wAAlwrjkse en LanQStRAVtse couRAnt Directie van de N.V. Koninklijke Chroomlederlabriek ,De Amstel' schonk f 5000 aan stichting steunfonds M.V.L.S. 1 KOAABI Personeel van «Amstel» en «Amer» bood directie jubileumgeschenk aan „Wij moeten steeds liet goede voor elkaar zoeken" IVÖROL tgn^a^a Inkomens midden- en kleinbedrijf 100000 Zaken halen de f 6000.- niet perfection Spitsvondige toespraak Onder bekwame leiding KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r Grootse viering GESLAAGDEN ONTVANGEN NIJVERHEIDSDIPLOMA EN VAKDIPLOMA RAMP IN ITALIë GEROZILVIUM Grote vreugde en dankbaarheid Even tijd voor een kop gezelligheid NED. DAGBLADPERS HET CONCILIE TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 85e JAARGANG No. 83 VIMJUAU AO UUAUUUU MggMau De tcho VAD het Zuióen Abonnement Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij "a Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 p|t blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contra ctadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" rj-rotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Opgericht 1878 op de voet Vorige week heeft de directie van de toen nog zijnde N.V. Chroom leder fabriek "De Amstel" bij monde van drs. H. J. Gompen, aan de in oprichting zijnde Stichting Steunfonds ten behoeve van de M.V.L.S. een cheque ter waarde van f 5000 geschonken. De schenking werd ge daan in het kader van de viering van het dubbele jubileum, dat voort durend in het teken heeft gestaan van cultuur en onderwijs. Behalve dit bedrag werd door de directie een geldsom van f 40.000 beschik baar gesteld ten behoeve van de opleiding van het eigen personeel en hun kinderen, terwijl eveneens in dit kader het gemeentebestuur van Waalwijk een beeldje is aangeboden dat t.z.t. een plaats zal krijgen bij de nieuw te bouwen O.L.S. Drs. H. J. Gompen, deed de over handiging van de cheque vergezeld gaan van een bijzonder spitsvondige toespraak. "Is het niet treffend", zo stelde hij de vraag, "dat het Neder landse woord school, dat afkomstig is van het Latijnse schola, en zijn oorsprong vindt in het Griekse scho- le, behalve school ook vrije tijd be tekent" De heer Gompen zei, zinspe lend op het door de directie van De Amstel aan het gemeentebestuur aan geboden kunstwerk dat ook in dat speelse beeldje, onderwijs en ont spanning tot een geheel zijn gesubli meerd. Hij bestreed het gestelde in een van de dagbladen, dat het beeld je de H. Crispinus en Crispinianus voorstelde. "Deze brave lieden, had den met leren niet veel van doen, waarschijnlijk wel wat met dé leer en nog veel meer met hèt leer". Verder gebruik makende van woordspelin gen waarhij hij vooral de tegenstel lingen naar voren liet komen, betoog de hij: "Het leer is zuiver materieel, bet leren daarentegen spiritueel; het leer houdt verband met onze voeten, het wordt zelfs in voeten gemeten, bij het leren is in hoofdzaak het hoofd betrokken. De taaiheid van het leer is een deugd en ook dat gaat voor het onderwijs niet op". i '-JI De heer Gompen wees er op dat aan de M.V.L.S. niet in dé leer, maar in het leer wordt onderwezen. Hij zei tevens dat de M.V.L.S. onder be kwame leiding, veel voor de leder industrie heeft gedaan, terwijl tevens ook voor de toekomst de vexwach- tingen hoog gespannen zullen blijven. Hij bracht naar voren, dat in het verleden een van de leden van de fa milie Gompen, namelijk G. R. Gom pen, aan de M.V.L.S. zijn opleiding heeft genoten. "Hij is een van degenen, die in de oorlog van ons zijn weggenomen. In het reeds eerder genoemde kader van deze feestviering willen wij te zijner nagedachtenis onze erkentelijkheid jegens deze school op stoffelijke wij ze tot uitdrukking brengen." Deze middelen zijn afkomstig van het leer leermiddelen dus. Zij zijn bestemd tot middel ter be vordering van het leren nogmaals leermiddelen dus. De heer Gompen besloot met te zeggen, dat het bedrag speciaal be doeld is, om de beste leerlingen in de leersector sneller omhoog te helpen op de maatschappelijke leer. RRTTIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 