wAAlwiikse en lAnqstRAAtse couraiu Regering verkeert door problematiek van het loonbeleid in een allesbehalve gemakkelijke positie „Afroming" van verbeterde lonen mag niet plaats vinden Uemeeateraid Waalwijk Gemeente koopt voor bijna ƒ160.000 grond aan t.b.v. uitbreidingsplan „Meerdijk" Zo maar een bril of zó'n Van Maaren bril is wel een héél verschil VAN MAAREN Sociaal economische maatregelen Verrassende problematiek Zeer waardevol AARDGAS TEGEN NEGEN CENT fifiinimum van 300 Verhoging huur keukengeisers Verkoop industrieterrein Veilig verkeer-actie VOOR BRILLEN! Van Maaren „vermaard" om z'n brillen! Gemeente Waalwijk gaat het verhuizen uit woningen met een lage huur naar woningen met een hogere huur stimuleren Zui6en MAANDAG 28 OKTOBER 1963 85e JAARGANG No. 86 De tcho vAn het Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieier. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschynt 2 x per week ipgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Er kan nu reeds weinig twijfel aan bestaan, dat de sociaal-economi sche proplematiek in politiek opzicht het voornaamste stempel op dit jaar zal drukken, en dat dit ook wel het geval zal zijn voor het thans nog vrij jonge kabinet-Marijnen. Wellicht zelfs voor wat zijn gehele parlementaire leven betreft! Het kabinet ging immers al van start onde de signatuur van zeer be langrijke sociale maatregelen en plannen, waarmee het zichzelf zoiets ais een kenmerk gaf, zo goed als ten opzichte van het voorgaande de oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk een in het oog springend éiiket zal blijven, hoezeer dat team zich eveneens op sociaal terrein verdienstelijk heeft gemaakt. Door toedoen van de minister van „Sociale Zaken", dr. Veldkamp ging men in het „akkoord van Was senaar" en in de overige interne af spraken van de nieuwe regerings ploeg van meet af aan rekening houden met een uitgebreid stelsel van deels nieuwe, deels ver beterde - sociaal-economische maat regelen, waarvan er al enkele door dr. Veldkamp in de voorgaan de parlementaire periode op stapel waren gezet. We noemen daarvan slechts de invoering van een al-om vattende arbeids-ongeschiktheids- verzekering, een verzekering tegen zware geneeskundige risico's en 'n forse verbetering van de AOW-uit- keringen. Aan al die projecten wordt hard gewerkt; minister Veld kamp heeft vorige week meege deeld, dat hij per 1 januari 1965 die AOW-verhoging in één klap wil doorvoeren. Door dat stelsel van plannen en maatregelen heen is nu onlangs in omvang en vér om zich heen grijpende strekking toch wel een beetje verrassende problematiek van het loonbeleid met de onaf wendbare consequenties daarvan op het terrein van de prijzen en andere nauw samenhangende zaken komen spelen. Nadat tussen regering en be drijfsleven enkele jaren lang bin nen het kader van een door het ka binet-de Quay vrijer gemaakte loon politiek op basis van nauwkeurige berekeningen afgepaste loonverbe- tering waren overeengekomen, bleek ongeveer in het midden van het jaar, dat die officiële bereken ingen meer „ruimte" zouden beho ren aan te tonen dan aanvankelijk (eind vorig jaar op toen beschik bare gegevens) was toegedaan. Vanzelfsprekend greep het be drijfsleven de gelegenheid aan om in het loonbeleid de gewenste cor recties aan te brengen, waartoe het overleg werd geopend, dat thans blijkens de laatste beschikbare gegevens niet zonder moeilijkhe den en gevaren nog aan de gang is. Men kent de wederzijdse verlan gens en eisen van respectievelijk de werkgevers en de werknemers; nagenoeg volledig ook de grenzen van de bereidheid tot concessies bij beide groepen. De regering verkeert bij dat alles in een verre van gemakkelij ke en benijdenswaardige positie, Hoezeer ze oog heeft voor de ge rechtvaardige wensen van de zij de der werknemers, heeft minister Veldkamp de vorige week bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer wel laten blij ken, toen hij verzekerde, dat de eventuele uitkomsten van het over leg tussen partijen zorgvuldig op reële verbetering van de lonen zou den worden bezien. Dat wil dus zeggen: of die uitkomsten niet door merendeels of ten dele onvermijde lijke nevenverschijnselen van prijs verhogingen en andere invloeden tot een een toelaatbare hoogte zou den worden tenietgedaan. Dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn, wanneer de regering aan golven van prijsverhogingen de vrije hand liet of zélf op de een of andere wijze de verbeterde lonen ging afromen, het zij door belastingmaatregelen, zoals er al twee in de pen zijn (verhoog de accijnzen op sigaretten en benzi ne) hetzij door een huurverhoging. De verzekering van minister Veld kamp, dat zulk een afroming niet mag plaats hebben, achten we in de gegeven omstandigheden zéér waar devol, evenals de verklaring van mr. Aalberse, namens de KVP-frac- tie gedaan, dat de vakbeweging niet buiten de grenzen van haar verant woordelijkheid looneisen heeft ge formuleerd en dat ook de KVP het De gemeenetraad van Waalwijk zal aanstaande donderdag 31 okto ber, 's avonds om half acht in het gemeentehuis in openbare vergade ring bijeen komen, ter behandeling van onderstaande agenda. 1. Vaststelling van de notulen 26 september en 18 oktober 1963 der openbare vergaderingen, gehou den 26 september en 18 oktober '63. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot aanvaarding van een geschenk van de N.V. Koninklij ke Chroomlederfabriek "De Amstel". 4. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het toekennen van tegemoetkoming bij het verlaten van goedkope huurwoningen. 5. Voorstel tot het nemen van de nodige besluiten voor de uitvoering van een bouwplan van 3 x 100 wo ningen. 6. Voorstel tot toekenning van eenmalige subsidie aan de afdeling Waalwijk van het Verbond voor Vei lig Verkeer, ten behoeve van een te voeren veilig-verkeer-actie. 7. Voorstel tot verhoging der subsidie voor 1963 aan de gemeente lijke instelling voor maatschappelijke zorg. De gemeente-subsidie wordt ver hoogd met 69.458. 8. Aanbieding ter goedkeuring van de rekening over 1962 van het Oudemannenhuis te Baardwijk. De rekening is afgesloten met een voordelig saldo van 909,02. resultaat van het overleg straks scherp op zijn werkelijke waarde zal bestuderen. Hij gaf daarbij ook de regering met haar belastingplannen te ver staan, dat er aan haar aspiratie een limiet zal behoren te zijn. Zo be zien, lijkt ons wel een dubbele waarborg aanwezig, dat althans van politieke zijde de loon-afspraken in het goede gareel zullen worden ge houden. Onze hoop mag erop gevestigd zijn, dat het voortgezet overleg van de komende dagen ook de basis voor zulk een goed gareel zal le veren! Een vastrecht van jaarlijks 72 gulden plus negen cent per kubie ke meter van vier megacalorieën, dat is de prijs, die degenen die op gasverwarming willen overschake len voor het Slochterense aardgas moeten gaan betalen, als het voor stel van het Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) door de aange sloten gemeenten wordt aan aan vaard. De gemeenten zouden daar naast nog een (hoger) tarief moe ten hanteren voor gewoon huis houdelijk gebruik van het aardgas. De voorgestelde prijs is recht streeks vergelijkbaar met de hui dige prijs voor stadsgas dat gestan daardiseerd is op ongeveer vier me gacalorieën. Aangezien het aardgas een dubbel zo grote calorische waarde heeft als het stadsgas komt de werkelijk te betalen prijs uit op 18 cent. li 9. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolver zuim ter vervulling der vacature, ont staan door vertrek van het lid C. J. G. van Hal. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet 1920, voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de r.k. meisjesschool aan de St. Crispijnstraat. Hiervoor wordt een bedrag ge vraagd van 654,10. 11. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding in gevolge artikel 101 der lager-onder wijswet 1920 aan het bestuur der schristelijke school aan het Oranje plein, voor het tijdvak 1 sept. t.m. 31 december 1963. Het voorschot omvat een bedrag van 2.933,33. 