wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt ,De bekende lederfabriek door brand vernield' »De Amstel« De huidige directie 125 Jaar geleden werd de basis gelegd voor een bloeiend modern bedrijf In 1913 groeide de lederhandel uit tot lederfabrscage Donderdag 17 maart 1938 Donkere dagen Wederopbouw Toekomst- verwachtingen 1838 Accent op schoenen en ieder Bijzondere mijlpaal 85e JAARGANG No. 81 VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 y m De €cho van het Zuióen nni wnn Tlroolr Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Wa Antoon Tielen 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Hoofdredacteur JAN TIELEN 1069687 „ECHO" Gironummer Telegram-adres n^Mad verschijnt 2 x per week 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat J Tel. 04167- Tel. 04160 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: Opgericht 1878 ïa„a< 13 „Itob.r van da. Jaj, to-l OfJ-t DUBBEL JUBILEUM BIJ N.V. CHR00MLEDERFABRIEK „DE AMSTEL" L. S. GOMPEN jr. 1805 - 1878 G. S. GOMPEN 1848 - 1911 Zaterdag 12 oktober gaat de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel", voorheen L. S. Gompen, het feit herden ken dat 125 jaar geleden, en wel in 1838, de basis werd gelegd voor de huidige Vennootschap, die is ge vestigd in de Putstraat in Waalwijk. Tevens zal op deze dag worden herdacht dat uit de lederhandel op 12 oktober 1913, de lederfabricage in Waalwijk voort kwam. Deze twee bijzondere feiten vormen dus de aanleiding tot de viering van een dubbel jubileum. De inzet van dit feest heeft eigenlijk maandag al plaats gevonden, toen de directie van de N.V., bestaande uit de heren Drs. H. J. Gompen en J. G. Gompen, de gemeente Waalwijk een beeldhouwwerk van de kunstenaar L. Geurtjens uit Berlicum aanbood. Het beeldhouwwerk, dat maandag door de directie op het gemeente huis van Waalwijk aan het college van B. en W. is aangeboden, zal een plaats krijgen in de De Couber- tinstraat. Het beeldhouwwerk zal juist in deze straat geplaatst wor den, omdat hier in de toekomst de nieuwe openbare lagere school en de kinderspeelterreinen zullen wor den gerealiseerd. Het beeldhouw werk stelt een jongen vöor met een bal en een meisje met een boek in haar handen. De twee figuren zijn ongeveer 90 cm. hoog, terwijl de sokkel waarop de figuren zijn ge plaatst ongeveer 60 cm. hoog is. Met dit beeldhouwwerk en met de plaatsing van dit kunstwerk in de De Coubertinstraat, heeft de direc tie van de jubilerende N.V. verband willen leggen tussen de opvoeding en de vrije tijdsbesteding. De aanbieding maandag werd bij gewoond door burgemeester J. L. M. Teijssen, de wethouders van Heeswijk, van Laack en v. d. Ho ven, door de gemeentesecretaris mr. Hagemans en door de directeur van Gemeentewerken de heer Kob ben. Eveneens in verband met de vie ring van dit jubileum heeft de di rectie van de N.V. Chroomlederfa briek „De Amstel" aan binnen- en buitenlandse zakenrelaties een in gelijste reproduktie doen toekomen voorstellende „Crispinus en Cris- pinianus", dat tussen 1552 en 1572 door Pieter Pourbus, een der aan zienlijkste schilders uit de tweede helft van de zestiende eeuw, als deel van een altaarstuk voor de Goudse St. Janskerk werd vervaar digd. Het altaarstuk bestond uit 'n houten drieluik, aan beide zijden beschilderd, waarvan slechts het middelste paneel bewaard is geble ven. Het schilderstuk bevindt zich sinds 1958 weer in Gouda en wel in het stedelijk museum „Het St. Catharina Gasthuis". tof L. S. GOMPEN 1878-1944 S. E. GOMPEN 1884-1944 Voorts heeft er dinsdag een feestelijke bijeenkomst plaats gevonden van directie, ondernemingsraad en hoofdbestuurders en districtsbestuurders van de vak organisaties en Alg. Werkgeversvereniging (zie Op de voet gevolgd). Morgen, vrijdag 11 oktober, zal de directie, de Stichting tot Behartiging der Belangen van de Middelbare Vak school voor Leder en Schoenen, een geschenk aanbie den, terwijl 's avonds het gehele personeel van de beide fabrieken in de Stadsschouwburg in Tilburg een maal tijd krijgt aangeboden, waarna een besloten voorstel ling met tot slot een bal zal plaats vinden. Zaterdag 12 oktober, de dag van de eigenlijke viering, geeft de directie van 11.30 tot 13.00 uur gelegenheid tot feliciteren. den deze twee zonen van Gustaaf S. Gompen, tevens als lederfabri- kanten op, handelende onder de fir- ma G. Gompen, later onder