De Echo Sprang van de van het Zuiden herdacht 50-jarig bestaan Chr. school Capeile Bijzonder geslaagd en waardig leest Ere wien ere toekomt! En dan past hier zeker warme hulde aan allen die meewerkten aan het slagen van het schoolfeest in de eerste plaats aan het comtié van oud-leerlingen van de Chr. School, voor de wijze waarop het dit feest organiseerde voor de oud-leerlingen - en dat zijn bijna alle inwoners van Sprang van 5 tot pl.m. 60 jaar. - Het is een waardig en uitnemend geslaagd feest geworden, waarbij ernst en gezon de, tintelende humor elkaar afwisselde, en waarvan de pl.m. 800 aan wezigen met volle teugen hebben genoten en dat niet spoedig zal wor den vergeten. Naast de oud-leerlingen van Sprang, werd het feest bij gewoond door vele oud-leerlingen van de school die van heinde en ver daartoe waren overgekomen, tot zelfs van buiten onze landsgrenzen, alsmede door meerdere vroegere onderwijzers en onderwijzeressen en vroegere predikanten van Sprang, door het voltallige gemeentebestuur, enzovoort. MAANDAG 4 NOVEMBER 19G3 DE RECEPTIE. Nadat de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Chr. School te Sprang j.l. dinsdagavond was ingezet met een herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, waar van wij in ons vorig nummer verslag gaven, werd door het bestuur der school j.l. vrij dagmiddag in het schoolgebouw van 2-4 uur een receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. Enige honderden ingezetenen kwamen het bestuur hun felicitaties aan bieden bij gelegenheid van dit gouden ju bileum, terwijl tientallen oud-leerlingen uit alle streken van het land en zelfs daarbuiten blijk gaven dat zij de school nog niet ver geten waren, wat voor het bestuur zeker een bijzondere voldoening geweest moet zijn en dan ook op hoge prijs werd gesteld. Meer dan twee volle uren was het een komen en gaan van zovelen, die door hun komst uiting hun hun dankbaarheoid jegens de school gaven. Wij zijn er van over tuigd dat we niet volledig kunnen zijn, maar we menen hier tooh enige belangstellenden te moeten noemen, die van de gelegenheid het bestuur hun gelukwensen aan te bieden gebruik maakten. In de eerste plaats mogen wij dan noe men de heer A. Kool uit Arnhem, oud- hoofd van 1917 -1922 en de vroegere on derwijzers en onderwijzeressen, de heren W. G. Leijssen uit Bussum, thans leraar te Amsterdam; P. de Ligt uit Zetten, thans hoofd van de Heldringstichtingschool; J. Stoffels, thans te Zaandam; A. Dijkshoorn, thans te Waddinxveen, Goedkoop uit Gou da en Korteweg uit Oud-Beijerland en de dames Booij en Verhoeven. Verder waren aanwezig de vroegere predikanten Ds. Vreugdenhil en Ds. Sirag; de heren L. Pol dervaart, hoofd van de openbare school en Crum, hoofd van de Chr. school te Capelle, mej. Rijken, directrice van de Huishoud school, Burgemeester en mevrouw van Prooijen, de gemeente-secretaris de heer Zonneveld, de heren wethouders Jac. Vos en F. Minnaard; verder deputaties van de Ned. Herv. en Geref. Kerkraad, Ds. W. B. van der Meulen, deputaties van de Oranje vereniging en meer anderen. De vele oud-personeelsleden verheugden zich bijzonder in het wederzien van colle ga's en oud-leerlingen, waarmede zij zich aangenaam onderhielden en waarbij vele oude herinneringen werden opgehaald. Naast de vele goede wensen die het schoolbestuur op deze receptie in ont vangst mocht nemen, werden niet minder dan een 30-tal prachtige bloemstukken aan geboden, alsmede verschillende aardige ca deaus. DE KOFFIETAFEL. Om 5 uur verzamelde het bestuur van de school zich met een ruim 100-tal geno digden in de zaal van de Chr. Volksbond, waar gezamenlijk werd aangezeten aan een koffietafel, die uitstekend verzorgd was en alle eer werd aangedaan. Het was daarbij de waarnemend voor zitter van het schoolbestuur, de heer J. Qui- rijns, een groot genoegen de gasten harte lijk welkom te mogen heten, in 't bijzonder het gemeentebestuur, inspecteur Warners - de voorzitter uitte tot de inspecteurs daar bij de wens hem binnen niet al te lange tijd te mogen welkom heten bij de ingebruik name van een nieuw schoolgebouw - de af gevaardigde van het hoofdbestuur van C.V. O. inspecteur Visser, de eerw. heren pre dikanten en afgevaardigden van kerkeraden, bestuursleden van de Kleuterschool, oud- hoofden en leerkrachten van vroeger en thans, het comité van oud-leerlingen