wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt De bouworde begon als roekeloos avontuur en groeide uit tot internationale organisatie Luxor FILMJOURNAAL Musis Sacrum Een horloge? Een Prisma Het Sportpaleis Gilden van de kring Maasland vergaderden SIHSSM X F* In januari vraagt József S. Rosta de aandacht van Waalwijk «55 dagen in Peking» Spit, Spierpijn UiOSI Bewogen verleden Vrijwilligers Ook in Nederland Optimistische verwachtingen van Maaren n.v. Él Doeltreffende hulpverlening 10 jaar bouworde s?' Voor al uw sportartikelen sportprijzen sjaals Korte berichten VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 91 e tcho vAr> het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieier. HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" József Rosta, bezield propagandaleider van de Bouworde Nederland, stroopt op het ogenblik de Langstraat af, om de harten te winnen van de bewoners van deze streek voor de Internationale Bouworde. Op 5 mei voerde József Rosta zijn aktie in Drunen die resulteerde in een opbrengst van 2.800, in Elshout werd nog eens 800 bijeenge bracht. Vorige week zondag beklom József Rosta de preekstoel in Vlijmen en Haarsteeg. In deze gemeente viel het resultaat wel bijzon der tegen. Maar met hernieuwde moed probeert deze propagandaleider het aanstaande zondag in de Vliedberg en Nieuwkuijk. Het is bepaald geen gemakkelijke taak die József Rosta op zich heeft genomen, maar zijn successen geven hem moed om nagenoeg iedere zondag als leek ergens in Nederland de preekstoel te beklimmen oim in ruim tien mi nuten de mensen warm te krijgen voor het grote ideaal dat bouworde zich voor ogen heeft gesteld. Zondag 26 januari zal József Ros ta in Waalwijk - in de parochiekerk van Besoijen de preekstoel be klimmen. In de overige drie parochies wordt door anderen de preek ver zorgd. Op zaterdag 1 februari zal dan een grootscheepse huis aan huis-kol- lekte worden gehouden. De man, die overal in Nederland, dan hier en dan weer daar opduikt, kan terug zien op 'n bewogen leven. József Rosta werd in Hongarije - Bu dapest - geboren. Omdat zijn vader een klein smederijtje bezat, werd hij door de communisten betiteld als ka pitalist, waarom József van het gym nasium werd getrapt, hetgeen een streep haalde door zijn plannen om journalist te worden. József Rosta kwam in een fabriek terecht, waar hij zich al spoedig be zig ging houden met anti-communis tische propaganda. In 1956 werd hij samen met een vriend gearresteerd en verdween hij voorlopig in de be- beruchte staatsgevangenis Fö-utca. Na een half jaar lang de ergste ontberingen te hebben doorstaan, werd hij op 25 oktober door veilig heidsstrijders bevrijd, waarna hij be gin november deelnam aan de strijd in Hongarije, voornamelijk in Buda pest zelf. Door de fatale afloop zag hij zich genoodzaakt te vluchten, waarna hij via Oostenrijk in Neder land terecht kwam. József Rosta, die gehuwd is, woont in Mierlo-Hout. De bouworde kent drie soor ten vrijwilligers. Allereerst de bouwgezellen voor een vakantieperio de van enkele weken, deze groep wordt gevormd door jonge kerels, zo als metselaars, timmerlieden, elec- triciëns, studenten etc., die hun va- kantietijd willen besteden aan de Bouworde, verder kent men de bouw gezellen voor langere tijd. Deze groep wordt gevormd door jongens en meisjes die zich voor minstens een heel jaar als vrijwilliger ter beschik king stellen en tenslotte de permanen te bouwgezellen, die hun leven onbe perkt voor dit doel willen instellen. Momenteel kent de bouworde 23 per manente bouwgezellen, zij vormen ook de kern van deze internationale meisjes om voor kortere, of langere tijd in de bouworde werkzaam