wAAlwiikse en LAnqstRAAtse couraiu Raadslid Van Engelen vindt de tegenmoetkoming van de gemeente inzake het verlaten van een goedkope huurwoning aan de lage kant Klaproosdag Gemeenteraad Waalw|k 9 november Bijzonder gelukkig Tarieven huur keukengeysers niet omhoog voor 1 januari 1964 Raadslid van Eijl pleitte voor meer 4 slaapkamerwoningen Zo maar een bril of zó'n Van Maaren bril is wel een héél verschil VAN MAAREN MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 88 Bewoners van duplex woningen komen voorlopig nog niet voor vergoeding in aanmerking Hogere eisen Duplex-woningen Overige punten Aan- en verkopen Geen gelukkig tijdstip Zuiver toeval 4 Slaapkamers Meer dan 40.000 graven Dank der nabestaanden VOOR BRILLEN I Van Maaren „vermaard" om z'n brillen! Ook nog „particu liere woningen" De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Tot tien minuten voor middernacht is de gemeenteraad van Waal wijk bezig geweest zich door de 32 punten tellende agenda heen te werken. Ruime aandacht genoot het voorstel van het college van B. en W. aan de raad, om te komen tot de vaststelling van een ver ordening, waarin de tegemoetkoming wordt geregeld en die kan wor den uitgekeerd aan hen, die vanuit een woning met een lage huur verhuizen naar een woning met een hogere huur. Bij inwerkingtreding van dit ontwerp zal aan huurders, die een woning met een lage huur vrij maken, een tegemoetkoming ineens worden verstrekt in de kosten van verhuizing en wederinrichting, ten bedrage van het verschil tussen tweemaal de jaarhuur van de nieuw te betrekken woning enerzijds en tweemaal jaarhuur van de te verlaten woning anderzijds. Dit met een minimum van 300. en een maximum van 600. Het college van B. en W. was, mede rekening houdende met de plaatselijke omstandigheden, van oordeel dat in dit verband wonin gen met een huur van ten hoogste 70.— per maand als woningen met lage huur dienen te worden aange merkt, terwijl tevens, wil de ver ordening toepassing kunnen vinden, de huur van de nieuw te betrekken woning per maand minstens 60. zal moeten bedragen en per maand 10.meer dan die van de te ver laten woning. Het college was te vens de mening toegedaan dat ook in gevallen dat men een huurwo ning verlaat om een eigen woning te betrekken, de regeling analoog van toepassing moet zijn. Tot slot liet het college aantekenen dat de te verlaten woning beschikbaar moet komen voor een gegadigde, die voor het college uit een oogpunt van doelmatig woonruimtebeleid ac ceptabel is. De heer v. Engelen, fractieleider van de Katholieke Unie, begon met te stellen dat de fractie zich bijzon der gelukkig voelde dat een sugges tie, gedaan in de algemene beschou wingen van de Kath. Unie aan 't be gin van 't jaar gehouden, verwerkt was in een voorstel van het college. Ondanks dit zeer gelukkige gevoel, meende de heer v. Engelen enkele niet onbelangrijke opmerkingen te moeten plaatsen. Hij zei o.m. dat 't college zich niet al te veel diende voor te stellen van de regeling, zo als die door B. en W. in elkaar was gezet. Hij meende namelijk dat deze regeling lang niet aantrekkelijk ge noeg was. „Ik betwijfel", aldus de fractieleider, „of de bedragen wel zo aantrekkelijk zijn". Hij betoogde liever te zien dat er een hoger be drag als tegemoetkoming in 't voor uitzicht zou worden gesteld, zoals dat ook ,naar de heer v. Engelen zei, in de gemeente Velsen is gebeurd. De heer v. Engelen hield tevens een vurig pleidooi om op een gun stig tijdstip, namelijk op het mo ment dat er een grote partij voor bewoning gereed zijnde huizen be