waaI wijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gunstige buitenlandse reakties op pelgrimage van Paus Paulus Uitgesproken gunstige situatie in de schoen- en lederindustrie vielen door moordenaarshand Minimum-weekloon honderd gulden I VAN MAAREN Lincoln - Garfield - McKinley - Kennedy VERBLUFFENDE OVEREENKOMST Zo maar een bril of zó'n Van Maar en bril is wel een héél verschil Het zelfde commentaar Bekende klanken „40 TONS KIES" x De tweede De derde in de rij 26 KOMPELS IN HONGARIJE GEDOOD VOOR BRILLEN I Van Maaren „vermaard" om z'n brillen! 23 Moeilijk aanvaarbaar SINTERKLAAS- VERKOOP 1963 FORSE UITGAVE INEENS Stijging van de vraag MAANDAG 9 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 98 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" 4 Amerikaanse Presidenten In de schokkende dagen na de dood van John Fitzgerald Kennedy, de populaire en geliefde president van de Verenigde Staten, wiens plot selinge dood door moordenaarshand heel de wereld zeer ernstig heeft geschokt, is hij dikwijls vergeleken met een van de grootste presidenten die de Verenigde Staten hebben gehad en wel met Abraham Lincoln. Het lijkt inderdaad wel of het toeval een rol speelt, want de parallel len gaan veel verder dan men zo op het oog zou denken. Het is niet alleen zo, dat John F. Kennedy evenals Abraham Lincoln een populair 'en geliefd president was en dat zij beiden door moordenaarshand vie len. Er zijn meer overeenkomsten al zijn enkele daarvan misschien meer toevallig. Kennedy en Lincoln hadden ver scheidene gelijke karaktertrekken en kwaliteiten. Zo weten wij van Lin coln, dat hij beschikte over een grote mate van energie, dat hij ernstig, principieel en onkreukbaar was, dat hij uitstekend kon spreken, onbaat zuchtig en eerlijk was. Zijn dat niet allemaal kenmerken die wij ook in president Kennedy zo waardeerden? Lincoln en Kennedy ijverden bei den voor de verheffing van de neger, voor beiden bleek dit het zwaarste punt in hun ambtsperiode. Lezen wij de toespraak die Lincoln op 19 no vember 1863 (dus 100 jaar geleden) hield op het kerkhof te Gettysburg bij de herdenking van de gevallenen in een van de bloedigste veldslagen uit de Amerikaanse burgeroorlog, dan constateren we dat dit korte stuk een van de nobelste getuigenissen is van het ideaal van democratie en persoon lijke waardigheid, dat de Amerika nen zo aan het hart ligt. Maar de ge hele tendens ademt dezelfde geestes sfeer, die wij ook bij John Kennedy aantroffen. Evenals John F. Kennedy werd Lincoln door een fanaticus neerge schoten. Van deze toneelspeler John Wilkes Booth weten we, dat hij een vurig aanhanger der zuidelijken was, en dat de moord de wraak was voor de nederlaag der zuidelijke staten. Hier was het motief bekend. De mo tieven die Kennedy's moordenaar dre ven zullen we vermoedelijk nooit we ten, aangezien deze op zijn beurt werd vermoord, voordat hij had be kend. Wanneer we nalezen wat de dich ter James Russell Lowell toen schreef naar aanleiding van de moord op Lin coln, dan is het of we een commen tator van deze dagen horen. "Nooit vóór die verbijsterende dag hadden zóveel mensen tranen vergoten om de dood van iemand die zij nooit gezien hadden. Het was hun te moede of een goede vriend uit hun omgeving was weggenomen en de wereld leek hen killer en somberder geworden. Geen lijkrede vertolkte ooit de gevoe lens, die er in de mensen omgingen, Een zestig-jarige Belgische electriciën heeft een kies laten trekken met een 40-tons hijs kraan. "U mag het geloven of niet", vertelt het Brusselse blad "Het Laatste Nieuws" zijn lezers, "maar het is echt gebeurd". De man was aan het