«■«-'-Sïft.. w/AAlwrjkse en lAncjStRAAtse couRAnt Harmonie Apollo te Kaats heuvel hartelijk gehuldigd I Negen cursisten ontvingen diploma van de Vakopleiding Lederindustrie SS SEtls. Natuurpark „De Efteling" mist zijn „Kleine Boodschap HART TEGEN HARD f 2.90 ï- Studenten „waarschijnlijke daders"? GERO ZILVIUM investeringskosten m Concilie De geslaagden Geografische spreiding Hoge Mantel- en j Tailleur- stoffen Nieuwe loot life WMI MP L_ f^^m^össsB£BassBSi VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 - e tcho vArt het Zuióen *ül Abonnement 85e JAARGANG No. 79 Uitgever Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ro. Contractadvertenties: speciaal tariaf Telegram-adres: „ECHO" Tel. 04167 - 2002 Tel 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: op de voet Aan in totaal negen cursisten, die hebben deelgenomen aan het voor het eerst gehouden examen van het leerlingenstelsel Lederindustrie on der auspiciën van de VAS, is vrijdagavond in tegenwoordigheid van tal van genodigden in de Stadsschouwburg te Tilburg het diploma uit gereikt. Burgemeester Becht van Tilburg, die vanwege een te houden gemeen teraadsvergadering de plechtigheid niet persoonlijk kon bijwonen, zond telegrafisch zijn gelukwensen aan het adres van de geslaagden. De uitreiking kreeg een speciaal karakter door de tegenwoordigheid van verschillende bestuursleden van commissies en verenigingen waar onder de commissie voor het leerlingenstelsel voor de lederindustrie, die werd vertegenwoordigd door de voorzitter de heer H. J. Gompen, de Federatie van Verenigingen van Nederl. Lederfabrikanten, verte genwoordigd door Drs. J. Verster en de secretaris van deze vereniging mr J W. Taminiau., de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie ver tegenwoordigd door de heren A. Geurts als voorzitter en S. C. Nuy ten als consulent, door de Rijksinspectie van het leerlingwezen m de persoon van de heer van Dreumel, door een afgevaardigde van het Ge westelijk Arbeidsbureau uit Waalwijk en het arbeidsbureau uit Don gen door de directeur van de Middelbare Vakschool te Waalwijk, ir. J Roelofs Heyrmans, en de leraren Goudberg en Schilders door^be stuursleden van de Vakorganisaties en van de Stichting Vakopleiding in het bisdom Breda en Eindhoven lukking indertijd, toen men wilde ko men tot een volledig dagonderwijs op de L.T.S. in plaatsen als Dongen, Waalwijk of Gilze. Hij noemde de oplossing die het leerlingenstelsel bood een zeer geslaagd experiment. De heer Verster bracht dank aan de commissie voor het verrichtte werk in - zoals hij het uitdrukte - "een zeer gecompliceerde zaak". Bijzondere dank bracht hij aan de heer Nuyten voor het coördinerende werk en tot slot aan de vakbonden en de Middelbare vakschool. Een spe ciale gelukwens richtte hij aan het adres van de geslaagden, waarbij hij hun doorzettingsvermogen en vol harding prees. Drs. Verster schetste hierna de vele voordelen van de op leiding, maar ook de moeilijkheden, die bij een dergelijke cursus om de hoek kwamen kijken. De heer P. v. Bel sprak namens de geslaagden een woord van dank aan allen die aan de totstandkoming van deze opleiding hadden meege werkt. "Ik zou graag vele jongelui aansporen van deze cursus gebruik te maken voor een degelijke vakoplei ding in een industrie die boeiend en steeds vol leven blijft aldus de heer van Bel. De geslaagden waren L. A. P. M. v. Loon - Frans v. d. Assum Dongen; J. v. Engelen - Wa genberg-Festen Vlijmen; C. J. Koek - De Vet Verster Gilze; P. L. van Bel - „Oisterwijk" Oisterwijk; J. A. J Grauwmans - Bern. Pessers Til burg; M. J. A. H. Dekkers - Bern. Pessers Tilburg; W. M. Schapen donk - Wagenberg-Festen Vlijmen; H. Timmers - Bern. Pessers Tilburg; J. M. E. Wouters - Bern. Pessers Tilburg. Eén candidaat werd afgewezen. De heer L. van Loon, die bij het examen voor het praktische gedeelte 814 en voor het theoretische ge deelte ruim 8 Vz gemiddeld haalde en mocht uit handen van de heer Gom pen nog een toepasselijk boekwerk in ontvangst nemen. WARENHUIS WAALWIJK De heer H. J. Gompen, voorzitter van de commissie voor het leerlingen stelsel voor de lederindustrie wees er in zijn toespraak op, dat de Lederin dustrie met haar circa 3500 werk nemers niet tot de grote bedrijfstak ken gerekend kan worden. Zij wordt gevormd door enkele grote bedrijven en vele kleine", zo betoogde hij. De Lederindustrie wordt, ofschoon er een vrij duidelijk accent op Brabant ligt, gekenmerkt door een sterke ge ografische spreiding, waardoor het aantal deelnemende cursisten per be drijf slechts erg klein is. Dat deze cursus in Waalwijk is ge start vindt zijn oorzaak in het feit, dat op de hier aanwezige Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoen industrie, de best denkbare outillage aanwezig was. "Bovendien bleek aldus de heer Gompen, dat het ver eiste minimum aantal cursisten in Waalwijk en omgeving het makke lijkst zou kunnen worden gehaald. De heer Gompen zei het bijzonder jammer te vinden dat dit voorbeeld in andere centra nog steeds geen navol ging heeft gevonden. Hij meende dat het in Dongen en in Rijen mogelijk moest zijn tot een dergelijke cursus te komen. De heer Gompen toonde zich bij zonder dankbaar voor de eendrach tige samenwerking tussen de deel nemende bedrijven. Hij noemde deze diploma-uitreiking een mijlpaal niet alleen voor de cursisten, maar ook voor de gehele bedrijfstak. wijk werd gegeven. Er werd gestart met 18 leerlingen, na 1 jaar deden 10 leerlingen examen waarvan er een moest worden afgewezen. De heer Geurts sprak de hoop uit dat het aantal leerlingen verder uit zou mogen groeien. In dit verband wees hij er op, dat de opvoering van de vakbekwaamheid in verband met de E.E.G. uitzonderlijk voornaam is. Hij zei dat door de VAS t.b.v. de ver- schillendp opleidingsen reeds een be drag was uitgegeven van f 122.000. In zijn dankwoord betrok de heer Geurte naast de examencommissie ook de directeur en de leraren van de M.V.L.S. De heer D. van Dreumel, inspec teur van het leerlingenstelsel, zette uiteen dat de vakopleiding, gezien de hoge investeringskosten, bezwaarlijk op school gegeven kan worden. Een ideale oplossing noemde hij de vak opleiding in de bedrijven in het ka der van het leerlingenstelsel. Ir. Roelofs Heyrmans, richtte zijn gelukwensen op de eerste plaats tot de geslaagden. Hij meende, dat zij met voldoening op de afgelopen jaren konden terugzien, omdat zij zichzelf weer tot studeren gebracht hadden. Ook hij sprak de hoop uit dat het aantal leerlingen aan deze cursus ge stadig zou uitgroeien. "Men is als federatie bijzonder trots op deze cursus", zo betoogde drs. J. Verster, voorzitter van de Fe deratie van Lederfabrikanten. Hij schetste in een enkel woord de mis- lo toe, dat het op een volgend con cours nog meer punten zou weten te behalen. Voorzitter A. Ververs van het be. kroonde korps dankte op de eerste plaats beide sprekers voor hun ge lukwensen, de bloemenhulde enj de serenades hunner korpsen. Hij wees verder o.a. op de grote moei lijkheden om in deze tijd het peil bij de amateuristische muziekbe oefening te handhaven, temeer om dat de eisen op de concoursen eer der toe dan afnemen. Niettemin wenste hij tenslotte