j: Ogen vragen bril'en 1; j: van STASSAR j: enqueteurs DE ECHO VAM HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 DECEMBER 1963 Geschokt vertrouwen HET LIJK IN DE MAND Belangen van kind verwaarloosd In de steek gelaten Drie moties enquetrices J. Veraa en Zn. Bureau Jan Tuerlings Vanaf heden t.e.m. 23 december a.s. geeft RAKONA u bij huur of koop van een Novak T.V.-toestel Dit om U in de gelegenheid te stellen een groots St. Nikolaas- of Kerst-cadeau aan te schaffen. Bovendien krijgt U 3 maanden huur gratis, ook al een voordeel van f 100.-. Uw totale voordeel wordt dus f 200.-. geen enkele rol meer speelt en altijd gewerkt wordt onder kunstlicht, zo dat de leerlingen van de Openbare Lagere School hun intrek kunnen ne men in de gebouwen van de Dr. van Beurden-school. Ook de heer van Engelen sprak in tweede instantie over een geschokt vertrouwen. Hij zei bij zijn standpunt te blijven, dat het antwoord van het college van B. en W., destijds gege ven bij de nabespreking niet anders geïnterpreteerd kon worden, dan dat er geen sprake van de bouw van be doelde etalages kon zijn. Ook zei hij niet te kunnen afzien van zijn mening dat in deze een beslissing van de raad genomen had moeten worden. Nogmaals verklaarde voorzitter Teijssen bij de beantwoording van de vragen gesteld in tweede termijn "Wij verschuilen ons niet achter het architectenbureau, evenmin als wij ons verschuilen achter het advies van de inspecteur. Wij schuiven dan ook geen enkele verantwoordelijkheid af." De heer Teijssen betoogde dat aan de inspecteur van de Volksgezondheid geen enkel advies was gevraagd, om dat hij in de zaak betrokken wordt door de inspecteur van het lager on derwijs. Hij benadrukte verder, dat het col lege zich wel terdege de vraag had gesteld of met de bouw van deze eta lages de belangen van het onderwijs geschaad zouden zijn, waarbij het col lege tot de conclusie was gekomen, dat dit niet 't geval was geweest. De heer Teijssen zei dat er geen onder houd met het hoofd van het lager on derwijs had plaats gevonden, omdat het college van B. en W. had ge meend, dat bij het plaatsen van deze etalages, niet zozeer de school be trokken was geweest, dan wel het stadsaanzien. Burgemeester Teijssen zei het bij- i i FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 9) „Alles goed en wel," opperde ik. „In Parijs heb je nu alle gelegen heid gehad om je vakkennis te luchten. Maar hier in Spanje doe je dat nu eens niet!" Schmitty gromde wat. „Ik heb al een stelletje Spaanse dienders mee gemaakt," zei hij, met een hoofd knik naar de douaneloods. „Hebben ze hier wel eens van handgranaten gehoord?" „Handgranaten?" Ik zag het ver band -niet, maar ik nam hem niet ernstig. „Je wilt toch niet beweren dat je handgranaten gesmokkeld hebt?" „Nee, ik ben wel zuiver op de graat. Ik heb niet eens men revol ver meegenomen. Maar ik bedoel die Spaanse smerissen. Een revol ver, een mes, een ploertendoder, 'n karabijn en een bajonet hebben ze bij d'r. Maar geen handgranaten, tommy guns en bazoeka's! Zijn ze niet bang dat ze overweldigd wor den?" zonder onprettig te vinden, wanneer de veronderstelling verder zou leven, dat B. en W. met de oudercommissie gebrouilleerd zou zijn. "Wel zullen wij het er nog over eens moeten worden wat ieders activiteiten zijn." Hij meende dat men wanneer er spra ke was van een meningsverschil, niet te gauw sprake moest zijn, van aan tasten van het vertrouwen. Het is uitermate gezond wanneer bepaalde belangen op een dergelijke wijze ver dedigd kunnen worden, zo meende hij. Inzake het overhevelen van de leerlingen van de Openbare Lagere School naar het gebouw van de Han delsavondschool betoogde voorzitter Teijssen de handelsavondschool hier liever niet bij te betrekken, o.m. om dat deze school in de Mr. v. Cooth- straat gevestigd is op grond van een privaatrechtelijke overeenkomst. Burgemeester Teijssen bestreed tevens het verwijt