FILMJOURNAAL WASPIK Luxor Smidje Verholen en de rare alchimist Musis Sacrum OP HET SPOOR VAN K.K. mensen met smaak m kiezen... DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 SPREEKUUR LOCO-BURGEMEESTER. DS. VERPLOEG VERLAAT WASPIK VIRGINIA CIGARETTES SKELTEREN. ge tijd geleden aan de N.V. Land- bank toegezegd, dat zij in de jaren 1963, 1964 en 1965 kan rekenen op rijksgoedkeuring voor ongesubsidi eerde woningbouw tot aantallen van 2000 woningen per jaar. Aan deze toezegging is echter de voorwaarde verbonden, dat deze wo ningen zullen worden uitgevoerd in een door de minister goedgekeurd ar beidsbesparend bouwsysteem, zonder enige geldelijke steun van de over heid. De woningen moeten bovendien behoren tot de categoriën "eenvoudi ge tot normale" middenstandswonin gen. Dit karakter zal dan moeten blij ken uit de opzet van de plannen en bovendien uit de hoogte van de te vragen huren en verkoopprijzen. Tot slot zal van het totaal te bou wen woningen tenminste de helft voor de verhuur tot stand gebracht moe ten worden. Spoedige aanvang met de bouw De resterende 1754 woningen wor den gerealiseerd in de steden Den Haag, Rijswijk, Tilburg, Nijmegen, Arnhem, Middelburg en Vlissingen. De minister heeft bij het goedkeu ren van dit woningbouwproject uit drukkelijk naar voren gebracht dat met de bouw van deze 2000 wonin gen in bedoelde gemeenten zonder enig uitstel zal worden aangevangen. Het college van B. en W. heeft in een schrijven aan de gemeenteraads leden zijn bijzondere vreugde over de mogelijkheid tot de bouw van deze 256 eengezinswoningen uitgespro ken. DE NACHT VAN DE ADELAAR Prof. Norman Taylor is een van de beste docenten op het gebied van de materie van de menselijke geest aan de Hempbell School. Deze school is een zeer opvallend gebouw, waar bovenop een enorme stenen adelaar staat. Norman, die om zijn capaci teiten promotie zal maken, wordt door zijn collegae zeer benijd en voor al de vrouwelijke lerares Flora haat Norman, omdat hij veel jonger is dan zij, en hij toch de promotie krijgt. Deze Flora blijkt nu een persoon te zijn, die zeer in de zwarte magie is bedreven, en die Norman het leven zo moeilijk maakt, dat hij zijn vrouw, bijna verliest, en ook zelf vele ma len op het nippertje aan de dood ontsnapt. In haar haat gaat Flora zelfs zover, dat zij Normans vrouw, Tancy, enkele da gen laat verdwijnen, haar huis in brand steekt, en diverse ongelukken treffen haar, zodat zij tenslotte bijna sterft aan de spanning waarin zij dag in, dag uit leeft. Norman weet uitein delijk Flora, bij haar magische kun sten op heterdaad te betrappen en het is uit met haar spel, wanneer zij vlucht. Als zij het gebouw uit rent, komt de enorme adelaar naar bene den en verplettert de vrouw, die zo veel onheil over de wereld had kun nen brengen. In de hoofdrol Janet Blair en Pe ter Wyngarde. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. VLAMMEN OVER KANSAS. Jesse James is een jongeman, die zich aansluit bij een guerilla bende, om voor de vrijheid van zijn land te strijden. Te laat beseft hij, dat deze bende eigenlijk niet meer is, dan een bende moordenaars, die soldaten en burgers doden, als er maar buit te behalen is. De leider van de bende is Quandrill, een strenge man, voor wie alle bendeleden kruipen. Hij heeft van strategie echter geen kaas gege ten, zodat er op zekere dag een over val komt, die hen omsingeld. Quandrill wordt in de ogen ge schoten en voor eeuwig is hij blind. Om zijn bende echter te redden gaat hij alleen de vijand tegemoet, zodat de aandacht is afgeleid. Jesse neemt nu het bevel over