wAAlwnkse en lAnostRAAtse couRvnt Directe welvaartsvergroting HET CONCILIE samen wenken samen leven van MSerlo Duizenden zouden bereid zijn op zaterdag iets extra's te verdienen! Zuid-Molukkers krijgen geen ceni van de Staat ANWB en KNAG met gezamenlijke wegeninformatiedienst Terug in ordelijk verband Meer ruimte Maar meer uren Wat verdient voorrang DIENSTTIJD VERMINDERING tandartshulp in weekend DE RAMP OP HAITI Aantal doden: 4000 Samenwerking leidt tot uitgebreidere berichtgeving S U WEET HET TOCH! onze collectie is VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 De tcho van het Zuióen 85e JAARGANG No. 81 Uitgever ,»atl!wiiksrhe Stoomdrukkerij wa" Antoon Tieier. Hoofdredacteur JAN VIELEN jirot.un.mer 1069687 oit h!ad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Comractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: ..ECHO M5. Tei. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. v.. Baurdeustraa. 8 Tel. 04167 - SOM richt 1816 Overal waar schaarste ontstaat, tiert het beroep van zwartehandelaar welig Dat hebben wij nu ervaren met het verschijnsel van de koP- nelbazen in de scheepsbouw. Over het onmaatschappelijk karakter van dit verschijnsel zijn wij het eens en daarom zijn er nu m c.a.o.-verband voorzieningen getroffen om er een eind aan te maken. Ieder doordenkend mens in het bedrijfsleven weet echter dat hier mee het kwaad niet uit de wereld is geholpen. De zwarte handel in tal van verbruiksgoederen heeft immers ook voort geduurd totdat de schaarste was verdwenen. Het uitbannen van de zwarte handel m arbeidskracht zal dus ook alleen effect sorteren wanneer alle krac - ten worden gebundeld om de overmatige arbeidschaarste te vermm- d" arbeidschaarste kan niet per bedrijfstak worden bestreden. Hetis een zaak van de regering. Het is bekend dat de schaarste aan we - krachten zich vooral voordoet in de bouwsector en in de metaalsector. Vanzelfsprekend hebben belanghebbenden van het 'ul"oer rondom de koppelbazen af gebruik gemaakt om er zo mogelijk voor hun eigen hpdriifstak voordelen uit te halen. Er wordt dan gesuggereerd dat een loonsverhoging, die alleen vo de metaal- en bouwwereld zou gelden, een gunstig bestrijdingsmiddel zou zijn. beloning en dat, althans op korte termijn, de verbetering van de se cundaire arbeidsvoorwaarden naar de achtergrond zal worden ver schoven. Daar kunnen verschillende voor delen uit voortvloeien. Een derge lijke politiek volgend zullen de Ne derlandse lonen vroeger gelijk zijn aan die in de ons omringende lan den. Hierdoor zal het afvloeien van Nederlandse arbeiders naar het buitenland worden tegengewerkt, want een groot aantal werknemers kijkt helaas alleen nog naar het geen men „schoon" in de handen krijgt zonder de overige voordelen van de dienstbetrekking in de be schouwing te betrekken. Deze zienswijze pleit ook al weer voor een spoedige verschuiving van een doel der directe belastin gen naar de sector van de indirecte belastingen. Daardoor krijgt de werknemer immers meer in zijn hand. Of hij met dit meerdere zijn verbruiksartikelen duurder ,moet kopen, wordt daarna bekeken. Bo vendien wordt daarmee de con sumptie afgeremd en dit kan de produktie matigen en de export kansen vergroten voor bedrijven met een overmatige binnenlandse vraag. Inderdaad zou langs deze weg aanvankelijk succes worden ge boekt. Om te beginnen zou 'n aan tal mensen, die via de koppelbazen werken, worden overgehaald om weer een regelmatig dienstverband te zoeken. Zij bevinden zich dan niet langer aan de periferie van de arbeidsmarkt en kunnen voor zich een grotere sociale zekerheid ver werven. Vervolgens zou vermeden worden dat er steeds meer arbei ders in de bouw- en metaalsector over de grenzen gaan werken om dat daar de lonen hoger zijn. Een dergelijk kortzichtige