wAAlwnkse en lancstRAAtse couRant In 20 jaar kan er veel veranderenzelfs meer dan prof. Thijsse denkt Jeugdpuistjes Nieuwe P.T.T.-tarieven oppositie stemde A.s. 1 januari 1964 Statenlid J. Teijssen waarschuwde voor gevaar, dat West-Brabant arbeidsmarkt wordt voor de Randstad Alleen streeksamenwerking resulteert in optimale vestigingsmogelijklieden" 1200 mensen per km2 Gaat geboortecijfer dalen TILBURGENAAR DOOR ZIJN VROUW VERGIFTIGD In 20 jaar tijds WEDUWEN VAN LENGEDE KRIJGEN IN KATWIJK GRATIS VAKANTIE Verkeerde invloed MIJNWERKERS GAAN VOORUIT K.L.M.-PERSONEEL ZEGT VERTROUWEN IN DIRECTIE OP Even tijd voor een kop gezelligheid Samenwerking VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 91 Oe tcho v,\n het Zuióen uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tie.or: ituofdredaeieur JA» ("IEL Eb Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per worn ingericht 1878 At"innemen' L! cent per week per kwartaal 2.85 3 10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.rn. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel 04160 - 2621 - Kaatsheuvel ur van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Schadelijke toekomstdromen Ons aller professor ir. Jac. P. Thijsse heeft onlangs een voordracht gehouden over het ruimtelijk beeld van Nederland in het jaar 2000. Deze inleiding heeft in brede kringen een diepe indruk achter gelaten. Sommigen hebben wakker gelegen in de nacht over de ploblerrien, die ons wachten over 37 jaar 'en velen onder die nachtwachten zullen er van overtuigd zijn geweest dat het nog maar een uiterst korte periode is, die ons van die nu al beruchte eeuwisseling scheidt. Aan de berekeningen van prof. Thijsse valt niet te knabbelen. Ze zijn juist. Wij kunnen in het jaar 2000 meer dan 20 miljoen inwoners heb ben. In west-Nederland zouden er dan 1200 inwoners per km2 wonen. We zitten daar dan nog erger op el kaar gepakt, dan nu de mensen in het Ruhrgebied. Met stijgende wel vaart zouden er dan 200 auto's per km2 kunnen rijden. Dat zijn er even veel als nu in de drukste steden van de V.S.! Heel Nederland zou dan een wirwar kunnen zijn van boven en on der elkaar lopende wegen met een doolhof van rotonden en viaducten. De arbeidsproduktiviteit van onze mensen zou 3V2 maal zo groot zijn dan thans en zijn zouden er ook naar verdienen. Een salaris van f 15.000 per jaar voor een vakarbeider zal dan maar "gewoontjes" genoemd wor den en niemand zal bereid zijn om langer dan 35 uur per week te wer ken. Dan is er niemand meer die karweitjes opknapt. Huishoudelijke hulp wordt een antiek verschijnsel en kleding zal nooit meer hersteld wor den maar altijd worden weggegooid. Iedereen zal bezig zijn met stude ren volgens de helderziende professo ren en niemand zal meer een overall willen dragen. Er zal alleen grote sta biliteit te vinden zijn in onze belas tingheffing, zo heeft de directeur van 't Centraal Planbureau, prof. Wolff, als aanvulling gezegd. De onderont wikkelde gebieden moeten dan nog evenzeer met goede gaven in leven worden gehouden. Is er reden om angstcomplexen te krijgen over onze toekomst? Laten wij nuchter blijven. De professor heeft een beeld gegeven van het mogelijke. Er zijn nog veel onzekere kanten. De welvaart zal het geboortecijfer ener zijds begunstigen, maar vele wegen kunnen ertoe lijden dat dit omlaag gaat. Misschien door woningnood, mogelijk ook omdat men kinderen te lastig gaat vinden. Er wordt door de hooggeleerde rekening gehouden met voortdurende De 50-jarige echtgenote van de 55-jarige Tilburgse spoorwegarbei der, S. Haneveer, die 11 oktober onder verdachte omstandigheden overleed, heeft na langdurige ver horen van de Tilburgse recherche bekend haar man vergift te hebben toegediend. De vrouw die tien da gen geleden tesamen met haar 20- jarige dochter M. en haar 17-jarige zoon H. werd aangehouden, blijft ingesloten. De beide kinderen zijn vrijgelaten. Het drama heeft zich op de elfde oktober 's-avonds laat afgespeeld in de woning van H. De man werd na het drinken van een kopje kof fie onwel en overleed nog voor me dische hulp aanwezig was. In het