wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt PRESIDENT KENNEDY 8. en W. antwoordden leden van de raad inzake het plaatsen van etalageruimte voor de Openbare Lagere- en Nuts Uloschool van de Verenigde Staten vermoord Minstens 200 doden door stormen Dader gearresteerd? Ogen vragen brillen van STAÜSAR Zo maar een bril of zó'n Van Maar en bril is wel een héél verschil VAN MAAREN MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 85e JAARGANG No. 94 OP HAITI; Gestelde vragen Antwoord van B. en W. VOOR BRILLEN I Van Maaren „vermaard" om *'n brillen I e rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Vrijdagavond werd de gehele wereld opgeschrikt door het bericht dat president Kennedy door een sluipschutter was vermoord, toen hij een bezoek bracht aan de stad Dallas in Texas. Drie korte salvo's uit een automatisch geweer betekenden het einde voor de 46-jarige man, die Amerika de weg gewezen had naar nieuwe ontwikkelingen in de ruimtevaart en de rassengelijkheid en die een vriend en steun was voor de gehele vrije wereld, waarin hij streefde naar de vrede. In de binnenstad van Dallas in Texas is hij neergeschoten vanuit het bovenraam van een gebouw dat hij in zijn open auto passeerde. Gouverneur John B. Conally van de staat Texas, die voor hem in de auto zat, werd zeer ernstig gewond. Pater Huber van de parochie van de H. Drieëenheid te Dallas, heeft de president het H. Oliesel toegediend. De president was nog in le ven toen hij de Laatste H. Sacramenten ontving. Vijfentwintig minu ten na de aanslag stierf president John Kennedy. Hij was gezeten in een open auto naast zijn vrouw die hem opving, toen hij door hij een kogel in het hoofd werd getroffen. Voor hem zat de gouverneur van Texas met zijn vrouw. De beide gewonden werden direct naar een ziekenhuis gebracht waar de chirurgen ingrepen en Kennedy de Laatste H. Sacramenten werden toegediend en 25 minuten na de aanslag overleed hij in tegenwoor digheid van zijn vrouw. De gouverneur John Connally werd geopereerd, hij had een kogel in de borst; zijn toestand blijkt bevredi gend. Zij reden van het centrum van Dallas naar een der buitenwijken, waar de de gemeenteraad hen een maaltijd zou aanbieden. Hij was van plan een drie daagse rondreis te maken door Texas met het doel de leiders van zijn De mocratische Partij aan te sporen zich eensgezind te scharen achter zijn wet geving voor de gelijkstelling der ras sen. Dallas is een der zuidelijke ste den, waar het verzet tegen deze ge lijkstelling het heftigst is. Onlangs nog werd de Democratische senator Stevenson hier gemolesteerd door blanke betogers, die hem bespuwden en hem een klap gaven met een kar tonnen bord, waarop een leuze stond. De politie had voor het bezoek van Kennedy de grootste voorzorgen genomen, omdat nieuwe demonstra ties werden verwacht. Wellicht is de aandacht daarbij te zeer gericht ge weest op het centrum van de stad en heeft men een gevaarlijk punt, zoals dat waar de moordenaar in een hin derlaag lag, verwaarloosd: een kruis punt van drie drukke verkeerswegen buiten het stadscentrum. Ook twee leden der politie werden gedood. Uit alle delen der wereld zijn blij ken van deelneming in Washington ontvangen, ook van H.M. de Konin gin, Prins Bernhard en prinses Bea trix. De minister-president hield een treffende toespraak voor de televisie bij het verlies van deze hoogbegaaf de, bekwame en moedige president, omdat men voor de gehele vrije we reld voelt, wat men in deze 35e pre sident (de vierde die een geweldda dige dood stierf) heeft verloren. Nog diep onder de indruk van de politieke moord van deze eeuw, wel ke hij van nabij had zien plegen, werd de vice-president Lyndon B. John- In Port au Prince zijn op z'n minst 207 mensen omgekomen door de overvloedige regenval geduren de twee dagen in het Noorden van Haïti. Men was daar nauwelijks be komen van de vernielingen aange richt door de orkaan Flora, die naar schatting aan drieduizend mensen het leven kostte. Door