te zijn. De eisen die gesteld worden zijn 18 jaar of ouder zijn. Militaire dienst hebben vervuld en de beschikking hebben over een behoorlijke dosis ge zond karakter. Ook in Nederland zijn door de Bouworde tal van activiteiten aan de dag gelegd. In Hoogcruts werd een vakantiecentrum gebouwd, Maas tricht werd geholpen met de bouw van een Jeugdhuis, in Oude Pekela werd bijgesprongen bij de krotopruiming, terwijl in Rothem (Limburg) het Eu ropa-seminarie dank zij de bouworde bijna aan voltooiing toe is. Ook de provincie Noord-Brabant werd geholpen. In Goirle (bij Til burg) werd een tehuis gebouwd voor ongehuwde moeders, in Aarle-Rixtel werden in samenwerking met 't Ter- lingenfonds huizen gebouwd, terwijl in Orthen (Den Bosch) woningen werden gerealiseerd voor verloofde paren die acht jaar of langer verke ring hadden. Om te komen tot uitzending van deze jongens en meisjes, dient de Bouworde over de nodige gelden te beschikken, waarvan de reis- en ver blijfkosten en werkkleding van deze jongens en meisjes kunnen worden betaald. Van de inkomsten die de Bouworde in Nederland heeft wordt bovendien een gedeelte afgedragen aan de Internationale bouworde. Ge middeld worden er per jaar een 1200 bouwgezellen uit Nederland uitge zonden die gemiddeld f 100 per bouwgezel kosten. Om aan deze gel den te komen voert de bouworde re gelmatig akties waarbij een beroep wordt gedaan op de bevolking van de verschillende gemeenten. Voor Waalwijk is, om een en an der in goede banen te leiden, reeds een comité in het leven geroepen, dat zich voor een gedeelte met de orga nisatie gaat bezighouden. Bovendien zal huis aan huis een krant van de Bouworde worden verspreid. József S. Rosta heeft van de Bra bantse gemeenten goede verwachtin gen. De koliekten die in het verleden zijn gehouden, vielen over het alge meen bijzonder mee. Ook ten aan zien van Waalwijk, ziet hij de kol- lektegang optimistisch tegemoet. een bende die gijzelaars aan elkaar vastketent, zodat zij nooit de kans krijgen weg te lopen. Onze cowboy heid Audie Murphy is echter present om deze schurkachtige mannen uit het Wilde Westen een lesje te geven. Zondagmiddag dus om 2 uur voor personen van tenminste 14 jaar. TIPS VOOR 'N ST. NICOLAAS GESCHENK Prismakijker, Barometer, Thermometer, Microscope, Hygrometer, Briletui, Zak- Loupe, 'n Mooie Bril. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nw. Ginnekenstr. 23 Nadat de film "55 dagen in Peking" onlangs in ons land in pre mière is gegaan, kunnen wij nu reeds in Waalwijk deze spectaculaire film over de opstand van de "boxers" bewonderen. Iedereen kent na tuurlijk de film van radio, televisie en krant, doch om echt mee te maken wat deze opstand heeft betekend, zal men de film moeten gaan zien. INSPECTEUR GORILLA SLAAT ER OP LOS. De twee direkteuren van een grote Frans - Amerikaanse onderneming hebben besloten de onderneming op zo'n wijze te benadelen, dat zij er aan failliet zal gaan, en waardoor zij al het geld in handen krijgen. Om hun plan te volbrengen laten zij een "spe cialist" uit Zuid-Afrika komen, om het zaakje op te knappen. Deze man brengt zijn zoontje mee en doet zich als een eerzaam toerist voor. De politie is inmiddels achter de plannen van de direktie-leden geko men en zijn tot arrestatie van de "spe cialist" overgegaan. De inspecteur "de gorilla" moet dan diens taak overnemen. Er breekt voor hem dan een hachelijke tijd aan, waarin hij meermalen maar juist op het nipper tje aan de dood ontsnapt. Als zijn zoontje echter bij de zaak betrokken raakt, maakt hij snel een eind aan de zaak door de beide boe ven na een goed pak ransel een be kentenis af te laten leggen. Vrijdag t.m. zondag; toegang 14 j. DE DODE OGEN VAN LONDEN. Maandag en woensdag kunnen de liefhebbers van griezelfilms weer eens goed aan hun trekken komen, wan neer de film "De dode ogen van Lon den" te zien is. Deze film handelt over een bende blinde misdadigers, die in wezen nog STATIONSTRAAT 51" - WAALWSK. Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. tot gruwelijker misdaden in staat zijn dan "gewone". Er zijn de laatste tijd veel ongelukken gebeurt, die ont staan zijn i.v.m. dichte mist. De po- litie-arts neemt de doodsoorzaak van de slachtoffers voetstoots als gevolg van het ongeluk aan; een jonge in specteur echter vindt de zaak wel wat verdacht en wanneer de affaire iets nader onderzocht wordt, blijkt dat een bende blinde misdadigers aan het werk is. De inspecteur weet de bende op te rollen en daarmee de stad die door de gehele bende werd geterroriseerd weer in haar normale doen te brengen. In de hoofdrol Joa chim Fuchtsberger. Toegang 14 jaar. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met ikr Jozsef Rosta is graag bereid voor scholen, verenigingen etc. lezingen te komen houden, waarbij hij een uiteenzetting zal geven over het ontstaan en het doel van de bouworde. Wanneer hiervoor interesse be staat, kan men dit telefonisch meedelen aan het bedrijf sapos- tolaat, bij aalmoezenier Jans sen, Markt, Waalwijk, telefoon 3716. De Bouworde is op initiatief van pater Werenfried van Straten (de be kende spekpater) in 1953 ontstaan om de nood van de vluchtelingen vooral in het na-oorlogse Duitsland te bestrijden. Hier ligt het begin van een roekeloos avontuur, dat snel daarop zou uitgroeien tot een internationale organisatie, die zich tot doel stelde, daadwerkelijke en doeltreffende hulpverlening aan noodlijdenden on geacht hun overtuiging of huidskleur, door hen te helpen bouwen. In deze hulpverlening dient men tevens de getuigenis te zien, van christelijke so lidariteit met de mens in nood, een bijdrage tot verbetering van de inter nationale betrekkingen en een mid del tot groei in verantwoordelijkheid en volwassenheid van de helpers. Al vrij spoedig na het prille be gin van de Internationale bouworde, richtte zij zich ook op landen als Ita lië en Frankrijk, waar bouwgezellen, de helpende hand gingen reiken aan daklozen die zelf hun huis gingen bouwen. Ook in de ontwikkelings landen buiten Europa - met name in Centraal Afrika ontwikkelt de bouworde grote activiteit. Deze hulp verlening geschiedt vaak in samen werking met andere internationale organisaties zoals de UNESCO. organisatie en worden als leider van een bepaald project mee uitgezonden. Behalve dat deze bouwgezellen hulp bieden om de woningnood overal ter wereld te lenigen, krijgen zij ook de gelegenheid zichzelf geestelijk te ver rijken, door hun kontakt met buiten landse bouwgezellen, hun verblijf in het buitenland en de confrontatie met problemen en moeilijkheden die in andere streken leven. 1953 - 1963. Tien jaar bestaat de bouworde nu. Er werd gebouwd in Europa Rotterdam, Antwerpen, Pa rijs, Berlijn etc., in Afrika, Azië en Amerika. In totaal werden 4500 wo ningen gerealiseerd en ongeveer 420 scholen, jeugdhuizen en werken.Voor dit resultaat werden ongeveer 40.000 bouwgezellen ingezet. Ook Neder land heeft een groot aandeel in de bouworde. Van juli tot en met au gustus waren 90 kampen in Europa, Afrika en Zuid-Amerika, waar Ne derlanders werden ingezet; 1146 bouwgezellen - 914 jongens, 168 meisjes 'en 64 aalmoezeniers - na men hieraan deel, terwijl 29 jongens en 10 meisjes voor langere tijd va riërende van een jaar tot het gehele leven in de Bouworde werkten en werken. Een totaal aantal Nederlan ders dus van 1185 op een internatio naal