wAAlwnksG en UnQStPütSÊ coupAnt Jubileumviering Ghroomlederfabriek n.v. - De^Amstel - in het teken van opvoeding en ontwikkeling Concert-uitvoering van Het Brabants Orkest in de Ned. Herv. Kerk (Waalwijk) composé 4 Behaaglijkheid in tweed... Groot aantal ontslagaanvragen vormt weerspiegeling van hoog conjunctuur F 40.000 voor opvoedkundige en culturele doeleinden van personeel en kinderen WEKKERS Stassar Waalwijk Solistisch optreden van Leo Riemens Belangrijke plaats Goede verstandhouding Even tijd voor een kop gezelligheid! 98.- heren- en jongenskleding Heuvelstraat 24 - Tilburg Provinciaal nieuws MENDELSSOHN MOZART WèSÊIa iigiip i;r# BEETHOYEN's 6e symfonie IDEL Daling van aanbod VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 85e JAARGANG No. 81 VK1JUAU 11 v/ivii»»» «nnnm „IJ Oe tcho van bet Zuióen Abonnement jitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij "B Antoon Tieiei. 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tariW JAN TIELE1S Hoofdredacteu 1069687 Gironummer Dit blad verschijnt 2 x per week „eoho" Telegram-adres: Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Opgericht 1878 op de voet van feestelijke gebeurtenissen in ver band met deze jubilea werd geopend. De heer Geurts bracht zijn erkente lijkheid tot uitdrukking dat men de Vakorganisaties op deze wijze bij de intiemere viering heeft willen be trekken. Tot slot was het woord aan de heer H. J. Gompen, die de sprekers har telijk dank zei, voor de toepasselijke speeches. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de ondernemingsraden van de N.V. Chroomlederfabriek "De Am- stel" voorheen L. S. Gompen in Waalwijk en de N.V. Chroomleder fabriek "De Amer" in Waspik, die werd bijgewoond door een deputatie van "St. Willibrordus"de Chr. Be drijfsgroepen Centrale, de Alg. Be drijfsgroepen Centrale, de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters, door een deputatie van de Algemene Werkgeversvereniging en door de beide directeuren van de vennoot schap, heeft drs. H. J. Gompen mee gedeeld, dat de directie de dubbele viering van de N.V. geplaatst wil zien in het kader van opvoeding en ontwikkeling. In dit verband ook - en tevens ter nagedachtenis aan de heren L. S. en S. E. Gompen, die tijdens de tweede wereldoorlog in Duitse concentratiekampen om het leven zijn gekomen - zal de direc tie f 40.000 beschikbaar stellen voor opvoedkundige en culturele doeleinden van het personeel en van hun kinderen. Bovendien zullen niet alleen de werknemers, maar ook de gepensio neerden en de weduwen van de di rectie een jubileumgratificatie ont vangen. In zijn openingswoord legde drs. H. J. Gompen er de nadruk op, dat de directie voor het interne aspect van deze jubileumviering, in de kring van eigen werknemers dus, een be langrijke plaats wilde inruimen. De reden dat bij deze ondernemingsraad ook de vakorganisaties en de Alge mene Werkgevers Vereniging waren uitgenodigd, moest volgens de heer Gompen worden gezien in het feit, dat men deze organisaties in hun ver trouwenspositie respectievelijk jegens werknemers en jegens directie op persoonlijke wijze in deze viering wilde betrekken. Na een historisch overzicht van het wel en wee van de onderneming in deze 125 respectievelijk 50 jaar, gaf de heer Gompen te kennen dat deze jubileumviering in het kader staat van de opvoeding en ontwikke- ling. In dit verband moet dan ook de schenking van het beeldhouwwerk worden gezien, waarvan deze week maandag aan het college van B. en W. een gipsmodel is overhandigd en dat straks een plaats zal krijgen in de De Coubertinstr. in de omgeving van de nieuw te bouwen Openbare Lagere School en de speelvelden die daar zullen worden gerealiseerd. De heer Gompen besloot met zijn ver trouwen uit te spreken in het gehele personeel en daarmee zijn vertrou wen in de toekomst. De heer P. van Vugt voerde na mens de Ondernemingsraad van "De Amstel" het woord. Hij wees hierbij vooral op de goede verstandhouding in het bedrijf, terwijl hij tevens dank bracht aan de directie voor 't geen de ze in het verleden en ook nu weer voor het personeel heeft willen doen. De heer van Vugt sprak de hoop uit dat de goede verstandhouding nog tot in lengte van jaren zou mogen blij ven voortduren. Namens de Algemene Werkgevers vereniging voerde de heer N. van Minnen het woord, die bijzonder de stijlvolle wijze waarop dit jubileum wordt gevierd roemde. De heer A. Geurts, woordvoerder namens de Vakorganisaties, wees er op, dat een bedrijf, indien dit op de juiste wijze wordt geleid, kan