werk op een scheepswerf in Gent en had een razende kiespijn. Hij bond een draad om de stekende kies, maakte die vast aan de kabel van de kraan en liet de kraandrijver ophalen. Een onderdeel van een se conde hing de kiespijnlijder in de lucht voordat hij neerplofte, terwijl de kies door de reusach tige kraan verder werd opge hesen. Volgens het blad ontstond onder de arbeiders 'enorme hi lariteit. zo goed als de droeve blik die elkaar volkomen vreemde mensen wisselden als zij elkaar tegenkwamen. Iedereen had het gevoel een van zijn naaste familieleden verloren te hebben". Bovendien is er nog een kleine merkwaardige toevallige overeen komst. Abraham Lincoln, de grote president, werd opgevolgd door An drew Johnson, en president Kennedy wordt opgevolgd door een man van dezelfde naam, Lyndon B. Johnson. Andrew Johnson kon niet in de scha duw van zijn populaire voorganger staan. Wij zullen echter hopen dat het de nieuwe president van de Ver enigde Staten wel mag gelukken het werk dat John Kennedy begon voort te zetten en dat hij in weerwil van de korte tijd die hem nog scheidt van de presidentsverkiezingen van volgend jaar, in staat is enkele belangrijke ontwikkelingen te voltooien. Lincoln en Kennedy zijn niet de enige presidenten van de Verenigde Staten die onder moordenaarshanden vielen. Nog twee presidenten deelden ditzelfde lot. Het waren James A. Garfield en William McKinley. James Abraham Garfield werd te Orange op 19 november 1831 gebo ren, als zoon van een eenvoudige boer in een simpele blokhut. Op tweejarige leeftijd verloor de jongen zijn vader en daardoor bleef zijn opvoeding vrij gebrekkig. Het demonstreert zijn in telligentie en enorme energie, dat hij zich in weerwil van deze handicap toch op grootse wijze wist te ontwik kelen. Door hard werken klom hij op tot leraar in de klassieke talen, ter wijl hij tijdens zijn studie als timmer man zijn brood verdiende. Garfield toonde zich een fel tegen stander van de slavernij en door zijn acties op dit gebied kreeg hij grote bekendheid en werd hij gekozen tot lid van de senaat van de staat Ohio. Uiteraard nam hij tijdens de burger oorlog dienst bij de noordelijke legers en bracht het daar tot generaal. In oktober van het jaar 1863 werd hij tot lid van het Congres en behoor de er tot de invloedrijkste leden. In 1877 werd hij leider der republie- keinse partij en als zodanig kandidaat voor het presidentschap, tot welk hoog ambt hij in 1880 werd verkozen. Hij toonde zich een uitstekend presi dent, die belangrijke veranderingen aanbracht in het intern bestuur en rigoureus optrad tegen alle ambtsbe jag. Dit laatste werd aanleiding tot zijn dood. Op 2 juli 1881 werd hij neergeschoten door de brodeloze baantjesjager Charles J. Guiteau. William McKinley werd op 29 ja nuari 1843 in Niles in de staat Ohio geboren, diende tijdens de burgeroor log als majoor en werd daarna ad vocaat. In 1877 werd hij gekozen als lid van het Congres en in 1891 tot gouverneur van de staat Ohio, waar hij met kracht optrad tegen verschil lende grote stakingen. In 1896 is hij voor de eerste maal tot president van de Verenigde Staten uitverkoren, welk ambt hij gedurende de vier daar voor gestelde jaren uitstekend be kleedde. Hij leidde de V.S. in de oor log met Spanje, welke aan de Ver enigde Staten de heerschappij over de Caraïbische Zee en over de Philippij- nen verschafte. In 1900 werd hij ver kozen voor een tweede ambtstermijn. Op 6 september 1901 viel ook hij onder moordenaarshand. De dader was hier een zekere Leon Czolgosz, een anarchist, die zich ten doel ge steld had alle leidende personen in de wereld te vermoorden. McKinley