wAAlwi]kse en LAncjStRAAtse couRAnt Gemeente Waalwijk koopt grond aan t.b.v. havencomplex Gemeenteraad Sprang-Capelle B.en W. vragen ruim f137.000 voor sporthal Soekaino dreigt weer Noodsituatie vraagt dringend om oplossing Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Geknipt voor U, mijnheer Stassar - Waalwijk DE ATOOMBOM 'n „PAPIEREN TIJGER" B. en W. vragen f 20.000.- subsidie voor retraitehuis Loyola" in Vught G.S. keurde gemeentebegroting goed speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Nieuwe gemeentesecretaris wordt vrijdag beëdigd hict* a Gemeente gaat 5 woningwetwoningen verkopen Verhuurd tot en met december 1964 Ongezonde toestand 129.- HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg Centrale verwarming in gemeentehuis zal worden gemoderniseerd Hoge Akkerweg wordt voorzien van moderne straatverlichting VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 85e JAARGANG No. 77 Vitijuüu oarxüiuuiiiv De tcho van het Zuióen Abonnement 22 cent per week per kwartaal franco p.p 10 cent per m.m. Advertentieprijs: Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Tel. 04167-2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Voor de aanleg van de haven en de aanleg van het ten oosten en ten westen van de haven geprojecteerde industrieterreinen, heeft de ge meente de beschikking nodig over meerdere percelen grond, die op het ogenblik nog in bezit zijn van verschillende particulieren. De ge meenteraad van Waalwijk zal donderdagavond de beslissing laten vallen over de voorstellen die het college van B. en W. de raad hier over heeft gedaan. derdagavond krijgen te beslissen over de aankoop van 20.80 m2 grond, in eigendom van A. Ophorst uit Sprang-Capelle. Deze aankoop is nodig voor het partieel uitbreidings plan bungalow en villapark Meer- dijk. De grond is gelegen ten oosten van de Kloosterweg, ten zuiden van de derde Zeine. Met zeven eigenaren van gron den, gelegen ten westen van de Zo- mer'dijkweg, is overeenstemming bereikt over de aankoop van die gronden door de gemeente. Van de heer G. J. v. d. Broek wordt een perceel grond aangekocht van 1 55 00 ha. van C. W. A. Laurijssen uit Roosendaal 2.30.00 ha., van H. W. Piggen uit Udenhout 35.40 aren, van mevrouw A. C. M. Claesen- Schoenmakers uit Tilburg 87.50 aren en 1.70.40 ha., van P. M., E. M., P. C. en M. J. van Spaandonk uit Kaatsheuvel en Raamsdonks- veer 58:90 aren en 74.80 aren, van H H. Thomassen 1.59.00 ha. en van J. A. Verhoeven uit Sterksel 98 aren en 36.30 aren. Eveneens is door de gemeente overeenstemming bereikt met een tweetal eigenaren van percelen, die de gemeente nodig heeft voor de aanleg van de haven en het ten oosten van de haven geprojecteerde industrieterrein. Het betreft hier een perceel van J. A. v. d. Broek, groot 1.08.40 ha en een tweetal per celen van mevr. W. C. M. Sweens- Vermeer uit Helmond, groot 1.46.90 ha. en 0.32.20 aren. Tenslotte zal de gemeente grond aankopen van Th. M. Brabers en wel 10.770 m2, van D. J. H. Tussenbroek 15.580 m2, van A. P. M. en P. J. van Loon 26.410 m2 en van P. J. van Mens voort 4810 m2. n RUS Bouw schakelstation De gemeenteraad zal donderdag avond ook te beslissen krijgen over de aankoop van enkele vierkante meters grond in eigendom van de heer M. W. Th. van Bracht. Begin van dit jaar werden door de ge meente Waalwijk eigendommen van de N.V. van Gend en Loos aangekocht die zijn gelegen aan de Stationsstraat. Door deze aankoop wordt het mogelijk, dat het terrein van de gemeentelijke licht- en wa terbedrijven de hoogst noodzak elijke uitbreidingen kan ondergaan. De situatie van het aangekochte terrein is zodanig, dat het terrein, waarop een schakelstation zal wor den gebouwd, momenteel alleen vanuit de Stationsstraat en dan nog slechts, tengevolge van de bestaan de gebouwen zeer moeilijk te be reiken is. Door aankoop van een klein stukje grond van de heer M. van Bracht kan een uitweg worden verkregen van bedoeld terrein naar de Bernhard straat. Met de Vereniging Maatschappij tot bevordering van welstand voor namelijk onder landlieden, die ge vestigd is in Breda heeft het col lege van B. en W. overeenstemming bereikt over de aankoop van 1.89.00 ha. die de gemeente nodig heeft vóór de aanleg van het industrie terrein Zanddonk. Tot slot zal de gemeenteraad don- President Lioe Sjao Tsji van Com munistisch China is in de Noord- Koreaanse stad Pjong Jang door