wAAlwukse en LAnqstRAAtse couRAnt Van stadsgas naar aardgas Gemeentebestuur schonk recipiërende harmonie „St. Crispijn" f 750.- Bfonchïletfen Hoe en waarom Binnenkort komen ze ook u omschakelen VLIJMENS BURGEMEESTER VOORZITTER STREEK-VVV „MEIERIJ VAN DEN BOSCH" Burgemeester Teijssen„Gij zijt een harmonie van allure" Zij maken het ons niet lastig Zo kort mogelijk Wat voor apparaten hebt U Waarom zoveel moeite Trager verbranding Uitstekend beschermheer Goede vrije tijds besteding Centrale figuur Vele gelukwensen VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 93 e rcho vah het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Nadat Hilversum en Bussum ons zijn voorgegaan bij de aansluiting op de rijkdom van onze aardgasvoorraad, zullen binnenkort ook andere gemeenten van Nederland volgen. Velen hebben zich, naar aanleiding van geruchten uit Hilversum en Bussum, al zorgen gemaakt over dat wat men staat te gebeuren. „We zullen enkele dagen of minstens één dag niet kunnen koken". „We lopen kans, dat ons dure gasfornuis wordt afgekeurd en dat we ge noodzaakt zijn een nieuw te kopen!" Het zijn allemaal verhalen die de ronde doen en die velen de stuipen op het lijf jagen. „Waarom toch al die narigheid? We hebben er toch niet om gevraagd!" zeggen velen. En zij hebben gelijk. Wij hebben er niet om gevraagd. Het is de overheid, die beslist dat er zal worden overgeschakeld van stadsgas, kraakgas of mijngas, op aardgas. Nu is er één ding waarvan wij wel overtuigd moeten zijn en dat is, dat diezelfde overheid er zich heel goed van bewust is, dat zij ons met deze ongevraagde om schakeling niet op kosten mag jagen en het niet te lastig mag maken. In een onderhoud met ir. G. Gaikhorst, adjunct-directeur van het Gasinstituut, werd hierop speciaal de nadruk gelegd. De aansluiting op aardgas is niet in eerste instantie van belang voor de gasbedrijven, maar voor de af nemers. Wat denkt U er van om in de toekomst, keer na keer lagere gasrekeningen te hebben? Dat is toch bijzonder prettig en wat spaart U daarmee op den duur niet ont zettend veel geld uit. Geld dat weer voor allerlei andere dingen ge bruikt kan worden. Daarvoor mo gen de gasbedrijven toch ook wel een beetje lastig zijn! Nu, wat dat lastig zijn betreft, valt 't best mee. De gasbedrijven zijn, zoals reeds boven gezegd, er zich heel goed van bewust, dat ze het ons zo ge makkelijk mogelijk moeten maken en zo min mogelijk last moeten be zorgen, zodat de omschakeling als het even mogelijk is zo geruisloos mogelijk verloopt. Ir. Gaikhorst vertelde in details wat er precies zal gebeuren en wat wij te ver wachten hebben. En wij menen daaruit te concluderen dat een en ander nogal meevalt. Wanneer de tijd is aangebroken, dat de gemeente gaat omschakelen naar aardgas, dan zal er van het be treffende gasbedrijf eerst een en quêteur langs komen. Deze man doet niets anders dan op een kaart noteren wat voor gasapparaten U in huis hebt, waarbij hij goede no tie neemt van de merken en typen. Dan later komt er een ambtenaar van het gasbedrijf even kijken hoe het in uw huis met de gasmeter en gasleidingen gesteld is. Dat wordt gedaan voor uw eigen veiligheid, want aangezien de druk op 't aard gas iets groter is dan van het con ventionele stadsgas, krijgen leidin gen en meter iets meer te verduren en wanneer er een lek zou ont staan betekent dit een groot gevaar voor u en uw gezin. In wezen is dit niet meer dan een routine-on derzoek, aangezien men nu toch bij u thuis komt voor de omschakeling. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 walwijk Is de gemeente klein, dan kan omschakeling misschien op één dag plaatsvinden, maar is de gemeente iets groter, dan bestaat de kans, dat het gasbedrijf haar ressort in stukken verdeeld, die elk op een bepaalde dag overgaan naar aard gas. Is dat deel aan de beurt waarin u woont, dan ontvangt u keurig vooraf van het gasbedrijf een cir culaire, waarin staat op welke dag de omschakeling zal plaatsvinden en op welke uren er geen gas be schikbaar zal zijn, althans wanneer dit voor het gasbedrijf noodzakelijk is. Men begrijpt bij het gasbedrijf heel goed, dat dit een ernstige han dicap kan zijn en daarom stelt men alles in het werk om deze gasloze uren tot een minimum te beperken. Wat onze gasapparatuur betreft, bestaan er drie mogelijkheden. 1- een apparaat is van jonge datum en behoort tot de zogenamde normgas- of algastoestellen en kan bij u thuis door een ambte naar van het gasbedrijf in een handomdraai geschikt worden gemaakt voor aardgas. 2. het apparaat is niet geschikt om bij u thuis te worden omge bouwd en wordt weggehaald en zo snel mogelijk in de reparatie werkplaats van het gasbedrijf of elders omgebouwd. 3. Uw apparaat verkeert in 'n der gelijke staat, dat het de moeite niet waard is het om te bouwen. Bij dit laatste behoort wel enige nadere uitleg. Er is als het er op aan komt geen gasapparaat dat niet ombouwbaar zou zijn, maar wan neer het toch al zo oud is dat het aan vervanging toe is, of zelfs mis schien door ouderdom en slijtage al gevaarlijk is, kan het beter worden vervangen en is het begrijpelijk, dat hef gasbedrijf daar geen kos ten aan wil maken. Want we moe ten niet vergeten, dat deze gehele omschakeling niets kost. koMSwoA Het gasbedrijf neemt de kosten voor omschakeling van de appara tuur geheel voor zijn rekening. Maar dan heeft het ook 't recht om in bepaalde gevallen te zeggen, dat het 't niet verantwoord vindt om hier geld aan te spenderen. In dat geval wordt u dat medegedeeld en krijgt u bovendien een uitnodiging om eens naar de showroom van het bedrijf te komen, waar u een keuze kunt doen uit nieuwe, moderne gas apparaten ter vervanging. Wanneer U tot nieuw zoudt overgaan, krijgt U uitstekende adviezen en een redelijk bedrag terug voor uw oude versleten beestje, terwijl er boven dien met het gasbedrijf een rede lijke schikking valt te treffen, in dien U een en ander op gemakkelij ke betalingscondities wenst. U ziet, men maakt het ons zo makkelijk mogelijk. Valt uw apparaat in groep twee, den moet 't t.z.t. naar 'n werkplaats waar het kan worden omgebouwd. Kosten zijn hieraan voor U niet verbonden. De gemeente komt het halen en brengt U dan meteen een ander toestel dat U tijdelijk kunt gebruiken, totdat uw apparaat is omgeschakeld. Wanneer U uw ei gen apparaat terug krijgt wordt uiteraard het bruikleeninstrument weer ingenomen. Valt uw apparaat onder groep 1, dan is er helemaal geen probleem en wordt het bij U thuis in een wip omgezet. Er zijn veel huisvrouwen die zich afvragen, waarom er eigenlijk om gebouwd moet worden, want gas is toch gas! Nu moeten we ze wat dat betreft teleurstellen, want gas en gas zijn soms twee verschillende dingen. Om te beginnen heeft aard gas een tweemaal zo grote calori sche waarde (populair uitgedrukt: geeft het tweemaal zoveel hitte) als gewoon stadsgas. Nu dat is fijn zult U zeggen, dan is mijn stamppot in de helft van de tijd gaar. Maar zo is het niet. Bij een fornuis voor stadsgas zijn gasinspuiter en brander zo gemaakt, dat u bij volle open stand precies zoveel warmte krijgt, dat uw eten goed gaar wordt en daarvoor is een bepaalde tijd nodig. Zoudt U met diezelfde brander uw eten gaan ko ken, dan zou het veel te hard gaan. Dan worden bijvoorbeeld