waaLwij kse en LAnqstRAAtse couraiu Koninklijke onderscheiding voor H.Muskens Werkgevers en werknemers bereikten accoord waterdicht Optica Bogaerts 92 Allerheiligen Allerzielen Landskampioen BART POLS best tevreden met bereikte resultaat 40-Jarig jubileum bij Timtur Schoenfabriek STASSAR ZEVEN MIJNWERKERS NA 23 UUR GERED. POELIER POELIERS BEDRIJF Wed. A Kuysten en Zn. ,,'t Was een harde en spectaculaire strijd" Bijzonder vervelend Spectaculair Nieuw begin Sfeilylifii U. BUI VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 87 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Vorige week vrijdag, 25 oktober, heeft de Timtur-gemeenschap weer een 40-jarige jubilaris in de bloemetjes gezet. Het feit dat de heer H. Muskens, werkzaam op de afdeling snijderij, 20 oktober, 40 jaar bij de Timtur werkzaam was, is vrijdag op bijzondere wijze gevierd, 's Middags vond in de feestelijk versierde kantine een huldigingsbijeen komst plaats door de afdeling snijderij verzorgd en die werd bijgewoond door natuurlijk de jubilaris zelf, zijn echtgenote en verdere familie. Deze bijeenkomst werd geopend door de heer Brok, die tevens het woord voerde namens de bedrijfslei ding en staf. De heer Brok wees er op, dat het buitengewone goede vak manschap van de jubilaris, een van de hoofdoorzaken is geweest, waar door hij 40 jaar bij de Timtur in dienst kon blijven. Hij liet zijn harte lijke gelukwens aan het adres van de jubilaris vergezeld gaan van een prachtig bloemstukje. Het woord werd ook nog gevoerd door dhr. J. v. d. Griendt, die op de bijzonder prettige samenwerking wees en op de goede verstandhouding, die steeds op de afdeling snijderij heers te, in het bijzonder met de jubilaris. Namens het gehele Unischoen-per- soneel bood de heer v. d. Griendt de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Hierna was het woord aan de jubilaris, die, nadat er een toast op hem was uitgebracht, de afdeling snijderij en bedrijfsleiding dank bracht voor de ontvangst, hem en zijn familie bereid. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK De oorzaak hiervan moet volgens burgemeester Teijssen gezocht wor den in de bijzonder goede sfeer, die in het bedrijf heerst. In verband met het veertig-jarig jubileum van de heer Muskens, kon burgemeester Teijssen meedelen dat H. M. de Ko ningin de jubilaris had onderschei den met de bronzen ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. iGvIhGWI Tot slot werd het woord gevoerd door de heer Hoevenaars, chef snij derij, die na de jubilaris geluk te hebben gewenst, verschillende anek dotes vertelde over de veertig-jarige loopbaan van de heer Muskens bij de Timtur. De jubilaris, getroffen door deze zeer intieme maar hartelijke huldi ging, dankte in het bijzonder H. M. de Koningin, burgemeester Teijssen en de directie. 's Avonds om zes uur vond de tweede huldigingsbijeenkomst plaats. Hierbij waren aanwezig burge meester J. L. P. M. Teijssen, de heer de Graaf, adjunct-directeur en staf. Als eerste werd nu het woord ge voerd door de heer de Graaf, die na mens de directie, jubilaris en familie van harte gelukwenste en daarbij de jubilaris dank bracht voor zijn veer tig-jarige trouwe dienst bij Timtur. De heer de Graaf belichtte tevens de bijzondere gave van vakmanschap van de jubilaris. "Juist door het bezitten van dergelijke vakmensen, is het voor Timtur mogelijk een kwaliteitspro duct te blijven brengen", zo meende hij. Hierna bood de adjunct-direc teur namens de directie de jubilaris een cadeau onder couvert aan, terwijl mevrouw Muskens bloemen kreeg aangeboden. Burgemeester Teijssen, die hierna het woord voerde, wees vooral op het feit dat Timtur veel jubilarissen kent. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen speldt hier de jubilaris de Koninklijke onderschei ding op. Werkgevers en werknemers zijn het dinsdag eens geworden over de loonmaatregelen voor 1964. Na slopende besprekingen, die acht volle uren vergden, maakten zij in de vooravond hun akkoord bekend. Dit houdt het volgende in GOUDEN HORLOGE VOOR BEST GESLAAGDE Dinsdag 5 november, 's avonds om 8 uur, zal in de kantine van de N.V. Nederlandse Schoe nenunie Bloch en Stibbe-Hol- landia in Drunen, aan H. P. van den Broek uit Haarsteeg, een gouden horloge met in scriptie worden overhandigd. Deze eer is de heer van den Broek te beurt gevallen, omdat hij dit jaar als best geslaagde leerling het diploma van de Slichting Vakopleiding Schoenindustrie behaalde. Per 1 januari de mogelijkheid voor een loonsverhoging van 5 percent. Bij