wAAlwokse en lanqstRAAtse couraiu ?tz stiwatit&nsLtit ASSAR! Raad van Waalwijk bekritiseerde in ernstige mate beleid van B. en W. inzake de bouw van etalages voor O.L. school en Nuts Ulo school Motie tot afbraak met 9 tegen 8 stemmen afgestemd. Raadslid Meijs achtte belangen van onderwijs niet geschaad. Grote belangstelling BRIL-ETUl'S NICOLAAS Belangen van onderwijs in het geding Nieuwbouw O. L. S. in het gedrang Niet in relatie met de school Nog veel vager Tegen zere been vrol'rik Sinl-Nicolaasverhaal (II) MAANDAG 2 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 96 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Langdurig en uitgebreid heeft de gemeenteraad van Waalwijk donder dagavond - vaak hevig geëmotioneerd en onder heftige bewoordingen - gesproken over het beleid van B. en W. inzake de bouw van etala ges voor de Openbare Lagere School en de Nuts-Uloschool a.d. Sta tionsstraat. Eerst tegen elf uur was het laatste woord gezegd over deze voor ver schillende raadsleden onverkwikkelijke affaire, waarbij enkele leden het college het bijzonder kwalijk namen, dat van de zijde van B. en W. meer aandacht was besteed aan het stadsaanziendan aan de be langen van het onderwijs. In totaal drie moties passeerden deze avond de revue. De eerste twee moties werden ingediend door de fractieleider van de Katholieke Unie de heer P. van Engelen, die ech ter de gewenste meerderheid van de raad niet konden verkrijgen, zodat deze met 9 tegen 8 stemmen terzijde moesten worden gelegd, terwijl de derde motie, afkomstig van de heer Dercksen (Prot. Chr. groepering), waarin, evenals dat het geval was geweest in de moties van de heer van Engelen, het beleid van het college als ondoelmatig werd bestem peld, terwijl de belangen, die in het geding zijn, aldus de motie, onvol doende zijn afgewogen, en er bij het college op werd aangedrongen, met de meeste spoed die maatregelen te nemen, die in het belang zijn van het openbaar onderwijs. In totaal 14 raadsleden stemden vóór de motie-Dercksen, terwijl de drie wethouders hun stemmen tegen uit brachten. Ook vanaf de publieke tribune be stond donderdagavond ongekend gro te belangstelling voor deze vergade ring, die eerst tegen één uur vrijdag morgen 'n einde vond. De discussie werden aan het begin van de avond op gang gébracht door de 'heer van Engelen, die in een uitgébreide be schouwing als eerste namens de heren Mosselveld (werknemers) en Kem perman (P.v.d.A.) en zoals hij zei "namens de grootst mogelijke meer derheid van onze Unie" kritiek le verde op de gehele gang van zaken rond de bouw van etalages vóór de Openbare Lagere School en de Nuts Ulo-school in de Stationsstraat. De St WAALWIJK, Stationsstraat 88 p heer van Engelen zei het opgevallen te zijn, dat het college zo'n grote waarde hechtte aan de adviezen die waren uitgebracht door het bureau van ruimtelijke ordening en architec tuur, en aan de adviezen uitgebracht door de inspecteur van 't Lager On derwijs. De heer van Engelen betoog de dat het college toch wel een zware verantwoordelijkheid op zich had ge nomen door af te wijken van de uit lating tijdens een na-bespreking van de raad op 30 mei, waarin van de zijde van B. en W. was gesteld, dat er van de bouw van etalages vóór de Openbare Lagere School en de Nuts- Ulo-sChool geen sprake kon zijn. "Uw antwoord kon niet anders worden ge in terpreteerd", aldus de fractielei-, der, "of er was geen enkele sprake van de bouw van bedoelde etalages, nu niet, maar ook niet in de toe komst". De heer van Engelen bracht naar voren dat de belangen van het on derwijs hier toch wel op een frappan te manier in het geding waren ge bracht. Hij noemde het vertrouwen dat het college in de inspecteur had gesteld ontroerend. "Indien", zo be nadrukte hij, "het college van B. en W. inderdaad het schoolbestuur is, dan heeft het ook zijn eigen bevoegd heden en behoeft het zich niet te ver schuilen achter de inspecteur van het Lager Onderwijs". Hij zei te menen, dat ook de inspecteur van gezond heid bij deze bouw betrokken had moeten worden. De heer van Engelen bestreed voorts de bewering van het college van B. en W. als zou het on derwijs geen