wAaLwijkse en UnqstRAAtse coupant Belgisch Nederlandse samenwerking leidde tot „Benelux Schoenenbeurs" in Brussel De stichting van de school voor B.L.O. te Waalwijk KOAABI - 4 - W /f->1 Provincaal Contactorgaan voor Schooi en Beroepskeuzewerk in N.-Brabant Internationale Schoenenbeurs Nederland gaat normaal door Horloge voor best geslaagde i* I vragen brillen van F. A. F. Scheurleer houdt inleiding op vergadering van bedrijfschap Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS i KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service Nieuwkuijk VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 91 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Dank zij een diepgaand overleg tussen de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de Nationale Groepering der Belgische Schoen en Pantoffelfabrikanten is het besluit gevallen om van 19 t.m. 22 sep tember 1964 in de Eeuwfeestpaleizen in Brussel de eerste "Benelux- Schoenenbeurs" te houden. De oorzaak van dit Belgisch-Nederlands samengaan moet gezocht worden in de niet denkbeeldige dreiging dat de beurzen in België en Nederland op de duur te veel in de schaduw komen te staan met de grote beurzen van Parijs en Dusseldorf, terwijl men tevens de mening was toegedaan, dat een samenbundeling van krachten nodig zou zijn om zowelde Nederlandse als de Belgische Beurs in de wordende Euromarkt van voldoende betekenis te laten zijn. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten heeft alvorens hiertoe te besluiten, tevens overwogen, dat een Benelux Beurs, niet alleen van belang kan zijn om de Nederlandse Schoennidustrie nieuwe mogelijkheden te bieden voor een en tree op de Belgische markt, maar ook veel grotere kansen heeft, om inter nationale belangstelling te trekken. Zo zijn er nu reeds toezeggingen ge daan van de zijde van de Franse schoenindustrie om aan deze Bene- lux-beurs deel te nemen. Wel tekent de Federatie hierbij aan, dat voor de Nederlandse industrie weliswaar bui tenlandse bezoekers van meer belang zijn dan buitenlandse exposanten. Een andere zaak is, dat naarmate de beurs, wat exposanten betreft een meer internationaal karakter krijgt, deze beurs ook meer buitenlandse be zoekers zal gaan interesseren. Over de organisatie van de beurs en de verdere uitvoeringsmodalitei ten zal nog nader overleg worden ge pleegd door de Belgische organisatie, die de uitvoering in handen heeft, met vertegenwoordigers van de Ne derlandse Federatie en van de Ko ninklijk Nederlandse Jaarbeurs. Zo dra de nodige besluiten dienaangaan de zijn genomen, zal de gelegenheid worden gegeven om voor deze beurs in te schrijven. De beursruimte heeft een totale oppervlakte van 10.000 m2 en is ge heel gelijkvloers gelegen. De huur prijs zal ongeveer in dezelfde orde van grootte liggen. De realisatie van deze Benelux- Schoenenbeurs, betekent echter niet, dat het de bedoeling is om de Inter nationale Schoenenbeurs Nederland niet te laten doorgaan. De I.S.N. na melijk zal volgend jaar op 13, 14 en 15 april worden gehouden. Wanneer mocht blijken dat de resultaten van deze eerste Benelux Beurs positief zullen zijn, zal er in 1965 een tweede Beneluxbeurs, maar dan in Nederland worden gehouden. Öf dit een voor jaar s- dan wel een najaarsbeurs zal zijn, is nog niet uitgemaakt. Waarschijnlijk naar aanleiding van de Actuele Berichten van de Fede ratie, die aan een rondschrijven over genoemde genomen besluiten zijn voorafgegaan, staat in de Jimmy Joy- Koerier, het bedrijfsorgaan van Schu- wer's Schoenfabrieken N.V., een ar tikel opgenomen, betreffende deze genomen besluiten. Hierbij stipt de