en het comité van ouders van schoolgaande kinde ren.. De heer Quirijns zei, dat het alles geheel anders gegaan was als het bestuur gedacht had en herinnerde daarbij aan het overlij den van de bestuursleden van de school wij len de heren W. van Herwijnen en W. J. Nieuwenhuizen, welke laatste als secretaris zoveel voorbereidend werk voor dit jubi leum verricht had; wegens het overlijden van de echtgenote van de voorzitter, de heer W. Spuijbroek, kon ook deze hier niet aan wezig zijn. Herinnerend aan de stichting van de school, wees de waarnemend voorzitter er op dat hieraan veel strijd was voorafgegaan, maar dat de stichters dit niet in eigen kracht hadden gedaan. Het bestuur kan nu verder houwen en er is reden tot dankbaarheid, nu velen de waarheid mochten ondervinden van Spreuken 22 6. EEN RIJ VAN sprekers. Door verschillende sprekers werd tijdens de koffietafel het woord gevoerd, in de eer ste plaats door inspecteur Visser namens C.V.O., die zei de uitnodiging met groot genoegen te hebben aanvaard. Dat hier het 50-jarig bestaan werd gevierd, betekende dat de school werd opgericht in een zeer moeilijke tijd. Er is veel geloof en gebed voor nodig geweest en nu kan dit jubileum dan ook met grote opgewektheid en dank baarheid worden gevierd. Het hoofdbe stuur wenste het schoolbestuur van harte geluk, met de bede dat God het werk van bestuur en personeel moge zegenen en tot zegen moge stellen voor zeer vele kinde ren uit Sprang en omgeving. De heer Visser sprak daarbij de hoop uit dat binnen zeer afzienbare tijd de vergunning voor een nieuwe school zou worden verkregen en het bestuur de kracht zou worden geschonken om de school in bloei te houden. VERSLAG WIJLEN SECRETARIS NIEUWENHUIZEN. De heer A. J. Kuijsten, penningmeester van het schoolbestuur, las vervolgens het door de overleden secretaris voor deze ju bileumbijeenkomst gereedgemaakte verslag voor, waaruit wij een en ander aanstippen, „De leiding Gods loopt als een gouden draad door de geschiedenis van de school, welker stichting een daad van moed, op offering en liefde tot de Heiland is ge weest. Onder leiding van Ds. Lutterveld werd reeds in 1905 de schoolvereniging op gericht, waarbij veel financiële steun ont vangen werd uit den lande. Daarna was het Ds. Pop, die een grote stoot aan de stichting van de school gaf. In 1913 besloot de ker- keraad van de Herv. Kerk het kapitaal, be nodigd voor de bouw van de school, be schikbaar te stellen; voor f 900 werd van dhr. Haverhals de grond gekocht waarop de school werd gebouwd en het door dhr. J. Michaël ontworpen plan werd op 2 juni aanbesteed; de heer Jac. Nieuwenhuizen was met f 5465. - de laagste inschrijver, aan wie het werk werd opgedragen. Half juni 1913 was het reeds bekend dat twee-derde van de leerlingen van de open bare school naar de Chr. school zouden overkomen. Op 3 juli 1913 werd door Ds. A. F. W. Pop de eerste steen gelegd. Uit 17 sollicitanten werd de heer H. E. van der Leeden tot eerste hoofd benoemd en als eerste leerkrachten werden benoemd de heer M. Rijken en mej. Maatjes. Het verfwerk van de 3-klassige school werd voor f 91.- gegund aan de heer J. Klaasse. Op 3 nov. 1913 werd de school feestelijk geopend; er werd met 135 Leerlingen be gonnen. Op 17 febr. 1914 werd de eerste uitbreiding, een 4e lokaal, met inbegrip van het meubilair, gegund aan dhr. Jac. Nieu wenhuizen voor f 2100.-. Mevr. Versteeg werd in 1917 als schoon maakster van de school aangesteld; dit scheen een familietaak, want nadat mevr. Versteeg deze taak een 35-tal jaren had vervuld, werd deze door haar dochter over genomen en de laatste jaren door haar kleindochter. Op 20 aug. 1919 werd de bouw van een 5 e lokaal gegund aan dhr. Jac. Nieuwenhuizen voor f 8000. - De gemeenteraad van Sprang besloot op 6 april 1920 tot opheffing van de openbare school, omdat ze geheel ontvolkt was. Toen in 1920 onder minister dr. de Visser de gelijkstelling tot stand kwam, betekende dit voor de school een belangrijke verbetering, waarvan de school direct profijt kon trek ken. In 1922 werden nogmaals twee lokalen aan de school gebouwd door de aannemer C. B. Timmermans voor f 18.000. - Het hoofd, de heer A. Kool, vertrok in dit jaar, waarna de heer Dijk 3 jaar hoofd was, die werd opgevolgd door de heer Holst uit Den Haag. Het 12M>-jarig bestaan werd in 1926 herdacht onder