wAAlwi]kse en LanQStRMtse couraitc Dr. Kortmann bestrijdt mening, dat West- Brabant niet geïndustrialiseerd kan worden De spanning in de lonen Provinciale Staten hechtten goedkeuring aan bouw Provinciehuis PAUS PAULUS heropende 2e VATICAANSE CONCILIE Pendel van West-Brabant naar Randstad is buitensporig groot f VRIJDAG 4 OKTOBER 19G3 85e JAARGANG Nü' 79 vu ■■Pr' ;.c ■- V Abonnement: Uitgever «7aalwijksche Stoomdrukkerij Wa Antoon Tielen hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 „ECHO Telegram-adres ^a„v. Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 -kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Tijdens de aanbieding van de Provinciale begroting, is de Commissaris van de Konlingin in de Provincie Noord-Brabant, dr. C. N.M. Kort mann, fel van leer getrokken tegen de achtste industrialisatie-nota, in het bijzonder tegen de uitgangspunten van die nota, die ontleend zijn aan het dit jaar verschenen pendelrapport van het Tilburgse Instituut voor Arbeidsvraagstukken en het Nederlands Economlisch Instituut te Rotterdam. „Arbeidsreservoir" In bedoeld pendelrapport wordt opgemerkt, dat de pendel van West- Brabant naar de Randstad Holland bijzonder groot is, uitgezonderd die vanuit het gewest Breda. De pendel vanuit de rayons Steenbergen, Ze venbergen, Bergen op Zoom, Roo sendaal en Etten is exclusief, omdat hij te omvangrijk is, terwijl de pendel vanuit de rayons Steenbergen, Bergen op Zoom en Etten buitensporig is, omdat de pendelaars te lang van huis zijn. In het rapport wordt ge zegd, dat de WestBrabantse pendel, die op het ogenblik 9300 man om vat in 1975 ten hoogste 10.600 man zal bedragen. In het rapport wordt tévens ge steld, dat de pendel een gunstige op lossing geeft van het arbeidsvraag stuk in het Rotterdamse havengebied. Volgens het rapport zouden dan ook van overheidswege maatregelen ^ge nomen moeten worden om dit ar beidsreservoir" beter te kunnen aan boren. Zo zouden de gemeentebestu ren in samenwerking met de werkge vers maatregelen moeten nemen, op dat de pendelaar bij een eventuele conjunctuuromslag niet het slachtof fer wordt. Het rapport voegt hieraan toe, dat de buitensporige pendel vanuit West- Brabant slechts op één manier tot een oplossing gebracht kan worden en wel door er bij de pendelaars op aan te dringen in de onmiddellijke omge ving van Rotterdam te gaan wonen! Bezwaren Mr. Kortmann meent dat de pro- U vincie Noord-Brabant tegen dergelij ke conclusies terdege bezwaren kan hebben. Hij zei zich niet tegen de pendel te verzetten, omdat men over provinciale grenzen heen moet kun nen zien. Dr. Kortmann keerde zich speciaal tegen de stelling dat er in West Brabant niet geïndustrialiseerd zou kunnen worden, omdat de pendel in stand gehouden moet worden. De commissaris zei eraan te twij felen, of door de industrialisatie van West-Brabant, de nationale econo mie schade toegebracht zal worden, omdat nergens bewezen is dat de ar beid in de randstad produktiever ge maakt kan worden dan in West-Bra bant. Genoeg: mogelijkheden Dr. Kortmann zei te menen, dat iedere maatregel, die er toe bijdraagt, tot een ontlasting van de overbelaste randstad nationaal economisch gezien van belang is. "Als men zegt", aldus de Commissaris van de Koningin, "dat de omvang van de pendel be perkt kan worden door migratie van de pendelaars naar Rotterdam, ver geet men gemakshalve, dat de huis vestingsproblemen en andere voor zieningen nationaal economisch ge zien zeer hoge kosten met zich bren gen. Er zijn in West-Brabant genoeg mogelijkheden tot industrialisatie Hij wees er o.m. op dat de ligging van West-Brabant tussen de indu striegebieden aan de