de regenval werden de ver bindingen tussen het Noorden en 't zuiden van Haïti verbroken. Het zuiden van het land is sinds de or kaan Flora in leven gehouden door het Noorden, omdat te velde staan de gewassen en voedselvoorraden verloren gingen. Door de regen stierven in het plaastsje Limbe alleen al meer dan honderd mensen, vijfenveertig vonden de dood in Camp Coq in de buurt van Lime. Twintig mensen waren omgekomen toen een auto bus werd weggespoeld en losge weekte grond aan 't schuiven ging. son als president beëdigd. Hij kreeg onverwacht het zwaarste politieke ambt op de schouders gelegd, onder dramatische en gevaarlijke omstan digheden, dat men zich zich kan voorstellen. Johnson is sedert zijn verkiezing tot vice-president een ver trouwensman van wijlen president Kennedy geweest. Speciaal waar deerde Kennedy zijn „eerste stuur man op het schip van staat" om het geen deze heeft gedaan voor de op bouw van Amerika s defensie en de samenwerking met de vrije landen in de Navo. Men noemde hem niet zon der reden de goodwill-ambassadeur van Kennedy. Speciaal geliefd is Johnson om de wijze waarop hij zijn stelling, dat ambtenaren er op uit moeten trekken om de bevolking te ontmoeten, heeft waar gemaakt. Wij in Nederland her inneren ons nog levendig zijn recente bezoek. Zoals hij hier veler sympat hie won, zo deed hij dat ook in West- Berlijn, in Pakistan en in Porto Rico. Men kan onmogelijk voorspellen welke hoofdlijnen Johnsons politiek zullen kenmerken. Toch geeft zijn le vensloop daar wel bepaalde indica ties voor. Lyndon B. Johnson werd op 27 augustus 1908 geboren in Texas - de staat waar hij zijn president zag vermoorden. Zijn vader was 24 jaar lang parlementslid van Texas en de stad waar Johnson woonde was niet alleen door zijn vader gesticht, maar ook naar hem genoemd: Johnson city. De politie heeft direct een groot scheepse actie ingezet en heeft een lege auto gevonden, waarmee de moordenaar vermoedelijk is gevlucht. De politie te Dallas heeft de 24- jarige Lee H. Oswald gearresteerd als de hoofdverdachte in de moord aanslag op Kennedy. Oswald is voor zitter van het comité „Eerlijk spel voor Cuba" (Fair play For Cuba Committee). Hij is aangehouden in verband met het vermoorden van een politieman. Oswald werd schreeu wend uit een bioscoop gehaald. De politie poogt uit te vinden of hij be trokken is bij de moord op president Kennedy. :»raSSS Op Oswald werd een revolver aan getroffen. Oswald, die zich heftig tegen zijn arrestatie verzette, ver klaarde later: „Alles is nu voorbij". Tenslotte moge geconstateerd, dat heel de wereld rondom deze presi dent, die zich in de korte jaren van zijn bewind heeft doen kennen, als een man van grote intelligentie, hel der inzicht, zelfverzekerdheid, moed en daadkracht, mogelijk de beste pre sident die Amerika en de wereld ge kend hebben en deze onschatbare diensten heeft bewezen. - Nader is bepaald dat president Kennedy niet zal worden bijgezet in het familie-graf, maar op een mili taire begraafplaats te Arlington, waar ook, tussen de militairen, een presi dent begraven ligt. (Zie verder pag. 5) Zoals wij in onze editie van vrijdag j.l. reeds vermelden hebben een drietal leden van de raad - de heren P. van Engelen (K.U.), C. van Mosselveld (werknemerspartij) en F. Kemperman (P.v.d.A.) het college van B. en W. schriftelijk vragen gesteld, naar aanleiding van etalage- ruimte voor de Openbare Lagere- en Nuts ULO-school in de Stations straat. Om het beeld zo zuiver mogelijk te houden, hebben wij gemeend er goed aan te doen, zowel de door de drie gemeenteraadsleden ge stelde vragen, als het antwoord van het college van Burgemeester en wethouders, dat aan alle leden van de raad is toegezondenletterlijk weer te geven. 