uitgroeien tot een hechte gemeenschap. "Verscheidene tekenen, o.a. het groot aantal jubi larissen, wijzen er op, dat men bij "De Amstel" en bij "De Amer" in dit opzicht reeds veel heeft bereikt", aldus de heer Geurts. In dit licht stelde hij ook het feit, dat met deze plechtige bijeenkomst van de Ondernemingsraden - waar in alle geledingen van de bedrijven vertegenwoordigd zijn - de reeks Allemaal elke dag Droste Cacao Het grote aantal ontslagkwesties zowel in het gewest Waalwijk als in de provincie en het gehele land, vormt een typische afspiegeling van de situatie waarin ons land zich mo menteel bevindt. Zo kreeg het Ge westelijk Arbeidsbureau in de perio de medio juni - medio september in totaal 132 ontslagkwesties te behan delen waarvan er 114 afkomstig wa ren van de werknemer zelf en 18 van de werkgever. Aangenomen mag worden dat het aantal ontslag-kwes ties in het gewest hoger ligt dan de genoemde 132, omdat het Arbeids bureau niet met iedere ontslag-kwes tie is gemoeid. De oorzaak van dit grote aantal moet worden gezocht in het feit, dat overal in het land vol doende werkgelegenheid is. De geregistreerde arbeidsreserve ultimo september bedroeg voor het gehele land 19.405, hetgeen neer komt op 7 pro mille, voor de provin cie Noord-Brabant bedroeg de ar- abeidsreserve 2.788 8 pro mille en voor het gewest Waalwijk 134- 5 pro mille. Hieruit blijkt dat het Gewest Waalwijk, ondanks de gunstige si tuatie in provincie en land, een bui tengewoon gunstige plaats inneemt. De geregistreerde arbeidsreserve voor het rayon Waalwijk bedraagt 64 (6 p.m.), voor het rayon Almkerk 49 (7 p.m.) en voor het rayon Don gen 21 (3 p.m.). Junghans Mauthe Kienzl# Tweed geeft de toon aan In de nieuwe herfstmode. Kalter's collectie demi's en overjassen getuigt ervan. Bekijk ze maar eens: de Kynoch's, de Crom- bie's en de Donegal's. Zo licht, soepel en warm, als de mo derne overjas maar zijn kan. Maar ook de prijs Is alleszins plezierig. Een Donegal koopt u bij Kalter al voor REGERING BEPERKT INVESTERINGEN (5 De regering heeft besloten haar investeringen gedurende een half jaar met vijf procent te beperken. Dit staat in een brief, die de minis ter van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, aan alle ministeries heeft doen uitgaan en waarin hij verzoekt hem nog deze week een opgave te verstrekken van het totale bedrag, waarmee de overheidsinvesteringen op deze wijze kunnen worden be perkt. W. A. VON BERG ONDERSCHEIDEN. De heer W. A. von Berg, adju dant en kapelmeester van de fanfare der genie te 's-Bosch, die hier op uitnodiging van Waalwijks Belang tal van malen concerten en taptoes gaf op het Raadhuisplein, heeft dezer dagen de gouden medaille voor 36 jaar eerlijke en trouwe dienst als mi litair ontvangen op de paradeplaats van de Koning Willem I-kazeme in Den Bosch. Hein Jordans, die vrijdagavond als dirigent zal optreden bij de concert uitvoering van Het Brabants Orkest, waaraan hij al jarenlang als zodanig is verbonden. Vrijdagavond geeft Het Brabants Orkest in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Haven een concert-uit voering, waarbij als solist zal optre den de tweede concertmeester van Het Brabants Orkest, Leo Riemens. In het programma zijn werken op genomen van Mozart Symfonie K.V. 201 en Mendelssohn - viool concert, gespeeld door de tweede concertmeester van Het Brabants Or kest, Leo Riemens. Na de pauze wordt uitgevoerd de Symfonie no. 6 „Pastorale' van Beet hoven. veel muziekliefhebbers de nei ging te bestaan, om de symfo- niën van Mozart te vergelijken met die van Beethoven en ze dan luchtig te vinden. Dit is be paald onjuist. Het verschil tus sen beide meesters is niet in eerste plaats muzikaal, maar voor alles psychologisch. Mozart was echt wat men noemt intro vert, een stil water met een diepe grond, terwijl Beethoven extravert te noemen is. Volgens de nieuwe druk van K.V. Köchels Verzeichnis, een in 1862 uitgegeven werk, dat o.a. de vermoedelijke volgorde van Mozarts composities aangeeft, - schreef Mozart 51 symfo- niën. schreef één concert voor vioolen. Zijn vriend, de beroemde vio list David, die hem "tips" ge geven had betreffende de viool techniek, speelde de eerste uit voering. Robert Schumann was ook bij deze uitvoering tegen woordig. De violist David, die schreef zijn symfonie K.V. 201 op 18-jarige leeftijd en het was bestemd voor het klein Salz- burger hoforkest. Vandaar de kleine bezetting voor 2 hobo's, 2 hoorns en strijkers. Zijn werk gever de Aartsbisschop wilde het genie van Mozart niet