wAAlwnkse en UnqstRAAtse couraiu 9@@n schijn van kans Liedertafel „Oefening en Vermaak" verzorgde uitzonderlijk goede Verdi-avond Hoe de minister de ionen en prijzen-poiitiek ziet Aantasting van de zuilen en zendtijd voor Veronica Ontwerp van de commissie Schoiten maakt Zo maar een bril of zó'n Van Maar en bril is wel een héél verschil VAN MAAREN Tegen de zuilen, vóór Veronica RUST OP PRIJZENFROND TOT 1 JANUARI NOG GEEN EENHEID IN DE KLM-DIRECTIE STIJGING VAN OMZET BIJ PHILIPS EN TOCH PRIJSVERHOGING Kleine groepen VOOR BRILLEN I Van Maaren „vermaard" om z'n brillen! Provinciale commissie voor de bejaardenoorden in Noord-Brabant HOUTEN HUIS PLAN VAN VIJF GROTE TIMMERFABRIEKEN BOEREN VRAGEN REDELIJK LOON PROVINCIALE STATEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 92 De tcho van het Zu Gitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement per kwartaal 2.85 22 cent per week 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" l 0 ten dat de regering zal gaan ingrij pen. Wel werkt de directie aan her stel van de samenwerking en het vertrouwen, maar de tegenstellin gen zijn nog niet geheel verdwenen. „Ik zal de situatie nauwlettend blij ven volgen. Ik hoop van ganser harte dat de moeilijkheden kunnen worden opgelost, maar als dit niet lukt zal de regering maatregelen nemen," aldus deelde de bewinds man mee. Precies 2% jaar heeft de commissie onder leiding van Prof. mr. L. W. G. Scholten, de voorzitter van de radioraad, en ingesteld door mr. Y. Scholten, de vroegere staatssecretaris van O. K. en W. die nu minister van justitie is, er over gedaan om een rapport op te stellen en een ontwerp van wet voor te bereiden voor een nieuwe radio- en televi siewetgeving. Het ziet er niet naar uit, dat het wetsontwerp van deze commissie voetstoots door de Staten Generaal zal worden aanvaard, want vijf tegenstanders uit de commissie zelf dienden al afzonderlijke nota's in ter bestrijding van de nieuwe plannen en bovendien zullen de politieke partijen die aan de grote omroepverenigingen verwant zijn, wel een veto laten horen. Wat de commissie-Scholten wil, lijkt ons (nog) niet te verwezen lijken in ons land. Kort gezegd zou een wet in deze zin namelijk neer komen op: a) Vrijheid voor elke groepering om zendtijd te claimen teneinde haar doelstelling uit dragen (op ba sis van gelijkrechtigheid en vrije meningsuiting) b) verwerping van het getal der aanhangers als maatstaf voor de toelating van nieuwe omroeporgani saties (gelijk bepaald in eerdere wetsontwerpen, welke de eind streep niet haalden), doch toewij zing naar het oordeel van de minis ter van O. K. en W. geadviseerd door de radioraad; C) opheffing van het auteursrecht op de omroeporganen, instelling van een eenvoudig programmablad van N.R.U. en N.T.S. voor degenen die geen lid willen zijn of worden van een omroepvereniging, en verstrek king aan de pers van alle gevraagde gegevens inzake komende program ma's; d) verhoging van het luistergeld met een bedragje, dat zal dienen als vergoeding voor het te ontvan gen programmablad, hetzij van de omroep naar keuze, hetzij het ver eenvoudigde algemene programma blad. De omroepen ontvangen van de P.T.T. een bijdrage in de exploi tatiekosten evenredig aan het aan tal luisteraars, dat zich op het ver enigingsorgaan abonneerde; e) meer zeggenschap voor het rijk in de besturen van N.R.U. en N.T.S. f) een betere programma-coördi natie en een harmonischer opbouw van de programma's; g) invoering van het recht op ant woord in het belang van een vol ledige en waarheidsgetrouwe voor lichting; h) verplichtingen voor alle om roeporganisaties tot publicatie van een jaarverslag met financieel over zicht van alle baten en lasten. Het zal ieder duidelijk zijn, dat een dergelijk wetsontwerp het ge hele bestaan van de zuilen aantast. Zij zullen geen monopolie meer be houden, omdat er ook zendtijd kan worden toegewezen aan andere or ganisaties. Zij zullen ontelbare