schikbaar zou komen, de nodige pu bliciteit aan deze verordening te geven, waarin tevens gewezen zou worden op de sociale verantwoorde lijkheid van de bevolking. De heer v. Engelen benadrukte, evenals de heer Brouwer dat later op de avond nog deed, vooral reke ning te willen houden met minst draagkrachtigen in de gemeente Waalwijk. De heer v. Seters (werknemers) meende, dat bij het vrij maken van bedoelde goedkope huurwoningen, bij de bevolking allereerst een ge voel van sociaal medeleven diende te spelen. Inzake de ruimere tegemoetkoming bij vrijmaking van een goedkope huurwoning, waarbij door de heer v. Engelen de gemeente Velsen was aangehaald, antwoordde wethouder v. d. Hoven, dat men hierbij wel re kening diende te houden met de ei sen die in deze gemeente worden gesteld. In Velsen dient men wil men althans in aanmerking komen voor bedoelde vergoeding minimaal 30.huur per maand meer te gaan verwonen. Wethouder v. d. Hoven zei er van overtuigd te zijn dat bij de door de gemeente Waal wijk in het vooruitzicht gestelde vergoeding meerdere goedkope wo ningen vrij zouden komen. Ook het feit dat bovenvermelde huurbedragen zijn afgestemd op het per 1 november geldende huurpeil (tijdstip van inwerkingtreding van deze regeling) had bij de heer v. Engelen een bezwaar opgeroepen. Hij zei namelijk liever gezien te hebben dat men onder huur zou ver staan de huur, die door een huurder wordt betaald op het moment dat hij besluit de woning te verlaten en niet de huur van 1 november 1963. Wethouder v. d. Hoven betoogde evenwel dat een dergelijke regeling in de toekomst talrijke bezwaren met zich zou brengen, omdat dan de verordening bepaald enkele ke ren zal moeten worden herzien. Hij benadrukte daarom de basis, zoals die door het college van B. en W. was gesteld, vast te houden. Aangaande de facultatieve be voegdheid, waarbij de heer v. Enge len de rechtszekerheid wilde waar borgen, meende wethouder v. d. Ho ven te moeten opmerken, dat deze bevoegdheid in alle gemeenten waar een dergelijke regeling tot stand is gebracht, zo was geregeld. Een volgend probleem vormden de duplex-woningen, die door dhr. v. Mosselveld (werknemers) ten to nele werden gevoerd. De heerd v. Mosselveld, die al eerder had be toogd dat alle woningen in deze re geling betrokken dienden te wor den, vroeg zich af waarom de be woners van de duplex-woningen bij verhuizing naar een woning met hogere huur niet in aanmerking voor deze tegemoetkoming kwamen. Wethouder v. d. Hoven meende, dat in dit soort woningen steeds een grote doorstroming had plaats ge vonden, die niet verder gestimuleerd hoeft te worden. Bovendien kun nen deze woningen, volgens weth. v. d. Hoven, ook1 niet als een vol waardige woning worden aange merkt. Dit antwoord kon ook de heer v. Engelen niet bevredigen, die, even als de heer v. Mosselveld, betoogde dat ook de bewoners van duplex- woningen in aanmerking voor deze regeling dienden te komen. De heer v. Seters (werknemers) stelde aanvankelijk weinig voor een uitkering aan duplex-bewoners te voelen; later op de avond kwam hij hierop echter terug door te stellen „Ik heb niets tegen een uitkering van een vergoeding aan duplexbe- woners". Voorzitter Teijssen, die voor een groot gedeelte het woord aan wet houder v. d. Hoven had gelaten, vroeg eerst de resultaten van het door het college gedane voorstel eens af te wachten, waarbij het col lege bijzondere aandacht zou beste den aan de gang van zaken bij de duplex-woningen, waarom later nog door de heer v. Engelen en v. Mos selveld werd gevraagd. Minder moeilijkheden