Na jaren van erbarmelijke huisves ting nieuw riant schoolgebouw voor R.K. Buitengewoon Lager Onderwijs Smidje Verholen en de rare alchimist t Sprang-Capelle f 1 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 NOV. 1963 2 „Dr. Broerenschool' kosten ca. 1 miljoen gulden - volgende week in gebruik VOLLEDIGE BEZETTING VAN GROOT BELANG Sprang Korte berichten i HET IN DE LIJK MAND s) Toen in 1937 in Waalwijk werd begonnen met het R.K. buitengewoon lager onderwijs in het gebouw aan de Grotestraat tegenover de R.K. Pastorie, werden meteen plannen gemaakt voor de bouw van 'n nieuw en goed geoutilleerd schoolgebouw. Wie had toen durven veronderstel len, dat het nog tot 1963 zou moeten duren voordat deze plannen zou den kunnen worden verwezenlijkt. De tweede wereldoorlog heeft vanzelfsprekend zeer vertragend gewerkt, maar tenslotte ligt die oor log al bijna twee decennia achter ons. De hoofdinspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, de heer Frietstra, heeft het gebouw, dat men nu eindelijk gaat verlaten, ooit het grootste crepeergeval in Nederland genoemd. Maar nu is er een nieuw gebouw, een juweel op het gebied van scholenbouw. Het staat aan de Taxandriaweg. GESCHIEDENIS De eerste besprekingen met be trekking tot de oprichting van een r.k. school voor buitengewoon lager onderwijs dateren van 1934. Het was de toenmalige pastoor Heeze- mans van de parochie Sint Jan, die plannen maakte om te komen tot de stichting van een afzonder lijke school voor minder begaafde kinderen en voor imbecielen. Het duurde nog tot 1937 voordat kon worden gestart. De heel* C. J. van Rooy werd benoemd tot hoofd van de school en het leerlingenaantal bedroeg 37. Het onderdak in het huis aan de Grotestraat zou voor lopig zijn. In 1961 vierde de school en haar schoolhoofd het zilveren ju bileum, nog in dat „voorlopige" ge bouw. Het moest nog tot augustus 1961 duren, voordat de eerste steen kon worden gelegd voor het thans in gebruik te nemen gebouw. Het schoolbestuur spreekt van 'n lijdensweg, die is afgelegd, want talloos waren de keren, dat plan nen werden ingediend, die als af gekeurd werden terugontvangen. De omstandigheden, waaronder 't onderwijzend personeel al die ja ren heeft moeten werken, waren al lerminst aantrekkelijk. Ook voor de leerlingen moet het niet aangenaam geweest zijn, in een dergelijk ge bouw school te gaan. Maar geluk kig is nu dan een einde gekomen aan deze noodtoestand. KOSTEN CIRCA 1.000.000.- Het nieuwe gebouw, waarvan de kosten ongeveer 1 miljoen gulden bedragen, is gebouwd door de ge meente Waalwijk. De heer J. Kob ben, directeur van gemeentewer ken, met zijn staf van medewerkers, is er de architect van. Het aanne mersbedrijf F. Couwenbergh uit Waalwijk heeft het gebouw opge trokken. Er zijn 10 klaslokalen in, die in het totaal plaats geven aan 140 tot 150 leerlingen. Daarnaast is ruime gelegenheid voor recreatie, handenarbeid, lichamelijke vorming, huishoudelijke vorming enz. Wij waren in de gelegenheid het schoolgebouw kort voor de inge bruikname te bezichtigen. Het is iets zeer bijzonders: ruim, licht, so- lied en uitermate goed geoutilleerd. Men heeft uitsluitend gebruik ge maakt van de beste materialen. In het keukenlokaal staan vijf volle dige aanrechten met de modernste kookapparaten, een provisiekast, er is een z.g. waslokaal, waar de leer lingen vertrouwd worden gemaakt met electrische wasmachines en centrifuges; naast de huishoudklas is een huiskamer ingericht, die ge heel door de leerlingen dient te worden verzorgd. Men leert daar 't dekken van de tafel, men gebruikt daar de eigen brouwsels uit de keu ken op een manier zoals het be hoort. Het prachtige gymnastieklo kaal voldoet aan de modernste eisen en bevat een volledige gymnastiek- inrichting. De ronde uitbouw aan de westelijke vleugel van het 112 meter lange gebouw zal dienst doen als overblijflokaal; ze is tevens ge schikt voor