wAAlwijkse en LanqsTRAAtse couRAnt Een zo breed mogelijke spreiding van midden- en kleinbedrijf vormt een van de voorwaarden voor een gezond sociaal-economisch bestel Heroriëntering middengebied door meer verkeerswegen en verbetering van werkgelegenheid DE FISCUS wordt door VELEN in eigen belang NAGEVOLGD Aandelen-bezit vermaakt kerk en caritas aan Mede dank zij de middenstandsbeweging neemt het middenstands bedrijfsleven een krachtige positie in Pracht handen Tube160'95ct Hamea-Gelei Vele malen herhaald Duurdere ziekte Hoe rijker hoe vuiler VROUW GEWURGD Vertekend beeld Sociaal bewogen fabrikant KOFFIE DUURDER THEE GOEDKOPER DRONKEN MAN RIJDT TWEE MENSEN DOOD NIEUWE ALUMINIUM- FABRIEK SANERINGSFONDS GEEN KANS MEER KRACHTIGE POSITIE DRIETAL EISEN SPAREN BIJ DE BOERENLEEN BANK VRIJDAG 17 JANUARI 1964. 86e JAARGANG No. 5 vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Progressie het kwadraat De progressie in de belastingtarieven is alleszins begrijpelijk en spruit voort uit de rol, die de staat is toebedeeld om als herverdeler op te treden van het nationaal inkomen. Het is naar onze mening ook een juiste gedachte, omdat de zwaarste financiële lasten moeten rusten op de schouders van hen, die de last het beste kunnen dragen. Uit die ge dachte levend zullen de genieters vm hogere inkomens er geen bezwaar tegen kunnen maken dat zij procentueel meer van de inkomens moeten afstaan dan de onder een minder gelukkig gesternte geborenen. De discussie is ontstaan over de mate van de progressie en de grenzen daar van. Algemeen wordt de staat beschul digd van een te sterk progressieve heffing bij de inkomstenbelasting. Dit is door verschillende ministers van financiën erkend en nog zeer onlangs door de staatssecretaris van dit departement. Er zal een wetsont werp worden gereed gemaakt om de progressie te verminderen, dat onmiddellijk tot wet zal kunnen worden verheven wanneer de tijd daarvoor monetair gezien en uit conjunctureel oogpunt rijp is. De staat overdrijft de progressie niet alleen in de inkomstenbelasting maar ook in de vermogensbelasting, die naar onze mening in dit beeld volkomen uit de tijd is. Ziehier het eerste kwadraat in de progressie. Zien wij kritisch toe op dit- on dermaanse dan blijkt echter dat deze machtsverheffing in het be lasten van beter bedeelden nog vele malen wordt herhaald door maatschappelijke instellingen, en zelfs door particulieren, die zich een zeker sociaal gevoel hebben aan gemeten. Het komt ons voor dat het hier en daar tot een status-symbool is verheven. Om nog even bij de staat te blij ven. Bij de tot symbolische verhef fing verklaarde schoolgeldenheffing moeten de ouders, die onder deze regeling vallen, meer schoolgeld be talen naarmate hun inkomen hoger is. Nogmaals een correctie dus op een reeds een of tweemaal toege past beginsel. Wanneer wij de spreekkamer van de dokter betreden, wordt men al spoedig geconfronteerd met een af tasten van de financiële draagkracht door de arts, die ook op deze basis zijn honorarium berekent. Bij spe cialisten en tandartsen is het niet anders, integendeel. Moeten wij ons niet afvragen of deze medische hef fing niet volkomen uit de tijd is? Is de griep of de steenpuist van de notaris soms duurder in de genees kunde dan die van een lompensor teerder? Een arts heeft niet de opdracht om als inspecteur van draagkracht op te treden. In de goede oude tijd van fraissez-faire was dit begrijpe lijk, maar die arts weet best dat de staat zijn patiënt niet maar laat be gaan met zijn inkomen. Misschien was dit wel de oorzaak van de komst van die patiënt bij zijn arts! Hij betaalt evenveel voor zijn over hemd als de ambtenaar of de jour nalist. De premie voor de levens verzekering is voor gelijke bedrage ook overal even hoog. Het gesignaleerde progressie-ver schijnsel is hiermee niet uitgeput. Tegenwoordig wordt men bij toe wijzing van een huurhuis ook ver wezen naar bepaalde inkomensklas sen. Dit is veelal een gemeentelijke zaak, evenals