de firma Chroomlederfabriek „De Amstel" L. S. Gompen en tenslotte sedert 1929 als de N.V. Chroomlederfa briek „De Amstel" voorheen L. S. Gompen. Deze uitbreiding van de toenmalige firma kon plaats vinden door de overname van de leerlooierij van A. van Delft, toen gevestigd in del Grotestraat. De grootste ontwikkeling heeft het bedrijf doorgemaakt in de ja ren 19221938, doordat de peau de suède van hieruit zijn weg vond over nagenoeg de gehele wereld. In 1938 braken de eerste donkere dagen aan. In maart van dat jaar werd het bedrijf grotendeels door een ernstige brand verwoest. De opbouw, die hierna ter hand werd genomen wilde niet vlotten door de mobilisatie, het uitbreken van de tweede wereldoorlog en de roof op grote schaal die hiermee ge paard ging. In 1944 komen de twee broers Leonard S. Gompen en Siegfried E. Gompen in Duitse kampen om het leven. Bovendien bracht de oorlog met zich mee, dat er van een ge richte produktie geen sprake kon zijn evenmin als in de eerste jaren na de bevrijding. De produktie van kalfssuède lag nagenoeg stil, waar door in hoofdzaak boxcalf en rund box vervaardigd kon worden. Naar mate de bevoorradingssituatie en de economische situatie beter wer den, kon ook de produktie van su ède weer ter hand worden geno men. De rage, die na de schaarste- economie op dit artikel ontstond, was enorm. Na de oorlog werd de wederop bouw ter hand genomen door drs. Hendrik Julius Gompen, in 1916 geboren en door Jacob Gustaaf Gompen, geboren in 1919. Zij bei den werkten in nauwe samenwer king met de staf en het personeel, aan een gestadige uitbreiding, ter wijl zij tevens zorg droegen voor 'n spreiding in de samenstelling van het produktiepakket. Jduktie van ,De Amstel': kalfssuède, rundsuède en splitsuède in allerlei kleuren, terwijl daarnaast als glad de leersoort het rundsleer wordt 'geproduceerd. In vergelijking met 1920 was de produktie in 1940 vier eneenhalf keer zo groot en in 1962 (eveneens in vergelijking met '20) elf keer zo groot. Naast de vergroting van de pro duktie onderging ook de personeels sterkte een enorme groei. Had men in 1920 in totaal 69 werknemers in dienst, in 1940 was dit aantal al uit gegroeid tot 184. Op het ogenblik heeft de N.V. in totaal, dus inclu sief kantoor-, stafpersoneel en di rectie, 244 werknemers in dienst. Sedert 1913 heeft het bedrijf 82 zilveren jubilarissen mogen huldi gen, waarvan er op het ogenblik 15 veertig jaar in dienst zijn en één vijftig jaar. Het verloonde bedrag bedraagt op het ogenblik 2350% van het ver- loonde bedrag in 1920 Op 1 januari 1946 werd het hoofd kantoor dat tot dan toe steeds in Amsterdam was gehuisvest, overge bracht naar Waalwijk. Acht jaar later werd de N.V. Chroomleder fabriek „Waspik" overgenomen en werd de naam veranderd in N.V. Chroomlederfabriek „De Amer". De na-oorlogse reconstructie werd voltooid op 15 juli 1958 met de offi ciële ingebruikname van de schit terende nieuwe kantoren en maga zijnen in de Putstraat. De directie van de N.V. Chroom lederfabriek „De Amstel" verwacht voor de toekomst een toenemende concurrentie van synthetische ma terialen, maar tevens een toename van de behoefte aan het natuurpro- dukt leder, vanwege zijn doelma tige esthetische en physisch-mecha- nische eigenschappen. In verband met de invloed van de E.E.G. meent de direktie, dat tegenover de toe nemende invoer van schoeisel de lederindustrie bedacht moet zijn op afnemende afzetmogelijkheden in het binnenland, waardoor men dus zal moeten gaan streven naar een steeds toenemende uitvoer. Het vooraanzicht van de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel" voor heen L. S. Gompen, gevestigd in de Putstraat. Links van de mgang zijn de kantoren en vergaderzalen ondergebracht. Het gipsmodel van het beeldhouwwerk, zoals dat straks een plaats zal krijgen in de De Coubertinstraat. Het kunstwerk, dat wordt vervaar digd door L. Geurtjens in Berlicum, is door de directeuren drs. H. J. Gompen en J. G. Gompen aan het college van B. en W. geschonken in verband met het te vieren jubileum. De geschiedenis van het bedrijf vanaf het begin tot heden, 12 okto ber 1963, omvat in totaal vier gene raties en reikt terug tot 1805, toen in Arnhem de heer L. S. Gompen jr. werd geboren. Deze dreef ter plaatse een handelszaak, waar, op of omstreeks 1883, het accent kwam te liggen op de leder- en schoen- handel. De