1. Acht het College van Burge meester en Wethouders de bouw van etalages voor de Openbare Lagere School en de Nuts-Ulo-school in de Stationsstraat niet in strijd met eer der door haar gegeven verzekeringen, dat er van deze bouw geen sprake zou zijn? 2. Acht het College van B. en W. de plaatsing van bovengenoemde eta lages niet in strijd met de belangen van het onderwijs, omdat atijdens de bouw van de etala ges het geven van lessen vrijwel tot de onmogelijkheden behoort; b. de lichtinval in de schoolloka len ernstig belemmerd wordt; c. de status van bedoeld school gebouw door de bouw van de etala ges - zo mogelijk - nog verder wordt gedegradeerd? 3. Is het College van B. en W. niet van mening, dat hier het parti culier belang heeft geprevaleerd bo ven het algemeen belang, in dit ge val het onderwijs? 4. Welke overwegingen hebben het College er toe geleid de toestem ming tot de bouw van deze etalages te verlenen? 5. Welke overwegingen hebben er gegolden om één bedrijf boven - wellicht vele - andere gegadigden te bevoordelen? 6. Is het juist, dat de ouder-com- missie van de Openbare Lagere School geen antwoord heeft ontvan gen op haar brief van 6 juni 1963, waarin opheldering werd gevraagd over geruchten terzake van de bouw van de etalages? 1. De plaatsing van de bedoelde etalage-kasten is door ons niet toege staan, dan nadat le. vast stond, dat de etalagekas ten architectonisch zèèr goed ver zorgd zouden zijn en een verfraaiing van de Stationsstraat - één der be langrijkste winkelstraten - zouden betekenen, voor welk oordeel wij ons hebben gebaseerd op een door het bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Ir. Kuiper, Ir. de Ra- nitz, Ir. v. d. Ree en van Tol te Rot terdam - het stedebouwkundig ad viesbureau van onze gemeente - ge geven zéér waarderend advies om trent het bouw-welstands-aspect van het plan; 2e. de inspecteur van het lager onderwijs, die de tekeningen toege zonden kreeghad medegedeeld, "geen bezwaar te hebben tegen het plan om langs de voorgevel van de school etalagekasten aan te brengen". Wij hebben, mede geleid door bei de overwegingen, aan het dames-mo demagazijn G. C. van Dijk, Stations straat 28, Waalwijk le. op grond van de precario- verordening 1958 vergunning ver leend tot het hebben tot wederopzeg ging van de bedoelde etalagekasten op openbare gemeentegrond; 2e. ontheffing verleend van het bepaalde in artikel 16 der algemene politieverordening, welk artikel het verbod inhoudt om, zonder onthef fing van burgemeester en wethou ders, in, op of over de weg voorwer pen te plaatsen, te hangen, vast te hechten, te hebben of te doen ver blijven. Het betreft hier derhalve een pu bliekrechtelijke regeling van zaken en wel krachtens ons op wettelijke grondslag, behorende bevoegdheden. In een vroeger stadium - n.I. in de na-bespreking van de raad op 30 mei 1963 - is door één der leden ge ïnformeerd of het in de bedoeling lag om vóór de openbare school eta lagekasten aan te brengen. Op dat tijdstip was daarvan nog geen sprake. Op 9 juli 1963 is van de zijde van het genoemde damesmodemagazijn een verzoek ontvangen om - met het oog op de snelle en grote ontwikke ling van dit middenstandsbedrijf - de etalage-ruimten te mogen uitbrei den door het plaatsen van etalage kasten op de openbare gemeente grond in de onmiddellijke nabijheid van het winkelpand. In de maand augustus 1963 is dit verzoek in een tweetal vergaderingen van ons college aan de orde geweest, terwijl het voltallige college zich door een bezoek ter plaatse bovendien nog van de feitelijke terrein-situatie op de hoogte heeft gesteld. Het bij ons geleidelijk gegroeide inzicht, dat hier een betekenende bijdrage tot verbete ring van het stadsaanzien zou worden geleverd, heeft na afweging van verdere en andere belangen - ten slotte gevoerd tot onze hierboven vermelde besluiten. Wij tékenen nog aan, dat het in 't algemeen zéér ongewenst en vooral ook onjuist is om aan ons vanuit de raad inlichtingen te vragen over be sluiten, welke door ons nog genomen moeten worden, omdat dan en daar door het beginsel van de eigen en zelfstandige verantwoordelijkheid van elk der bestuursorganen - enerzijds de raad en anderzijds het college van burgemeester en