het ophalen van het huisvuil, dat in bepaalde gemeenten De Nijmeegse politie heeft het sig nalement verspreid van de 19-jarige Nijmeegse los-arbeider Hans v. Os. Hij wordt verdacht van moord of doodslag op de 68-jarige alleenwo nende vrouw C. J. Hendriks, die za terdagmorgen gewurgd in haar huisje aan de Groesbeeksedwarswêg 251 in Nijmegen werd gevonden. De verdachte, die bij het slachtof fer in de buurt woont, is voortvluch tig sinds hij zaterdagmiddag over haast en met onbekende bestemming uit zijn ouderlijke woning is vertrok ken. De 19-jarige van Os, geen on bekende van de Nijmeegse politie, wordt nu in het gehele land gezocht. Na de ontdekking van het misdrijf vond de politie in een rommelkast in de woning van de ongehuwde 68-ja- rige vrouw een zestal geldkistjes met een inhoud van negen- tot tienduizend gulden. Men acht het niet uitgesloten, dat er nog meer geld in de woning was en dat dit door de dader is mee genomen. De vermoorde vrouw was geen onbekende voor de voortvluch tige van Os. Hij schijnt te Tilburg in een restaurant te zijn gezien. ook al een affaire is geworden van heffing naar inkomen, zelfs wanneer de hoeveelheid aangeboden huisvuil omgekeerd evenredig is met het te betalen recht. Of redeneren die ge meentebesturen „hoe rijker hoe vui ler?" Zij vergeten dat de metselaar in de buurt met drie volwassen kin deren, die allemaal een baan heb ben, wel drie of viermaal zoveel in komen heeft als de aan de boule vard wonende hoofdambtenaar met drie studerende kinderen. In ieder geval geeft de uiterlijke staat meer dan eens een totaal vertekend beeld van de financiële draagkracht. Het geld stinkt nog steeds niet maar speelt in onze tijd wel een geheel andere rol dan weleer. In de besteding van ons inkomen zijn wij slechts gedeeltelijk vrij en als bur gers onderling behoren wij daarbij een neutrale houding aan te nemen. Door de geschetste gang van zaken wordt een progressieve belasting heffing te spoediger tot een kwel ling naarmate ook anderen zich ge roepen voelen de staat in zijn func tie van herverdeling te hulp komen. Zou ieder ten deze op zijn plaats zijn taak en aan te nemen houding verstaan dan zou de eventueel on voldoende progressie veel beter en met meer genoegen worden gecor rigeerd door giften aan liefdadig heidsinstellingen. Laten wij ophou den met machtsverheffen van het naar eigen goeddunken toegepaste sociaal verantwoordelij kheidsgevoel. drs. MIERLO. Barhorst werd 20 meter meegesleurd en was op slag dood. Zijn even oude vrouw werd ernstig gewond. Zij werd met een extra ingezette boot naar Den Helder gebracht, waar zij echter kort na aankomst in het ziekenhuis over leed. Daarmede was aan de tragedie nog geen einde gemaakt, want na de aan rijding was de auto tegen het huis van de 60-jarige weduwe Witte-Bak- ker gebotst. De dronken automobilist ging de woning van de vrouw binnen. Zij schrok zo hevig, dat zij een be roerte kreeg. Enige tijd later overleed zij. De automobilist, een 43-jarige vrij gezel, zou zondag een aantal café's op het eiland hebben bezocht. De po litie heeft teerd. hem ter plaatse gearres- PREMIE VOOR VRIJWILLIGE VERZEKERING 20OMHOOG De meeste ziekenfondsen hebben moeten besluiten om de premie voor de vrijwillige verzekering per 1 ja nuari drastisch te verhogen. Deze verhoging komt over het algemeen op minstens 20 procent neer. Sommige ziekenfondsen wachten met het door voeren ervan nog even, omdat zij de hogere kosten uit hun reserves kun nen dekken, terwijl andere fondsen slechts een deel van de kostenstijging in hun nieuwe premie tot uitdrukking hebben gebracht, omdat zij voor het overige deel hun reserves gebruiken. Een werkgroep, die in opdracht van de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse commissie voor ruimtelijke Ordening een studie heeft gemaakt van de huidige structuur van het middengebied der Benelux, heeft in Den Haag en in Brussel gepleit voor een geheel nieuwe opzet van de zo ne gevormd door de stedenring