wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gemeenteraad Waalwijk tot middernacht bijeen Jampe Nota inzake verkoop van niet-woningwet- woningen aan huurders gaf aanleiding tot tal van kritische opmerkingen Raadsleden toonden zich bijzonder verheugd inzake havenbeleid van het college van B. en W. Loco-burgemeester J. v. Dongen verwacht industrie-uitbreiding in Waspik MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 9 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De Nieuwjaarsrede van burgemeester J. Teijssen, donderdagavond tij dens de gemeenteraad gehouden (deze rede werd in onze editie van j.l. donderdagavond nagenoeg letterlijk opgenomen) en de te behandelen 39 punten op de agendavroegen tesamen net genoeg tijd om de klok de laatste slag van twaalf te laten slaan, waardoor de raadsleden aan spraak maken op dubbel presentiegeld. De raad heeft met deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, 1964 goed ingezet, schijnbaar bezield met een onblusbaar enthousiasme. 7,5 miljoen Enthousiasme werd er op de eerste plaats aan de dag gelegd, bij het Ha venplan, dat als 7de punt op de agen da voorkwam. Bij dit plan werd de raad voor gesteld een krediet tot een bedrag van f 7.660.522,39 beschikbaar te stellen. De heer Meys, die namens de Katholieke Unie zei te spreken - de heer van Engelen, fractieleider van de K.U. kon wegens bijzondere om standigheden de vergadering niet bij wonen, - betoogde geen nader com mentaar op het door het college van B. en W. vastgestelde plan te willen geven. Wel zei hij het voorstel van B. en W. bijzonder graag te willen steunen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de havenwerken spoedig zouden kunnen worden voltooid. Hij bracht eveneens namens de gehele fractie hulde aan het adres van het college van B. en W. en aan het adres van de Technische Dienst, voor de wijze waarop de havenplannen waren aan gepakt. Ook de heer Brouwer (een manspartij) betoogde bijzonder veel vertrouwen te hebben inzake het be leid van het college aangaande de ha venplannen. Met "een goede wacht en behouden vaart" besloot de heer Brouwer zijn lofuitingen. Namens de Werknemers voerde de heer van Seters het woord. Ook hij zei bijzon der ingenomen te zijn met de haven plannen, waarvan hij zei, dat deze voor Waalwijk en omgeving enorm belangrijke aspecten inhielden. Hij stelde met nadruk, dat het college van B. en W. met betrekking tot de havenplannen een juist beleid hadden gevoerd. De heer Dercksen (Prot. Chr.) betoogde tijdens de eerder ge houden voorlichtingsvergadering eni ge bezorgdheid getoond te hebben met betrekking tot de verkoop van het industrieterrein. Tot slot was het woord aan de heer Kemperman (P. v.d.A.) die eveneens van zijn blijd schap over de voortvarendheid van het college getuigde. Kosten voor de baat Voorzitter Teijssen dacht dat er bij de raad misschien enige huiver ge wekt zou zijn voor de enorme bedra gen die de havenwerken gaan vergen. Hij betoogde o.m. dat ook in deze de kosten voor de baat uit gaan. Ook meende hij moeilijk te kunnen schet sen wat de haven voor Waalwijk en omgeving zou gaan betekenen. In dit verband wees hij op een boekwerkje dat door het gemeentebestuur van Rotterdam was uitgegeven onder de titel "Van waagstuk tot Europoort". Hierin wordt o.m. naar voren ge bracht, dat de ontwikkeling van de haven en de daarmee samenhangende industrieën geheel anders verliep dan was verwacht. Het Havenplan, voorziet, behalve in de aanleg van een moderne binnen- en buitenhaven, van elkaar geschei den door een sluis, tevens in de aan leg van 54 ha industrieterrein plus nog 'n circa 16 ha voor andere voor zieningen. Het ligt in de bedoeling van het collegeom straks, wanneer de haven werken in Waalwijk wat meer per spectief bieden met de gemeenteraad een excursie naar de werken te ma ken. Daarnaast zal door het college een landelijke persconferentie wor den belegd, om het plan op grootse wijze te presenteren. Hoger