wethouders wordt aangetast en verder situaties worden geschapen, waarin het moei lijk is om de volgorde der verantwoor delijkheden en de scheiding der ver antwoordelijkheden geheel en al in het oog te houden. Daarom willen wij nog eens na drukkelijk vaststellen, dat de onder havige besluiten door ons naar eigen inzicht en voor eigen verantwoorde lijkheid zijn genomen en dat deze be sluiten thans uiteraard vatbaar zijn voor een doelmatigheidsbeoordeling door de raad, omdat wij volgens de bepalingen der gemeentewet aan de raad verantwoording schuldig zijn voor deze door ons genomen beslui ten. 2. a. De plaatsing van de eta lagekasten is in uiterst korte tijd tot stand gebracht en heeft, voor zover ons bekend, geen storing voor het on derwijs opgeleverd. Het hoofd van de openbare lagere school - van welke school wij schoolbestuur zijn - heeft ons - als schoolbestuur - hieromtrent geen enkele mededeling gedaan. b. Ten aanzien van de belemme ring van de lichtinval kan het volgen de worden medegedeeld De openbare lagere school heeft voor wat het éne betrokken lokaal be treft in dit lokaal thans nog een lichtoppervlakte van 13.57 m2 - voorheen 18.40 m2 - terwijl vol gens het Bouwbesluit Lager Onder wijs dit lokaal bij een voorgeschreven vloeroppervlakte van 56 m2 - de vloeroppervlakte bedraagt echter slechts 51 m2 - een lichtoppervlak te van 14 m2 - dat is dus de norm voor een te bouwen school - moet hébben. Gelet op de verhouding tussen vloeroppervlakte en lichtoppervlakte van dit lokaal, voldoet het lokaal, wat de lichtoppervlakte betreft, thans dus nog volledig aan de eis, welke in dit opzicht geldt voor een te bouwen school. De nuts-ulo-school heeft in twee lokalen thans nog een lichtopper- besluit Lager Onderwijs deze loka- 7.36 m2 - terwijl volgens 't bouw- vlakte elk van 4.14 m2 voorheen len een vloeroppervlakte moet heb ben van 48m2, terwijl de vloeropper vlakte slechts 39.61 m2 is, waaruit kan worden afgeleid, dat deze beide lokaliteiten een zéér onvoldoende vloeroppervlakte hebben en een vol komen gemis aan ruimte demonstre ren. Omgereken dnaar de werkelijke vloeroppervlakte zou de lichtopper vlakte van deze beide lokalen plm. 9 m2 per lokaal moeten bedragen en dan ook weer bereken daan de hand van de norm voor een te bouwen school. Ter inlichting wijzen wij er nog op, dat de beneden-vakken van alle ramen van de aan de straatzijde gelegen lokalen der nuts-ulo-school van mat-glas zijn voorzien en dat tot 'heden vrij véél van kunstlioht werd gebruik gemaakt. gen te geven, die deze verlangen, terwijl de taak-omschrijving verder luidt; „Zij heeft tot taak bij de ou ders, voogden en verzorgers liefde en belangstelling voor de school van hun kinderen aan te kweken, de bloei dezer school te bevorderen en die school te steunen bij de vervul ling van haar taak." De in de vraag en aan ons gerichte brief dd. 6 juni 1963 van de ouder commissie der openbare lagere school bevestigde nog weer eens on ze eerder al enigszins gevormde ver onderstelling, dat deze oudercom missie zich voor een deel of goed deels als schoolbestuur beschouwt, terwijl wij het schoolbestuur zijn. In deze brief wordt achtereenvolgens gesteld, dat de oudercommissie ge durende de laatste jaren herhaalde pogingen heeft aangewend om diver se instanties de euvels van het ge bouw te tonen, dat de Vereniging voor Volksonderwijs, in samenwer king met de oudercommissie, 'n film van het gebouw heeft opgenomen, waarmede de oudercommissie de be- i A I: -BI.L m B'rfli - fli i 'Bi AO Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 3933» Den Boscb - Tilburg Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 c. Wij kunnen niet inzien, dat de status van het in de vragen bedoelde schoolgebouw door de plaatsing van deze etalagekasten wordt gedegra deerd. Het is oud en bijzonder on-ogelijk, dat in 't straatbeeld niets betekent en daarin zelfs een disso nant is. De plaatsing van de etalage kasten brengt in ieder geval veel meer harmonie in dit straatbeeld. 