maat regel zou echter onmiddellijk ge volgen hebben voor het gehele be drijfsleven. Aangetrokken door de hogere lonen vindt er dan een ver schuiving plaats van de ene be drijfstak naar de andere. Het lijkt wel aantrekkelijk dat er met name meer bouwvakarbei ders komen maar dit mag niet gaan ten koste van andere branches, die hun bijdrage leveren aan de natio nale economie. Hoe moet het bij voorbeeld met de textielindustrie gaan, die nu al moeite heeft zijn mensen te binden. Wij monden dan uit bij een stapsgewijze tot stand gekomen algemene loonsverhoging met een daaruit te volgen prijsver hoging. Daarna kan 't spel opnieuw beginnen. Er zitten economisch ge zien meer verschijnselen aan el kaar gekoppeld dan de koppelbazen en hun trawanten Intussen is er een bericht geko men van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid dat er in 1964 meer ruimte zal zijn voor di recte loonsverhogingen dan in het lopende jaar. Dit bericht kan van groot belang zijn omdat er mogelijk mee bedoeld wordt dat bij het stre ven naar een verdere welvaarts verbetering voorrang zal worden gegeven aan een betere geldelijke Het is echter duidelijk dat zelfs langs deze weg de arbeidsschaarste niet definitief uit de wereld wordt geholpen. Dat kan alleen door het aanbod aan arbeidsuren te vergro ten. In dit verband willen wij nog eens pleiten voor maatregelen, die het (gedeeltelijk) benutten van de vrije zaterdag beogen. Het is ons niet duidelijk dat via een zwarte markt er mogelijkheden zijn om op zaterdag en zondag f 100.- te verdienen door 17 uren te werken in de scheepsbouw terwijl in andere sectoren van het bedrijfs leven het werk praktisch stil moet liggen, zelfs wanneer men bereid is daar tegen het normale loon te werken. Er is voor elke bedrijfstak een regeling te ontwerpen waarbij boven de 45-urige werkweek moge lijkheden worden geschapen om 4 a 5 uur over te werken tegen een hoger loon, al dan niet met conces sies van de fiscus. Wij zijn ervan overtuigd dat dui zenden bereid zouden zijn dit extra werk te verrichten en dat onze eco nomie er wel bij zou varen. Blijkt het dat binnen korte of langere tijd de arbeidsmarkt te ruim wordt voor een dergelijke overwerkregeling, dan kan deze im mers weer verboden worden. Wij moeten ons toch aanpassen bij het geen de wereldmarkt en de con junctuur van ons eisen. Uit de les van de koppelbazen kunnen werkgevers en -nemers le ren dat er voorlopig moet worden afgezien van een verdere verkor ting van de arbeidstijd. Wij kunnen er verder uit leren dat het moge lijk gewenst is de rem te zetten op een verdere snelle uitbreiding van de sociale verzekering om voorrang te verlenen aan een directe wel vaartsvergroting. Uit de ontwikkeling daarvan zal dan blijken in hoeverre de directe welvaartsvergroting via het eigen verantwoordelijkheidsgevoel leidt tot verbetering van allerlei risico verzekering. Wij kunnen wel den ken dat dit algemeen gewenst wordt maar de praktijk wijst uit dat velen hun inkomen niet geheel of grotendeels door de staat be heerd wensen te zien. De minister van Defensie heeft op verzoek van en in nauw overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken besloten de diensttijd van het dienstplichtig personeel der pa rate onderdelen van de landmacht met ingang van 21 november 1963 te verkorten met één, respectieve lijk twéé maanden. Dit betekent dat, alle soldaten niet-specialist achttien in plaats van twintig maanden in werkelijke dienst zullen zijn en alle soldaten specialist en dpi. officieren en on derofficieren eenentwintig in plaats van tweeëntwintig maanden. De minister van Defensie heeft deze beslissing genomen om een bijdrage te leveren tot het vermin deren van de spanning op de ar beidsmarkt. Reeds eerder had mi nister De Jong besloten, ter stimu lering van de woningbouw begin 1964 achttienhonderd bouwvakkers die voor eerste oefening zouden op komen vrijstelling van dienst plicht te verlenen. Door verkorting van de dienst tijd bij de Landmacht zullen ruim vier duizend dienstplichtigen eer der voor het arbeidsproces beschik, baar komen dan onder de thans geldende diensttijdbepalingen. 