Tarief Door de raad werden vervolgens de woningen Grotestraat 11 IE en 296 onbewoonbaar verklaard, waarbij de ontruimingstermijn respectievelijk werd gesteld op 1 dag en 6 maanden. Doordat de raad zich accoord ver klaarde met het voorstel van het col lege over te gaan tot wijziging van de verordening op de reinigingsrech ten, komt het tarief van de door de gemeente in bruikleen afstaan van een vuilnisemmer op f 0.20 per em mer per maand, terwijl voor het opha len van het huisvuil voortaan f 0.80 per emmer per maand zal worden ge rekend. De oude bedragen bedroe gen resp. f 0.10 f 0.55. Voorde aanleg van een oprit in de Drunense- weg stelde de raad een bedrag van f 94.000 beschikbaar. Voor de in richting van een semi permanente school voor openbaar onderwijs werd een krediet van f 19.015,90 gevo teerd. f 352,50 bleken er nodig te zijn om de Nuts U.L.O.-school aan een drietal docentensets (bestaande uit een hoge lessenaar en stoel) te hel pen. Door de raad werd verder goed gekeurd het voorstel tot wijziging van de "Verordening, regelende de tege moetkoming in de vervoerskosten van schoolgaande kinderen" evenals het voorstel van het college om over te gaan tot de afgifte van een noodza- lcelijksheidsverklaring tot uitbreiding van het leerplan van de r.k. huis houdschool met een opleiding tot kostuumnaaister. De school startte in 1938 met het geven van een primaire opleiding en cursussen, terwijl sindsdien het leer plan werd uitgebreid met de oplei ding tot huisnaaister en schoenstik- ster met een zogenaamde vormings klas en tevens met een opleiding tot assistente (akte N). Sedert 1949 werd de opleiding tot huisnaaister gecombineerd met die voor kostuum naaister en coupeuse en werden deze opleidingen stilzwijgend geïntrodu ceerd. Voor de verbetering van de open bare verlichting aan de Tweede Zei- ne west, werd een krediet gevoteerd van f 1.000. Het ligt in de bedoe ling om de verlichting in dit straat gedeelte uit te breiden door de plaat sing van nog 6 lichtmasten, waar door het getal lichtpunten op 13 wordt gebracht. Voor de aankoop van een concertpodium voteerde de raad een krediet van f 2.590. De heer van Eijl (K.U.) zei, dat het hem was opgevallen, dat het podium wel erg laag was. De voorzitter deelde hem mee dat het college, wanneer dit nodig mocht blijken, later met een aanvullend krediet zou komen voor een concertpodium met een grotere hoogte. Grond aan- en verkopen De raad ging over tot het aanko pen van grond en een tweetal win kelwoonhuizen Grotestraat 269 en 271 met magazijnen en bergplaatssen en de woningen Hooisteeg 3, 5, 7, 9, 9s, 11, 13, 15, 17 en 19. Van W. J. Bertens, P. Werther en de kinderen Van Roessel werd grond aangekocht, gelegen ten oosten van de Gansoyensesteeg. Grond ten wes ten van de Zomerdijkweg werd aan gekocht van L. Nolet, Sweens en P. A. Sweens en A. Kolen. Van L. A. de Ronde werd het perceel groot 258 m2, met de daarop staande smederij Kloosterwerf 21 aangekocht. Grond begrepen in het uitbreidingsplan Bun galow en Villapark Meerdijk werd aangekocht van J. Smits. Voor de aanleg van industrieterrein Zand- donk ging de raad over tot aankoop van grond in eigendom van de her vormde diaconieën van Waalwijk, Be- soijen en Sprang. Ten oosten van de Gansoyensesteeg werd grond aange kocht van de heren Van Roessel. Een bouwterrein werd verkocht aan J. G. M. de Broek. Naar aanleiding van verkoop van dit perceel, dat is gelegen aan de Akkerlaan, infor meerde de heer van Mosselveld (werk nemers) of de grondprijs hier niet al te laag was. De heer van Loon (werk nemers) vroeg of de bewoners van deze straat straks nog een aanslag baatbelasting zouden krijgen. Voor zitter Teijssen betoogde, dat de grondprijs hier moest worden gezien in samenhang met de komende baat belasting. Aan de gereformeerde kerk werd verkocht 'en in erfpacht uitgegeven een bouwterrein gelegen op de hoek Ambrosiusweg en de Mgr. Prinsen straat, voor de bouw van een gere formeerde kerk. De heer