last ondervonden heb ben van de bouw van deze etalages. "Deze herrie is wel zeer hinderlijk geweest", zo betoogde hij. Verder bekritiseerde hij de uitdruk king van het college in het antwoord aan de raad, dat het college \%n B. en W. in de gegeven omstandigheden er weinig behoefte aan had om op de brief van de oudercomm. in te gaan. „Als mensen geen antwoord krijgen op hun schrijven, dan wordt de toenadering toch wel erg moei lijk", zo meende de heer van Engelen. De heer van Engelen zei het tevens opmerkelijk te vinden dat met het uitvoeren van de plannen toch wel erg veel haast aan de dag was gelegd, zelfs zo, dat een school die geregeld gebruik maakt van de gym nastiekzaal op een gegeven dag voor een gebaricadeerde deur kwam te staan. De heer van Engelen betoogde voorts dat er van enige harmonie tus sen etalagekast en schoolgebouw geen sprake was. "Het is als een vlag op een modderschuit". Hij zei zich af te vragen of het bureau voor ruim telijke ordening en architectuur be halve in de tekeningen van de etala ges, ook inzicht hadden gekregen in de situatieschetsen. "Ik neem het college bijzonder kwalijk, dat het de belangen van ste- debouwkundige aard zwaarder heeft laten wegen dan de belangen van het onderwijs." De heer van Engelen zei tevens niet gelukkig te zijn met het feit dat de bevoegdheden van de raad op een zeer duidelijke wijze ter zijde waren geschoven. "Ik reken dit het college des te zwaarder aan, omdat het op de hoogte was van de gevoelens van de raad" Burgemeester Teijssen begon met te stellen, dat het college van B. en W. begrip 'hebbende voor de vragen van de raad, er naar gestreefd had een zo duidelijk en uitvoerig moge lijk antwoord te geven, waarbij het van de zijde van het college geenszins in de bedoeling had gelegen een hautaine of superieure houding aan te nemen. Hij bestreed de mening van de heer van Engelen dat het school bestuur gevormd zou worden door de raad. De raad zou in deze, aldus voor zitter Teijssen, slechts enkele con crete bevoegdheden hebben gekre gen. De heer Teijssen betoogde voorts, dat het college van B. en W. alle begrip had voor de vele zorgen die de oudercommissie bezighouden inzake de huisvesting van de leerlin gen aan de Openbare Lagere School. Wel zei hij het bijzonder eigenaardig te vinden, dat van de zijde van de oudercommissie allerlei activiteiten waren ontwikkeld, die ontwikkeld hadden moeten worden in samenwer king met het college van B. en W. De heer Teijssen zei, dat de inspecteur van het Lager Onderwijs alleen advies was gevraagd, omdat in het leerlin- genbesluit aan deze inspecteur be paalde functies zijn toebedeeld, zodat er van verschuilen achter de inspec teur gex sprake kan zijn. Hij betoog de dat de inspecteur van Volksge zondheid tot taak heeft te bevorderen dat er geen onderwijs wordt gegeven in die lokaliteiten die door de inspec teur geen sprake kan zijn. Hij betoog den helemaal niet bedroefd zijn ge weest wanneer de afkeuring van deze school door de inspecteur zou wor den bevorderd" De heer Teijssen deelde verder mee, dat zeer binnenkort met het be stuur van de Nuts-Ulo-school 'n al gemene bespreking gehouden zal worden over de huisvesting van deze school en over de vraag waar één lo kaal kan worden ondergebracht. Tot op heden heeft het gemeente bestuur nog niets mogen vernemen hoe het er bij het ministerie voor staat met de plannen om te komen tot de bouw van een 5-klassige Nuts-Ulo school. Ten aanzien van de Openba re Lagere School, meende de heer Teijssen te moeten stelten, dat de bouw van een zesklassige school misschien in het gedrang zou zijn ge komen door de daling van het aantal leerlingen. Tijdens de laatst gehou den raadsvergadering nam de raad nog het besluit over te gaan tot het verlenen van eervol ontslag aan een onderwijskracht aan deze school. Sprekende over de lichtinval, die naar de mening van verschillende le den van de raad door de bouw van deze etalage ernstig zou zijn belem merd, zei burgemeester Teijssen, dat de gegevens van B. en W. ontleend waren aan de inlichtingen die het college waren verstrekt door de Tech nische Dienst. Hij gaf toe, dat het college inderdaad