le den verliezen als er een algemeen programmablad gaat verschijnen en de pers vrijelijk alle komende pro gramma's mag publiceren. Zij kun nen geen ledenwerfacties meer voe ren, omdat de belangrijkste reden daarvoor (het abonnement op het omroepblad) daaraan ontvalt en de staat de exploitatiekosten daarvan gaat betalen via een verhoogd lui stergeld, zodat iedereen automa tisch een programmablad in huis krijgt voor zijn luistergeld. Opgemerkt dient te worden, dat een dergelijke regeling óók een klap zou betekenen voor het thans Op het „prijzenfront" moet het rustig zijn tot 1 januari a.s. Op en direct na 1 januari kan er als gevolg van de loonbeweging een zekere aanpassing zijn. Daarna moet het voor de rest van 1964 weer rustig zijn. Aldus de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, op een persconferentie na afloop van een bespreking met ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven van de huishoudraad en van het consumentencontact orgaan. AUTO-ONGELUK BIJ BELFELD. Vier doden. Vier personen uit België zijn ge dood bij een ongeluk op de rijksweg Zuid. Het zijn de 27-jarige chauf feur Kupens uit Molenbeersel, de 20-jarige mevr. Hendrix uit Kinroy, de 40-jarige mevr. Dtrez uit Molen beersel en de 34-jarige mevr. Meu- drie vrouwen waren allen gehuwd, len, eveneens uit Molenbeersel. De Zij waren op slag dood. Chauffeur Kuppens overleed in het ziekenhuis te Tegelen. enige onafhankelijke programma blad in ons land, Televizier, de in een enorme oplage verschijnende voortzetting van het vroegere T.V.- blad te Doetinchem en Vizier te Leiden. Want wie houdt een twee de programmablad aan als hij al een programma in de bus krijgt? Een ander pikant puntje is, dat een vereniging van vrienden van Veronica volgens de maatstaven van de commissie-Scholten ook een aantal uren zendtijd op de Hilver- sumse radiozenders kan aanvragen, want het is een „belangrijke groe pering die een bepaalde politieke stroming vertegenwoordigt (de vrij heid in de ether verdedigt) en een zekere vorm van cultuur of kunst (in dit geval de lichte muze) be oefent, resp. wil uitdragen Een knappe minister die daar iets tegenin brengt! weinig aantrekkelijk omdat er geen mens lang naar zou kunnen luiste ren Inplaats van 5 zuilen krijgen we dan te maken met ontelbare kleine zuiltjes, die zich allemaal een pi- laartje van onze samenleving ach ten. Hoe wij het ook bezien, het rap port van de commissie-Scholten geeft geen oplossing voor het hui dige problemen in radio en televi sie. Voorstanders en tegenstanders van de „verzuiling" vinden er vol doende argumenten in, om het rap port en het wetsontwerp te verwer pen. Ook de minister van Aartsen (Verkeer) heeft toegegeven, dat de moeilijkheden binnen de K.L.M.- directie nog niet zijn opgelost. In de Tweede Kamer heeft hij, na vra gen van ir. G. A. Posthumus (P.v.d. A.), verklaard, dat niet is uitgeslo- BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk I' -. Als de kans zich voordoet zal het Philips-concern proberen zijn prij zen voor bepaalde producten te ver hogen. Welke artikelen dat zullen zijn en welke landen mogelijk meer berekend zal worden hangt van zeer uiteenlopende factoren af. Ook in het derde kwartaal blij ken de verkopen van het concern weer de verwachtingen te hebben overtroffen. Zij lagen op 1521 mil joen gulden rond 15 procent boven het niveau van dezelfde periode van het vorig jaar. De winst is in het derde kwartaal minder sterk gestegen aangezien de winstmarge een stuk beneden het peil van vo rig jaar ligt. Het nettoresultaat steeg nochtans 8 procent tot 83 mil joen gulden. „Niet gek," aldus een woordvoerder van het concern. Wie er wel op vooruit gaan, zijn allerlei organisaties die tot op he den geen kans op zendtijdtoewij zing hadden. Maar is dit zo voor delig en in het algemeen belang? Het brengt een enorme versnippe ring van de beschikbare zendtijd met zich mee, tenzij er een grote schijding komt tussen de muziek programma's van de grote omroe pen en de geestelijke en politieke uitzendingen van kleine organisa ties, bv. door het reserveren van één golflengte (of een f.m.