wAAlwnkse en UnqstRAAtse couPAnt 10 Jonge schoenmakers zagen studiezin beloond met overhandiging van diploma gekozen FILMJOURNAAL Musis Sacrum DdfflpObreekt Optica Bogaerts Luxor P. van Engelen tot voorzitter van K.V.P. afd. Waalwijk Aftredend voorzitter Fr. Smolders dank gebracht voor belangrijke activiteiten Oisterwijk Shoe Design Cup FaHENRI VERMEER JUWELIER Expositie in Schoenen museum verlengd Twee koperen jubilea bij PeHaVe in Kaatsheuvel DE ZOON VAN CAPTAIN BLOOD Teruggang aantal leden de kracht van een verkoudheid mimm bij Vader, Moederen Kind. mumm VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 99 e rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet In het bijzijn van tal van vooraanstaande vertegenwoordigers uit de schoenindustrie en uit de onderwijssector, heeft vorige week in Don gen de diploma-uitreiking plaats gehad aan 10 jonge schoenmakers, die dank zij hun doorzettingsvermogen en hun blik in de toekomst, tot dit resultaat konden komen. Die bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door wethouder J. A. Ver haren, die de diploma-uitreiking verrichtte, door de heer C. Cloïn, voorzitter van de federatie van schoenfabrikanten, de heer Siemons, waarnemend directeur van de Stichting VAS, de heer Borghouts con sul in het bisdom Breda, de heer Nuyten, consulent van de VAS, de heer van Corven, directeur van de L.T.S. en door verschillende werk gevers en ouders van de geslaagden. Het zal voor wethouder Verha ren die zelf opmerkte in zijn le ven nooit genoeg diploma's uit te kunnen reiken wel niet de eer ste keer zijn geweest, dat hij voor dit karretje werd gespannen. De heer Verharen bleek niet slecht te zijn georiënteerd aangaande de schoen- en lederindustrie in Don gen. Ruim 60 procent van de ge hele Dongense bevolking verdient een dikke boterham in deze indus trie. De heer Verharen wees ook op de technische vooruitgang die de schoenindustrie heeft doorge maakt. Aan deze technische voor uitgang en aan de inzet van de on geveer 25.000 werknemers die de schoenindustrie in geheel Neder land telt is het voornamelijk te danken dat er per jaar ongeveer 'n 30 tot 35 miljoen paar schoenen de fabrieken uitgaan. Wethouder Ver haren meende naar aanleiding hier van te mogen stellen, dat al de jon gens die hun keus op de schoenin dustrie hebben laten vallen een beste keus hebben gedaan. „Ik ben er van overtuigd", zo betoogde hij, „dat voor jongens die hun diplo ma's weten te behalen in de schoen industrie de hoogste plaatsen zijn weggelegd. In de schoenindustrie staan nog tal van plaatsen open voor hen die weten wat hun te doen staat." Hij wees voorts op de plaats die de Langstraat en Dongen in de schoen- en lederindustrie in nemen. Hij meende dat ook de ouders er verstandig aan zouden doen hun jongen zeker wanneer in de plaats ook de schoenindustrie een belangrijke plaats inneemt in de richting van een opleiding in de schoenindustrie te stimuleren. De geslaagden drukte hij op het hart verder te gaan met hun be gonnen studie. „Het zijn uren die goed zijn besteed", zo besloot wet houder Verharen zijn toespraak. „Zeg maar ja tegen het leven", aldus haakte de heer Cloïn in op de woorden van Wim Sonneveld. Hij voegde hieraan toe te geloven dat de geslaagden door een aan vang te maken met de cursus, reeds voor een gedeelte „ja" tegen het leven hadden gezegd. Hij meende dat de geslaagden 'n goede en ver standige daad hadden verricht door te besluiten deel te nemen aan het leerlingenstelsel. „In het algemeen mag gezegd worden, dat jongeren, die het op vroege leeftijd goed aanpakken, het ver brengen." Hij zei de