Dercksen (Prot. Chr.) sprak namens de kerke- raad zijn ivaardering uit voor de me dewerking en het begrip van de zijde van het college van B. en W. 409 Geysers werden voor een be drag van f 60.000 aangekocht. Voor de splitsing van de telefoon installatie gemeentebedrijven en de centrale administratie werd een kre diet van f 3.210 beschikbaar gesteld. Grond werd aangekocht van het oudemannenhuis in Baardwijk. Van Th. van Wijck kocht de raad, voor de aanleg van de Doelenstraat, de ver bindingstraat tussen de Grotestraat en de Noordstraat een perceel grond aan. Op dit perceel staan een zestal woningen (Grotestraat 3, 33a, 33c, 35, 35a en 35b en een werkplaats). Langdurig en uitgebreid heeft de gemeenteraad van Waalwijk donder dagavond stilgestaan bij de nota van het college van B. en W., gericht aan de raad, waarin een en ander uiteengezet werd betreffende de verkoop van niet woningwetwoningen aan de huurders. Zoals men in onze editie van vorige week donderdagavond heeft kunnen lezen (de ze nota werd toen in zijn geheel opgenomen) stond het gemeentebe stuur van Waalwijk voor de strikte noodzaak een en ander betreffende de verkoop van niet woningwetwoningen, opnieuw te bezien. Hierbij ging het allereerst om de bepaling van de prijs en vervolgens om de eventuele bijzondere voorwaarden aan de verkoop te verbinden. Bijzondere voorwaarden Er van uitgaande dat de verkoop zal behoren plaats te hebben op basis van de taxatiewaarde, had het colle ge van B. en W., om tot een prijs bepaling te komen, de betrokken wo ningen door een tweetal beëdigde taxateurs, bijgestaan door de dienst gemeentewerken, laten taxeren. Deze taxatie vond plaats op 'basis van ver huurd object, waarbij rekening werd gehouden met de huurprijzen. Ter voorkoming van speculatie meende het college van B. en W. en kele bijzondere voorwaarden aan de verkoop te moeten verbinden. Het voornaamste element hierbij zou moeten zijn, een voorkeursrecht van de gemeente tot koop van de wonin gen gedurende tien jaar na de datum van het transport. Deze koop zou dan moeten geschieden op basis van prijs bepaling door een drietal deskundi gen, waarvan één aan te wijzen door de gemeente, één door de verkoper en een derde door de beide aangewezen deskundigen. Deze prijsbepaling zou dan zodanig dienen te zijn, dat de maximumprijs, waartegen de gemeen te zal KUNNEN terugkopen, niet meer zal bedragen dan de prijs waar tegen de woningen nu worden ver kocht, verminderd met 2 voor ieder voljaar, verstreken sedert de datum van het transport. Dit voorkeursrecht van de gemeen te zal niet gelden ingeval van execu toriale verkoop. Tot slot leek het 't college gewenst, dat bedongen werd dat gedurende de termijn van 10 jaar verhuring of enigerlei andere vorm van ingebruikgevende goedkeuring van B. en W. zal behoeven, terwijl in de daarvoor in aanmerking komende gevallen voorwaarden worden ge steld ter verzekering van goed onder houd. De bezwaren van de heer Van Eijl (K.U.) richtten zich voorname lijk tegen de clausule waarin opge nomen stond, dat de prijs, waartegen de gemeente zal kunnen terugkopen niet méér zal bedragen dan de prijs waartegen de woningen nu worden verkocht verminderd met 2 voor ieder vol jaar, verstreken sedert de datum van het transport. Bovendien pleitte de heer van Eijl de termijn van tien jaar te verkorten. Hij zei beslist niet de indruk te heb ben dat er met deze woningen gespe culeerd zou worden. Het ontoelaat bare zag de heer van Eijl in het feit, dat de eigenaar van de woning bij verkoop binnen tien jaar aan de ge meente, wel in prijs omlaag, maar niet omhoog mocht gaan. Hij pleitte voor het systeem zoals dat reeds jarenlang in Oosterhout wordt gehanteerd, waarbij door de gemeente f 14 per m2 grond wordt gegeven en bovendien f 55 per m3 inhoud van de woning, waarbij een percentage van 2Vi wordt afge trokken voor ieder jaar dat het huis Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG er staat. Ook de heer Duijvelaar (werknemers) achtte het ontoelaat baar, dat de gemeente in de gelegen heid wordt gestéld bij verkoop bin nen tien jaar het huis beneden de prijs te kopen, terwijl de gemeente het huis opnieuw kan verkopen tegen taxatiewaarde. De heer Brouwer (een manspartij) zei er prijs op te stellen, dat bij verkoop binnen tien jaar met de prijsbepaling rekening werd ge houden met de eventuele verbeterin gen die de eigenaar aan het huis had aangebracht. De heer Meijs (K.U.) voelde er wel voor de termijn van 10 jaar te handhaven, maar deze ter mijn te laten ingaan op het moment waarop de aspirant-koper het ver zoek tot het cöllege richt de woning te verkopen. De heer Kemperman (P.v.d.A.) betoogde dat de koper ge noegen dient te nemen met de risico's die aan het kopen van een huis ver bonden zijn. De heer van Seters zei zich geheel achter de nota van B. en W. te plaatsen. Hij meende dat het college op deze wijze een betekenen de bijdrage had geleverd om tot be zitsvorming te komen. De basis waarop dit geschiedde noemde hij zeer reëel. 8 jaar Voorzitter Teijssen benadrukte dat de termijn van 10 jaar als een be langrijk element in het geheel be schouwd diende te worden. "Juist hierdoor wordt het speculatieve ele ment nagenoeg geheel weggenomen", zo betoogde hij. Ook hij zei te me nen dat de suggesties in de nota ge daan steunden op zeer reëele grond slag. Burgemeester Teijssen zei ver der weinig te voelen voor de sugges ties van de heer van Eijl de prijs te bepalen niet naar de taxatiewaarde, maar naar de kosten van de vervan gingswaarde. Voorzitter Teijssen zei bovendien te menen, dat de taxaties, zoals door het college gesuggereerd, ook voor de betrokkenen acceptabel waren. "Wij hebben alleen het sociale aspect van de bezitsvorming willen begrenzen door een economisch as pect", zo betoogde hij. De heer van Seters merkte nog op dat door de langdurige discussie naar buiten de indruk gewekt zou kunnen worden dat aan de nota geen enkele sociale kant zit. Het resultaat van de discussie was, dat het college van B. en W. met het voorstel kwam de termijn voor de be treffende 22 gegadigden die een ver zoek tot aankoop van de woning heb ben gedaan na 26 oktober 1961, te rug te brengen tot 8 jaar. Uit de reacties van de raad bleek, dat deze met alle bijzondere voor waarden zoals deze door het college van B. en W. waren gesteld accoord kon gaan. De heren Duijvelaar en van Eijl spraken zich uit tegen de clausule van een maximumprijs min 2 Rechtsgeding Een ander onderwerp tot discus sie vormde het voorstel tot het aan gaan van een rechtsgeding inzake ontbinding van een pachtovereen komst. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan Bungalow en Villapark Meerdijk, heeft de gemeen te in 1959 van de N.V. Noord-Bra- bad 7870 m2 grond aangekocht ge legen ten zuiden van de Tweede Zei- ne. Dit perceel is momenteel nog in pacht bij J. P. de Haan, Tweede Zeine 31. Aangezien gesloten pacht overeenkomst, door de aankoop van deze grond door de gemeente zal moeten worden ontbonden, is aan de heer de Haan een schadevergoeding aangeboden van f 0.55 per m2. De heer de Haan is echter met deze prijs niet accoord gegaan. Zowel de heren v. d. Broek (werk nemers) als Brouwer, meenden, dat door het opzeggen van de pacht, de heer de Haan nagenoeg zonder mid delen van bestaan zou komen te zit ten. Voorzitter Teijssen betoogde ech ter dat de sohadevergoedingsregeling uniform dient te zijn, zodat aan de ene pachter niet een grotere schade vergoeding kan worden uitgekeerd dan aan de andere. Wel zei hij toe, indien zich andere compensatie-mo gelijkheden voor zouden doen, deze te willen bekijken. Bij het voorstel van het college aan de raad een bedrag van f 28.800 be schikbaar te stellen voor de bouw van een demontabele garage, merkte de heer Dercksen (prot. chr.) op, dat het toch wel een erg duur huisje voor een auto werd. Wethouder v. d. Ho ven, maakte de heer Dercksen er op attent, dat deze garage, die een to tale