-net) voor het „mengelwerk", hetgeen nog het minste ongemak zou geven doch daarentegen voor die kleintjes Talloze muziekliefhebbersniet al leen uit Waalwijk, maar ook uit de directe omgeving, hebben donderdag avond kunnen genieten van een meer dan geslaagde avond, die de Waal- wijkse Liedertafel "Oefening en Ver maak" in Musis Sacrum gaf. Spe ciaal de Verdi-liefhebbers hebben de ze avond kunnen profiteren van de Verdi-Herdenking, in het kader waarvan deze avond was ingezet. Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Een speciaal woord van waarde ring geldt hier het bestuur van de Liedertafel, die dit waardevol initia tief heeft weten te nemen. Dat het aanwezige publiek inderdaad waar dering heeft weten op te brengen, voor de moeite die de leden van de Liedertafel zich gedurende de afge lopen maanden hebben getroost, bleek eerstgoed na afloop van 't con cert, toen 't een langdurig en welge meend applaus bracht aan de solisten van deze avond, onder wie de gast- solist René Claassen van de Zuid- Nederlandse Opera, en de eigen so listen Jo Wellens uit Kaatsheuvel, Kees van Loosdrecht uit Loon-op- Zand en Nel Dupontdie een bij zondere bijdrage tot het slagen van deze avond hebben geleverd. Groot applaus ook voor Louis Sars, die de directie voerde tijdens dit concert en voor Frans Wilmont, voor zijn emi nente begeleiding aan de vleugel. REPRISE Van meet af aan heeft de Lieder tafel gezorgd voor een zeer boeiende avond. De reeks van Verdi-werken werd geopend met het openingskoor uit "Nabucco", waarbij het gemengd koor van de Liedertafel op de voor grond trad. Tijdens de aria "La don na mobile" uit "Rigoletto", bleek dat men met René Claassen als tenor solist, een uitstekende keuze had ge daan. Er is o.i. geen moment tijdens zijn schitterend optreden geweest, dat de aandacht van het publiek verslap te. Dat zelfde mag ook gezegd wor den van het optreden van Jo Wellens uit Kaatsheuvel en van Kees van Loosdrecht uit Loon-op-Zand, in het duet 'Tl santo nome" uit "La forza dei Destino". Het applaus dat na af loop hiervan opsteeg sprak geheel voor zichzelf. Hierna viel een uit zonderlijk samengaan te beluisteren van de Waalwijkse sopraan Nel Du- pont en René Claassen in de duetten "Parigi o cara" en "Libiamo" uit "La Traviata". Tot besluit van het eerste gedeelte van deze avond voerde het gemend koor, het koor der Zigeunerinnen en Stierenvechters uit. Na de pauze volgde het tweede openingskoor, ditmaal uit Ernani, uitgevoerd door het mannenkoor. Réné Claassen, die zoals blijkt de ze avond een druk bezet programma kreeg te verwerken, vervolgde hierna met de aria "Dei miei bollenti spiri- ti", eveneens uit "La Traviata". Bijzonder veel instemming toonde de zaal na de opvoering van "Madre pietasa vergine" uit La Forza des Destino", welke aria werd gebracht door Nel Dupont; het slotduet uit "Aida" werd vertolkt door Nel Dupont en Réné Claassen, waarbij het gemengd koor voor een achter grond zorgde. Het was een van de hoogtepunten uit deze avond. Het publiek zozeer geboeid door een prachtige weergave, dwong het twee tal middels een spontaan hartelijk applaus tot een reprise. Het sluitstuk van de avond werd gevormd door het Triomf koor uit Aïda. Na afloop werden aan de de da- mes-solisten, door de voorzitter van de Liedertafel, de heer L. van Oud- heusden, bloemen aangeboden. Den Bosch - Tilburg - Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben zoals voorge schreven in de onlangs totstandge komen Wet op de Bejaardenoor den een Provinciale Commissie voor de bejaardenoorden ingesteld. Voorzitter is dr. G. L. Eisen, burge meester van Goirle; secretaris zijn Chr J. Koot, werkzaam ter Provin ciale Griffie en drs. A. Verstijnen, medewerker van het Provinciaal Opbouworgaan. Leden