande parochies, t.w. de Hoogeerwaarde Zeergeleerde Heer dr. B. J. R. M. v. d. Hurk, de Zeereerwaarde Heren A. F. L. van Brekel, J. C. J. Verbiesen en M. D. Lam, alsmede bouwpas toor J. Oomenis. Burgemeester Teijssen en de wethouders J. J. M. van Hees- wijk, K. J. van Laack en C. P. v. d. Hoven treffen we ook aan onder de leden van het Ere-Co- mité, dat in alfabetische volg orde nog de voigenae personen uit de Waalwijkse burgerij om vat: P. Dirks, M. F. M. van Gurp, notaris; J. H. W. Kobben, direc teur Gemeentewerken; J. de Kort, voorzitter Waalwijks Be lang; H. E. H. Langemeijer, arts; P. J. A. Lenglet, arts; J. Mai- burg; A. G. Meijs, voorzitter Katholieke Middenstandsbond, afdeling Waalwijk; C. A. van Mosselveld, voorzitter K.A.B., afdeling Waalwijk; A. L. Pelt, directeur Gemeentelijke Gas-, Licht- en Waterbedrijven; H. J. G. M. Peters, notaris; Ed. G. M. van Rooy, arts; J. Tielen; J. Tim mermans; drs. G. J. de Vries. De hoofden van de talrijke scholen in Waalwijk steken hun waardering voor het werk van de Broeders ook niet onder stoe len of banken en ook hun na men treffen we aan bij het Ere- comité: mej. J. N. H. van Ber- kel; mej. H. Gedden; Eerwaarde Zuster M. Godelinde; mej. A. J. Hendriks; mej. H. M. Hoffmans en mej. A. Wijgergangs; de he ren P. J. M. Brock; J. E. M. van Boxtel; M. C. Goudberg; M. C. M. v. d. Heyden; dr. ir. H. van Laarhoven; ir. J. Roelofs Heyer- mans; C. J. van Roy; D. Schou ten; L. Sipkens; G. Smits; C. J. N. van Steenderen; H. v. d. Veen; L. J. Vercammen en W. van Warmerdam. WERKCOMITÉ GEWIJZIGD In het wei^ïcomité hebben zich sinds onze eerste publicaties en kele mutaties voorgedaan. Het comité bestaat thans uit de he ren H. Bergmans, A. van Bladel, H. van Bladel, J. Brok, P. van Engelen, B. van Heeswijk, C. van Huiten, A. de Kort, A. van Loon, J. van Loon, Th. de Mun- nik, A. Pullens, H. Teurlings en Th. Verwiel.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5