Ds. Vreugdenhil. In 1927 werd de heer A. Dees tot hoofd benoemd, welke functie door hem tot 1 dec. 1957 werd vervuld. Op 15 febr. 1942 herdacht het bestuurs lid de heer C. B. Timmermans zijn 25-jarig jubileum als zodanig en op 25 nov. van dat jaar jubileerde mevr. Versteeg als schoon, houdster van de school gedurende 25 jaar. Op 2 nov. 1948 werd de heer C. B. Tim mermans door de dood ontnomen, die ge durende vele jaren penningmeester was; hij werd opgevolgd door de heer W. van Her wijnen, die deze functie tot 1957 uitoefende, toen hij om gezondheidsredenen de functie moest neerleggen, maar tot juni 1963 be stuurslid bleef, toen hij door de dood werd weggenomen. Het 25-jarig bestaan der school werd op 3 nov. 1938 gevierd met een herdenkings dienst, waarin voorging Ds. W. Bousema, die sprak naar aanleiding van Spreuken 22 6, welke tekst ook gegrift is in de eerste steen. De bezettingsjaren zijn ook voor de school niet onopgemerkt voorbij gegaan, in welke jaren de school herhaalde malen moest wor den gesloten; van sept. '44 tot de bevrij ding op 30 okt. werd de school bezet door de Duitsers, daarna door de geallieerde le gers, Engelsen, Canadezen en Polen. Door een bom die in de nabijheid van de school viel, sneuvelden alle ruiten; de lokalen wer den geheel uitgewoond en financieel had 't bestuur het zwaar, omdat C.V.O. werd ont bonden tijdens de bezetting. Nadat de Herv. Raad voor Kerk en School de financiële zorg van CVO had overgenomen, kon de school in mei 1945 de lessen weer aanvangen. In 1946 vond onder architect Fijan voor f 10.000. - de laatste uitbreiding plaats. Kleuterschool. Op 12 januari 1948 werd met de kleuter school begonnen in een lokaal van de lagere school, met 58 leerlingen; mej. van Pelt werd hoofd en mej. v. Willigenburg hulp. Op 15 dec. 1950 werd door het bestuur met de Geref. Kerk samen een Stichting Kleu terschool gevormd. l.jan. '58 werd bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van het hoofd de heer A. Dees, de heer H. J. Overweel tot hoofd benoemd. Nadat op 30 maart 1960 de heer J. Vos Mzn. zijn 40-jarig jubileum als bestuurslid had gevierd, werd op 10 mei 1960 het zil veren bestuurslidmaatschap gevierd van de toenmalige voorzitter de heer Jac. Timmer mans, die op 21 dec. d.a.v. overleed. In totaal hebben 75 leerkrachten de 85e JAARGANG No. 88 school in de afgelopen 50 jaar gediend, waaronder vanaf 1 juni 1919 mej. Barbier, die tot haar huwelijk met de voor enkele weken geleden overleden secretaris aan de school verbonden bleef; 30 sept. j.l. over leed plotseling dhr. W. J. Nieuwenhuizen, die 35 jaar als bestuurslid en secretaris met volledige inzet van zijn persoon zich van zijn taak heeft gekweten. (Het slot van dit verslag moest worden gewijzigd). TELEGRAMMEN. Op voorstel van de voorzitter werden de volgende telegrammen verzonden. Aan Ds. Pop als stichter der school De vereniging voor C.V.O. te Sprang ge denkt heden bij het 50-jarig jubileum met dankbaarheid wat U gedaan hebt voor de school en wenst U bij het klimmen der jaren Gods zegen toe. Aan Hare Majesteit Koningin Juliana Bestuur en leden van C.V.O. te Sprang, in feestvergadering bijeen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Chr. School voor lager onderwijs, betuigen Uwe Majesteit hun trouw en aanhanke lijkheid en wensen U en Uw huis Gods zegen toe. Staande werden hierna door de aanwe zigen het le en 6e couplet van het Wil helmus gezongen. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester van Prooijen, die dank bracht voor de uitnodiging aan het gemeentebe stuur en het prettig zei te vinden hieraan ge volg te geven, omdat het gemeentebestuur meeleeft met het wel en wee van de school. Naar aanleiding van het verslag merkte de burgemeester op dat daaruit bleek dat de school goede en kwade dagen gekend heeft, maar zich heeft gehandhaafd en is uitgegroeid en tot bloei is gekomen, waar om het gemeentebestuur zich bijzonder ver heugt. Als de burgemeester dan de bouw prijzen van voor 50 jaar vergelijkt met he den, moet hij wel constateren dat onze gul den toch wel zeer in waarde verminderd is. Verder zei de burgemeester dat de gemeen te blijk heeft gegeven een goede verliezer te zijn, nu niet meer als voor 50 jaar de school van de gemeente is. Het is nu Uw school, waarom de gemeente niet rouwig is, maar zich verheugd. Het had spr. bijzonder