1 woens< Gemeenteraad Vlijmen Benoeming van raadslid tot opzichter in Algemene Dienst deed veel stof opwaaien @F HET SPOOR VAN K.K. -prijzen 35 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 2 „Door eendracht kunnen kleine zaken groot zijn" „Partij politieke redenen" Absoluut onwaar Overige agendapunten SCHOOLTELEVISIE ALLEEN GELDIG WOENSDAG 2 OKT. GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN Plastic oliekan, met afsluitbare schenktuit. Inhoud 10 liter. Prak tisch model met twee handgrepen en vul opening met 95 schroefdop J* Wollen meisjefpull- over, met nylon ver sterkt. Sportief grof gebreid. In rood, geel, groen of koren. O 75 Maten 2-12 jaar O „Bei-Canto" sportwol in vele moderne tin ten. De ideale wol om een warme pullover of vest van te breien. Per knot van 100 gram, nu slechts 75 Breipatroon gratis! Maillots, van prima wol met mousse-nylon, gebreid in fijne rib. In marine, groen, beige of grijs. 10-12 jaar S.25 plm. 2 jaar 2 45 Grootste damesmaat 6.75 kleine stijging per maat Gewatteerde deken, met synthetische vul ling. Zeer warm, anti- reumatisch. Wasbaar. Bovenzijde gebloemd; onderzijde in macco- tricot. Grote 2-pers. 180 x 215 42.50 1-pers. 140x210 -» r 50 6RAMMO. FOONPLATEN 45 t.cELsooj"oon Nieuwste tophits, w.o. Cimeroni, Sweet for my sweets Schuld war die Bos- sa Nova, Tiroler hut, Oh Donna Clara, Bloemen van Tahiti en 2 nieuwe draai orgelplaten. Kin dersprookjes zoals Roodkapje, klein Duimpje, Hans en Grietje, Wolf en de 7 geitjes, Assepoes ter, Doorn- I 75 roosje Semi-juchten kinder schoenen, met pigskin voering en oer-solide crêpe-zolen. Maten 32-36 9.95 28-31 9.50 24-27 8.50 95 22-23 Suèdc herenvest, met gebreide rug en mouwen. Met 2 zakjes en suède knopen. U kunt kiezen uit 2 mo derne tinten bruin Nylon damesonderjurken, in een glad model met split en dubbele kant met plissé inzet, In wit, zwart, marine, r 90 bleu en rose. Maten 40-48 3 12-persoons, 60 dellg combinatieservies, bestaande uit tafel-, thee- en ontbijtservies. Prima kwaliteit crème kleurig porselein, afge zet met goudbies of in wit porselein met roos decor. Compleet *d« ?9 Draion jongenstrui tjes, in frisse moderne kleuren en leuke des sins. Voor jongens van 3-6 jaar. n 6 jaar 7.90 3 jaar kleine stijging per maat Geheel nieuw 6-rijio collier. Verstelbare sluiting. U kunt kiezen uit 8 mooie na- a ie jaarstinten Kies zelf de lengte van Uw lakens! Heer lijk warme lakenflanel, in een zaphte, donzige kwaliteit. Pluist niet in de was. Voor 1- en 2 persoons lakens. ,f 75 175 br., p. m. 2.10 150 br., p. m. 1 Royale, stevige houten naaikist, met los inzetje en sluiting. Verkrijg- A 50 baar op Handwerkafdeling Sperziebonen, van de nieuwe oogst. Uitsluitend jonge malse TS c boontjes. Literblik X Penny wafels, een lekkere brosse wafel met melkchocolade. Lekker bij de koffie, 10 stuks de bejaarden, hoe fraai ze ook zit ten te wonen, vraagt nog nadere uit werking. Een sociëteit voor hen is echter in wording. Het uitbreidingsplan in de kom na dert zijn voltooiing. De boerderij van Van Kuyk is het enige perceel dat nog niet in eigendom van de ge meente is. Bijna op alle grond is op tie verleend, zodat ook dit terrein spoedig zal zijn volgebouwd. Voor het laatste schot ter nadere verzor ging van de plantsoenering wordt lang aangelegd, maar spoedig zullen de eenden in de vijver, waar de fon tein al spuit, rond zwemmen en zal de volière bij het aangelegde bruggetje verrijzen, waardoor ook dit middel punt voor een wandeling "en fami lie" zal zijn gerealiseerd. Het nieuwe uitbreidingsplan staat op stapel. Tussen het kanaal en de Beetho- venstraat zal de weg worden doorge trokken voor een verbinding met de Ambachtsherenlaan. Het is zaak de uitbreiding van dit