een menigte van ongeveer 100.000 men sen toegejuicht toen hij zei, dat hij de atoombom als een "papieren tij ger" beschouwt. Lioe noemde de mens de beslissende factor in een oorlog. Hij zei dat het tijdens de Ko reaanse oorlog mogelijk is gebleken om de overwinning te behalen on danks het bestaan van een Ameri kaanse kernmacht. "De volken van verscheidene lan den kunnen gewapende strijd tegen agressie voeren en overwinnen zo lang zij vertrouwen hebben in hun eigen sterkte, de handen ineen slaan en niet bang zijn voor kernbom- chantage door het Amerikaanse im perialisme De Chinese president zei, dat de Sowjet-partij en haar volgelingen blindelings kernwapenen aanbidden. "Zij zwaaien woest met hun kernwa pens om andere landen te chanteren" Ook zouden de revisionisten probe ren de "onderdrukte volkeren' af te schrikken door hen te vragen impe rialistische overheersing te dulden. "In de ogen van de moderne revi sionisten is alleen het overleven van belang. De filosofie van het overle ven heeft bij hen de revolutionaire theorieën van het Marxisme-Leninis- me vervangen" Een eenmalige kapitaal subsidie van 20.000 voor het retraitehuis „Loyola" in Vught wordt de raad gevraagd te voteren, ten behoeve van de bouw van een nieuw retrai tehuis. NOG 500.000 NODIG Het benodige kapitaal voor de nieuwbouw van het retraitehuis, met een capaciteit van 80 tot 100 personen wordt geraamd inclusief de kosten van het terrein op 2.400.000,-. Op dit bedrag kan in mindering worden gebracht de op brengst van de verkoop van het oude retraitehuis. Aan het retraitehuis is aan ker kelijke subsidies en bijdrage van derden een bedrag toegezegd van 1.000.900.-. Hierbij is tevens de provinciale subsidie inbegrepen. Voor de kosten van de verwerving van de grond en tevens bouwkos ten, beschikt het retraitehuis over een bedrag van 1.900.000, zodat voor de nieuwbouw nog een bedrag van 500.000 nodig is. Het college van B. en W. meent dat het alleszins billijk en verant woord is, dat ook de gemeente Waalwijk, een subsidie toekent in de kosten van de bouw van het nieuwe retraitehuis. Hierbij wordt opgemerkt, dat het retraitehuis ningwetwoningen namelijk is een verzoek binnen gekomen de door hen bewoonde woningen aan hen te verkopen. Een dergelijk verzoek is binnen gekomen van A. P. Brok die het pand Putstraat 42 wil kopen voor een bedrag van 5500.-,. van C. M. Corstanje pand Tweede Zeine 26 voor 5100.-, van M. M. G. van Heesch pand St. Crispijnstraat voor 8587.-, van J, G. Inperman, pand St. Antoniusstraat 87 voor 5600.-, en van H. L. Korthout, pand Put straat 66 voor een bedrag van 11.500.- De vastgestelde begroting van in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1963 van de gemeente Waalwijk, heeft tesamen met de daarbij behorende begrotingen van de aangewezen takken van dienst, de goedkeuring verworven van het college van Gedeputeerde Staten. Voor de dienst 1963 kon slechts een budgettair evenwicht worden verkregen, door het opnemen van een raming groot f 155.960,82 we gens aanvullende uitkeringen uit 't gemeentefonds". Volgens herhaalde mededelingen van de minister van Binnenlandse Zaken moet evenwel het verkrijgen van deze uitkering voor alsnog vrijwel uitgesloten worden geacht, hetgeen inhoudt dat de primitieve begroting 1963 in feite een tekort vertoont van 155.960,82. Ondanks dat heeft G.S. meegedeeld dat zij de goedkeuring heeft verleend aan de begroting, waarbij evenwel de verwachting wordt uitgesproken, dat na het aan brengen van een aantal wijzigingen in de cijfers van de begroting, een evenwicht tussen de cijfers van in komsten en uitgaven kan worden verkregen. Het college van B. en W. heeft te kennen gegeven dat de ontstane kloof tussen inkomsten en uitgaven kan worden overbrugd, zodanig zelfs, dat er een voordelig saldo van 71.000 uit voortvloeide. Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 hierin zo spoedig mogelijk verande ring gebracht moet worden. Het col lege ziet het als een dringende nood zaak, dat het onderwijs in lichamelijke oefening aan de scholen voor gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs zo spoedig mogelijk ter hand wordt genomen, temeer daar dit soort van onderwijs al jaren lang ach ter is gebleven. Ook medisch gezien vraagt deze noodsituatie dringend om een oplos sing. Plaatselijke artsen hebben te kennen gegeven dat de oorzaak van de in deze gemeente veel voorkomen de vergroeiing gezocht moet worden in het ontbreken op de schoten van het onderwijs in lichamenlijke oefe ning. Ditzelfde blijkt ook uit de rap porten van de schoolartsendienst. Zowel uit het gezichtspunt van de volksgezondheid als met het oog op de vrijetijdsbesteding van de jeugd en volwassenen, meent het college, dat in de gemeente Sprang-Capelle, die ruim 6300 inwoners telt, waarvan on geveer 1300 schoolgaande kinderen, van een zeer dringende urgentie kan worden gesproken. De heer A. Zonneveld uit Berkel- Rodenrijs, die tijdens de gemeente raadsvergadering van 28 juni tot ge meentesecretaris werd benoemd, zal tijdens de openbare raadsvergadering van a.s. vrijdag 27 september als zo danig worden beëdigd. De heer A. Zonneveld zal op dinsdag 1 oktober als gemeentesecretaris van Sprang- Capelle in dienst treden. Vrijdagavond 7.30 uur komt de ge meenteraad van Sprang-Capelle op het gemeentehuis in openbare verga dering bijeen ter behandeling van on derstaande agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming leden commissie van advies. 5. Verlening krediet voor verwar ming gemeentehuis. 6. Verlening krediet voor uitbrei ding straatverlichting. 7. Indiening van een verzoek om een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds. 8. Verlening van een krediet voor de verbouwing van pand Nieuwe- vaart 1-3. 9. Verlenging van kasgeldlening, verleend aan Prot. Bejaarden Cen trum "Achter de Hoven". 10. Ontbinding van de pachtover eenkomst met de heer G. Stam. 11. Aankoop van grond. 12. Wijziging gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963. 13. Beëdiging gemeentesecretaris. 14. Mededelingen. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. WARENHUIS Het college van B. en Wvan de gemeente Sprang-Capelle heeft in een preadvies de raadsleden voorgesteld f 137.000 beschikbaar te stel len voor de verbouwing van het pand Nieuwevaart 1 en 3 tot sporthal. Op de gespecificeerde begroting is voor de verbouwing een bedrag van f 94.300 Uitgetrokken, terwijl de inrichting van de sporthal f 43.000 gaat vergen. Door de voorgestelde verbouwing zal een sporthal van 27 bij 15.50 m. worden verkregen met de nodige kleedruimten en wasgelegenheden en tevens twee vergaderruimten van 5,70 bij 5,70 m. Bovendien zal in dit pand een scheidsrechterskamer en een ruimte voor het opbergen van materiaal en toestellen worden ondergebracht. WAALWIJK „Loyola" gedurende vijftig jaren van zijn bestaan nog nooit een be roep heeft gedaan op een gemeen telijke subsidie. „Loyola" verzorgd gedurende de ze vijftig jaar het retraite aposto laat in dienst van de geestelijke volksgezondheid van een groot deel van Brabant. De veranderingen in het maatschappelijk bestel, de groeiende breuk met de traditie en de veranderingen in de mentali teit bij de mensen vooral bij de jongere generatie hebben de lei ding van het retraitehuis gedwon gen zich te bezinnen op het huidige retraite werk. Hierbij is gebleken dat 't thans bestaande huis geen vol doende mogelijkheden meer bood. In totaal vijf woningwetwonin gen zullen mits de gemeenteraad donderdagavond goedkeuring uit spreekt over het voorstel van B. en W.van eigenaar gaan verander en. Van een vijftal bewoners van wo- Het pand Nieuwevaart 1 en 3 werd door de gemeente Sprang-Capelle op 25 maart van de Stichting Christelij ke Landbouwhuishoudschool voor Sprang-Capelle en Omstreken aan gekocht, omdat het gebouw voor de Stichting door de gestadige groei van het aantal leerlingen aan de land bouwhuishoudschool te klein werd zo dat hiervoor een nieuwe school moest worden gesticht. De daardoor vrijko mende lokalen werden toen in ge bruik gegeven aan de landbouw school, terwijl bovendien een gedeel- BUDDEMEYER chemisch reinigen grotesli ©at.9 5 waalwijk te werd bewoond door het hoofd van deze school. Door een sterke terug gang van het aantal leerlingen in de afgelopen jaren moest de school wor den opgeheven en kreeg het gebouw een nieuwe bestemming, doordat de bovenverdieping aan de Tricotfabriek L. te Strake N.V. uit Asten werd ver huurd. Deze huurovereenkomst loopt echter maar tot 31 december 1964, zodat straks het gehele bouwwerk voor ondere doeleinden kan worden gebruikt. In de inleidende nota tot de begro ting voor het dienstjaar 1963, werd door het college van B. en W. reeds gewezen op de plannen die het colle ge met het pand voor had. Hierin werd toen eveneens naar voren ge bracht dat het zaaltje waarin de gym nastiekvereniging "Pro Patria" haar oefeningen houdt niet alleen totaal ongeschikt was voor dit doel, maar bovendien ongezond voor het beoefe nen van deze sport. Het zaaltje beschikt noch over toiletten noch over douches, terwijl de vloer dermate slecht is dat destijds de vakleraar gymnastiek verbonden aan de u.l.o.