getroffen dat in 1905 de schoolvereniging werd opgericht om te komen tot Chr. onderwijs; dat was niet gemakkelijk, als was het al beter dan voor 1900. Toen in 1913 de school werd gebouwd, het jaar dat de bevredigings commissie werd ingesteld, was men al van mening dat de mensen van het Chr. onder wijs getoond hadden dat de wens naar Chr. onderwijs niet iets van voorbijgaande aard was, maar dat het recht van bestaan had en het op moest naar de gelijkstelling. Nu staan we 50 jaar later en zien we terug op 50 jaar Chr. onderwijs in Sprang. Dat is iets geweldigs, want dat betekent dat de noodzakelijkheid ingezien werd dat de thuis begonnen opvoeding op school moest worden voortgezet. Want het is niet voldoen de dat op de Chr. school wordt begonnen met gebed, maar ook bij de verschillende vakken moet de kinderen duidelijk gemaakt worden de wil, de leiding en het werk van God in een sfeer in Chr. zin. Dat dit hier 50 jaar mogelijk was, daarvoor zijn wij als gemeentebestuur dankbaar, aldus burge meester van Prooijen. Als spr. kijkt naar de offers die toen gebracht werden, toen bij een verdienste van f 7.50 daarvan twee gul den voor het Chr. onderwijs werd gege ven, dan wil hij niemand beledigen, maar vroeg zich af, nu wij wel iets meer nodig hebben voor ontspanning, of er nog wel die geest is van toen en of, nu alles zo gemak kelijk gaat, het mooie er niet een beetje af is en of de ouders er nog wel zo achter staan als toen. Nu is het nog nodig, aldus de burgemeester, dat wij sympathiseren met de sdhool. De burgemeester feliciteert ten slotte het bestuur namens het gemeentebe stuur met dit jubileum en geeft de verze kering dat het gemeentebestuur gaarne wil meewerken om tot een nieuwe school te komen. Maar belangrijker acht spr., dat de school nog vele jaren mag werken in het belang van het kind in Sprang en dit van jongsafaan wordt ingewijd in de christe lijke beginselen, wat hen later tot heil kan dienen en dat kan alleen als het onderwij zend personeel er achter staat. Spr. feli citeert de heren Dees en Overweel en hoopt dat zij nog vele kinderen aan zich mogen verplichten, opdat zij later mogen zeggen met dankbaarheid terug te denken aan wat op de Sprangse school is geleerd, niet al leen maatschappelijke, maar ook eeuwige dingen. De heer W. M. Mandemakers, die na mens de Chr. Kleuterschool het woord voert, zei zulks gaarne te doen, omdat de scholen één gezin vormen en de kleuter school daarom niet mag ontbreken. Er is blijdschap zegt spr., ook al mist men hier veel personen; God Die veel gaf, nam vaak veel. Hij sprak de hoop uit dat de school in deze plaats elk kind ten zegen mag zijn en wenste het bestuur daartoe bij hun ge lijke taak veel geloof en kracht toe en spr. besloot met een toepasselijk gedicht. De heer van Caem, voorzitter van het comité van oud-leerlingen, deed het goed hier aanwezig te mogen zijn, zodat het co mité niet alleen met het bestuur mag sa men werken, maar ook samen mag eten. Als oud-leerling zag spr. het zo, dat allen, nu groot geworden, tot taak hebben het Chr. onderwijs te steunen en elkander te acti veren. Hij wenste het bestuur daarbij toe dat God zijn werk rijkelijk mag zegenen. De oudste voorzitter van de school, Ds. Vreugdenhil, dankte voor de uitnodiging en wenste het bestuur hartelijk geluk met het jubileum. Hij herinnerde aan de strijd in het begin, toen het was voorgekomen dat de kinderen niet naar de school gestuurd wer den, hoewel de ouders hun kinderen wel hadden aangemeld; en toch is de school vooruitgegaan, zei Ds. Vreugdenhil, die bij het 124^-jarig bestaan had gesproken over: „Rehoboth", de Heere heeft ruimte ge maakt. Thans mogen wij dat met nog meer dankbaarheid zeggen en toepassen op de af gelopen 50 jaren. Hij wenste het bestuur toe dat de Heere de school verder mag zege nen, want al wordt er nu niet meer gestre den, dan wil dat niet zeggen dat de strijd voorbij is, want de putten kunnen verzan den ;al is het niet meer nodig bijdragen te schenken, blijft het nodig te strijden de goede strijd des geloofs en hij wekt op die strijd te blijven voeren in de kracht van Hem, Die die kracht kan schenken, opdat men moge bewaren het pand hun toever trouwd en de kinderen mag opvoeden naar Gods Woord. Er bestaat gevaar voor ver slapping in het algemeen, waarom spr. op wekt getrouw te zijn, opdat van de arbeid