overtui ging te zijn toegedaan dat jonge werknemers, die hebben deelgeno men aan het leerlingenstelsel het in de toekomst makkelijk tot werk meester of bedrijfsleider kunnen brengen. „Maar daar moet veel voor gedaan worden en dan zal er hard aangepakt moeten worden", aldus de heer Cloïn. De heer Cloïn betoogde verder, dat de normalisatie en de verdere automatisering tot gevolg hebben, dat steeds meer een beroep gedaan moet worden niet alleen op mensen die behoorlijk met hun handen we ten te werken maar ook op hen die verstandelijk te werk gaan. Hij noemde het behaalde succes van de tien geslaagde schoenma kers een belofte voor de toekomst. De heer Cloïn besloot zijn toe spraak met een felicitatie gericht aan de geslaagden, de ouders, de werkgevers en aan degenen, die aan de opleiding hebben meege werkt. De heer Borghouts voerde het woord namens de stichting VAS in het bisdom Breda. Hij zei in het gesprek met de ouders steeds weer de zorg van die ouders te beluiste ren over de toekomst van hun zo nen. „Deze zorg is niet voor niets geweest", zo betoogde hij. De heer Borghouts wees vervolgens op de grote sociale waarde van het diplo ma, dat hen de mogelijkheid geeft verder uit te groeien tot een vol wassen werknemer. Hij gaf de ge slaagden tenslotte nog een opdracht mee, door hen op het hart te druk ken in het bedrijf die jongens ter zijde te staan die met de opleiding zojuist zijn gestart. De heer Nuyten, consulent van de VAS, gaf in het kort het ont staan en de verdere geschiedenis van het leerlingenstelsel weer. Hij wees op de grote bloei die het leer lingenstelsel na 1945 heeft doorge maakt. „De opzet van het stelsel is," aldus de heer Nuyten, „de jongens, voor zij definitief het bedrijf in stappen, nog een verdere opleiding te geven in het bedrijf." Hij zei, dat de beste resultaten met die jon gens bereikt worden, die hun voor opleiding op de L.T.S. hebben ge noten. De heer Nuyten betoogde dat het behalen van dit diploma gezien moest worden als een eerste stap in de goede richting. „Je bent nog te jong om jezelf een volleerd vak man te noemen. Juist daarom is 't zo belangrijk dat je verder gaat met studeren." Hij gaf hen vervol gens enkele mogelijkheden aan die zich uitstekend lenen voor 'n voort gezette studie. Zo noemde hij de 2-jarige cursus O.B.A.O., die een geschikte basis vormt voor een verdere opleiding, de 2-jarige cur sus industrievorming, bestemd voor diegenen die bij voorkeur de mili taire dienst al achter de rug heb ben en de cursus Schoenontwerpen en modeleren, die nu in Tilburg voor het tweede jaar wordt gege ven. De expositie in het Nationaal Museum voor de Schoen- en Le derindustrie is verlengd tot eind december. Het betreft hier een expositie, die de volledige inzen ding omvat aan de „Oisterwijk Shoe Design Cup" die destijds werd gehouden ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Oisterwijk. Deze collectie omvat ook de prijswinnende schoenen van de buitenlandse deelnemers en is juist daardoor bijzonder interessant en leerzaam om gezien te worden. Donderdag- en vrijdagavond zul len de deelnemers aan het leerlin genstelsel in het kader van de Vak opleiding Schoenindustrie, een be zoek brengen aan het museum. De openingsuren zijn gesteld op werkdagen van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur en op zon- en feestdagen van 2 tot 5 uur. Groepen kunnen volgens afspraak een bezoek aan het museum bren gen. Bij P. H. Vloemans Schoenfabrie ken N.V. in Kaatsheuvel zijn vorige week een koperen jubilaris en een koperen jubilaresse door het per soneel tijdens een kleine bijeen komst in de bloemetjes