de bende over en maakt er een goede guerilla-groep van. In de hoofdrollen Audie Mur phy en Tony Curtis. Zondagmiddag; 14 jaar. GEHEIM AGENT ALIAS DE GORILLA. Géo Paquet is een agent die zich in laat sluiten om te trachten in ver binding te komen met een spionnage- groep die ook enkele leden in de ge vangenis heeft, en die deze leden ze ker te hulp zal komen. Géo, alias de Gorilla, komt veel aan de weet en al spoedig kan hij tot enkele arres taties overgaan. Hij heeft de hoofd personen in de spionnage-affaire echter niet en krijgt de opdracht ook deze te pakken te krijgen. De manier waarop hij deze opdracht vervult, doet ons wel wat denken aan de ma nier waarop Eddie Constatine ope reert, maar hij heeft misschien nog wat meer humor, is nog wat harder en zeker wat direkter. In de hoofdrol Lino Ventura. Toegang 14 jaar. Maandag en woensdag. MADELEINE. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. MET HET MES OP DE KEEL. Drie mannen hadden tijdens de laatste wereldoorlog een clandestien groepje gevormd, diespioneerden om het land te dienen. Na enige tijd moesten zij echter uit elkaar gaan en allen hadden ge luk. Zij kregen een baan en trouwden allemaal erg gelukkig, behalve Lenzi, die verliefd was op Edith, een knap pe avonturierster, die niet te ver trouwen was. Lenzi is door haar ook een verrader geworden en heeft waar devolle stukken in zijn bezit, die hij tracht te verkopen. Milan, die weer in de ondergrondse is getreden weet dit en wil de stukken bemachtigen, via de bekwame hulp van Stefan, de derde van het drietal, die in België is gaan wonen. Hij weet hem te dwingen mee te doen, doch de eerste poging mislukt. Door Stefans vrouw te ontvoeren wil hij Stefan weer dwingen mee te doen, doch deze komt te weten, dat Milan zijn vrouw in de Amsterdamse dokken heeft verbor gen en gaat haar halen. Na een zwa re strijd in de dokken, lukt het hem èn zijn vrouw, èn de papieren te be machtigen, die echter waardeloos blijken te zijn. Ze zijn vals. Zo komt een gelukkig einde van een zeer span nende film, die ons een waar beeld geeft van de spanningen die in de ondergrondse hebben geleefd. In de hoofdrollen Juliette Mayniel en Bernard Blier. Maandag en woensdag. De toegang is gesteld op 14 jaar. De waarnemend burgemeester de heer J. van Dongen, heeft zijn spreekuren voor het publiek gesteld op dinsdag van 11 tot 12 uur en vrijdag van 19 tot 20.30 uur. HULPDIENST WASPIK-RAAMSDONK. De standsorganisaties der Waspikse en kaamsdonkse boeren hebben een hulpdienst in het leven geroepen welke beoogt de aan gesloten leden hulp te versohaffen bij ziekte, arbeidsongeschiktheid en vacantie. De werk zaamheden van deze dienst zullen zich be perken tot het melken en de allernoodzake lijkste stalwerkzaamheden. Een 20-tal agra riërs sloten zich tot nu toe bij deze "Onder linge Hulpdienst Waspik - Raamsdonk" aan. In hotel v. d. Schoot, waar de oprich tingsvergadering plaats vond, werd een be stuur geformeerd waarin zitting m.nfn de heren H. de Bont en C. Wouters, Waspik en A. Boons Raamsdonk. De heer H. van Loon, directeur van de Zuivelfabriek Was- pik-Raamsdonk zal als contactpersoon op treden. Voorlopig zal één hulpkracht door deze dienst worden aangetrokken. Een regle ment voor deze hulpdienst is in wording. Ds. S. Verploeg gaat zijn Waspikse Ned. Herv. gemeentenaren verlaten. Het beroep dat de Herv. Kerk te Leerdam op hem uit bracht was voor Ds. Verploeg een te aan lokkelijke promotie om deze niet te laten prevaleren boven de ongetwijfeld vele en sterke banden welke deze herder aan zijn Waspikse gemeentenaren binden. Het