wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRAnt Demontabel zesklassig schoolgebouw voor Openbare Lagere School uiterlijk 1 maart 1964 gereed Bewogen levensloop van de nieuwe chef-staf Luit,-gen, F. van der Veen Gemeenteraad Waalwijk Frankrijk wil gas uit Groningen De Landbouw-vraagstukken Zo maar een bril of zó'n Van Maaren bril is wel een héél verschil VAN MAAREN Bijzonder veel lof Begrip voor de situatie Practische kwesties Huisvesting voor Openbare Kleuterschool v - ir* u r;wF o:#; Financiën geen problieem STEUN AAN MISSIE EN ZENDING IN DE IJSKAST V VOOR BRILLEN I Van Maaren „vermaard" om z'n brillen! AMERIKANEN SLUITEN 33 BASES MAANDAG 16 DECEMBER 1963 85e JAARGANG No. 100 Oe tcho vAn het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Uiterlijk 1 maart aanstaande zal het zesklassige demontabel schoolge bouw aan de De Coubertinstraat, waarin de Openbare Lagere School onderdak zal worden verschaft, gereed zijn. Dit althans, wanneer het weer niet al te veel tegenwerkt, zodat Jarino N.V. uit Roden na de levering die op 3 februari is gepland direkt kan aanvangen met de op bouw van deze zesklassige school. Het schoolgebouw dat een totale vloeroppervlakte krijgt van 650 m2, omvat 4 klaslokalen van normale afmeting, een lokaal van 7,5 bij 10 meter en een zesde lokaal van 7,5 bij 11,25 meter. Verder is in deze school ondergebracht een lerarenkamer, een afzonderlijke kamer voor het hoofd van de school, en een aantal toiletten. Vanuit de hal loopt een gang langs alle klaslokalen. Het schoolgebouw krijgt een hoofdin gang en 4 bij in- en uitgangen. Verder zijn er een aantal toiletten in ondergebracht. De kosten van aankoop, plaatsing, inrichting en aanleg van verwarming en verlichting zijn geschat op f 175.100. Dit krediet is donderdagavond door de raad gevoteerd. Er bleek bij de raad veel lof te be staan over de snelle en doortastende maatregelen die door het college van B. en W. ten aanzien van de Open bare Lagere School en de Nuts Ulo school zijn getroffen. De fractielei der van de Katholieke Unie, de heer P. van Engelen, sprak namens de drie vragenstellers - de heer van Enge len, Kemperman (P.v.d.A.) en van Mosselveld (werknemers) - zijn bij zondere waardering uit voor de snelle wijze waarop het college van B. en W. heeft gereageerd, op de motie van de heer Dercksen (Prot. Chr.), die aan het eind van de debatten over de bouw van de etalagekasten voor een gedeelte van de Openbare Lagere School en de Nuts Ulo-school, tijdens de raadsvergadering van 28 novem ber werd ingediend. In deze motie werd er bij het college op aangedron gen, zo snel mogelijk maatregelen te treffen in het belang van het open baar onderwijs. Ook de heer Derksen zelf zei, dat iedereen verheugd mocht zijn over 't feit, dat het college zo vlug met een voorstel voor de dag was gekomen. "Na een korte tijd van lijden, volgt een eindeloos verblijden", aldus de heer Dercksen, die deze spreuk wilde toepassen op de gevoerde debatten en de resultaten hiervan. Ook de heer Kemperman bracht mede namens alle ouders, leerkrachten van de school en de oudercommissie, dank voor de in deze betoonde voortvarendheid. De heer Dercksen informeerde, hoe het bestuur van de Centrale voor Ka tholiek Handelsonderwijs had gerea geerd op de maatregel, die het col lege had getroffen ten aanzien van de Nuts Ulo-school, ten gevolge waar van de Nuts Ulo-school onderdak ver leend zal worden in de Dr. van Beur- denschool aan de Mr. van Coothstr. "Hebben zij begrip getoond voor de situatie waarin de gemeente was ko men te verkeren?"zo wilde hij we ten. Dat begrip bleek er voor de volle honderd procent te bestaan, zo kon uit de woorden van de voorzitter worden opgemaakt. Niet alleen heeft het col lege bij de Centrale voor Katholiek Onderwijs in Den Haag begrip ge