Ruhr, die in België en Noord-Frankrijk, het mo gelijk maken, de hier te vestigen in dustrieën te differentiëren. "Men moet voorkomen", zo zei hij, "dat West-Brabant in eenzelfde si tuatie raakt als midden Brabant met zijn eenzijdige textiel- en schoenin dustrie. Hij benadrukte dat West-Brabant in het huidige welvaartsleven een zeer grote rol speelt, omdat het meer dan overig Brabant in het spannings veld terecht is gekomen van twee grote havengebieden. West-Brabant mag zich daarbij niet bepalen tot een negatieve houding. Op voet van gelijkheid "Alleen op voet van gelijke kan sen met de havengebieden, en alleen als het beschikt over uitstekende we gen kan West-Brabant deze zeer moeilijke rol spelen." Hij meende dat pendelarbeid alleen toelaatbaar is binnen de toelaatbare grenzen van het aantal, afstand, vervoerskwali- teit 'en bijkomende verzorging. Pen del in grote omvang eist overheids maatregelen tegen eventuele conjunc tuurgevolgen. Bovendien mag de eigen industrie niet door discrimatie van lonen en arbeidsvoorwaarden in een oneerlijke concurrenite-positie gebracht worden." Maandag zijn werkgevers en werk nemers met een aantal ministers bij een geweest, ter bespreking van de toestand in de loon-sector. De werknemers hebben werkge vers en regering niet lang in 't on zekere gelaten en direct hun forse eisen, die waarschijnlijk gebasseerd zijn op de uitkomsten en dividenden der allergrootste bedrijven en aan deelhouders in ons land, ter tafel ge legd. Deze omvatten 't volgende Per 1 januari de mogelijkheid voor 8 a 10 percent meer loon en twee dagen langer vakantie. Eventueel openbreken van con tracten, die pas in de loop van vol gend jaar aflopen. Per onderneming afwijking naar boven van de geldende CAO-lonen. Over 1963 uitkering ineens van een week loon. Een minimum-loon van 2,25 gul den per uur of 100 gulden in de week. Per 1 januari 1964 optrekking van de ouderdoms- en weduwen-uitke ringen, de kinderbijslagen en de uit keringen volgens de interimwet inva- liditeitsuitkeringen met 10 percent. „Deze eisen houden grote gevaren Kosten zeventig meter hoge bouwwerk zullen zeker I 38 miljoen gaan bedragen De dertig miljoen gulden die op de begroting van de Provincie zi n uitgetrokken voor de bouw van het zeventig meter hoge Provinciehuis, dat in de Noord-Brabantse hoofdstad zal komen te verrijzen, zullen zeker niet toereikend zijn voor de realisering van het definitieve ont werp, zoals dat door het architectenbureau "Maaskant m Rotterdam DeheTeërlHdM. van Lieshout (K.V-P.) heeft dit als zijn mening te kennen gegeven, tijdens de vergadering van de Provinciale Staten, die maandag is 's-Hertogenbosch is gehouden. De heer van Lieshout, zei de stellige overtuiging te zijn toegedaan, dat de bouwkosten minimaal f 8 miljoen meer zullen gaan vragen, waardoor men op een totaal houden met de factor renteverlies tij dens de bouw van het project, die vijf jaar gaat duren. Ook het uitge trokken bedrag van f 2,5 miljoen voor de inrichting, zou volgens zeg- Met algemene stemmen Ondanks deze minder optimisti sche geluiden van de zijde van de heer van Lieshout, hebben de Provinciale Staten van Noord-Brabant met alge- stemmen besloten tot realise- gen van de heer van Lieshout, lang niet voldoende zijn. Hij meende dat de inrichting zeker f 4 miljoen zou gaan vergen. Tot slot betoogde de heer van Lieshout, dat de post on voorziene uitgaven te laag was ge raamd. Hij meende dat deze zeker 10 van de totale bouwkosten zou gaan bedragen. 