dat de heer van Eijl en de heer van Engelen hem hadden gemaakt, dat het college slechts ge deeltelijk bepaalde artikelen van de L.O. wet had geïnterpreteerd en dat juist de voor deze zaak belangrijke punten achterwege waren gelaten. Wethouder van Laack verklaarde dat de activering van het centrum in deze aangelegenheid een belangrijke rol had gespeeld en tevens het feit dat op deze wijze opnieuw een zet was gegeven aan de functie van Waalwijk als streekcentrum. Uit het geen de sprekers in derde termijn naar voren brachten kon duidelijk worden waargenomen, dat het college van B. en W. slechts zeer matig de sprekers had kunnen overtuigen. De heer van Engelen bleef erbij dat het college zich niet aan de af spraak van 30 mei had gehouden. Hij zei de overtuiging te zijn toegedaan, „Een stelletje van die lui draagt geweren," zei ik. „Buiten d'r karabijn?" „Tjonge, bijna ongewapend," spot te de inspecteur. Ik veranderde van onderwerp. In tussen zaten we in de taxi en ik wees een paar bijzonderheden aan langs de route van het vliegveld. Schmitty viel me in de rede. „Ik kom tot de ontdekking dat ik hon ger heb, razende honger," zei hij. Dat kon ik niet aannemen van ie mand die pas uit Parijs komt. „Hadden ze geen dakhaas bij de lunch?" spotte ik. „Het was een officieel gedoe aan de lunch. Ken je die tent bij de Sei ne, Laperouse geloof ik?" „Officieel gedoe of niet," prote steerde ik, „bij Laperouse krijg je altijd een lunch om het nog aan je kleinkinderen na te vertellen. Hij keek me afweziga aanaaaaaa Hij keek me afwezig aan. „Hm," zei hij. „Champagne, kaviaar, soep met wijn nummer één, vis met wijn nummer twee, vlees met weer een ander soort wijn en dan salade zon der! Wist je dat je wijn kon drinken behalve bij salade? Wijn drinken bij salade is even erg als je moe der schoppen. Dat is niet netjes." „En heb je héus honger?" vroeg ik. dat de belangen van het kind door het college van B. en W. volkomen waren verwaarloosd. "Het moet voor U bijzonder op- prettig zijn te ervaren dat de Techni- sche dienst van de gemeente U volko men in de steek heeft gelaten", aldus de heer van Eijldie betoogde, dat deze dienst op de hoogte had moeten zijn van de geldende regels inzake lichtinval in de leslokalen. "Zij laten U iets verdedigen, wat niet te ver dedigen valt". De heer Kemperman voerde aan dat door een van de hoofdambtenaren gezegd zou zijn, dat er over de Openbare Lagere School niet zo'n zorgen gemaakt be hoefden te worden, omdat deze in Waalwijk toch wel dood zou bloeden. "Ik breng dit bijzonder ongaarne naar voren, maar ik meende dat ik 't moest zeggen", aldus de heer Kem perman. De heer Meijs (Katholieke Unie) liet een geheel ander geluid horen. Hij meende dat de belangen van het onderwijs in het geheel niet geschaad warenterwijl de middenstand een grote dienst was bewezen." Ook es thetisch voldoen de etalages prima", zo besloot hij. Ook de heer van Mosselveld toon de zich niet bevredigd door de ant woorden van het college. "Ik voel mij een beetje in mijn hemd gezet". De heer Teijssen deelde mee, na dat door de heer van Engelen een motie was ingediend, dat de raad niet de competentie bezit tot afbraak van de etalages over te gaan. "De com petentie om ontheffing te verlenen en weer in te trekken, behoort aan B. BUDDEMEYER chemisch rein «ren. g r o testra t 9 5 ,w a !