afloop van de cao's, maar uiter lijk 1 april, een tweede mogelijkheid voor een loonsverhoging van 5 per cent. Verlenging van de vakanties met twee dagen, maar in dat geval wordt 0,8 percent van de loonsverhoging afgetrokken. Beperkte mogelijkheid om per on derneming naar boven af te wijken van de cao. Geen uitkering-ineens. Overeenstemming over een mini mumloon van 100 gulden per week. Verhoging van een aantal sociale uitkeringen per 1 januari met 10 pet. Wijziging van het prijsbeleid. Het akkoord tussen werkgevers en werknemers rept niet over het per centage, waarmee de huren volgend jaar zouden moeten stijgen. De werk gevers staan nog steeds op het stand punt, dat ook de huren volgend jaar omhoog moeten. De werknemers me nen het tegendeel. Mochten regering en staten-generaal toch besluiten tot een huurverhoging die 1 juli zou in gaan, dan zijn de werkgevers bereid een compensatie te geven van hoog stens een percent. Het is niet zeker, dat alle werkne mers in Nederland volgend jaar twee maal een loonsverhoging van vijf per cent zullen krijgen. Voorzitter Roe mers van het NVV en loondeskundi- ge F. van der Gun van de KAB we zen daar dinsdagavond op, de een na afloop van de bijeenkomst der stich ting, de ander in een vraaggesprek verkrijgbaar bij: Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 3037 voor de radio. „De stichting heeft slechts de mogelijkheid geopend, dat de lonen volgend jaar met tien per cent totaal omhoog gaan. Wat er con creet aan loonsverhoging volgend jaar uitkomt, zal beslist worden in de loononderhandelingen per bedrijfs tak". 2 Twee miljard. Dat gaat het kosten, als volgend jaar de lonen met 10 per cent verhoogd worden. Voorzitter Bölger van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, zei dinsdag avond „We nemen grote risico's. Of de beslissingen, die we vanmiddag geno men hebben goed zijn, zal de toe komst moeten leren. We hebben bei de water in de wijn moeten doen. Als we andere beslissingen hadden geno men, waren de risico's in de toekomst nog groter geweest dan bij deze be slissing al het geval is." Het water, dat de werknemers in de wijn hebben moeten doen, geldt vooral de uitkering-ineens over dit jaar ter grootte van een week loon. Het zal wel niemand verwonderen, dat in de steeds nieuwe kringloop van het liturgisch jaar, Allerheiligen en Allerzielen, zo vlak op elkaar vol gen. Het zal ook wel niemand ver wonderen, dat nadat nauwelijks het blijde gezang is verstomd en nadat nauwelijks de schittering en praal van goudbrokaat en bloemen is ge borgen, de droefenis weerklinkt van het "Requiem" en het treurig zwart van het rouwgewaad op de voor grond staat. In ons geloof kennen we de ge meenschap der heiligen, dat is de ver bondenheid van de zegepralende kerk, met de strijdende kerk, van de levenden op aarde, maar ook met de lijdende kerk, zij die eerst nog een loutering moeten ondergaan alvorens het rijk der hemelen te kunnen betre den. Het is daarom ook niet verwon derlijk, dat de Kerk ons, - haar strijdende leden - in deze dagen de verbondenheid wil laten voelen, met hen die reeds de zegepraal mogen aanschouwen èn met hen die nog lij den. De kerk wil ons in deze twee dagen wijzen op het voorrecht dat wij genieten te beschikken over voor sprekers bij Gods troon en tevens op onze plicht de lijdende zielen te ge denken in het vagevuur. Tot ons spreekt de rouw-dag om alle afgestorvenen méér dan de glo rie-dag om alle heiligen. De heiligen in de hemel lijken ons zo ver en zo hoog, terivijl zij, die kortere of lan gere tijd geleden van ons zijn weg genomen, ons nog bezighouden met de dierbaarste herinneringen. Toch heeft de kerk deze twee li turgische dagen om speciale reden zo vlak na elkaar laten vallen. Dood en leven immers kunnen wij niet schei den, omdat wij weten, dat van het aardse leven de dood onherroepelijk het einde is, maar omdat wij tevens weten, dat de dood slechts een mo ment is tussen dit leven en het eeu wige leven. Geen levensteken van 3 anderen. 