redaktie van dit blad als markante merkwaardigheid aan, dat Brussel in het verleden reeds een schoenenbeurs kende in de vorm van de "Shoe Show", die dit najaar voor de tweede maal is gehouden. De organisatoren van deze show, voorna melijk bestaande uit importeurs en groothandelaren, zijn evenwel niet bij dit gesprek tussen de nationale fede raties tegenwoordig geweest, terwijl deze zelfde organisatoren reeds zijn begonnen met de eerste voorbereiding voor de derde Shoe Show in 1964. De redaktie van dit bedrijfsorgaan vraagt zich echter wel af of hier het prestige-duiveltje een rol speelt, ge zien het twijfelachtige succes van de •c' OPTICIËN WAALWIJK afgelopen tweede manifestatie. "Of", zo wordt gesteld, "vrezen de impor teurs van deelname aan de toekom stige "Benelux Beurzen" te worden uitgesloten?" De heer A. A. van Gerwen, se cretaris van de Federatie van Neder landse Schoenfabrikanten deelde ons desgevraagd mee, dat het, ondanks het bestaan van een "Shoe Show"die is opgezet door belanghebbende im porteurs en groothandelaren, het op de weg ligt van de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten contact op te nemen met de Belgische Schoen en Pantoffelfabrikanten en niet met de organisatoren van de Shoe Show, waar de Belgische federatie geheel buiten staat. uw üj i Tijdens de openbare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap, morgen, vrijdag 15 november, zal drs. F. A. F. Scheurleer, adjunct directeur van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, een lezing hou den over de doelstellingen en de or ganisatie van de C.K.H. en over het program van aktiviteiten dat deze Kamer heeft ontwikkeld ter bevor dering van de export van de Neder landse Schoenindustrie. Op de agenda komt verder voor, de vaststelling van de begroting van in komsten en uitgaven voor het jaar 1964, de wijziging van de algemene heffings-verordening en de vaststel ling van de heffingsverordening '64. Verder zal er een voorstel worden ge daan om in principe te besluiten tot medewerking aan de voorbereiding van een nieuwe huisvesting van het bureau mr. dr. van Spaendonck. Tot slot zal aan de aanwezigen het rap port van de commissie Rangorde-be paling Handarbeidersfuncties worden voorgelegd. Het artikel betreffende de huisvesting van de R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs alhier in de "Echo" van 11 november vereist m.i. wel enige toelichting. Aan de aantekeningen, welke ik gemaakt heb in verband met de viering van het 25-jarig jubileum van de school op 1 november 1961, ontleen ik de vol gende gegevens In 1929 is er een oriënterende bespre king geweest van het Kerkbestuur van St. Jan in samenwerking met het Gemeente bestuur van Waalwijk enerzijds, met de be sturen van omliggende gemeenten ander zijds, om te komen tot de oprichting van een R.K. School voor B.L.O. in deze ge meente. De langdurige wankele gezond heidstoestand van Deken Van Riel zal wel voornamelijk de oorzaak zijn geweest, dat Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen 1 I Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen VOOR DE EERSTE MAAL HORLOGE VOOR DE BEST GESLAAGDE LEERLINGE. Voor de eerste maal zal dit jaar de Stichting Vakopleiding Schoen industrie ook aan de best geslaagde LEERLINGE een horloge met in scriptie worden uitgereikt. Nadat bij de heren deze eer te beurt was ge vallen aan de uit Haarsteeg afkom stige Henk van den Broek, die dins dag 5 november uit handen van de voorzitter van de Stichting FAS ëen horloge mocht ontvangen, zal vrij dagmiddag mej. M. A. Robeerst, die haar opleiding mocht genieten bij Mannaerts' Schoenfabrieken