5 GLD. DUURDER Indien niet urgent Onlangs- heeft de ziekenfondsraad een regeling goedgekeurd welke in overleg tussen de Maatschappij voor tandheelkunde en de ziekenfondsen is tot stand gekomen. Deze regeling bepaalt, dat aan patiënten die tand artsenhulp vragen tijdens het week end, vijf gulden „opcenten" boven het gewone tarief in rekening wordt gebracht. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. Witsen Elias, heeft maandag de Staat in het ge lijk gesteld in het korte geding, dat deze had aangespannen tegen de gemachtigde van de twaalf Zuid- molukkers en hun gezinnen in So- rong (Westelijk Nieuw Guinea). Dat betekent, dat de Staat aan deze twaalf Molukkers ieder niet de dwangsom van vijftigduizend gul- den behoeft te betalen. In een kort geding had de presi dent van de rechtbank op 29 april de Staat bevolen, alle pogingen in het werk te stellen om een aantal Zuidmolukkers uit Sorong voor 1 mei de dag van de overdracht van het bestuur van de Verenigde Naties aan Indonesië naar Ne derland te laten overbrengen. De president van de rechtbank verbiedt de gedaagde ieder voor zich enige maatregel te nemen ot te doen nemen ter executie van de dwangsom, bedreigd aan de Staat door het vonnis van 29 april, op straffe van een dwangsom van vijf duizend gulden, te betalen aan de Staat door ieder van de in dit kort geding gedaagden, die dit verbod overtreedt. Mr. Witsen Elias be paalde, dat het vonnis bij voorraad uitvoerbaar is. De gedaagden zullen de kosten van het geding (van de zijde van eiser begroot op f 212,25) moeten betalen. In zijn overwegingen zei de pre sident dat, ook al zou enige verbe tering in de communicatie kunnen zijn beproefd, bijvoorbeeld toen geen antwoord kwam op de tele grammen aan de Nederlandse ver- tegenwoordiger in Hollandia L. Goedhart, daarin zeker niet van n onwil of een tekortschieten van de Staat in de uitvoering van het von nis van 29 april kan worden gezien. Er is ook getracht, via de Verenigde Naties in New York contact met de heer Goedhart te verkrijgen. Het Concilie heeft zich gisteren uitgesproken over het verbeterde li turgie-schema en met name over het tweede hoofdstuk, dat handelt over de Eucharistie. In dat hoofdstuk wordt voorge steld de co-celebratie - het geza menlijk opdragen van de H. Mis door priester en bischop of door priesters gezamenlijk - toe te staan bij H. Missen op Witte Donderdag, bij oecumenische Concilies, bij synodes en in kloostergemeenschappen. Het tweede hoofdstuk van het li turgie-schema zal vervolgens het ont vangen van de H. Eucharistie onder twee gedaanten, de z.g. „lekekelk toestaan bij priesterwijdingen, waar- bij allen die de plechtigheid bijwonen inclusief de gelovigen de H. Eucha ristie onder twee gedaanten zullen ontvangen en ten tweede bij de pro fessie van kloosterlingen. Het derde punt van dit hoofdstuk behandelt de invoering van de volks taal in de H. Mis. De bisschoppen conferenties worden gemachtigd tot invoering van de eigen taal van het land, waarbij echter het voorbehoud wordt gemaakt, dat de eigenlijke ca non in het Latijn zal blijven. De Haïtiaanse regering heeft mee gedeeld, dat de orkaan Flora, die vorige week donderdag Haïti teis terde, 4000 slachtoffers heeft ge maakt. Een woordvoerder voor de Haïtiaanse minister voor openbaar welzijn in Port au Prince heeft dit telefonisch aan een functonaris van de particuliere hulporganisatie Care in New York meegedeeld. De