wAAlwiikse en lAnqstRAAtse couRAnt De eerste parochiekerk van Kaatsheuvel, St. Janskerk, kwam 50 jaar geleden gereed ATI 1 IJ R.K. Boerinnenbond Kaatsheuvel-Berndijk vierde 25-jarig bestaan x BRILLANT FLUWEEL lekker en gezond Huidverzorging leU^DANPO 18 Zilveren jubilarissen in het feestlicht gezet F» U ROL Jaaromzet CO-OP Kaatsheuvel- Waalwijk zal 3 miljoen overschrijden U belt 2971 SP®j brillen „Vriend of vijand zal er van opkijken... Eigen gemeenschap Zelfstandige parochie en het wordt besteld. flBS Slijterij - 8. Wijnhandel J DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk i De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken 1 VRAGEN SERVICE VAN Gezamenlijk Zaterdag 5 juli 1913 15 moderne kleuren de heerlijke drop-bonbon zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder iCs*! STOFFENHANDEL I -gcverkouden Kaatsheuvel VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 87 e tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieier. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" ii In de woelige tijd van de opkomst van de vakbeweging, die ondanks alles een ordening schiep in de verhouding tussen werknemer en werk gever, met alle gevolgen van dien, ging Kaatsheuvel zich opmaken voor een nieuwe eigen plaats in de maatschappelijke wereld. Veel strijd is er direkt en indirekt gevoerd; veel uitwassen deden zich voor; veel ar moede werd er geleden en heel hard moest er gewerkt worden in goede en minder goede gelegenheden, maar ook veel goeds is er tóen tot stand gekomen, wat heden ten dage nog zijn terugslag vindt in de meest goede zin. Zien we alleen nog maar eens naar het huidige niveau van de Coöpe ratie, dat een voortvloeisel is uit hetgeen hierboven is bedoeld. De sterke eendracht in de stands- 'en vakorganisaties, waaruit de stich ting van schoenfabrieken en niet minder de goede en wijd vermaarde produkten zijn voortgekomen. De opkomst van een eigen gemeen schap, die in de loop van de ge schiedenis is gegroeid, heeft er toe geleid, dat het moederdorp Venloon, of het Straatskwartier of later Loon- op-Zand, werd overvleugeld. De gro tere vrijheid, die Kaatsheuvel had - of nam - omdat de bevolking zich gestadig uitbreidde, was mede de oorzaak dat er regelingen kwamen als Vakorganisaties, Drankbestrij- dingsvereniging, etc. Er kwam on derscheid tussen arbeiders, midden standers en industriëlen. Op cultureel terrein, maar ook op kerkelijk gebied kwamen er veranderingen. En wat voornamer voor Kaatsheuvel was... goede en afdoende maatregelen wer den getroffen, voor de zo uit den bo ze zijnde "gedwongen winkelnering", die menig gezin klein heeft gehou den. Dit sociale kwaad had diep wor tel geschoten, maar het is met alle mogelijke middelen bestreden; ook ons blad heeft daaraan ondanks veler tegenwerking veel bijgedragen. Het was een tijd, waarin heel hard is ge streden, waarbij de arbeider het pleit heeft gewonnen. Bij het zelfstandig worden van Kaatsheuvel, dat plaats had rond het jaar 1731, kreeg de plaatselijke be volking de gelegenheid ter kerke te gaan in de boerderij van de Heer van Loon-op-Zand, Prins van Salm Salm. Dit bleef zo, totdat van Den Haag, met medewerking van de Heer van Loon, een Schuurkerk kon worden gebouwd, die gestaan heeft op het tegenwoordige kerkhof. Deze schuur kerk werd door de pastoor van Loon bediend. Eerst in 1789 kreeg de toenmalige pastoor Adrianus Huij- gens van Loonopzand een kapelaan voor de Kaatsheuvelse parochie, want vanuit Loon kon de zielzorg niet vol doende meer worden behartigd. Op 24 mei 1796 zorgde Pastoor Huij- gens, dat Kaatsheuvel een eigen pa rochie kreeg - een eigen dorpsge meenschap dus - op kerkelijke on afhankelijkheid gebaseerd. Hij zelf werd op die dag de pas toor en werd feestelijk ingehaald, ondanks het allesbehalve dankbare afscheid van Loonopzand, want die wilde hun herder zo maar niet kwijt. Deze priester stierf op 7 oktober 1831. De opvolger van pastoor Huijgens, Pastoor Zoethout, wist het zo ver te krijgen, dat in 1834 de echte kerk werd gebouwd, die op 25 december 1836 werd geconsacreerd. Het was