grote aandacht had besteed aan de stadsverfraaiing, door te overwegen welke architectonische waarde deze etalagekasten zouden hebben. Hij zei dat de plaatsing zo danig was geschied, dat duidelijk tot uitdrukking komt dat de etalages niet in relatie staan met de school, maar wel, dat zij een maskering vor men voor het gebouw. Nadrukkelijk stelde de heer Teijssen, dat het geens zins de bedoeling van het college was geweest in het antwoord, aan de vra genstellers een enkel verwijt te ma ken. "B. en W. stellen niets meer op prijs, dan een vruchtbare gedachten- wisseling". Deiheer van Eijl (Kath. Unie), die in tweede instantie het woord voer de, zei letterlijk tot de voorzitter: "Uw antwoorden die U nu gege ven heeft, zijn nog veel vager, dan de schriftelijk gegeven antwoorden". De heer van Eijl zei, graag het advies van het architectenbureau eens te willen zien, evenals de brief van de inspec teur aan het college. Hij stelde, dat wanneer 'het plan genomen wordt om aan een school te verbouwen, men verplicht is de inspecteur van Volks gezondheid en de hoofdinspecteur er bij te betrekken. "U handelt evenwel op advies van een inspecteur die in deze niet gemachtigd is". De heer van Eijl wees er tevens op dat door het college de raad geen toestemming was gevraagd de school te gaan ver bouwen. Hij zei het bovendien wel opmer kelijk te vinden, dat er in Waalwijk de laatste tien, twintig jaren een 15- tal scholen waren gebouwd, terwijl het college er in al die jaren niet in geslaagd is een urgentieverklaring te krijgen voor de slechtste school die Waalwijk kent. In een uiterst geëmotioneerde stemming verklaarde de heer v. Eijl "Wanneer mijn kind les kreeg in een dergelijk lokaal, zoals ik die in de openbare lagere school heb gezien, haalde ik het er accuut van af, daar bij alle processen riskerend. Ik vind het onverantwoord dat wij dit nog tolereren. Ik vind het bovendien on verklaarbaar dat U over deze etalage- kwestie niet gesproken heeft met het hoofd van de school". De betogingen van de heer van Eijl werden vanaf de publieke tribune onderstreept met eën kort applaus, zodat burgemeester Teijssen de aanwezigen op de tribune moest verzoeken zich op geen enkele wijze met de discussie te bemoeien. De heer van Eijl zei - de heer v. Engelen had dit al eerder verklaard, - van mening te zijn, dat het schrij ven van de oudercommissie aan het college toch wel tegen het zere been van het college was geweest. Hij zei te moeten toegeven dat de door de oudercommissie opgestelde brief in- Dat had de praeses niet moeten zeggen. Ik wist, dat hij wel eens bij Bob aan de deur was geweest om hem lid te maken, maar Bob had hem afgepoeierd. Niet uit ivangunst of hekel, maar doodeen voudig omdat hij zich schaamde voor de kaalheid en de rommel van zijn hok. Daar mochten wij gerust gek heid over maken, maar de rijke Van Blokland nu juist niet. Want die deed dat op een andere manier. Toch werd Bob helemaal niet kwaad. Hij glim lachte en overhandigde met een weids gebaar de sleutel. "Waarde Blokland! U kent mijn verblijf. Wanneer u er in slaagt de kleren weg te halen en daar mee terug bent vóór negen uur, dan ontvangt u van mij de som van vijf en twintig gulden. Maar wees dan ook zo sportief en zet er hetzelfde be drag tegenover voor het geval u niet binnen de gestelde tijd slaagt!" Van Blokland hield zich goed. "Uw omstandigheden kennende zet ik er het dubbele bedrag tegenover! Aan genomen?" Maar nu kwam Lange Fons in ac tie. "Dit wordt interessant, jongens, want hoe dit ook afloopt een be hoorlijk rondje zit er toch aan vast". "Geen sprake van!" brieste Van Blokland. "Wat ik win komt in de kas van de sociëteit!" "Dan zal het geraden zijn, dat Bob wint"glimlachte Lange Fons, "want van zijn winst wordt stellig een beter gebruik gemaakt. Komaan, veroorlo ven jullie mij dat ik optreed als se condant? Prachtig, willen de heren de overbodige bedragen alvast bij mij in deposito geven? Klokslag negen uur betaal ik uit aan de rechtmatige winnaar!" Daar er voldoende getuigen bij wa ren, stemde iedereen toe. Van Blok land keek op zijn dure vestzakhorlo ge, alhoewel boven het podium een grote klok hing. "Het