gebruik als filmlokaal. In het handwerklokaal staan trap en electrische naaimachines; de meisjes zullen beide typen moeten leren gebruiken, 't Handaarbeidslo- kaal was nog niet volledig ingericht maar ook daaraan zal straks niets mankeren. STICHTINGSBESTUUR UITGEBREID Op initiatief van deken dr. v. d. Hurk is onlangs het stichtingsbe stuur uitgebreid met leden, die niet allen uit Waalwijk afkomstig zijn. Men is hiertoe overgegaan om te accentueren, dat de school een streekschool is. Dit stichtingsbestuur is thans als volgt samengesteld. Dr. B. J. R. van den Hurk uit Waalwijk, voorzitter, J. A. Swarts, Waalwijk, secretaris, C. J. van Steenderen, Waalwijk, penningmeester. De andere be stuursleden zijn J. C. B. Annegarn uit Kaatsheuvel, J. J. Bergman uit Waalwijk, die tevens waarnemend voorzitter is, Mej. A. Bos uit Dru- nen, mevr. J. Rombouts-Vaarten, Waspik, dokter A. E. N. de Vries, Loon op Zand. MEDEWERKING VAN DE OUDERS Het zal de taak van 't stichtings bestuur zijn te bevorderen, dat de nieuwe school volledig wordt bezet. De school heeft thans ca. 100 leer lingen; er kunnen er ongeveer 150 geplaatst worden. Men kan dus spreken van een onderbevolking, enerzijds, omdat het gebouw plaats biedt aan veel meer leerlingen, an derzijds, omdat nog te veel leerlin gen, die in aanmerking komen om buitengewoon lager onderwijs te volgen, op de scholen zitten voor gewoon lager onderwijs. Als men voor Waalwijk en zijn omgeving, waar ca. 7000 leerplichtige kinde ren wonen, het landelijke percenta ge debielen aanhoudt van 2,5 tot 3 percent, dan zou dit betekenen, dat ca. 70 jongens en meisjes onder wijs volgen, waartoe zij eigenlijk niet in staat zijn. Het spreekt van zelf, dat dit niet in het voordeel is van die betreffende jongens en meisjes. Men kan zich voorstellen, dat ouders hun kinderen niet graag naar een school voor buitengewoon lager onderwijs sturen, maar zij dienen toch die kinderen dat onder wijs te laten volgen, waarvoor zij in aanmerking komen. Zij bewijzen dan op de eerste plaats een grote dienst aan hun kinderen, en op de tweede plaats aan het onderwijs in het algemeen. NIEUWE NAAM: „DR. BROERENSCHOOL" Het stichtingsbestuur is de me ning toegedaan, dat de naam van de school 'n beletsel kan vormen voor ouders om hun kinderen naar een school voor buitengewoon lager on derwijs te sturen: de afkorting BLO heeft nu eenmaal, zij het ten on rechte een ongunstige klank gekre gen. Het bestuur heeft daarom ge meend, voortaan niet meer te moe ten spreken van R.K. Don Bosco- school voor BLO, maar van de „Dr. Broerenschool". Dr. Broeren, die onlangs plotse ling overleed, was inspecteur van 't buitengewoon lager onderwijs. Hij heeft zeer veel gedaan voor de tot standkoming van 't nieuwe school gebouw in Waalwijk. Dr. Broeren heeft zich gedurende zijn leven bij zonder ingespannen voor 't zwak zinnige kind in Nederland. Mevr. Broeren heeft toestemming ver leend tot het geven van de naam van haar man aan de nieuwe school. De nieuwe school bevat twee vol ledig gescheiden afdelingen: een voor imbecielen en een voor debie len. De afdeling imbecielen zal de naam Don Boscoschool blijven dra gen. Het stichtingsbestuur ziet als mo gelijkheid tot de oplossing van het „bevolkingsprobleem" van de school een nauwe samenwerking met an dere schoolbesturen, met de school- artsendienst en met schoolpsycho logen, naast uiteraard de volledige medewerking van de ouders. Wil de school bovendien 'n lonen de exploitatie krijgen, dan zal het ook nodig zijn, dat de vergoeding, die het schoolbestuur thans per leerling ontvangt om de exploita tie-kosten te bestrijden, aanmerke lijk wordt verhoogd. Het bestuur hoopt dan ook, dat een verzoek om hogere vergoeding in welwillende overweging zal worden genomen, niet alleen door de ge meente Waalwijk, maar ook door de omliggende gemeenten, die liggen in het rayon, waarvoor de nieuwe school bestemd is. Dat zijn