1 Geld over i Ir. H. van Haaren (K.V.P.), lid van Gedeputeerde Staten, zei toe te moeten geven, dat in de begroting geen post voor renteverlies was op genomen. Hij gaf tevens toe, dat de grondtaxatie van de heer van Lies hout, op totaal 1 miljoen gulden - 4,21 ha bouwgrond tegen f 20 per m2, het bedrag van f 200.000 dat bij de grondruil aan 's-Hertogen bosch door de provincie werd be taald - waarschijnlijk wel juist zou zijn. Hier voegde hij echter aan toe, dat de grondkosten reeds zijn be taald en afgeschreven, zodat deze later geen lasten meer zullen geven. Tijdens de vergadering werd dui delijk, dat de Provinciale Staten, te gen het bedrag van f 40 miljoen geen bezwaar hadden, mits althans de afschrijving zo geregeld zou zijn, dat er de komende jaren ook nog geld over blijft voor andere eventuele in vesteringen. Tijdens de vergadering van de Provinciale Staten stelde de heer Teijssen het genoegen in het vooruit- zich, dat hij bij de begrotingsbehan deling volgende maand het gehele fi nanciële beleid van de Provincie aan de orde zal stellen. De heer Teijssen zei verwonderd te zijn, dat Gedepu teerde Staten, bij de behandeling van de begroting steeds maar pessimisti sche geluiden laten horen, terwijl ieder jaar opnieuw blijkt, dat er op het eind van het jaar geld over is in voor de toekomstige welvaart. Zij zullen leiden tot sterke prijsstijgin gen. De export zal er ernstig door belemmerd worden. Deze eisen bie den geen oplossing om uit het pro bleem van de krappe arbeidsmarkt te komen". Zo luidt het commentaar van de werkgevers. Kredietbeperkende maatregelen De regering was bij deze discussie meer als toehoordster aanwezig en minister Veldkamp zeide in een pers conferentie o.m. „De ministers hebben zich maan dagmiddag dan wel niet gemengd in de onenigheid tussen werkgevers en werknemers, wel hebben zij het be drijfsleven meegedeeld, welke plan nen en ideeën de regering in het hoofd heeft om de spanningen op de aibeidsmarkt te lijf te gaan. Zo deelde minister Witteveen (Fi nanciën) mee, dat er op het ogenblik met de Nederlandse Bank overleg wordt gevoerd over het opnieuw in voeren van zekere kredietbeperkende maatregelen. „Dat overleg is begon nen en wordt voortgezet", aldus de minister. Verder denkt de regering aan een uitgesteld verhoogd ouderdomspen sioen. Een dergelijk pensioen houdt in, dat men tot zijn 67, 68ste jaar of nog langer blijft werken, maar dan ook een hoger pensioen krijgt. Dit dank zij een lijfrente, die men op zijn 65ste jaar kocht. Voor deze „ge pensioneerden" zouden dan wel spe ciale werktijden moeten worden in gesteld en speciaal werk moeten wor den gezocht. Ook kan de overheid er toe overgaan om haar eigen investe ringen af te remmen. De representa tieve bouw van de overheid zou stil gelegd kunnen worden. Buiten dit alles denkt ook de re gering nog aan verhoging van de hu ren. Maar zij kan over een huurronde pas iets zeggen, als zij weet hoe groot de loonstijging wordt. Minister Bo- gaers (Volkshuisvesting) betwijfelt overigens, of men in zo korte tijd nog wel een huurverhoging kan doorvoe ren. Verder is er het probleem van de landbouwprijzen. Ook dat is een kunstmatigheid, die uit de economie moet verdwijnen, als de lonen fors omhoog gaan. „En wanneer de boel uit de hand loopt, moet de minister van Financiën zich gaan beraden of hij langs de weg van de indirecte be lastingen iets moet ondernemen", al dus minister Veldkamp. Ook denkt de regering aan credietbeperking. bh Even tijd voor een kop gezelligheid! Allemaal elke dag Droste Cacao NIEUWE ROOF IN ENGELAND Engeland is opnieuw opgeschrikt door een spectaculaire roofoverval op een geldtransport. Zaterdagmor gen reed een goed uitgeruste en ge disciplineerde ben de van 8 man een gepantserde geldwagen van „Mar tins Bank" klem op een stil gedeelte van de hoofdweg tussen Dartford en Longfield in het graafschap Kent. De zes bewakers werden in een paar minuten tijds tot zwijgen gebracht en aan de kant van de weg neergelegd. Daarop verdwenen de overvallers in twee vrachtwagens in de mist, met een buit van één miljoen gulden. 