zowel Eupho- nia als St. Jan in de naaste toe komst een zelfde succes toe. Tijdens het daarop volgende feest sprak de heer Ververs zijn grote erkentelijkhied uit tegenover de leden voor de grote opofferin gen die zij zich getroost hadden om dit resultaat te behalen, terwijl hij dirigent A. Molenschot in het bijzonder dankte voor z'n geslaagde werk, hetgeen met een geschenk onder couvert werd bekrachtigd. Ook de leden staken hun bewon dering en dank voor hun dirigent niet onder stoelen of banken, waar bij de heer M. v. d. Broek als woordvoerder optrad, wat hij eveneens met een geschenk onder couvert en sigaren werd onder streept. Uiteraard was de heer Molen schot bijzonder getroffen en dank baar voor deze geste, maar zijn dank zou nog groter zijn wanneer de leden met dezelfde ijver be zield zouden blijven, en zo moge lijk geen repetitie zouden verzui men. In dezelfde geest sprak onder directeur P. van Dijk, die 'n plei dooi hield om zonodig tweemaal per week repetitie te houden en daarbij vooral het thuis studeren stimuleerde, hetgeen zeker nog 'ns met deelname aan het jaarlijkse topconcours te Arnhem bekroond zou worden. VAS. in zwart - wit Maandagavond werd de harmonie Apollo gehuldigd en vierde het ge zelschap feest in verband met het succes, dat zaterdag j.l. werd be haald op het federatief blaasmu- ziekconcours te Oisterwijk, waar men in de Vaandelafdeling de wim pel wist te behalen. De verschillende bloemstukken, waaronder van het gemeentebe stuur en de beide zusterverenigin gen Euphonia en St. Jan, getuigden tvan het medeleven der plaatselijke gemeenschap met dit fraaie resul taat. Laatstgenoemde harmonieën pre senteerden zich tijdens het feest om met enkele pittig gespeelde marsen hun gelukwensen te onder- strepen. De heer J. Vloemans, vice- voorzitter van Euphonia, sprak z n grote bewondering uit voor deze uitstekende prestatie, waaraan na tuurlijk veel eisen en consequenties vastzitten en hoopte dat men zich zou weten te handhaven. Voorzitter J. Bisselink van St. Jan getuigde van zijn voldoening dat zijn harmonie deze avond een serenade mocht komen brengen, hetgeen immers inhield dat er ter plaatse weer een muzikaal succes was geboekt. Naast zijn gelukwen sen met dit succes wenste hij Apol- De heer A. Geurts, waarnemend voorzitter van de VAS, noemde de Vakopleiding Lederindustrie een nieuwe loot aan de stam. Hij memo reerde, hoe in 1960 de Commissie Vakopleiding Lederindustrie onder voorzitterschap van de heer H. J. Gompen in het leven was geroepen en hoe hierna contact werd opgeno men met de heer v. d. Akker van de VAS, omdat de Vakopleiding Leder industrie te klein was om een eigen stichting te ontwikkelen. Door ge compliceerdheid van productiewijzen werden 3 twee-jarige programma s ontwikkeld en wel een opleiding in overlederfabrieken, een opleiding in zoollederfabrieken en tot slot een opleiding in gemengde bedrijven. Dit programma verkreeg ook de vereiste Koninklijke goedkeuring. Het practische gedeelte van de op leiding is door de heer S. Nuyten, consulent van de VAS gecontroleerd, terwijl het aanvullend onderwijs op de Middelbare Vakschool in Waal- K' V II! t xttsmm $8$ Kinderen-in-moeilijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppende harten. Tal van kinderen behoeven extra zorg. Tan bate van die kinderen is deze Oranjekalender een feest van kleuren .verkrijgbaar bij alle Verenigingen Pro Juventute en haar verkoopadressen. Een kostelijk bezit: Nog niet eerder gepubliceerde kleurenfoto s van alle leden der Koninklijke Familie. Nationale Herdenking 1813-1963. v Postume hulde aan H. M. Koningin Wilhelmina. per post f 0.30 extra Postrekening 51 74 00 Kalenderactie Pro Juventute Postbus 7101 - Amsterdam Zuid",. 