wAAlwnkse en UnqstRJAtse couRAnt K.V.P. heeft in de Tweede Kamer een nieuwe leider in de persoon van DRS. SCHMELZER B.enW. vragen f 175.100.- voor demon tabel Openbaar Lager schoolgebouw KROESJEF HEEFT HET WESTEN NODIG Rumoerrond Bogaerswoningen in Raad van Vlijmen l Gemeenteraad Waalwijk K.V.P. neemt tevens nieuwe werkwijze ter hand Nieuwe werkwijze optimaal benutten Jongste fractie leider GAS VAN SLOCHTEREN DISTRIBUTIE OP GROTE SCHAAL IN 1965 Geen ministers functie PRINSES IRENE GESLAAGD Geen twijfel 53 MILJOEN GULDEN VOOR ANTWERPSE TUNNEL STAGNATIE BIJ KOLENVERVOER Zesklassig schoolgebouw Nuts-Ulo-school VLIEGRAMP IN ELKTON Even tijd voor een kop gezelligheid Allemaal elke dag Droste Cacao Verhoging grondprijs PRIJS RUNDVLEES NU OMLAAG EEN KATHOLIEKE BOND VAN VERVOERS- PERSONEEL VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 99 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" eens voor die functie genoemd. Om verschillende redenen heeft tij toen aan het staatsecretariaat de voor keur moeten geven. De hr. Sehmel- zerzer is gehuwd met mevr. C. Schmelzer-Mutzaerts en heeft drie kinderen: twee jongens en een meisje. De 42-jarige drs. W. K. Norbert Schmelzer is zaterdag met grote meer derheid gekozen tot voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer de belangrijkste post in de katholieke politiek en een van de zwaarste van het land. Hij volgt dr W. de Kort op, die eveneens zater dag op een speciale vergadering van de KVP-fractie, welke te Utrecht werd gehouden, meedeelde dat hij had besloten af te treden als frac tieleider. Dr. de Kort blijft wel Kamerlid. Hij is twee jaar de opvolger van prof. Romme geweest. In de kabinetsformatie van dit jaar, toen hij als for mateur optrad, en in de maanden daarna is de heer de Kort het mik punt van veel kritiek geweest. hij in 1947 doctoraal examen deed. De heer Schmelzer was van 1947 tot 1950 in het bedrijfsleven, name lijk bij de Unilever werkzaam en stapte toen over naar het departe ment van Economische Zaken, waar hij in 1952 aan het hoofd kwam te staan van de afdeling Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. In 1956 werd de nieuwe fractieleider staatssecretaris voor Bezitsvorming en PBO (onder Binnenlandse Za ken). Na het aftreden van het ka- binet-Drees in december 1958 bleef de heer Schmelzer in functie in het kabinet Beel, dat tot 19 mei 1959 als rompkabinet de lopende zaken afwikkelde. In het kabinet-De Quay behield hij zijn „portefeuille" maar onder een andere minister: werd zijn staatssecretariaat overge heveld naar Algemene Zaken. Daar mee werd drs. Schmelzer tevens 'n belangrijke, vooral politieke advi seur van de minister-president prof. De Quay. Onder diens bewind dien de de heer Schmelzer o.m. de alge mene premiespaarwet in, een wets ontwerp, dat thans nog bij de Twee de Kamer aanhangig is. Deze „commandowisseling" houdt nauw verband met het besluit van de fractie een geheel nieuwe werk wijze te ontplooien, die voorlopig een jaar zal worden aangehouden. Ook de overige bestuursleden heb ben hun functies ter beschikking gesteld. Dat zijn de vice-voorzitter W. Andriessen, de secretaris mr. A. Baeten en de penningmeesteresse, mej. Kok. Dit, „om de fractie in staat te stellen de nieuwe werkwij ze met het volgens haar meest ge schikte bestuur te beginnen en om dat de fractie bij de jongste verkie zingen voor ruim een derde deel is vernieuwd". Alleen dr. De Kort verklaarde daarna dat hij zich niet meer beschikbaar wilde stellen. De voorstellen voor de nieuwe werkwijze waren afkomstig van een fractiecommissie (de Kort, Andries sen, Baeten, Aarden, Albering, mej. Kok, Schmelzer en van Son) en zij zijn in grote lijnen door de fractie aanvaard. Zij beogen op de eerste plaats een uitbreiding van het aan tal bestuursleden. Hoeveel dat 't er zullen worden is nog niet bekend, maar hun aantal en hun namen zul len waarschijnlijk nog wel deze week uit de bus komen. In dit nieuwe bestuur worden in elk ge val personen van verschillende maatschappelijke stromingen geko zen, waarbij de regionale aspecten niet verwaarloosd zullen worden. Door de nieuwe werkwijze van wil de KVP in het bestuur