wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Charmante damesarm werd verrijkt met waardevol VAS horloge ^eröt= en Jjtteutojaaröfeaarten r- samen weRken samen leven Mej. J. M, Robeerst eerste in de rij gelukkigen Elshout Heusden van Maaren n.v. Onrustige Zenuwen? VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 93 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De werkende vrouw is in onze nationale industrie een steeds voorna mere plaats in gaan nemen, waarbij men haar, vooral gedurende de laatste jaren voortdurend meer als gelijkwaardige partner van de man is gaan beschouwen. Ook in de lederverwerkende industrieën - en met name in de schoenindustrie - heeft de werkende vrouw steeds meer de aandacht gekregen. Een sprekend voorbeeld vorm het stre ven naar gelijke beloningen voor mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten. Het Stichtingsbestuur van de Vakopleiding Schoenindustrie is bij dit streven naar een gelijkwaardige positie van de vrouw niet achter willen en kunnen blijven en heeft op haar eigen wijze, dit streven naar een ge lijkwaardige behandeling onderstreept. Is het in de laatste jaren steeds zo geweest, dat de best geslaagde leerling in het leerlingenstelsel, door de VAS werd beloond met een hor loge, in de toekomst zal ook de best geslaagde leerlinge deze eer genie ten. De eerste in deze hopenlijk lange rij van gelukkigen was mej. J. M. A. Robeerst uit Tilburg, werkzaam bij J. Mannaerts Schoenfabrieken N.V. in Tilburg. Niet alleen Josephine Robeerst toonde zich vrijdagmiddag bijzonder Er was die vrijdag iets schoons op til, dat wisten wij. Hoe schoon het was wisten wij niet en konden we zelfs niet ver moeden. Juist datgene wat er achter de term "niet weten" verborgen wasprikkelde onze nieuwsgierigheid dermate, dat wij besloten er een reis naar Tilburg aan te wagen. Dat al les bleek eerder gedacht en ge zegd dan gedaan, omdat onze overigens altijd klaar staande chauffeur, de heer B.B.A. uit B., besloten had het stuurtje er voor twee dagen bij neer te leg gen. Het moet gezegd, er bleef één mogelijkheid de lieve af stand iets langzamer onder on ze voeten door te laten glijden en ons hetzij te voet, hetzij per fiets naar het zuiden te bege ven. De afstand van hier naar het zuiden deed ons echter de schrik om onze toch al tere harten slaan, zodat aan "te voet gaan" niet te denken viel, terwijl de met bakken neerstro mende regen nu niet speciaal een uitnodiging was om het fietsstuur in onze handen te nemen. Mogelijkheden met zul ke bittere bijsmaken plegen wij wanneer het enigszins kan, niet te slikken. De VAS zorgde er zelf voor dat wij nu de zekerheid heb ben dat het inderdaad schoon was. Een 'enkel telefoontje van onze kant bleek gelukkig vol doende te zijn om er voor te zorgen dat wij snel en droog in Tilburg kwamen, waar wij ge tuigen mochten zijn, hoe de linkerarm van een zekere Jose phine Robeerst uit de W ester- torenlaan in Tilburg werd ver rijkt met een damespolshorlo ge. Onze nieuwsgierigheid die de VAS door middel van een schriftelijke uitnodiging bij ons had gewekt, kon dank zij de VAS, in de vorm van haar consulent, weer worden bevre digd. Wees er van verzekerd, wij waren die bewuste vrijdag uitermate dankbaar dat een door de telefoon aangevraagde lift werd verkregen. verheugd dat haar deze prijs ten deel was gevallen, maar ook de heer F. Mannaerts, directeur van het bedrijf, was er ten zeerste mee ingenomen, dat zijn bedrijf de eer mocht genieten, de best geslaagde leerlinge in het leer lingenstelsel van de VAS, binnen zijn muren te hebben. Deze eer wordt des te groter wanneer men weet dat dit bedrijfsklasje vorig jaar eerst voor het tweede jaar draaide, zodat hier van een wel zeer voorspoedig resul taat gesproken mag worden. "De klas waarin Josephine Ro beerst het vorig jaar gewerkt heeft was bijzonder goed", zo betoogde de heer F. Mannaerts vrijdagmiddag in het bijzijn van de heer Siemons, di recteur van de Stichting, de heer Geurts, vice-voorzitter, de heer Nuy- ten, consulent van de VAS en mej. Dellaert van de Arbeidsinspectie. Het moet voor de ouders van de gelukkige winneres, die eveneens