moge gelden dat God die doet gelukken en wij allen ons opmaken en bouwen. Ds. Sirag, die hierna het woord verkreeg, met het verzoek van de voorzitter om des tijdswille kort te zijn, merkte onder hilari teit op, dat hem vroeger verweten werd dat hij te kort preekte. Ds. Sirag zegt hier voorzitter van de school te zijn geweest, in de tijd waarvan het verslag meldde dat er niets bijzonders te vermelden viel, waar om spr. het bestuur zijn gelukwensen aan bood met deze dag en de hoop uitsprak dat het een goede avond mocht worden. De heer A. Dees, oud-hoofd, wilde hier het bestuur nogmaals feliciteren, als was 't woord feliciteren een gevaarlijk woord, want dat betekende eigenlijk: de goden zijn met U. Spr. wilde de aandacht vragen voor de verhouding tussen de school en de rijks inspectie in de periode dat hij hier was, die zo bijzonder goed was, al was de inspec- trice R.K. De inspectrice had volgens spr. zeer bijzonder voor de school gewerkt, op een manier die hij niet verwacht had. Hij bracht daarom hulde aan de inspectrice, die zó achter de school stond, waarvan de heer Dees bewijzen opsomde en hij sprak de hoop uit dat de inspectie nu ook achter het be stuur zou staan bij de bouw van een nieu we school. De vroegere onderwijzer de heer Dijks hoorn vroeg zich af wie de jubilaris is en gaf als antwoord daarop: de school van Sprang, de wonderlijke gemeenschap die wij school noemen; leerlingen, onderwijzend personeel en bestuur, die samen de ge meenschap Vormen, die allen samen ge bouwd hebben en nu feest vieren. De taak bij het onderwijs moet vallen op wat men van de school van Sprang veronderstelt, dat Christus in het middelpunt staat en de H. Schrift centraal is in de school. Dat opent een rijk perspectief, als naar het woord van Paulus tot Timotheus: „opdat de mens Gods volmaakt zij, tot alle goed werk toe gerust." Dat is natuurlijk zonder de leiding van Gods Geest niet mogelijk, zegt spr. en toch mogen wij in onze Chr. sohool dat ideaal niet lager stellen, waarom hij geen betere wens 'had, dan dat men tot in lengte van dagen aan dit ideaal moge bouwen, tot heil van de jeugd van Sprang, tot opbouw van Gods Koninkrijk en tot eer van Zijn Naam. Als laatste spreker voerde Ds. van der Meulen het woord, die herinnerde aan de tijd dat hij als jongen de lagere school werd binnengebracht, en hij vroeg dat men zich concreet zou voorstellen wat het betekende als een kind naar de lagere school wordt gebracht. In zijn gemeente zijn nog oude ren die geen christelijk onderwijs ontvangen hebben, die in de ontvankelijke leeftijd met de neutrale of liberale geest gedrenkt zijn. Namens de kerkeraad van de Geref. Kerk wenst spr. het bestuur geluk met het christelijk onderwijs, waaraan wij, aldus Ds. van der Meulen, hebben meegebouwd en dat ook door de kefk gedragen wordt. Ons ver langen is om ook in deze gemeenschap mee te mogen werken. Als kerk zijn wij gebaat bij uw onderwijs en wij zijn dankbaar voor wat U ook voor onze kinderen hebt willen doen, zegt spr. Met de wens dat dit ook in de toekomst moge doorgaan en dat de Hee re voor bestuur en leerkrachten volledig in alle dingen moge voorzien, besloot Ds. van der Meulen. De voorzitter dankte met een enkel woord de sprekers, waar het onmogelijk was ieder persoonlijk te bedanken; een uitzondering maakte de voorzitter voor burgemeester van Prooijen. Nadat Ds. Bos namens de Herv. Kerke raad het bestuur Gods zegen nog had toe- genwenst, ging de heer H. J. Overweel in dankgebed voor. Bestuur en genodigden spoedden zich hierna naar de feestzaal, waartoe de ruime fabriekshal van de heer Oversteeg aan het Oosteind was ingericht en die intussen reeds vrijwel geheel gevuld was met oud leerlingen, die van heinde en ver waren gekomen of het feest mee te maken. De hal was keurig versierd en met de genodigden konden ca. 800 personen hier een uitsteken de plaats vinden. Een ruim podium was aangebracht, op de achterwand waarvan op keurige wijze en zeer natuurgetrouw het schoolgebouw was geschilderd, wat de fees telijke aanblik niet weinig verhoogde en waarvoor de ontwerper en uitvoerder, de heer M. Hulst, eën woord dank dank zeker niet mag worden onthouden. FEESTAVOND OUD-LEERLINGEN. Nadat de sapienkomst met psalmgezang, schriftlezing en gebed door de voorzitter van het comité van oud-leerlingen, de heer C. H. van Caem, was