totaal van een 5000 man. En ieder jaar opnieuw doet de In ternationale bouworde een nieuw be roep op Nederlandse jongens en Het onderwerp is het verzet van een paar honderd blanken, tegen een overmacht van Chinezen die door hun haat jegens de blanken, tot het uiter ste zijn opgehitst, en die een enorme wraakzucht aan de dag leggen. Aan het hoofd van deze barbarenhorde, staat de keizerin-weduwe Tzü Hsi, een sluwe en meedogenloze vrouw, die alle nieuwe uitvindingen uit haar rijk wilde houden. Dit lukte haar ech ter niet en van toen af kreeg ze je gens de blanken een enorme haat, die zij over gaf aan haar legers. De ze legers waren slecht toegerust en georganiseerd, want buiten enkele afdelingen, die in het Westen waren getraind, waren het allemaal ruwe ke rels, die onder de strenge discipline van de Europese officieren werden gedrild, om hen een beetje onder de knie te houden.Nu trokken deze troe pen moordend en rovend op Peking aan, waar zij alle blanken wilden uit roeien. Vluchten was er voor deze mensen niet bij en daarom werden in allerijl barricades opgeworpen, de groepjes blanken er achter verschanst, en werden de "boxers zoals de ben de werd genoemd, rustig afgewacht. Met ongeveer drieduizend blanken was men bijeen, en van deze 3000 mensen bestond het merendeel uit vrouwen en kinderen. Alles bijeen moesten ruim 500 mannen weerstand bieden aan een enorme overmacht van moordzuchtige Chinezen. Elke aan val wisten zij af te slaan, tot er hulp van andere westerse troepen kwam. Dit is in het kort het verhaal waar- V k. ■p I» III, fflBSElS (jsU HEUVELSTRAAT 125 TLBURG 100% Service 100% Kwaliteit over deze film handelt. Ofschoon het er in de film alle maal echt Chinees uitziet en ook de achtergronden Chinees aandoen is de film niet in China maar in Spanje opgenomen. Het land van een Mar kies die daar woont, kwam zoveel overeen met het landschap rondom Peking, dat er geen geschikter plaats voor de verfilming te vinden was. Om echter enig idee te krijgen van de enorme voorbereidingen die aan een dergelijke film vooraf gaan, zullen wij enkele cijfers geven. Voor de ri vier de Jade, had men een voorraad water nodig van 2 miljoen liter. Dit moest in een put bewaard worden, die daarom ook werd gegraven, en om de watervoorraad op peil te houden, werden 2 bronnen aangeboord die sa men een vermogen vertegenwoordig den. Voor de raamwerken van de mu ren, stadswallen, gebouwen enz. had men liefst 400.000 m. stalen buizen nodig. De hoofdrollen in de film worden vertolkt door drie wel zeer prominen te filmsterren, nl. niemand minder dan Charlton Heston, Ava Gardner en David Niven. Zij maakten door hun grote erva ring op filmgebied de film tot een enorm succes, dat overal ter wereld honderdduizenden belangstellenden heeft getrokken. Vrijdag t.m. dinsdag is "55 dagen in Peking" te zien. Voor de gewij zigde aanvangstijden, verwijzen wij U naar de advertentie, elders in dit blad. ZEG HET MET KOGELS. Zondagmiddag kunnen we naar een als vanouds spannende western gaan kijken, althans de spanning is als vanouds, maar de sensatie is echt weer eens iets wat niet normaal is. Het verhaal handelt namelijk over gilde St. Crispijn te Loonopzand i.v.m. haar 150-jarig bestaan. De heer Jansen uit Esch bracht namens alle aanwezigen dank aan de heer van de Mortel voor het werk, dat hij voor het gil- dewezen heeft gedaan, waarvoor hij de Zil veren Anjer vorig jaar heeft mogen ont vangen. Tot slot mocht de heer Gerrits de gilden aansporen toch goed samen te werken met de dicht bij elkaar wonende gilden. Zij kunnen veel steun aan elkaar hebben bij het organiseren, enz. Hij duidde hier op de kleine kringen in kwartier Maasland. Gesteund