uw aard appelen aan de buitenkant keihard en zo kunnen zich meer nare din gen voordoen. Bovendien komt daarbij, dat uw pannen een bepaald warmtegeleidend vermogen hebben. Ook al voert U nog zoveel aan, dan geleiden ze niet meer dan hun hoogste vermogen en al die extra warmte is verloren. Dat is dus zon de van al dat gas. Het komt er dus op neer, dat het inspuitgaatje, waardoor het gas naar de brander wordt gespoten, maar moet worden verkleind. Hier door zult U uiteraard ook voordeli ger koken. Daarmee zijn we er nog niet, want ook de brander moet worden vervangen. Aardgas brandt name lijk trager dan stadsgas en wanneer het gas met dezelfde snelheid uit de brander zou stromen, ontbrandt het later en krijgt U vlammetjes die als het ware los van de brander staan. Ze zweven ergens in de lucht. Dat is ook niet goed en daarom moeten de gaatjes in de brander wat worden vergroot. De uitstroom snelheid van het gas wordt dan kleiner en het gas heeft voldoende gelegenheid op tijd te gaan bran den, zodat de vlammetjes keurig uit de brander komen, zoals het hoort. Om die verschillende rede nen moet er het een en ander aan uw gasapparaat worden veranderd. In samenwerking met de gasap- paratenfabrieken heeft men er voor gezorgd dat de ombouwers beschik ken over ombouwsetjes, nieuwe in- spuitstukjes en branders kant en klaar voor die apparaten die het meest in omloop zijn. Hebt U dus een apparaat van recente datum, dus slechts van enkele jaren oud en bovendien van een normaal, goed gangbaar merk, dan is het om zetten veelal vrij eenvoudig. Alleen oude, of onbekende merken kunnen problemen met zich meebrengen. Zo zien we, dat het allemaal best meevalt. Normaal gesproken zijn er voor ons geen kosten aan de om schakeling verbonden, terwijl het ongemak zich beperkt tot het uiter ste minimum. En wanneer we dan kijken naar de enorme voordelen, van geldbesparing en in de toe komst de mogelijkheid om ons ge hele huis centraal te verwarmen, waarbij de kosten aanzienlijk min der zijn dan bij kolen- of oliever warming, dan mogen we toch echt tevreden zijn met onze gasbel en onze omschakeling op deze schat uit onze bodem. Burgemeester mr. L. M. N. Schweit zer van Vlijmen is gekozen als voor zitter van het nieuwe bestuur van de streek-VVV "De Meierij van Den Bosch". Nog vier andere burgemees ters hebben in het bestuur zitting ge nomen: mr. J. Bartels van Berlicum, TWEE DODEN BIJ BOTSING. Maandagavond omstreeks half zes is op de Purmerenderweg te Beem- ster een vrachtwagen met aanhangwa gen in botsing gekomen met een kléi ne personenwagen met vier inzitten den. Twee van hen, de 25-jarige mej. H. H. Wittebers uit Stompetoren en de 22-jarige H. C. Visser te Koe dijk, werden op slag gedood; de an dere twee inzittenden, A. F. Ritte- veld, de bestuurder van de auto, en de heer A. E. Gelling, beiden uit Alkmaar, werden zeer ernstig ge wond. De heer Rotteveld verkeert in levensgevaar. Beiden zijn opgenomen in het St. Liduinaziekenhuis in Pur- merend. TWEELING BIJ BRAND OMGEKOMEN. "We stonden machteloos". Dit zeg gen al de mensen, die op een of an dere wijze betrokken waren bij een brand in Geldermalsen, waarbij j.l. maandagmorgen de bijna twee jaar oude tweeling van het gezin Vroon om het leven kwam. De kinderen Wim en Hilda - lagen nog in hun bedjes, toen beneden brand uitbrak. Toen zij door twee brandweerlieden via het dakraam naar buiten werden gehaald, bleek het reeds te laat te zijn. "Verschrikkelijk. We hadden de brand zelf in een klein kwartiertje onder de knie, maar we stonden machteloos tegen de rook, waardoor de kinderen zijn gestikt". Brandweer commandant G. Derkzem