geopend, heette deze allen hartelijk welkom en noemde de fees telijke bijeenkomst een reünie van oud leerlingen. Het comité had veel zorg be steed aan de samenstelling van een gepast program ;hij was blij nu eindelijk een wel kom te kunnen toeroepen, in de eerste plaats aan het schoolbestuur en hij herin nerde hierbij aan het overlijden van enkele bestuursleden: de mens wikt, maar Gods beschikt; wij treuren met U, en spr. denkt met dankbaarheid aan wat de heer Nieu wenhuizen voor de school geweest is. Hij betreurde het eveneens dat de voorzitter, de heer W. Spuijbroek hier niet aanwezig kon zijn en heette verder welkom burgemeester van Prooijen en sprak de hoop uit dat de burgemeester een goede indruk van deze feestavond zou meenemen. Verder werden in 't bijzonder welkom geheten de oud-on derwijzers en het schoolpersoneel, waarbij hij opmerkte dat men als leerlingen geen flauw begrip heeft gehad van de taak van het onderwijzend personeel, maar gij hebt eer van uw werk, aldus de heer v. Caem, want uit uw leerlingen zijn een proffessor, meerdere predikanten en ambtenaren van hoog tot laag gegroeid. Uw aanwezigheid wordt bijzonder op prijs gesteld; ook het tegenwoordige personeel en het hoofd der school, de heer H. J. Overweel, werden nog in 't bijzonder welkom geheten. Boven de gezongen psalm, aldus de heer van Caem, staat: God zij geloofd om Zijn getrouwheid, en God te loven past ook ons als wij terugzien op de 50 jaren, waarin onze school rijk gezegend werd. Hij bracht hulde aan de oprichters, die het goed gezien hadden de school aan de ouders. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat het comité geslaagd zou zijn met het program dat geboden zou worden, het werk van oud leerlingen, waarbij de leiding berustte bij de heer S. Ramsteijn. EEN UITSTEKEN EN AFWISSELEND PROGRAMMA. De vier gebroeders Ramsteijn brachten onder de titel: „Een, twee, drie, vier, net jes in de maat", met medewerking van en kele damesgroepen en een orkestje van oud-leerlingen o.l.v. dhr. Kruijff, een pro gramma, zo afwisselend en vol gezonde hu mor, dat zij daarmee de hele zaal aan zich verplicht hebben; een programma, dat ook werd uitgevoerd op een wijze die boven alle lof verheven is. Voorts werkte mee mevr. van der Laan, die enkele zelf vervaardigde gedichten de clameerde, op de school betrekking heb bend en die zowel in ernst als luim de ge schiedenis van de school belichtten. Het rijmdicht, getiteld: Het A, B. C. van de - school, was doorwrocht met gebeurtenissen uit de 50 jaren, waarvan we slechts één enkele letter kunnen noemen, maar dat duidelijk blijk geeft van de humor waarmee men een en ander opnam, als daar was „K. is de kadhel, waarmee ze al 50 jaar zitten; je stikte van de rook, maar nooit van de hitte". Een 12-tal meisjes voerde keurige ballet- letdansjes uit, terwijl een 8-tal andere on der leiding van mevr. de Jong op keurige wijze een lintenspel opvoerde. De gebr. Ramsteijn brachten enkele door S. Ramstein vervaardigde liedjes, die het schoolleven op humoristische wijze weer gaven, terwijl twee van de gebroeders op vaak ontroerende wijze de herinneringen aan het schoolplein naar voren brachten. Een en ander werd afgewisseld met sa menzang van liedjes op de school betrek king hebbend, die door S. Ramsteijn wer den vervaardigd en die met piano-bege leiding van dhr. van Pelt, door de aan wezigen op spontane wijze werden gezon gen. Verder werden schoolfoto's uit voe- gere jaren geprojecteerd, waarbij jammer genoeg de op de bandrecorder opgenomen interviews met oud-leerlingen niet zo goed tot hun recht kwamen, welke onvolkomen heid de aanwezigen eChter gaarne op de koop toe namen. Ook werd door enkele sprekers nog het woord gevoerd, o.m. door de heer A. Kool, oud-hoofd der school, die grote bewonde ring zei te hebben voor hetgeen hier ten gehore werd gebracht. Sprang heeft bij hem altijd nog de primeur, al heeft spr. ook an dere scholen gehad. De heer Kool zei in Sprang veel vriendschap te hebben gehad, zowel van bestuur als van leerlingen en ouders. Met een variant op Plato, die zei dat de beschaving is als een fakkel die van hand tot hand gaat, kon dit volgens spr. ook gezegd worden van het onderwijs, waarvoor spr. de heer v. d. Leeden, het eerste hoofd van de school, gaarne nog postuum hulde bracht, want wij zijn, aldus de heer Kool, te vergelijken