\v ij k Z'n uitdrukking werd schaapach tig. Het was vlak voor mijn ver trek," zei hij. „Ik moest regelrecht naai* het vliegveld." „Dat is lang geleden zeg!" „Het was nogal ruw weer onder weg," gaf hij met tegenzin toe. „Luchtziek?" Hij knikte. „Ben je het kwijt?" „Zowat. Maar ik hoor mijn maag rammelen. Die zo leeg als de porte monnee van een bigamist" Nu hij het erover had: ik had ook honger! Zelf had ik niet zo over dadig geluncht als de inspecteur. Over het algemeen was de lunch in de „Keiler" van gelijke orde als die welke hij- had beschreven maar al dat geharrewar had me in de war gebracht. Niet dat ik het niet zon der eten had kunnen stellen, maar na mijn lunch was de middag al even stormachtig geweest als die van de inspecteur, zij het dan op een andere manier. Ik dacht weer terug aan de gebeurtenissen in het park. Bijna had ik er Schmitty wat van ver teld, maar ik kon niet zo'n eenvoudi ge verklaring geven als rum weer bo ven de Pyreneeën. Ik zette het uit m'n gedachten en keek op mijn hor loge. „Kan je nog drie uur wachten?" vroeg ik. i en W.", aldus de voorzitter. De heer van Seters zei ervan over tuigd te zijn, dat het college van B. en W. al het mogelijke had gedaan om in Waalwijk een nieuwe Openba re Lagere School te krijgen. Hij zei niet erg te zijn ingenomen met de wij ze waarop de discussies waren ge voerd. "Ik had liever gezien dat de aangelegenheid niet in openbare ver gadering was behandeld". Hij merkte echter wel op, niet het gehele beleid van B. en W. te kunnen steunen. Hij zei, dat het zijn persoonlijke mening was dat met het stellen van de motie een wantrouwen werd uitgesproken in het gevoerde beleid van het college van B. en W. Opgewonden betoogde hij: "Wanneer deze etalages worden afgebroken ontstaat er in Waalwijk een crisis. Wij moeten dat voorko men. De werknemers steunen deze motie niet." De heer Dercksen zei het bijzonder jammer te vinden dat in de motie niet was opgenomen, dat de belangen van het onderwijs zo spoedig mogelijk veilig gesteld moeten worden. Naar aanleiding van de opmerking van de heer van Seters, die tevens om een korte schorsing van de vergadering had gevraagd om met zijn partij over leg te plegen en deze schorsing ook had gekregen, merkte de heer van Engelen uitdrukkelijk op dat het geenszins zijn bedoeling was geweest zijn wantrouwen in het college naar voren te brengen. „Als wij vanavond van oordeel zijn dat er niet juist is gehandeld, dan staat ons maar een weg open, ons daar over uit te spreken. Wij moeten bij de mensen niet de idee gaan wekken van "de „Wachten kan ik wel", gromde Schmitty, „maar dan loop je de kans dat je me kunstmatig zal moeten voe den. Waarom drie uur wachten?" ,'t Is pas even na zevenen", legde ik uit. „Nou, dan is 't over drie uur even over tienen". Ik knikte. Dat is hier de tijd voor het diner. Niemand eet vóór tienen. „Hoor eens even, 't zal m'n dag heus niet bederven als ik me onge woon gedraag." „Daar gaat het niet om. De restau rants zijn niet eerder open dan negen uur en als je komt, kunnen ze 't eten toch niet binnen het uur klaar krij gen." „Kunnen we niks op onze kamers krijgen?" „Ik betwijfel het. Misschien een paar sandwiches, met wat erop." „Zeker juist wat je niet lust! En vind je het hier nou zo prettig?" ver wonderde hij zich. Ik wilde eigenlijk uit gaan leggen dat tien uur geen slechte tijd is om te dineren, als je lunch om vier uur is afgelopen. Maar ik hield m'n uit leg vóór me - Schmitty was immers op vakantie! „Nou, dan heb je California nog", opperde ik maar. „Hoeveel duizend mijl is dat hier vandaan", mopperde Schmitty. „Ze- jongens praten wel, maar het haalt toch niets uit". De motie met het besluit tot af braak, die in stemming werd ge bracht, haalde het echter niet en werd met 8 tegen 9 stemmen afgewezen. Voor de motie van de heer v. Engelen gelen stemden de heren van Engelen (K.U.), van Mosselveld (Werkne mers), Kemperman (P.v.d.A.), Smits (K.U.), v. Loon (K.U.), van Eijl (K. U.), van Heesbeen (K.U.) en van den Broek (K.U.). Tegen stemden: Derck sen (Prot. Chr), Duijvelaar (Werkne mers), Meijs (K.U.), Brouwer (Vrije lijst), van Seters (Werknemers), Wes terburger (Werknemers) en de wet houders van Heeswijk, van Laaok en v. d. Hoven. De tweede motie van orde, even eens door de heer van Engelen inge diend en opnieuw getekend door de heren Kemperman en van Mosselveld en waarin het college van B. 