wAAlwnkse en UnqstRAAtse coupant Moet REVALUATIE worden overwogen J Culturele leven in Brabant geeft geen rooskleurig aspect MIOCH Bfonchiletten De nadelen zijn groter dan de voordelen... Van eigen Brabantse cultuur is geen sprake meer van MiorÊo U WEET HET TOCH Minder export, minder werk Waar blijft het prijsverschil Import voordeliger MIJNWERKERS UIT LIFTKOOIEN GERED En de „pendelaars" Zijn wij het eerste schaap V.S. BISSCHOPPEN TEGEN RASSEN DISCRIMINATIE WERELDMISSIEDAG 43 PERCENT MEER MONUMENT VOOR MARSHALL 9 koopt U bij Niet Brabanders Geringe belangstelling voor bibliotheken Geen maatschappelijke functie VOOR AL uuu 5PLLEN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 87 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In het krijgsrumoer rond het bestaande loonsysteem wordt zo nu en dan het lied van de revaluatie aangeheven. Past deze stem wel in het loonkoor, op welke wijze is ze ermee verbonden en welk effect op de arbeidsmarkt kan ermee worden bereikt? Revaluatie is de tegenkracht van devaluatie. Bij deze laatste maatre gel, die betrekking heeft op de waarde van de binnenlandse munt, gaat de regering ertoe over een *4 nieuwe goudprijs vast te stellen, die hoger ligt dan de voorafgaande. De pariteit met andere munten wordt echter met dezelfde midde len als voorheen gehandhaafd. Bij revaluatie gebeurt het tegenover gestelde en het komt er dus op neer dat de eigen munt t.o.v. andere munten een hogere waarde krijgt met alle gevolgen daaraan verbon den. Die gevolgen liggen er in de eer ste plaats in onze commerciële re laties met het buitenland. Gaan wij revalueren, dan moeten buitenlan ders voor een gulden een hoger be drag aan vreemde munten neertel len dan voorheen. De gulden wordt dus duurder en andere munten voor ons goedkoper. Het gevolg van de ze verschuiving in geldswaarde is dat de buitenlander voor Neder landse producten meer geld moet betalen dan voorheen, waarop hij geneigd is minder te besteden. De orders uit het buitenland voor on ze handel, industrie en dienstver lening worden daardoor minder. Minder orders betekent minder werkgelegenheid en langs deze weg kan er dus een ontspanning op de arbeidsmarkt tot stand worden ge bracht. Dit ontspannende effect op het aanbod van arbeid wordt aan de andere kant nog vergroot, want als de buitenlander de Nederlandse producten duurder moet betalen, kunnen wij dus buitenlandse pro ducten goedkoper betrekken. De in voer wordt hierdoor aangemoedigd. Het is echter mogelijk dat de in- voerstijging en de exportvermin- dering zo groot zijn dat onze beta lingsbalans per saldo een negatief saldo gaat vertonen. Een dergelijke toestand kan niet lang voortduren. Nu valt het niet te berekenen een zodanige revaluatie van een munt tot stand te brengen dat het effect precies een verwachte uit werking heeft. Het risico van on voldoende of te rigoureus te zijn moet op de koop toe worden geno men. Daarom is het zo moeilijk de ze stap te nemen, want munther- zieningen zijn zo ingrijpend, dat taen die niet zó maar toelaat. Bo vendien worden alle takken van in dustrie hier in gelijke mate getrof fen en dat is niet wenselijk. Reeds bij de laatste revaluatie is gebleken, hoezeer de scheepvaart, de luchtvaart en andere vormen van dienstverlening door deze stap een klap krijgen. Zou de regering dus werkelijk revalueren, dan treft zij met name die bedrijfstakken, die nu reeds een moeilijke tijd doorma ken. Velen zijn van mening, dat door de goedkope invoer van grondstof fen