aanwezig waren, bijzonder verheu gend zijn geweest te mogen verne men, dat in dat klasje - dat voor hen wel een begrip geworden zal zijn - ook nog iets meer werd ge daan dan het geven van alleen vak opleiding. De heer Nuyten kwam daar later nog eens op terug, toen hij zei, dat juist op deze wijze, via het leerlin genstelsel, en het vakbekwaam ma ken van meisjes en jongens in een apart klasje, speciale aandacht gege ven kan worden aan het opvangen van het meisje of de jongen, bij wie het dichtslaan van de lagere schooldeu ren nog maar ternauwernood in de oren is verklonken. Juist op deze leef tijd, kan men spreken van een "moei lijke leeftijddie gepaard gaat met tal van veranderingen die voor het la tere leven beslissend kunnen zijn. De heer A. Geurts noemde Jose phine Robeerst een kampioene, een gelukkig kind, dat op Kerstmis is ge boren en dat bekend staat als rustig, verstandig en leergierig. Is het eigen lijk nog verwonderlijk dat zij het was, die als best geslaagde leerlinge uit de bus kwam? Zij bleek op ieder ge bied een kampioene. Van de 14 on derdelen die in het bedrijf tijdens 't examen moesten worden verricht, werden er vijf op een dusdanige wijze gedaan dat deze met een 9 moesten worden gehonoreerd; voor de negen overige onderdelen wist zij een 8 te vergaren. Ook de cijfers bij het aan vullend onderwijs waren allemaal bo ven de middelmaat, zodat het voor 't bestuur van de Vakopleiding geen moeilijke beslissing was, wie er als kampioene naar voren zou treden. Men kan van Josephine dan ook met een gerust hart zeggen, dat zij deze etappe met de volle lengte op al haar concurrenten heeft gewon nen. Zij heeft bij iedereen grote ver wachtingen gewekt en de heer Geurts zei dan ook geen woord teveel toen TIPS VOOR 'N ST. NICOLAAS GESCHENK Prismakijker, Barometer, Thermometer, Microscope, Hygrometer, Briletui, Zak- toupe, 'n Mooie Bril. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nw. Ginnekenstr. 23 hij haar toevoegde: "voor U liggen er echt nog kansen om in de schoen industrie carrière te maken". Gebleken is, dat het geld, dat er bij iedere opleiding om de hoek komt kijken, aan Josephine Robeerst zeker goed is besteed. Over de onkosten die er bij een dergelijke opleiding ge maakt worden, deed de heer Geurts ook nog even een boekje open. Iedere leerling(e), opgenomen in het leerlingenstelsel kost de VAS per jaar ongeveer f 250, terwijl de bij drage die het bedrijf aan de oplei ding moet leveren niet minder is. Het zal ook het bestuur van de VAS deugd hebben gedaan, te mogen er varen, dat het geld wat aan deze op leiding wordt besteed geen wegge gooid geld is. Kosten gaan voor de baat uit. Een goed produkt vraagt vakkundig personeel en juist daar aan bestaat bij de Nederlandse schoenindustrie nog zo'n grote be hoefte. Een gelukkige omstandigheid is, dat steeds meer jonge meisjes te vinden zijn, die in de schoenindustrie willen werken en als ze allemaal de zelfde inslag hebben als Josephine Robeerst, zal er de schoenindustrie wel bij varen. Over een eindstreep is ook hier niet gesproken. Josephine zal zich - waar de heer Nuyten op wees dan ook terdege moeten realiseren, dat er voor de toekomst nog heel wat te le ren valt. Het is bijzonder vreugdevol dat zij dit niveau heeft weten te be reiken. Wat haar leermeesters samen met de heer Nuyten mogen hopen is, dat zij zich op dit niveau zal weten te handhaven. De beloning - een damespolshorloge, ruime belangstel ling van de pers en een foto in de krant - is aan haar, de bijna 17-ja- rige Josephine Robeerst goed be steed. OVERPLAATSING. De eerw. moeder Paschalis, overste van het klooster "Maria-stichting" is na een ambtsperiode van drie jaren overgeplaatst naar Maastricht. Zij zal daar overste wor den van het zeer bekende klooster "De twaalf Apostelen". Haar plaats in Elshout zal worden ingenomen door moeder Serva, thans overste te Schiedam. CECILIA FEEST. A.s. dinsdag 26 nov. zullen de leden van het parochieel kerkkoor het Ceciliafeest met meer luister vieren dan gewoonlijk. De heer PSpronk is dan gouden jubilaris. Na jaren lid te zijn geweest van het kerkkoor te Beesd, werd hij dadelijk na