van de fractie komen tot een „optimaal be nutten van de in de fractie aanwe zige krachten". Deze zullen als het ware een „politiek college" vormen, dat de fractievoorzitter terzijde zal staan. De voorzitter wordt zo hoopt de fractie op deze man nier een figuur, die voortdurend deskundige voorlichting krijgt, maar die tevens een goed klank bord in zijn naaste omgeving heeft. Fractiecommissies worden in het vervolg door het bestuur benoemd (evenals de fractieleden in interna tionale organen) en zij zullen an ders gaan werken. Alle fractieleden zullen namelijk toegang krijgen tot de commissievergaderingen. Daar door kan een betere voorbereiding ontstaan op allerlei beleidsbeslis singen, die in plenaire fractiever gaderingen moeten worden geno men. De nieuwe voorzitter van de KVP-Tweede-Kamerfractie, drs. W. K. Schmelzer is op 22 maart 1921 te Roterdam geboren. Hij is dus 42 jaar oud en daarmee de jongste fractieleider die de KVP ooit gehad heeft. Hij bezocht Jiet gymnasium van het Aloysiuscollege te Den Haag en studeerde aan de Katho lieke Hogeschool te Tilburg, waar De levering van het eerste aard gas uit de gigantische gasvoorko- mens onder Slochteren is maandag begonnen. Dit ontsluiten van de geweldige schatkamers, enige dui zenden meters onder de voeten van de Groningers was voor NAM, Ne derlandse Gasunie en het gewest een historisch moment. In aanwezigheid van de NAM- en Gasunieautoriteiten en gemeen tebesturen uit de omgeving haalde burgemeester G. Boekhoven (van Hoogezand-Sappemeer in het ont vangststation van het gasbedrijf te Sappemeer een handel over waar door in plaats van het Drentse gas (8800 calorieën) puur Slochter gas (8000 calorieën) ontvangen werd. De commissaris der Koningin in Groningen, mr. C. Fock (tevens president-commissaris van de NV Nederlandse Gasunie) ontstak een dubbele flambouw. Tijdens de kabinetsformatie van deze zomer is de naam van de heer Schmelzer enkele malen voor een ministersfunctie genoemd o.m. voor Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en voor Maatschappelijk werk. Hij was intussen lid van de Tweede Kamer geworden. Toen er in de nazomer geruchten gingen over het mogelijk aftreden van dr. de Kort als fractievoorzitter, werd de heer Schmelzer als diens mogelijke op volger getipt. Vorig jaar, toen mr. van Doorn aftrad als voorzitter van de KVP, is drs. Schmelzer even- Prinses Irene is maandagmorgen in het Maagdenhuis van de Am sterdamse universiteit geslaagd voor het Rijksexamen tolk-verta- ler Spaans. Koningin Juliana was naar het Maagdenhuis gekomen om commissievoorzitter, prof. mr. dr. J. A. van Praag, de uitslag bekend te horen maken. „Prinses Irene heeft het duide lijkst bewijs geleverd, dat zij het Spaans inderdaad voortreffelijk be heerst. Alle tijd, die zij er voor vrij kon maken, heeft zij benut voor de studie", zei dr. J. M. Lechner, een van de twee leraren, die de Prinses privé-lessen heeft gegeven. Het college van B. en W. heeft een voorstel aan de raad gedaan een bedrag van 175.100 te willen voteren bestemd voor de aankoop, kosten van plaatsing en kosten van inrichting van een demontabel 6-klassig schoolgebouw, dat een plaats zal krijgen aan De Coubertin- straat in de onmiddellijke omgeving waar t.z.t. het definitieve ge bouw van de Openbare Lagere School 'n plaats zal gaan krijgen. De raad zal hierover donderdagavond 12 december tijdens een openbare raadsvergadering een beslissing laten vallen. Het lijdt geen enkele twijfel hoe de raad van Waalwijk zich donder- In het Centrale Comité heeft Kroesjef naar aanleiding van het slechte oogstjaar 1963 afgekondigd een urgentieprogramma, waarin 200 nieuwe kunstmestfabrieken worden gebouwd en 500 andere zul len worden omgebouwd. Met dit plan is een bedrag gemoeid van 37.8 miljard gulden. De Russische industrie kan met geen mogelijk heid uit eigen middelen deze nieu we industrieën maken. Daarom zal Kroesjef bij de uitvoering van het karwei 't kapitalistische blok te hulp halen. Als voorwaarden heeft hij gesteld: Rusland moet, nu het zich in een benarde positie bevindt, niet naar de keel gegrepen worden met politieke eisen. De westerse landen, die zich van