een z.g. Waterstaatskerk, waaraan de regering in Den Haag de bouwvoor schriften gaf. Het in- en exterieur was gelijk aan de oude r.k. Kerk van Waalwijk, die ook in 1930 door een nieuwe is vervangen en de huidige St. Bartholomeuskerk van Waspik. Bouwheer Zoethout stierf op 26 februari 1853. In deze Waterstaatskerk hebben de pastoors Jan van Beek, J. van Mier- lo, C. Jansen, C. de Bont (deze gaf de parochie Berndijk haar zelfstan digheid in 1896 - haar eerste pas toor was Pastoor Sweens), Rector Nielen en de bekende Mgr. Völker hun pastoraat uitgeoefend. Mgr. Wilhelmus Henri Völker was af komstig uit Veghel. Deze kon in 1912 de eerste steen leggen voor de nieuwe St. Janskerk welke op 5 juli 1913 ge reed kwam en ingezegend werd. Toen schreef men over de kerk "Vriend of vijand zal er van opkijken wat hier tot stand is gekomen". Welnu, het is dan inmiddels 50 jaren geleden dat de gelovigen in een prachtig kerkgebouw zijn onderge bracht. Enige bijzonderheden willen wij hierna geven, want de gehele be volking heeft zich toen van haar bes te zijde laten zien. J l> I' GOUD - KELTUMPLEET UURWERKEN J. S. SCHAGEN Juwelier Hoofdstr. 63, Kaatsheuvel Tel. 2465 De kerk zelf is 70 meter lang en 40 meter breed. De hoogte van het schip bedraagt 20 meter. Ze is ge bouwd in neo-gotische stijl door de architect Kuijpers. In het geheel heeft men er anderhalf jaar aan ge werkt.Naast het hoofdaltaar, dat toen nog niet helemaal klaar was, waren er de zijaltaren, welke waren toege wijd aan O.L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis; St. Jozef als de tweede kerkpatroon; St. Jan Baptist, de pa troon van de kerk en Het Rozen- kiansaltaar. Het hoofdaltaar is in augustus d.a.v. gereedgekomen. Daarop stonden de beelden van St. Joannes, St. Bernardus, St. Antonius, St. Leonardus en de beeltenis van 't H. Hart van Jezus. Ook deze beelden waren van fir ma Kusters uit Stratum, die ook de beelden uit de oude kerk restaureer de en van een polychroomlaag voor zag. De laatste zijn ook in de nieu we kerk aangebracht. De gebrand schilderde ramen waren van Glasma lerei S. Menke uit Goch. Boven de deuren in het portaal stond Haece Est Domus Domini, Domus Mea, Domus Orationis. Dit grote gebeuren betrof de ge hele bevolking, want het middelpunt is immers de Kerk en de Eredienst, waarop altijd alles gericht moet zijn. Een diep gelovig volk heeft samen gespannen om iets groots te bereiken, ondanks de grote armoede die hier geheerst heeft en onder zware om standigheden die op de arbeidende en landbouwende bevolking drukten. Ge stadig is handel, industrie en land bouw gevormd tot wat het nu is, waardoor deze plaats kon worden uit gebreid. We noemden reeds de stichting van de parochie Berndijk, die een kerk heeft gekregen met de geleide lijke uitgroei aan parochianen, zodat ook hier een complete dorpskern is gebouwd. Ook met de bouw van de St. Jo zefkerk is een nieuw centrum ver kregen. Deze drie parochies samen vormen de agglomeratie Kaatsheuvel, die nu een momentje stil staat bij het historische feit van hun eigen eerste parochiekerk. De R.K. Boerinnenbond Kaatsheuvel-Berndijk heeft dinsdag op grootse en stijlvolle wijze zijn 25-jarig bestaan gevierd. Zoals dat gebruikelijk is, werd deze bijzondere feestdag ingezet met 'n H. Mis, welke door de geestelijk adviseur, pastoor P. v. d. Spijker, werd opgedragen voor de levende en overleden leden. Een koortje ge vormd uit de jeugd van de jubilerende boerinnenbond verzorgde de gezangen. Na deze dankdienst wachtte de boerinnen een feestielijk ont bijt in de zaal van de Gildenbond, waar dit jubileum verder werd ge vierd. over de afgelopen 25 jaren de revue had laten passeren, werden de zilve ren jubilarissen gehuldigd en 'n klein aandenken aangeboden. OPÏIClSN - WAAIWUK De nieuwe St. Janskerk van Kaats heuvel werd op zaterdag 5 juli 1913 door Mgr. Völker ingezegend. Reeds voor 9 uur 's morgens zag het zwart van de mensen rond de kerk. Na de inzegening werd in een plechtige processie met veel bruidjes het Allerheiligste van de oude naar de nieuwe kerk overgebracht. Nadat Ons Heer op de