w/AAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Waspik redt cultuur-historisch monument FILMJOURNAAL KüS»Dampo Burgemeester Teijssen verzette eerste spade grond voor bouw verpleegstersflat Musis Sacrum Luxor mm e*iscuew€ Afscheidsgeschenk voor Burgemeester van Erp Stassar - Waalwijk Historische waarde MIJNWERKERS ONTSLAGEN Acht arbeiders van de Dominiale Mijn te Kerkrade zijn vrijdag zonder pardon ontslagen. Zij zijn een op zichter, een voorman, driemeester- houwers en drie schiethouwers van de jongere mijnwerkersgarde. De mannen worden beschouwd als hoofd- schuldogen van een groep van bijna 50 ondergronders die in de mijn ge rookt hebben. Tegen de anderen wor den disciplinaire maatregelen geno men. Hun straffen variëren van te rugzetting in rang tot beperking van premie-uitkering. Deze straffen zijn tijdelijk. Zij hebben 't leven van alle werkers in gevaar gebracht. Bestemming Bouw ziekenhuiscomplex aan de Kasteellaan begonnen Burgemeester Teijssen heeft dinsdagmiddag de eerste spaden grond ver zet voor de bouw van de verpleegstersflat en het energie gebouw, die op de hoek Kasteellaan-Burg. Verwielstraat zullen komen te verrijzen. De verpleegstersflat en het energiegebouw vormen een onderdeel van het ziekenhuiscomplex, dat op hetvoormalig Slemterrein aan de Kas teellaan zal worden gerealiseerd. Wanneer met de bouw van het zie kenhuis kan worden begonnen is nog niet bekend; vooi opig zie men nog uit naar de vereiste Rijksgoedkeuring. de vele werkzaamheden en voorberei dingen die hieraan vooraf waren ge gaan in herinnering bracht. „Als ik terugdenk aan de vele voorbereidingen, die nodig waren om vandaag een aanvang te maken met de bouw, dan denk ik hierbij aan het werkzaam aandeel van één, die niet meer aanwezig kan zij, omdat de goe de God hem heeft geroepen voor een beter leven." Burgemeester Teijssen zei dat het bestuur van de Deken v. Rielstichting aan dr. Langemeijer sr., die zaterdagmorgen is overleden, enorm veel verplicht isVooral aldus burgemeester Teijssen, "omdat hij dertig jaar lang geheel onbaat zuchtig en dat siert hem de functie van geneesheer-directeur heeft vervuld." Burgemeester Teijs sen verzocht de aanwezigen een ogen blik stilte in acht te nemen ter nage dachtenis van de overledene. MARIANDL. Wanneer Hofraad Geiger als hoofd van het conservatorium een verzoek om een studiebeurs ontvangt voor een zekere Mariandl komt hij te we ten dat dit meisje zijn eigen dochter is. Hij reist weer terug naar de plaats waar hij in de oorlog met een meisje Marianne enkele fantastische weken heeft doorgebracht. Deze Ma rianne is de moeder van Mariandl. Hij durft haar zijn liefde niet meer te verklaren en zij wacht op deze ver klaring. Nu wordt de affaire pas in gewikkeld, wanneer een rijke hotelier zich in de zaak mengt en aan de dag brengt, ook met Marianne te willen trouwen. Wegens financiële moei lijkheden stemt zij in dit huwelijk toe maar Geiger gaat er natuurlijk niet mee akkoord. Ook Mariandl de cen trale figuur gaat zich ermee bemoei en en het einde van de film laat ons enkel gelukkige mensen zien, die al len hun doel hebben bereikt. In de hoofdrol Conny Froboess. Naast haar vinden we Peter Weck en Waltraut Haas. Toegang alle leeftijden. Maandag en woensdag. DE VEROVERAAR VAN CORINTHE. a "31 TE VUUR EN TE ZWAARD. Te vuur en te zwaard is een film die verhaalt over de vrijheidsstrijd van de Oekraïnische boeren die on der het juk van de overheersende Po len uit wilden. Zij sloten zich aan bij de legers van de rebellenleider Mie- lisky die zijn troepen bij de grens samentrok. Kolonel Jan ICetusky krijgt de opdracht het fort Kudak, een Poolse voorpost, te overmeeste ren. Tijdens de reis naar