plan snel in stu die te nemen, omdat de voorzetting van het bouwplan dit vraagt. Het tempo is n.l. erg versneld. De tweede fase is hier in uitvoering, terwijl deze in feite pas over 5 jaar aan de orde zou komen. Men zal er naar moeten streven de ondergrond van het sport complex Elzehage in eigendom te verkrijgen om daardoor de geplande sportvelden in uitbreiding Noord op te kunnen geven t.b.v. de woning bouw. Met plezier hebben we de aanzet van het Dorpsplein ontworpen waar in een fontein is opgenomen voor het dorstige hart. Er is hier een waarde volle ruimte te scheppen met als af sluitingen de prachtige wand van de nu gerestaureerde Ned. Herv. Kerk, de goed verzorgde Waterstaatskerk en een geplande winkelgalerij. In fei te is men in een stadium, dat, wan neer het zonder kwetsing van de middenstand kan worden gereali seerd, men het ook moet doen. Voor een dergelijk groot project is momen teel de tijd nog niet rijp, maar over een vijftal jaren, als het noordelijk deel van de uitbreiding is volge bouwd, lijkt het mij zeer wel moge lijk en wenselijk. In Waspik-Boven zullen vijf wo ningen van het contingent 1963 en een aantal bejaarden-woningen uit het contingent 1964 worden ge bouwd, waardoor opnieuw élan is ge geven voor vestiging in eigen omge ving. De nieuwe straten werden hier benaamd. Op twee lichtpunten na, welke vanuit Capelle worden gevoed, is de openbare verlichting in de gehele gemeente op moderne wijze voltooid. Op het gebied van het maatschap pelijk werk zijn wij er in geslaagd in het verleden professionele aan dacht te wekken en te besteden voor de mensen in nood. Het is van groot belang dat duidelijk is geworden dat geen der bejaarden behoeft te ver kommeren. Aanvullingen op de A.O.W. zijn zeer wel mogelijk. Zo wel voor de mensen in nood als voor b.v. het verlenen van diensten aan de jeugdraad hoop ik dat spoedwig een nieuwe kracht kan worden aangetrok ken in de vacature van een maat schappelijk werkster. De brandweer is voorzien van goed materiaal en heeft de beschikking ge kregen over een nieuwe kazerne, ter wijl de opleiding van nieuwe leden ter hand is genomen. De politie ben ik dankbaar voor haar diensten. De B.B. is georgani seerd. Op het gebied van de volksge zondheid is door het particulier ini tiatief der Kruisverenigingen goed werk verricht. De schoolartsendienst zal de logopedie in haar werk gaan opnemen, terwijl de schoolpsycho loog en de schooltandarts goede dien sten bewezen. Het streekarchivaat heeft ook in Waspik haar intrede gedaan en is ook practisch werkzaam geweest. Ten behoeve van het onderwijs konden enkele scholen worden ge bouwd en verbeterd. De VGLO moest worden opgeheven, maar werd goed vervangen door huishoudonderwijs in de naaste omgeving. De avond cursussen in de voormalige school zijn gebleven en worden in de goed ingerichte vaklokalen door 70 leer lingen bezocht". De burgemeester spoorde in dit verband aan de legio mogelijkheden voor onderwijs en beroepsopleiding meer uit te buiten door o.m. te zeg gen "als de trouwjurk in de kast hangt moet men kunnen koken". Op cultureel gebied werden enke le interessante initiatieven genomen. Met name aan de eerste activiteiten van Ars in Vita hebben we plezierige herinneringen al bleek de opzet eco nomisch niet levensvatbaar. Uit de fondsen van Ars in Vita zullen be dragen beschikbaar worden gesteld aan de opgerichtte Volksuniversiteit welke belangrijke inschrijvingen heeft gekregen van tal van mensen uit de omgeving. Er is in Waspik voorts een rijkdom aan koren en een goede harmonie. Ik achtte het als een voor recht bij de uitvoeringen van deze verenigingen aanwezig te zijn om te ervaren met hoeveel animo op hoog peil werd gemusiceerd. Op het gebied van