was voor mij, zo verzekerde ds. Verploeg ons, een zeer moeilijke beslissing, waarvoor ik mij gesteld zag. Eenerzijds betekende dit beroep voor mij een promotie van een 5e naai een 2e klas gemeente, anderzijds ben ik er mij terdege van bewust dat mij in Leerdam een omvangrijke pastorale taak wacht. Bovendien heb ik in Waspik altijd bijzonder graag gewerkt en vele prettige contacten mogen onderhouden. Leerdam telt onder haar bevolking 7000 Hervormden, waarvan ongeveer 3500 zie len aan de zorgen van ds. Verploeg zullen worden toevertrouwd. Vier jaar heeft ds. Verploeg in zijn eerste standplaats Waspik zijn functie uitgeoefend. In verband met verbouwingen aan de pastorie te Leerdam zal het vertrek van ds. Verploeg en diens gezin eerst rond de jaarwisseling plaats vinden. DAMMEN. In de competitie dammen, met als inzet het gewestelijk kampioenschap van Brabant, heeft onze plaatsgenoot de heer van Dijk in totaal 10 winstpunten op zijn naam weten te brengen. In het eindklassement bezet dhr. van Dijk de 5e plaats. De nieuwe kampioen dhr. N. Koeken uit 's-Bosch vergaarde in dit titelgevecht 15 punten. MODESHOW VOOR K.A.V. Het zijn niet alleen de dames die aan net eind van de avond een aantal zeer waar devolle prijzen in ontvangst mochten ne men, die aan de modeshow, georganiseerd door het bestuur van de Waspikse Arbei dersvrouwen organisatie, de aangenaamste herinneringen bewaren. Werkelijk alle be zoekers, en hun aantal was groot, gingen overladen met indrukken en ideeën, uiterst voldaan huiswaarts. Niet echter dan nadat de presidente van de organisatie, mevr. van Diem namens de ooggetuigen de grootst mogelijke waardering en dank had uitge sproken aan het adres van mevr. Krispyn uit Den Haag en haar staf van mannequins, die deze show tot in de kleinste onderdelen verzorgden. De plaatselijke boerinnenbond had de invitatie van de Arbeidersvrouwen de show bij te wonen in dank geaccepteerd. 40-JARIG JUBILEUM VINCENTIUSVER. WASPIK. 1923-1963; Een klein rekensommetje was voldoende om te kunnen concluderen dat er zich bij de Vincentiusvereniging een vrij zeldzaam jubileum voordeed. De heer B. de Winter uit de Raadhuisstraat n.l. bleek 40 jaar zijn beste krachten te hebben inge zet om de doelstellingen van de Vincentius vereniging te helpen verwezenlijken. Het was van het bestuur een goede gedachte dit ge beuren op gepaste wijze te gedenken en te vieren. Zo kwamen de Vincentianen in het St. Jozefhuis bijeen, waar kapelaan Ras tot intentie van de jubilaris een avondmis op droeg in de kapel. Vervolgens zaten de ge nodigden aan een goed verzorgd souper aan. In de daarop volgende feest vergadering werd de heer de Winter toegesproken door de voorzitter van de afdeling Waspik dhr. H. van Iersel. Hij prees de jubilaris voor de ijver en de accuratesse waarmee hij steeds de belangen van de Vincentiusver. behartigde. Een bureaulamp en een porte feuille waren de tastbare bewijzen van de waardering welke de medeleden voor de activiteiten van de heer de Winter koes terden. Mevr. de Winter mocht een doos bonbons in ontvangst nemen. De jubilaris, kennelijk ontroerd door de woorden van zijn president, zei dat hij een dergelijke hulde niet had verwacht. Hij bracht oprechte dank uit voor de lof welke hem was toegezwaaid en prees de broe derlijke geest die in de afd. heerst. Na dit huldebetoon bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. VRIENDENKRING. Uitslagen van de laatst gespeelde wed strijden in de onderlinge biljartcompetitie van Vriendenkring B. van Erp - P. Buyks 2-0; P. v. Etten A. v. d. Mosselaar 2-0; P. Meys - F. Oerlemans 2-0; T. Lambooy-W. Oerlemans 2-0; C. v. d. Plas A. Zijlmans 2-0; P. Kanters- C. v. d. Plas 2-0; P. Kan- ters - T. Lambooy 2-0. de echte Virginia SUPER QUALITY met en zonder filter f 1 De fam. Damen wist zich bij skelter- WL MnjdeMin Terheiid™ weer te onder scheiden. Mevr. Damen drong in het eind- k assement van haar poule door tot de 4e plaats; dhr. J. Damen werd in de heren klasse 6e en zoonlief Sjaan brak alle re cords. Hij wist niet alleen de ronde van i erheijden op zijn naam te brengen, maar r^7e fVT de, Premie voor de snelste rondetijd. Voor de aanvang van de wed strijden moest hij gelaten een huldiging ondergaan voor zijn prestaties tijdens de landelijke wedstrijden in Utrecht gehouden. KORFBAL De dameskorfbalclub Amicitia speelt zondag a.s. in de comp. Ie klas district Til burg een thuiswedstrijd tegen Tuldania. De ontmoeting begint om 12 uur. ATAK. Gedurende het a.s. weekeinde staat er voor de vollebalclub Atak een belangrijk programma te verwerken. Atak 1 speelt zaterdag m Tilburg voor de le klas tegen Odulphus. Het 2e team van Atak ontmoet op dezelfde dag Olympia 2. Deze wedstrijd is van belang voor de standenlijst in de 2e klas. Atak 3 tenslotte reist maandag naar lilburg voor een ontmoeting met Gilze De ze teams komen in de 4e kl. NeVeBo uit. ATAKBAL. De leden van de volleybalclub Atak zul len op het eind van deze week weten wat hen te doen staat. Zij hebben n.l. op üch genomen de zaal van café De Statie riike lijk te versieren en er een maximum aan sfeer en gezelligheid in aan te brengen Dit alles heeft ten doel de door de vereniging te houden dansavond op zondag 20 okto ber a.s tot een succes te maken. De kas van de volleybalclub behoeft n.l. enige aanvul- ling! We zijn er van overtuigd dat het Quintet Modern o.I.v. Cees Gooyaarts zich van haar beste zijde zal laten horen. Dit dansorkest bezit voldoende aantrekkings kracht om dit bal voor de volleyers ook financieel te doen slagen. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Kerk, zondag 20 oktober: 9.30 en 14.30 uur ds. Verploeg. MEDISCHE DIENST. Gedurende het a.s. weekeinde zal de me dische dienst in Waspik en Capelle worden waargenomen door dokter Gerlach uit Ca pelle. Tel. 04168 - 350. OPPERWACHTMEESTER SEEVERS KRIJGT OPVOLGER. Opperwachtmeester Seevers, postcom- mandant der Rijkspolitie te Waspik, krijgt, dat staat nu wel vast, een opvolger. Zijn zoon Henk heeft n.l. besloten de voetspo ren van vader te volgen en zich te gaan bekwamen in het politieambt. Daartoe zal hij per 1 november a.s. worden ingeschre ven aan de opleidingsschool te Arnhem. tv rrii'. IH, COPYRIGHT STUDIO AVAN £1 44. Smidje Verholen had tamelijk veel moeite met het terugvinden van zijn herberg, want hij was in deze streek nu eenmaal onbekend en liep dus telkens de verkeerde kant op. Behulpzame boeren wezen hem echter telkens weer de weg en zo bereikte hij eindelijk de plaats, waar hij moest zijn. De duisternis was intussen ingevallen, de maan was aan de hemel verschenen en het was dus licht genoeg om de weg te vinden. En ja hoor, daar doemde tenslotte de herberg met zijn ver lichte vensters voor hem op. Ge roezemoes van stemmen klonk door de openstaande ramen naar buiten en een daarvan herkende de smid maar al te goed als die van profes sor Nosco. „Een schurk is hij! Een misdadiger, die zogenaamde smidje Verholen" riep Nosco uit. De smid schrok ervan. „Gompie. mom pelde hij. „Daar is hij ook al bezig my in de herberg zwart te maken! Hij schijnt werkelijk te denken, dat ik de Kludde ben!" De smid gluurde door het venster naar