zijn huwelijk lid van het koor te Elshout. Zowel in Beesd als in Elshout heeft dhr. Spronk zich steeds een ijverig lid getoond, die zowel op repe tities als kerkdiensten steeds present was. De voorbereidingen wijzen er wel op dat de jubilaris dinsdag eens extra in de bloe metjes zal worden gezet. TOTO FANFARE. A.s. zondag zal voor de eerste maal weer de toto draaien voor de kerkelijke fanfare. Deze actie wordt weer georganiseerd door :£3te B a .'ik tl! I I l Het zenden van een Kerstgroet en Nieuwjaarswens vóór de feestdagen rond de jaarwisseling aan zaken relaties en vrienden komt de laatste jaren steeds meer in gebruik. Wij hebben een prachtsortering Kerst- en Nieuwjaars kaarten in bijzonder luxe en eenvoudige uitvoering, met moderne en klassieke voorstellingen en in alle prijzen. Vraag vrijblijvend inzage van onze exclusieve monster collectie. Maar wacht niet te lang. De mooiste soorten zijn het eerst uitverkocht. Om tijdige levering te kunnen garanderen, dient Uw bestelling vóór 12 december in ons bezit te zijn. Gaarne tot Uw dienst WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon 04160 2621 Waalwijk het comité "Vrienden van de fanfare", dat zich tot doel heeft gesteld, de financiële zorgen van het bestuur te verlichten. Het comité hoopt dan ook weer op een grote deelname. Het is voor een goede zaak en bovendien hebben de deelnemers kans op een royale prijs. BEZOEK ST. NICOLAAS. Zondagmiddag zal St. Nicolaas met ge volg een rijtoer maken door een gedeelte van Elshouts straten. Om 1 uur zal hij arri veren in de Th. Rijkenstraat, waar de fan fare en de jeugddrumband klaar zulen staan om de Sint verder door Elshout te bege leiden. De stoet trekt dan door de Norber tijnerstraat, Wolfshoek, Heusdenseweg en Kerkstraat. Via de Stationsstraat gaat het dan naar Drunen, waar de Sint officieel op het gemeentehuis zal worden ontvangen. Mljnhardt's Zenuwtabletten TAFELTENNIS. Drie teams van de Smashers wisten weer een overwinning te behalen. Ruiterslag Ber- licum - Smahers le dames 1-9; Red Star Goirle - Smashers 2e dames 4-6; Heren- taem Smashers 1 - Victoria 1 Breda 6-4. Smahers 2 - Never Despair 4 's-Bosch 3-7; Cowa 1 Baardwijk - Smashers 3 6-4. BURGERLIJKE STAND HEUSDEN van 1 t.m. 15 november 1963. Geboren Maria Jacöba dv J P Okkers en M A Rutters; Gilbertus Matheus zv G J W Buijs en A M Hoorn; Martinus Johan nes Cornelis zv P C A Leijtens en J H v Weert; Cornelius Johannes Maria zv Th A de Wilt en A C Verhulst; Petrus Johannes zv J H Verheij en H v Dongen. Huwelijks-aangifte Petrus J Pechtold 26 j en Johanna H M C van Ooijen 20 j beiden alhier. Gehuwd Hendrikus B C v d Hooven 19 j te Vught en Henriette A D J M v d Hurk 16 j alhier; Jan M Vos 24 j te Eethen en Neeltje Lukas 24 j alhier. Ingekomen H J G van Vugt en echtg van 's-Boesch; R Funck echtg v Bok van Oss; M L C Pijnenborg en gez van Drunen; W Drewes en gez van Amsterdam; M B H Ratering edhtg van v Zon van Arnhem. Vertrokken C T v d Griendt naar 's-Bosch; W H Bos wed v Waick naar 's-Bosch; W de Haan en gez naar Drunen; P G Lans en echg naar Ewijk; N Lakas echtg v Vos naar Eethen. Josephine Robeerst ontvangt hier uit handen van de heer A. Geurts, vice-voorzitter van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie, het dameshorloge. Samen leven eistsamen werken. Is er geen samen-werking, dan „is 't geen leven". Hoe waar de titel van deze stukjes is, hebben ve len van ons ondervonden tijdens de staking van de buschauffeurs. Het meest elementaire in 't leven, het „verkeren" met elkaar, werd gedeeltelijk zwaar bemoeilijkt. Het samen leven werd ge handicapt, bedrijven onder vonden veel ongerief. - De bedoeling van dit stukje is niet om het recht van staken even uit de doe ken te doen, nog minder om te gaan dokteren aan ons toonstelsel, dat ziek zou zijn. Beide zijn zeer ingewikkel de zaken, waar al (te) veel over geschreven is. Het is een stof die je al heel goed moet beheersen, om er iets van te zeggen waar we echt verder mee komen. Niet om bepaalde klippen te omzeilen, maar om de zaken juist beter te zien, wilden we toch genoemde onder werpen uit 'n bepaalde hoek bezien. Vooreerst