verwekte 't voorstel tot aanvaarding van een geschenk, bestaande uit een beeld houwwerk van de N.V. Koninklijke Chroomlederfabriek „De Amstel" aan de gemeente Waalwijk geschon ken, tijdens de viering van het 125- jarig en het 50-jarig jubileum. De raad kon zich eveneens accoord ver klaren met de toekenning van een eenmalige subsidie van 500.aan de afdeling Waalwijk van het Ver bond voor Veilig Verkeer, t.b.v. een te voeren veilig-verkeer-actie in no vember. De raad verklaarde zich eveneens accoord met het voorstel van B. en W. de gemeentelijke subsidie aan de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg te verhogen met een bedrag van 69.458. Ter goedkeuring werd aangeboden de rekening over 1962 van het ou demannenhuis in Baardwijk. Deze rekening werd afgesloten met een voordelig saldo van 909.02. Tot lid van de commissie wering school verzuim werd gekozen de heer Ch. Didden, Laageinde 77, die 15 stem men op zijn naam kreeg uitgebracht tegen 2 stemmen op de heer S. Nuy- ten, Van Vessemstraat 14. De heer Didden volgt de heer v. Hal op, die i.v.m. zijn benoeming tot directeur van gemeentewerken in Didam, Waalwijk heeft verlaten. Voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen werd medewerking verleend aan het bestuur van de St. Antoniusschool. Bij het voorstel tot opheffing van de vijfde leerkracht aan de openba re lagere school, wegens daling van het leerlingenaantal, informeerde de heer v. Eijl (K.U.) of door B. en W. pogingen waren aangewend om deze leerkracht m.i.v. 1 januari '64 aangesteld te krijgen als bovental lig, waarbij uitbetaling door 't rijk zal geschieden. De heer v. Eijl meende, dat het voor een lagere school iets verschrikkelijks beteken de midden in het schooljaar 'n leer kracht te moeten missen, waardoor men te maken gaat krijgen met zo genaamde dubbele klassen. De heer Kemperman (P.v.d.A.) uitte zich in gelijkluidende strek king, waarbij hij het college de vraag voorlegde, hoeveel inschrij vingen er waren binnengekomen voor de Openbare Lagere Kleuter school in Waalwijk. Hij meende, dat, wanneer de openbare kleuterschool er eenmaal zou staan, het leerlingen aantal op de openbare lagere school ook wel zou toenemen. Voorzitter Teijssen bracht de raadsleden onder de aandacht, dat deze onderwijskracht, mej. E. C. C. M. Meuwese uit Den Bosch, wette lijk boventallig is geworden. Naar aanleiding van de vraag van de heer Kemperman kon burgem. Teijssen meedelen, dat een dertigtal aanmel dingen voor de openbare kleuter school waren binnengekomen, dus juist het vereiste getal. De zaak is op het ogenblik nog in behandeling bij de inspectrice. De raad verklaarde zich accoord met de grondaankopen, bestemd voor het uitbreidingsplan Meerdijk en voor het uitbreidingsplan Laag einde I en II. Van A. Bonis werd de woning met schuufr en tuin aan de Grotestraat 44 aangekocht, terwijl van de Maatschappij tot Bevorde ring van Welstand voornamelijk on der de landlieden de boerderij met erf en tuin aan de Grotestraat 90 werd aangekocht; deze boerderij werd later op de avond geruild met de boerderij van C. J. de Rooij, die een boerderij heeft aan de Elzen- weg, die t.b.v. de aanleg van de Rei- gersweg baan zal moeten maken. Van J. N. B. H. Boers uit Breda werd grond aangekocht, terwijl 3192 m2 grond, gelegen ten zuiden van de Zanddonkweg en ten oosten van de Tuinstraat, werd verkocht aan Van Hoorns' Handelmij. N.V. Eveneens werd grond verkocht aan G. van Loon's Importmij. N.V. Dit perceel, groot 5100 m2, is gelegen ten zuiden van de Zanddonkweg. Met Thas N.V. werd grond geruild, gelegen ten zuiden van de Eerste Zeine. Tot slot werd grond aangekocht van J. A. Baijens i.v.m. het uitbrei dingsplan Laageinde I en II. F 1.689.700 werd beschikbaar ge steld voor het bouwrijp maken van gronden, begrepen in het uitbrei dingsplan Laageinde!. 