werd zijn eerste en (gelukkig) ook zijn laatste slachtoffer. In weerwil van hun overigens gro te kwaliteiten kunnen deze beide pre sidenten niet vergeleken worden met het eerste moordenaarsslachtoffer Abraham Lincoln en evenmin met de in de gehele wereld zo populaire John F. Kennedy, die als vierde onder het moordend lood moest vallen. Bij een ontploffing in de steen koolmijn te Tatabanya in Hongarije lieten 26 Hongaarse mijnwerkers het leven. Hoewel men in officiële kringen in alle talen zwijgt over het ongeluk, is vernomen dat nog 4 mijnwerkers ge wond raakten. Het ongeluk gebeurde woensdag kort nadat de nachtploeg was afge daald. Beweerd wordt dat de mijn- gasontploffing waarschijnlijk het ge volg was van onachtzaamheid van een der mijnwerkers. De mijn waar het ongeluk gebeur de, ongeveer 50 km ten noordwesten van Boedapest, wordt gewoonlijk als veilig beschreven. Het ongeluk was echter het derde in 12 jaar. Ongeveer 80 mijnwerkers kwamen er in 1951 om tengevolge van een mijngasont- ploffing en vorig jaar lieten er nog 7 het leven door een instorting. De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers van woensdag was 23 jaar. Twee van hen daalden voor de eerste maal af na twee jaar militaire dienst. Overwerk, vakantietoeslag en winstdeling mogen niet begrepen zijn in het minimuminkomen van honderd gulden bruto per week. Deze toesla gen worden dus niet opgeteld bij het loon van de arbeider om het sociaal minimum van honderd gulden te be reiken. De Stichting van de Arbeid is tot deze overeenstemming gekomen na een vergadering van nauwelijks twee uur. Een uitzondering wordt gemaakt voor bepaalde bedrijfstakken, waar een of meer van deze drie inkomsten bestanddelen wèl mogen worden be rekend bij het loon om aan de hon derd gulden te komen. In het commu niqué van de Stichting over het ak- Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Den Boscb - Tilburg Breda Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. Eindhoven - Venlo - Helmond Het besluit van de Paus Paulus om een pelgrimsreis naar Palestina te ma ken is in de hele wereld gunstig en zelfs veelal met enthousiasme ont vangen. Het nieuws is in de hoofdsteden van rooms-katholieke landen met grote koppen op de voorpagina's door de bladen bekend gemaakt. De bla den leggen er de nadruk op, dat een dergelijke ,,reis zonder voorbeeld" is in de geschiedenis. In rooms-katholieke kringen wordt aan het initiatief grote waarde ge hecht, maar ook van protestantse zij de heeft men zich gunstig over het besluit uitgelaten. Afgezien van het sensationele as pect hecht men in rooms-katholieke kringen grote waarde aan het pau selijke initiatief, omdat men er, even als wat het concilie betreft, een stap in de geest van de eenheid onder de christenen in ziet. Van rooms-katholieke zijde in het midden-oosten toonde men zich voor al bijzonder getroffen door het be sluit. Men ziet daar in het bezoek een voortzetting van de gang van zaken, die tijdens het concilie zo sterk naar voren is gekomen en gericht is op een toenadering tussen de rooms-ka tholieke en de oosterse kerken. Hoewel er van de zijde van het Vaticaan de nadruk op is gelegd, dat het bezoek een zuiver godsdienstig OECUMENISCHE ADVENTS- BIJEENKOMST IN DEN BOSCH. Dinsdag 17 december zal in de ka thedrale basiliek van St. Jan, op ini tiatief van de kerken in 's-Hertogen- bosch, een oecumenische adventsbij- eenkomst worden gehouden. De lei ding berust bij de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Bekkers. Hij wordt bijgestaan door twee plaatselijke pre dikanten ds. N. van den Akke,- (Ned. Herv. en ds. J. Wessel (Geref.) De