vonden, maar ook bij het bestuur van de Dr. van Beurdenschool in Waal wijk. Burgemeester Teijssen zei er be hoefte aan te voelen nogmaals zijn bijzondere erkentelijkheid tot uit drukking te brengen voor de mede werking die beide instanties hebben verleend. De heer van Eijl (K.U.) zei het bij zonder prettig te vinden, dat bij het zoeken naar een oplossing voor de situatie waarin de Openbare Lagere School was komen te verkeren, ook de oudercommissie was betrokken. Hij zei wel de indruk te hebben dat met een en ander haast was gemaakt, waardoor er enkele mankementen wa ren ontstaan, waarvan het zijns in ziens toch wel nuttig zou zijn, wan neer deze zouden worden veranderd. Zo constateerde de heer van Eijl het ontbreken van verbindingsdeuren tus sen de klassen. Hij meende dat deze deuren, bijvoorbeeld bij ziekte van een onderwijskracht, bijzonder nuttig en doelmatig konden zijn. Verder zei de heer van Eijl, dat 't hem was opgevallen, dat de school bestond uit een viertal normale klas sen en een groter lokaal en een zeer groot lokaal. Ook stelde hij de vraag, waarom het lokaal voor het hoofd van de school in tweeën was ver deeld, waardoor er een lokaliteit was ontstaan voor het hoofd en voor de leerkrachten. Hij zei te menen, dat één lokaal bij besprekingen prettiger zou voldoen dan twee kleine lokali teiten. "Of, zo informeerde hij, ko men er misschien twee heren op het erf?" Bijzonder veel aandacht be steedde de heer van Eijl aan de vraag of het niet mogelijk was de school verder van de straat af te houden. Hij zei het beter te vinden, wanneer de school ten noorden van de plaats waar de definitieve Openbare La gere School is gepland, zou worden gerealiseerd. Tenslotte merkte de heer van Eijl op bij de school fietsen bergplaatsen te missen. Voorzitter Teijssen stelde in zijn antwoord op de vragen, dat in eerste instantie de indeling van de te bou wen noodschool was gebaseerd op de zogenaamde unit-gedachte. Tijdens een bespreking met de inspecteur van het Lager Onderwijs bleek echter dat 't efficiënter zou zijn, de school naar de inrichting anders te plannen, waarbij de unit-gedachte werd losge laten. De kwestie van de deuren, zo als die door de heer van Eijl aan de orde was gesteld, zal, zo deelde voor zitter Teijssen mee, tijdens een be spreking met het hoofd der school nog worden bekeken. De Openbare Lagere School, die op het ogenblik nog vijf leerkrachten telt, zal met ingang van 1 januari '64 één leerkracht minder tellen, omdat tijdens een eerder gehouden raads vergadering eervol ontslag moest worden verleend aan een der onder wijskrachten in verband met 't terug lopen van het aantal leerlingen aan deze school. Inmiddels is van B. en W. een verzoek uitgegaan naar de minister met het verzoek deze vijfde leerkracht op basis van rijksvergoe ding, aan te mogen houden in ver band met de te verwachten stijging van het aantal leerlingen in de toe komst. Vandaar ook dat de school met vijf leslokalen is gepland. Het zesde en grootste lokaal zal worden gebruikt voor het geven van onderricht in handenarbeid, waar voor een groter lokaal noodzakelijk is. Mocht het inderdaad zo zijn, dat blijkt, dat een leslokaal overblijft, doordat de vijfde leerkracht niet ge handhaafd kan worden, dan heeft het college van B. 