de ge meenten Drunen, Vlijmen, Loon op Zand, Waspik en Raamsdonk. INZEGENING UITGESTELD A.s. maandag, 13 november, zal de nieuwe school door haar leer krachten en door de 102 leerlingen in gebruik worden genomen. Het zal een vreugde zijn voor allen. De plechtige inzegening is in verband met de ziekte van de voorzitter van het schoolbestuur, deken dr. van den Hurk, tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Het ligt in de bedoeling van het schoolbestuur om de belangstellen den in de gelegenheid te stellen de nieuwe school te bezichtigen. Wan neer dat zal kunnen plaats hebben, wordt nog bekend gemaakt. zijn pupillen zich eindelijk gewonnen geven. Het resultaat schijnt aanvankelijk averechts te zijn, want de lieverdjes komen in opstand tegen de tyrannieke onderwijzers en maken er in de school zo'n puinhoop van, dat Saun ders gedwongen wordt zijn ontslag te ne men. Dan riskeert hij de krachttoer om te weten of ook zijn methode is mislukt: staan de tegenover de nog opgewonden troep, roept hij: „Wie vóór mij is, komt nu naast me staan" Een poos verroert zich niemand. De filmbeelden tonen de zware innerlijke strijd die deze misdeelden doormaken. En niet zonder ontroering ziet men dan hoe de een na de ander bewijst dat meester Saun ders niet voor niets in hun betere ik heeft geloofd. CHR. METAALBEWERKERS AFD. SPRANG-CAPELLE. Bovengenoemde afdeling ontving dezer dagen van het hoofdbestuur het droeve be richt dat de districtsbestuurder van de bond voor het zuiden, de heer F. van Tuijn te Eindhoven, na een ernstig verkeersongeval op 31 oktober bij Son, op 7 november in de ouderdom van 41 jaar aan de gevolgen is overleden. Met verslagenheid werd door de afdleling van dit bericht kennis genomen, want de heer van Tuijn was hier niet alleen voor de afdeling van de Chr. Metaalbond, maar ook voor de plaatselijke centrale, de Chr. Besturenbond geen onbekende; voor beide genoemde instanties trad hij meerma len als spreker op en toonde hij zich een be kwaam en toegewijd bestuurder, die in deze kringen zeker zal worden gemist. CHR. FILMACTIE AFD. SPRANG-CAPELLE. Vanwege de afdeling Sprang-Capelle van de Chr. Filmactie zal a.s. donderdag 14 no vember, des avonds half 8, in de zaal ach ter de Geref. Kerk aan het Bruggetje, weer een filmavond worden verzorgd, waarbij als hoofdfilm zal worden vertoond: „Spaar de roede", of „De held van 2 b", die het leven van een onderwijzer op een Londense school in beeld brengt. Om de bezoekers in kennis te brengen met de inhoud van deze rol prent, menen wij niet beter te kunnen doen dan hieronder weer te geven wat „De Rot terdammer" hierover schreef „De held van 2 b" is een boeiende, soms aangrijpende, maar ook met humor door trokken sociaal-maatschappelijke schets van de „lieverdjes" uit de sloppen in het Lon dense East-End. Het milieu heeft deze kin deren recalcitrant gemaakt. Bij de gering ste aanleiding laten zij zich opzwepen door primitieve instincten, waarvan haat en sexuele ongeremdheid de meeste conflicten veroorzaken. De kinderen hebben boven dien het ongeluk in hun naargeestige mid deleeuwse school te worden beschouwd als wilde dieren. Minstens zo schokkend als de mentaliteit van de vrijgevochten jongens en meisjes is de geestesgesteldheid van de schoolleiding voor ie de jeugd slechts een vijandige horde is, die je met ranseen onder de knie moet houden. Van onderwijs is nauwelijks sprake en een beetje liefde of begrip komt er niet aan te pas. John Saunders, een nieuwe leerkracht, probeert het fatale dwangsysteem te door breken. Hoewel de kinderen ook hem tot 't uiterste tergen, blijkt Saunders een echte „meester" te zijn, aan wie de meeste van OPENING VISWINKEL H. RIJSDIJK. Vrijdagmiddag werd de nieuwe viswinkel van de heer H. Rijsdijk, v. d. Duinstraat 13, door burgemeester M. van Prooijen, offi cieel geopend. De burgemeester feliciteerde de heer Rijsdijk en zijn echtgenote