12. Voorstel inzake afrekening Van de navolgende eigenaren zal grond worden aangekocht: A. Ap pels Waalwijk 0.26.00 ha. (ƒ4.550); Diaconie van de Ned. Hervormde Gemeente van Baardwijk 0.88.63 ha. 15.510,25); van J. v. Es Waalwijk 0.01.90 ha. 399); P. de Haan Waalwijk 1.12.60 ha. 26.330,50); L. v. Helvoirt Waalwijk 0.04.30 ha. 752,50); Th. Keetels Waalwijk 1.59.15 ha. 33.421,50); C. A. de Louw Waalwijk 0.66.50 ha. 13.965) Erven Q. Marijnissen Waalwijk 0.37.50 ha. 7.917); W. M. Pullens Waalwijk 0.84.00 ha. 14.700); W. M. Pullens en cons. Waalwijk 1.06.90 ha. 18.707,50); A. de Rooy Waalwijk 0.09.50 ha. 1.995); A. M. A. Smeur Drunen 0.01.50 ha. 262,50) en P. v. d. Wiel 1.20.67 ha. 21.117,25). Vervolgens zal de gemeente gron den aankopen die zijn gelegen in de uitbreidingsplannen Laageinde I en Laageinden. Voor deze aankopen hebben vier grondeigenaren zich be reid verklaard de hun in eigendom toebehorende onroerende goederen der vergoeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 en arti kel 34 van het besluit b.l.o. over '62. 13. Voorstel tot vaststelling van de exploitatiekosten der openbare lagere school over 1962. De exploitatie-rekening resulteert in een bedrag van 49,61 netto per leerling. 14. Voorstel tot opheffing der be trekking van vijfde leerkracht aan de openbare lagere school wegens daling van het leerlingenaantal. 15. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag met ingang van 1 ja nuari 1964 aan mej. E. C. C. M. Meuwese als onderwijzeres aan de openbare lagere school, wegens op heffing der betrekking. 16. Voorstel tot diverse grondaan kopen, begrepen in het uitbreidings plan in onderdelen "Bungalow- en Villapark Meerdijk". 17. Voorstel tot diverse aankopen van onroerend goed, begrepen in de uitbreidingsplannen in onderdelen "Laageinde I" en "Laageinde II". 18. Voorstel tot aankoop van het pand Grotestraat 44 van A. Bonis e.c. 19. Voorstel tot aankoop van de boerderij Grotestraat 90, van de Maatschappij van Welstand. 20. Voorstel tot ruiling van on roerend goed met C. J. de Rooy. 21. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Grotestraat en de Winterdijk, van J. N. B. A. Boers te Breda. 22. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein ten zuiden van de Zanddonkweg, aan de Van Hoorn's Handelmaatschappij N.V. 23. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein ten zuiden van de Zanddonkweg, aan de G. van Loon's Importmaatschappij N.V. 24. Voorstel tot ruiling van grond aan de Eerste Zeine met de N.V. Thas. 25. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst voor 1964 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten 26. Voorstel tot het aangaan 'van een rekeningcourant-overeenkomst voor 1964 met de Nederlandsche Handel Maatschappij N.V. 27. Voorstel tot beschikbaarstel ling der nodige kredieten voor het bouwrijp maken der gronden, be grepen in 't uitbreidingsplan Laag einde I. 28. Voorstel tot beschikbaarstel ling der nodige kredieten voor de elektriciteits-, gas- en watervoorzie ning in het plan Laageinde. 29. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aan schaffing van een boekhoudmachine met bijbehorende kaartenkasten ten dienste van de centrale administra tie der bedrijven. 30. Voorstel tot wijziging der ta- rievenverordening in verband met de verhoging van de huurprijs van keukengeisers. 31. Wijziging begroting. te verkopen. Met de volgende per sonen heeft het .college een akkoord kunnen verkrijgen: A. W. Bayens Waalwijk over de aankoop van 79.80 aren met de daar op staande boerderij Ambrosiusweg 121 voor een bedrag van 105.000. Met L. van Bladel Waalwijk over de aankoop van ongeveer 45 aren voor 10.100. Met Th. Keetels over de aankoop van 26.88 aren voor 7.514 en met mevrouw A. C. Kleijberg- Bayens Waalwijk over de aankoop van 78.60 aren voor 'n totaalbedrag van 20.445. In verband met de sanering van het stadscentrum, heeft de gemeente al eerder woningen en grond aan gekocht in de Hooisteeg en ten zui den van de Winterdijk. Voor dit zelfde doel is door het college on derhandelingen gevoerd met J. N. Boers uit Breda voor aankoop van 651 m2 grond, eveneens gelegen ten zuiden van de Winterdijk. Met deze aankoop is een bedrag gemoeid van 19.530. Tot slot zal van de heer A. Bonis de woning Grotestraat 44 met schuur en tuin, in totaal groot 940 m2 wor den aangekocht. B. en W. stellen zich voor om deze woning, eventueel te gebruiken als compensatie voor een door de uitvoering van een uit breidingsplan gedupeerd gezin of bedrijf, terwijl het college ander zijds van plan is in de naaste toe komst de raad een voorstel te doen tot wijziging van het partiële uit breidingsplan Besoijen. De raad van Waalwijk zal even eens te beslissen krijgen over de aankoop van de boerderij Grotestr. 