heeft in Geldermalsen nimmer zo machteloos gestaan met zijn mannen van de vrij willige brandweer. Harmonie St. Crispijn, die zaterdagavond vanwege het late uur, helaas niet meer met slaande trom en wapperend vaan de gemeente Waal wijk binnen kon trekken, na in Aalsmeer een eerste prijs te hebben behaald in de vaandelafdeling, heeft maandag avond in zaal Thalia, belangstellenden de gelegenheid gegeven bestuur, directeur en leden van de harmonie te komen feliciteren. Onder degenen, die van hun belangstelling blijk gaven, bevonden zich burgemeester Teijssen, de wethouders van Heeswijk, van Laack en v. d. Hoven en mr. Hage- mans, gemeente secretaris van Waalwijk. De voorzitter van de harmonie St. Crispijn, de heer Fr. Smolders, zei het bijzonder op prijs te stellen, dat burgemeester Teijssen verge zeld van het college van wethou ders ook nu weer acte de présence wilde geven. Dit ondanks het feit, dat burgemeester Teijssen verge zeld van wethouder van Heeswijk, zaterdagavond laat spontaan zijn eerste gelukwensen reeds was ko men aanbieden. De heer Smolders toonde zich bijzonder dankbaar voor de voortdurende steun die de har monie van het gemeentebestuur d.m.v. subsidies mag ontvangen. Sprekende over de beschermheer van harmonie St. Crispijn, de heer J. Maiburg, zei de heer Smolders „Wij hebben een beschermheer waar we trots op zijn." Hij betoog de dat de heer Maiburg niet alleen op financiële wijze ruim steun ver leent aan de harmonie, maar dat hij tevens ook op andere wijze zijn be langstelling weet te tonen. De heer Smolders bracht eveneens dank aan de schenker van 100.- die onbe kend wenste te blijven. Alvorens de aanwezigen in de ge legenheid werden gesteld het woord te voeren en het bestuur van de harmonie de hand te drukken, voerde de leden van de harmonie onder directie van de heer G. Duij- velaar, de twee werken uit, die tij dens het federatief concours de har monie een puntenaantal van 103 opleverden. „Als ik het vaandel zie, dat gij in triomf naar Waalwijk hebt mee gebracht" aldus burgemeester Teijs sen, die namens het gemeentebe stuur het woord voerde, „dan kan daarbij worden opgemerkt, dat het bijzonder prettig is een vaandel te bezitten, maar dan dient men zich tevens af te vragen, welke opoffe ringen en moeite er nodig zijn ge weest, om dit vaandel te kunnen veroveren." De heer Teijssen zei hierbij te denken aan de vele repetities die noodzakelijk zijn om een dusdanig niveau te bereiken, dat men met recht en vertrouwen aan een na tionaal federatief concours kan deelnemen. Vooruit kijkend sprak hij de hoop uit, dat de harmonie nog eens ooit in de gelegenheid zou zijn, het verworven vaandel met een wimpel te sieren. Burgemeester Teijssen noemde de muziekbeoe fening een goede en welbewuste vrije tijdsbesteding, die echter steeds de nodige toewijding en tijd vraagt. In dit verband noemde hij de afwezigheid uit de huiselijke kring, die vooral door de echtge noten of verloofden als een bezwaar gevoeld zal worden. „Maar" zo voegde de heer Teijs sen hieraan toe, „deze afwezigheid wordt eniger mate vergoed, door het genot van de muziekbeoefe ning, dat nu nog eens wordt over koepeld, door het behaalde succes." Burgemeester Teijssen memoreer de dat harmonie St. Crispijn in het verleden steeds opnieuw weer suc cessen heeft weten te behalen. Hij zei, dat toen harmonie St. Crispijn in 1960 de hoge plaats op de ladder had weten te bereiken, links en rechts de vraag werd geponeerd, wat er nu nog voor harmonie St. Crispijn zou zijn weggelegd. „Het behalen van het vaandel" zo knoopte hij hieraan vast „bewijst dat gij een harmonie van allure zijt, die