'en W. de bedoeling, in dit lokaal de Openbare Kleuter school onder te brengen. Overigens is met de inspectrice van het kleuter onderwijs over deze aangelegenheid nog niet gesproken. Ten aanzien van het gescheiden zijn van de lerarenkamer en de kamer van het hoofd der school zei burge meester Teijssen, dat het college geen andere bedoeling heeft gehad, dan De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft in de Twee de Kamer meegedeeld, dat de huidige commandant van het eerste le gerkorps, luitenant-generaal F. van der Veen, binnenkort zal worden benoemd tot chef van de generale staf. Luitenant-generaal Van der Veen zal dan in die functie luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake opvolgen, die zoals bekend vorige week ontheffing van zijn furtc- tie vroeg omdat er tussen hem en de minister verschil van mening be stond over de reorganisatie van het defensie-apparaat. F. van der Veen werd op 26 sep tember 1908 in Padang in Indonesië geboren. Hij kwam op 3 oktober 1927 in opleiding als cadet bij het wapen der infanterie op de koninklijke mi litaire academie, waarna hij werd be vorderd tot tweede luitenant. Op 3 augustus 1930 werd hij beëdigd tot officier van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger, waarna hij naar het voormalig Nederlands Indië ging en daar in het beroemde corps Atjeh- marechaussees diende. Op 29 augustus 1939 keerde hij naar Nederland terug om de studies aan de Hogere Krijgsschool te vol gen. Op 1 september werd hij gemo biliseerd en maakte met zijn onder deel in de meidagen van 1940 deel uit van de bezetting van de „Grebbe- linie". Na de wapenstilstand werd hij krijgsgevangen gemaakt. Hij wist te ontsnappen en via Zwitserland, Frankrijk en Portugal kwam hij in Zuid-Afrika. Daarna voegde hij zich bij de eenheden in het voormalige Ne- derlands-Indië. Zijn krijgskundige studie zette hij voort aan de Hogere Krijgsschool in Bandoeng en nam vervolgens in 1942 deel aan de ge vechten op Java tegen de Japanners. Na de caputulatie dook hij onder. wezenlijk een kamer tot stand te bren gen voor het hoofd en een kamer voor het personeel. De heer Teijssen betoogde verder, dat de plaats van de te bouwen zes klassige noodschool zeer doelbewust was gekozen. De lichtinval zal opti maal zijn omdat de school op het zui den is georiënteerd. "Het college heeft gemeend zorg te moeten dragen voor de toetreding van voldoende licht", zo merkte de heer Teijssen la- koniek op. Hij wees erop, dat, wan neer de school meer noordelijk ge projecteerd wordt, ook het plantsoen zal moeten worden gereconstrueerd. De heer van Eijl betoogde in twee de instantie, dat er van een plantsoen nog geen sprake is. "Er zijn wat kar- resporen en een soort vuilnis belt", zo zei hij. Hij zei het bijzonder op prijs te stellen wanneer het college van B. en W. over de plaats waar de school zal worden gebouwd met de oudercommissie of het hoofd der school nog eens een onderhoud zou hebben. De financiering van de school is voor de gemeente Waalwijk geten al te groot probleem. Jaarlijks ontvangt de gemeente een bijdrage van f 4350 per lokaal van het Rijk. Tijdens een volgende raadsvergadering zal de raad de inzage krijgen in de concrete stichtingskosten aan de hand van de dan binnengekomen stukken. De heer Meijs (K.U.) tenslotte in formeerde of de semi permanente school de definitieve school niet in het gedrang zou brengen. Burge meester Teijssen verzekerde de heer Meijs, dat de definitieve Openbare Lagere School de- volle aandacht van de gemeente houdt en heeft. De schetsplannen van de definitieve school zijn - nadat de opmerkingen die n.a.v. het schetsplan door de in specteur van het L.O. waren ge maakt, zijn verwerkt, voor de tweede maal teruggezonden naar de inspec teur voor doorzending naar het de partement. Overigens moet niet wor den verwacht dat binnen afzienbare tijd met de bouw van deze definitieve school kan worden aangevangen, ge zien het feit, dat op het ogenblik ruim 600 scholen op rijksgoedkeu ring wachten. De onderhandelingen van 't Fran se staatsgasbedrijf met Nederland over levering van Groninsg aardgas verlopen soepel. Hier wordt verwacht dat rond de jaarwisseling een con tract wordt gesloten voor een levering op grote schaal, die start in 1966 en in 1970 zal zijn opgelopen tot een jaarafname van vijf miljard kubieke