kopje werden sporen van het zeer giftig insectenbestrij dingsmiddel paathion aangetroffen. Ditzelfde vergif werd ook bij de sectie in het lichaam van de man aangetroffen. Gebleken is dat het tussen man en vrouw al lang niet boterde. Zij heeft tegenover haar kennisen wel eens uitgelaten dat haar man zou gepoogd hebben haar te vermoor den. De vrouw op haar beurt, had naar aangenomen wordt, sedert augustus 1962 al vier pogingen on dernomen haar man te doden. Vier maal is H. in het ziekenhuis opge nomen met ernstige buikklachten zonder dat ooit een aanwijsbare oorzaak daarvan werd gevonden. De verschijnselen die daarbij op traden waren analoog aan die op de bewuste elfde oktober. welvaart, maar in weinige jaren kan 't welvaartsbeeld van de westelijke we reld zich wijzigen in malaise. Zij kan ook aanzienlijk vertraagd worden of het zwaartepunt kan zich naar andere delen van de wereld verplaatsen. In dit verband willen wij wijzen op de komst van de kernenergie en de mogelijkheden, die hierdoor aan het transport worden geboden. De prijs van elk soort vervoer zou wel eens enorm kunnen dalen, zodat een groot scheepse verplaatsing van mensen mogelijk wordt tegen geringe kosten in een geweldig tempo. Dit zou de drogen in met Purolpoeder.fi.60tnfi.- emigratie-beweging nieuw leven in kunnen blazen, die de laatste jaren zo is afgezwakt. De mobiliteit van de mensen komt in de eerste plaats aan dichtbevolkte landen ten goede. De verschuiving in de emigratie in de laatste tien jaar is even verbazing wekkend als de geschetste bevol kingstoeneming van prof. Thijsse. De intereuropese bevolkingsverplaatsing zou wel eens sneller kunnen gaan ver lopen dan wij nu denken! Wie had in de slechte crisisjaren van 1930 - 1940 durven voorspellen dat wij in de zestiger jaren de plan ning van een ouderdomspensioen op basis van minimale kosten van levens onderhoud een gewone zaak zouden vinden? In het licht van het toerisme wordt Nederland nu elk jaar drukker be zocht. Binnen tien jaar kan dit beeld zich grondig in ons nadeel wijzigen wanneer ons land te vol wordt en wij bijvoorbeeld veel liever met een goed kope luchtverbinding veertien dagen naar Noord-Afrika gaan dan naar de W adden-eilanden De geleerden verwachten een ver meerdering van de lust tot studeren bij toenemende welvaart. Het is nog de vraag. Waarom zullen zich zove- len toenemende geestelijke inspan ning getroosten als het allemaal zo gemakkelijk gaat? Zal niemand meer een overall dragen? Waarschijnlijk dragen wij in het jaar 2000 allemaal gedurende de helft van de week een overall om al onze kwarweitjes zelf te kunnen opknappen! En hoe zit het met het toenemend getal gepensioneerden? Duizenden zullen bij gestegen welvaart vroeger pensioen wensen om zich duurzaam te gaan vestigen in gezondere stre ken van de wereld dan het van indu strie stinkende Nederland van het jaar 2000. Welke invloed heeft dit verschijnsel op de ontwikkeling van de bevolking? De badplaats Katwijk heeft de weduwen en kinderen van de in Lengede om het leven gekomen mijnwerkers uitgenodigd voor een kosteloze vakantie. De voorzitter en directeur van de plaatselijke V.V.V. zijn in Lengede geweest om de vakantie te regelen. De af spraak is gemaakt, dat de 29 we duwen met 52 kinderen begin ju ni acht dagen naar Katwijk komen. Busondernemingen hebben gratis vervoer toegezegd, de Katwijkse hotelhouders zullen de gasten gra tis herbergen. Het aanbod van Kat wijk is door 't hulpcomité in Len gede gunstig ontvangen, mede om dat de veertien geredden veel aan biedingen hebben gekregen, maar de weduwen en kinderen van de slachtoffers nog in het geheel niet. Nog altijd blijft de toekomst ver borgen achter een complex van on zekere factoren. Door hooggeleerden uitgesproken mogelijkheden veroor zaken onrust en speculatie in de hand. Wanneer wij onszelf verbeel den dat het minimumloon over dertig jaar f 10.000.