daarbij van harte met deze mooie nieuwe winkel, die hij een aanwinst voor onze gemeente noemde. Er bestond reeds vrijdag na de opening, alsmede zaterdag, zowel van de zijde van grossiers en leveranciers, als van het pu bliek grote belangstelling en de fam. Rijs dijk mocht van alle zijden veel medeleven met de opening van haar zaak ontvangen; een 20-tal bloemstukken en planten werden aangeboden, waaronder van het gemeente bestuur en van grossiers en leveranciers. De verbouwing van de winkel, voor wat betreft het metsel- en timmerwerk is geheel door familieleden uitgevoerd en ziet er in één woord keurig en verzorgd uit, waarbij o.m. niet minder dan 85 vierkante meter tegels gezet werden in winkel en bakkerij achter het winkelpand; dit laatste voorkomt de hinderlijke baklucht in de winkel, die verder door de schilders v. d. Schans en de Groot in frisse lichte tinten werd ge verfd en door de fa. H. Raamsteijn van een TL-verlichting werd voorzien. De winkel is geheel volgens de eisen des tijds ingericht en bevat o.m. een diepvries installatie, waarin de vers van de afslag te IJmuiden aangevoerde vis wordt bewaard, zodat steeds alle soorten verse zeevis ver krijgbaar zijn, terijl door de eigen bakkerij wordt gezorgd voor vers gebakken soorten vis op ieder uur van de dag. De winkel bevat naast een etalage, waar in o.m. een zwaardvis en een jonge haai prijkten, vitrines voor alle soorten vis in blik, groentenconserven enz. In de bakkerij is ook een grote ijskast aanwezig, zodat met recht kan worden ge zegd dat Rijsdijk's Vishandel geheel modern is ingericht en wij wensen de ondernemer dan ook gaarne alle succes toe. VOETBALVERENIGING NEO. J.l. vrijdagavond hield de voetbalvereni ging NEO haar jaarvergadering in het club lokaal café Trompen. Om pl.m. kwart over acht opende de voorzitter, de heer Tj. Heij met aen welkomstwoord de vergadering. Daarna volgden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, die op keurige wij ze waren verzorgd en een duidelijk beeld gaven van de toestand der vereniging. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren B. Bax, B. Spierings, A. Bax, W. van Beek en M. van Vuuren met algemene stem men herkozen; de elftalcommissie werd eveneens herkozen met toevoeging van dhr. J. Snijders. Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld, die naar genoegen werden beantwoord. Het was een geslaagde jaar vergadering. Folk je en Tjitske de Vries uit Bergum, de vroegere Siameese twee ling (indertijd met gunstig gevolg ge opereerd, zijn gisteren gezond en wel 10 jaar geworden. - Een 27-jarige arbeider heeft bekend de moord gepleegd te hebben op mevrouw Pienstra te Nes bij Ak- krum en daarna de boerderij in brand te hebben gestoken, nadat hij f 500 van haar had ontvangen. Maar hij werd, zoals hij zei, toen ze hem toe riep; „daar zult ge meer van horen", kwaad en toen heeft hij haar ge wurgd. - Prof Oud is zaterdag gehuldigd en benoemd tot Minister van Staat. - In Japan zijn bij een ontplof fing in een mijn, 600 meter onder de grond, 465 mensen gedood. Terzelfder tijd liepen in Japan drie treinen op elkaar, waarbij 169 doden waren. STUDIO AVAN 49. Knarsend en piepend hield de bus halt en smidje Verholen vroeg: „Gaat U naar de stad?" „Natuur lijk," antwoordde de chauffeur. „Waar zouden de laatste bussen in dit verlaten oord ergens anders heengaan?" „Dan rij ik mee," lachte de smid, stapte in en kocht een kaartje. Even later zat hij naast een knikkebollend en eerzaam per soon, die niet erg spraakzaam was. Deze legde na een poosje zijn hoofd zuchtend tegen de schouder van de smid, blijkbaar menend, dat gedeel de slaap dubbele slaap was. Maar wie nu zou menen, dat de smid hiervan in slaap zou sukkelen, die heeft het mis. Hij begon ingespan nen na te denken over die geheim zinnige geschiedenis van de Zwarte Kludde, van het oude kasteel en de rare alchimist. „Hoe moet dat nu?" vroeg hij zich