gezet. De jubilaresse werd voor deze gelegen heid in Tilburg gefêteerd, omdat zij ook in Tilburg op het stikatelier van deze N.V. werkzaam is. Het was de heer B. J. van Riel, bedrijfs leider, die de cheffin namens het bedrijf een cadeau onder couvert overhandigde, terwijl namens het personeelfonds mevrouw Smulders een tafelkleed aangeboden werd. Van het eigen personeel in Tilburg kreeg mevrouw Smulders een pa- rapluistandaard aangeboden. De heer Th. van Wanrooij, schit ter op de afdeling snijderij in Kaatsheuvel, werd eveneens door de heer van Riel toegesproken. De 28-jarige koperen jubilaris kreeg eveneens een cadeau onder couvert en namens het personeelfonds wer den hem een paar bromfietslaarzen aangeboden. De heer van Engelen is dinsdagavond tijdens een in hotel „De Twee Kolommen" gehouden afdelingsvergadering van de KVP met 10 stem men voor en 1 blanco tot nieuwe voorzitter van de KVP, afdeling Waalwijk gekozen. Hij volgt in deze functie de heer Smolders op, die na 45 jaar actief aandeel in de KVP te hebben gehad, het voorzit tersbijltje er bij neer legde. Bij de bestuursverkiezing merkte de heer Smolders op dat ook hij zelf de tijd van opstappen aange broken achtte. De heer Smolders heeft zich vanaf 1918, eerst voor de Katholieke Staatspartij en later voor de Katholieke Volkspar tij volledig voor de belangen van deze politieke partij ingezet. Hiervoor bracht de heer P. van En gelen hem tijdens de rondvraag na mens de gehele afdeling van de K. V.P. dank. „U hebt in die afgelopen 45 jaar voor de gemeente enorm veel betekend". Hij zei er van over tuigd te zijn, dat het de heer Smol ders niet gemakkelijk moest zijn gevallen afscheid te nemen van z'n voorzittersfunctie. „Voor iedereen zaak. In de hoofdrol van deze zeer spannende film vinden we Aldo Ray. Zondagmiddag 3 uur. Toe gang 14 jaar. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK DE VLUCHT VAN BLOOD CAPTAIN Wij waren in het Schoenenmu seum waar de schoenen van boven genoemde prijsvraag zijn tentoon gesteld. Wat hier te zien is mag wel als zeer bijzonder worden aan geduid. Zeker, daar zijn er die de toets van de kritiek beslist niet kunnen doorstaan, maar dit zijn enkelingen welke volledigheidshalve zijn ten toongesteld. De meeste echter zijn van een uitzonderlijk fijn fabrikaat, waaronder meesterstukken van schoenenkunst. Wij zagen o.a. een paar pumps van geel calfs die zo ragfijn zijn bewerkt dat men de in druk krijgt van Brusselse kant. Meerdere pumps zijn te bewonde ren, met ajourwerk, waaromheen stiksel zo zuiver en bovendien ieder figuurtje volmaakt gepaspoileerd. Er is een paar schoenen uit Egypte in de vorm en kleur van een ka beljauw met vinnen, kieuwen, met staart en open bek. Overigens meer spectaculair dan doelmatig. Het is niet doenlijk om ieder van de 112 paren te beschrijven, maar wij raden iedereen die in de crea tieve sector van de schoenindustrie werkzaam is, speciaal ontwerpers modeleurs, stikmeesters enz. aan kennis te nemen van deze belang rijke expositie. Ook werkmeesters en chefs raden wij dit zeker aan. Want niet alleen de bovenwerken zijn interessant, maar ook de tech niek en de afwerking van de on derwerken, de kwaliteit dus, waar om het in de toekomst meer en meer zal gaan. Ook de dames uit de stikkerij kunnen hier een goede les nemen, want men denkt, soms terecht, dat men heel wat presteert, maar wat hier ook op stikkerij-gebied te zien is, grenst aan het ongelooflijke. Daar de meeste inzendingen uit het buitenland komen moet eigen lijk iedereen, die in de schoenin dustrie werkzaam is, dit alles gaan zien. Het zal hun kennis en smaak- gevoel