burgemeester van Den Bosch, mr. R. J. J. Lambooy zal het kerstevan gelie voorlezen. Medewerking verle nen de Schola Cantórum van de Bossche kathedraal onder leiding van kapelaan Fior van der Putt en de or ganisten Jan Verhoeven (groot orgel) en frater Vincenzo Kok (koororgel). karakter zal hebben, twijfelen bepaal de diplomatieke en regeringskringen er niet aan dat de reis van de paus naar een van de meest omstreden ge bieden in de wereld ook bepaalde po litieke gevolgen zal hebben, en wel in vredestichtende zin. In het bijzonder in Tel Aviv acht men het moeilijk aanvaardbaar, dat de paus de heilige plaatsen kan be zoeken zonder naar Nazareth, Kapha- naüm, de „Berg der Zaligsprekin gen" en andere plaatsen in Galilea te reizen. Het feit dat er tussen het Vati caan en Israël geen diplomatieke be trekkingen worden onderhouden, houdt niet in dat de paus niet met alle hem verschuldigde eerbied zal worden ontvangen, zo werd van be voegde zijde in Tel Aviv gezegd. De Syrische minister van buiten landse zaken, Hassan Mreywed, die zich ook verheugd toonde over het aanstaande bezoek, zei dat "het be zoek van Zijne Heiligheid aan Pa lestina hem in staat zal stellen de juistheid van de Arabische zaak in dat land zelf te constateren". Het onafhtankelijke Britse blad „Times", noemt de reis een „logisch gevolg van de enc-cliek ,Pacem in Terris" en van de debatten op het concilie. Het merkt hierbij op dat juist in Jeruzalem, waar alle uit de verdeeld heid onder de christenen voortgeko men groepen vertegenwoordigd zijn, het gebrek aan christelijke eenheid op de meest beschamende wijze aan 't licht treedt. De "Daily Telegraph" (conserva tief) schrijft "de paus getuigt van zijn ernstige en actieve toewijding aan de zaak van de vrede". Het Amerikaanse blad "New York Herald Tribune" zegt dat de paus met zijn pelbrimsreis laat blijken de revo lutionaire veranderingen, die door zijn voorganger Joannes de 23ste zijn begonnen, voort te willen zetten. Het gewestelijk aanbod van ar beidskrachten in de schoen- en le der-industrie bedroeg in november 4, tegen 10 in november 1962, ter wijl de vraag van 490 in de maand november 1962 is opgelopen tot 522 in november van dit jaar. Een vergelijking van het geweste lijk aanbod met oktober 1963 geeft een niet noemenswaardige stijging van 1 te zien, terwijl de vraag in de maand november in vergelijking met oktober met 12 is teruggelopen en wel van 534 in oktober tot 522 in november. Het totale gewestelijke aanbod van arbeidskrachten is van 132 in okto ber opgelopen tot 156 in november. Het totale aanbod in november 1962 noteerde 220. De stijging van de to- koord wordt gezegd, dat deze bepa ling noodzakelijk is, omdat op korte termijn een herziening van de op bouw van de lonen in deze bedrijfs takken niet mogelijk is. Vóór 1 ja nuari 1965 moet deze herziening ech ter gereed zijn. Voor het minimumloon komen in aanmerking alle volwaardige manne lijke werknemers die de leeftijd heb ben bereikt waarop het loon voor vol wassenen wordt toegekend, echter uiterlijk wanneer zij 25 jaar zijn. De bedrijfstakken waar overiverk, vakantietoeslag of winstdeling wel bij het loon mag worden opgeteld, wor den in het communiqué niet vermeld. Aangenomen mag worden dat het hier onder meer gaat om het bank- en ver zekeringswezen en de groothandel. Bij de invoering van het minimum inkomen waarbij een of meer van de ze bestanddelen niet mogen worden opgeteld, komen deze bedrijfstakken moeilijk te zitten, omdat zij nogal wat werknemers hebben die minder dan honderd gulden in de week verdienen. Algemene gedragslijn is, dat de in voering van het minimuminkomen niet