af. „Ik had de alchimist beloofd, dat ik hem weer zou komen opzoeken. Doch dank zij een nare samenloop van allerlei droevige omstandigheden ziet die geleerde professor Nosco mij nu voor de Kludde aan. Ik ben uit de gevangenis ontvlucht en kan dus onmogelijk teruggaan als smidje Verholen. Iedereen zou me immers dadelijk herkennen, en me met de vinger nawijzen Nee, nee, voor lopig kan ik me niet in de buurt van het Knekelwoud wagen. Ten minste niet in de gedaante van smidje Verholen. Maar. ja! Dat is het! Ik héb het!" Blij met zijn idéé sloeg de smid vol vreugde zijn handen in elkaar. Maar daarop had die slaperige persoon op zijn schou der niet gerekend, zodat hij van z'n zetel schoof en op de grond beland de. Dat hij daarvan wakker schrok spreekt wel vanzelf en hij vroeg met een dwaas stemmetje: „Hè? Watte? Is er een bom ontploft? Of heeft us Abe een gooi gemaakt?" „Welnee," lachte de smid. „Ik zei alleen maar dat ik het had. En dat betekent, dat ik weet wat ik 'moet gaan doen." „En ik weet ook wat jullie moeten gaan doen," zei de chauffeur, zich omdraaiend. „We zijn aan het eindpunt. Dus pul- lie moeten er uit. Goeienacht en wel te rusten." FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby Die steken van de Staatspolitie ho ren eigenlijk slecht bij deze tijd. Ze hebben iets Napoleontisch en ze doen je aan de Carmen denken. Eigenlijk moesten ze er nogal komisch uitzien, zo boven op die zelfvoldane, slape rige gezichten van de Guardia Civil ze moesten eigenlijk leuk lijken, maar zo is het niét; Ze maken een lelijke barse indruk en op die namiddag maakten ze me wild. Ze hoorden zo echt bij wat ik die middag in de „Kei ler" had meegemaakt. Noem het Pruisendom of Nazisme of wat u wilt, maar stel het u maar eens echt voor en dan zult u begrij pen wat ik bedoel. Ze maakten me gewoonweg beroerd. Ik had een probleem op te lossen en ik had tijd nodig om er nuchter en klaar over te denken. En je kunt nu eenmaal niet nuchter en helder den ken als je drie-, viermaal per minuut uit je humeur wordt gebracht. Ik moest nadenken. Nadenken over Sal ly White en David Horsham en over mezelf. Ik wil helemaal niet beweren dat ik ongerust was over mijn toe stand. En zeker was ik niet bang. Maar ik voelde me een dwaas. Dat irriteerde me. Het ergste was - en dat is altijd als je geïrriteerd bent - dat ik maar niets kon bedenken zon der nog meer op een dwaas te lijken. Daarover was ik het al spoedig met mezelf eens geworden, maar deson danks had ik er helemaal geen zin in om de zaak verder maar te laten va ren. Ik mompelde zelfs in mezelf, ter wijl ik daar zo voortwandelde. „Je kan jezelf nog erger voelen dan een dwaas." Daar kwam het allemaal op neer. Ik had Horshams naam en adres. Als ik een vént was, dan ging ik hem op zoeken. En wat dan? Hij had zelf een aantal mogelijkheden opgesomd. Ik kon m'n excuus maken, of - als ik daar meer zin in had kon ik het uitvechten. Het was natuurlijk onmo gelijk mijn excuus te gaan aanbieden. Het idee alleen maakte me woest en ik begreep dat ik als ik er maar lang genoeg over dacht uiteinde lijk naar de „Florida" zou gaan om alles uit te vechten. Ik trachtte me mijn bezoek aan Horsham voor te stellen Ik zou pro beren hem alles uit te leggen. Ik kon hem zeggen dat ik een Amerikaan was, en dat ik heel wat meer onder vinding had van Amerikaanse vrou wen die een trip naar Europa maken dan hij in de verste verte kon hebben. Ik kon hem vertellen hoe gemakkelijk te huilen. Hoe geneigd ze zijn alles maar luchthartig op te vatten, hoe ze denken buitenslands alles maar te gen doen. Ik kon zelfs uitleggen hoe flauw de Amerikaanse lolletjes zijn. Ik was er niet zeker van of ik hem kon ver klaren hoe vooral dat speciaal soort zuidelijke vrouwen er behagen in schept moeilijkheden te veroorzaken door hun ijdelheid, die groeit als er mannen om haar willen vechten. Het was wel duidelijk dat David Horsham er