- zal bedragen dan werkt dat het sociale onbehagen van heden in de hand. Men projecteert zijn eisen van nu tegen een scherm van de toekomst en trekt daaraan zijn eisen op. De beelden van prof. Thijsse kwa men voor ons land op een zeer on gelegen moment, omdat wij nu in een tijd leven waarin reeds velen het (nog) onmogelijke eisen. Waarom bouwen wij in 1963 de toren van Ba- bel over het jaar 2000? Het is even onzinnig als het projecteren van een maatschappijbeeld over 't jaar 2500. De economie van heden gaat steeds meer op long-run verwachtingen over, De 11 mannen, die verleden week 'uit een ijzermijn bij Peine in West- Duitsland zijn gered, na 14 dagen van de buitenwereld te zijn afge sloten, gaan op bevredigende wijze vooruit in het ziekenhuis, waar zij worden verpleegd. De mannen komen aan in ge wicht. Twee van hen kunen moei lijk slapen, maar ook zij tonen vooruitgang. Zij zullen tenminste nog 10 dagen in het ziekenhuis moeten blijven. die steeds stoutmoediger worden. Hoe hoger wij stijgen, hoe dieper wij kun nen vallen. Voorlopig is ons land na een halve eeuw met dubbel zoveel inwoners op dit moment welvarender en kent het minder ellende dan toen wij 6 miljoen Nederlanders telden. Laten wij nuchter en vooral niet over haast de rest van deze honderd jaar proberen te veroveren. Het rommelt weer bij de KLM. Wrijvingen in de vierhoofdige di rectie zullen waarschijnlijk leiden tot het uittreden van directeur E. Larive, die in januari van dit jaar als „de sterke man" in de top van het vliegbedrijf werd binnenge haald om de financiële crisis van 't bedrijf te bezweren. Een deel van het KLM-personeel heeft het vertrouwen in de directie opgezegd. Zij spreken van een „machtsstrijd in de top die de be leidvoering ernstig belemmert". Hoewel vertegenwoordigers van de rebellerende personeelsleden wei geren namen te noemen, staat wel vast dat zij in Larive de enige man in de topleiding zien, die in staat zou zijn de KLM uit de huidige sle pende crisistoestand te halen. Telegrammen van de directie en van het personeel hebben de minis ter van Verkeer de regering heeft grote financiële belangen in de KLM op de hoogte gebracht. - Een moeder en haar drie zoon tjes van elf, acht en zes jaar zijn zon dagavond om het leven gekomen bij een auto-ongeval, toen hun man en vader met zijn Volkswagen slipte op de Kruisweg tussen Hoofddorp en Cruquius (het gemaal). De man werd ernstig gewond. Zes inzittenden van een auto die uit de tegenovergestelde richting naderde werden ook gewond. De auto's wer den totaal vernield. EliüakLü i i Allemaal elke dag Droste Cacao g rotes tra at 95 vv aalwijk - De Düsseldorfse, de Venlose en de Nijmeegse recherche zoeken sa men met Interpol naar de 24-jarige Werner Deüs en zijn vriend, de 27- jarige Horst Schmitt, beiden uit Düs- seldorf. Het tweetal is er met 330 duizend mark (299.475 gulden) van door. Het laatste spoor van te man nen stopte te Nijmegen. Ze zijn nog steeds onvindbaar. Zij hebben op 't vliegveld van Düs- seldorf uit een vliegtuig van de Sa bena een pak met 300.000 Mark meegenomen. Minister van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft de Tweede Kamer in de memorie van ant woord op de P.T.T.-begroting een overzicht gegeven van de belang rijkste nieuwe tarieven, waarvan de invoering per 1 januari 1964 in overweging is. Het gewone brief port van 12 cent blijft gehandhaafd. In het binnenlandse verkeer kost het verzenden van gedrukte stuk ken (uitgezonderd nieuwsbladen) 5 ct. per 50 gram, pakjes (stukken boven 500 gram) minstens 60 ct., postpaketten minstens 100 ct. en postwissels t.m. f 25,- 35 ct. Er zullen nog verdergaande ver hogingen dan hier genoemde nodig zijn om tot een rendabele exploita tie te komen. Het stortingsrecht voor de post cheque en girodienst denkt de mi nister te verhogen tot 20 ct. Het for maat van de afrekening wil hij aanmerkelijk verkleinen. Naar verluidt heeft de commissie Goedhart in zijn rapport over de rechtspositie van de P.T.T. de mi nister geadviseerd aan de P.T.T. de rechtspositie van een N.V. te verlenen om meer bewegingsvrij heid te verkrijgen. De P.T.T. zelf en het ministerie van Verkeer en Waterstaat wilde hierop geen commentaar leveren. Eerst moet de P.T.T-raad advies uitbrengen. Minister van Aartsen verklaart in zijn memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting voor 1964, dat verlaging van de telefoontarieven niet verantwoord is vanwege het afnemend rendement van het tele foonbedrijf. Technische wijzigingen zijn echter in voorbereiding om het sector- en lokale tarief meer naar elkaar toe te brengen. Op de vragen van de Tweede Ka mer over automatisering van het telefoonverkeer naar het Rurhrge- bied deelde de minister mee, dat het tempo hiervan als volgt kan ge schieden: 1964/1965 Nijmegen, Sit- tar, Heerlen,, Roermond; 1965/1967 Goes, Hilversum; 1967/1968 Tilburg, Arnhem, Groningen; 1968/1969 Gul pen, Roosendaal, Ooostburg, Haar lem, Leiden. Te zijner tijd zal, zo zegt de mi nister, uitbreiding van het a.z.z.-ta- rief tot het automatische internati onale verkeer overwogen kunnen worden. De minister deelt tenslotte mede, dat er naar wordt gestreefd medio 1964 het semafoon-bedrijf open te stellen. De problemen die in en rond West Brabant spelen, hebben maandag tijdens de algemene beschouwingen op de Provinciale begroting voor 1964 de ruime aandacht gekregen van verschillende statenleden, die hierbij zij het dan ook in bedekte termen, de boter der kritiek smeer den op de reeds gesneden boter hammen. Kritiek viel er te beluis teren ten aanzien van de houding van sommige West-Brabantse ge meentebesturen, die schijnbaar maar weinig voelen voor inter ge meentelijke samenwerking. Het probleem in West Brabant is, dat er voor de bevolking te weinig werkgelegenheid te vinden is, ter wijl er een aanzienlijk verschil be staat in het loonniveau met de Randstad. De fractieleider van de K.V.P. de heer J. L. P. M. Teijssen keerde zich fel tegen de achtste industrali- satienota waarin suggesties wor-> den gedaan om West Brabant de arbeidsmarkt voor de Randstad te laten zijn en te laten blijven en in dit verband een verdere industriali satie van dit gebied niet te stimu leren. De heer Teijssen noemde de ze gedachtengang in de nota „dis criminerende inzichten, die grote teleurstelling en verontwaardiging hebben gewekt". De heer Teijssen drong er bij het college van Gede puteerde Staten op aan, de leiden de hand te zijn bij de verdere ex pansie van West Brabant. Ook de heer Willems van de P.v.d.A. pleit te in die richting. Hij meende dat er er in West Brabant nog teveel tegenstellingen leefden, die niet op eigen kracht overwonnen kunnen worden. De heer Teijssen stemde volledig in, met de protesten die dr. Kort- mann tijdens de vergadering van 30 september zo duidelijk naar voren had gebracht. Hij noemde het ge vaar niet denkbeeldig dat West Brabant een planologische sluit post wordt van het hele Westen, daarbij als arbeidsmarkt dienend voor de randstad. De heer Willems betoogde, dat de provincie, de streek en de gemeente zelf de hand aan de ploeg moeien slaan, wanneer de regering geen begrip wilde tonen, voor de noodzaak een woon-, leef- en werkklimaat te scheppen dat de industrie zelf aantrekt. De heer Teijssen richtte de aan dacht op de noodzaak van een hech te samenwerking die er volgens sommige sprekers in West Brabant nog niet genoeg zou zijn. „Alleen door samenwerking, zal het lukken in West Brabant optimale vesti gingsmogelijkheden te scheppen", zo betoogde hij. De heer Teijssen meende tevens dat de Staten er voor verantwoordelijk zijn dat de samenwerking verder uitgroeit. De heer Panken, die tijdens de zitting een geheel ander probleem aansneed, meende dat er een pro vinciaal welvaartsplan, een inves teringsplan en een wegenplan moest komen. De heer van Kemenade uit Uden pleitte voor de bouw van houten woningen, die toch 30 tot 40 jaar kunnen meegaan, om de vreselijke nood tegemoet te komen, die leidt tot demoralisering van een hele bevolkingsgroep en aanleiding gaf zo hij noemde, tot weekend-huwe lijken, terwijl er kleinere gemeentes zijn die hun curve niet kunnen la ten bouwen omdat ze te weinig in eens krijgen. Eigen bouwers krij gen geen kans omdat hun aanvra gen een paar jaar blijven liggen. Tot slot willen we nog even me moreren dat een paar dagbladen (nog wel in een aparte omlijsting) meenden te moeten attenderen op een vergissing van burgemeester