is nu tien voor half negen. Het is bijna tien minuten naar de de apartementen van dat jongmens daar. Ik heb dus 40 minu ten tijd. Komaan, een kleine verste viging van de kas van onze sociëteit lijkt mij de moeite wel waard. Tot ziens heren!" Bob nipte van zijn glas en wuifde hem rustig na. Maar nauwelijks was de praeses verdwenen, of wij bedol ven hem onder onze vragen. Bob zweeg als het graf 'en daar had hij gelijk in, aangezien zich nu ook soos- leden met het geval gingen bemoeien en hij klaarblijkelijk vreesde, dat die hun al te voortvarende voorzitter zou den gaan helpen of inlichten. Pas toen de klok tien voor negen aanwees (en om negen uur zou het feest beginnen), be liefde het Bob tekst en uitleg te ge ven 'en daarvoor bestond, mede in ver band met de onrust in de nu bijna ge vulde zaal, nogal belangstelling. "Kijk jongelui", begon Bob achte loos, "ik kan nu wel iets zeggen, want vermoedelijk bevindt onze vriend Van Blokland zich thans thuis en wel in de badkuip of de tobbe, al naar gelang zijn omstandigheden, want ik wil niet in huiselijke finesses treden". "In de wat?" gaapte iedereen vol verbazing. "Zeker, althans in een of andere badinrichting en hij zal daar nog wel een klein ogenblikje werk hebben óók. Kijk, jullie weten, dat het grote hok, dat ik bewoon, op de tweede verdieping ligt en dat daar sinds dag en jaar geen fatsoenlijk rriens meer over de vloer komt". "Dank je wel", zeiden wij ge roerd. "Nu ja de slechten niet te na gesproken en zolang de woningnood ons studenten zó drukt is dat ook geen schande. Ik wilde alleen maar dóen uitkomen, dat ik geen werkster kan bekostigen en dat het de eige naar van de bouwval geen fluit kan schelen wat ik in mijn hok uitvoer, zolang hij maar elke maand zijn 25 gulden ontvangt. Jawel! Vijf en twin tig gulden voor zo'n afgekeurd kip penhok". Bob nam een slok en spoelde even zijn verontwaardiging weg. "Voorts bevindt zich recht onder mijn apartement een montagewerk plaats van een speelgoed fabriek je. Ik wist dat zelf niet, maar ik ontdekte het, toen het Perzische tapijt onlangs wat dun begon te worden". "De versleten vloerbedekking" commtarieerde Fons, maar Bob ging verder. "Toen ik het tapijt twee weken ge leden voor het eerst van mijn leven eens oplichtte, zag ik ondanks het aardse stof, dat vlak voor de deur een luik in de vloer zat. Een luik, dat ik aan een ring kon optrekken. Ik dachtdat is nu juist wat ik zoek. Op de eerste plaats heb ik dan een nooduitgang in geval van brand en in de tweede plaats zou ik mijn huis-, tuin- en keukenvuil op minder ver moeiende wijze dan voorheen kunnen afvoeren. Wij stammen tenslotte niet voor niets van de paalbewoners af, zégt men. En ik bèn op netheid ge steld, dat weten jullie. "Helaas, dit laatste bleek onmoge lijk, tenzij ik de produktie van het voormelde speeldgoedfabriekje in de war wenste te schoppen, hetgeen niet het geval is. Die kerels uit dat fa briekje zijn trouwens bijzonder potig. Want precies onder het luik bevindt zich een grote, houten kuip met lijm. Deze lijm wordt 's avonds van te vo ren klaar gezet en de volgende dag in grote hoeveelheden gebruikt voor het aan elkaar lijm envan alle moge lijke voorwerpen die mij niet interes seren. Wat mij wèl interesseert is, dat die lijm uitmunt door een bijzonder grote mate van taaivloeibaarheid. Welnu, vrienden, toen onze heer Van Blokland zo genadig was om mij uit te nodigen voor dit feest, onder de voorwaarde dat ik als Sinterklaas pias zou optreden, was bij mij de boot aan. Ik verwijderde de vloerbedekking, zoog met een ge leende stofzuiger zeer zorgvuldig alle stof weg en begon vervolgens aan het eigenlijke karwei het doorzagen van de balk waarop het luik in dichtge slagen toestand rust. Vervolgens be vestigde ik het luik weer met een paar dunne touwtjes en ik legde een matje er over heen. Ik had nu een pracht beveiliging voor eventuele ongewens te bezoekersaangezien zulke lieden natuurnoodwendig in de kuip met lijm zouden duikelen. En dat is nu, wat naar menselijke berekening de heer Van Blokland is overkomen, al heeft hij zich wellicht van hulp voor zien of al is hij op zijn teentjes de kamer ingeslopen. Stel