oppervlakte heeft van 160 m2, behalve als onderdak van de gondel wagen ook nog kan dienen als ga rage voor enkele kleinere wagens, terwijl deze ruimte een overvloed aan bergingsmogelijkheden biedt. Bejaardenzorg Bij het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de "Stichting Katholieke Gezinszorg disrict Lang straat e.o." t.b.v. de bejaardenhulp, zei de heer van Seters zich afge vraagd te hebben, of de gezinszorg wel de beschikking had over de no dige krachten, die de taak van be jaardenzorg op zich zouden kunnen nemen. Hij meende dat door de be schikbaarstelling van deze subsidie niet alleen een stimulans gegeven zou worden, maar dat er tevens bepaalde verwachtingen bij de bejaarden zou den worden gewekt, waaraan mis schien nooit zou kunnen worden vol daan. Ook de heer Brouwer liet een ge lijksoortig geluid horen. Hij betoogde dat er nu al verschillende gezinnen in Waalwijk waren, die hard hulp no dig hadden, maar die niet geholpen konden worden door een tekort aan personeel. Wethouder van Laack verklaarde dat met betrekking tot de personeels voorziening een beroep gedaan zou worden op gehuwde dames die in de stichting werkzaam zijn geweest. De heer de Brouwer deed hierna wethou der van Laack het voorstel aan de hand of een zélfde idee niet door gevoerd zou kunen worden met be trekking tot de gezinshulp. F 300.- extra voor toneelverenigingen {gsprr- Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor een con certpodiumdat kan worden gebruikt tijdens de uitvoeringen van Het Bra bants Orkest in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven, deelde burgemeester Teijssen mee, dat op de begroting 1964 naast de gebruikelijke subsidie voor de drie Waalwijkse amateur to neelverenigingen, nu ook een basis subsidie is uitgetrokken van f 300 voor ieder van deze verenigingen. De tcho van het Zuióen De nieuwjaarsrede waarmee loco-burgemeester J. van Dongen tijdens dé eerste raadsvergadering in dit nieuwe jaar zich tot de Waspikse bevolking richtte was in hoofdzaak een bespiegelende overweging van het afgelopen jaar. Een ingrij pend gebeuren was het vertrek van burgemeester Van Erp, per 1 oktober 1.1. In de functies van burgemeester, secretaris en secr.-penningm. GIMZ, treden sindsdien op de heren J. van Dongen, J. Rombouts en P. v. d. Elshout "Ik stel er prijs op zowel de raad als mijn collega de heer Van Hooren en de ambte naren en werklieden te danken voor de wijze waarop men mij gedurende de af gelopen maanden terzijde heeft gestaan", aldus de heer Van Dongen. BEVOLKING. 1 Januari 1963 bedroeg het aantal inwo ners 3708, waarvan 1921 mannen en 1787 vrouwen. De vermeerdering door geboorten bedroeg 71 (in 1962 82). Vermindering door overlijden 23 (36). Vermeerdering door ves tiging 102 (129); vertrokken 141 (149). Totale vermeerdering der bevolking 8. Er werden 31 (36) huwelijken voltrokken. POLITIE. Als opperwachtmeester trad in dienst de heer J. Severs. Wegens benoeming in Wijk en Aalburg zal wachtmeester in 't Veld de gemeente verlaten. De politie had bemoeie nis met 17 misdrijven en 382 overtredingen. BRANDWEER De brandweer, 19 leden, werd 11 maal geallarmeerd. Er werden 35 oefeningen en instructieavonden gehouden. VOLKSHUISVESTING. Er werden 62 bouwvergunningen ver leend van in totaal 108 (waarvan 30 van voorgaande jaren) aanvragen; 14 vergun ningen zijn nog in behandeling. 21 Wonin gen kwamen gereed, vermeerderd met 8 premie-woningen particulieren en 6 in de vrije sector. Het aantal woningen per 31 dec. bedroeg 785 (765), waarvan 25 onbe woonbaar verklaarde. In uitvoering zijn 32 woningen, in voorbereiding 121. Het aantal woningzoekenden bedraagt 100. Voor 1964 werden 12 woningwetwoningen en 10 pre miewoningen toegewezen. WEGEN. In uitbreidingsplan Noord is de fundering voor de wegen aangebracht, terwijl ook de wegen in uitbreidingsplan Waspik-Boven in uitvoering zijn. De eerstvolgende vergade- (vervolg pag. 2) Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1