N.V. Tilburg, eveneens uit handen van de heer A. Geurts, vice-voorzitter voor de Stichting, een horloge met inscrip tie ontvangen. Onder de rubriek "Op de voet gevolgd" hebben wij vorige week een uit gebreid verslag laten volgen van de overhandiging van het horloge met inscriptie, dat de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie beschikbaar stelde voor de best geslaagde leerling. Deze best geslaagde leerling, de 20-jarige Henk van den Broek uit Haarsteeg, ziet u hier samen met zijn moeder op de foto verenigd, terwijl zij het horloge bekijken dat Henk door de heer Geurts, waarnemend voorzitter van de Stichting VAS kreeg aangeboden. deze bespreking voorlopig zonder gevolg bleef. Diens opvolger als Pastoor van St. Jan, de Hoogeerw. Heer Heezemans, zag de no tulen van deze bespreking te midden van zijn vele archiefstukken en de idee kwam bij hem op zouden we het nog niet eens kunnen proberen? Zijn belangstelling ging echter in de eerste plaats uit naar de stich ting van een huishoudschool in Waalwijk. Op 3 jan. 1936 ging Pastoor Heezemans met zijn secretaris bij Minister Slotemaker de Bruïne op audiëntie, om de noodzake lijkheid van een huishoudschool voor het industriële centrum van de Langstraat te bepleiten. Hij besprak een en ander met Rector Goorts, Hoofdinspecteur van het R.K. Bijzonder Lager Onderwijs in dit Bis dom, die hij toevallig in de trein naar La- ge-Zwaluwe ontmoette. Rector Goorts deel de mede, dat de stichting van een b.l.o.- school te Waalwijk waarschijnlijk minder moeilijkheden zou opleveren dan de oprich ting van een huishoudschool en dat hij even tueel gaarne zou meewerken aan de op richting van een school voor geestelijk mis deelde kinderen te Waalwijk. Rector Goorts had goed gezien nog in hetzelfde jaar (1936) had Waalwijk een school voor b.l.o., de geplande huishoud school kon eerst twee jaar later worden op gericht en dan nog met zeer besnoeid pro gramma. In de afscheidstoespraak op Paas maandag 1945 tot Pastoor Heezemans kon ik dan ook naar waarheid getuigen wij gingen naar Den Haag om een huishoud- VIEKVRU WARENHUIS EN DOOS BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 'sHERTOGENBOSCH school te krijgen en wij kwamen terug met een blo-school. Pastoor Heezemans stelde zich in ver binding met Burgemeester Moonen, die van zijn kant de morele en ambtelijke steun vroeg en kreeg van de Rijksinspecteur voor het Buitengewoon Lager Onderwijs. Een voorbereidende oprichtingsvergade ring had plaats op 1 mei 1936 in het raad huis van Waalwijk. Behalve de Gemeente en Kerkbesturen van Waalwijk en omge ving waren ook de Rijks- en Bisschoppelijke Inspecteurs van het B.L.O.-onderwijs aan wezig. De vergadering stond onder leiding van pastoor Heezemans. Dr. V. Voorthuij- sen besprak in den brede de betekenis van het onderwijs aan geestelijk misdeelde kin deren en de voorwaarden van oprichting van voor deze kinderen bestemde scholen. Het doel van het onderwijs aan zo'n school is niet zozeer ingesteld op scherping van het intellect, als wel op het aankweken van arbeidsvreugde, arbeidsgewilligheid en plichtsbesef, zodat zij kunnen worden op gevoed tot het verrichten van produktieve arbeid. De autoriteiten ter vergadering aan wezig verklaarden allen hun steun aan de totstandkoming te zullen geven, van welke toezegging vóór 15 juni 1936 de gevraagde schriftelijke bevestiging werd verkregen. Op grond hiervan kon op 6 juli d.a.v. op de pastorie van St. Jan een conferentie plaats hebben van de Rijksinsp. B.L.O., de Burgemeester van Waalwijk, Voorzitter en Secretaris van het Kerkbestuur, waarbij voornamelijk de