meter. Dit is meer dan Frankrijks eigen befaamde aardgasgebied in het zuidwesten rond Lacq kan opbrengen. De Nederlandse leveranties bete kenen een ommekeer in de Franse energie-politiek, die tot nog toe uit ging van grote hoeveelheden aardgas dat met ingang van volgend jaar in vloeibare vorm uit de Sahara zou worden aangevoerd. Het Nederland se aardgas zal via een buisleiding dwars door België bij Maubeuge de Franse grens passeren op weg naar STAATSSECRETARIS WIL SIGARETTEN-VERBRUIK BEPERKT ZIEN. fc Het roken van veel sigaretten is de voornaamste oorzaak van longkan ker. Staatssecretaris Bartels (Volks gezondheid), die dit zegt in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Kranenburg (CHU), voegt er aan toe, dat sigaretten een voor de gezondheid schadelijk artikel is. De voorgestelde verhoging op de omzet belasting op sigaretten staat hiermee in verband, aldus de staatssecretaris. Naast de actie roken-jeugd, die vol gend jaar startzoekt de onder-mi nister naar andere mogelijkheden om het verbruik van sigaretten te kunnen beperken. Parijs, met onderweg aftakkingen naar verschillende delen van Noord- Frankrijk. Het bericht dat in 't Westland bij de Lier een nog grotere gasbel werd gevonden, is nog niet bevestigd. In 1965 meer ontwikkelingshulp. Drs. Diepenhorst, de nieuwe onder minister van Buitenlandse Zaken, die zich zal bezighouden met de Neder landse hulp aan onderontwikkelde ge bieden, heeft in de Tweede Kamer sterk de indruk gewekt dat hij, voor dat hij zijn nieuwe functie aanvaard de, de toezegging heeft gekregen, in de volgende begroting meer te kun nen uittrekken voor de achtergeble ven landen. Hij was niet vergeten, zei hij, dat hij dit voorjaar als lid van de Tweede Kamer zijn handtekening had gegeven aan een motie, waarin op veel ruimere steun aan de onderont wikkelde gebieden werd aangedron gen. Wat de kwestie van steun aan missie en zending betreft bleek uit verdere mededelingen van mr. Luns en hemzelf dat deze aangelegenheid nog veel overleg en besprekingen eist dus voorlopig in de ijskast wordt ge stopt. KONINKLIJK GEZIN NAAR INNSBRUCK Koningin Juliana, prins Bemhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, zullen van 30 januari tot 8 februari de Olympische winterspe len in Innsbruck bijwonen. Het koninklijk gezin heeft voor deze periode appartementen laten re serveren in het Europa-hotel te Inns bruck. Daarna zal men nog enige da gen gaan skiën in Lech. Vughterstraat 25 Hinthamerstraat 156 Tel. 32555 Den Bosch Tel. 39339 Den Boscb - Tilburg - Breda - Eindhoven - Venlo - Helmond Tilburg, Markt 32 - Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 23 DE DEFENSIE. De minister van Defensie is met zijn drie staatssecretarissen de poli tieke storm, die aan het eind van het debat rond zijn begroting in de Twee de Kamer nog is ontstaan, goed door gekomen. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen pacifisten en communisten waren tegen. De socialisten hebben laten aantekenen, dat zij geacht wil den worden alleen tegen de salaris- post v. d. minister te hebben gestemd. Met twee andere Nederlanders stak hij met een kleine zeilboot de Indische Oceaan over van Batavia naar Oost-Afrika. Hij voegde zich vandaar uit bij de geallieerde strijd krachten in Australië en werd belast met de opleiding van inlichtingen- personeel met als operatiegebied Ne- derlandsNieuw-Guinea. In 1944 nam hij op Nieuw-Guinea deel aan een actie tegen de Japanners. Op 16 oktober 1945 zette hij weer voet aan wal in Indonesië, waar hij in 1946 chef staf troepencommando Zuid-Sumatra werd. In deze functie maakte hij de souvereiniteitsover- dracht mee. In 1950 ging hij terug naar Nederland, waar hij te werk werd gesteld op het kabinet van de minister van Oorlog, tot hij in 1952 werd overgeplaatst naar de militaire afdeling van de Nederlandse delega tie bij de interim commissie van de Europese Defensie Gemeenschap in Parijs. Hij werd vervolgens militair adviseur van de Nederlandse ambas sadeur bij de Noord Atlantische Raad en tevens hoofd van de Nederlandse liaison-missie bij SHAPE in Parijs. Terug in Nederland werd hij in 1958 commandant van de vierde divisie. Op 1 mei 1962 werd hij aangewezen als legerkorps-commandant. Terwijl de landbouwministers van de E.E.G.