minister, Gerald Philipeaux, liet verder meedelen, dat tweevijf de van Haïti door de orkaan is ver woest. Tussen de 50.000 en 100.000 mensen zijn dakloos geworden. President Duvalier heeft de natio- Als gevolg van de nauwe samenwerking waartoe de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club en de Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond ANWB in het begin van dit jaar besloten, zullen de wa gen-inlichtingendiensten van beide organisaties ten behoeve van het pu bliek per 1 november a.s. worden gebundeld in één wegemnformatie- Deze dienst zal de naam blijven behouden zoals deze destijds door de KNAC is ingevoerd. Het publiek zal deze dienst dag en nacht, ook in de weekends, kunnen bereiken onder het oude telefoonnummer van de wegeninformatiedienst - 070/614241 - dat voorlopig gehand haafd blijft. Men kan dan via dit nummer inlichtingen verkrijgen om trent de laatste wegsituaties in Nederland en ook over die van de we gentoestand in een belangrijk deel van West-Europa. De telefonische inlichtingen worden voor deze Wegeninformatiedienst KNAL - ANW a verstrekt door employés op het ANW B-hoofdkantoor. geninformatiedienst ter beschikking van de weggebruiker. Daarnaast zal de Wegeninforma tiedienst gebruik blijven maken van de waardevolle gegevens, zoals die door Politie, Wegbeheerders en Ver voerbedrijven etc. worden verstrekt. Deze gegevens betreffen werkzaam heden aan wegen, bruggen en andere waterstaatswerken in belangrijke doorgaande routes, verkeersstrem mingen, staking van veerdiensten enz. De KNAC zal de gegevens over wegsituaties in het buitenland verza melen. Zij onderhoudt daartoe nau we contacten met haar zusterclubs in het buitenland. Bovendien worden de buitenlandse relaties van de ANWB Het uitgangspunt van deze nieuwe vorm van samenwerking is, dat het publiek meer gebaat is bij het perfect functioneren van één centrale wegen informatiedienst dan bij twee los van elkaar werkende diensten. Daardoor kan immers de grootst mogelijke zorg worden besteed aan het verwerken van de continu bin nenstromende gegevens over weg- en weerssituaties in binnen- en buiten land, en kan de juistheid van deze gegevens door een nauwlettend func tionerend controle-apparaat worden gewaarborgd. Bovendien zal deze samenwerking leiden tot uitgebreidere berichtge ving De Wegenwacht van de ANWB ingeschakeld zal ingeschakeld blijven voor het mei- Hierbij zal men uiteraard aandacht schenken aan die wegen van het Eu ropese wegennet die voor het toerfis- tisch verkeer belangrijk zijn, maar evenzeer aan de wegen waarop het omvangrijke Nederlandse vrachtver keer in het buitenland is aangewezen. den van actuele veranderingen op het bijna 3200 kilometer lange wegennet, waarop zij dagelijks in Nederland patrouilleert. Voorzover de ANWB-wegenwach- ten opereren binnen de actieradius van de WW-stations, zullen hun ra diomeldingen via deze stations (bin nenkort zijn dat er vier) geleid wor den; hun waarnemingen staan dan op vrijwel hetzelfde moment bij de Wa- nale noodtoestand afgekondigd. De orkaan Flora, is maandag op nieuw van zijn koers afgeweken en heeft voor de tweede maal Cuba getroffen. De verwoestende kracht van de storm trof nu het westelijk deel van het eiland, nadat de or kaan zaterdag reeds grote schade had aangericht in de zuidoostelijke provincie Oriente. Volgens autoriteiten van het Cu baanse ministerie van landbouw is de orkaan vermoedelijk verant woordelijk voor het verlies van de halve katoen-, rijst-, cacao- en kof- fieoogst. Er zijn tienduizenden per sonen geëvacueerd. Het KNMI in de Bilt zal dagelijks de Wegeninformatiedienst KNAC - ANWB op de hoogte houden van weerssituaties binnen en buiten Ne derland. Al deze gegevens zullen op het ANW B-hoofdkantoor worden gebun deld en verwerkt. Aan