'en W. werd VERZOCHT over te gaan tot afbraakwerd weer met 8 tegen 9 stemmen afgekeurd, met dezelfde voor en tegenstemmers. Tot slot kwam de derde motie van orde, afkomstig van de heer Derksen in stemming. In deze motie werd - zoals reeds gezegd - de ondoel matigheid van het beleid van B. en W. in deze kwestie naar voren ge bracht, terwijl tevens werd gesteld dat de belangen die in het geding wa ren, onvoldoende waren afgewogen. Het college werd in deze motie uit genodigd met de meeste spoed die maatregelen te nemendie nodig zijn in het belang van het onderwijs. Resultaat was dat veertien leden van de raad voor de motie stemden en alleen de 3 wethouders hun stem tegen de motie uitbrachten. Burgemeester Teijssen zei met de meest bekwame spoed te zullen trachten, die maatregelen te treffen die nodig zijn. venduizend, achtduizend? Zeg het maar." Ik legde uit wat ik met California bedoelde. Het is een snack-bar of eigenlijk zijn er twee. Er is een grote op de José Antonio, en je hebt er een op de plaza Callaoa. Daar was ik nog niet dikwijls geweest, maar als ik ging, was het altijd naar de Plaza Callao, omdat dit het dichtstbij mijn hotel was. Je ging alleen naar de Ca lifornia als je weinig tijd had, of als je geen zin had uitgebreid te lun chen. De California is de Madrileense opvatting van 'n Amerikaanse „tent". Amerikaans in die zin dat de muur schilderingen herinneren aan de ver blijven van de holbewoners van Nieuw Mexico, maar aan de ingang van die holen zie je natuurgetrouw geschilderde prachtige totempalen uitBrits Columbia. Ze serveren daar een redelijk goede imitatie van een Amerikaans ham-met-eieren-ge recht, een bedenkelijk soort ice cream soda en een nog bedenkelijker soort worstjes; maar de warme koeken en wafels zijn dragelijk. Dat je bij die warme koeken in- plaats van boter een hele berg slag room krijgt is een vreemde afwijking van de regel, maar niet vreemder dan de plaatselijke ontwrichting van de totempalen. HET N.I.P.O. (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie) vraagt en om als regel maandag (avond) in hun ge meente vraaggesprekken te houden aan de hand van vragenlijsten. Vergoeding op basis van ge werkte uren. Min. leeftijd 21 jaar. Vraag inl. bij het N.I.P.O. Barentszplein 7, Amsterdam. Vermeld op Uw brief letter LZ IS UW OVERHEMDBOORD VERSLETEN? te nauw of te wijd? Wij zetten er een originele Sanfor- of No-iron-boord op, onder garantie van pasvorm en kreukvrijheid voor 2.65. Geen stof inleveren. Breng ze bij „Het Huis van Vertrouwen" Stationsstraat 15, Waalwijk, telef. 3103 Voor advertenties en abon nementen blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8 tel. 2002 Kaatsheuvel Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opge nomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau Dr. v. Beurdenstraat 8 Ik vermelde de totempalen en de slagroom natuurlijk terloops, maar de voordelen van de California deed ik goed uitkomen. Ik legde de inspec teur uit dat de California uitmuntte door de snelle bediening, door zijn properheid, en dat ie altijd open is en niet duurder. Met andere woor den een godsgave voor iemand die ziCh niet aan de officiële etenstijden wilde of kon houden. De slagroom deed de inspecteur aarzelen, maar de rest won het toch. We bleven net lang genoeg in het ho tel om zijn koffers af te geven en om hem in te laten schrijven, maar we gingen zelfs niet naar zijn kamer kij ken. Eerst moesten we naar de Ca lifornia. Er was even een kleine moeilijk heid toen de receptionist naar Schmit- ty's pas vroeg. De gewoonte in Spaanse hotels is namelijk zó dat men je pas inhoudt totdat men je heeft geboekt op de gebruikelijke politie- formulieren. Voor de inspecteur was het pas de eerste keer dat hij zoiets meemaakte en hij vond het kennelijk niet plezierig dat hij zijn paspoort niet ogenblikkelijk terugkreeg. (Wordt vervolgd) EXTRA NOVAK BERICHT Rakona betaalt uw feestgeschenk f 100- CADEAU

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2