in de gemeente een grote plaats inneemt." Hij wees er op dat 't aan weinig muziekgezelschappen is ge geven een plaats in de vaandelaf deling te bereiken, en dat het aan nog minder is beschoren in deze af deling een eerste prijs te behalen. „Mijn woorden zijn bedoeld als hul de, omdat St. Crispijn een hoog en zeldzaam niveau heeft weten te be reiken, en tevens omdat zij in de gemeente Waalwijk kleur en fleur weet te brengen." Burgemeester Teijssen zei zijn hulde te willen beklemtonen in de directeur van de harmonie, de heer G. Duij velaar. „Hij was het die het succes voor U en toch weer samen met U wist te bewerkstelligen. U bent in St. Crispijn een centrale figuur. Crispijn en U zijn een." Burgemeester Teijssen zei, de vraag of harmonie St. Crispijn als muziek gezelschap zou zijn geweest, wat het nu is, als de heer Duij velaar, de dirigeerstok niet had gehanteerd met een negatief geluid te moeten beantwoorden. Hij richtte zijn ge lukwensen ook tot de voorzitter en de leden van het bestuur, waarbij hij in het bijzonder de activi teiten van de voorzitter de heer Smolders naar voren trok. Hierna deelde de heer Teijssen mee, dat het college van B. en W. donderdag 28 november aanstaande, de raad het voorstel zal voorleggen een subsidie van 750.- voor har monie St. Crispijn te voteren. „Ik moet U voor uw woorden en vooral voor uw vorstelijke gift, bij zonder danken" aldus de hr. Smol ders, die er op wees dat alle leden van harmonie St. Crispijn zich ten volle voor 't concours hebben ge geven. „Blijf steeds indachtig wel ke consequenties het heeft dat wij in de vaandelafd. zijn geplaatst", zo richtte hij zich tot de leden. Hij zei ook dat het bestuur bijzonder trots is op de directeur van de har monie, die St. Crispijn met succes van de tweede afdeling naar de vaandelafdeling heeft geleid. De hr. Duij velaar mocht hiervoor een ca deau onder couvert in ontvangst ne men. P. v. d. Hoven bood namens alle werkende leden van de harmonie mevrouw Duij velaar bloemen aan, terwijl de heer Duij velaar een schemerlamp kreeg aangeboden. De heer Meijs, die namens „Waal- G. van Heereveld van Nuland, mr. A. van Tuijl van Schijndel en baron G. van Voorst tot Voorst van Den Dungen. Namens de Kamer van Koophandel te Den Bosch heeft drs. W. Lennaerts zitting in het bestuur, namens de Bossche VVV de heer D. van Niekerk en namens de bedrijfs- horeca de heer Noud van der Boer uit Veghel. Vice-voorzitter is drs. Lennaerts, secretaris mr. Bartels en penningmeester mr. Van Tuijl. De heer J. Bruens. directeur van de Bos sche VVV, blijft ook directeur van de streek-VVV, waarbij zijn aangesloten de gemeenten Den Bosch, Vught, Vlij men, Engelen, Empel, Berlicum, Den Dungen, Nuland, St. Michielsgestel, St. Oedenrode, Schijndel, Rosmalen, Heeswijk, Dinther en Veghel. wijks Belang" het woord voerde, betoogde dat Waalwijks Belang wel op een bijzondere manier verbon den is met harmonie St. Crispijn. Hij betoogde dat Waalwijks Belang steeds ten nauwste met de harmo nie heeft meegeleefd. De heer Meijs diev ergezeld was van de heer E. Weijers, bood de harmonie een ge schenk onder couvert aan. De heer Mekel voerde namens de jeugddrumband „Ons Genoegen" 't woord. „U geeft hier een toon aan, die in de verre omtrek niet wordt gevonden" aldus de heer Mekel. Hij zei dat de jeugd van de drumband er reeds was opgewezen wat door volharding bereikt kan worden. „Ik hoop" zo beslootx hij, „dat het be stuur onze grote waardering en sympathie zal willen aanvaarden." Namens de harmonie St. Jan, richtte de heer J. v. Mierlo het woord tot het bestuur en leden. „Niemand beter dan wij, kunnen beoordelen, wat