bin- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 41) De detective dacht even na. Daarop zei hij weloverlegd en rustig. „Ja, van Duyle, ik wil je die vijftigduizend dollar garanderen... natuurlijk op voorwaarde dat je op een eerlijke manier aan die schaal gekomen bent." Basil van Duyle begon luidruchtig te lachen, ging rechtovereind zitten en sloeg zich op de knie. „Grote goedheid, Flint, je denkt toch zeker niet dat ik die schaal ge stolen heb?" „Ik heb dat alleen maar voor de vorm gezegd", antwoordde Flint. „Ik had natuurlijk de bedoeling niet, te insinueren dat je een dief bent. Maar dergelijke voorwaarden zijn nu een maal usance. Dat weet je als detec tive toch ook wel?" „In orde!" zei van Duyle. „Ik ben er tevreden mee. Dus goed begrepen als ik de gestolen schaal aan mijn heer Farrington terugbezorgen kan, krijg ik vijftigduizend dollar. Ik be doel natuurlijk de schaal, die zich in de brandkast van Lin Kitura bevond en..." „En die de oorzaak werd van de moord op Kitura", viel Flint hem in de rede. „Ja ik neem de verantwoor ding op me, je dat bedrag in naam van Farrington toe te zeggen. Wan neer kun je die schaal te voorschijn brengen?" „Dat zal ik je met een paar minu ten vertellen." Basil begaf zich naar het andere einde van het ruime vertrek en open de een deur, die gedeeltelijk door zware gordijnen aan het oog onttrok ken was geweest. Toen hij de gor dijnen opzij schoof, stapte een man naar binnen en Basil van Duyle deed, blijkbaar volkomen verrast, een stap achteruit - Het was Kitura! Zo..., dacht Flint, dat was dus de reden, dat hij de Japanner niet op zijn kamer in het huis van de ban kier aangetroffen had. Misschien was hij daar de hele avond al niet ge weest. Opeens hoorde hij een half verstikte kreet van Van Duyle die geen woord scheen te kunnen uit brengen en hij vroeg zich verbaasd af, in hoeverre diens plannen mislukt konden zijn. „Waar... waar is... Matsu?" stot terde Van Duyle eindelijk. nen en besloot even te luisteren Duidelijk zag hij Nosco staan, boer Krelis, de herbegier en nog 'n vier de man, die hij niet kende. „Foj, foj, foj." zei boer Krelis. „Smidje Verholen zou de Kludde weeze? Ik geleuf er niks van, met permis sie. Het leek mien zo'n keurig net te man! Maar eh. hoe kan hij nou de Kludde weeze? Toen ik gis teravond hard uut het Knekelwoud hier naar binnen kwam rennen, toen zat die Verholen al hier in de gelagkamer. En je weet, dat ik was „Hij zei dat u me wenste te spre ken", klonk het scherp van de perka mentachtige lippen van de breedge schouderde geheimzinnige man. Hij stond er stokstijf op de dermpel en zijn zwarte ogen flikkerden in zijn strakke gelaat. „Matsu heeft me hier heen gestuurd. Hij zei, dat u die schaal wilde hebben." „Heb je die dan?" vroeg Flint, en deed een stap vooruit als wilde hij Kitura te lijf gaan. „Een ogenblikje, Flint", zei Van Duyle. „Ik zal dat wel afhandelen". En zich streng tot Kitura wendend „Waar is die schaal?" Voordat Kitura kon antwoorden werd hij echter opzij geduwd en Mat su - keurig in zijn zwarte pak en naar gewoonte deftif onbewogen kwam naar voren en ging voor Kitura staan. Op hetzelfde ogenblik wist hij met een handige beweging de portière te sluiten en Kitura aan het gezicht te onttrekken. „Hallo Matsu!" riep Van Duyle uit. „Dus ben je toch gekomen?" „Ja, mijnheer Van Duyle", ant woordde Matsu rustig. „Ik had toch gezegd, dat ik komen zou?" „En, hoe staat het nu met die schaal?" „Welke schaal, mijnheer Van Duy le? De echte of de nagemaakte?" Basil van Duyle keerde zich woe- niet tegelijk in het bos en in de weggelopen veur de Zwart