door deze vergadering kan Maasland gerust haar nieuwe sceizoen in gaan, want het was een zeer geanimeerde vergadering, waar weer zoals gewoonlijk, veel van is te leren. Zaterdagmiddag hielden de gilden van de Kring Maasland van de Federatie van Schuttersgilden in Noord-Brabant te Vught hun algemene jaarvergadering, die zeer druk werd bezocht door afgevaardigden van de aangesloten verenigingen. In zijn openingswoord hield de heer Jan van de Mortel een herdenking van de in het afgelopen jaar overleden gildebroeders (14). Tevens feliciteerde hij de secre taris van de kring, de heer Gerrits, met zijn 25-jarig huwelijksfeest. De heer Ko- nings, de oudste gildehroeder ter vergadering, werd hartelijk welkom geheten. De notulen van de vorige vergadering werden na voorlezing onder dank aan vaard, evenals het financieel verslag. In de kascommissie werden dit jaar de heren v. d. Wiel van de O.L. Vrouwe Schuts te Elshout en de Louw van St. Cris pijn te Waalwijk gekozen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, daar geen tegencandi- daten waren binnengekomen. Het waren de heren J. v. d. Mortel uit Vught, Jac. v. d. Bosch uit Nuland en J. v. Oirschot uit Boxtel. De kringdag zal in het jaar 1964 plaats hebben te Haaren en gegeven worden door het gilde St. Antonius en Sebastiaan. Waar schijnlijk zal de datum 10 mei zijn, doch is nog niet definitief vastgesteld. Door de voorzitter van de Vendelcom missie, de heer J. Toorians, werd verslag uitgebracht over het vendelen in het afge lopen seizoen. Deze deelde mede, dat ge pland is in de maanden december en janu ari a.s. twee vendelzwaaiers-instructiedagen te houden, om hierdoor het vendelen te be studeren, te beoordelen en uit te laten voe ren naar het reglement der Federatie. De voorzitter van de Tromcommissie, de heer L. van Huiten, bracht verslag uit over de voorbije tromwedstrijden. Ook deze com missie had een vruchtbaar jaar achter de rug. 1 Op zijn beurt deed dat de heer L. van Balkom namens de schietcommissie. Zij had dit jaar haar schieten gereglementeerd en op een prachtige wijze in uitvoering gebracht. Ook bracht de voorzitter de resultaten van de bespreking omtrent het vervoer van vuurwapenen naar voren. De kringvoorzitter, de heer van de Mor tel, dankte hartelijk voor de uitgebrachte verslagen en mocht met vreugde constate ren, dat de Kringdag te Waalwijk, door het gilde St. Crispijn vorig jaar in mei aldaar gehouden zeer goed is geweest. Hij felici teerde daarmede het jubilerende gilde. Namens de vergadering gaf hij de ven delcommissie volmacht de twee instructie- dagen te organiseren. De deelnemende schutters op de Kringdag moeten onver biddelijk ook in de optocht meelopen, wil len zij vrij uit gaan. De fusie die St. Sebastiaan te Udenhout met een schutterij had, is tevens aanleiding hartelijk in de Kring Maasland begroet te worden. De heer Schonis bracht hij dank voor zijn bemiddeling. De voorzitter besprak enkele kwesties welke op de gildefeesten moeten worden behartigd, o.a. de Zilvertentoonstel ling, de uitzetting van sectoren bij het schie ten, tijdig inzenden van deelnemerslijsten der diverse wedstrijden, etc. Tijdens de rondvraag werd het kring- feest gegund voor het jaar 1969 aan het - In New York heeft de politie een club gangsters, die zich schuldig ge maakt heeft aan diefstal van staven goud en juwelen, ter waarde van 10 tot 13 millioen gearresteerd. Het geld enz. is nog niet gevonden. - Er zijn sinds zaterdag een 10- tal ongelukken te noteren, o.a. te Ma ren, Geldermalsen, Nijkerk, Dubbel dam en Kruiningen. Bij Sohalkwijk zijn 2 kinderen op een bewaakten overweg gedood.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9