1.759.300 gul den waren er nodig voor de elec- triciteits-, water- en gasvoorziening in het plan Laageinde, terwijl nog een bedrag van 25.000 werd ge voteerd voor de aankoop van een boekhoudmachine met kaartenkas- ten voor de centrale administratie. WEGENBOUW IN N.-BRABANT Vooar wat de huidige wegenbouw betreft, delen Gedeputeerde Staten mede dat de volgende werken in uit voering genomen worden de bestra- tingswerken Uden-Zeeland (aanbe steding 1963); de doorbraak Geldrop en het provinciaal gedeelte van de traverse Helmond (aanbesteding '63); aanleg van de Maasroute tussen Was pik en de weg Oosterhout-Geertrui- denberg; de voortzetting van de re constructie Loonopzand-Waalwijk en van de weg van Genderen naar Hank; bouw van een viaduct in de gemeente weg omlegging Cuijk; wederopbouw van de bruggen over de Lage Raam en de St. Antoniusloop; viaducten in de Maasroute tussen Waalwijk en Waspik en in de weg van Heusden naar Giessen; reconstructie van de weg Eindhoven-Veldhoven en ver vanging van de baily-bruggen in de wag Dussen-Werkendam. Een tweetal andere agenda-punten, die ruime aandacht van de raadsleden genoten, waren de voorstellen van het college van B. en W. t.a.v. de verhoging van de huurprijs van keukengeysers van ƒ1.95 per maand op 2.40, waarbij deze verhoging volgens het voorstel van het college van B. en W. zou moeten ingaan m.i.v. 1 november 1963 en het voorstel tot het nemen van de nodige besluiten ten be hoeve van de bouw van 300 woningen. huurprijzen, dienovereenkomstig te besluiten. Hij meende echter dat 't beter zou zijn de verhoging te doen ingaan m.i.v. 1 januari 1964. Ook de heer Kemperman (P.v.d. A.) zei o.m. deze mening te zijn toe gedaan. De heer v. Mosselveld (werkne mers) vroeg of 't niet mogelijk was de geysers in huurkoop te verstrek ken. De heer v. Seters betoogde geen enkel voordeel in het voorstel van B. en W. t.a.v. de gebruiker te zien. Wethouder v. Heeswijk zei zich af te vragen of de verbruiker, in dien hij in de toekomst zou zijn aangewezen op de particuliere in stallateur, er op vooruit zou gaan wat betreft huurprijs en service. De heer Meijs (K.U.) tenslotte zei in de verhoging van 0.45 p. maand geen enkel bezwaar te zien. De heer v. Seters (werknemers) die als eerste de rij sprekers open de, zei niets tegen de verhoging te hebben. Hij vond alleen het tijdstip waarop het college van B. en W. met het voorstel was gèkomen, niet erg gelukkig gekozen. Hij meende namelijk dat het voorstel op dit mo ment, nu er al overal prijsstijgin gen zijn waar te nemen, geen ge lukkige indruk bij de bevolking zou maken. De heer Smits (K.U.) informeer de hoe het stond met de belangstel ling van de Waalwijkse installateurs om zelf deze apparaten te verhuren, terwijl de heer v. Engelen (K.U.) vroeg of het niet mogelijk was een inzicht te geven in de exploitatie- cijfers over de eerste helft van 1963. De heer v. Engelen achtte 't mo ment van verhoging nog niet ge boden. Hij zei wel bereid te zijn tijdens de volgende raadsvergade ring op basis van de exploitatiecij- fers over de eerste helft van 1963, wanneer deze cijfers hem althans konden overtuigen van de noodza kelijkheid tot verhoging van de ver- Wethouder v. d. Hoven betoogde, dat de voorbereiding t.a.v. deze verhoging enige tijd had gekost, zo dat het samenvallen