onze producten zoveel in prijs zouden dalen dat het nadelig ex porteffect erdoor zou worden opge heven. Het is theoretisch misschien juist, maar in de practijk gaat de ze lezing niet op. Een prijsdalings- Drieënzestig Zuidafrikaanse mijn werkers, verdeeld over twee lift kooien, hebben een benauwd avontuur beleefd, dat echter goed is afgelopen. In de vroege morgenuren liep bo vengronds een lorrie met gouderts uit bet gareel en ramde de hijsinstallatie, Van waaruit de liftkooien worden be diend. Vier vuistdikke kabels knap ten af als zijden draadjes, waardoor de liften omlaag stortten. Na een „vrije val" van enkele honderden me ters trad de noodrem automatisch in Werking, waardoor beide kooien tot stilstand kwamen één op 1500 m diepte met dertien man, de andere op 300 m met vijftig mijnwerkers. Zij bleven ongedeerd. Een bovengronder werd echter zó ernstig door een van de rondzwiepende kabels getroffen, dat hij later in een ziekenhuis is over leden. De rest zijn allen gered. effect werkt in deze situatie eerst vertraagd wanneer de ondernemers tegen de geldende prijzen geen markt meer kunnen vinden. De er varing van de vorige revaluatie bleek in dit opzicht niet gunstig. Een deel van de revaluatievoorde len zou dus aanvankelijk naar de ondernemers gaan. Als tegenhanger moet worden gezegd dat ook door een ferme loonsverhoging bepaalde bedrijfs takken meer worden getroffen dan andere, omdat in 't ene bedrijf het loon een veel groter deel van de kostprijs uitmaakt dan in het an dere. Bij het afwegen van het voor en tegen bestrijdingsmiddelen voor een overspannen arbeidsmarkt moeten wij echter bedenken dat in dergelijke situatie de werkne mers een krachtige positie innemen. Aan hen is een revaluatie moeilijk te verkopen, omdat de economisch gunstige gevolgen daarvan voor hen pas later zichtbaar kunnen worden en zij op korte termijn de vruchten van deze situatie willen plukken. Bij het overzien van de moeilijk heden van de arbeidsschaarste moet de omstandigheid dat er een slor dige 60.000 Nederlandse vakarbei ders in het buitenland werken, in de beschouwing worden getrokken. Het streven moet erop gericht zijn deze mensen weer binnen de lands grenzen te trekken. Bij een revalu- tie en teruglopende bedrijvigheid in de Nederlandse industrie zullen zij temeer volharden in hun trek naar het buitenland. Met name voor de opvoering van de bouwpro ductie is dit beslist geen aantrekke lijk vooruitzicht. Is de revaluatie politiek moeilijk te verkopen, in onze verhouding tot het buitenland kan zij evenmin zonder vooroverleg geschieden. De internationale monetaire politiek van na de oorlog is er juist op ge richt de waardeverhouding van de wisselkoersen Zoveel mogelijk te stabiliseren. Slechts in de hoogste nood en met onderlinge overeen stemming van alle westelijke sta ten zou in deze verhouding wijzi ging kunnen worden gebracht en een enkel land mag daar niet op eigen gezag vanaf wijken. Gaan wij als eerste kleine land die weg op, dan mogen wij ook gro te landen het nemen van dergelijke stappen niet meer kwalijk nemen, wanneer zij daarmee hun nationale economische vraagstukken willen oplossen. Kiezen vele staten deze weg, dan is het hek van de inter nationale gelddam en treedt er een periode in van monetaire onrust, die de wereldhandel ten zeerste zal schaden. Toch geloven wij dat er door on derling overleg wel gedokterd zal moeten worden aan de bestaande wisselkoersverhoudingen. Deze blij ken door de ontwikkeling van de economische