Kludde herberg zitten?" Professor Nosco in het bos. Die manskerel kan toch lachte fijntjes en zei: „Krelis, Kre lis! Als die Kludde maar een héél klein beetje harder had gelopen dan jij, dan was hij hier net even voor jou binnengekomen. Waar of niet?" „Jao, jao, da's waar," bromde boer Krelis. „Welnu," vervolgde professor Nosco. „Vraag dan de waard hoe lang die mooie meneer Kludde-Verholen hier al was voor jij binnenkwam... dend naar hem toe. „Wat is dat nou voor praat? Wat voor namaak? Er bestaat geen andere namaak, dan die in de verzameling van meneer Far rington! Ik bedoel natuurlijk de ech te, die door Shorty Furer uit China is meegebracht." „Ja, het spijt me heel erg, mijn heer Van Duyle, maar de offerschaal die door Furer is meegebracht, is verdwenen." „Verdwenen? Hoe bedoel je dat?" stoof Van Duyle op. „Een van mijn mensen had die in bewaring, maar het ding is weg". „Zeker een streek van Furer?" snauwde Basil. „Misschien. Ik weet niet waar Fu rer is". Matsu hield even op en ver volgde met blijkbare verlegenheid „Ik zou u de andere schaal wel kun nen tonen... die in het museum van mijnheer Farrington gestaan heeft." „Kun je werkelijk die schaal laten zien, Matsu?" vroeg Flint. „Als is het dan maar namaak, toch is het ding wel iets waard." ,Ik denk van wel", antwoordde Matsu, „als ik even alleen weg mag gaan. Degene, die haar in handen heeft wil liever niet bekend worden. Dat zult u wel begrijpen. De politie zou het 'hem allicht lastig maken." „Schiet op, Matsu!" schreeuwde Van Duyle. „Je hebt me verteld dat je me de echte schaal kon brengen. Als je nu ook de nagemaakte in han den hebt, breng die dan hier, dan kunnen we ze samen aan meneer Farrington terugbrengen." Dat is, dunkt me, een goed idee, mijnheer," zei Matsu, door de por tière verdwijnend en de deur achter zich sluitend. Basil van Duyle keek hem woe dend na. Hij had Kitura niet meer gezien nadat Matsu hem achter het gordijn had doen verdwijnen. HOOFDSTUK XXXI K.K. ONTMASKERD! Basis van Duyle schoof een ge wone stoel bij de tafel en stak de hand uit naar een mahoniehouten sigaren kist. „Wat denk je van die Kitura?" vroeg hij aan Flint. „Ik begrijp je niet precies", ant woordde deze, die eveneens weer op zijn stoel plaatsgenomen had. „Be doel je, wat ik van zijn karakter denk? Ik heb niet veel met hem te maken gehad, en dus kan ik moeilijk een goed oordeel over hem vellen." „Dat meen ik ook niet", ant woordde Van Duyle, zenuwachtig met het kistje spelend. „Ik bedoel of je weet wie hij is?" „Kitura zal Kitura wel zijn, denk ik zo!" De kalmte van de detective was tergend, omdat de ander hem zo graag uit zijn tent wilde lokken. „Ja, hij heet Kitura, geloof ik", zei Basil. „Maar hoe verklaar je dat hij hier is terwijl je verteld hebt dat je hem in zijn antiekwinkel dood hébt zien liggen?" Flint haalde zijn schouders op. „Kun jij daar geen verklaring van geven?" „Ik denk van wel", antwoordde Van Duyle, het kistje openend. „Maar het is van weinig belang. Mag ik je een sigaar aanbieden? Ik houd hier altijd sigaren in voorraad". ,Dat is handig", gaf Flint toe. „Nee, dank je. Ik ben mijn eigen si garen zo gewend. Wil je die soms eens proberen?" Hij hield hem zijn sigarenkoker voor en Basil van Duyle nam er een grote havanasigaar uit, die de detec tive bij voorkeur rookte. Flint nam er ook een en stak de koker in zijn zak. „Hier heb je een mesje, om de punt af te snijden", zei Basil, hem een open vakmesje aanbiedend, „ik houd er geen sigarenknippertje op na, maar dit mesje is scherp genoeg." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 16