7" <*77 hart tegen bard kinderen - hebben txtra xvrg j-j De in binnen- en buitenland befaamde kabouterfiguur uit het Sprook jesbos van natuurpark „De Efteling", die met het bekende duimgebaar en z'n „kleine boodschap" de bezoekers naar de daarvoor bestemde ge leeenheid verwijst, is sinds maandagmorgen spoorloos verdwenen. Hoewel vaklui de kabouter destijds stevig op zijn voetstuk hadden ge plaatst, is hij, inclusief het mechanisme, op even deskundige wijze daarvan afgehaald en meegenomen. Voorlopig tast de dmectie volko men in het duister waar men deze populaire trekplemtervanhet park heeft laten „onderduiken", hoewel zij een sterk vermoeden heeft wie als de „kidnappers" moeten worden aangemerkt. WIJ WILLEN GEEN GRIMM Sinds een paar weken werden n.l. ook in De Efteling jongelui met opvallend weinig hoofdhaar, en dus kennelijk „groenen", gesignaleerd, terwijl terzelfder tijd enkele aan plakbiljetten in het park werden ontdekt, waarop o.a. „wij willen geen Grimm (sprookjes v. Grimm), wij willen „Kadmos". Verder werd later in een brief aan de directie van De Efteling de voorkeur voor deze figuur nog eens duidelijk on derstreept. Hierin heet het o.a., dat het kind grote behoefte heeft aan een sprookjesland, waarbij het in De Efteling enigszins aan z'n trek ken komt „Maar waar is toch de held der helden, Kadmos? Hoe leert het kind zijn eerste stappen zetten op de weg naar een volwas. ,sen fantasie als deze ontbreekt? Kent U hem wel? De grote stichter en Koning van Thebe, de tederheid zelve voor het schone geslacht, de dappere drakendoder, in één woord, de held. U valt in het niet met die vieze lange nek, met dat goedkope gedoe van onzichtbare kleren. Wat denkt U overigens van dat onze delijk „kleine boodschap". De pap lepel houden wij U voor in de vorm van een klein monument. Hap toe! U kunt Kadmos laten voortleven door hemzelf binnen uw muren te halen, b. duizend gulden over te maken t.n.v. Het Collegium Studio- sorum Veritas. Op het strookje ver melden „voor de sociëteit Kadmos". Tenslotte heeft de directie van De Efteling zondagavond omstreeks tien uur in de omgeving van het o.a. Tweed Bouclé Shetland Visgraat Diverse kwaliteiten en prijzen 1 Ziet onze speciale 1 Mantelstoffen-etalages i BORREL PER FLES DUURDER De borrel per fles wordt duurder, want de minister van Economische Zaken heeft er in toegestemd, dat de slijters hun prijzen voor gedistilleer de dranken met maximaal 15 cent per liter en 10 cent per driekwart, halve, of drie-achtste liter verhogen. De kwartliterflesjes stijgen met 5 ct. in prijs. Voor nog kleinere hoeveel heden is geen prijsverhoging toege staan. park op de stille en verlaten Euro- paweg enkele groepjes jongelui met de bekende kortgeknipte haren waargenomen, en dus was het niet zo'n grote verrassing toen de „klei ne boodschap"-vertolker maandag morgen verdwenen bleek te zijn. De directie neemt deze studen tenstunt, die zij beter geslaagd vindt dan menig andere, nog al sportief op. De moeilijkheid voor haar is echter, indien zij daartoe tenminste genegen zou zijn, naar welke plaats de f 1.000.- behoren te worden overgemaakt, want daar over vermeldde de brief niets. Met 2231 van de 2301 uitge brachte stemmen hebben de concilie vaders dinsdag het nieuwe schema over de Kerk als grondslag van hun verdere besprekingen aanvaard. Van de andere stemmen waren er slechts 43 tegen, de andere 27 waren ongel dig.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13