Eindhoven-Tilburg-Breda-Bergen op Zoom op Antwerpen-Mechelen-Leu- ven-Hasselt-Maastricht. De struc tuur van dit „middengebied" vraagt als geheel om planologische maatre gelen. Door het geleidelijk vervagen van de staatkundige grens tussen Nederland en België, gaat de over eenkomst in karakter van het mid dengebied meer spreken. Er zullen derhalve in dit gebied andere verkeersverbindingen, meer coördinatie in de ontwikkeling van de werkgelegenheid, een betere ont wikkeling van de recratieve instel lingen, en een nieuw landbouwbe leid noodzakelijk zijn. Verder is het wenselijk dat een regelmatig overleg inzake de ruim telijke ordening tussen de overhe den van beide landen plaats heeft. Het „Middengebied" omvat in Ne derland twee provincies (Noord-Bra bant en Limburg) en in België twee provincies (Antwerpen en Lim burg) benevens het arrondissement Leuven met tezamen 5 miljoen in woners. Als gevolg van de scheiding tussen beide landen sinds 1839 keert een aantal grote en kleinere steden de landsgrens de rug toe hetgeen tot gevolg had, dat er tussen het Nederlands en Belgisch deel van 't gebied slechts twee spoorwegen en twee moderne verkeerswegen zijn aangelegd. Het stelsel van verkeers- en van waterwegen valt in een Ne derlands en een Belgisch deel uit een. De kolen worden duurder anthra- ciet gemiddeld 38 cent per mud, eierkolen 33 cent per mud en cokes 23 cent per mud. De prijsstijging is een gevolg van hogere af-mijnprijzen (waar de Nederlandse mijnen beter van worden) en van betere marges voor de kolendetailhandel, die daar mee de eerste vijf procent loonsverho ging van 1 januari kan opvangen. Dinsdag gingen ook de koffieprij zen vrij sterk omhoog. Thee wordt goedkoper: alle soorten thee gaan met vier cent per pakje van honderd gram in prijs omlaag. Een doosje thee-zakjes (20 stuks) wordt drie cent goedkoper. De verlaging houdt verband met het wegvallen van de invoerrechten op thee per 1 januari 1964. Aanvan kelijk wilden de theepakkers de prij zen onveranderd laten en de kwaliteit verbeteren. Op een vergadering is nu evenwel anders beslist. De koffie gaat nogal fors in prijs omhoog. Voor een pakje rood-merk wordt de prijs opgetrokken van f 1.56 naar f 1.68 per 250 gram. Koffie van f 1.34 gaat nu f 1.52 kosten. Dessertkoffie gaat van f 1.84 naar f 1.90, de oplos-soorten van f 1.90 naar f 1.94. Omdat in beide delen sprake is van een sterke bevolkingstoegroei en onvoldoende werkgelegenheid buiten de landbouw heersen er een groot vertrekoverschot en een om vangrijke grensoverschrijdende pen del naar de omliggende steden. Als straks de scheinding vervaagt, resp. vervalt, zal een volledige heroriën tering noodzakelijk zijn. Teneinde tijdig met het werk aan nieuwe we gen en andere constelaties te kun nen beginnen, is een groots uitvoe ringsplan een eerste vereiste. Een dronken automobilist heeft te Den Burg (Texel) het echtpaar Bar- horst-Bos aangereden, dat op weg was naar de kerk. De 67-jarige heer De op 20 december 1963 overleden heer Willie Folker, die president-di recteur was van de N.V. Folker Ver warmingsindustrie en de N.V. Klima te Eindhoven, heeft een groot deel van zijn aandelenkapitaal verdeeld onder zijn kinderloze weduwe, het bisdom Den Bosch en de tehuizen voor daklozen (het Labre-en Ritahuis) in Eindhoven. Het testament van de sociaal bewogen katholieke werkge ver is in Eindhoven het gesprek van de dag. In een indrukwekkende brief heeft de heer Folker, kort voor zijn overlijdengesteld, dat hij het als een plicht voelde als christenmens zijn gaven na zijn dood aan God terug te geven. In de eerste plaats voelde hij een liefde-plicht tegenover zijn vrouw, die niets te kort mag komen. Om aan zijn plicht te voldoen om zijn gaven aan God terug te geven, heeft de heer Folker een groot deel van zijn bezit geschonken aan de Kerk en de cari tas. De aandelen van Folker Verwar mingsindustrie zijn nu in handen van mevrouw Folker en het bisdom. De aandelen van de N.V. Klima berus ten bij mevrouw Folker