de hand hier van zullen KNAC en ANWB meer malen per dag een gezamenlijk com muniqué opstellen. Deze comminu- qué's, gecompleteerd met kaartmate riaal, bieden de informatrices van de Wegeninformatiedienst een betrouw bare basis voor het geven van inlich tingen aan de tienduizenden die daar in het komende winterseizoen stellig weer om zullen vragen. Kleren maken de man Mannen kopen bij modern en toch stijlvol ontworpen door meestercoupeurs In beschaafde najaarstinten EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 In de gesprekken op 't Bedrijfsapostolaat komen velerlei onderwerpen ter sprake, direkt of indirekt verband houdende met de werkende rriens. Een vaak besproken kwestie is hoe kun je te genwoordig nog vreugde beleven aan je werk. „Over vreugde gespro ken! Heel de dag tussen vier muden geklemd zitten, op dezelfde plavuis staan, of zitten op dezelfde kruk. Ik gun je de pret. Voor mijn part vliegt heel de boel in de lucht (als ik m'n cen ten maar krijg). Wat vraagt hij daar? Of er 'n hel be staat? Ik weet wel zeker dat er een bestaat bij ons op 't bedrijf." Ja, hoe zit 't met dat ple zier hebben in je werk?' Om te beginnen zou ik dit willen antwoorden de arbeid mogen we niet zien als 'n straf. De arbeid is nl. niet pas door de zonde in de wereld gekomen. Distels en doornen groeiden er altijd. Twee kleine bewijsjes er voor. De „goddelijke op dracht „ga, en onderwerp alles aan U", was gegeven voor dat er iemand zich mis dragen had. Toen God de hoogmoedi ge mensen van „Babel" 'n lesje wilde geven, strafte Hij hen niet in hun bouw werk. Er brokkelde niets af, of zo. Maar wel liet hij hun merken da t hoogmoedigen de richting, de bedoeling kwijt zijn. Zij „verstaan" elkaar niet meer. En als je elkaar niet meer verstaat, dan houd maar op. Het haalt niets uit. Maar het bouwsel op zichzelf bleef gespaard. Dus, kun je zeggen, de arbeid op zichzelf werd niet gestraft. ]e zou kunnen zeggen die bouwerij daar in Babel viel zwaarder en zwaarder. Maar dat lag niet aan het Het lag aan de men sen zelf. Ik dacht, werken kan zwaar vallen om twee rede nen. Ten eerste omdat 'n bepaald werk mij niet zint. Dan is het 't beste dat ik - werk. zonder al te veel weerhaan te zijn - ander werk kies. (Overigens wel raadzaam je in de jeugdjaren te bera den). Want nogmaals het werk zelf is geen straf. Het zou ook kunnen zijn dat je alle werk waardeloos vindt. Dan ben je ófwel héél ver voor. Te ver, want je denkt hemels, je waant je op 'n plaats waar nooit meer gewerkt of gezucht wordt. Niet nuchter. Ofwel, je bent te star - en dus verkeerd - bijbels. Je kunt in de H. Schrift n.l. lezen „Ik kreeg af keer van het werk, dat ik met moeite tot stand bracht onder de zon. Ik moet het toch achterlaten Heel de kwestie is eigen lijk deze wat denk jij van Gods schepping. Spat uiteindelijk alles uit elkaar, vliegt alles in brand en halen we allemaal 'n blauwe neus. Of denk je dat we hier op aarde bezig zijn om mee te bouwen met God aan de eind-voltooiing? Als je de laatste mening houdt dan kan werken on mogelijk 'n straf zijn. Immers, dan is 't niet meer of minder 'n godde lijke opdracht dat wij wer ken. En - zoals ik zelf later beter af" ben, naar de ma te dat ik nu 'n gaver - vol maakter mens ben, zo zal de aarde eens meer „nieu we aarde" zijn en als 't wa re volmaakter, naar de ma te dat de mensheid er aan werkt. Je zoudt dat 'n fantas tische gedachte kunnen noe men, maar in elk geval 'n gedachte die hoop geeft en inspireert. - Een radio speelt beter, als hij ge-aard is, zo is 't - dacht ik - ook met ons. Als wij beter gericht staan op de aarde, komt er meer muziek in, meer werk. We moesten gaan besef fen WAARTOE we werk ten. M. JANSEN, Bedrijf saalmoezenier Markt 8. i

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1