lectuurvoor ziening zijn nog wel enkele wensen te vervullen. De twee bestaande bibli otheken zal de helpende hand moeten worden toegestoken. Ik ben er trots op hier in Waspik als burgemeester idealen te hebben kunnen vervullen en ben dankbaar voor de samenwerking. Ik begrijp, dat de politiek soms iets anders vroeg dan de burgemeester wilde; ik heb er begrip voor dat de meningen wel eens botsen. Van mijn kant is dit al les sans rancune en ik bied u mijn excuus aan als ik al eens te hard heb teruggemept. Moge het beeld van Franciscus dat in een moeilijke perio de in het park hier buiten werd ge plaatst, maar die de vrede lief had en daar ook vredig staat, om de lof der schepping te verkondigen, blijven herinneren aan een goede samenwer king. Ik hoop dat de bevolking de loco burgemeester de heer J. van Dongen op reëele wijze tegemoet zal treden, omdat ook hier geldt Door een dracht kunnen kleine zaken groot zijn, door disharmonie verscheuren ze. Tijdens de donderdagavond gehouden vergadering van de raad van Vlijmen, ontspon zich nogal 'n heftig debat over de benoeming van het lid de heer de Kroon tot opzichter in de algemene dienst van de ge meente Vlijmen. In de vergadering van 9 augustus j.l. bracht het lid Leermakers een voorstel ter tafel om in de toekomst de delegatiebe voegdheid, die B. en W. bij raadsbesluit van 3 februari 1956 verkregen hadden, in te trekken. Dit voorstel kon evenwel niet in behandeling worden genomen, omdat het volgens het reglement van orde ten minste 2 x 24 uur voor de raadsvergadering schriftelijk móet worden ingediend. Als ingekomen stuk kwam ter bespreking een voorstel van het lid Leermakers tot wijziging van de delegatiebevoegdheden tot het benoe men van ambtenaren, welke worden benoemd in een leidinggevende functie, hoe dan ook betiteld en ongeacht het aantal personen waaraan zij leiding moeten geven. Alvorens hierover te stemmen werd dit voorsteldoor twee leden gesteund nader door de indiener toe gelicht. „Alvorens tot de zaak zelf te ko men," aldus de heer Leermakers, „wil ik hier gaarne naar voren brengen, dat ik in z'n algemeenheid, Uw beleid in onze gemeente ten zeerste waardeer." Hierna zette de heer Leermakers uiteen, hoe in een drietal informele besprekingen door verschillende raadsleden de benoeming van de hr. de Kroon aan de orde was gesteld. Hierbij werd door burgemeester Schweitzer steeds gesteld, dat de be voegdheid van de benoeming bij 't college van B. en W. lag. Bij de laatste informele vergadering zou volgens de heer Leermakers door burgemeester Schweitzer zijn mee gedeeld, dat de zaak nog niet hele maal rond was, maar dat hierover in een volgende vergadering nadere mededelingen gedaan zouden wor den. „Op dat moment moet echter de benoeming bij B. en W. al rond'zijn de heer de Kroon de benoeming al geweest. Voor de buitenwereld had aanvaard op het moment dat hij 't opvolgend partijlid mee deelde, dat deze zijn plaats als gemeenteraads lid zou kunnen aannemen". De heer Leermakers zei op 9 augustus toch wel van de veronderstelling te heb ben mogen uitgaan, dat bij het daarvoor in aanmerking komende agendapunt door de voorzitter daarover mededelingen zouden worden gedaan. De heer Leermakers zei tot de conclusie te moeten komen, voor al ook omdat de heer de Kroon op het moment van zijn indiensttre ding al wat van hem, gezien zijn betrekking, vereist kan worden nog zal moeten aanleren, dat deze be noeming om partij politieke rede nen is doorgedrukt. „Overwegende dat hier sprake is, van een partij politieke benoeming en dat ik het benoemingsrecht aan de raad wil terug delegeren, heb ik stilgestaan bij de vraag, die mij is gesteld, of in de toekomst derge lijke benoemingen, die beslist niet geacht kunnen