mag leiden tot verhoging van het algemene loonpeil. Het optrekken van de lonen van de laagstbetaalden in een bedrijfstak tot honderd gulden wil dus niet zeggen, dat de lonen van de werknemers die al honderd gulden of meer verdienen ook omhoog gaan. De partijen moeten zelf beslissen hoe zij het minimuminkomen willen rege len door aanpassing van de in de cao geregelde inkomensbestanddelen of door het opnemen van een afzon derlijke garantiebepaling of een com binatie van beide. De partijen die bij een cao zijn betrokken zullen bepaal de inkomensbestanddelen buiten be schouwing laten, waarvoor in het al gemeen dus in aanmerking komen overwerk, winstdeling en vakantie toeslag. „Een ware welvaarts-Sinterklaas. Maar ook een koopdrukte van be lang in het vooruitzicht van oplopen de prijzen". Dat is wel de algemene conclusie van de opperbest tevreden middenstand, die aan Sinterklaas-'63 stellig meer overhoudt dan een kater. Het was me het Heerlijk Avondje wel. Met als laatste surprise uit Den Haag het bericht, dat de karnemelk en kunstluiers niet duurder mogen worden en het minimum loon „hon derd gulden schoon" moet zijn, on gerekend vakantie- en overwerkgeld. Voor de rest van Nederland, ook in onze plaats en streek, is het feest van de Goedheiligman een fikse uitgave- ineens geworden. In elk geval is 't voor hen een goe de Sinterklaas geweest. De schoen en lederindustrie in het gewest Waalwijk verkeert momenteel in een uitgesproken gunstige situatie. Het merendeel van de bedrijven is goed van orders voorzien, hetgeen voor een gedeelte het gevolg is, van de strenge winter 1962-1963, die een grote vraag naar ,,warm schoeisel" met zich bracht. De cijfers van vraag en aanhol zijn van de uitstekende gang van zaken in bovengenoemde sector een juiste afspiegeling. tale gewestelijke aanbod wordt voor namelijk veroorzaakt door de bouw nijverheid, waar het aanbod van 6 in oktober opliep tot 21 in november. Het betreft hier voornamelijk inci dentele gevallen. Het aanbod in de metaalnijverheid liep in vergelijking met oktober met 4 terug en kwam daardoor van 12 op 8 te staan. Het aanbod in de bouw nijverheid liep in het rayon Waalwijk op van 3 in oktober tot 8 in novem ber, in het rayon Almkerk van 2 tot 12 en in het rayon Dongen van 0 tot 1. De schoen- en lederindustrie geeft alleen in het rayon Waalwijk een stij ging te zien en wel van 2 tot 3. Het aanbod in de metaalnijver heid liep in het rayon Waalwijk op van 4 tot 5, terwijl het rayon Alm kerk een teruggang te zien geeft van 6 op 3 en het rayon Dongen even eens een teruggang van 2 tot 0. Het totale aanbod in het rayon Waalwijk liep op van 60 tot 75, in het rayon Almkerk van 55 tot 68, terwijl het totale aanbod in het rayon Dongen van 17 daalde tot 13. De totale gewestelijke vraag liep van 1121 in oktober op tot 1251 in nov. Vorig jaar november bedroeg de totale gewestelijke vraag 1027. De totale gewestelijke vraag in de me taalnijverheid liep op van 210 in ok tober tot 227 in november terwijl de vraag naar arbeidskrachten in de landbouw een stijging te zien gaf van 105 èn wel van 3 in oktober tot 108 in november. Deze sterke gewestelij ke stijging in de landbouw die ver oorzaakt wordt door het rayon Alm kerk (van 0 tot 108), vindt zijn oor zaak in de aanvang van de grient- en rietoogsten. De regionale cijfers bedragen: voor de schoen- en lederindustrie Waalwijk 304 (304), Almkerk 6 (6). en Dongen 212 (224). Voor de bouw nijverheid Waalwijk 78 (82), Alm kerk 45 (47) en Dongen 44 (38). Metaalnijverheid Waalwijk 129 (115), Almkerk 59 (59) en Dongen 39 (36)).

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1