toestand in de ver schillende landen te zijn gewijzigd. Voor deze verandering is veel overleg en wijsheid nodig. Die wijs heid kunnen wij in Den Haag al leen niet vinden. Het zal echter moeilijk genoeg zijn om daar vol doende wijsheid te vinden voor op lossing van de spanningen, die nu onze sociale rust bedreigen, maar die intussen toch is bereikt. Pleidooi voor erkenning emancipatie vrouw Op de concilievergadering van donderdag heeft mgr. Robert Tracy van Baton Rouge, Louisiana, namens 147 Amerikaanse bisschoppen op 'n duidelijke verklaring van verzet te gen rassendiscriminatie gewezen. Hij deed dit tijdens het debat over de rol van de leken in de kerk. Het vierde hoofdstuk van 't sche ma over de liturgie, is met 1638 te gen 43 stemmen, bij 552 stemmen onder voorbehoud, aangenomen. De generaal-overste van de Do minicanen, pater Fernandez, kriti seerde de plaats van de leek in de kerk zoals die in het schema wordt gesteld. Hij keerde zich vooral te gen de „overschatting van de aardse goederen en de wereldse waarden". „Hierover heersen", zo betoogde hij, „vele verkeerde meningen in de kerk". Mgr. Ancel, hulpbisschop van Ly on, bekend als de bisschop-schoen maker, merkte mede namens vijftig andere bisschoppen op, dat de Schrift vol is van de plaats van de leek in de kerk. Overal blijkt dat de leken actief zijn. geweest in de eerste Christentijden bij de verkon diging van het woord Gods. Leken worden zelfs naar de apostelen ge stuurd om te zeggen hoe de toestand in een bepaalde kerk is. En wat de vrouw betreft, die is in de eerste christentijden volledig als apostel erkend: Christus zelf liet Zijn ver rijzenis het eerst aan vrouwen be kend maken, die deze aan de apos telen moesten gaan gelden, en bij de stichting van nieuwe kerken in de eerste christentijden gingen de vrouwen de apostelen vooruit. Dat laatste punt had ook mgr. Hakim in zijn rede aangeraakt. Hij vroeg on der luid applaus van het concilie, dat de kerk de emancipatie van de vrouw zou erkennen. Nu deed het schema alsof er in de kerk geen vrouwen bestaan. De werkelijkheid is echter in de kerk anders: waar vele vormen van apostolaat eenvou dig niet in staat zijn de mensen te 'bereiken, daar kunnen vaak alleen vrouwen nog iets bereiken. Mgr. Cantero, bisschop van Huel- :va in Spanje, sprak als vijfde Spaan se bisschop over het thema der le ken. Hij prees de geloofszin van vele christenen en betoogde dat het leerambt daar aandacht voor moet hebben. Ook, zoals wij reeds meldden, heeft de Mechelse bisschop, mgr. Suenens, zich krachtig voor de leek en de vrouw in de kerk uitgespro ken. De Wereldmissiedag-collecte van zondag heeft in de 1207 (van de in totaal 1744) parochies, die hun op brengst al gemeld hebben, 1 miljoen 73.000 gulen opgebracht. Die zelfde parochies hadden vorig jaar een to taal dat 321.000 gulden lager lag. Ten opzichte van 1962 boekten zij dus een winst van 43 percent. Vorig jaar bedroeg de totaalop- grengst van alle parochie 1 miljoen 84.000 gulden. Op giro 8725 kwam reeds bijna 40.000 gulden binnen van particulieren en instellingen. tïrtr"r r Ludwig Erhard, de nieuwe West- duitse bondskanselier heeft tijdens de onthullingsplechtigheid voor het Marshall-gedenkteken in Frankfort, alle landen van het Atlantisch bond genootschap opgeroepen, hun samen werking en solidariteit te versterken. Hij kantte zich daarbij fel tegen de overheersing van enig Europees land binnen Europa (een kant die De Gaulle zoals bekend uit zou willen) en noemde het een