en de stich ting die de twee tehuizen voor daklo zen in Eindhoven exploiteert. Uit de winsten van de bedrijven kan het bis dom kerkgebouwen financieren en 't Labrehuis kan de exploitatie van de kostbare daklozenzorg beter bekosti gen. De heer Folker is vele jaren be stuurslid van de tehuizen geweest. Zijn echtgenote heeft de opengeval len plaats ingenomen. Het bisdom en het bestuur van de twee tehuizen staan op het standpunt dat de continuïteit van de bloeiende industrieën in de eerste plaats ge waarborgd moeten worden. Er zal hard gewerkt worden aan de verdere opbouw en uitbouw der bedrijven. De Hoogovens, de Billiton Mij. en 't Zwitserse aluminium-concern Alu- suisse beginen dit jaar met de bouw van hun gezamenlijke aluminium- smelterij in Delfzijl. Naar verwach ting kan dit bedrijf in de tweede helft van 1966 met de produktie beginnen. Het wordt de eerste fabriek van ruw aluminium in Nederland. De bouw staat onder leiding van het grote bouwbureau van de Hoogovens, dat naast de grote uitbreidingen in IJ- muiden onder meer ook de nieuwe sodafabriek in Delfzijl heeft ge bouwd. Het principe, dat een zo breed mogelijke spreiding van midden- en kleinbedrijven over alle sectoren van het bedrijfsleveneen van de grond voorwaarden vormt voor een gezond sociaal-economisch bestel, geldt in de christelijke maatschappelijke zienswijze als uitgangspunt voor een te voeren middenstandsbeleid. Dit verklaarde prof. dr. R. Ariëns, maandagavond in Hotel "De Twee Kolommen"waar hij in het kader van de diocesane bijeenkomsten van de r.k. Middenstandsbond, onder de titel"De "voorkeur" voor het midden- en kleinbedrijf in de sociale leer van de kerk en de "theorie van de geestelijke kansen", een uitvoerige maar bijzonder interessante lezing hield. Prof. Ariëns heeft met deze stelling uiteraard niet willen bewerendat het grootbedrijf met de daartoe behorende massa-produktie opnieuw plaats zou moeten maken voor minder produktieve ondernemingsvor men. Het groot bedrijf en de massa-pro- duktie zijn niet alleen onontbeerlijk voor het levensonderhoud van een steeds groeiende bevolking, maar te vens voor de sociale vooruitgang en de opvoering van de levensstandaard. In doorsnee valt in de Europese lan den 50 van het nationale inkomen tot de industriële produktie terug te brengen. Evenmin betekent deze stel ling, dat iedere vorm van kleinbe drijf op de been zou moeten worden gehouden, ook wanneer zij niet meer past in de nieuwe economische struc tuur. Prof. Ariëns meende dat be paalde bedrijfstakken overbodig kun nen worden, terwijl andere bedrijfjes door hun te geringe omvang niet meer rendabel kunnen zijn. Hij meende, dat in dat geval hoog stens tijdelijke maatregelen aanbeve ling verdienden, waardoor aanpas singsmogelijkheden geschapen zou den kunnen worden. Hij noemde het alleszins billijk, dat voor de middenstand een sane ringsfonds wordt geschapen, zoals dat ook voor de landbouw bestaat. Prof. Ariëns zag als een dwingen de voorwaarde, dat overal waar het midden- en kleinbedrijf zelfstandig of in combinatie met elkaar eenzelfde produktiviteit weet op te brengen of een gelijkwaardige dienstverlening weet te verschaffen als het groot be drijf, aan het midden- en kleinbe drijf de voorkeur gegeven moet wor den, terwijl tevens maatregelen ge troffen dienen te worden, die de po sitie van het midden- en kleinbedrijf bevorderen. In zijn causerie stipte prof. Ariëns tevens het bouwbeleid van de over heid in de nieuwe woonwijken aan. Terwijl in de oude stadswijken 20 1% van de omzet in de levensmiddelen- branche bijvoorbeeld door het groot bedrijf wordt omgezet, is dit in de nieuw gebouwde wijken 40 Hij betoogde dat door dit gevoerde be leid, de kleinere onderneming (de buurtwinkel) geen kansen meer heeft gekregen. Prof. Ariëns zei te menen, dat niet alleen overwegingen van aesthetische en stedebouwkundige aard bij het bouwbeleid als laatste maatstaf mogen gelden. "Eerder be horen maatschappelijke maatstaven als laatste norm te