ingewikkelde financiële regeling ter sprak kwam. De financiële ge lijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs geldt wel voor het gewoon, maar niet voor het buitengewoon lager onderwijs. In het depressiejaar 1936 konden, zoals de Insp. opmerkte, geen gelden beschikbaar worden gesteld voor het bouwen van een nieuwe school. Toen de voorzitter van het Kerkbestuur op 1 mei 1936 verklaarde, dat het betrek kelijk grote en gunstig gelegen herenhuis Grotestraat 242 binnen enkele maanden zou worden ontruimd en ter beschikking kon worden gesteld, was het voornaamste be zwaar ondervangen. De Inspecteur zei let terlijk, "dat dit herenhuis met enige ver bouwing heel goed als school kon worden ingericht." Het Kerkbestuur van St. Jan, we mogen het zonder chauvinisme getuigen, is nooit bekrompen geweest in zijn financiële steun aan de verschillende takken van onderwijs en spendeerde de toen waarlijk niet geringe som van ruim f 10.000 aan de verbouwing, terwijl nog ruim f 5800 aan installatie werd besteed. Deze bedragen werden tegen 4 rente aan het Schoolbestuur geleend en zou den in resp. 20 en 25 jaar worden afgelost. Het gebouw bleef het eigendom van het Kerkbestuur, de jaarlijkse huur bedroeg f 600! De volgende etappe was de benoeming van het hoofd van de school. Op 21 augus tus 1936 gingen Pastoor Heezemans en de Secretaris van het Kerkbestuur naar Hel mond, om het hoofd van de B.L.O.-school aldaar te verzoeken, het hoofdschap van de op te richten school te Waalwijk wel te wil len aanvaarden. Het ja-woord werd gege ven, de heer Van Roy kon met de voorbe reiding van de opening van de school be ginnen. Deze had plaats op 1 nov. 1936, het gebouw zag er toen heel aardig uit, werd geleidelijk behoorlijk ingericht en met vol doening kon de heer van Roy in zijn jaar verslag over 1937 getuigen de school vol doet momenteel aan alle eisen van een goede ingerichte B.L.O-school". Op dit woord momenteel zou ik thans wel de nadruk willen leggen 1. Er wa ren toen 53 leerlingen en nu circa honderd. 2. Het is oorspronkelijk de opzet geweest, het gebouw hoogtens 20 jaar dienst te la ten doen, waarom zouden de verbouwings- kosten in 20 jaarlijkse termijnen worden terugbetaald. Het gebouw is intussen al een kwart eeuw in gebruik en heeft veel meer ge leden dan in 1936 kon worden voorzien, niet enkel door het grotere aantal leerlin gen, maar ook door oorlogsgebeurtenissen, Duitse bezetting en de V 1-catastrofe in be gin febr. 1945. Geen wonder dat de Rijks inspecteur voor B.L.O., de heer Ir. H. W. Broeren, in de vergadering van de Bestu ren van Langstraatse gemeenten en voorzitter en secretaris van de Par. St. Jan op 23 dec. 1953 zijn voordracht begon met de opmerking, dat de bouw van een nieuwe school dringend noodzakelijk is." Een b.l.o.- school, zo ging hij verder, is beslist onren dabel, als ze niet tot een 7-klassige school kan uitgroeien. Met deze vergadering be gint eigenlijk een nieuwe periode in de ge schiedenis van de B.L.O.-school hier ter stede. Burgemeester Teijssen, die de leiding van deze bijeenkomst had, verklaarde, dat het b.l.o. geen parochie-aangelegenheid is en dat het Kerkbestuur van St. Jan er terecht niets voor voelt, om de bestaande organi satie van de exploitatie van de school te handhaven, daar deze voor het Kerkbestuur op enorme financiële offers is komen te staan. Dit financiële probleem werd opgelost, doordat de raden der gemeenten Waalwijk, Loonopzand, Drunen, Vlijmen, Sprang-Ca- pelle, Waspik en Raamsdonk besloten een gemeenschappelijke regeling ten behoeve van het buitengewoon lager onderwijs in Waalwijk en omgeving vast