90. Het college heeft met de vereni ging Maatschappij tot bevordering van welstand voornamelijk onder de landlieden, die gevestigd is in Breda, overeenstemming kunnen be reiken over deze aankoop. Bedoelde boerderij zal worden geruild tegen de boerderij Elzenweg 3, die in ei gendom is van, C. J. de Rooy, die zijn boerderij zal moeten afstaan aan de gemeente, in verband met de aanleg van de Reigerbosweg in het industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg. BOUWRIJP MAKEN LAAGEINDE I In verband met de directe uitvoe ring van bouwwerken in het uit breidingsplan Laageinde I, is het Bij de algemene beschouwingen in de raad, bij gelegenheid van de gemeentebegroting 1963, is door o.a. de heer P. v. Engelen, fractieleider van de Katholieke Unie, reeds ge wezen op de wenselijkheid om van gemeentewege hiertoe bepaalde fa ciliteiten te scheppen, omdat 't nog al eens voorkomt dat woningen met lagere huren bewoond worden door gezinnen die een hogere huur zou den kunnen verwonen. Door het college van B. en W. is nu een regeling samengesteld, waar door aan personen die woningen met een lage huur vrij maken, een te gemoetkoming ineens kan worden verleend in de kosten van verhui zing en het opnieuw inrichten van de woning, ten bedrage van het ver schil van tweemaal de jaarhuur van de nieuw te betrekken woning ener zijds en tweemaal de jaarhuur van de verlaten woning anderzijds. Dit met een minimum van 300.- en een maximum van 600.-. Rekening houdend met de plaat selijke omstandigheden, is het col lege van B. en W. van oordeel, dat in dit verband woningen met een huur van 70.per maand aange rekend moeten worden als wonin gen met een lage huur, en dat wil de verordening toepassing kun nen vinden de huur der nieuw te betrekken woning per maand min stens 60.zal moeten bedragen en per maand 10.meer dan die van de te verlaten woning. Het college is verder van mening dat ook in gevallen, dat men een woning met een lage huur verlaat om een eigen woning te betrekken, de regeling analoog toepassing zai moeten kunnen vinden, omdat ook bij een dergelijke verhuizing een woning met een lage huur beschik baar komt. Het college vindt het voor een ef ficiënte toepassing van de regeling nodig, dat de te verlaten woning met een lage huur beschikbaar komt voor een gegadigde, die voor 't college uit een oogpunt van doel matig woonruimtebeleid acceptabel is. Wanneer de raad donderdagavond goedkeuring hecht aan het voorstel van B. en W., dan zal met ingang van 1 november van dit jaar de huur van de keukengeisers van 1,95 per maand worden verhoogd tot 2,40 per maand. Het college meent dat deze ver hoging van de huurprijs niet langer uit kan blijven, omdat de exploita tie-uitkomsten over het eerste half jaar van 1963 aantonen dat verhu ring van deze keukengeisers, waar van er ongeveer 2.400 in exploitatie Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" noodzakelijk om alle gronden die in dit plan zijn gelegen, bouwrijp te maken. Het uitbreidingsplan Laag einde I werd tijdens de raadsverga dering van 26 januari 1961 door de raad goedgekeurd, terwijl het col lege van Gedeputeerde Staten het bij besluit van 23 januari 1962 goed keurde. Onlangs werd door de raad voor het bouwrijp maken van dit uitbreidingsplan reeds een zgn. aan loopkrediet van 517.650 beschik baar gesteld voor de aanleg van een stamriool van De Coubertinstraat naar de Molenvlietstraat, van een aantal straten direct achter en ten oosten van de Thorbeckelaan en te vens voor de ophoging van het ter rein begrensd