dergelijke worggrepen onthouden, zullen flink verdienen. Voor de 6000 leiders en hoge par tijfunctionarissen, die hij naar Mos kou had geroepen om de bijeen komst van het Centrale Comité het partijparlement bij te wo nen, rechtvaardigt Kroesjef zijn beleid van de laatste tijd. De oog sten zijn dit jaar 20 procent bene den de maat gebleven als gevolg van een slechte winter en een dro ge zomer. Sovjet-Rusland werd daardoor gedwongen grote graanin kopen te doen in het buitenland, onder andere in Canada en Ameri ka. In de vier en een half uur, dat Kroesjef sprak, lag de uitdrukking „verhoging van gebruiksgoederen" hem in de mond bestorven, zó na drukkelijk, dat hieruit duidelijk bleek, dat zijn beleid zich opnieuw heeft georiënteerd. „Wij hebben -niets aan fraaie leuzen over de ze geningen en weldaden van het com munisme", riep hij uit. „Alleen practische successen spreken tot de massa. Gaan we door met fraaie leuzen uit. te geven zonder in alle ernst het werk te doen dat gedaan moet worden, dan verbreden wij De Belgische regering heeft 750 miljoen Belgische Frank (53 milj. gulden uitgetrokken voor de bouw van de tweede tunnel onder de Schelde in Antwerpen. De tunnel zal twee wegen van elk drie rijstroken omvatten en een dubbele spoorlijn. De doorsnee van de tunnel zal 42 meter bedragen en de hoogte 7,50 meter. Het is de bedoeling dat op korte termijn met de bouw wordt begonnen. steeds meer de afgrond tussen het communisme en de massa. Het tweede, belangrijke aspect van Kroesjefs rede was zijn beken tenis, dat hij sterk een beroep zal doen op de westerse industrieën öm hem te helpen zijn grootse plannen uit te voeren. „Als wij dit jaar dezelfde weg ge volgd waren van Stalin en Molotof, dan zouden wij inderdaad nog graan aan het buitenland hebben verkocht. Zo deden zij dat. In 1947 bijvoorbeeld, toen in het gebied van Koersk mensen gezwollen van hon ger rondliepen als ze er niet aan stierven, verkocht Stalin graan aan het buitenland." De Limburgse mijnen kampen met een ernstig tekort aan scheeps- ruimte voor de afvoer van kolen en andere mijnproducten. Er is niet veel hoop, dat het einde van de bietencampagne hierin nog enig soelaas zal brengen. De oorzaak van de vervoersmoeilijkheden ligt vooral in de grote vraag naar ver voer van grint, waarvoor een schipper liefst veertig procent meer ontvangt dan voor een vracht ko len. Daarbij komt nog dat een vracht grint meestal niet zuidelij ker dan Maasbracht geladen kan worden, wat de reis naar het noor den aanmerkelijk bekort, omdat er geen sluizen in het Julianakanaal gepasseerd hoeven te worden. dagavond over dit voorstel van het college van B. en W. zal uitlaten. Dit voorstel van het college van B. en W. vloeit immers voort uit e/m door de raad aangenomen mo' tie van de heer Dercksen (Prot. Chr.), waarin er bij het college van B. en W. op werd aangedrongen zo spoedig mogelijk die maatregelen te nemen, die nodig zijn in het be lang van het openbaar onderwijs. In de week volgend op de raads vergadering van donderdag 28 no vember heeft het college van B. en W. een onderhoud gehad met afge vaardigden van de Nuts Ulo-school en met afgevaardigden van de Openbare Lagere school, die tot ge volg hadden, dat er over huisves ting van beide scholen overeen stemming kon worden bereikt. Be sloten werd de Nuts-Ulo-school onder te brengen in de Dr. van Beurdenschool in de Mr. v. Cooth- straat, terwijl, de Openbare Lagere school onderdak zou krijgen in een demontabel schoolgebouw. In het voorstel van het college aan de raad, wordt voorgesteld over te gaan tot de aankoop van een demontabel zesklassig school gebouw, dat op zeer korte termijn zal kunnen worden gerealiseerd en dat in de toekomst, nadat voor de Openbare Lagere school een defi nitief onderdak tot stand zal zijn gekomen, zal kunnen dienen als tij delijke huisvesting voor andere scholen Het college is dienaangaande de mening toegedaan, dat ook in de eerstvolgende jaren in de gemeen te Waalwijk voortdurend een grote behoefte zal blijven bestaan aan de mogelijkheid van tijdelijke huis vesting van scholen. Ook met de plaats waar de school zal worden gerealiseerd is overeen