zijn drs. J. van Casteren te Breda, directeur Diacesaan Sociaal-Charitatief Cen trum; drs. A. Schuyff te Eindhoven, secretaris Ned. Herv. Stichting van Sociale Arbeid in het Zuiden; mevr. S. van Veenendaal- van Meggellen te Eindhoven, lid van Provinciale Staten; Pastoor P. A. van der Vel den te Tilburg, bisschoppelijk com missaris Kath. Nationale Federatie voor bejaardenzorg en Kath. Ver eniging van bejaardentehuizen; M. J. M. Ahsmann te Roosendaal, vice- voorzitter Kath. Bond van Bejaar den en Gepensioneerden in Bisdom Breda; deze leden hebben op per soonlijke titel zitting in de commis sie. Als adviseurs zijn aan de com missie toegevoegd J. M. Beyerman, arts, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid; ir. A. J. Ger- ritse, hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting en bouwnijver heid; F. G. D. M. de Leeuw, hoofd van het bureau Noord-Brabant van het Ministerie van Maatschappelijk Werk; Th. B. H. A. Rutgers, arts, directeur Provinciale raad voor de Volksgezondheid. De commissie dient Gedeputeerde Staten gevraagd en ongevraagd van advies met betrekking tot de uit voering van de Wet op de Bejaar denoorden en houdt zich op de hoogte van de behoefte aan opne ming in bejaardenoorden binnen de provincie. Als eerste punt staat op het programma, het adviseren over de verordening op de bejaardenoor den, die Provinciale Staten op grond van de wet dienen vast te stellen. Dezer dagen is de commissie door de Commissaris van de Koningin geïnstalleerd. Van deze gelegenheid maakte dr. Kortmann gebruik om zijn waardering uit te spreken voor het werk van de onlangs opgehe ven Commissie Provinciaal Con-, tact Huisvesting Bejaarden, in ze kere zin een voorloper van de thans door de wet voorgeschreven com missie voor bejaardenoorden. Minister Andriessen ziet de loon beweging in twee delen. De eerste 5 pet. beschouwt hij als aanpassing. Deze zal in 't algemeen ook tot prijs- consequenties kunnen leiden, afhan kelijk van de loonkostenstijging. De tweede vijf percent loonsver hoging (uiterlijk op 1 april) mag niet worden doorberekend. Voor wat deze tweede loonsverho ging betreft is minister Andriessen echter wel bereid soepel te zijn, voor al voor bedrijven, die lange tijd on der sterke invloed van het prijsbeleid hebben gestaan. De minister heeft er de aandacht op gevestigd, dat het wel ongeluk kig is dat vrij sterke stijgingen van prijzen van grondstoffen, van vrach- tenmarkten e.d. thans juist door gaan werken in de prijzen o.a. van land- bouwprodukten. Dat geeft enige on rust. De minister lichtte nog nader toe, dat het mogelijk en waarschijnlijk is dat bepaalde bedrijven uit seizoen overwegingen niet per 1 januari prij zen zouden willen aanpassen, maar b.v. op 1 april. Dat voornemen kan dan kenbaar gemaakt worden begin januari. Mocht een bedrijf op 1 januari geen behoefte hebben aan aanpas sing, dan kan, zonder dat het voor nemen kenbaar is gemaakt het enke le maanden later wel te doen, in het algemeen daar later niet meer op worden ingegaan. „In het algemeen moet gelden niet op 1 januari? dan af". Voor de middenstand aanvaardt de minister de zgn. geldmargerege) m.i.v. 1 januari. De minister verklaarde het plezie rig te hebben gevonden dat consu mentenvertegenwoordigers bij de glo bale benadering van het vraagstuk aanwezig zijn geweest. Zij toonden begrip voor zijn benadering en heb ben er op aangedrongen niet al te soepel te zijn, zeker niet onder alle omstandigheden. Men heeft o.m. zijn aandacht gevraagd voor de werking der concurrentie. 