43 Mijnwerkers zijn opgesloten in een ijzermijn te Lengede, aan de rand van het stadje Broistedt bij Bruns- wijk. Men vreest dat zij verdronken, toen water en modder uit een nabij gelegen bassin in de mijngangen doordrong. Zeven mijnwerkers die in een hoger gelegen schacht zaten, kon den na koortsachtig werken van red dingsploegen vrijdagavond ongedeerd naar boven worden gehaald. In totaal bevonden zich donderdagavond, toen de ramp plaatsvond, 129 mannen in de mijn; 79 van hen konden direct door reddingsploegen naar boven worden gehaald. Meer dan 200 man werkten bij kunstlicht door om de 43 ingesloten mannen te bereiken. Er worden po gingen gedaan om met grote pompen het water uit de mijngangen te pom pen, maar tevergeefs. Drie hunner hebben grote kans nog gered te worden. ER GAAT NIETS# BOVEN VERS GESLACHTE /KIP VAN DE 1 e Zeine 27 Waalwijk Tel. 3264 De Waalwijker Bart Pols, 38 jaar oud, is er eigenlijk helemaal de man niet naar, zelf voldaan op de borst te kloppen, of links of rechts gelukwensen in ontvangst te ne men. Toch is hij er wat betreft dat laatste de afgelopen dagen niet zonder meer onder uit kunnen komen. Na al de bloemstukken en persoonlijke felicitaties, die in de eerste uren, na het bekend worden dat deze Waalwijkse coureur kam pioen was geworden in de 250 cc klasse, bij hem aan huis, Stations straat 108, binnenstroomden, heeft Bart ook nu nog herhaaldelijk han den moeten schudden en gelukwen sen in ontvangst moeten nemen. Het was dan ook dinsdagmiddag nog geen eenvoudige zaak Bart Pols voor een enkele minuut te spreken te krijgen. Wat Bart Pols in zijn gesprek duidelijk naar voren brengt is dat hij de wijze waar op sommige kran ten het „verslapen" van Frits Sel ling werldkundig hebben ge maakt bijzonder jammer vindt. „Ik vind het voor Frits (de grootste en meest gevreesde concurrent van Bart Pols) een bijzondere verve lende aangelegenheid". Bart Pols is er zelf overigens van overtuigd, dat hij, wanneer Frits zich niet had verslapen, toch de kampioenstitel op zijn naam zou hebben weten te brengen. Overigens meent Bart ook, dat het protest, dat Frits Selling bij de protestcommissie heeft inge diend, geen enkel resultaat zal hebben, zodat Bart Pols de enige officiële kampioen 1963 in de 250 cc klasse zal zijn. De tweedaagse rit met in totaal 265 km af te leggen, was bijzonder zwaar en spectaculair, dat bewezen de 45 uitvallers waaronder 8 zij- spanrijders de eerste dag al. Bart Pols kende voor een groot gedeelte het te rijden terrein en was bijzon, der goed op de hoogte welke moei lijkheden bijvoorbeeld de duinen met zich kunnen brengen. Voordat hij het ronkend gevaarte besteeg was hij zich terdege bewust dat deze rit enorm veel van hemzelf en van zijn machine zou gaan eisen. „Ik ben op mijn machine gekropen met de gedachte, dat ik moest winnen kost wat kost" vertelde Bart tegen een van de vele bewon deraars die hem dinsdag de hand kwamen schudden. Bart Pols heeft zich steeds als een uitstekend en sportief betrouwbaarheidsrit-rij der doen kenmerken en na de selectie wedstrijden was zijn stand dermate, dat hij wel alles ,op alles moest zet ten. Zijn supporters, die het natuurlijk met hem buitengewoon goed voor hadden waren er toch nog de oor zaak van dat hij enkele strafpunten opliep. Tijdens de rit namelijk, ga ven ze hem te kennen dat hij het wat kalmer aan moest doen, waar door Bart te laat een tijdkontrole passeerde. Bart zelf vindt, dat het er vrij dag en zaterdag, ondanks de onge naakbaarheid van sommige stukken terrein, verduiveld hard aan toe ging. Verschillende „experts" had den van tevoren gezegd, dat Bart het tegen Frits Selling nooit zou kunnen halen. Bart Pols moet on willekeurig lachen wanneer hij het heeft over de opmerkingen van sommige ingewijden, die bij hoog en laag beweerden, dat Pols het met zijn „ploegijzer" (daar bedoel den ze mijn Jawa 250 cc mee") nooit zou halen. Bart Pols, amateur coureur, heeft het tegen de prof rijders, de „broodrijders", zoals ze die in ingewijde kringen noemen, op durven en kunnen nemen. Het resultaat was dat hij na afloop van de woelige strijd als hoogste in de 250 cc klasse stond genoteerd. Inmiddels bereidt Bart Pols zich al weer voor op de a.s. Louis van Rijswijkrit, die zaterdag 9 novem ber in de Loonse en Drunense dui nen wordt gehouden. De start en finish van deze betrouwbaarheids- rit vindt weer plaats aan de Roes- telberg. Onder de 120 deelnemers die hier zullen starten zal ook Bart Pols zich weer bevinden. Wil Bart Pols in 1964 opnieuw aanspraak kunnen maken op de kampioens titel, dan zal hij zaterdag 9 novem ber weer als een uitstekend rijder uit de bus moeten komen, omdat deze rit weer meetelt voor het kam pioenschap volgend jaar. Deze be- trouwbaarheidsrit, die ongeveer 250 km meet, zal ook worden mee gereden door de in Engeland wo nende Amsterdammer Frits Selling. Ur: ':'V ±3^3® Bart Pols, kampioen in de 250 cc klasse, bestijgt hier zijn Jawa die die hem twee dagen lang door dik en dun heeft gesleept.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9