van deze ver hoging met andere prijsverhogingen in de particuliere sector zuiver toe val was. Hij zei tevens dat er bij de plaatsélijke installateurs geen inte resse bestaat om zelf deze geysers te verhuren. Met enkele vergelij kende cijfers toonde hij aan, dat de gemeente Waalwijk met de verhuur prijzen van geysers ver beneden de prijs ligt van andere gemeenten. Hij meende dat de gemeente met 't laag houden van de huurprijs de verhuur van geysers nooit zou kwijt raken /aan particuliere .instanties. De heer v. Mosselveld gaf 't col lege de raad zich zo spoedig moge lijk van de verhuur van geysers te ontdoen, waarbij hij eveneens pleit te voor een verhoging m.i.v. 1 jan. 1964. Het aandringen van de raadsle den om de verhoging niet eerder te doen ingaan dan op 1 januari 1964 werd er de oorzaak van dat het col lege van B. en W. besloot de raad hierin tegemoet te treden. Wethou der v. d. Hoven merkte nog op, dat dit uitstel van huurverhoging tot januari 1964 de gemeente 2.000. zou gaan kosten. Het accent bij het voorstel tot het nemen van de nodige besluiten ten behoeve van de bouw van 300 wo ningen in het plan Laageinde, kwam te liggen op de vier slaapkamer woning, die door de heer van Eijl (K.U.) naar voren werd gehaald. De heer v. Eijl namelijk zei de veronderstelling te zijn toegedaan In de week van 3 tot en met 9 november organiseert het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer de jaarlijkse inzameling, die in de loop der jaren bekend is geworden als de "Klaprooscollecte". Hoogtepunt van de collecteweek is zaterdag 9 november "Klaproosdag" Het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd kort na de bevrijding opgericht met het doel om "iets" te doen voor de nabestaanden der vele in ons land begraven gealliëerde mi litairen. In de eerste tijd bestond het werk in hoofdzaak uit het vervaardi gen van groffoto's, die aan de nabe staanden werden gezonden, 'en het laten adopteren van de graven door Nederlandse burgers. Bij het leggen van de contacten met de nabestaanden overal ter we reld, bleek dat deze allen één groot verlangen hadden naar Nederland komen en hier het graf van man, va der, zoon of broer bezoeken. Sindsdien is het voorbereiden 'en organiseren van deze bezoeken de voornaamste taak van het Nederlands Oorlogsgraven Comité geworden. Dank zij deze organisatie konden tot en met 1963 reeds 39.750 nabe staanden in Nederland gastvrijheid ontvangen. In de eerste jaren waren dit voornamelijk mensen uit Enge land, Frankrijk en België. Sedert ver leden jaar komen er ook regelmatig grote groepen uit Canada. Immers, bij de gevechten om de bevrijding van Nederland in 1944 en 1945 zijn vele duizenden Canadese soldaten omge komen. In totaal zijn er in Nederlandse bodem meer dan 30.000 gealliëerde militairen begraven. Bovendien strekt de zorg van het Nederlands Oorlogs graven Comité zich óók uit tot de nabestaanden van de bijna 11.000 (voornamelijk Britse) soldaten, die vlak over de Nederlandse grens bij Nijmegen zijn begraven op de be graafplaatsen "Reichswald" en "Rheinberg" op Duits grondgebied. Deze militairen leverden een belang rijk aandeel aan de bevrijding van zuidelijk Nederland en waren tot kort vóór hun dood in Nijmegen en omge ving ingekartierd. Hun nabestaanden stellen het zeer op prijs om bij het bezoek aan hun graven in ons land te mogen vertoeven. De benodigde geldmiddelen ver krijgt het Nederlands Oorlogsgraven Comité door de "Klaprooscollecte" die maar éénmaal per jaar wordt ge houden. Daarom is de inzameling, die straks in november plaats vindt, bepalend