u gerust, heren, de vrije val bedraagt nog geen tweeen een halve meter en men komt beslist midden in de kuip terecht. De lijm is trouwens zeer zacht. Zij droogt echter tamelijk snel in de lucht. Naar berekening zal hij even na half negen als de spreek woordelijke lepel in de brijpot terecht gekomen zijn. Aangenomen dat hij in één minuut van de schrik bekomen is en zich er uit gewerkt heeft, dan be gint voor hem de moeilijkheid pas goed. Dat fabriekje zit namelijk pot dicht en er is geen ladder om er weer uit te klimmen. Vermoedelijk zal hij er tegen op hebben gezien door luid geblèr de derdaad zeer onvriendelijk was ge weest, "maar", zo benadrukte de heer van Eijl, "het gaat hier niet over de toon waarop, maar over de zakeljjke inhoud en die was juist". De heer Dercksen, die na de heer van Eijl het woord voerde, zei het eens te zijn met de gemaakte opmer kingen. "Ik had precies dezelfde re- aktie bij het bezoeken van de Open bare Lagere School als de heer van Eijl". De heer Dercksen zei het te be treuren dat van de zijde van het col lege geen antwoord was gezonden aan de oudercommissie. "Geen ant woord geven is volgens mij absoluut fout. Dit had niet mogen gebeuren." De heer Dercksen zei het in het bijzonder te betreuren, dat de sfeer van vertrouwen tussen het college en de raad op zijn zachtst gezegd ver stoord was. Hij had het meer voor de hand liggend gevonden, wanneer het college na de ontkenning van B. en W. tijdens de nabespreking op 30 mei, de raad op de hoogte was ge steld van de nieuwe plannen die bij het. college leefden. "De zaak kan al leen recht worden gezet, wanneer het college de toestemming herroept en de etalages op kosten van de gemeen te worden afgebroken". De heer Dercksen zei het college in overweging te willen geven, de les sen die in de Dr. van Beurdenschool worden gegeven, in de nabije toe komst in de openbare lagere school te laten geven, omdat het hier avond lessen betreffen, waarbij lichtinval (Zie vervolg pagina 2) aandacht van voorbijgangers te trek ken. Hij zal dan diverse voorwerpen boven op de kuip moeien stapelen om door de opening van het luik weer mijn apartement te bereiken. Laten we aannemen, dat dit reeds de eerste de beste keer is gelukt 'en dat hij niet opnieuw in de lijmpot is geduikeld. Dat kan. Maar dan zal het toch aar dig dicht bij kwart voor negen zijn geworden en zelfs al zou hij dan nog de tegenwoordigheid van geest gehad hebben het sinterklaas pak van de zol- derhaak af te halen en mee te nemen, dan nog zal de lijm hem zó in zijn bewegingen hinderen, dat hij hier toch nooit om negen uur kan zijn. Er zal hem dus niets anders resten dan zich naar zijn hospita te spoe den teneinde zich van zijn hinderlijke aanhang te ontdoen en daar is be slist wel enige tijd mee gemoeid, te meer daar enig openbaar middel van vervoer hem in deze toestand wel licht niet ten dienste staat". lm en daverend applaus ging op nadat Bob zijn verhaal had verteld en klokslag negen uur werd de buit om gezet in eën vrolijk rondje. Toch scheelde het maar een haar of hij had zijn weddenschap nóg verloren. Want geen twee minuten later stormde een Sinterklaas naar binnen, waarin over duidelijk de praeses te herkennen was. Van Blokland bleek namelijk vin dingrijker te zijn geweest dan Bob had gedacht. Inderdaad was hij door het luikgat naar boven geklauterd. Maar daar had hij zich ijlings ontdaan van zijn totaal bedorven pak en hij had het verwisseld voor het Sinter- klaaspak, dat gereed hing. En in dat. pak was hij de straat opgestormd. Van Blokland verloor echter de wedstrijd tegen het horloge. Hij toonde zich een goed verliezer. Hij bleef de hele avond in het pak zitten en aangezien dat sportief was, trad Bob tóch als conferencier op. Hij deed het zo voortreffelijk, dat hij meteen tot erelid werd benoemd. Toen sloten wij ons ook maar aan. Het was de gezelligste Sinterklaas viering die wij ooit gehad hebben, want er werd vriendschap gesloten tussen mensen die elkaar tot dusver met de nek aangekeken hadden. En dat was een wel onverwacht resultaat van dit feest. (Nadruk verboden) W. GELDOF.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1