Teijssen die even sprak van paro chiehuis in plaats van „provincie huis". Erg belangrijk vindt U niet? - In Antwerpen is een betoging van 10.000 Vlaamse federalisten ge houden, die de nationale vlag en 't volkslied openlijk verguisden. Temidden van opvallend veel po litieke activiteiten in de afgelopen weken is de behandeling van minis ter Bogaerts' begroting voor „Volks huisvesting en Bouwnijverheid" in de vaste commissie van de Tweede Kamer zonder twijfel een van de be langrijkste geweest. Het debat heeft verscheidene dingen geleerd of op nieuw ingescherpt en wel in de eerste plaats, dat de nationale zaak van de woningnood in drs. P. Bogaerts een minister heeft gekregen, die met enorm élan op zijn werk heeft ge stort. De bewindsman had dat al be wezen bij de indiening van z'n bouw- nota en de lof, die toen allerwe- ge opklonk is in de kamer bepaald niet bestorven. Integendeel! De op positie onthield zich daarbij aller minst van bijdragen in een erkenning en eerlijke waardering. Drs. Bogaerts bleek eveneens met zeer groot enthousiasme en een warm hart zijn zware taak te hebben aan gevat, maar daarbij toch zeker vol doende nuchter te zijn gebleven om feiten van vrome wensen te kunnen blijven onderscheiden en de harde re aliteit van roze toekomstdromen. In de luttele maanden die sedert de komst van deze minister op de Haag se van Algemadelaan zijn verstreken, heeft hij - zo zei hij woordelijk in zijn beschouwingen voor de Kamer commissie - een aantal aspecten van de woningnood en de complex problematiek daaromheen gezien, die hem telkens hadden doen schrikken'. Nochtans heeft dat 's ministers élan niet gebroken, getuige het en thousiasme waarmee hij de plannen verdedigde en verder ontvouwde, die de woningnood drastisch te lijf gaan. Daarbij is blijkbaar voldoende goede hoop overgebleven op het welslagen om gestaag met het voorgenomen beleid voort te gaan. Zonder twijfel heeft de minister met het aldus aanvaarden van zijn portefeuille en déze interpretatie van zijn taak een zware wissel op zijn toekomst getrokken en zeker op de medewerking van ieder, die krach tens zijn plaats en arbeid ten aanzien van de woningnood een aandeel in de leniging daarvan behoort te leve ren of zelfs slechts zou kunnen geven. De plannen van drs. Bogaerts zijn immers in hun eventueel welslagen sterk afhankelijk van de mate, waar in hem medewerking wordt geschon ken, waarbij wel in het bijzonder valt te denken aan het klemmende be roep op de bouwwereld om (hoger) prestaties te leveren. Daar wil de mi nister een fonds voor verbeterde be loning tegenover stellen, in de hoop dat het gehele bedrijfsleven dat zal willen billijken en mede mogelijk ma ken. Het was in dit verband een wat schrijnende gegeven, dat de bewinds man op tafel legde in de mededeling, dat mét behulp van de Nederlandse bouwvakarbeiders, die in Duitsland zijn gaan werken er in ons land 12- duizend méér woningen in het afge lopen jaar zouden zijn gebouwd. Het ontbreekt de overheid stellig niet aan begrip voor het motief, dat deze ar beiders naar elders deed gaan; de voorgenomen loonsverbetering torien dat wel aan. Naast dit midddel om meer wer kers op de bouwplaatsen in eigen land te krijgen (dit doel is primair, zei drs. Bogaerts bij herhaling) heeft de minister - zoals bekend - vrij stelling van militaire dienst bedon gen en verkregen voor de jongeren in het bouwgilde. Het gehele, ver grote bouwleger wil hij vervolgens in sociale status omhoog voeren, waar voor de Kamer-commissie hem ten zeerste heeft geprezen. Dat er bij sommige aspecten van dit ogenblik toch ook lichtpunten zijn, bewees de minister met zijn medede ling, dat wellicht het in dit jaar tot stand gekomen aantal woningen toch nog gunstig zal kunnen afsteken bij dat van 1962 en bij de aanvankelijk minimale verwachtingen. Hopelijk is dat een begin van de victorie die zich in een steeds stijgende lijn tot in het jaar 1970 - het tijdstip dat de be windsman zich als dat van de over winning op de woningnood voor ogen heeft gesteld - zal manifeste ren

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1