door de Thorbecke laan, Grotestraat, Schaepmanslaan en Nolenslaan. De kosten van het bouwrijp maken van bedoeld plan worden geraamd op 1.689.700. In verband met het eervol ontslag, verleend aan de heer C. J. v. Hal als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in verband met zijn vertrek uit de gemeente, zal de raad donderdagavond overgaan tot aanvulling van deze vacature. Het college van B. en W. heeft hiertoe de volgende lijst van aanbeveling opgesteld: nr. 1 C. H. Didden, Laag einde 77 en nr. 2 S. C. Nuyten, van Vessemstraat 14. zijn, tegen een bedrag van 1,95 per maand niet meer rendabel is. Dit in verband met de sterke stij ging van de onderhoudskosten. Ver der ligt het bij het college in de be doeling de verhuur van badgeisers, kleine appendages (aftapkranen, trekonderbrekers etc.) mengkranen, doucheslangen, warmwaterleidingen en gaskomforen, die in het verleden op beperkte schaal in huur werden verstrekt, met ingang van 1 novem ber stop te zetten. Met de huurders van bovenge noemde apparaten zal, wat betreft de overname, een regeling worden getroffen. Door Van Hoorn's Handelmij. n.v. is bij het college van B. en W. een verzoek ingediend een industrieter rein van 3192 m2 te verkopen. Het terrein is gelegen ten zuiden van de Zanddonkweg en ten oosten van de Tuinstraat. De N.V. heeft 't plan op dit terrein een kantoor en ma gazijnruimte te bouwen. Een gelijksoortig verzoek is inge diend door G. van Loon's Importmij. N.V., die haar bedrijf wil verplaat sen naar het industrieterrein, gele gen ten zuiden van de Zanddonk weg. De N.V. heeft bij het college van B. en W. een verzoek ingediend haar een industrieterrein van 5100 vierkante meter te verkopen voor de bouw van kantoor en magazijn ruimte. Als onderdeel van de landelijke bezinning op het gebied van de ver- keers-onveiligheid, worden door 't Verbond voor Veilig Verkeer in het gehele land acties gevoerd, o.m. door het organiseren van filmvoorstel lingen voor de jeugd en volwasse nen, door het ter beschikking stel len van een mobiel teststation voor weggebruikers en door het beschik baar stellen van een geluidswagen voor het geven van verkeerswen- ken. Ook de afdeling Waalwijk heeft plannen om zo mogelijk in de eerste helft van november een actie in de gemeente te gaan orga niseren o.m. door het geven van filmvoorstelling voor de leerlin gen van de 4e, 5e en 6e klas van de lagere scholen en een avond voorstelling voor de ouderen. Het aantal bezoekers aan de jeugd voorstelling wordt gepland op 1500, verdeeld over drie punten in de ge meente, t.w. Centrum met Besoijen, Baardwijk en St. Antoniusparochie, resp. voor ongeveer 875, 265 en 360 kinderen. Daarnaast zal nog een avondvoorstelling worden gegeven. VERKEERSONDERWIJS LEERVAK 20 uur per jaar op U.l.o. en V.g.l.o. Verkeersonderwijs wordt een af zonderlijk leervak en zal op de scholen voor voortgezet- gewoon ten uitgebreid lager onderwijs min stens twintig uur per jaar worden gegeven. Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Den Bosch - Tilburg - Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 De gemeenteraad van Waalwijk, die donderdagavond om half acht in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeenkomt, zal een be slissing nemen over het voorstel van het college van B. en W. ten aanzien van de voorgestelde grondaankoop t.b.v. het uitbreidingsplan „Bungalow en villapark Meerdijk". Het college heeft met dertien grondeigenaren overeenstemming kun nen bereiken wat betreft de aankoop van nodige gronden in dit uit breidingsplan. Hiermee is een totaalbedrag gemoeid van 159.628,—. Het college van B. en W. is tot de conclusie gekomen dat het ook voor de gemeente Waalwijk wenselijk is dat financiële faciliteiten worden gecreëerd ter stimulering van de opschuiving van bewoners van woningen met lagere huren naar woningen met hogere huren. Deze doorstroming zal tot gevolg hebben, dat woningen met lagere huren vrijkomen voor die woningzoekenden, die noodzakelijkerwijs aangewezen zijn op woningen met een lage huur.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1