TeL 34580 C»JT^B05CB bruiken, namelijk "De grote Am- stelfamilie""Het is inderdaad ook een grote familie en het ziet er ook allemaal erg familie-achtig uit", zo betoogde hij. Hij ging verder met te stellen, dat, wanneer men wil spreken over een goede familieverhouding, men toch altijd zal moeten trachten het goede voor elkaar te zoeken." Dat moeten wij dóen, iedere dag als wij op het werk staan. Dan moeten wij elkaar tot een hand en een voet zijn. Dan moeten wij elkaar helpen zo veel als mogelijk is." De heer van Vugt zei, dat het zo ontzettend goed doet, wanneer het personeel ook met de directie mee leeft en wanneer de directie in moei lijke dagen naast de werknemer komt staan en blijk geeft van medeleven. De heer van Vugt bracht de heren Gompen dank voor de wijze waarop men het personeel dit jubileum had laten meevieren. Hij zei, dat het per soneel zich direct en spontaan bereid verklaard had, mee te werken, de di rectie bij het jubileumfeest een ca deau aan te bieden. "Daarom mag ik ook gerust zeggen, dat het geschenk, dat wij U willen aanbieden, een ge schenk is van het gehele personeel, van klein tot groot, van jong tot oud". De heer van Vugt noemde in dit verband ook de Belgische werkne mers, die eveneens spontaan het hun ne er toe bijdroegen. Hij noemde het cadeau - een zestal bloembakken, die in miniatuur werden aangeboden - een symbool van waardering en dankbaarheid zijn van 't gehele per soneel tegenover de directie. De heer van Vugt besloot met een gedicht van Guido Gezelle te citeren. De heer J. Gompen, die na de aan bieding van het cadeau, het woord voerde, betoogde dat de viering van het jubileum tot op dat ogenblik groots was geweest. In zijn recapitu latie van de viering, noemde hij de onvergetelijke indruk, die de hijeen- komst van de ondernemingsraad had gewekt, de aanbieding van het beeld je aan 't gemeentebestuur van Waal wijk en het beschikbaar stellen al weer t.b.v. culturele en pedagogische doeleinden van de f 40.000, ter wijl tot slot op de vakschool een gif* van f 5.000 werd aangeboden. Maandag zal in de aula van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, de diploma-uitreiking plaats vinden aan de leerlingen uit Waalwijk, Drunen, Loon op Zand, Kaatsheuvel en Gilze, die dit jaar geslaagd zijn voor het praktijkexa men van het onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding staande leer- lingenstelsel. De diploma-uitreiking, die om 8 uur aanvangt, zal worden verricht door burgemeester Teijssen. De leer lingen aan wie het diploma zal wor den uitgereikt hebben hun opleiding onderscheidelijk ontvangen bij de na volgende ondernemingen Schoenfabriek A. J. de Kort, Schoenfabriek Anton v. Bladel, N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe- Hollandia, Ivo van Haren's Schoen fabrieken N.V., Schoenfabriek Tim- tur N.V., allen Waalwijk; N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe-Hol- landia, Schoenfabriek Durea N.V., Schoenfabriek J. v. d. Putten Zn., N.V. Rex Schoenfabriek v.h. Gebr. In de Italiaanse „dodenvalei" bij de Vaiontdam is een nieuwe paniek ontstaan door een aardverschuiving op dezelfde berg Toe, die vijf dagen geleden de grote massa's steen in 't stuwmeer stortte en een vloedgolf veroorzaakte die naar schatting het leven kostte aan vierduizend Italia nen. De nieuwe aardverschuiving heeft een grote massa grind en gesteente in beweging gebracht met een snel heid van ongeveer 40 centimeter per uur. Het dorp Cimolais dat in de buurt van de aardverschuiving ligt, loopt volgens de eerste berichten geen gevaar. Men verwacht dat de steen massa langs het dorp in het oostelijk stuk van het stuwmeer zal glijden. Autoriteiten geloven, dat de dam het zal houden, mocht de aardverschui ving doorzetten. stationstraat 5lfl WAALWSK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. Tijdens de feestavond voor 't per soneel in de Tilburgse Stadsschouw burg gehouden, in verband metde jubileumviering bij "De Amstel is namens het personeel van de fabrie ken "De Amstel" en "De Amer in Waspik, de jubilerende directie een