te stellen. Op 31 december 1954 is de Stichting BLO-School te Waalwijk opgericht, waar aan vanaf die datum het beheer is opgedra gen. Het stemt ondergetekende eveneens tot bijzondere voldoening, dat het uitgewoonde pand Grotestraat 242 als "tijdelijk" school gebouw vervangen is door een gebouw, waarvan reeds het monumentale uiterlijke aspect zo geheel in overeenstemming is met de voorname maatschappelijke betekenis van het onderwijs, dat daar gegeven wordt. Drs. G. J. DE VRIES, Secretaris van het Kerkbestuur van "St. Jan" te Waalwijk. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ter coördinering en stimulering van het school- en beroepskeuzewerk in Noord-Brabant een contactorgaan ingesteld. WAALWIJK Voorzitter en Vice-voorzitter zijn de gedeputeerden ir. H. J. M. Steen bergen en P. H. Coppes. Leden zijn drs. J. W. C. Aarts, inspecteur van het lager onderwijs te Tilburg; drs. L. J. Hermans, burgemeester van Woensdrecht en P. Despinois, ge meentesecretaris van Helmond (Vereniging van Ned. Gemeenten); dr. J. A. A. van der Horst te Til burg (Wit-Gele Kruis); L. C. A. M. Janssens (Kath. Beroepskeuzebure au, Tilburg); M. A. Krens te Til burg (Interdiocesane Stichting Kath. Beroepskeuze voorlichting); A. Mater te Eindhoven (Prot. Chr. Vereniging voor school- en Beroeps keuze); mr. J. N. Netz te 's Herto genbosch en drs. J. J. C. M. Wou ters te Eindhoven (Rijksarbeids bureau); drs. J. M. Wasser te Til burg (Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie). De commissaris der Koningin heeft het contacorgaan geïnstal leerd. In zijn installatierede herin nerde dr. Kortman aan het Rapport dat een werkgroep van de Com missie Sociaal plan over het schooi en beroepskeuzewerk in Noord-Bra bant heeft uitgebracht en dat als „Opbouwcahier 3" van het provin ciaal Opbouworgaan is verschenen. De werkgroep constateerde, dat de situatie in Noord-Brabant welis waar niet ongunstiger is dan in de andere provincies, maar dat er op dit terrein in onze provincie nog grote lacunes bestaan, o.m. als ge volg van onvoldoende bekendheid met het werk en onvoldoende om vang van het werk. De werkgroep adviseerde coördinatie van de werkzaamheden der onderscheiden instanties en daardoor systematise ring en uitbreiding daarvan, zodat het in de gehele provincie ten uit voer kan worden gelegd. Uitbrei ding van de personeelsbezetting met opgeleide beroepskeuze-advi seurs, waaraan een tekort bestaat, is een der desiderata. Gedeputeerde Staten willen in deze gaarne stimulerend optreden. Daarom hebben zij het contacor gaan in het leven geroepen met als taak een practische samenwerking van alle op het terrein van schooi en beroepskeuze werkzaam zijnde instanties te realiseren. AFSCHEID KAPELAAN FISCHER. De verkenners, welpen, rowans, zwalu wen en KMG, hebben afscheid genomen van hun aalmoezenier, kapelaan Fischer. In zijn afscheidswoord dankte de heer Rabou de kapelaan voor de ware vriend schapshand en het vele goede dat hij voor de verenigingen heeft gedaan. SEMPRE ANIMATA. De gemengde zangvereniging "Sempre Animata" heeft in Valkenhof te Vught een uitwisselingsconcert verzorgd met 't Vughts gemengd koor. Onder leiding van de direc teur de heer Suiskens uit Den Bosch werden verschillende nummers ten gehore gebracht. In januari of februari hoopt Vught in Nieuwkuijk een concert te geven. GESLAAGD Op het in Tilburg gehouden examen slaagde de heer A. van Dommelen alhier voor het diploma Vakbekwaamheid voor 't Kruideniersbedrijf. Op het in Eindhoven gehouden examen slaagde de heer H. van Mierlo voor Bloe menteelt.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13