300.000 KROTTEN IN NEDERLAND. Op de vergadering, die donderdag in Hilversum is gehouden over de krotopruiming in Nederland, heeft de oud-minister mr. J. In 't Veld bere kend, dat er tot en met 1980 in ons land rond 300.000 krotten moeten worden vervangen. mene ring van het Provinciehuis over te gaan. Ofschoon er in eerste instan tie in de K.V.P.-fractie bezwaar be stond tegen het delegeren van de be voegdheid aan Gedeputeerde Staten om tot de aanbesteding over te gaan, vielen deze bezwaren weg, nadat de heren J. Willems (P.v.d.A.) en J. Slot (A.R.) te kennen hadden gege ven tegen deze delegatie geen enkel bezwaar te hebben. De fractieleider van de K.V.P. de heer J. Teijssen had als zijn mening te kennen gegeven, dat het te bou wen Provinciehuis een voorbeeld van soberheid en een toonbeeld van ar chitectuur diende te zijn. Het nieuwe Provinciehuis, zal zoals dat ook in het definitieve ont werp stond opgenomen - alleen in de Statenzaal air conditioning krij gen. Bezwaren Er waren tijdens deze vergadering, die meer dan drie uur duurde, heel wat argumenten nodig, om de bezwa ren, die voor het grootste deel tegen de financiering van het object ge kant waren, weg te werken. Vooral de bezwaren van de heer H. van Lieshout (K.V.P.) bleken niet in met een enkel antwoord te zijn weg te praten. De heer van Lieshout, die als wethouder van Eindhoven, veel ervaring heeft opgedaan met bouw kosten van Openbare gebouwen, be toogde, dat de stichtingskosten ver boven de f 30 miljoen zouden uit groeien. Hij meende, dat voor de re alisering van het te bouwen Provin ciehuis zeker f 38 miljoen nodig zouden zijn. Hij staafde zijn mening, door naar voren te brengen, dat in de begroting de grondkosten niet verwerkt wa ren, terwijl evenmin rekening was ge- Met minder omvangrijk ceremonieel, maar nog steeds bijzonder in drukwekkend heeft Paus Paulus VI zondag de tweede zitting van het tweede Vaticaanse Concilie geopend. Hij heeft o.m. afgezien van d plechtige intocht via het Sint Pietersplein, zoals Paus Joannes deed en ook van het inviteren van staatshoofden en regeringen, omdat Hij beslist de indruk heeft willen vermijden, dat Hij de door Paus Joan nes begonnen arbeid „opnieuw begon": Hij zet het werk van zijn voor ganger voort. Rond negen uur begon de intocht der concilie-vaders (officieel noemt men het getal 2194) via de trap van Nini en het voorportaal van de St. Pieter naar hun plaatsen in de basi liek. Ondertussen verenigde de Paus zich met de kardinalen in gebed in de Paulijnse kapel. Tegen 10 uur werd. hij langs dezelfde weg als de conci lievaders naar de Sint Pieter gedra gen Zijn gestalte kaarsrecht in de draagstoel; zijn gezicht streng ingeto gen, zo nu en dan een kort zegenend gebaar In de St. Pieter steeg hij van de draagstoel om te voet naar de bid- stoel voor het pausaltaar te gaan, n symbolische handeling, teneinde de wereld- collegialiteit van paus en bis schoppen aan te duiden. Waarnemers De plechtigheid werd ook bijge woond door de leden van het corps diplomatique bij de H. Stoel: verder 50 waarnemers van meer dan 20 pro testantse en orthodoxe kerken en honderden concilie-deskundigen, de z.g. periti, journalisten van pers, ra dio en televisie enz. Na de H. Mis bekleedde de H. Vader zich met de pauselijke gewa den en in vol ornaat met alle tekenen van zijn waardigheid, bad hij geknield de geloofsbelijdenis. Na