zaken floreerden in die dagen al dusdanig goed, dat hem op 5 juli 1841 het predicaat „Hof leverancier" met het recht het Ko ninklijk wapen te voeren werd ver leend. De handelszaak van L. S. Gompen breidde zich steeds verder uit, zo dat tussen de jaren 1850 en 1860 zowel in Amsterdam aan de Re guliers Dwarsstraat nabij de Boter markt als in Waalwijk aan de Grotestraat een filiaal kon wor den opgericht. Het laatstgenoemde filiaal geniet thans bekendheid als vestiging van de Ned. Handelsmaat schappij. In 1864 nam de enige zoon, Mau- rits Gompen, uit het eerste huwe lijk van L. S. Gompen zijn intrek in Waalwijk. Drie jaar later vertrok hij weer uit de schoenen- en leder- stad via Luik naar Bordeaux, waar hij in 1877 zonder nakomelingen schap stierf. Inmiddels was in 1848 uit het tweede huwelijk van L. S. Gom pen jr. in 1843 na het overlijden van zijn eerste vrouw Gustaaf S. Gompen geboren, die in 1871 defi nitief naar Amsterdam verhuisde, na daar eerst aan de Openbare Han delsschool zijn opleiding te hebben genoten. Wanneer L. S. Gompen jr. in 1878 komt te overlijden, wordt Amsterdam tot 1946 toe het hoofd kwartier en wel voornamelijk aan het Damrak 88. Het bedrijf in Arn. hem kwam door vererving in an dere handen en verdween uit de historie. In hetzelfde jaar, dat de heer L. S. Gompen jr. overleed (1878) werd Leonard S. Gompen geboren. Hij ging samen met zijn broer Siegfried E. Gompen (gebo ren in 1884) in de lederhandel. Het jaar 1913 betekende voor het bedrijf een bijzondere mijlpaal. „De bekende Lederfabriek „De Amstel" door brand vernield" zo le zen wij in onze editie van zaterdag 19 maart 1938. Zoals wij ook in het historisch overzicht van de N.V Chroomlederfabriek "De Amstel" hebben vermeld, werd in maart 1938 dit bedrijf door een enorme brand nagenoeg geheel in de as ge legd. Bij deze brand gingen onge veer een miljoen voet overleder ver loren, bestaande uit peau de suède, en boxcalfs. Van het toen bestaande complex, ongeveer 6000 m2, bleven alleen de machinekamer, het ketel huis en het huidenpakhuis, die apart stonden, gespaard. Het nathuis ging niet geheel verloren, maar liep toch aanzienlijke schade op. Wij laten hieronder een gedeelte van het verslag volgen zoals dat in de editie van 19 maart stond opgeno men. Een geweldige brand, zoals wij DRS. H. J. GOMPEN geboren in 1916, mededirecteur van het bedrijf J. G. GOMPEN geboren in 1919, samen met zijn neef directeur van de N.V. die in onze gemeente de laatste jaren niet meer gekend hebben, heeft in den vroegen ochtend van donderdag, het was omstreeks half vijf, toen hij ontdekt werd, een onzer beste fabrie ken, een der grootsten van ons land, nl. de Lederfabriek "De Amstel" der fa. L. S. Gompen, geteisterd. Wij zeggen een onzer beste fa brieken en terecht, waar dit de groot ste en best geoutilleerde ter plaatse was, waar door een personeel van ruim 170 personen regelmatig en on der uitstekende conditie werd gear beid aan een product, speciaal peau de suède, van wereldvermaardheid. En wanneer dergelijk bedrijf in enkele uren tijds voor het grootste gedeelte wordt vernield, dan kan men spreken van een ramp, al zullen de gevolgen voor het personeel door be drijf sverzekering tot een minimum worden gereduceerd en al is een en ander op beurspolis verzekerd. Voeg daarbij de algehele stagnatie van dit prachtig bedrijf, dan kan men begrijpen wat dit betekent voor de firmanten, die in enkele uren tijd, van straks 25 jaar arbeid, zagen ver nietigd, maar tevens wat dit beteekent voor onze gemeente, een fabriek toch die werkte op volle capaciteit speci aal aan grote export orders voor Amerika en Zuid Afrika. Laat ons hopen dat alles zal worden ingespan nen om de gebouwen ten spoedigste te doen herrijzen, de prachtige machi nale installatie te doen vervangen en het gewilde product weer zoo gauw mogelijk in de markt te brengen." Over de toedracht vinden wij in dit verslag het volgende vermeld "Het was ongeveer kwart over vier toen de nachtwaker A. v. Ravenstijn zijn gebruikelijke surveillance deed en daarbij ook controleerde of er iets abnormaals te bespeuren viel bij "De Amstel". Op het eerste gezicht was er niets wat zijn aandacht trok, doch toen hij verder den dam inreed en achter de fabriek rondkeek, bespeur de hij rook die kwam uit een der ra men. (z.o.z.)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5