expositie- troon was uitgesteld werd een plech tige solemnele H. Mis opgedragen. Het Koor voerde een vierstemmige mis uit van de Hollandse componist Cuijpers o.l.v. M. van Beurden. De soli waren van M. van Roermond. Aan de noordzijde van de kerk zijn twee slanke torens gebouwd en vor men een majestueus voorportaal; de torens zijn 60 meter hoog. F EESTVERGADERING Bij de opening van de hierop vol gende feestvergadering kon de voor zitster, mevr. Nouwens-Verboven, naast de besturen van de kring, de af delingen Loonopzand en de Moer, K.A.V., N.C.B., C.A.V., B. en B„ J.B.S. en oud-geestelijk adviseur em. pastoor F. de Klijn, in het bijzonder mej. Hoenselaar, inspectrice van het hoofdbestuur van de N.C.B., die de feestrede zou houden, verwelkomen. Mej. Hoenselaar feliciteerde op de eerste plaats de jubilerende afdeling, die zich volgens haar in de loop der jaren voortreffelijk heeft weten aan te passen in het grote geheel en daar in een plaats heeft veroverd, nadat in de eerste jaren van proberen 't moei lijke pionierswerk was gedaan. Het boerenbedrijf was in die jaren im mers een gezinsbedrijf, waarin alle kinderen meewerkten en soms een zoon als priester de trots van de fa milie was. In de loop der jaren is er echter door de veranderde tijdsom standigheden een geheel ander beeld ontstaan in de boerengezinnen, waar door het er voor de betreffende ou ders niet gemakkelijker op is gewor den. De kinderen zien om naar an dere mogelijkheden om zich een be staanszekerheid te verwerven, o.a. door studie of door overschakeling op de steeds meer terrein winnende en meer mogelijkheid biedende industrie enz., en de betreffende ouders zullen hier begrip voor moeten tonen. Ove rigens hoopten zij door de tegenwoor dige jeugd in de toekomst een sterke boerenstand te zien ontstaan, waarin de jonge boerinnen hun bedje ge schud vinden. Aan het slot van haar toespraak feliciteerde zij de achttien zilveren jubilarissen, waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot mevr. Nouwens- Verboven en mevr. v. Mensfoort- Maas, die resp. als voorzitster en se cretaresse de belangen van de afde ling Kaatsheuvel-Berndijk gedurende de afgelopen 25 jaren op zo voor treffelijke wijze hebben behartigd. Als blijk van waardering offreerde zij heide dames namens het hoofdbe stuur een aandenken in de vorm van een fraai wandbord. Nadat de jeugd van de Boerinnen bond in een keurige voordracht de gebeurtenissen in deze organisatie pletvrij en kreukherstellend reeds vanaf 13.50 per meter cent per rol den hun begrip en waardering voor het vele werk dat de voorzitster en secretaresse hadden gedaan en of freerden ieder een mooie schemer lamp. Tenslotte feliciteerden mevr. Ver meulen en mevr. v. Beek resp. na mens de afd. Loonopzand en de Moer, mevr. Brouwers namens de Kath. Arb.Vrouwen, de heer A. in 't Groen namens de plaatselijke N.C.B., die daarbij in in het bijzonder dankte voor de prettige samenwerking, en de heer F. Klijn namens de R.K.J.B. Aan het slot van deze feestverga dering dankte mevr. Nouwens op treffende wijze voor de gelukwensen en de bewezen attenties. GEVARIEERD PROGRAMMA In de vooravond genoten de fees tende boerinnen, ditmaal zoveel mo gelijk vergezeld van hun echtgenoten, van de uitstekend verzorgde koffie tafel van de heer en mevr. Koning, waarna ieder zich 'n plaatsje koos in de versierde zaal voor een gezellig samenzijn en zich te ammuseren met een gevariëerd programma, dat door het cabaretgezelschap "Confette" onder de titel "Zonneschijn" zou worden geboden. Voordat hiermee echter werd begonnen, was daar eerst burgemeester L. M. J. van Erp. Hoewel nog maar kort als zodanig in functie, heeft deze reeds diverse malen van z'n sympathie voor en met het wel en wee van z'n nieuwe ge meentenaren doen blijken. En derhal ve stelde hij er prijs op om ook hier blijk te geven van z'n belangstelling voor dit jubileum en bestuur en leden daarmee van harte te feliciteren. Nog ivel niet vertrouwd met de jubileren de bond zelf, toonde burgemeester v. Erp in z'n gloedvolle en met 'n tikje humor doorkruide speech overigens