het fort verblijft hij enige tijd op het kasteel van Prinses Kursevich en haar nicht Helena. Helena en Jan worden al spoedig verliefd op elkaar, maar van een huwelijk zal het wel niet kunnen komen, omdat de prinses Kolonel Bohun beloofd heeft Helena aan hem te zullen uithuwelijken. Het lukt Jan echter de prinses van dit plan af te brengen. Hij bereikt met zijn huza ren de vesting van Kudak, die zij verlaten aantreffen. Hij verschanst zich met de zijnen op het fort en na Dr. Langemeijer sr. herdacht „Wij zijn hier samen bijeen, om getuigen te zijn van de aanvang van een groot en belangrijk werk, name lijk de bouw van een nieuw zieken huis", aldus burgemeester Teijssen, die bij de aanwezigen, waaronder de adjunct geneesheer-directeur dr. Ver hoeven, leden van het bestuur van de Deken van Riel Stichting, de heer Kobben, directeur Gemeentewerken, architect Strik uit Boxtel, drs. Schretlen, econoom van het St. Ni- colaas-ziekenhuis en verschillende religieuzen- en lekenverpleegsters, Historisch moment "Als wij ons de belangrijkheid van dit moment realiseren", zo ging bur gemeester Teijssen verder, dan over drijven wij niet wanneer wij aan de hand van het project en met het oog op de toekomst spreken van een "historisch moment" in de geschie denis van de ziekenzorg in plaats en streek". Het nieuwe ziekenhuis, waarvan de bouw later zal worden aangevan gen, zal voor de doktoren tal van nieuwe mogelijkheden gaan bieden, waardoor het voor nu en in de verre toekomst aan een grote behoefte zal gaan voorzien. Burgemeester Teijs sen, die hoopte op een voorspoedige bouw, zei veel vertrouwen te hebben in de aannemer, de heer Aarts uit Waalwijk en in de Architect, de heer Strik uit Boxtel die reeds eerder voor de gemeente Oss een groot modern ziekenhuis op papier heeft gezet. Burgemeester Teijssen, die er de aanwezigen op wees, dat in deze mo derne samenleving, de ziekenzorg en ziekenhulp steeds meer op de voor grond is gaan treden, als gevolg van een grondige specialisatie en begrip voor de noodzaak van een goede zie kenverpleging, zei het ontworpen bouwwerk te willen typeren als een gebouw, dat een geest van soberheid ademt en dat dienstbaar is aan het doel dat wordt nagestreefd. Zonder enige moeite verzette bur gemeester Teijssen hierna de eerste spaden grond, die hij op vakbekwa me wijze in een gereedstaande krui wagen - volgens burgemeester Teijs sen het grote symbool om iets te kun nen bereiken - deponeerde. Zijn voorbeeld werd gevolgd door dr. Ver hoeven, een zuster van het ziekenhuis en door de heer Schretlen, econooom van het St. Nicolaasziekenhuis. In een van de directieketen op het bouwterrein brachten de aanwezigen een toast uit op de voorspoedige bouw. Zes woonlagen De verpleegstersflat, die 6 woon lagen telt met op iedere verdieping 12 kamers en enkele kamers voor de Anderhalve eeuw geleden was Griekenland nog de belangrijkste staat ter wereld. Het ondervond in die tijd echter veel concurrentie van het snel tot bloei komende Rome. De hevige strijd om de wereldheerschap pij tussen deze beide staten is het on derwerp van deze film. In het begin wordt de held van de film gevangen genomen door anti-Romeinen en on danks zijn gevangenschap toch goed verzorgd door zijn vijanden. Hij ver blijft in het huis van de wijsgeer Critolaos, die de leider van de op standelingen, die doorlopend bezoek heeft van zijn beste vriend Dieos. Dieos wil met Critalaos' dochter Ebe trouwen, doch zij heeft een gro- te afkeer van de man en haar hart inmiddels verpand aan Vinicius, de gevangene. Door chantage weet Die os Ebe ertoe te brengen dat zij met hem trouwt, doch Vinicius weet te ontvluchten en kan de huwelijks plechtigheid nog juist