heilige plicht voor de NAVO-leden hun buitenlandse handel uit te breiden volgens de be ginselen van de democratie en de vrijheid en de gemeenschappelijke last van ode hulp aan onderontwik kelde uanden te dragen. De Amerikaanse minister van Bui- Van 6 t/m 9 november a.s. is het feest. Dertig jaar ge leden opende Mejuffr. Dina Dumoulin de Drogisterij aan de Grotestraat 327. Wij no digen U uit met ons feest te vieren, door deel te nemen de diverse attracties. aan LET OP DE FOLDER DIE IN UW BUS KOMT. MET DEZE FOLDER HEEFT U KANS OP EEN PRIJS Maak gebruik van Uw recht op de vele voordelen. Geeft U op voor ie schoonheids behandelingen en huidadvies. U ontvangt gratis een set huidver- zorgings-artikelen. DROGISTERIJ Grotastraat 327 Talafoon 3071 Waalwijk Dat Noord-Brabant een op cultureel gebied nog vrijwel onontgonnen gebied is en dat de achterstand op dit terrein zo spoedig mogelijk zal moeten worden ingelopen, wordt geconstateerd in een brochure van drs. H. Zaat, die onder verantwoordelijkheid van het Brabants Provinciaal Opbouworgaan, in samenwerking met de Culturele Raad, is uitge bracht. In een zo sterk industrialiserende provincie als Noord-Brabant wordt een actieve cultuurpolitiek van groot belang geacht, omdat an ders het gevaar voor maatschappelijke afglijding opdoemt. Klaren maken da man Mannen kopen bij da mooiste WINTERJAS SHAWL PULLOVER SUÈDE VEST enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Gretestraat 192 Tel. 2507 In de brochure wordt er op gewe zen, dat er geen sprake meer is van een eigen Brabantse cultuur. Het grootste deel van het kader, zo wordt geconstateerd, komt van buiten. Vrij wel alle Brabantse culturele instellin gen worden door niet-Brabanders ge dragen en de culturele ontspanning of het culturele amusement hebben er praktisch niets Brabants meer. Drs. Zaat heeft een culturele ver kenning uitgevoerd naar de maat schappelijke actieradius van biblio theken en Het Brabants Orkest, het Brabants Conservatorium, de kunst academie, het toneel, de musea en de culturele verenigingen. Hij stelt vast dat het Brabantse uitgaansleven op een lager plan staat dan het gemid delde Nederlandse, als gevolg van "drempelvrees". Over de Brabantse bibliotheken wordt in de brochure o.m. gezegd dat zij in aantal zijn toegenomen en dat het boekenbezit is uitgebreid, maar dat niet meer dan zes a zeven procent (vier en een half procent volwasse nen) van de bevolking belangstelling heeft. Het filiaalstelsel, zegt drs. Zaat, in de bestaande vorm sociolo gisch achterhaald te achten. Hij pleit voor samenwerking van openbare bi bliotheken op het gebied van het aan schaffen en het uitlenen, om zo tot een bepaald specialisme te komen. Hij wijst tevens op het belang van een wetenschappelijke bibliotheek voor West- en Midden-Brabant, zo als Oost-Brabant die in Eindhoven heeft. Onderzoekingen naar het gemid delde concertbezoek in Brabant heb ben uitgewezen, dat dit bezoek zeer slecht is te noemen. Van 1954 tot 1962 daalde 't van 8 tot vier en een half procent, ondanks de verhou dingsgewijs hoge bedragen, die in Brabant aan zang en muziek worden besteed. Hoestdronk in tabletvorm.95ct Ofschoon er nog geen wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaak van die teruggang is ingesteld, meent drs. Zaat, dat de keuze van het repertoire toch wel een voorname rol speelt. Naar zijn mening moet een orkest ook rekening houden met zijn recrea tieve functie en niet steeds het ac cent leggen op artistieke en pedago gische