wel aan, dat hij bijzonder goed geïn formeerd is over alles wat met de boer en z'n bedrijf verband houdt. Hij gaf de verzekering dat het ge meentebestuur open oog en oor heeft voor de belangen van de boerenstand, ook al moeten andere belangen in verband met o.a. grondaankoop soms prevaleren. "Wij zullen trachten te geven wat de boer toekomt", aldus de burgemeester, maar hij vroeg begrip voor het algemene gemeentebelang. REDEN VAN BESTAAN. Pastoor P. v. d. Spijker meende dat de Boerinnenbond haar reden van bestaan had. Immers in tegenstelling met vroeger, toen de boerin als het ware een slavin was van haar werk, is zij geleidelijk aan meer huisvrouw geworden, waardoor op de boerderij meer leefbaarheid en huiselijkheid is ontstaan. Mevr. Kemps sprak 'n hartelijk fe licitatiewoord namens de kring en bood een voorzittershamer aan. Ook de jonge bestuursleden toon- LANGE BRUGSTRAAT 51 - BRED/" Dat de CO-OP in Kaatsheuvel zich mag verheugen in een bijzonder gro te belangstelling van haar leden, blijkt onder meer ieder jaar opnieuw bij de jaarlijkse feestelijke ledenver gadering. In verband met de fusie met de andere coöperaties in Midden-Bra bant, was de organisatie van de ver gadering dit jaar anders dan voor heen. Dit jaar worden er twee leden vergaderingen belegd en wel een te Kaatsheuvel en een te Waalwijk, ter wijl vorige jaren er maar een verga dering werd gehouden. Maandag j.l. was de beurt aan Kaatsheuvel. Voorzitter J. C. Bee- rens kon bij zijn openingswoord con stateren, dat de grote zaal van de Gildenbond tot de laatste plaats be zet was. Uit de diverse bedrijfsgege vens, welke de heer Beerens bekend maakte, bleek dat de CO-OP-bedrij- ven in Kaatsheuvel nog steeds in een snel tempo crescendo gaan. De omzetten van de bedrijven te Kaatsheuvel en Waalwijk zullen dit jaar de drie miljoen gulden over schrijden. Opvallend is ook dat de omzetten van alle bedrijven sterk groeien, alhoewel vooral de afdelin gen slagerij en bakkerij zich bijzon der sterk ontwikkelen. Het ledental van de districten Kaatsheuvel en Waalwijk was begin oktober 1963 ge stegen tot ruim 2600. Voorzitter Beerens deed verder nog de belangrijke mededeling, dat er een economische samenwerking tot stand is gekomen tussen de Coöperaties in Midden-Brabant en West-Brabant. De 16 zilveren jubilaressen, die dinsdagavond letterlijk en figuurlijk in de bloemestjes zijn gezet. De heer W. Broek, directeur van "Co-OP Midden-Brabant" is inmid dels ook benoemd tot directeur van "CO-OP West-Brabant" te Breda. Nadat directeur Broek, alsmede de heer J. van Valen, voorzitter van CO- OP Midden-Brabant het woord had den gevoerd, werd het zakelijk ge deelte besloten. Voor de gezellige kant had de CO- OP zich verzekerd van de medewer king van een aantal bekende artisten, terwijl verder de aanwezigen een traktatie werd aangeboden. In een bij zonder prettige stemming kwam te gen elf uur een einde aan deze weer uitstekend geslaagde ledenvergade ring. De vergadering te Waalwijk wordt gehouden op maandag 11 november in "De Gecroonde Leersse". OUDERAVOND R.K. LEVENSSCHOOL Maandagavond werd er door de R.K. Levensschool voor jongens een ouderavond gehouden. Door onvoor ziene omstandigheden was de belang stelling ditmaal niet zo groot dan an ders, maar toch waren om 8 uur nog circa 50 ouders present, die eerst in de gelegenheid werden gesteld de ge bruikelijke dagelijkse gang van zaken op de school van nabij te bekijken en te beluisteren. Groepsgewijze maakte men een drietal lessen mee, waarin de leiders van de school sport, handenarbeid en theorie behandelden. Ongetwijfeld een interessante belevenis voor de ouders. Na de pauze liet de heer J. Anne- garn, directeur van de Levensschool een aantal aan de hand van een film gemaakte lichtbeelden zien, waarop de activiteiten over het afgelopen cur susjaar waren vastgelegd. De heer Annegam leverde hierbij op de hem eigen wijze een prettig en uitvoerig commentaar, zodat de aanwezigen 'n duidelijk en volledig beeld kregen over wat zich in en buiten de Levens-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5