verijdelen. Inmiddels zijn de Romeinen het land binnengevallen, en Dieos heeft geen tijd meer om aandacht aan Ebe te schenken, omdat hij een léger moet samenstellen. Wanneer de dag van de grote slag komt, lijden de Grieken zware verliezen, en Dieos trekt terug omdat hij met Ebe af moet rekenen. Hij wil haar in zijn slangenkuil wer pen, doch op het kritieke moment verschijnt Vinicius ten tonele en na een lange, zware strijd valt Dieos in zijn eigen slangenkuil. Vinicius en Ebe trekken dan samen naar elders om daar een gelukkige toekomst op te bouwen. Vrijdag t.m. zondag voor personen van tenminste 14 jaar. In de hoofd rollen Jacques Sernas en Gianna Ma ria Canale. van een HET LAATSTE DUEL. mreMwdiM hoofdzusters van medische diensten, heeft een totale lengte van iets meer dan 37 meter, terwijl de diepte 15 meter meet. Het hoogste punt bevind zich op 23,74 m boven de grond. In de Verpleegstersflat is verder een recreatiezaal en een tweetal les lokalen ondergebracht. Het energiegebouw wordt ge vormd door het ketelhuis van de cen trale verwarming, een wasserij, en kele werkplaatsen en een garage voor de ambulance. Voor beide gebouwen zal in totaal - wanneer deze geheel zijn inge richt - een bedrag van ruim f 2 miljoen geïnvesteerd moeten worden. De gebouwen zullen rond Pasen 196o gereed moeten zijn. Sinds sheriff Wales in Goldridge als handhaver van de wet is aange steld heeft het stadje geen last meer gehad van bandieten. Deze Wales is een openhartig man, die door zijn openhartigheid vele vijanden bij de elite van de stad heeft gekregen. Zij willen hem dan ook van zijn functie beroven, en bij de volgende verkie zingen voor een sheriff wordt iemand anders aangesteld. Vanaf die dag begint het lieve leven weer in Goldridge; 4 mannen trekken de stad binnen en terroriseren de inwoners. Zij zetten de hotelbewoners uit hun kamers, plunderen een klerenmaga- zijn en tegen al deze dingen wordt niets gedaan uit angst voor wraak- Wales ziet dit alles met lede ogen aan, maar hij kan niet ingrijpen om dat hem de bevoegdheid daartoe is ontzegd. Tenslotte wordt het hem te bar en hij grijpt toch in, en na enige tijd is de rust weergekeerd. Wales wordt weer als sheriff aangesteld, en volledig in ere hersteld. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. enige tijd vallen de rebellen van Mie- lisky aan. Lange tijd weten de huza ren van Jan stand te houden, maar de overmacht is te groot en zij staan op het punt zich over te geven, wanneer zij hulp krijgen van de cavalerie. De kansen keren zich nu en na een lan ge verbeten strijd, waarbij duizenden mannen sneuvelen, weten de prinse lijke legers de overwinning te beha len. Jan kan zijn Helena dan eindelijk in z'n armen sluit. In de hoofdrollen van deze zeer spannende film vinden we Gordon Mitchell en Jeanne Crain. Vrijdag t.m. zondag is deze film te zien voor personen van 14 jaar en ouder. MOORDENDE HANDEN Steven Orlac is een beroemd pia nist die bij een vliegtuigongeluk ern stig aan zijn handen wordt verminkt. Wanneer hij in een ziekenhuis bij komt ligt naast hem een krant waarop een foto staat afgedrukt van zijn ver minkte handen en daarnaast de foto van een ter dood veroordeelde moor denaar. Hij leest het onderschrift van de foto dat luidt "Orlac ver liest zijn handen en Vasseur boet voor zijn moorden". Hij wordt nu bezeten van een verschrikkelijke angst, dat hij de handen heeft ge kregen van een moordenaar. Deze ziekte wordt een obsessie en als hij uit het ziekenhuis wordt ontslagen, kan hij niet anders meer dan moor den. Dat wordt dan weer misbruikt, door Nero een sluwe misdadiger, die door chantage Orlac zo ver weet te brengen, dat hij slechts vijanden van hem vermoordt. Het leven wordt een hel voor Orlac en hij dreigt er aan weg te kwijnen, totdat het proces te gen de inmiddels terechtgestelde Va- seur wordt hervat, waarbij blijkt, dat hij onschuldig was. Wanneer de rechtbank officieel zijn uitspraak herroept is Orlac meteen van zijn obsessie bevrijdt en kan hij weer een nieuw leven tegemoet zien. In de hoofdrol Mel Ferrer. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. 85e JAARGANG No. 79 VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 De tcho VAM het Zuiöen 22 cent per week gitgever iwoaiwiiksche Stoomdrukkerij WaalwijKsc Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Het was een weliswaar ongewone maar daarom niet minder verantwoorde aankoop waaraan de raadsleden van Waspik in hun laatste bijeenkomst hun goedkeuring Het betrof hier de aankoop van een nationaal historisch waardevol pand, ge- ?a mi 't Vaartie nr 12 en in eigendom van de heer L. Smits. Dit pand, een boerderij daterend uit het jaar 1661, kon worden aangekocht doordat de huidige „v -7Ü11 avrarisch bedriif in de ruilverkaveling Raamsdonk mbracht. Hierdoor t Stevens de mogelijkheid uitgesloten dat opnieuw een landbouwbedrijf vanuit dit Huiverig VOOT aankoop pand kan worden uitgeoefend. van bijstand geformeerd. Hierin namen zit ting de loco-burgemeester J. van Dongen, voorzitter, en de heren v. d. Broek (Hot. Chr. fractie), Kamp (agrariërs), Savelkouls (bouwkundige) en Smits (arbeiderspartij). Door de slechte staat van onderhoud is het ook niet te verwachten dat een parti culier uit het oogpunt van woonbehoefte dit pand kon aankopen, restaureren en redelij- keuvijs kon gaan bewonen. Om nu het his torisch bezit in de gemeente te beschermen en voor verval te behoeden, was mèt het college van burgemeester en wethouders ook de raad van oordeel dat hier een ver antwoordelijke taak lag voor de gemeente lijke overheid opdat de geschiedenis van Waspik, mede in de bouwwerken tot uit drukking komend, niet verloren gaat voor het nageslacht. Dat de historische waarde van dit bouw werk van groot belang wordt geacht moge gemeld. Het is ook denkbaar, en .zeker ook te prefereren, dat het pand zal worden tot een dependance van de historische af deling van een museum. Middels rijksin- etanties als de Rijksdienst voor monumen ten zorg, het openlucht-rijksmuseum voor Volkenkunde te Arnhem, of via het Prov. genootschap van Kunsten en Wetenschap pen in de provincie N.-Brabant, zou in dat geval een bemeubeling van het pand kun nen plaatsvinden H.ieromtrent is nadere oriëntatie noodzakelijk. In dit verband ver klaarde burgemeester van Erp na zijn ver trek per 1 oktober als adviseur te willen blijven optreden totdat in de vacature in Waspik is voorzien. Om in nauwe samenwerking met de raad en de ingezetenen van Waspik de zaken i 1. 11/iinnpn Enkele raadsleden, zoals de heren Savel- kouls, Kamp, v. d. Broek en Op de Weegh stonden aanvankelijk een beetje huiverig te genover deze aankoop. De heer IJpelaar liet een meer positief geluid horen toen hij opriep vertrouwen te stellen in het betref fende voorstel van B. en W. Wel echter zag hij graag ook de KAB vertegenwoordigd m de commisscie van bijstand, hetgeen de voorzitter hem graag toezegde De heer Op de Weegh achtte de gang van zaken te overhaast en bracht een voor stel in stemming om dit punt van de agenda nog een maand aan te houden H.ij kreeg daarbij de steun van de heren Kools en v d Broek. De voorzitter wenste, zoals hij zei, 'dit belangrijke agendapunt enthousiast te verdedigen en kreeg zo de overige acht raadsleden achter zich. Tot de koop van werk Van groot belang wordt geacht moge ron(j deze historische boerderij te kunnen me^^93Vare' bijbehorende grond «en uit het feit dat het is geplaatst op behartigen werd uit de raad een commissie het pand met 9d.4U ar o j de voorlopige lijst der Nederlandse Monu- werd voor f 16.825 besloten. Op grond van diens deskundigheid op financiëel gebied was aan de heer Op de Weegh een zetel in de commissie van bijstand toegedacht, maar de heer Op de Weegh zei een derge lijke functie op dit moment niet te kunnen ambiëren op grond van zijn positieve hou ding ten opzichte van het voorstel. Ook de heer Kools wenste niet voor een plaats in deze commissie in aanmerking te komen. ae voonujjisc menton van Geschiedenis en Kunst, welke is opgemaakt door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Ook in standaardwerk "Duizend jaar bouwen in Nederland van mr S. J. Fockema Andreae, prof. dr. E. H ter Kuile en R. C. Hekker wordt in een lijvig artikel onder de titel: De ontwikke ling van de boerderijen in Nederland", uit voerig aandacht besteed aan deze Waspikse hoeve. Zo lezen we o.m.: Deze boerderij, langs een der hoofdwegen in het hart der gemeente gelegen, is een der oudste hoe ven van de plaats en het gewest. Zij werd gebouwd onder invloed van de zgn. Vlaam se schuurgroep, een boerderijvorm die op het einde van de 17e eeuw in West-Bra bant ontstond. Het woonhuis, daterend van 1661, is van gele baksteen opgetrokken, heeft een fraaie tuitgevel met jaarankers, oeils de boeuf op de vliering, ontlastings- boogjes boven de ramen van de begane grond en verdieping en een opmerkelijk laat-gotische maaswerkvulling van de boog- trommel boven de voordeur. Deze geeft toegang tot de vroegere kaaskamer, die van het zitvertrek is afgescheiden. Aan de an dere kant van de entree bevindt zich de opkamer en in de tweede travee liggèn de woonkeuken en de slaapkamer, want het spoelhok is tegen de schuur geplaatst. De in opzet driebeukige houten schuur is wei nig breder dan de woning, doordat deze in tegenstelling met andere hoeven van deze soort slechts twee vertrekken naast elkaar heeft. Dit verschil heeft men willen be nutten om de langsdeel een uitrit aan de voorkant te geven, met als gevolg een schui ne stand van de deuren. Volgens de Lang- straatse traditie is de potstal voor groot vee langs de korte achtergevel gelegd, maar de paardenstal is tegen de deelgevel in een uitbouw met zadeldak opgetrokken.^ Onder een aflevering van het hoofddak zijn hier naast de jonge runderen ondergebracht. i 'I' T Dr. Verhoeven, adjunct geneesheer-direc teur van het nieuwe Streekziekenhuis. De eerste spade gaat uit de grond! Burgemeester Teijssen kijkt met een zekere voldoening. Het was dan ook zeer zeker een historisch moment. Men zal zich afvragen welke bestemming voor dit pand in de toe komst is gedacht. Vooreerst zal met de sub sidiemiddelen welke het Rijk en de Pro- vincie op dergelijke panden als naar gebruik zullen gaan verlenen de restauratie ter hand worden genomen. Weigeren deze overheids instanties deze subsidie, hetgeen niet waar schijnlijk is, dan gaat de koop niet door en komt het pand met de daarbij gelegen grond middels een ontsnappingsclausule weer aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Blijft de koop van kracht, dan zal het ge meentebestuur na de restauratie, waarin de gemeente dan 10 zal moeten bijdragen, beslist niet volstaan met deze pralende boerderij leeg te laten staan. Reeds op de geruchten hebben zich enkele huurders aan- Burgemeester van Erp bekijkt hier de zilveren broodschaal, die hij van de bevolking van Waspik bij zijn afscheid in ontvangst mocht nemen. Rechte<*escheidende burgemeester zijn echtgenote, mevrouw van Erp; ltnks van hem twee dochters. vindt U bij

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9