voor het aantal uitnodigingen dat in 1964 kan worden verzonden. Vele tienduizenden vaders en moeders, vrouwen en kinderen, broersen zus ters in alle gealliëerde landen wach ten vol spanning op dit bericht. Het werk, zoals dit door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité wordt verricht, vindt op deze wijze in geen enkel ander land plaats. De erkentelijkheid jegens het Neder landse Volk - dat door de giften aan de klaproosinzameling deze ar beid mogelijk maakt, is dan ook zeer groot. Door middel van "The British Le gion" (de grote Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden) willen de nabestaanden hun dank be tuigen aan de collectanten, die zo'n onmisbare steun verlenen tot het sla gen van de inzamelingsactie. Twee en twintig van hen - uit elke provincie twee, door het lot aan te wijzen - worden door "The British Legion uitgenodigd om volgend jaar een va kantie in Engeland door te bréngen. Hierdoor ivil men uiting geven aan de waardering voor hetgeen Neder land in de week van 3 tot en met 9 november doet. Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Den Bosch - Tilburg - Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 dat er in Waalwijk meer behoefte zou bestaan aan 4 slaapkamer-wo ningen dan aan woningen met drie slaapkamers. Hij meende, dat mis schien met een kleine wijziging bij de woningwetwoningen kon worden overgegaan tot de bouw van wo ningwetwoningen met 4 slaapka mers in plaats van 3. Hij stelde het college tevens de vraag of bij de bouw van deze 300 woningen reke ning werd gehouden met de toe komstige gasverwarming. De heer Smits informeerde of de bouw van deze 300 woningen tot ge volg zou hebben dat voor de bouw in de particuliere sector geen ver gunningen meer zouden worden af gegeven de eerste drie jaar. Tevens pleitte hij voor toezicht bij het ge bruik van materialen bij de bouw van deze 300 woningen. De heer v. Engelen hield op zijn beurt een pleidooi voor woningen met één grote doorzonkamer i.p.v. twee kamers beneden. Voorzitter Teijssen kon de heer Smits t.a.v. de bouw in de particu liere sector geruststellen door de mededeling, dat naast deze 300 wo ningen de gemeente Waalwijk ook nog particuliere woningen zal mo gen bouwen. De heer Teijssen meen de tevens dat de gezinssamenstel ling in Waalwijk zodanig was, dat er geen behoefte bestaat aan de bouw van een groot aantal wonin gen met 4 slaapkamers. B. en W. overwegen t.a.v. de bouw van wo ningwetwoningen centrale verwar ming aan te leggen, omdat is geble ken dat de interesse naar woningen met centrale verwarming groter is dan naar woningen zonder centrale verwarming. In antwoord op de heer Meijs (K. U.) die informeerde naar de moge lijkheid van de totstandkoming van dagwinkels in het uitbreidingsplan, deelde de voorzitter mee, dat wo ningen gepland zijn aan het Europa plein en verder in Baardwijk aan de Heermanslaan. Tot slot betoogde de heer v. Enge len nog bijzonder verheugd te zijn met hetgeen door het college was bereikt met betrekking tot de bouw van deze 300 woningen. Hij zei veel waardering te hebben voor het re sultaat dat door het college was be reikt. De regering wil de investeringen van rijk en hogere organen met 110 miljoen gulden beperken en daar door de leningen van gemeenten enz. aan zekere banden leggen. Toen een agent van politie te Rotterdam een inbreker betrapte bij het forceren van een slot, schoot hij hem pardoes neer. Zijn toestand liet zich in het begin zeer ernstig aan zien, maar is thans bevredigend.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1