dan dit. We le ven, kun je zeggen, in kan telende tijden. Normale ge wichten vliegen de weeg schaal uit. We zijn over al les na gaan denken en daar om verandert er zo veel. We leven niet meer statisch, maar dynamisch. Nu pas beseffen we wat 'n oude wijsgeer schreef al les stroomt. Voor onze dagen is stro men, dunkt me, iets te vloeiend gezegd. De veran deringen gaan gepaard met schokken. Althans voor ve le mensen. Het feit dat de wereld ver andert, is helemaal niet alarmerend. Je ziet over gangen in verband met 't klimaat en in 't meriselijk lichaam zijn overgangen waar te nemen tevens tijd perken. Het nieuwe gaat wel vaak gepaard met pijn. Denk aan de geboorte van 'n mensen-kindje. Je kunt zeggenal dat nieuwe, al die veranderin gen, ik doe er niet aan mee. Ik zeg maar zo verande ringen zijn geen verbeterin gen. Zo redeneren is de dood steek voor 't leven. Leven betekent immers tel kens veranderen. Iemand die tegen veranderingen in t' leven is, moet maar vier kante cirkels gaan tekenen! Als dat allemaal zo is, dan moeten we ons op die ver anderingen in-stellen. Je hebt daarvan 'n mooi voorbeeld uit de wereld van de techniek. Bij 't auto-lessen is een Van de moeilijkste dingen het juist en op tijd schakelen. De overgang maken van de eerste naar de tweede, en van de derde naar de vierde versnelling. Schakelen zonder tanden poetsen", moest mijn in structeur indertijd maar al te vaak zeggen. En hij wil de mijn onhandigheid peda gogisch tegemoet komen, door te dreigen „als je niet soepeler schakelt, dan vliegen dadelijk de kamra deren uit de versnellingsbak je rond de oren". Wat ik zeggen wil is ditje moet telkens overschakelen op 't nieuwe in 't leven. Doe je 't niet, dan mis je de bus. Want 't leven heeft altijd gelijk. Schakel je te laat of niet feilloos, dan zullen de stukken je rond de oren vliegen. En nu praktisch. Wij groei en naar 'n verenigd Euro pa, lue krijgen te maken met de Euro-markt, lonen en prijzen worden vergeleken. Onze economen - sociolo gen - en vakbondmensen zullen moeten leren over te schakelen. Zoals 't ook geldt voor 't kerkelijke leven. De waar nemers op 't Concilie, de dominees A. T. Bessèlaar en S. Spoelstra, zagen dat de wijzers van de grote klokken aan de gevel van de Sint Pieter niet gelijk lie penAanpassen, zei paus Joannes. Je zou de vraag kunnen stellen waarom is die aan passing, die vernieuwing, voor veel mensen zo moei lijk? Waarom zo veel ver dachtmaking en onbegrip tegenover mensen die dat nieuwe wel zien en signale ren? Waarom moet dat al lemaal zo stroef gaan? Dat werkt inderdaad heel vreemd. Het is toch zo dat de een de ander toch niet wil neppen en daar 'n sport van maakt. Ik bedoel, ieder mens, 'n zieke daargelaten, wil toch 't goede. Ieder zal toch, 'n kindje dat onver hoeds wil oversteken, voor de auto wegtrekken, uit pu re bezorgdheid. Ik wil daar nog 'ns graag op terugkomen. Maar ik dacht zijn onze organisa ties - vakbonden - Kerk (denk aan 't debat over de curie), niet te veel over-ge- organiseerd? Of verpoli tiekt, hoe moet je dat zeg gen. Albert Sweitzer schreef wij staan op 't punt ten gronde te gaan aan 't feit dat wij ook de waarheid door orga nisaties willen laten uitde len. Staat bij alles de MENS nog wel centraal? Zo niet, dan zal hij er voor vechten, want de mens is 't leven, dat altijd gelijk heeft. En 'n andere vraag, waar ook nog interessant over te schrijven valtis de macht die wordt uitgeoefend nog wel dienend? Het zijn vragen in de stijl a la paus Joannes. Wij dachten dat zijn ant woorden op deze vragen aardig dicht de waarheid benaderden. Maar hierover later. Enkele dagen geleden zag ik in 't R.A.I.-gebouw de Mer cury-capsule, de Sigma 7 waarmee Walter Schirra zes maal rond de aarde is ge wenteld. Fantastisch. Ove rigens, nog maar 'n klein golfslagje in de ontwikke ling; de grote top is nog lang niet daar! Maar hoe heel veel is er te bereiken met samen-wer king van verstand en arbeid. Hoe ver kom je er mee! En, wat 'n lamme boel is 't zonder samen-werken. Je kunt nog niet van hier naar Tilburg. M. JANSSEN, Bedrijfsaalmoezenier. Markt 8, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5