zeer verrijken wat ongetwij feld onze schoenmakers ten goede zal komen. Een van de geslaagden ontvangt hier uit handen van wethouder J. A. Verharen het diploma. In de 17e eeuw heerst op het eiland Jamaica een wrede en heers zuchtige gouverneur, die alle wel denkende Britten en vooral de pas vrij gekomen negerslaven onder drukt. Tot de eerste groep behoort ook de weduwe van de eens zo be ruchte kaperkapitein Captain Blood met haar zoon Peter. Deze Peter nu heeft een aardje naar zijn vaar tje, het varen zit hem in het bloed en bovendien is hij een vechters baas nummer 1. Zijn moeder besluit dan ook, om hem naar een kost school in Engeland te sturen waar hij wat meer discipline zal moeten leren. Het schip waarmee hij ech ter vaart wordt door zeerovers aan gevallen en de kapitein van dit schip blijkt een aartsvijand te zijn van Peters vader en op hem kan hij nu zijn haat jegens Captain Blood botvieren. De jongen krijgt het nu zwaar te verduren, doch met behulp van mannen, die vroe ger voor zijn vader waren, weet hij zich van het schip meester te ma ken en hij wordt als kapitein uit geroepen. Hij trekt dan met zijn schip naar de plaats waar zijn moe der nu onder de wrede gouverneur zo veel te verduren heeft en weet haar op het nippertje te redden wanneer de grond onder de stad in tweeën splijt en heel de plaats door de golven wordt verzwolgen. In de hoofdrol Sean Flynn. Vrijdag t.m. maandag. Toegang 14 jaar. DE GROTE ONTSNAPPING Matt Kirk, die op weg is naar 'n gevangenis, doet een ontvluchtings poging die succes heeft. Met zijn broer Johnny en twee kameraden Bert en Luke, weet hij zich met een scheepskanon te verschansen op een eilandje vlak bij de haven van Sydney. Het kanon houdt hij gericht op een grote boot die ge- HEUVELSTRAAT 94 TEL23592 TILBURG laden is met dynamiet en weet pp deze manier heel de stad in be dwang te houden. De autoriteiten weten niet wat zij zullen doen en na een langdurige beraadslaging gaat een inspecteur naar het eiland om de eisen van het viertal te aan horen. Hij hoort dat Matt vrijuit wil gaan in het proces dat tegen hem is gehouden. Daar deze eis niet kan worden ingewilligd moeten de bewoners van Sydney uren in span ning leven alvorens zij zekerheid hebben omtrent deze hachelijke van veldmaarschalk Klüge voert. Een strijd tussen de wallen en la ter in de kelders van de verwoeste vesting tegen het geweld van de Duitsers en het gebrek aan water en voedsel. Wij maken er tevens kennis met een gewone soldaat en diens verloofde, de dochter van de majoor. Hoe een gewone soldaat zich voelt in een strijd waarvan hij zeker weet dat hij hem met de dood bekoopt, laat u deze film zien. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. is het erg moeilijk iets waaraan hij een groot deel van zijn leven heeft gewijd, te moeten laten schieten. „Hij bood de heer Smolders een kist sigaren aan. De heer Smolders had aan het begin van de vergadering een kort overzicht gegeven van de stand van zaken bij de KVP na de kamerver kiezing dit jaar. Hij trok hierbij een vergelijking met 1959, waar bij hij moest constateren, dat, on danks het feit dat er in totaal in 1963 15% meer stemmen zijn uitge bracht dan in 1959, de KVP met geen enkele winst uit de bus is ge komen. Berekend naar deze 15% stem men meer, zou de KVP eigenlijk 6740 stemmen moeten hebben ge- Captain Blood heeft zich als wreedzaam burger samen met zijn gehele bemanning op West-Indië gevestigd en beoefent er weer zijn oude vak n.l. dat van medicus. Hij heeft intussen kennis gekregen aan een knappe Spaanse schone en juist als hij op het punt staat met haar in