-landen in Brussel verhitte debatten voeren over een gemeen schappelijk Europees landbouwbe leid, hebben tijdens een algemene ver gadering van de N.C.B. in Eindho ven bijna 1200 boeren uit Brabant, Zeeland en Gelderland hun bezorgd heid uitgesproken over een aantal Nederlandse landbouwzaken. Van de onrust en de spanning die de boeren stand deze zomer in het nieuws brachten, is niets meer te merken, nu de prijzen voor vele landbouwproduk.. ten verbeterd zijn. De zaken waarover men zich het meest bezorgd toonde waren de moeilijkheden van jonge, vak bekwame boeren, die een bedrijf kun nen overnemen, maar niet genoeg kunnen verdienen om rente en aflos sing te betalen; de houding van de fiscus die ten gevolge van de gestegen grondprijzen bij successie en overdracht de gron den 25 pet. hoger aanslaan, een zaak waartegen voorzitter J. Zegers open lijk protest aantekende; de melkprijs waarin na 1 april naar de mening van de NCB de kosten stijging tengevolge van de loonsver hogingen verrekend zullen moeten worden, en de garantieprijs voor sui kerbieten, die minstens 65 gulden zal moeten bedragen. De Amerikaanse minister van de fensie, Robert S. Mcnamara, heeft donderdag bekend gemaaktdat hij ter bezuininging bevel heeft gegeven 26 militaire bases in Amerika en ze ven overzeese bases te sluiten of aan merkelijk in te krimpen. „Op het ogenblik worden studies gemaakt die zullen leiden tot verdere inkrimpin gen in de komende maanden". Hij zei voorts, dat wanneer de 33 bases gesloten of ingekrompen zijn in een periode van 3V2 jaar, hij een jaarlijkse besparing verwacht van 106 miljoen dollar. Hierdoor zullen 8500 burgers ontslagen worden en wordt het militair personeel inge krompen met 7800 man. Elke burger employé die hierdoor zonder werk komt, zal een andere baan aangebo den worden, aldus Mcnamara. De 26 binnenlandse bases die ge sloten of ingekrompen zullen wor den liggen in 14 staten en de zeven overzeese in drie landen. Het zijn 14 legerinstallaties, 12 van de lucht macht en zeven van de vloot. Mcnamara zei, dat later bekend ge maakt zal worden welke overzeese in stallaties hieronder zullen vallen, zo dat de Amerikaanse regering hier over besprekingen kan voeren met de betrokken buitenlandse regeringen. Hij noemde geen landen. KINDEREN DOOR GEBREK AAN WATER GESTORVEN. Achttien kinderen zijn door gebrek aan water in de door droogte getrof fen stad Rio de Janeiro gestorven. Honderden kinderen werden naa 't ziekenhuis overgebracht. Er ster - ven ongeveer 6 kinderen per dag in de voor december ongekende hitte golf, waarbij de temperaturen stijgen tot boven de 40 graden. Honderden mensen liepen in optocht langs een reservoir in een district van Rio, roe pend „Wij willen water". - Drie gemaskerde mannen heb ben bij een overval op de Parijse flat van de Afghaanse prinses Ali Sja Aloeba, juwelen en bont ter waarde van 150.000 frank (ongev. 115.000 gulden) buit gemaakt. De rovers kwa men de woning binnen, doordat een van hen aanbelde met een enorme bos bloemen, waarachter zijn gemaskerde gezicht en revolver schuilgingen. - In Tulear, Madagascar, heeft het eten van vergiftigde sardines aan achttien mensen het leven gekost. De toestand van een zesentwintig andere mensen is ernstig. De vis is direct na het vangen genuttigd.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1