dienen en daartoe behoort met hame de maatschappelij ke eis voldoende ruimte te scheppen voor het gezonde kleinbedrijf, waar door tegelijkertijd voldoende ont plooiingskansen voor een gezonde mededinging worden geschapen". Volgens prof. Ariëns dienen om diezelfde redenen de gemeentelijke verordeningen, waarbij het omzetten van woonruimte in bedrijfsruimte is verboden, zodra het woningtekort is verdwenen, ten spoedigste te worden opgeheven. Hij betoogde dat zij het ontstaan van het gezonde klein bedrijf en het toevloeien naar de middenstand van jonge energieke ondernemers, die slechts over de middelen beschikken om "klein" te beginnen, belemmeren. Prof. Ariëns vervolgde zijn cau serie, met vast te stellen, dat - zon der twijfel ook dank zij de midden standsbeweging in ons land - het middenstandsbedrijfsleven een krach tige positie inneemt in onze nationale economie. 93 van de bedrijven - nog af gezien van de landbouw kunnen in ons land tot de midden- en klein bedrijven worden gerekend, waarbij de Nederlandse statistieken nog uit gaan van een criterium van 10 man personeel. Wanneer men uitgaat van een maximum grens van 50 man per soneel, - zoals gebruikelijk in de E.E.G.-landen - dan vormen de midden- en klein-bedrijven ongeveer 97 van het Nederlandse bedrijfs leven. Bij gebruik van het huidige criterium behoren reeds 370.000 be drijven tot het middenstandsbedrijf, waarin 500.000 werknemers werk zaam zijn. Hierbij is geen rekening gehouden met de situatie in de land bouw. Dit betekent, dat in de midden- en kleinbedrijven, reeds bij het criterium van 10 man personeel, 25 van de beroepsbevolking werkzaam is. Prof. Ariëns noemde dit over het geheel genomen een gunstige positie, wanneer deze althans wordt bezien in de Westerse economie. Hij betoogde o.m. dat de huidige expansie van het economisch leven 'n positieve inzet vraagt, om ook in de groeiende structuur van het econo mische leven een zo breed mogelijke spreiding van midden- en kleinbe drijf te bevorderen, waarbij moet worden voorkomen, dat het grootbe drijf dit terrein aan zich zou trekken, en nimmer ruw of schraal terwijl dit in overeenstemming met het produktiviteitspricipe even goed door het middensetandsbedrijf kan worden bezet. Uit het feit, dat het middenstands beleid primair valt onder de verant woordelijkheid van het bedrijfsleven zelf en van haar privaatrechtelijke en publiekrechtelijke organisaties en se cundair onder de verantwoordelijk heid van de overheid, moet aldus prof. Ariëns de opdracht worden af geleid, dat het middenstandsbedrijf zichzelf dient in te zetten voor ratio nalisatie en modernisering van de bedrijven. Een van de belangrijkste eisen hierbij is, de scholing van de ondernemer, met name zijn bedrijfs economische scholing door ontwikke ling van het middenstandsonderwijs en voortgezette ondernemersvorming. Vervolgens wordt in dit kader een or ganisatie van technische voorlichting vereist. Waaronder dan wordt ver staan, adviesverlening en assistentie van de individuele bedrijven door ge specialiseerde deskundigen. Tot slot zal moeten worden gewerkt aan een steeds verdere uitbouw van de eco nomische samenwerking. De bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven aange sloten boerenleenbanken hebben in 1963 'n spaaroverschot van 292 mil joen gulden geboekt. Vergeleken met vorig jaar toen 216 miljoen gulden werd gespaard, betekent dit een stij ging van liefst 35 percent; het dub bele van de stijging van de tegoeden die de Rijkspostspaarbank bijvoor beeld kon registreren. Minder dan an dere spaarinstellingen hebben de boe renleenbanken de laatste maanden, in het zicht van de loons- en prijsverho gingen een terugslag in de toever trouwde middelen gezien. Naar het oordeel van mr. Ph. van Campen, de directeur van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank, lo pen de boerenleenbanken hiermee voorop in de rij van de traditionele spaarinstellingen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1