-school weigerde in deze bouwval les te geven. Omdat in de gemeente Sprang-Ca pelle geen enkele gymnstiekzaal be staat - terwijl er tevens geen uit zicht is op het verkrijgen van een ur gentieverklaring voor de bouw van een nieuw gymnastieklbkaal meent het college van B. en W. terecht dat Ze is er weer. Kalter's nieuwe herfst-collectie. Costuums, die een staalkaart vormen van de internationale herenmode. Welke kleur wenst u? Brun cordoue, Bordeaux, Silverrock grey? Welke snit? Stijlgroep Groningen? Engelse of Franse coupe? Heus, u vindt ze bij Kalter. Voordeliger, dan wéér ook. Wat zegt u bijvoorbeeld van een Oxford-costuum voor De centrale verwarming in het ge meentehuis van Sprang-Capelle blijkt niet meer te voldoen aan de eisen die hieraan gesteld mogen worden. Voor al de vertrekken op de eerste verdie ping hebben hiervan in de afgelopen winters de gevolgen moeten onder vinden, omdat zij niet voldoende ver warmd konden worden. Wanneer de verwarmingsketel tot de maximale ca paciteit werd opgevoerd, bleek dat de vertrekken op de benedenverdieping overmatig verwarmd werden, terwijl de vertrekken op de eerste verdie ping beneden de te verwachten tem- VANEEH vindt U bij peratuur bleven. Het college van B. en W. stelt de raad voor f 6000. - te voteren voor verbetering van het Centrale verwar mingssysteem in het gemeentehuis. (B De Hoge Akkerweg zal binnen niet al te lange tijd van nieuwe mo derne straatverlichting worden voor zien. De bestaande 11 houten palen zullen worden vervangen door 15 lichtmasten van 6 meter lengte met een natriumverlichting van 60 watt. Bovendien zal aan de Eikendijk en aan de Sprangsevaart een lichtpunt worden geplaatst, dit met het oog op de slechte toestand, waarin de wegen verkeren. De verbetering van de straatver lichting aan de Hoge Akkerweg vloeit voort uit het voornemen van de P.N.E.M. het bovengrondse laag spanningsnet langs de Hoge Akker weg te vervangen door kabels. Als gevolg hiervan moet ook de straat verlichting worden gereconstrueerd. Een en ander vergt een krediet van f 10.148. President Soekarno heeft het be sluit der Indonesische regering om de handelsbetrekkingen met Maleisië te verbreken, een „zegen in vermom ming" voor het Indonesische volk ge noemd. Ook de strijd voor de bevrij ding van Westelijk Nieuw Guinea was volgens de president een zegen geweest. Deze heeft de Indonesische strijdkrachten gevormd en sterk ge maakt. De president zei dit in een toe spraak voor het Nationale Koopvaar- dijcongres, dat in Djakarta wordt ge houden. Zijn rede werd door onge veer drieduizend personen aange hoord. „Wij beginnen een vreselijke con frontatie tegen Maleisië en hebben daarom tal van problemen aan te pakken", aldus Soekarno verder, ver volgens het Indonesische volk opwek kend een „krachtige, grote, welvaren de en roemrijke staat" op te bouwen. Naar verluidt, zou Indonesië over wegen zijn export voor een groot deel op Nederland te richten, waarmee de betrekkingen sedert de bijlegging van het geschil over West Irian aanzien lijk zijn verbeterd. Handelskringen in j Djakarta zijn echter de mening toe gedaan, dat de Nederlandse handel met Indonesië beperkt zal blijven tot het smelten van tin en het kopen van produkten als thee, koffie en peper. PRINSES BEATRIX OPENDE FABRIEK IN N.-IERLAND Prinses Beatrix heeft maandag middag een nylonfabriek in Noord- Ierland geopend. Zij onthulde daar toe een muurmozaiek. De fabriek is een belangrijke Nederlandse vesti ging en een dochtermaatschappij van de AKU. Bij haar aankomst op het vliegveld van de RAF in Aldergrove werd de Prinses begroet door de gouverneur van Noord-Ierland, Lord Wakerust, minister-president Terence O'Neill en de president-directeur van de AKU, mr J. Meynen. Deze laatste heeft de Prinses een cheque overhandigd voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. De fabriek, waarvan 200 per soneelsleden in Nederland zijn opge leid, gaat garens vervaardigen voor de kousenfabricage.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 11