worden het gemeen, telijk belang te dienen, van partij- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 35) „Bent u daar, mijnheer Flint? Met Roy!" „Ja, Roy wat is er aan de hand?" „U kunt wel in een half uur hier zijn, is het niet zo? Ik had zo'n idee dat U in „Glenwillow" zou zitten. Ik had daareven Joe aan de tele foon. die zit in New York. en die vertelde me dat U naar huis te rug ging. En „Waarvoor heb je me nodig?" viel Flint hem in de re de. „Zakelijk zijn, Roy." De andere bronzen schaal is weg!" „Wat? Welke bedoel je" vroeg' Flint, ofschoon hij het antwoord al kon begrijpen. „Die uit het museum. De deur van die vergulde kooi is op slot, maar het fluwelen voetstuk is leeg. De oude heer is razend niet om de waarde van het ding, maar om- politiek verschoond zouden blijven. Als politiek orgaan, wat de raad in wezen is, moet ik zulks voor mij zelf negatief beantwoorden" aldus de heer Leermakers. Als volgende spreker meende het lid Wijkmans, dat dit voorstel een groot wantrouwen inhield ten op zichte van het gemeentebestuur. Hij vroeg zich af of het college in het verleden dat zo'n grote blunders had gemaakt om tot dit voorstel te ko men. De voorzitter die het beleid van B. en W. verdedigde, zei, dat er van partijpolitiek geen sprake is ge weest". Dit is absoluut onwaar. Er waren een groot aantal candidaten. Deze werden eerst door de Direc teur van gemeentewerken ge schift tot 20. Daarna is het aantal door het college terug gebracht op 5 en van deze vijf werden 2 getest te Nijmegen. De heer Kroon kwam als beste uit de bus. „De heer Leer makers", aldus de voorz., „beticht het college van partijpolitiek, maar hij heeft nog geen bewijzen gele verd. Er is hier niets geheimzinnigs gedaan". Dat de mededeling van de benoeming aan de raad zo laat ge daan is, komt omdat de benoeming niet aanvaard kon worden vooral eer de benoemde zijn ontslag als beroepsmilitair had verkregen. Het lid Kroon, het lijdend voor werp, had, aldus zijn zeggen, gesol liciteerd, niet wetende, dat hij bij een eventuele benoeming, als lid van de raad moest bedanken en al hoewel hij niet in land- en grond gebieden is opgevoed, zal hij dit toch wel kunnen aanleren. Na nog wat heen en weer gepraat liet de heer Leermakers zijn inge diend voorstel varen en diende 'hij een motie in, waarin hij zei, dat de wijze, waarop deze benoeming is geschied, zijn goedkeuring niet kon wegdragen. Deze motie, gesteund door de leden Wilgers en van den Meerendonk, werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. De zittinghebbende leden van de adviescommissie' Woonruimtewet te weten A. v. d. Hout; J. v. Hel- voirt; mevr. Mostermans-Peijnen- borg; C. Eekels en M. Pulles, wer den met algemene stemmen herbe noemd. Doordat de raad zijn goedkeuring hechtte aan de aankoop van enige percelen met opstand van de Stich ting Beheer Landbouwgronden voor I de prijs van 39300.- wordt A. v. d. Brandt te Haarsteeg als eerste Vlijmense boer in de gelegenheid gesteld zich in de Noord-Oostpol der te vestigen. Ook de panden Nieuwkuijksestraat 65 en 67 (het oude gemeentehuis van Nieuwkuijk en het schoolgebouw) werden aan gekocht alsmede een pand op de Inlaagdijk te Haarsteeg. Het bestuur van de St. Janshof- stichting voor bejaardenzorg te Vlijmen heeft verzocht om 'n geldle ning ter financiering van de aan koop van grond voor de bouw van een bejaardencentrum. De stich ting heeft aangekocht een perceel ter grootte van 9260 m2 aan de oost zijde van Pastoor van Akenstraat eigendom van M. Wagenberg. Met dit voorstel betuigden alle leden hun instemming. Het lid Leerma kers feliciteerde de stichting met deze gang van zaken en vroeg de voorzitter aan de stichting de sug gestie te doen om het bestuur uit te