met fakkeldragers. Spr. had veel waardering voor de goede verhouding die op de school heerste, waarbij hij veel steun had ondervonden van de heer Leijs sen, die hij heeft bewonderd, daar hij zo veel hart had voor de kinderen, en als de fakkeldrager het niet met liefde en onder biddend opzien doet, dan struikelt en valt hij. Er is heel wat veranderd in Sprang sinds 1917 zegt de heer Kool; hij dacht aan de geschiedenis uit de bijbel van de zalving van Jehu en wenste de school toe dat de geur van de zalf zal blijven, ook na deze 50 jaar. AANBIEDING CADEAU VAN OUD-LEERLINGEN. De voorzitter de heer van Caem, zei dat de oud-leerlingen het bestuur een cadeau wilden aanbieden de school waardig. Alle oud-leerlingen hebben daartoe gaarne bij gedragen. Het was nu een cadeau dat men nu eens niet van de gemeente kon krijgen op art. 72, want men wilde het zelf doen en hij kon daarom de voorzitter van hetf schoolbestuur een 16 mm beeldcamera aan bieden geschikt voor de nieuwste onderwijs methode op de school; hij wilde hiermee niet de film propageren, maar opdat de kinderen bij het christelijk onderwijs opge voed kunnen worden met de modernste leermiddelen. Met een handdruk bood de heer van Caem dit prachtige geschenk aan het schoolbestuur aan, dat onder dank werd aanvaard en dat vervolgens door de voor zitter van het schoolbestuur werd overge dragen aan het hoofd der school, de heer Overweel, met de wens dat hij er zeer zui nig op zou zijn. De heer Overweel verbaas de zich over dit cadeau en vroeg zidh af hoe het mogelijk was dat men in Sprang daarvoor zovele medewerking had kunnen krijgen. De heer A. J. Kuijsten, penningmeester der schoolvereniging, dankte namens het schoolbestuur allen die aan deze avond had den meegewerkt, maar wilde één uitzonde ring maken die hij moest noemen, n.l. de heer v. Oversteeg, voor het gebruik van de fabriekshal. Hij bood de heer v. Oversteeg een kleine attentie aan in de vorm van de vaderlandse driekleur; mevr. v. Oversteeg werden bloemen aangeboden. Ook burgemeester van Prooijen kreeg nog het woord, die deze machtig mooie avond bijzonder roemde. Hier ontmoetten elkaar 50 jaargangen van de Sprangse school en gedenken oud en jong met elkaar wat de Sprangse school voor hen geweest is, zei de burgemeester en het is zoals de gebroeders Ramsteijn zongen: We leerden lezen, schrij ven rekenen al ras, en merkten later pas... Ja, toen men op school ging, heeft men nooit goed begrepen wat we er van hebben meegenomen, maar vanavond, nu men vol wassen is, ervaart men pas wat we aan de sohool te danken hébben. Het gemeentebe stuur is dankbaar voor dit onderwijs van 50 jaren en dat wilde spr. hier doen blijken; er heerste hier een prettige sfeer van dank baarheid en de burgemeester deed een be roep op de gemeenschap voor de toekomst, want zonder uw medewerking gaat het niet. Tot slot sprak de heer A. Dees, oud- hoofd, een zeer ernstig woord tot de aan wezigen en zei dankbaar te zijn dat hij hier toe in de gelegenheid werd gesteld. De heer Dees wilde openhartig de vraag in het midden leggen of deze avond een uit ons hart wellende dank aan God was. Spr. vroeg zich af of hij persoonlijk en het per soneel alles deden om de kinderen tot Jezus te brengen en of zij de kinderen daarbij niet in de weg stonden en vroeg voor zich zelf en voor de medewerkenden vergiffenis, wanneer zij de jeugd in de weg gestaan hébben om tot Jezus te komen. Meer dan 2000 leerlingen waTen gedurende zijn jaren de schooldeuren binnengetreden. Waar zijn ze terecht gekomen, hoeveel zijn ontspoord en in hoeverre ben ik dalaraan schuldig, vroeg spr. God werkt in de weg der mid- BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk delen door de school en ondanks onze ge breken is er veel te loven en daarom moet het, aldus de heer Dees, bij ons zijn: U al leen, U loven wij, en wij moeten de zege ningen één voor één tellen. Bij al de her inneringen, in blijde en droeve dagen, blij- ve het steeds: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen, zei de heer Dees en besloot hier mede zijn uit het hart gegrepen toespraak. Nadat de heer S. Ramsteijn het publiek hartelijk dank gebracht had voor de grote medewerking, sprak de heer van Caem een dankwoord, waarin hij allen hartelijk dank braoht voor de ontvangen meewerking; het was een fijne avond. De heer Overweel ging te ca. 