deze plechtigheden en nadat mgr. Felici namens de vaders de eed had afgelegd, begon de Paus zijn met spanning verwachtte rede, die een vol uur duurde. De Paus zei hierin o.a. dat het Concilie een nieuwe lente zal moeten zijn, een opnieuw ontwaken van de grote geestelijke en zedelijke vermo gens, die op het ogenblik sluimeren. Vier doelstellingen Z.H. gaf vier doelstellingen van het Concilie kort en duidelijk aan 1. bewust worden van het eigen wezen der Kerk; 2. hervorming van de kerk; 3 herstel van de eenheid van de christenen, 'en 4. dialoog tus sen de Kerk en de moderne wereld. Om deze doelstellingen goed te begrijpen, zo zei Paus Paulus, moest men uitgaan van de visie, dat Chris tus de Pantokrator, de herdér over allen en alles is en dat de Kerk klein en onderdanig aan zijn voeten ligt. Paus Paulus werkte daarna de vier taken van het Concilie nader uit. Wat de eerste taak - de bewustwording van het eigen wezen der Kerk - be treft, knoopte Hij aan bij het eerste hoofdstuk van het schema over de Kerk, dat als eerste punt op de twee de zitting aan de orde komt. In dit hoofdstuk wordt de kerk als mystiek lichaam besproken. De laatste tijd, zo zei Paus Paulus, zoekt de Kerk op recht naar haar eigen beeld. En niet alleen bij de Rooms Katholieken be staat z.i. dit verlangen naar diepere kennis over het wezen van de Kerk; alle christelijke kerken zoeken er naar, aldus de paus. Dit concilie heeft als eerste taak het onderzoek naar het diepste wezen van de Kerk, en dit, voor zover mo gelijk, in duidelijke taal vast te leg gen, zo stelde de Paus vast en dat be hoefde, zei hij, niet te gebeuren in plechtige, dogmatische definities, maar in de woorden van Christus zelf en in die van de eerbiedwaardige tra ditie. Tenslotte ligt hier voor het ge zagvolle leerambt ook een taak. De theologie kan dan hierop ver der bouwen en wel zo, dat het ook de oplettende beschouwing van de afge scheiden broeders verdient en - naar Paus Paulus vurig hoopte - ook het pad naar overeenstemming gemakkelijk maakt. Niet ontrouw Over de tweede doelstelling - de hervorming van de kerk zei Paus Paulus, dat men, wanneer er naar vernieuwing wordt gestreefd, dat niet zo moest opvatten alsof de Kerk aan haar wezen ontrouw is geweest. Het ging om het wegwerken van onvol komenheden, die nu eenmaal uit de menselijke zwakheid voortkomen. De paus noemde drie zaken die moesten veranderen Er moest méér kennis komen van het woord Gods, er moest méér eer bied voor dit woord worden aange kweekt en de Kerk moest een echte Kerk van liefde worden. In verband met het derde doel - het herstel van de eenheid der Chris tenen - wees Paus Paulus op de oecumenische bewegingen in de niet- katholieke kerken. Deze bewegingen zijn z.i. een te ken dat de Kerk vanuit haar wezen een zichtbare eenheid moet bezitten. Maar deze zichtbare en mystieke een heid kan alleen maar bereikt worden door een volkomen gelijkheid van en eenheid in geloof, deelneming aan dezelfde Sacramenten en door de or ganische harmonie van een enkel kerkelijk bestuur. Deze eenheid was echter niet identiek met gelijkvormig heid. Vergiffenis Daarom was dit concilie ook een uitnodiging en een verwachting om broederlijk aan de authentieke oecu mene deel te nemen. Zich wendend tot de waarnemers zei Paus Paulus „Als wij schuld dragen aan de schei ding, vragen wij God en u nederig vergiffenis. Wij van onze kant ver geven gaarne de beledigingen die de katholieke kerk zijn aangedaan. Mo ge de hemelse Vader onze schuldbe kentenis aanvaarden en ons echte broederlijke vrede schenken." <1 f r De tcho van het Zuióen 1 1

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1