er voor nodig is 'n dergelijke hoogte te bereiken." De heer van Mierlo duidde verder op de moeilijkheden, waarin St. Jan is komen te verkeren, door de steeds grotere successen van St. Crispijn. Hij besloot met te zeggen dat het bestuur van harmonie St. Jan bijzonder veel bewondering heeft voor de prestaties van St. Crispijn, waarbij hij de hoop uit sprak, dat het harmonie St. Cris pijn zou mogen gelukken zich in de vaandelafdeling te handhaven en het vaandel met een wimpel te sieren. De heer J. v. d. Ven kwam na mens het kerkkoor van St. Jan zijn gelukwensen aanbieden, waarbij hij in het bijzonder de heer Duij ve laar, tevens dirigent van dit kerk koor, in zijn hulde betrok. „Wij kunnen niet meer doen, dan onze leden wijzen op de door U be haalde successen" aldus de heer harmonie „Volksvlijt en Volksver- hoornkorps „Cornu Copiae" verte genwoordigde. Hij bood namens het jachthoorncorps de harmonie een mars naar keuze aan. De heer Brokx, voorzitter van de Federatie van Brabants Muziek gezelschappen, tevens voarzitter van de Waspikse harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak", was ook in zaal Thalia aanwezig, om bestuur en leden van St. Crispijn te compli menteren met het behaalde succes. Onder degenen, die het bestuur de hand ging drukken zagen Wij ook Nic. van Gorkum, oud voorzitter van de harmonie St. Crispijn. Nadat de harmonie nog een mars ten gehore had gebracht werd een aanvang genomen met de feest avond, die tot in de kleine uurtjes zonder onderbreking werd voort gezet. STATIONSTRAAT 51" WAALWSK Gratis uitgebreide kleurenfolder aan de zaak verkrijgbaar of toezending bij aanvraag. NIEUWE STAATSGREEP IN IRAK. Het leger van Irak heeft maandag onder leiding van de 24-jarige pre sident Abdoel Salam Aref, een staatsgreep uitgevoerd tegen de rege ring van de Baath-partij. Aref, die bijzonder symnathiek tegenover Nas ser en diens Arabische Republiek staat, bracht zijn volk tegen het mid daguur van de putsch op de hoogte via de radio. Hij gaf de Nationale Garde opdracht zich te ontbinden en de wapen sin te leveren. Enkele groe pen gardisten negeerden dit bevel en boden de overmacht van het leger op verschillende plaatsen in Bagdad tot laat in de avond hardnekkig tegen stand. 's nachts meldde radio-Bagdad dat de rust in het land was weerge keerd. Bij de schermutselingen zou den tientallen doden zijn gevallen. In Egypte juicht men deze revolte van harte toe. Hoestdrank in tabletvorm.95ct VROUW BEKENT VERGIFTI GING ECHTGENOOT. De zestigjarige echtgenote van de op 15 oktober, na het drinken van met parathion vergiftigde koffie overleden 68-jarige heer van Nue- nen uit Goirle, heeft tegenover de recherche van de Rijkspolitie in Til burg maandagmiddag bekend het gif in de koffie te hebben gedaan. De motieven die tot deze daad hebben geleid, zijn nog niet bekend. Hangende het verdere onderzoek onthoudt de rijkspolitie zich voorlo pig van verdere mededelingen. De tegelijk met de vrouw vrijdag j.l. gearresteerde dochter en schoon zoon zijn op vrije voeten gesteld. f 50.000.- uit de BRANDKAST Inbraag bij Hema te Den Bosch. In het filiaal van de Hema in Den Bosch is in het afgelopen weekend een inbraak gepleegd, waarbij de da ders een gat in de brandkast hebben gesneden en een bedrag van circa f 50.000 hebben buitgemaakt. De nieuwe loonsverhoging in 1964, zal het Hoogovenbedrijf te Velsen plm. 25 miljoen kosten. De Russen willen in Amerika grote hoeveelheden alcohol kopen, omdat de misoogst van graan hun voorraad wodka opmaakt. Het gaat hier om omstreeks 179 miljoen li ter alcohol.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1