'Om ten deze niet misverstaan te worden, beklemtonen wij nog eens onze al eerder en duidelijk naar bui ten gebleken opvatting, dat dit schoolgebouw een volkomen onwaar dige huisvesting is voor de beide daarin ondergebrachte scholen. Vol ledigheidshalve vermelden wij nog, dat de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen een urgentie verklaring heeft afgegeven voor de bouw van nieuwe scholen ter huis vesting van de beide bedoelde scho len, doch dat nog niet te zeggen valt op welk tijdstip de rijksgoedkeuring voor deze bouw - en dat 'betékent de aanvang van de bouw zal wor den ontvangen. Bovendien heeft de nuts-ulo-séhool door de groei van 't leerlingen-aantal een ruimtegebrek, waarin spoedig zal dienen te worden voorzien door voor één leerkradht el ders tijdelijk éen leslokaal ter be schikking te krijgen. 3. De beantwoording van de beide voorgaande vragen werpt een voldoende licht op de overwegingen, welke gevoerd hebben tot onze be sluiten en waardoor wij de belangen van het onderwijs niet geschaad ach ten dit is immers de kern van deze vraag - mede ook gelet op het ad vies van de inspecteur van het lager onderwijs. 4. Idem. 5. Andere bedrijven hebben nim mer een soortgelijk verzoek tot ons gericht. Het lijkt ons, dat er alleen dan interesse voor het plaatsen van dergelijke etalagekasten op dit punt in de Stationsstraat zal zijn en dat deze kasten alléén dan effect sorte ren, indien de kasten als het ware functioneel verbonden kunnen zijn met een in de meest onmiddellijke nabijheid aanwezig winkelpand. 6. Volgens de ter zake geldende bepalingen heeft de op de Lager-on- derwijs-wet gebaseerde oudercom missie tot taak om aan burgemeester en wethouders en aan de inspecteur van het lager onderwijs alle inlichtin- doeling had om deze op het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te gaan laten zien, ten einde de rijksgoedkeuring sneller te verkrijgen en dat de oudercommissie gaarne bereid is om deze film voor de leden van de raad te vertonen. Aan het slot van deze brief wordt nog opgemerkt, dat „de Gemeente er beter aan zou doen om haar aandacht te besteden aan het indienen van het plan voor de nieuwe school ter ver krijging van de rijksgoedkeuring, dan zich bezig te houden met het plaatsen van etalages voor een gebouw, dat zo snel mogelijk uit 't stadsbeeld dient te verdwijnen." Wij waren en zijn van gevoelen, dat in deze aan ons gerichte brief, gezien de plaats en de taak van de oudercommissie, alle verhoudingen worden omgekeerd en dat alle ver- bindingen in het verkeer tussen de commissie en ons worden verstoord door van deze brief ook nog eens 'n afschrift aan alle leden van de raad te zenden, zoals is geschied. Het zal U duidelijk zijn, dat wij er in de ge geven omstandigheden weinig be hoefte aan hadden om op deze brief in te gaan, temeer, omdat het ont- moetingsveldwaar wij de commissie zouden moeten treffen voor een ob jectief en vruchtbaar contact, ons zo uitgestrekt leek, dat het ondoenlijk was om per brief elkaar te vinden. Wij meenden ook, dat het, weer ge zien de plaats en de taak van de ou dercommissie, weinig voor de hand lag, dat deze commissie ons als het ware in gebreke stelde ten aanzien van ons beleid met betrekking tot de bouw van een openbare lagere school - en dan nog zonder de feiten te kennen, althans zonder deze feiten van ons te hebben vernomen - en dat het méér voor de hand zou heb ben gelegen, als deze commissie zich op constructieve wijze tot ons zou heben gewend. Tegen deze adhtergrond oordeel den wij het dienstig om voorlopig afstand van deze brief te nemen met de 'bedoeling om in de komende tijd in het waarachtig belang van het openbaar onderwijs en ter bevorde ring van een goede werkwijze der commissie samen het vertrekpunt van de commissie en van ons college te bepalen met de bedoeling elkander op de juiste weg te treffen en deze weg dan gezamenlijk te begaan.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1