geen woord van zou ge loven, of minstens niet dat dit alles ook op Sally White zou kunnen 6laan. Wat voor bewijs kon ik aan voeren? Hij zou heus haar tas niet gaan nasnuffelen voor dat oestermes. Hij zou het haar niet eens vragen. Daar was hij teveel heer voor. Ik mompelde geringschattend over zulk soort heren, maar ik hoefde me zelf niets wijs te maken. Ik wist hoe het zou aflopen. Ik zag mezelf al be zig dat alles op te dissen, voor zover hij daar tenminste nog naar zou wil len luisteren. Op een bepaald ogen blik zou hij zich gedrongen voelen me een opstopper op mijn neus te verko pen en dan zou ik me weer verplicht voelen bij hem hetzelfde te doen. Ik probeerde mezelf al maar in te prenten dat het geen enkele zin had door te gaan met zo'n onzinnige zaak, die alleen nog maar onzinniger kon worden. Maar steeds probeerde ik me voor te houden dat ik niet bang was voor David Horsham. Ik had eigenlijk niets bijzonders te doen in mijn hotel op dat uur van de dag, maar hoe gaat het? Je loopt maar zo'n beetje doelloos rond en dan kom je opeens tot de ontdekking dat je gewoontegetrouw de weg naar huis hebt ingeslagen. Maar eigenlijk deed ik dat weer niet. Het hotel waar ik logeerde was juist aan de andere kant van de Plaza Espana, en aangezien het hotel vlak naast een geweldig groot bioscooptheater van diezelfde naam lag, kon ik het moeilijk mis sen. En tóch liep ik het voorbij, maar dat was eigenlijk onbewust. Ik liep er gewoon langs en liep verder naar het kruispunt van José Antonio en de Plaza Callao. Onbewust moet ik ge wacht hebben tot de verkeerslichten op veilig stonden, want ik herinner me helemaal niet hoe ik aan de over kant ben gekomen. Er zijn heel wat beroerde kruispunten op de wereld en ook Madrid is er niet vrij van; maar de Plaza Callao, met zijn twee verkeersagenten, zijn verkeerslichten en de wilde alarmschei als de lichten veranderen is toch wel een van de be roerdste. Hoe dan ook het eerste wat ik ontdekte was dat ik overgestoken was en dat ik vlak voor hotel Florida stond, terwijl heel Madrid, naar het me toescheen, langs me heen draafde. Vraag me niet waarom ik niet naar binnen ging om naar Horsham te vra gen. Ik geef toe dat het niet zo erg plezierig geweest zou zijn, maar het is ook niet alles zo voor iemands hotel te staan kijken met een woedend ge zicht. Enfin, dat deed ik in feite; mis schien trachtte ik tot een besluit te komen omtrent wat ik moest doen, maar dat geloof ik niet eens. Ik ge loof dat ik me alleen maar een beetje stond op te warmen... Ik denk dat het jochie er de hele tijd al aanwezig was geweest. Doch ik was me pas van hem bewust toen een toerist in een van die moderne overhemden stilletjes achter hem aan kwam en hem bij z'n kraag greep. Er was heel wat gebeurd voordat ik me iets begon te realiseren. Het was een grote kerel, die toerist, en hij had het ventje behoor lijk beet. Het jochie was als zovelen van zijn slag klein en magertjes, en lenig, zoals al die jongens zijn, maar hij had - evenals zo velen van die jongens - een vaalgrauwe gelaats- Ideur. Die gespierde lenigheid krij gen ze omdat ze van hun handigheid moeten leven. Dat vaalgrauwe komt door ondervoeding. De jongen kronkelde zich in de greep van de toerist, maar de man hield vast en schreeuwde tegen hem. Hij schold hem uit voor dief. Deze keer, vloekte hij, zou hij hem niet ontsnappen. Hij zou er wel voor zor gen dat de jongen nu in de gevange nis terecht kwam. Dat zou hem wel leren, schreeuwde hij. Het lag me reeds op m'n lippen de man te vragen of hij wel eens de bin nenkant had gezien van een Spaanse gevangenis. Zelfs bij ons in Amerika moet ik nog de eerste gevangenis zien die eruit ziet als een opvoedingsin stituut. Maar over Spaanse gevange nissen wil ik het liever niet hebben. Er zijn er een heel stel en ze zijn groot; hun reputatie is allesbehalve goed. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2