erkennen. Men schatte de di verterende" (verpozingsmuziek) hoger en voor deze muziek zorg den de Italianen. Mozart begon toen reeds de knellende banden te bespeuren, waarvan hij zich enkele jaren later abrupt be vrijdde door naar Wenen te ver trekken. De symfonie heeft vier delen het eerste deel met be langrijke strijkers, het tweede deel dankbaar voor de blazers, het menuet zeer ritmisch en het laatste deel vrolijk. Er blijkt bij De Tweede Concertmeester van Het Brabants Orkest, Leo Riemens, zal als solist optreden tijdens het concert, dat in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Haven vrijdagavond wordt gegeven. Leo Riemens werd in 1937 in Ter- neuzen geboren. Zijn oplieding ont ving hij aan het Koninklijk Muziek conservatorium te Gent bij Georges Octors. Hij was gedurende geruime tijd Twee de Concertmeester van het Rotter dams Kamerorkest. Verder behoorde hij tot de solisten, van het Belgische Kamerorkest. Sinds 1 september 1961 is hij Tweede Concertmeester bij Het Brabants Orkest. ook componeerde en reeds ja ren lang (tevergeefs) streefde naar componisten roem, kreeg het volgende compliment "Kijk David, dat is nu zo'n concert dat jij altijd wilde com poneren". Mendelssohn be steedde veel zorg aan het stuk, 3 maanden na de inzending wilde hij het van de uitgever weer terug, om het nog eens grondig na te zien. Toen het klaar was schreef hij aan Breit - kopf: "U zult wel zeggen, God zij dank dat die knaap nu klaar is met zijn concert". De drie delen waaruit het werk bestaat gaan zonder pauze in elkaar over. In het eerste deel begint de violist dadelijk met de hoofd melodie; het andante herinnert aan Lieder ohne Worte, terwijl het voorbij jagende derde deel de violist de gelegenheid geeft als een waar virtuoos te spelen. Aan de oever van een klein beekje bij Wenen staat op een schaduwrijk plekje de bronzen buste van Beethoven. Hier schreef hij zijn scène aan de beek, het 2e deel van zijn sym fonie "de pastorale". Beethoven was een man van zijn tijd. Rousseau's ideaal "terug naar de natuur" was volkomen naar zijn aard, ook hij hield van het buitenleven. Hij schreef in 1808 in de partituur de aan komst op het land, scène aan de beek, vrolijke boeren, onweer, dank aan God na de storm, zang der herders. "Maar", zo zegt Beethoven zelf, "alles is meer een gevoelsuitdrukking, dan schildering der gebeurtenissen". Het is "de idee", waarvan hij zijn inspiraties krijgt. Hij zegt dan ook "zonder de beschrijving zal men de symfonie kunnen be grijpen". Met deze ongelooflijk mooie symfonie heeft Beetho ven een onovertroffen danklied aan de natuur gebracht. TEENER - MODE - STOFFEN In het gehele gewest hebben zich nagenoeg geen verschuivingen voor gedaan, zodat de situatie op de ar beidsmarkt nagenoeg ongewijzigd is gebleven, hetgeen wil zeggen grote vraag, een gering aanbod, dus hand having van de spanning, hetgeen de keerzijde van de medaille vormt. Het aanbod in het gewest Waal wijk 134 in totaal, wordt voor 53,7 gevormd door de groep Minder Geschikten en Minder Validen. In het rayon Waalwijk neemt de groep 40 i% in, in het rayon Dongen 38 en in het rayon Almkerk maar liefst 71%. Van deze groep M.G. en M.V. werkt een deel op de Gemeentelijke ruiten met bijpassende uni-kleuren ■fit STATIONSTRAAT 51s WAALWVK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar ot toezending bij aanvraag. Sociale Werkplaats in Waalwijk, die deze mensen weer zover tracht te brengen dat zij terug kunnen naar het normale bedrijfsleven. Het totale gewestelijke aanbod in de bouwnijverheid bedraagt 7 en wordt gevormd door: 2 uit het rayon Waalwijk, eveneens 2 uit het rayon Almkerk en 3 uit het rayon Dongen. Het totale gewestelijke aanbod voor de schoenindustrie is tot het mi nimum teruggelopen en bedraagt 3 tegen 8 in augustus 1963; het aan bod van 3 wordt gevormd door het rayon Waalwijk. Ook het aanbod in de metaalnijverheid geeft opnieuw een daling te zien en is daardoor van 14 in de maand augustus op 10 in september komen te staan, gevormd door 6 in het rayon Waalwijk, 3 in het rayon Almkerk en 1 in het rayon Dongen. De geregistreerde vraag geeft een heel ander beeld. De totale vraag in het gewest Waalwijk bedraagt 1202 tegen 1195 in de maand augustus en 1077 in de maand september van het vorig jaar. De gewestelijke vraag in de bouw nijverheid bedraagt 196 (182), schoen en leder 551 (560) en de me taalnijverheid 224 (229). (De getallen tussen haakjes geven de vraag aan in augustus 1963).

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9