'Het is heel moeilijk een concreet antwoord te geven op de vraag wat er van de eerste vijf procent aan re- ele loonsverhoging overblijft. Er is nog zoveel onbekend, b.v. hoe werkt het minimuminkomen uit op de loon kostenstijging? zei de minister. Op een pleidooi in de Provinci ale Staten van Noord-Brabant van de heer G. van Kemenade (maan dag' bij de behandeling van de be groting 1964) om door de bouw van houten woningen enige verlichting te brengen in de woningnood, is door vijf van de grootste timmer- fabrikanten zeer positief gereageerd, zij hebben meegedeeld, dat zij een houten woning willen vervaardigen, waarvoor het plan nog dit jaar aan de minister zal worden voorgelegd. Deze woning wordt gegaran deerd op een levensduur van veer tig jaar. De onderhoudskosten zijn niet hoger dan die van een gelijk soortige stenen woning, terwijl de bouwtijd veel korter is. De vijf fa brikanten zouden per jaar vierdui zend van deze woningen kunen bouwen. De boeren, vragen geen hoog loon of 8-urige werkdag, geen vakantie of vakantietoeslag, geen wachtgeld of pensioen, maar een redelijk in komen voor him 7-daagse werk week, zei de voorzitter van de Kath. land- en tuinbouwbond, de heer M. P. van der Weijden in een beschou wing over lonen en prijzen. Indien de boeren hun rechten om onnaspeurlijke redenen worden onthouden, moet men zich niet ver wonderen over de gevolgen: beden kelijke verschuivingen in de gees tesgesteldheid van de boeren. De stemmen op de heer Koekoek zijn hiervan al een duidelijk waarneem baar gevolg, aldus de heer van der Weijden. De voorzitter behandelde allerlei problemen in de veehouderij en de daardoor ontstane moeilijkheden. Hij noemde de bouw van flatgebou wen om koeien in te stallen „kol derplannen" en de te lage melkprij zen van de laatste jaren oorzaak van ernstige moeilijkheden op de grote meerderheid van de bedrij ven. Tenslotte sprak de heer van der Weijden de wens uit, dat het mini sterie van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel zal mogen ge lukken een zodanig beleid te voe ren-, dat de boeren recht wordt ge daan en dat de grote financiële moeilijkheden uit de weg kunnen worden geruimd. In antwoord op gestelde vragen, kregen de Statenleden o.m. de vol gende antwoorden van de Commis saris der Koningin te horen De aanleg van rijksweg 62 (Til burg - Waalwijk - Gorinchem) achten Ged. Staten na de Zoomweg 't meest urgent. Het tracé voor deze weg wordt verkend en men verricht thans een grondonderzoek. Volgende week gaan Ged. Staten met Tilburg en Kaatsheuvel praten om tot aan Loon- op-Zand te geraken met de weg. Voor de weg Heusden-Giessen, die op rijksweg 62 moet aansluiten, zijn de kunstwerken vorige week aanbe steed. Ook werd meegedeeld dat er om trent de afdamming van de kil te Hank nog geen beslissing genomen is. Financieel scheelt het nogal veel - aldus ir. Steenbergen - of de dam ten westen of ten oosten van de haven wordt aangelegd. „Mogelijk zullen de recreatieplannen van Hank gewijzigd moeten worden", zei hij nog. Het geruchtmakende rapport-Zaat over de maatschappelijke betekenis van een aantal culturele instellingen in Brabant, als het eigen orkest, het conservatorium en het zuidelijk to neelgezelschap Ensemble, moet be schouwd worden als discussie-stof". Dat verklaarde gedeputeerde ir. H. J. M. Steenbergen in zijn antwoord op de gestelde vragen. De gedeputeerde, die zich bereid verklaarde de voor bereiding van een culturele beleids nota te overwegen, vond het hele rap port niet zo schokkend, omdat de sombere conclusies van de heer Zaat slechts betrekking hebben op enkele facetten van het Brabantse culturele leven en bijvoorbeeld de gehele ama teuristische kunstbeoefening buiten beschouwing laten. Een hernieuwde bezinning op het cultuurbeleid is echter wel nodig, re pliceerde de KVP-fractievoorzitter J. L. P. M. Teyssen, die als zijn oordeel te kennen gaf dat Brabant zich ook in cultureel opzicht aan de Hollandse hegemonie ontworstelen moet, de ho rizon dient te verbreden en de inge zette emancipatie moet voortzetten. Burgemeester Teijssen pleitte nog voor 't recht der Statenleden om scsriftelijke vragen te stellen. Com missaris Kortmann zou deze vraag bij de wijziging van 't reglement van or de op de agenda van het senioren convent plaatsen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1