stemming bereikt met de ouder commissie en met het hoofd van de Openbare Lagere school. Bij de keuze van de plaats heeft de her komst van de leerlingen uit de ver schillende stadsdelen de doorslag gegeven. Eveneens naar aanleiding van de motie van de heer Dercksen, tijdens de raadsvergadering van 28 novem ber j.l. heeft het college van B. en W. nog grotere spoed gezet achter het zoeken naar een oplossing van het huisvestingsprobleem van de de Nuts-Ulo-school. Deze oplossing is gevonden door een tijdelijke huis vesting van deze school in de r.k. Middelbare Handelsavondschool. Tijdens het afsluiten van 'n huur overeenkomst met de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs in Den Haag van welke Centrale de middelbare handelsavondschool ook uitgaat heeft de gemeente zich het recht voorbehouden het ver huurde gebouw tijdens de lestijden van de r.k. Handelsavondschool voor andere doeleinden in gebruik te geven. Van dit recht is door de gemeente in het verleden reeds meer dan eens gebruik gemaakt. Zo zijn gedurende een jaar in dit gebouw een 2-tal klassen van de r.k. lagere meisjesschool, Grote straat 244, gedurende zeer geruime tij jl, een 2-tal klassen van de lage re technische school en een brug klas van de St. Petrusschool, onder gebracht. Op het ogenblik is een klas van de Openbare Lagere school in dit gebouw onderdak ver leend. In overeenstemming met eerder genoemde Centrale, als met he be stuur van de Nuts-Ulo-school heeft het college van B. en W. besloten aan de Nuts-Ulo-school in het ge bouw aan de Mr. v. Coothstraat tijdelijk huisvesting te bieden en wel per 1 januari 1964. De Nuts- Ulo-school zal zolang in dit gebouw blijven ondergebracht, totdat het definitieve gebouw voor deze school tot stand zal zijn gekomen. Een straalverkeersvliegtuig van 't type Boeing-707 is zondagavond na bij Elkton in de Amerikaanse staat Maryland in de lucht ontploft en neergestort. Alle 81 inzittenden kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen werd het toestel van de Pan American Airways door de bliksem getroffen. Dinsdagavond kwam de raad van Vlijmen in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een uit gebreide agenda, waarvan de eer ste punten vlot werden afgehan deld. Zo werd o.m. overgegaan tot de aankoop van een vierklassige houten noodschoot voor de Vlied berg voor een bedrag van 59.400.-. Ook werden enkele percelen grond aangekocht. Ter vestiging van een carosseriefabriek werd aan de fa. van Hal te Den Bosch een perceel industrieterrein verkocht. Voor het gemeentepersoneel werd 'n nieuwe rechtspositieregeling vastgesteld. Het agendapunt omtrent de Bo gaerswoningen werd vooral van de zijde van de Nieuwkuijkse raadsle den nogal fel aangevallen. Deze woningen (bungalows), die volgens het plan van de stedebouwkundige ir. Margry, in het uitbreidingsplan Nieuwkuijk zullen worden ge plaatst, werden wanneer men de totale kosten bij de koopprijs van 14.000.- telde veel te hoog voor een dergelijke woning, volgens de heer Wilgers uit Nieuwkuijk. Ook bleek deze van mening te zijn, dat de plaats waar de bungalows ge bouwd moeten worden ongelukkig was gekozen. Er zou mede vanwege de hoge kosten en de dubieuze duurzaamheid van de bungalows, te weinig belangstelling komen. Burgemeester Schweitzer, was echter van mening dat de kwali teit van de bungalows erg meeviel. Hij deelde mee, dat behalve in het uitbreidingsplan Nieuwkuijk ook nog dergelijke huizen in het plan Haarsteeg zijn gepland, terwijl aan de Pater v. d. Elzenweg woningen met een verdieping zouden verrij zen, die eveneens maximaal een bouwprijs van 14.000 gulden zullen hebben. De onderhandelingen, die 8 gegadigden met de stichting „De Eigen Woning" voeren, zijn reeds in een zo ver gevorderd stadium, dat weldra de vergunningen voor de bouw kunnen worden verleend. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Wilgers, dat de prijs van 22.500 gulden voor een derge lijke woning te hoog is, zei de voorzitter dat deze prijs voor een flink huis met bovendien een flink stuk grond echt wel meeviel. Een motie die de heer Wilgers indiende, nadat het Haarsteegse raadslid M. Pulles had betoogd om alle bungalows in verband met de lagere grondkosten dan maar in Haarsteeg te plaatsen, werd met 11 tegen 3 stemmen verworpen. De drie Nieuv/kuijkse raadsleden, Wil gers, van Son en van Bokhoven stemden voor. Deze motie behelsde het plaatsen van woningen met ver dieping in Nieuwkuijk ongeacht de prijs en het type, in plaats van de Bogaers-woningen. Voorts werd door de raad het voorstel om de grondprijs voor het industrieterrein te westen van de Pastoor Smoldersstraat, op 10.40 te stellen, goedgekeurd. Aanvanke lijk dachten B. en W. dat het in dustrieterrein voor 1 a 2 gulden bouwrijp te kunnen maken wan- Het productschap voor vee en vlees is eindelijk gezwicht voor minister Biesheuvel (Landbouw), die ba4 zorgd is over de hoge vleesprijzen en de vleesvoorziening. Na twee ministriële aanmaningen" heeft 't „schap" gistermiddag besloten, de importbelemmerende maatregelen voor rundvlees zo te verzachten als de minister wil. De kans bestaat nu, .dat tenminste de consumptie prijzen voor rundvlees omlaag gaan en dat de vleesvoorziening veilig is gesteld. MOfefafttA* Fusie „Rafaël" en „Bonifacius" Volkomen eensgezind hebben de congressen van de twee katholieke bonden van vervoerspersoneel te Utrecht besloten tot opheffing van St. Rafaël en St. Bonifatius en tot vorming van een nieuwe Katholie ke Bond van Vervoerspersoneel (KBV). De nieuwe bond is te Utrecht ge start met 34.165 leden. neer een grote firma het hele ter rein kocht. Nu er echter verschil lende aanvragen zijn binnengeko men is het niet mogelijk de prijs op dit niveau te houden, al is deze in verhouding tot andere plaatsen nog lang niet de hoogste. De heer Wil gers bracht de mogelijkheid naar voren, om van gemeentewege en kele industriehallen te bouwen, om de industrialisatie te bevorderen. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze mogelijkheid ernstig zou worden overwogen. Omtrent de goedkeuring van de verhoging van de keurgelden voor het keuren van runderen en paar den zag het er even naar uit, dat de raad hier afwijzend tegenover zou staan, maar na enige toelich ting van de zijde van de burgemees ter hechtte de raad toch zijn goed keuring aan dit voorstel. De keur gelden zullen nu met ongeveer 50 procent worden verhoogd, maar de voorzitter beloofde naar aanleiding van een opmerking van enkele raadsleden, die veronderstelden dat het teruglopen van het aantal slachtingen juist kostprijsverlagend zou werken, een onderzoek te laten instellen, of de verkoop van „vrijbankvlees" in Vlijmen niet mogelijk zou zijn. Verder deelde de burgemeester mee, dat m.i.v. april 1964 de week markt in Vlijmen weer zal worden ingevoerd, die dan zal worden ge houden op het Plein. Op verzoek van het Vlijmense gemeentebestuur zal rijksarchivaris dr. Pirenne uit Den Bosch een onderzoek instellen naar het marktwezen in Vlijmen enkele eeuwen geleden. Wanneer de gemeente 15 ha grond inbrengt in de ruilverkaveling zal voor haar de gelegenheid open staan om een tuinbouwcentrum te stichten, waarop 10 bedrijven kun nen worden gevestigd. Op vragen van de heer Broeren hierover ant woordde de burgemeester, dat het 'in de bedoeling ligt om de grond eerst te verpachten en t.z.t. te ver kopen. Als opvolger van de heer van den Meerendonk als lid van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg werd gekozen de heer E. van Beurden, die 7 stem men op zijn naam kreeg uitge bracht. De heer H. Steenbergen, eerste op de voordracht van B. en W. kreeg 6 stemmen, terwijl op de heer Samuels in het geheel geen stemmen werden uitgebracht. Een raadslid stemde blanco. Als opvolger van de heer Kroon in de gemeenteraad werd de heer P. Meerburg gekozen. De heer Kroon moest zijn plaats afstaan om dat hij sinds 1 november in dienst van de gemeente is. In de volgende vergadering zal de heer Meerburg zijn intrede doen. Na een korte besloten zitting deelde de voorzitter mee, dat de brug over de Langstraatweg tussen de Catharinastraat en de Nassau- laan, President Kennedybrug zal worden genoemd. Wanneer deze brug klaar is zal de Vliedberg spoe dig enige lijndiensten van de BBA kunnen verwachten.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1