2 uur voor in dankgebed.. Hierna werden een 100-tal aanwezigen verblijd met een cadeau, waarvoor in de pauze lootjes waren verkocht; aan alle aan wezigen werden in de pauze ook verver singen en versnaperingen aangeboden. Zaterdagmorgen was het feest voor de schooljeugd, waarbij de ouders waren uit genodigd. De jeugd werd rijkelijk getrak teerd, terwijl enkele leuke filmpjes werden vertoond en leuke schetsjes werden opge voerd. AI met al is het 50-jarig jubileum van de school op waardige wijze gevierd. DE VOGELVRIEND De Vogelvereniging „De Vogel vriend" hield op 31 oktober, 1 en 2 november j.l. zijn 2de lustrum-ten- toonstelling in de zaal van de heer Ph. v. Tilborgh aan de haven, al hier. Deze jubileum-tentoonstelling is weer voorbij en men mag van 'n grote belangstelling getuigen. Er waren dit jaar 3 vogels E.K. die 91 punten verzamelden. De wisselbe ker ging dit jaar naar J. Snijders uit 's-Gravenmoer en de beker, ge schonken door het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, ging naar de reserve-kampioen J. Timmermans, alhier. De tentoonstelling is alle drie de dagen zeer druk bezocht geweest en eenieder was vol lof over de kwali teit van de tentoongestelde vogels. De uitslag was als volgt: Klasse A Stam 4 vogels E.K. 1963: J. Timmermans, 358 punten. Klasse B 2 vogels E.K. 1963: 1. J. Timmermans 179 p.; 2. Joh. Snijders 178 p.; 3. J. Paans 176 p. Klasse C 1 vogel Vetstof E.K. '63: 1. Joh. Snijders 91 p., kampioen; 2. J. Timmermans 91 p., reserve-kam pioen; 3. J. Paans 90 p. Klasse D 1 vogel Pigment E.K. 1963: 1. J. Timmermans 90 p.; 2. Joh. v. d. Schans 89 p. Klasse E Derby: 1. J. Timmer mans 89 p.; 2. Joh. Snijders 88 p.; 3. W. Ockers 85 p.; 4. R. Dekkers 85 p.; 5. C. Braspenning 84 p.; 5. J. Paans 83 p. Klasse F Geel E.K.: 1. Joh. v. d. Schans 88 p.; 2. R. Dekkers 87 p.; 3. J. Rutters 87 p. Klasse G: Overjarigen: 1. Joh. Snijders 90 p.; 2. Joh. Snijders 89 p.; 3. J. Paans 89 p. Klasse H: Open klasse: 1. Soeten- broek 91 p.; 2. Soetenbroek 90 p.; 3. Joh. v. d. Schans 89 p. Klasse I: Mooiste bonte: 1. J. Paans 88 p. Klasse J: Bastaarden: 1. J. Tim mermans 90 p.; 2. W. Ockers 88 p. Buiten mededinging Vink en Ka narie: Joh. Snijders 93 p. En zo behoort deze jubileum-ten toonstelling weer tot het verleden. Het bestuur mag terugzien op een zeer geslaagde en druk bezochte tentoonstelling. Het gemeentebe stuur gaf voor het eerst blijk van belangstelling en stelde een prach tige beker ter beschikking, die voor het jaar 1963 in handen kwam van de heer J. Snijders uit 's-Graven moer. MARIJKE-RIT De M.A.C. Marijke hield j.l. vrij dag onder ideale weersomstandig heden haar jaarlijkse Marijke-rit. Het was een zeer moeilijke rit, doch de deelnemers waren vol lof over 't uitgezette parcours. Het was niet eenvoudig om uit de vele moeilijk gezette „vallen" te voorschijn te ko men. Voor auto's was de uitslag van de eerste 5 aankomers als volgt: 1. G. de Wijs 38 str.p.; 2. P. van Dijk 61 str.p.; 3. A. Peeters 66 str.p.; 4. J. Hoeks 71 str.p.; 5. J. Wesseling 73 str.p. Voor de afd. „Brommers" was de uitslag als volgt: 1. A. Wierikx 15 str.p.; 2. Oerlemans 54 str.p.; 3. C. v. Ostayen 60 str.p.; 4. A. Dekker 112 str.p.; 5. J. v. Beek 127 str.p. In totaal namen ruim 80 personen aan de Marijke-rit deel. Eenieder was vol lof over de beschikbaar ge stelde prijzen. Eenieder van de prijs winnaars mocht een hartelijk dank woord ontvangen van de voorzitter van de M.A.C. Marijke, de heer v. Oversteeg, die tevens een beroep deed op allen om ook een volgend jaar weer acte de precense te geven aan deze rit. OPENING SLIJTERIJ EN CAFETARIA Op donderdag 7 november a.s. zal door de heer M. v. Prooijen, burge meester van Sprang-Capelle, om 3.30 uur de geheel gemoderniseerde Slij terij en Cafétaria van de heren J. voor de Poorte en Cor Kleinloog worden geopend. Deze zaak betekent een grote aanwinst voor de gemeen te Sprang-Capelle. Het gebouw is uitgevoerd door de fa. Gebr. Spie- rings. Het schilderwerk is uitge voerd door de bekende firma P. de Groot en het interieur door Meuvi- co. Met dit winkelpand is de ge meente Sprang-Capelle een zeer mooie zaak rijker geworden en een ieder kan er van verzekerd zijn dat hem het beste uit het beste zal wor den voorgezet. Wij wensen de beide ondernemers een goed succes toe.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5