cadeau aangeboden in de vorm van een zestal grote bloembakken, be stemd om op het fabrieksterrein f, worden geplaatst. Voor de heer P. van Vugt uit Sprang-Capelle, voorman op de af deling afwerkerij, was de bijzonder aangename taak weggelegd om na mens het gezamenlijk personeel het woord te voeren en de directie het jubileumgeschenk te overhandigen. De heer van Vugt begon met te stellen, dat herdenken wil zeggen, te- Het bestuur van de vereniging van rugblikken in het verleden, de voor krantendirecteuren De Nederlandse bije jaren in herinnering rengen. bileumviering voor mevrouw Gom pen in het bijzonder dagen van grote vreugde moesten zijn, omdat zij dit alles nog kon meemaken. "Wij wen sen U dan ook toe, dat bij al de stor men die over Uw hoofd zijn gegaan, ook ook een gerust en stil leven moogt leiden in de dagen die U nog gegeven zijn". De heer van Vugt zei te denken aan een uitdrukking die de heer Jaap Gompen nog al eens pleegt te ge- ALGIERS MOBILISEERT TEGEN MAROKKO. Tussen Algerijnen en Marokkanen is een felle woestijnoorlog aan de gang om de betwiste gebieden, waar in Hassi Beida, Tindjoub en Hassi Mounir liggen. President Ben Bella heeft de mobilisatie afgekondigd voor alle Algerijnen, die tijdens de vrij heidsoorlog tegen de Fransen de wa pens hebben gedragen. Koning Has san van Marokko heeft twee gemo toriseerde colonnes van 2500 man ter versterking naar het slagveld ge stuurd. Al twee dagen lang worden hier zware gevechten geleverd, waar bij tanks vliegtuigen worden gebruikt. WARENHUIS Allemaal elke dag Droste Cacao WAALWIJK Dagbladpers, heeft in een verklaring de eisen afgewezen, die Amsterdam se typografen willen afdwingen met onaangekondigde 24-uur stakingen van bedrijf tot bedrijf 8 percent 'En als U dat doet", zo richtte hij zich tot drs. H. Gompen en de heer J. Gompen, "dan zal er ongetwijfeld grote vreugde en dankbaarheid zijn, voor alles wat U geschonken is en van Dearijt tot Deariji percem m .jiit(1 loonsverhoging per October, nog eens dat U gespaard ben m 12 percent in februari en minstens jaren die achter twee dagen vakantie extra. De kran tendirecteuren zeggen dat zij de actie (die buiten de vakbonden om ge voerd wordt) moeten afwijzen omdat zij het maximum betalen dat onder de thans geldende loonafspraken gege ven mag worden en dit ook zullen doen als nieuwe overeenkomsten waarover onderhandeld wordt - dit mogelijk maken. van Vugt betrok in zijn gelukwens te vens de oude mevrouw Gompen, die zoals hij zei „met zulke nauwe ban den aan "De Amstel" verbonden is Hij stond tevens even stil bij het aan deel dat de heren S. Gompen en L. Gompen, die beiden tijdens de oor logsjaren om het leven zijn gekomen, voor het bedrijf hebben gedaan. Hij zei aan te moeten nemen dat de ju- De vaste commissie sociaal-econo mische politiek van de raad voor t midden- en klein bedrijf heeft een ontwerp-rapport samengesteld over inkomens in 1960 in het midden- en kleinbedrijf. In dit rapport, dat nog door de raad zal moeten worden vastgesteld is de commissie o.m. tot de conclu sie gekomen, dat de inkomenssitu atie weliswaar weinig bevredigend is, maar dat die wordt veroorzaakt door een groot aantal ondernemers (in dit onderzoek der commissie al 97.000) dat uit het bedrijf niet het z g n sociale minimum van f 6000.- inkomen verkrijgt. Worden deze kleine bedrijven buiten beschou wing gelaten, dan heeft van de overige bij het onderzoek betrokken 140.000 ondernemers de helft een kerninkomen van f 6000.- tot f 10-. duizend; een kwart heeft van 10- duizend tot 15-duizend gulden en de rest (eveneens een kwart) dus meer. Hoge prioriteit moet, volgens de commissie, hebben in het te voe ren middenstandsbeleid het onder zoek naar de bijna honderdduizend bedrijven die in 1960 een kerninko men van minder dan f 6000.- had den. Méér dan de helft van de onder nemers in het midden- en klein bedrijf had een kerninkomen dat lager was dan de grens der sociale verzekeringen die in 1960 f 7450 bedroeg. In de Horecabedrijven lag het kerninkomen gemiddeld slechts op f 6900.