functie. Onvoldoende coördi natie in de programma's en eisen achtte drs. Zaat een commissie bij de vier kunstacademies die Brabant telt. Van de musea zegt hij, dat ze in Brabant praktisch geen maatschap pelijke functie vervullen. In goed ge organiseerde exposities ziet hij meer heil. De overheid, aldus drs. Zaat tenslotte, zal zich in de toekomst meer bezig moeten gaan houden met de vraag hoe de culturele belangstelling kan worden uitgebreid en versterkt. Naar zijn mening komen de subsidies thans ten goede aan een te kleine groep, die toch al een hoog cultureel niveau heeft bereikt. STATIONSTRAAT 5lfl WAALWÏK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. tenlandse Zaken die de plechtigheden bij het monument voor wijlen gene raal Marshall de vader van het naar hem genoemde plan om na de oorlog Europa „er boven op te hel pen" (welke generaal ook voor Ne derland zoveel heeft gedaan op eco nomisch gebied) - heeft bijgewoond, verklaarde, dat dit plan de basis had gelegd voor de Amerikaans-Europese samenwerking. Deze bracht de ver plichting met zich, de toltarieven te verlagen, „zoals bondskanselier Er- hard goed heeft begrepen". Rusk verklaarde met nadruk, dat de Verenigde Staten hun zes divisies in Duitsland zullen handhaven, zo lang dat nodig is - „achter het IJ zeren Gordijn verandert wel iets, maar het Westen moet waakzaam blijven". HF 1 ARRESTANT STEEKT MARINEMAN DOOD. Zondagmiddag heeft zich aan boord van het in de Nederlandse An tillen gestationeerde fregat Hr Ms Van Ewijck, een steekpartij voorge daan als gevolg waarvan een korpo raal-machinist om het leven is geko men. Nadat de 18-jarige ongehuwde ma chinist der derde klasse Van der W. wegens ondiciplinair gedrag tegen de korporaal-machinist J. Lagendijk door de officier van de wacht voor lopig arrest was opgelegd, heeft v. d. W. onverwacht een mes gegrepen en daarmee de korporaal-machinist gestoken. Het slachtoffer was 35 jaar oud. Hij Iaat een vrouw en twee kinderen twee zoontjes van 10 en 5 jaar) ach ter. Het gezin woont in Den Haag. WAALWIJKSE SPEURHOND BRENGT (MEER) LICHT IN MOORDZAAK. Dank zij het sterke reukorgaan van de Waalwijkse speurhond Freek is thans meer klaarheid gekomen in de moord in het Belgische plaatje Grob- bedonck op 27 augustuns van dit jaar. De Belgische politie, die de moordenaar inmiddels al gearres teerd had, wist slechts, dat de man het moordwapen, een portemonnee en een geldkistje in de uitgestrekte bos sen bij Castelré had weggegooid, waar hij ook zijn kleren had ver brand. De verbrande kleren waren eerlang door de rijkspolitie van Baar- le-Nassau ontdekt, zodat men de plaats, waar de moordenaar zijn bal last moest hebben weggegooid, vrij nauwkeurig kon localiseren. Binnen twee minuten had de speurhond de portemonnee gevonden, waarna spoe dig het geldkistje en het moordwa pen, een deurklink, volgden. (De Stem) HET BRABANTS ORKEST VOOR BELGISCHE RADIO- OMROEP. Maandagavond 4 november zal de NCRV (298 meter) van 21.05 tot 22.05 uur een concert uitzenden van het Radio Philharmonisch Orkest, dat onder leiding zal staan van Hein Jordans. Uitgevoerd zullen worden de Concert-ouverture lm Herbst van Grieg en de Tweede Symfonie in D groot opus 43 van Sibelius. Zondagavond 3 november zal Bel gië Vlaams (198,5 meter) om 20 uur de opname uitzenden van het concert dat Het Brabants Orkest op 6 juli in Tongeren heeft gegeven. Met koor en solisten werd toen uitgevoerd het Re quiem van Verdi.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 19