breiden met leden uit de overige parochies. Ook moest er, naar zijn mening, bij de bouw van dit pro ject meer gelet worden op het sub- het object, de bouw zelf, met an- ject, de ouden van dagen, dan op dere woorden: de verpleegprijs moet, als het enigzins kan, zodanig worden, dat vele ingezetenen van dit centrum kunnen profiteren. De overige punten gingen zonder slag of stoot onder de hamer door. Na de sluiting der openbare ver gadering bleef de raad nog gerui me tijd in informele bespreking bij een. Dinsdag 22 oktober om twee uur zal het eerste televisieprogramma (van 25 minuten,) voor de Neder landse scholen worden uitgezonden. Dit is het begin van regelmatige tv-uitzendingen voor het lager en voortgezet onderwijs. Nederland is het twintigste in de reeks van lan den, dat sedert Frankrijk in 1951 daarmee begon de onderwijs tele visie gaat toepassen. De programma's zullen tot stand komen in nauwe samenwerking tussen de in 1962 door vertegen woordigde instanties van drie "Le vensbeschouwelijke groeperingen in het onderwijs opgerichte stichting Nederlandse Onderwijste levisie en de N.T.S. De uitzendingen zullen op het normale kanaal dinsdags en vrij dags om 10.00 of 14.00 uur geschie den. Zij kunnen naar hun aard in twee groepen worden onderschei den: die van levensbeschouwelijke aard, die door de drie samenwer kende onderwijsinstanties worden ingebracht, en algemene uitzendin gen. De structuur van het Neder lands onderwijs brengt mee dat bij zondere aandacht wordt besteed aan uitzendingen die meer speciaal zijn gericht op leerlingen van prot. Chr., R.K. en openbare-neutraal bijzon dere scholen. De zeven programma's die het le jaar worden uigezonden zijn in ze ven rubrieken onder te brengen, n.l. maatschappelijke informatie, natuurwetenschappelijke ontwik kelingen, aardrij kskunde-uitzendin- gen, verkeersopvoeding, moderne talen (Engels), Nederlands toneel en (drie) levensbeschouwelijke uit zendingen. Aanvankelijk 3 maal per school jaar zal een programmaboekje wor den uitgegeven dat informaties ver schaft over de onderwerpen der uit zendingen. dat blijkt, dat er 'n dief in huis is." „En. wat verder? Wat wilde je mij nu vragen?" „Alleen, of U hier wilt komen en de leiding nemen. Farrington loopt rond als een kip zonder kop en nie mand schijnt te weten wat hij doen moet. van Duyle is de enige die zich rustig houdt, maar hij weet geen raad te geven. Voor iemand, die zich als detective uitgeeft, is hij „Best, Roy! Judson is hier bij me. We hebben een behoorlijke wagen. We zijn binnen een half uur thuis." „Uitstekend!" riep Norton ver heugd. „En, hoor eens, meneer. ik geloof dat er meer achter zit dan die nagemaakte schaal. U weet ook wel. „Hindert niet, Roy! Dat zie ik wel als we er zijn. Vergeet niet dat je aan de telefoon praat. Bewaar je confidenties maar tot we we elkaar onder vier ogen kunnen spreken. En. vertel niemand dat we el kaar hebben gesproken. Goed be grepen?" „Natuurlijk," antwoordde Norton. „Uitstekend! Ogen open en mond je dicht! Tot ziens." Flint hing de hoorn op en verliet de nogal benauwde cel, die hij, uit vrees beluisterd te worden, niet open .had durven te laten staan. Hij rekende vlug af, sprong in de wagen achter het stuur, liet Judson naast zich zitten en met een flinke vaart ging het de hoofdweg op in de richting van Farringtons huis. Door het poortje van de leveran ciers en kooplui in te gaan vermeed Flint, dat de auto uit een der ka mers aan de voorzijde gezien werd. Men kwam zodoende ongemerkt 't huis binnen. Het was al donker en hij had best aan de voorzijde kun nen binnenkomen, maar toch waag de hij dat liever niet. „Kijk eens of er iemand in de bi bliotheek naast de eetzaal is, Jud son!" zei hij, toen ze in de