-. Het percentage bedrijven, een inkomen had beneden de der sociale verzekering w? dat grens 68. Een bouw analyse van de leeftijdsop- van belastingplichtige mid denstanders heeft de commissie ge leerd, dat de gemiddelde leeftijd bijna vijftig jaar is tegenover onge veer 42 jaar van alle belastingplich tigen. De commissie meent dat een so ciaal beleid moet worden gevoerd voor de andere ondernemers, die hun bedrijf niet voortzetten en on voldoende inkomen hebben. De concilie-vaders hebben voor 'n Verrassing gezorgd, die ongetwijfeld op zeer velen een teleurstellende in druk zal maken het tweede hoofd stuk van het schema over de liturgie, waarvan alle afzonderlijke wijzigin gen vorige week met grote meerder heid van stemmen waren aangeno men, kon nu de vereiste twee-derde meerderheid niet behalen. Er werden 2242 stemmen uitgebracht, slechts 1417 waren onvoorwaardelijk vóór. Aan de vereiste meerderheid van 1495 stemmen ontbraken er dus nog 78. Van de overige stemmen waren er echter niet meer dan 36 zonder meer tegen. De overige 781 werden on der voorbehoud uitgebracht. Dat wil zeggen de stemmers hebben er be paalde voorwaarden aan verbonden. Worden die ingewilligd, dan kun nen zij als vóórstemmers worden be schouwd. De vaderlandse taal in de liturgie is intussen aangenomen. Elshout, C. van Riel Schoenfabriek, Fr. Vesters Zn., allen Drunen; C. van Lier N.V. Schoenfabriek Loon- opzand; N.V. Steenbergen's Schoen fabriek, P. H. Vloemans Schoenfa briek N.V., N.V. Schoenfabriek A. Wennekes, allen Kaatsheuvel; N.V. Ned. Schoenunie Bloch Stibbe- Hollandia Gilze. Boven de buurtschap De Baarzen bij Olland, een kerkdorp van St. Oe- denrode, zijn maandagmiddag twee Thunderstreak- straalj agers van de vliegbasis Eindhoven met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk ge beurde toen een formatie van drie Thunderstreaks een flauwe bocht naar rechts draaide voor een landing op de vliegbasis Eindhoven. Het toestel van de formatieleider, de 32-jarige kapitein-vlieger A. de Kat Angelino, vloog bij de botsing op vijfhonderd meter hoogte al in de lucht in brand. De kapitein-vlieger, een vader van drie kinderen, is waar schijnlijk al bij de botsing om het le ven gekomen. De 30-jarige luitenant vlieger A. Broekhuizen wist zich met zijn schietstoel te redden. Beide toe stellen sloegen op de grond in de wei landen te pletter, enkele honderden meters voor en achter de boerderij van de landbouwer W. van Heeswijk. De verslagenheid op de vliegbasis Eindhoven is bijzonder groot. Binnen 14 dagen zijn vier Thunderstreaks van 314-squadron verongelukt, waar bij drie vliegers om het leven kwa men. Kapitein-instructeur-vlieger Tom de Kat Angelino, die altijd een van de beste vliegers van 314-squadron is geweest, was bijzonder populair op de vliegbasis. Hij was ook bar- en mess-commandant van deze vlieg basis, waar de squadrons tot voor kort een jaar lang zonder een schrammetje schade hadden gevlo gen. 314-squadron staat als een van de beste in de NATO bekend. SCHOOLTELEVISIE START 22 OKTOBER. Het eerste programma verzorgd door de Nederlandse Onderwijs Te levisie (NOT) en de Ned. Televisie- Stichting (NTS) wordt op dinsdag 22 oktober van 14 tot 14.25 uur uit gezonden. Hieraan zal op vrijdag 18 oktober van 19 tot 19.30 uur een programma van de NTS voorafgaan, waarin de heer Jaap Buys de Neder landse leerkrachten en overige be langstellenden zal inlichten over het wie, hoé en wat van de schooltele visie. De eerste uitzending gaat over de Zwitserse ankerplaats Bazel en is bestemd voor het Ulo en het VHMO (klassen 1, 2 en 3) en is tevens ge schikt voor het VGLO en het lager beroepsonderwijs (AVO). - Paul Steenbergen, een onzer beste actehrs, is maandagavond op stijlvolle wijze in den Haag gehul digd vanwege zijn 40-jarig jubileum. Albert van Dalsum bood hem de Al- bert van Dalsum-ring aan. - Een Nederlandse kapitein is in Duitsland verongelukt, toen hij tus sen 2 tanks bekneld raakte. - In het laatste weekend en be gin dezer week zijn weer talrijke on gelukken op de weg voorgekomen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 11