het huwelijk te treden wordt er een arrestatie-bevel tegen hem uitgevaardigd. Hij zou met 'n schip de stad Caratagena hebben aangevallen en geplunderd. Hij ontkent deze beschuldigingen maar wordt toch gevangen genomen. Bloods volgelingen echter zitten niet stil en zij weten het schip waarop Blood wordt vervoerd te overmeesteren en zo hun kapitein te bevrijden. Nu begint voor Blood een spannende tijd. Hij hijst de pi- ratenvlag weer en stelt zich ten doel, om de boekanier te vinden die Caratagena heeft geplunderd. Via veel listen en spannende duels komt hij erachter dat de piraten- kapitein Coulevain de dader van de plundering was en dat niet al leen, want deze man handelde in opdracht van Hilary, de man die het arrestatie-bevel uitvaardigde. Om zich van alle blaam te zuive ren gaat Blood zich in het hol van de leeuw begeven en al spoedig komt die indringer met die leeuw naar buiten gedragen. Wanneer dan op het doek de beelden verschijnen van het overgelukkige paar in de trouwzaal is ook deze film van avontuur en spanning weer ten einde. In de hoofdrol Louis Har- ward. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. HET ONSTERFELIJKE GARNIZOEN Deze film eert de nagedachtenis van de helden, die gevallen zijn bij de verdediging van de oude ves ting Brest. Het kleine garnizoen dat onder aanvoering van majoor Batoerin een zelfverloochenende strijd van plm. 4 weken tegen het overmachtige Duitse Vierde Leger les*'"' kregen. Het aantal stemmen bleef evenwel 16 stemmen beneden het aantal op de KVP uitgebrachte stemmen in 1959. De heer Smol ders moest hierbij opmerken dat ook het aantal KVP leden steeds meer terugloopt. De heer van Engelen haakte tij dens de rondvraag nog in op de mededelingen van het overzicht van de oud-voorzitter. Hij zei het met de heer Smolders te betreuren, dat in een gemeente als Waalwijk een bepaalde politieke groepering zo veel aanhang had weten te verwer ven. De heer van Engelen sprak de hoop uit dat door middel van een actief beleid op 't gebied van voor lichting bij de volgende keer een dergelijke gang van zaken voor komen zou kunnen worden. De heer Smolders had tijdens zijn overzicht ook nog gewag gemaakt van het feit, dat tijdens de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezing de KVP in Waalwijk riiet aan deze verkiezing had deel genomen. De heer van Engelen merkte naar aan leiding hiervan op, dat ook hij, evenals de heer Smolders van me ning was, dat onder deze voor ve len zeer gevoelige affaire beter 'n dikke streep kon worden gezet. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er in de toekomst naar een goede sa menwerking op het gebied van pro vinciale en landelijke politiek ge streefd zou worden. De secretaris de heer Kees, maak te tijdens zijn jaaroverzicht even eens melding van een teruggang van het aantal leden. De penning meester de heer Duij velaar kon bij zijn financieel overzicht gewag ma ken van een voordelig saldo van f 545.03. Tijdens de bestuursverkiezing werd het bestuur in zijn geheel her kozen, terwijl de vacatures, die wa ren ontstaan door het aftreden van de heer Duijvelaar jr. en de heer van Kol, werden aangevuld door de heren van Heeswijk en van Laack. De verkiezing van twee jongeren bestuursleden kon geen doorgang vinden, omdat de jongerenafdeling geruime tijd geleden in Waalwijk is opgeheven. Als afgevaardigden in de Statenkieskring Heusden werd gekozen: mej. Stokwielder en de heren Duijvelaar, v. Mosselveld, Kees en Meijs. Tot leden van de kascommissie werden de heren van Oudheusden en Nijholt aangewezen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5