halfdon kere achtergang stonden. Even la ter kwam Judson melden dat de kust veilig was. „Kom dan mee. We gaan naar het museum." Hij had gehoopt dat de deuren in de heersende verwarring open wa ren blijven staan, maar dat viel hem tegen. Het maakt echter voor Flint weinig verschil. „Maak de deur open," fluisterde hij tegen Judson. In enkele seconden was het ge beurd. In het muzeum was het don ker. Flint hield zijn assistent bij zijn arm tegen. Er bevond zich nog iemand anders! Enkele seconden bleven ze roer loos staan. Flint had de deur achter zich gesloten. Iemand bewoog zich in hun nabijheid. Ze hoorden hetge- ritsel van wijde kleren en daaruit maakte ze op dat het een vrouw moest zijn. Het volgende ogenblik hoorden ze hoe een sleutel zachtjes werd omgedraaid. Judson maakte een krampachtige beweging als om de vreemde beet te pakken. Maar zijn chef hield hem tegen. Flint wachtte zijn tijd af. Hij had de vreemde oosterse geur herkend, die op zijn slaapkamer had gehan gen, toen hij na de diefstal van de schaal ontwaakt was. Degene, die zoëven het muzeum verlaten had was geen vrouw, maar de geheim zinnige Kitura die ze bezig gezien hadden met het inzetten van de smaragd in de beschadigde schaal. HOOFDSTUK XXVII Vorderingen „Kom mee, Jud," fluisterde Flint, nadat ze twee minuten doodstil ge staan hadden om Kitura de gele genheid te geven, de bibliotheek te bereiken en de deur achter zich te sluiten. „Ik moet dat voetstuk eens bekijken". Flint begaf zich met onfeilbare zekerheid naar de plek, waar de lichtschakelaar van de vergulde kooi zat en draaide die om. Judson kon een kreet van verrassing niet onderdrukken. Daar op zijn voet stuk stond de offerschaal uit de Sjang-periode ouder het volle licht! „Goeie genade! Kijk daar eens!" riep hij uit. Flint glimlachte rustig. „Wat denkt U daar nu van? Zou Roy er niets van geweten hebben, toen hij U vertelde dat het ding gestolen was en de oude heer helemaal over stuur?" „Roy heeft natuurlijk de waar heid verteld," antwoordde Flint. „Het is doodeenvoudig. De schaal was gestolen; maar iemand heeft haar weer terug gebracht en op haar plaats gezet." „Ja, dat zie ik. Maar wie heeft dat ding er dan weer neer gezet? Het schijnt U niet te verbazen, maar ik kan er gewoonweg niet bij. Mijn hoofd loopt me om." „Helemaal niet nodig, Frank. Zo dra ik die eigenaardige geur be merkte, toen die schaduw ons voor. bij kwam, verwachtte ik iets derge lijks. Ik begreep, dat hij niet zon der bedoeling hierheen gekomen was en vermoedde wat zijn doel was." „Verdraaid, ik wou dat U me het vertelde, zei Judson. „Of U moet geen zin hebben", voegde hij er aan toe. „Ik zou niet graag hebben dat U met verdacht van bemoeizucht". „Dat doe ik niet, Frank," zei Flint lachend. „Je weet nu langzamer hand wel dat niemand zich met mijn zaken hoeft te bemoeien, zelfs jij en Norton niet. Maar dat wil ik je graag vertellen. Het was Kitura, die ons voorbij gelopen is. Ik her kende hem aan die geur." „Ja, die heb ik ook geroken", er kende Judson verbaasd. „Maar die Kitura is toch dood? Hoe kan dat dan?" „Hij was daarnet hier in het mu seum en heeft die schaal terugge zet." „Dus dat echte ding in plaats van de namaak? Dan houdt hij K.K. voor de gek! Hoor eens, meneer, als U die K.K. niet gauw te pakken krijgt en hem dwingt te vertellen, wat hij eigenlijk met dit alles voor heeft, dan vraag ik opname in het gekkenhuis aan." Flin gaf geen antwoord. Hij liep naar de vergulde kooi en maakte ditmaal zelf het slot open. En voor dat hij Judson toestond naar binnen te gaan, bukte hij zich, om de twee met fluweel bedekte treden te on derzoeken, die leidden naar het voetstuk, waarop de schaal stond. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2